Gunstige reactie premier Smith OVERLEG LIBANON WEER VOLLEDIG MISLUKT 'Monetair fonds' erg optimistisch Woede over details van tv-debat Ford-Carter Vooruitgang in kwestie-Rhodesië TROUW VAN EEN HOND Beroering over Pools monument in Londen MAANDAG 20 SEPTEMBER 1976 BEIROET - Het gisteren gehouden Libanees-Syrisch-Palesfijnse overleg heeft geen resultaat ge had, zo meldde het Falangisti- sche radiostation 'Stem van Li banon' in de avonduren. Aan het overleg werd deelgenomen door de gekozen president Sar- kis, de Syrische onderminister van Defensie Djamil, de Pales tijnse guerillaleider Arafat en El Kholi, de bemiddelaar van de Arabische Liga. Volgens het Falangistische station verklaarde Djamil na afloop: 'Het overleg heeft geen positieve re sultaten opgeleverd.' Volgens Djamil is besloten op 24 september opnieuw bijeen te komen. Dat is één dag na de ambtsaanvaarding van Sarkis die volgens plan het presidentschap donderdag moet overnemen van Franjieh. Sarkis zelf pleegde in de Syrische hoofdstad Damascus overleg met president Assad. Syrië speelt een doorslaggevende rol in het Liba nese conflict. De troepen van het Syrische interventieleger hebben ongeveer 60 procent van Libanon in handen. Na zijn gesprek met Assad, waar over niets werd meegedeeld, had Sarkis in eigen land een gesprek met de Palestijnse guerrillaleider Arafat en vertegenwoordigers van de Arabische Liga. Bij dat ge sprek was ook de plaatsvervan gend defensieminister van Syrië, Djamil, aanwezig. Centraal in het gesprek met Arafat stond het Pa lestijnse antwoord op Ede Syri sche eis tot een onmiddellijke stopzetting der vijandelijkheden. Syrië eist dat de Palestijnen zich weer gaan houden aan het uit 1969 daterende akkoord van Cai ro, waarin hun positie in Libanon was geregeld. Toen in Libanon echter de oorlog uitbrak tussen rechtse christen-milities en strijdgroe pen van Libanees links, verbon den de Palestijnen zich met de laatsten. Syrië stelt zich op het standpunt dat Arafat daarmee ver buiten zijn boekje is gegaan. De Palestijnse leider wil echter pas de wapens neerleggen als daar een reeks garanties van de andere partijen tegenover staat. Sarkis voerde zaterdag in Ismailia overleg met president Sadat van Egypte. Volgens het Egyptische semi-overheidsblad Al Ahram heeft de aanstaande Libanese president Sadat een ontwerp- vredesplan voorgelegTTT^Tat^n^ dermeer zou voorzien in een on middellijk staakt-het-vuren. Verder werd over de inhoud van dit plan niets meegedeeld. Egypte heeft in het verleden felle kritiek geleverd op de Syrische rol in de Libanese burgeroorlog. De Egyptische media gaven zich gisteren veel moeite om te onder strepen dat Sadat een belangrijke rol kan spelen bij de oplossing van het conflict, waaruit die in breng concreet zou bestaan, werd echter niet gezegd. Maar ook wanneer de Palestijnen zich weer zouden gaan houden aan het akkoord van 1969, zou dat niet meteen een eind van de vijandelijkheden betekenen. De leider van Libanees links, Djoemblatt, verklaarde tijdens het weekeinde opnieuw, dat zijn troepen zullen doorvechten zo lang de Syriërs in zijn land aan wezig zijn. De gevechten in Libanon duurden inmiddels voort langs alle 'tradi tionele' frontlinies. Vooral in Bei roet werd hevig geschoten, met name op enkele 'linkse' wijken die onder raket- en zwaar artille rievuur lagen. Over en weer be schuldigden de militieleiders el kaar dat zij de militaire situatie 'op het kookpunt willen houden' teneinde Sakis' ambtsaanvaar ding op 23 september te laten mislukken. Via het hem getrouwe radiostation nam Franjieh echter al afscheid van zijn land in een lange toe spraak waarin hij opnieuw de schuld voor de burgeroorlog bij de Palestijnen legde. Volgens Franjieh waren de Palestijnen uit op de verovering van Libanon dat zij 'wilden omvormen tot een ei gen staat'. Hoewel het einde van zijn ambt stermijn met rasse schreden na derde, aldus Franjieh, 'zal ik al tijd onder u zijn, in uw strijd en in uw oorlog'. 