Cora Canne Meijer en Ruud v.d. Meer subliem begeleid TTOyjMFI Bedreven koorzang in Hartebrugkerk ASTERIX IX HISPANIA DE GELE SPIN PAGINA VARIA MAANDAG 20 SEPTEMBER 1976 Eerst even een misplaatst grapje: het dode boekje. Ik dacht dat an deren dit karweitje wel voor me zouden opknappen, maar ik heb het nergens gelezen, dus vooruit maar. Over Mao gesproken: hebt u Joris Ivens in het VPRO- programma JMachiavellige zien? We zagen hem bezig in Ven etië, waar hij zijn twaalf uur du rende filmepos over het China van Mao liet zien. Ivens is nu al decennia lang kind aan huis in China. Hij heeft het positieve rode China aan de wereld getoond, maar dacht u dat hij Mao ooit had ontmoet? Nee, zei hij op een vraag dienaangaandede hand geschud heb ik hem nooit, maar wel veel gezien natuurlijk. Een schrijnender voorbeeld van de immense afstand die er in zo'n land bestaat tussen de leider (in dit geval de grote roerganger c.q. de grote schoolslagzwemmer) en het „gewone volk" is niet denk baar, vooral als je bedenkt dat Ivens niet eens tot het gewone volk" behoort, maar tot het bui tengewone volk. Trouwen Een ander land Waar ik niet graag zou willen wonen,zelfs niet als Noordkoreaan, is Noord- Korea. De Noordkoreaanse rege ring heeft de minimumleeftijd waarop mannen mogen trouwen nu vastgesteld op 30 jaar, en voor i op 27 jaar. De maatregel i zijn bedoeld om de produkti- viteit van de bevolking te verho gen. Ik heb bij het CBS de meest recente cijfers opgevraagd van de gemiddelde leeftijden waarop in Nederland wordt gehuwd. Ik kreeg ze met de aantekening dat pas vanaf het 15e jaar wordt ge teld, dus als iemand op zijn of meestal) haar 14e jaar al trouwt, met toestemming van de konin- derlandse minimumleeftijden natuurlijk wel heel groot. In ieder geval zal Shakespeare's Romeo en Julia" voorlopig wel van het repertoire zijn afgevoerd in Noord-Korea, want Romeo en Ju lia waren half zo jong als de mi nimumleeftijden waarop nu in Noord-Korea getrouwd mag worden. Het ut-sonnet De rode vrouwen willen niet meer gin, dan wordt hij of zij als 15- jarige ingeboekt. Maar die geval len zijn zeldzaam. Welnu, de laatst bekende cijfers zijn van 1974 en geven aan, dat de gemid delde leeftijd van de trouwende mannen 26J5 jaar was, en van huwende vrouwen 23,8 jaar. De gemiddelde leeftijd van de man nen die voor het eerst in hun leven trouwden, was 24,8 jaar, die van vrouwen die voor het eerst trouw den 22,7 jaar. En van de huwelij ken tussen mannen en vrouwen die allebei voor. het eerst trouw den, was de gemiddelde leeftijd voor de man 24,6 jaar en voor de vrouw 22jaar. Onze gemiddelden schelen dus niet eens zo bar veel van die mi nimumleeftijden in Noord- Korea, hoewel er toch altijd een „verloving" van vijf jaar tussen zit. Bovendien is het verschil tus sen de Noordkoreaanse en de Ne „ut" met hun verloofden en hun echt genoten. Zij hebben zich voorgoed aaneen gesloten, ook ter voorkoming van dat kleine grut. Wel jammer, want het waren mooie stoten, met meer dan de normale portie fut. Zij hebben ons nu van zich afge schud en alle toegangspoorten afgeslo ten. Zij willen baas zijn in hun eigen bed (ik weiger verder nog op „ut" te rijmen) als uiting van hun lijfelijk verzet tegen Van Agt en de abortuswet. Zo blijft „ut" een der betere ge heimen, tezamen met het nut van de bidet. NICO SCHEEPMAKER Op liedconcert in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een keuze uit het Spanisches Liederbuch van Wolf werd gistermiddag voor de Vrien den van het Lied gebracht door Cora Canne Meijer, Ruud van der Meer en Rudolf Jansen. Nergens is de band tussen componist en I tekstdichter duidelijker dan bij Hugo Wolf; hij richtte zijn aandacht steeds op één dichter tegelijk. Zo ontstonden de Eichendorff-Lieder, Goethe-Lieder, Italienisches Lie derbuch, Michelangelo-Lieder, Mörike-Lieder en Spanisches Lie derbuch, zij het dat sommige cycli ontstonden uit