Vedetten dragen Swift naar titel Danaiden op dieptepunt: 7-2 nederlaag bij Dalto Foreholte: weer zonder arbiters Bell bij Mercasol de nieuwe vedette MAANDAG 20 SEPTEMBER 1976 PAGINA 14 DRONTEN - Het leek erop, dat ieder onbewust iets wilde bijdragen aan het tweede lustrum van de Nederlandse clubkampioenschappen in Dronten. Want voor het eerst in de tien jaar, dat Oostelijk Flevoland het decor vormt van de massale ploegentijdrit, werd dit „familiefeest" door veel wielerliefhebbers aangedaan en viel ten opzichte van an dere jaren een verheugende belangstelling van de profes sionals te constateren. De Swift-combinatie v.l.n.r. Karstens, Van Leeuwen,Zoetemelk en Van Duuren) op weg naar de zege. Iedereen die het fietsvolk nauwge zet volgt, weet dat de clubs voor Dronten bijna altijd hun „azen" aanduiden, maar dat daar in de praktijk door buitenlandse con tracten weinig vanTcomt. Maar met een deel van de nationale beroeps- rennerstop lag het nu anders. Van daar, dat het Leidse Swift (kam pioen van 1966 tot en met 1969) nu eens geen ondergeschikte rol be hoefde te spelen en met Joop Zoe temelk, Gerben Karstens, Piet van Leeuwen en Teun van Duuren uit eindelijk de show stal. Door Hans van Coolesem De glunderende Swift-praeses Joop Riethoven: „Voor het eerst in zes jaar verkeerden wij in de geluk kige omstandigheid om een sterk team af te vaardigen. De andere sei zoenen was het geen onwil van bij voorbeeld Karstens en Zoetemelk, maar verdienden hun andere ver plichtingen prioriteit. Daar zijn het beroepsrenners voor. We hebben zelfs wel eens een vliegtuig in wil len zetten, om ze op tijd in Dronten te laten komen, maar dat is nooit gelukt". Clubliefde bleek derhalve nog aanwezig bij Joop Zoetemelk, die speciaal uit Frankrijk overkwam en gisteren in het land van Marianne weer een criterium moest afwer ken. „Het heeft ons niets gekost", verklaarde Riethoven. „Op de re ceptie die we binnenkort houden, krijgen de kampioenen alleen een cadeautje". Want dit sterke Swift, waarbij Van Duuren al snel in moei lijkheden kwam en moest lossen, behaalde het algemeen kampioen schap voor „grossier" De IJssel- streek, dat met Fedor en Nidi den Hertog, Wim de Ruiter en Donald Allan de enige profformatie had. Het amateurteam van De Windmo lens, dat vorig jaar André Gevers verrassend de professionals klopte, wist weliswaar bij de amateurs de titel te promoveren, maar kon geen bedreiging vormen voor Swift, dat bijna twee minuten sneller was. Door het ontbreken van Gevers volgde bij de profs na Swift en De IJsselstreek het Brabantse Lucht schip onder aanvoering van Jan Aling als derde. Met gering verschil kwam de for matie van Theo Middelkamp net buiten de ereprijzen. Toch hadden de Zeeuwen iets bijzonders, omdat Cees Bal, die eerder te kennen had gegeven om met het fietsen te stop pen weer present was. Door privé- omstandigheden had „Balletje" het fietsen vaarwel gezegd, maar een maand werken op een sleepboot was hem niet zo best bevallen. „Ik kom weer terug", beloofde Cees Bal. „Ook al zou ik voor volgend jaar niet in een ploeg kunnen ko men, dan blijf ik fietsen". Van de in totaal 187 ploegen („en nieuw record", wist de organise rende Ijsselstreek-voorzitter Jan van Ommen) werd Zwaluwen uit Almelo bij de junioren kampioen. Bij de nieuwelingen werd het een succes voor Westland Wil Vooruit, met als kampioenen Gerrit Solle- veld, René Koppert, Gino Ammer- laan en Leo van der Meer. DRONTEN - De KNWU, die voor 1979 de organisatie van de wereldkampioenschap pen op zich heeft genomen, zal het onderdeel 100 kilome ter ploegentijdrit in Ooste lijk Flevoland laten verrij den. De technische organisa tie wordt