'Samen zullen wij vechten voor een vrij Libanon, en samen zullen wij sterven', aldus een nogal geëmo tioneerd klinkende Franjieh. Volgens hem moeten de Arabische landen de Palestijnen voorgoed tot de orde roepen 'om een tweede Libanon, elders in de Arabische wereld, te verhinde- De Arabische landen zouden dat dienen te doen met een plan dat een grote concentratie van Pales tijnen zoals in Libanon onmoge lijk maakt. De Palestijnen, zei Franjieh, 'moeten worden her verdeeld over de hele Arabische wereld, naar de mogelijkheden en de geografische grootte van elk Arabisch land'. 'Er is dringend behoefte aan een Arabisch plan... dat Palestijnse explosies, zoals vroeger in Jor danië en nu in Libanon, voorgoed verhindert', aldus de scheidende Libanese president. PRETORIA - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissin ger, heeft gisteravond verklaard te geloven, dat premier Smith van Rhode sië gunstig gereageerd heeft op de jongste voorstellen van een oplossing van het Rhodesische vraagstuk. Tegenover journalisten zei Kissin ger, na acht uur besprekingen met Smith en drie van diens ministers in het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Pretoria, dat de Rho desische leider naar Salisbury was teruggekeerd om verslag uit te brengen aan zijn regering en leden van zijn partij. ,Jk ben ervan overtuigd, dat Smith en zijn drie naaste medewerkers een gunstig verslag zullen uitbren- Sterke man van Thailand terug BANGKOK - De voormalige sterke man van Thailand, maarschalk Kit- tikatsjorn, is uit ballingschap in zijn land teruggekeerd om monnik te worden en zo verdiensten te ver werven voor zijn ziekelijke 91 jaar oude vader, zoals de oude boedd histische traditie wil. De regering heeft Kittikatsjorn te vergeefs gevraagd weg te blijven. Op het vliegveld van Bangkok werd Kittikatsjorn opgevangen door militairen en politiemannen. MOSKOU - Al twee jaar worden vliegtuigen die neerstrijken op de luchthaven van Moskou verwel komd door een herdershond die op het vliegveld werd achtergelaten toen zijn baas hem bij zijn vertrek miet mocht meenemen en op wiens terugkeer hij nog steeds hoopt. Het dagblad Komsomolskaya Prawda schreef gisteren dat de on bekende eigenaar van de hond wel een reisbiljet voor het dier had maar niet het voorgeschreven inen- tingsbewijs. De man knuffelde zijn hond, deed de halsband af en vertrok aan boord van een Iljoesjin 18 met bestem ming noord-Rusland. In het begin rende de herder achter opstijgende vliegtuigen aan, maar later ging hij wonen onder de keet van werklieden in de buurt van het stationsgebouw. Hij komt uit zijn schuilplaats wanneer een vliegtuig trap wordt voorgereden om passa giers te laten in- of uitstappen. De werklieden geven hem te eten. De baas is nooit teruggekomen. „Als we hem konden vinden zou ik het dier op mijn eigen kosten naar hem toe sturen", zei een piloot. „Al mijn collega's zouden hem aan boord nemen, als de eigenaar maar een fatsoenlijk mens was." Weinig kans op gen aan hun andere collega's". Hoewel bijzonderheden ontbreken Op de vraag of zijn verklaring bete- over de voorstellen die Kissinger kende, dat er een doorbraak tot aan Smith heeft gedaan, zullen zij stand was gekomen antwoordde de ongetwijfeld zijn gegaan over pun- Amerikaanse minister van Buiten- ten als de overdracht van macht, landse Zaken: „Ik meen, dat mijn bescherming voor de blanken verklaring voor zichzelf spreekt, het is nogal duidelijk, dat indien er geen voortgang zou zijn gemaakt, er helemaal geen verslag uitge bracht behoefde te worden aan de Rhodesische hoofdstad", voegde Kissinger eraan toe. macht overneemt en een fonds 1,8 miljard dollar ter compensatie van het verlies van eigendom van blanken. zo Amerikaanse woordvoerders heb- ben steeds gezegd dat Kissinger de Rhodesische premier alleen zou Tn Hpfail ontmoeten als deze openstond voor het denkbeeld van zwart meerder- Later zei de Amerikaanse minister heidsbewind in zijn land. nog: „Ik heb de Rhodesische dele- De Rhodesische crisis dateert van gatie op de hoogte gesteld van het de eenzijdige verklaring van onaf- gemeenschappelijke Ameri- hankelijkheid van Engeland, die kaans-Britse standpunt (ontwik- door Smith en zijn regering in 1965 oDe Amerikaanse minister dien de zwarte meerderheid de Buitenlandse Zaken, Henry Kis- keld in i overleg met zwarte werd