een aantal vlagen van inspiratie, verdeeld over ver schillende perioden. Deze Liederbücher van Wolf willen niets meer zijn dan een verzameling toonzettingen van een en dezelfde dichter. Men zoeke dus geen sa menhang als in de Liederkreise van Schumann of als in Schuberts Mül- lerin of Winterreise. De tekst van het Spanisches Liederbuch wordt gevormd door Spaanse volksliede ren en romancen, in de Duitse be werking van Paul Heyse en Ema nuel Giebel. Onderscheid is er slechts in "Geistliche" en "Weltli- che Lieder", welke zich verhouden als 1:3. Enige aanwijzing omtrent de gewenste stemsoort heeft Wolf niet gegeven; sommige teksten zijn echter naar inhoud typisch manne lijk of vrouwelijk. De zangsolisten hebben alleen de geistliche van de weltliche Lieder gescheiden, overigens werd de vol gorde flink door elkaar gehusseld. Vermeden werden schrille toon soortcontrasten, nagestreefd wer den groeperingen van naar inhoud verwante liederen, benevens per solistisch optreden een zekere cli maxwerking. Dat Cora Canne Meijer haar rijke opera-ervaring soms moeilijk kon verhelen, kan niemand als een bezwaar hebben daarnaast waren er zoveel momenten van uiterste subtiliteit, dat Wolf hier ten voeten uit op het podium werd gezet, leidenschaft- lich tot in het diepst van zijn poriën. Ruud van der Meer miste in de weltliche Lieder wel eens de af standelijkheid, die Wolf zo uitste kend in de tekstdichters aanvoelde en ook weergaf. Met name in "Wer sein holdes Lieb verloren" leek Ruud eerder zeer verheugd dan wanhopig (het tempo lag m.i. trou wens aan de hoge kant). In de geist liche Lieder was hij echter wel ge dwongen om zich in te houden, en juist dit onderdrukken van emoties resulteerde in een haast angstaan jagende overtuigingskracht. Over de pianist Rudolf Jansen zeg ik niets meer. Hij schijnt verlegen te worden van mijn lofuitende re censies. Net goed. Moet-ie maar niet de Nederlandse Gerald Moore uithangen. RON HARMS LEIDEN - De Hartebrugkerk was vrijwel volgelopen voor organist Jan Schmitz en voor "Die Haghe Sangers", meestermannenkoor, door René Verhoeff via papa Nico Verhoef geërfd van Jos Vranken. Dit niet overmatig grote ensemble is in z'n bedreven specifieke cho rale maanenwerk de moeite van het beluisteren waard. Gelukkig dat het zo gaaf stand weet te houden. Men voelt geen zwaartekracht in de ronde klankwelvingen van deze vocaal volledig homogene Haagse mannen, wier eer het is een traditie te bewaren. Hun klank hangt aan de gevoelsstraling van de eindze- nuw van een wijzende vinger, wordt aldus strijkend en orgelend soepel en teer, zich voortplantend met de boventonenrijkdom van een carillon-bourdon, zonder de alge mene zonde te kennen van weke sentimentaliteit of declamerend krachtvertoon. Het als professio neel evenwichtig ineengrijpen in kapitale dingen als Ballade van Zjonef en "Die Birke" van Lissman begrijpt men nauwelijks. In alle zangen zit zuiver de grondstem ming van het gezongen woord, of dit nu liturgiek zij, blijheid, wee moed, volkszang, Josquin of Jan- nequin, Verdi of Kritzkofski. 15de of 20ste eeuw. De "Harte-bruggertjes" van Schmitz is een kop in het kerk- maandblad voor alle opgesomde "uitjes" van de maand werden Bach's Schmücke dich. Frank s Choral II en de Vlaamse Rapsodie van zijn vriend Flor Peeters, Kap], een indrukwekkende improvisatie. KEES VERHOEF. Atelier "De Scherf'. Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. Galerie Van der Vlist Botermarkt 3 Expositie Marjon de Wit en Andnes Beeftink - aquarellen. Piet Gertenaar - schilderijen en Hans Kar- sept. do. tot 21 uur. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28) Werkd 10 uur voorm.