overgedragen aan De IJsselstreek, dat met suc ces de jaarlijkse clubkam pioenschappen vanuit Dron ten houdt. Hoewel de KNWU voor de baankampioenschappen waarschijnlijk gebruik gaat maken van het Nijmeegse GofTertstadion bestaat er een kleine kans, dat de baantitels ook in Dronten worden ver reden. WELKE VOETBALVERENIGING WINT DIT SEIZOEN 0E GROTE ZWARTE WOLFBEKER V.T.L. WINNAAR 1975-1976. U KOOPT BIJ ONS ALTIJD MET 10-15% KORTING OP VERTOON VER. LIDMAATSCHAP LANGE MARE 104-LEIDEN BIJ DE HAARLEMMERSTR. Zijl/LGB in finale-ronde BREDA - De Zijl/LGB heeft zich geplaatst voor de finaleronde van het Sportfondsen-bekertoernooi. De andere finalisten zijn ZIAN/Vi- tesse, HZC-De Robben en AZC Alphen. De Zijl/LGB speelde in Breda eerst tegen Neptunus. In het derde part was de stand 3-1 in het voordeel van de Leidenaars door drie treffers van Paul Belt en een tegengoal van Bongers. Op dat moment werd Jansie wegens slaan voor de duur van de wedstrijd uit het water ge stuurd, zodat Neptunus met zes man verder moest. Jacob Spijker en Leo Onderwater bepaalden de eindstand op 5-1. De slotwedstrijd ging tussen De Zijl/LGB en Zian/Vitesse (mét Sö- ren Carlson, maar nog zonder Van Zeeland). In het eerste kwart ging' de strijd nog gelijk op. maar Zian won uiteindelijk met 11-4. De uitslagen in Breda: De De Zijl- LGB-Nept. 5-1, Zian-Zweml. 7-3, Nept.-Zweml. 6-5, Zian-De Zijl 11-4. LZ'86 moest voor de troostronde Kerkrade. De Leidse ploeg werd daar poulewinnaar door na verlenging met 7-4 van Het Y te winnen, en vervolgens met 5-4 De Rijn te verslaan. LEIDEN - De honderden toe schouwers die zaterdag Merca sol na afloop van het duel tegen Buitoni een staande ovatie ga ven, waren het levende bewijs van een herboren Leidse bas- ketbalploeg. Dat die ploeg on danks ijzersterk spel na een sensationele strijd toch nog het onderspit moest delven (66-70) werd afgedaan onder de noe mer "zonde". Een paar fouten, enkele gemiste lay-ups, zorg den ervoor dat het Haarlemse Buitoni met de volle winst uit de Vijf Meihal kon ontsnappen: het uitzinnige publiek "vergaf' het Blom en zijn spelers. De opmerkelijke resultaten van Mercasol in het voorseizoen en de nieuwsgierighed naar de nieuwe Amerikaan Gregory Bell zorgde bij de competitie- ouverture voor volle tribunes. Dat bleek een prima decor voor een topduel, dat Leiden in tij den niet meer heeft gehad. Mer casol, zonder de geblesseerde Peter Kop en met een niet in zetbare Peter Paulides aan de kant, startte meteen goed. Bell zette zijn ploeg op een 5-2 voor sprong na vier minuten spelen. Gregory Bell, de lenige zwarte debutant, groeide al snel uit tot de nieuwe vedette van het pu bliek. Hij was sterk als reboun- der, naast de onverstoorbare Bartolomé, hij werd topscorer met 29 punten en hij toonde zijn onschatbare waarde als team speler. "Deze man is compleet", gaf Wim Petrici, oud-speler van Leiden als commentaar. "Een beter speler dan Webster, Wil liams of wie dan ook. Hij is op alle plaatsen inzetbaar", zei manager Henk Reekers. Gregory Bell stond echter niet alleen en dat was de grote kracht van Mercasol. Het hele team opereerde goed. Vic Bar tolomé natuurlijk, talrijke re bounds, nuttige punten en maar liefst 8 geblokte schoten. Paul Hoeksema was een andere pi laar waarop het ontketenende Leiden rustte. Hoeksema schit terde als nooit tevoren, briljante passes, scorend en stuwend. Eric Berendsen, met zijn 11 re bounds, was de vierde man waarop Mercasol kon rekenen. Hij scoorde het "doelpunt van de maand" door een fraaie pass met een soort zweefduik door het Haarlemse verdedigingsge- bied, waarin de spelers ver schrikt wegstoven, met een knap doelpunt te verzilveren. De