uitgegeven i singer, in gesprek mat de Zuidafrx- kaanse premier Vorster en diens minister van Buitenlandse Zaken Muller. Vorster heeft bemiddeld in het totstandkomen van het gesprek Kissinger-Smith.dat dit weekeinde in de Amerikaanse ambassade in Pretoria plaatsvond. Brittannië wel een Constitutionele conferentie wil organiseren. De woordvoerder ging in op berich ten uit Dar-es-Salaam volgens welke de organisatie a Afrikaanse presidenten), over het bewind van 270.000 blanken onderwerp van de politieke en eco- miljoen zwarten te bestendigen, nomische toekomst van Rhodesië. Kissingers bemiddeling is de Ik ben tot in details ingegaan op de jongste van een reeks pogingen, te standpunten van de presidenten komen tot een oplossing door poging het ferentie over Rhodesië, de afgelo- van zwart Afrika a tiële punten in een Rhodesische re geling zijn". Waarnemers in Pretoria menen, dat de verklaring van Kissinger op zondag een belangrijke stap is naar het oplossen van de kwestie- Rhodesië. pen week onderwerp is geweest tussen president Nyerere van Tan zania en de Britse regering. De woordvoerder wilde wel beves tigen dat deze correspondentie er was geweest, maar hij wilde niet in gaan op de inhoud. derhandelingen van het geschil. Vorige pogingen waren alle vruch teloos. De woordvoerder van het Britse Inmiddels hebben nationalistische ministerie van Buitenlandse Zaken verzetsstrijders de guerrilla in heeft zondag gezegd dat als dr. Rhodesië opgevoerd met het doel Henry Kissinger in zijn Zuid- te trachten een meerderheidsbe- Afrikamissie slaagt, Groot- wind op het slagveld af te dwingen. WASHINGTON - Dankzij her nieuwde aktiviteit in de Verenigde Staten en enkele andere grote in dustrielanden, heeft de wereldeco nomie haar zwaarste recessie sinds de crisisjaren van 1930 thans over wonnen, maar achter de horizon doemt het gevaar op van een nieuwe inflatieronde. Het bovenstaande is de kern uit een van de meest optimistische rappor ten die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de afgelopen jaren heeft gepubliceerd. "Toen de tweede helft van 1976 inging", staat in het gisteren gepubliceerde stuk. WASHINGTON - Het debat tussen president Ford en zijn Democrati sche tegenstander Jimmy Carter is op het nippertje voor televisie uitzending gered. Alle televisie maatschappijen hadden vrijdag besloten het debat te boycotten omdat de organisatoren niet toe stonden dat er tijdens het woor denduel tussen Ford en Carter op namen van het publiek in de zaal zouden worden gemaakt. Zaterdag hebben drie televisiestations laten weten dat zij het uiterst belangrijke treffen toch op het scherm zullen brengen. Het debat wordt donderdagavond gehouden in het Walnut Street Theatre in Philadelphia ten over staan van vijfhonderd toeschou wers. De organisatie is in handen van de League of Women Voters, de Unie van Vrouwelijke Stemgerech tigden, die voor dit publiek 270 mensen uit eigen kring en 230 jour nalisten heeft uitgenodigd. Op ver zoek van zowel Ford als Carter werd aan de vier televisienetten. die het debat zouden uitzenden, verboden de reacties van de toe schouwers uit de zaal naar de huis kamers over te brengen. De televi siemaatschappijen weigerden met deze beperking akkoord te gaan omdat zij deze zien als een onduld bare censuur-vooraf. Na een spoedbijeenkomst met de organisatoren zijn twee grote maat schappijen, National Broadcasting Corporation (NBC) en American Broadcasting Corporation(ABC), zaterdag dan nog wel niet openlijk gezwicht, maar via een omweg hebben zij laten weten dat zij on danks hun bezwaren tegen de cen suur het debat toch zullen uitzen den. Hetzelfde deed Public Broad casting System PBS, een kleinere televisiemaatschappij. De enige grootheid, die nog niet door de knieën is gegaan is Columbia Broadcasting System (CBS). De directeur van de nieuwsdienst van deze maatschappij, Richard Sa- lant, heeft woedend geweigerd de bespreking van zaterdagochtend bij te wonen, omdat een van de functionarissen, die belast is met de leiding van het debat, hem bij een vorig gesprek had toegebeten: "Houd je bek!" Dat gebeurde in een emotionele woordenwisseling over de afspraak