-5 uur npm. zondag 1-5 uur nam. De Ruif, Janvossensteeg 59. Speelse landschapsfotografie van Wouter Daams Tot 23 sept De Waag, Aal markt 21artoteek. uitleen- tentoonstelling Tot 24 sept geopend ma. t/m vr. van 11-18 uur, do. tot 21 uur. Art Gallery Gerard, Rijksstraatweg 358, Wassenaar. Najaarstentoonstelling 1976. Van 18 sept. t/m 3 okt., dag. geopend van 11-17 uur, zo van 13-17 uur Galerie Ja, Sportfondsenbad Wassenaar. Tentoonstelling Els de Haas - schilderij en. Frans de Haas - schilderijen en pren ten, Gerard Lutz - tekeningen en Peter van der Meer - bronsplastieken. Van 16 sept. t/m 3 oktgeopend do. t/m zo. van 10-17 uur. woe van 20-22 uur. Galerie Pulchri Studie Oegstgeest. Tentoonstelling Jo Borg - schilderijen, aquarellen en gra fiek. Van 17 sept. t/m 7 okt dag. geopend van 10-16 uur (zo. gesloten). De Lakenhal. Oude Singel 28-32. Ten toonstelling van de Stichting Openbaar Kunstbezit Van 25 sept. t/m 7 nov dag geopend van 10-17 uur, zo. van 13—17 ARS, Pieterskerkgracht 9. Tentoonstel ling van schilderden, grafiek en kera miek van leden van de Kunstkring Voorschoten Van 18 sept. t m 3 okt., geopend ma. t/m do. van 14-17 en 19 30-21 uur. vt. van 14-17 uur. za. en zo. van 12-16 uur Galerie 't Straatje, Nieuwstraat 23 Handgeknoopte wand- en vloerkleden. Tot 30 okt. ♦PANDA EN DE GOUDDORST 26-134 - Joris staarde verbluft naar het struikje dat naar boven schoot nadat het eerst in de grond was gezonkeji. Maar voordat hij bekomen was van zijn verbazingklonken er schrapende geluiden uit het gat dat de wortels hadden nagelaten, en een schep zand vloog hem in het gelaat. En daarop klom een grijsaard het daglicht, in. Het was een merkwaardige figuur. Op de brede rand van zijn hoed droeg hij een brandend kaarsje, zoals mijnwerkers dat lang, lang geleden hadden ais ze licht bij hun werk wilden hebben. Zijn mantel was gerafeld en zijn baard zag er zanderig en slecht onderhouden uit. "Eindelijk"! gromde hij. "Hier is 't dan. 't Heeft even geduurd - maar oude Bill MacMack is een doorzetter. Dat is 'ie". Daarop haalde hij een bord tevoorschijn en plantte dat stevig in de grond. "Zo"! vervolgde hij zijn gedachtegang. "En nu is het hier van mij. Wee het gebeente van degeen die hier nu nog een voet op durft te zetten. Oude Bill MacMack maakt er zaagsel van"! Boursin-kaasjes, ge kruid met knoflook en kruiden, zijn op het ogenblik erg populair. Minder bekend is dat men ze ook heel goed kan gebruiken voor een warm hapje. Snijd 8 dunne sneetjes witbrood af en verwij der desgewenst de korst. Leg op 4 van deze sneetjes een plakje ge kookte ham en strijk hierover en plak Bour- sin uit. Leg de overige sneetjes er op en bak de boterhammetjes in bo ter in een koekepan licht goudbruin. Houd het vuur hierbij laag en leg een deksel op de pan zodat de kaas alle tijd heeft om te smelten. U kunt als variant eens proberen de ham te ver vangen door een dun plakje bloedworst of comedbeef of door braadworstje of saucijs- De avonturen van Jommeke FRED BASSET Noo good, dot we Al i Cbe tornt hem «el van net bu de JanserW oos de heren nebben «aren, toen het be V. dezefcte mot jlMij l|l^gonte regenen.De 1 Jxos heeft jassen Lm |l IIII jsa, l (TSUe leen oe- 1 ''I 1 - ACAJ CCD'S CfëATlS ru/w Aowes tklE +CEBBE/J tlOotE BCOC/TFAJ /Ai ve tvin. fcozcAi «t trooiajem?. trocr it- pva«- AIoeg icrt »<20Ajce« w pogm 2999 XaOa- tei+nüS (£uc/ g' september 1976. i/im -(Uit het hoofdartikel) Terecht heeft men ingezien, dat, met het oprichten van hoogere burger scholen voor meisjes, daardoor nog niet gebaat zijn de dochters van hen. die, den geheel on be middelden burgerstand vor mende, echter genoeg loon of in komen trekken om jaarlijks eene kleine som aan de verdere ontwikkeling hunner dochters te besteden. In die behoefte moe ten de ambachtscholen voor meisjes voorzien, gelijk er b.v. een te Amsterdam bestaat en ge lijk er eerstdaags een in de na burige residentie staat geopend te wordenDaar kunnen meisjes van 12 tot 18 jaar tegen een ma tig schoolgeld (in Den Haag b.v f20,-) zich - terwijl zij tevens onderhouden wat op de lagere school werd geleerd - bekwamen in teekenen, in kartonwerk, in het