eerder genoemde fouten ga ven de wedstrijd een spannend verloop en een open karakter. Een 9-16 achterstand werd door Bell verkleind tot 25-26, waarbij de atletische basketballer driemaal van afstand raak schoot. De ruststand, 35-39, was dan ook een juiste afspiegeling van het geboden spel. Buitoni in ernstige moeilijkheden, leu nend op Gary Freeman en Lei den, enthousiast, maar te slor dig om een voorsprong te ne- Hetwas opnieuw Bell die de hal deed opveren toen hij na.de hervatting Mercasol aan de lei ding bracht 43-41 na vier minu ten spelen. Enkele missers ga ven Buitoni de leiding weer te rug (47-53), maar een magistrale dunk van Bell (gevolgd door een technische fout, want de Amerikaan bleef tot grote vreugde van het publiek nog "even" aan de ring hangen, het geen echter verboden is) zette Mercasol op 54-55 met nog 7 minuten te gaan. Maassen was toen al in de ploeg gekomen voor de nuttig spelende Peter de Jong (5 p's) en iedereen maakte zich op voor een ze nuwslopende slotfase. Bell scoorde 60-62. En toen was het opeens afgelopen, het ner veuze Leiden gaf zomaar twee ballen weg en het pressende Buitoni rook en greep de laatste strohalm: twee scores van Ar thur Collins bezorgden Buitoni de 66-70 overwinning. Mercasol ontving de hulde van het pu bliek, Buitoni nam de punten mee. "Volgende week tegen Delta Lloyd houden we de pun ten zelf', verklaarde Mercasol- speler Maassen. Delta Lloyd won zaterdag overigens in Am sterdam met 83-77 van Arke Reizen. Het damesteam van Mercasol opende het nieuwe seizoen met een 66-32 (35-23) zege op het in de eerste divisie debuterende Jugglers. Marlies Bosman droeg met 17 punten een be langrijk deel van de score. Wim Petrici, de nieuwe coach, was na afloop tevreden met het re sultaat al had hij "van Jugglers wel wat meer verwacht". Tweede divisie In de tweede divisie boekte LISC, sinds kort gesponsord, een ruime zege op Van de Bosch Eagles: 89-52. De Leidenaars kenden in hun eerste wedstrijd in deze klasse weinig proble men en hadden bij rust de strijd al besist: 44-28. Luba daarente gen leed een nederlaag tegen ROS. Na een 31-14 achterstand kon Luba het tot rust nog red den (37-31), daarna liep het he lemaal mis: 53-36. In de slotfase wist Luba nog terug te komen, maar de kracht ontbrak om ROS te verslaan. Topscorer bij de Leidenaars werd Chris Uh- lenbeck met 23 punten. HANS JACOBS LEIDEN - Het blijft modderen. Zo zou men het gebeuren kunnen ty peren in de hoogste klasse van de veldcompetitie handbal, de regio nale klasse F waarin Bax Foreholte uitkomt. Waren vorige week in Voorhout geen arbiters aanwezig - toen kon afdelingsscheidsrechter Westphal het duel nog leiden - gis teren bij de wedstrijd Kwiek Sport-Bax Foreholte was het erger. Niet alleen waren er geen arbiters, er was ook niemand bereid om de taak van de fluitisten over te ne men. Zodoende moesten beide formaties onverrichter zake huis waarts keren. Voor Bax-Foreholte, voor de eerste maal compleet in deze competitie, een teleurstel lende gang van zaken. In de regionale tweede klasse gin gen de wedstrijden wel door. In klasse 2 A wonnen de dames van Northa dankzij een hoog tempo royaal van Hollandiaan, dat even voor rust volledig ineen zakte en van 1-1 op een achterstand van 1-5 werd gezet. Na de hervatting was het weer Northa dat de toon aangaf en via 8-1 en 9-2 werd het tenslotte 11-2 voor de Noordwijkerhoutse formatie. Lydy Vink en Monique Heemskerk, ieder 4. Nelleke de Jong 2 en Rini Heemskerk scoor den voor Northa. In het doel blonk Miriam Spierenburg uit. Zij stopte o m. een strafworp. MMO had in dezelfdeklasseevenmin moeiteom tot winst te komen. EDH werd naar een kansloze 