tussen de beide presi dentskandidaten en de organisato ren, die de kandidaten het recht geeft om bedenkingen te uiten tegen de keus van de drie journalis ten, die hem donderdagavond voor het front van het hele Amerikaanse volk zullen ondervragen. Het is echter duidelijk, dat de soep niet zo heet zal worden gegeven, als CBS deze opdient. Het is nu een maal onvoorstelbaar dat Amerika's belangrijkste televisiestation bij deze uitzending, waarvan het be lang onmeetbaar groot kan blijken, verstek laat gaan. The League of Women Voters heeft het verbod tot zaalopnamen inge steld om zekerheid te krijgen, dat het debat een open en eerlijk forum wordt, waarbij niet de belangen van een van de kandidaten, van de or- redding van 107 mijnwerkers MAPUTO (Mozambique) - Red dingsploegen bestrijden onder grondse branden op zoek naar ruim 100 mijnwerkers die vorige week van de buitenwereld zijn afgesloten na een schachtontploffing in een mijn in de provincie Tete. Volgens het persbureau van Mo zambique zijn tot nu toe 13 doden geborgen. Deskundigen menen dat de ont ploffing in de mijn van Moatize op 18 kilometer van de stad Tete is veroorzaakt door kortsluiting. Het reddingswerk, waaraan wordt deelgenomen door vier ploegen uit Zuid-Afrika, wordt bemoeilijkt door gebrek aan water. De hoop dat de 107 opgesloten mijnwerkers nog levend tevoorschijn worden ge haald, is nagenoeg vervlogen. een miljoen gulden aan prijzen Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij 1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden. ganisatoren, van de journalisten of de televisie op de voorgrond staan, maar alleen de dienstbaarheid van de voorlichting van het Ameri kaanse volk. Ook de beide kandidaten hebben laten weten, dat zij een strak debat zonder franje wensen, dus geen theater-show of een stuk "lekkere televisie" met camera's die heen en weer switchen tussen de kandida ten en de zaal. Het registreren van reacties van mensen uit het publiek zou volgens de organisatoren af breuk kunnen doen aan de neutra liteit omdat door deze reacties de oordeelvorming van het publiek in de huiskamers ongetwijfeld zal worden beïnvloed. Bij het debat tussen Richard Nixon en John Kennedy, nu zestien jaar geleden, deden deze moeilijkheden zich niet voor, omdat dit duel zon der publiek werd uitgevochten in een televisiestudio. Het bekende bureau voor opinie onderzoek Gallup zal op de avond van het debat een grote groep kie zers samenbrengen voor de televi sie in zijn centrum in Princetown, New Jersey. Met een speciaal appa raat zullen de reacties van deze mensen tijdens het televisiedebat worden gemeten. Direct daarna kan worden vastgesteld wie van de twee kandidaten in de publieke opinie als "winnaar" uit het debat naar voren is gekomen. Nu al staat vast, dat het vooral de manier van optreden zal zijn, die de doorslag gaat geven in dit openbare treffen tussen Ford en Carter en niet hetgeen beiden aan feitelijke politieke standpunten naar voren zullen brengen. Gallup heeft in 1960 een soortgelijke opiniepeiling gehouden tijdens het debat tussen Nixon en Kennedy. De laatste sprong daarbij direct als duidelijke winnaar naar voren. Kennedy dankte die winst aan zijn zeer ge makkelijke optreden tegenovereen Nixon, die tot het uiterste gespan nen was. Nixon kwam bovendien uiterst ongunstig over omdat hij had geweigerd zich ter verdediging tegen de onbarmhartige tv-lampen zwaar te laten schminken. Het eerste debat Carter-Ford van donderdag (hierna komen er nog twee) wordt een vraag- en ant woordspel over economische en binnenlandse aangelegenheden. "voltooide de wereldeconomie het eerste jaar van herstel uit de ern stigste recessie sinds vier decen- Een van de belangrijkste factoren van dit herstel, aldus het rapport, is een teruggekeerd vertrouwen bij de consument. Dat vertrouwen blijkt uit een stijging van de con sumentenbestedingen en een aan zienlijke daling van de individuele spaartegoeden in de meeste be langrijke industrielanden. Het IMF waarschuwt echter dat deze economische expansie "vol doende plotseling komt, om alge meen bezorgdheid te wekken over het risico van een hernieuwde golf prijsverhogingen". Met