modevak, in éen woord zich oefenen in verschillende werk zaamheden, waarbij het op smaak of wel op handigheid aankomt en waarin zij later een middel van bestaan kunnen vindenVoor die inrichtingen is een schoone toekomst wegge legd: zij zijn bestemd een groote rol te spelen op onderwijsgebied en onberekenbaar is het nutdat zij zullen kunnen stichten. Moge ook Leiden zich eenmaal in het bezit van zulk een school voor meisjes verheugen. Vijftig jaar geleden: -Uit Mexico wordt gemeld, dat in de provincie Sonora een ge^ vaarlijke Indianen-opstand is uitgebroken, welke zich ook reeds heeft uitgebreid tot de provincie Guayama. De vroe gere staatspresident Obregon. die zich in den trein bevond welke door opstandige Joqui- Indianen werd aangevallen, heeft zich aan het hoofd gesteld van eenige compagnieën re- geeringstroepen teneinde den opstand te onderdrukken. De Indianen trekken moordend en plunderend voort. Zoo hebben zij reeds een bataillon regeerin- gstroepen in een hinderlaag ge lokt, dat zij bijna geheel uit moordden. Later werd verno men, dat de Indianen er ook in geslaagd zouden zijn Obregon gevangen te nemen. Hij zou vermoordt zijn. De regeering deelt mede.dat troepen naar het gebied zijn gezonden met op dracht de Jaquis uit te roeien, indien zij zich niet overgeven. Aqeada LUXOR "The outlaw", dag. 2.30,7.00e 9 30 uur. zo. 2 00.4.30,7.00en 9.30 uur 1 CAMERA "McKenna's gold", dag 8 00 uur 14 jaar Kindermatinee "Pipi Langkous", za en woe 2.30 uur. zo 2 00 en 4 15 uur AL Nachtvoorstelling "Re pulsion", vr en za 11.30 uur. 18 jaar STUDIO "One fiew over the cuckoo's nest", dag C 30,7.00 en 9 15 uur, zo ook LIDO: "Family plot", dag 2 30, 7.00 en 9 15 uur. zo ook 4 45 uur 14 jaar TRIANON "De Max Havelaar". dag 2 00 en 8 00 uur. 14 jaar. REX "AJs Tirolers stoeien gaan de Al pen gloeien", dag 2 30 (behalve woe za en zo.). 7 00 en 9 15 uur 18 jaar Andre van Duin's pretfilm". woe en za 2 30 uur. zo. 2 30 en 4 30 uur AL Nachtvoor- stelling "Hoe vang ik een man vr en Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 Uur tot woensdag 13 00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis Middagbezoekuur 13 45-14 30 uur Avond bezoelcjur 18 30-19 30 uur Kinderafdeling dage lijks van 14 00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14 00-15.00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling oint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15totl2.00uur (alleen voor echt- gen.)v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18 30tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek baby.show. Kinderafde ling dag 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking)dag. van 14.15 tot 14.45 uur en 19.00 tot 19.30. Intensieve verpleging: dag. van 14 00 tot 14.30 uur en van 18 30 tot 19 00 Sport-Medisch Adviescentrum Süreek- uur, do 19 30-2030 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur s zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klSsse: de gehele dag. Annakliniek Klasse afdeling van 13 00-14.30 uur van 1*8 30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18 30-19 30 uur Kinderzaal van 13.00-14 00 uur. Op de ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt Elke dag: 14 15-15 00 uur. 18 30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de Zaterdag en zondag: 14 45-1500 uur. Bezbek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18 30-19 09 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14 15-15 00 uur 18.30-19.00 UUE. Alphen aan den Rijn Kijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30 14.15 en 18 30-19.30 uur; 3e klaé 13 30- 14 15 en 18 30-19 30 uur; Kraamafdeling 13 30-14 15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur Geluidshinder Schiphol' Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden'gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Scb»p- hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19