andere woorden - opgepast voor inflatie. Het IMF maakt deze opmerkingen in zijn jaarrapport, bijna twee we ken voor de jaarlijkse gemeen schappelijke vergadering met de Wereldbank. Deze vindt dit jaar van 4 tot 8 oktober plaats in de Filip pijnse hoofdstad Manilla. Het rapport zegt dat de produktie in de industrielanden, met name de Verenigde Staten, West-Duitsland en Japan, "wederom met bevredi gende snelheid uitdyt, terwijl de in flatiepercentages behoorlijk onder het niveau lagen van die in 1974 en het eerste halfjaar van 1975". Het IMF-rapport constateert, dat de derde wereld, door wat economen aanduiden als een "vertragend ef fect", zowel later door de recessie als de huidige opleving zijn be roerd. Uitzondering op die regel zijn de leden van het OPEC- oliekartiel. De handelsoverschot ten van deze landen bereikten in 1974 het recordbedrag van 67 mil jard dollar en bedroegen in 1975, het "magerste" jaar van de recessie, altijd nog 35 miljard dollar. Moord op Britse LONDEN - In aanwezigheid van 5000 belangstellenden is zaterdag op een Londense begraafplaats een gedenkteken van zeven, meter hoog onthuld ter nagedachtenis van de 14.000 Poolse militairen (onder wie zeer veel officieren), die tijdens de Tweede Wereldoorlog in de bossen bij het Poolse plaatsje Katyh. zijn vermoord. Poolse emigranten over de gehele wereld hebben de oprich ting van het gedenkteken mogelijk gemaakt. Aan de onthulling is een stormach tige week voorafgegaan, waarin duidelijk is geworden hoe het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken, de Kerk van Engeland en de Poolse en Russische regering alles in het werk hebben gesteld om te voorkomen dat het jaartal 1940 op de gedenknaald zou worden ver meld. In 1940 was Katyn in Russi sche handen en dat zou automatisch inhouden dat de moord op de 14.000 Poolse militairen aan de Russen wordt toegeschreven. Het gemeen tebestuur van Chelsea en Kensing ton voelde er niets voor te zwichten voor de Russische druk en daarom staat dat jaartal toch op de ge denknaald vermeld. De Britse regering, die in verlegen heid was geraakt over de kwestie, woonde de plechtigheid niet bij en had verboden dat Britse militairen in uniform aanwezig waren. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken liet weten dat "niet bewezen is wie verantwoordelijk was voor de slachting". De Russen hebben steeds beweerd dat de moorden bij Katyn door de nazi's waren ge pleegd, na 1941 dus. Amerikaanse zowel als Britse onderzoekers zijn echter van oordeel dat de Sowjet- Unieschuldig is aan de moord.Men vermoedt dat de slachting één van Stalins plannen was om de hele bo xyen laag van Polen uit te roeien voor hij het land bij de Sowjet-Unie zou ixxlijven. De Londense Times viel eind vorige week de Britse regering scherp aan over haar houding in deze zaak. "Er is over de massa moord bij Katyn genoeg geschreven om iedereen die de Sowjet-Unie niet door dik en dun volgt ervan te over tuigen dat de slachting in 1940 is geschied, dus toen Katyn nog onder Russisch gezag stond". De Kerk van Engeland had al veel eerder geen toestemming gegeven het gedenkteken op te richten op de begraafplaats van de St. Inca's kerk. De Kerk wilde geen jaartal op de gedenknaald hebben. Later ga ven de kerkelijke autoriteiten te kennen dat zij geen toestemming konden geven omdat het gedenkte ken volgens een wet uit 1884 een "gebouw" was. ambassadeur werk van IRA DUBLIN - De "provisionals" van het ondergrondse Ierse Republi keinse Leger (IRA) hebben zich verantwoordelijk verklaard voor de moord op de Britse ambassadeur in Dublin, Ewart-Biggs, op 21 juli jl. Zij zeggen in een verklaring, die door het in Dublin verschijnende blad "Sunday Independent" is ge publiceerd, dat Ewart-Biggs is ge dood "omdat hij naar Ierland was gestuurd om de activiteit van de Britse inlichtingendiensten te coördineren". De aanslagplegers hadden volgens de verklaring ten onrechte verondersteld dat ook het hoofd van de Britse geheime dienst in Ulster in de auto van de ambas sadeur zat. Het gedenkteken voor "Katyn", dat zoveel opwinding heeft ver oorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7