1-6 nederlaag ge speeld. Riekie Brunt in het doel overtrof haar collega van Northa door twee strafworpen te stoppen. De produktie van MMO werd ver zorgd door Gerda van der Berg, Ni- coline van Leeuwen, en Corrie Borst en Adri van Leyden (ieder 2). Het Stompwijkse HVS nestelde zich in de regionale tweede klasse B op de eerste plaats door zelf duide lijk te winnen van AHC '28,8-1 (rust 3-0), terwijl concurrente Jong Ade een punt moest laten aan ANIMO, 9-9, na een 9-7 voorsprong met nog 3 minuten spelen voor de boeg long Ade begon tegen ANIMO mat, maar kwam in de tweede helft zo sterk opzetten dat de winst zeker leek Als de defensie tegen het eind van de wedstrijd niet te zeker van haar zaak was geweeest, zou Jong Ade de nek aan nek race met HVS op gelijke hoogte hebben kunnen blijven voeren. Nu staat de ploeg een punt achter op de rivalen uit Stompwijk. Ria Straathof en Helma van der Geest waren bij Jong Ade de toonaangevende figu ren. Bij de heren lijkt Northa in de regionale tweede klasse B een moeilijk seizoen tegemoet te zullen gaan. Tegen HEC 1 was er een schromelijk gebrek aan conditie. Na de rust vooral was dat merk baar, 18-10 voor HEC. In de afde- lings eerste klasse wonnen de da mes van NIO in een geheel gelij- kopgaand duel van ODIS, rust 5-4, eindstand 8-7. Corrie Weenink en Sonja van Emmerik scoorden driemaal, Ria van Velzen tweemaal. De dames van Sanocel/Saturnus boekten in de afdelings tweede klasse hun eerste zege ten koste van AHC '28 2, rust 2-0, eindstand 2-1. De keepsters waren in dit treffen dominerend. Bij Sanocel/Saturnus deed Paula van der Hulst goed werk in het doel. Monique Heems kerk scoorde de twee treffers voor Sanocel/Saturnus. De heren van MMO hielden aan de pittige wed strijd tegen Quintus 3 een 14-12 zege over. Gerard en Hans Elsgeest, Piet Bank en Gerard den Hollander tekenden voor de goals. Clemens Volwater stopte een strafworp. Gregory Bell is de verdediging van Buitoni u Freeman (16) en Visser (l.) hebben het nakijken. Kees v d Mey en Rob v d Kraan. KNS-OSCR 8-9 (£-6) - Het onges lagen KNS werd de dupe van een zwakke eerste helft, die een achter stand van 4 punten opleverde. Na rust verbeterde er veel, maar de achterstand bleek in de resterende tijd te onoverkomelijk om OSCR van de eerste winst af te houden. Doelpunten: Trudy Blansjaar, Pe ter Zitman, Lenneke Verstraeten, Licsbeth La Lau, Henny v. d. Lin den en Charles Stijger (3). Vitesse-Velocitas 8-2 (3-0) - On danks het grote verschil in de score was het een goede wedstrijd van Velocitas, dat echter de grootste moeite had met de afwerking. Voor het wat soepeler spelende Vitesse was er zodoende geen vuiltje aan de lucht. ODOFluks 9-5 (S-4) - Fluks maakte de fout om op het spekg ladde yeld te ver doorgevoerde combiniaties combinatie op te zet ten. De thuisclub speelde directer en dat was onder deze omstandig heden het best. Aad v Drongelen (2), Jos v Duyn, Rob Schelvis en Tineke Korbee scoorden. Crescendo-Ten Donck 7^1 (4-1) - Crescendo rekende af met één van de concurrenten. Ten Donck, dat alleen qua afwerking de mindere was. Crescendo ging doeltreffender en ook tactischer te werk. Piet L'Ami (2). Liesbeth Kok (2). Joke Geyer, Ans de Rie en John Huigs- loot waren de doelpuntenmakers. WIM VAN VLIET Een stijlvolle actie van Jan Heinnchs van Fides Pacta in het duel met Wordt Kwiek. LEIDEN - Een groot aantal Leidse korfbalteams heeft dit weekeinde hinder ondervonden van de langdurige regenval zaterdagmiddag. Bij Dalto-De Danaiden was het resultaat er ook naar. De oud-hoofdklasser ging roemloos af bij de debutant 7-2. Fides Pacta deed het beter, al moest Wordt Kwiek wel een punt toegestaan worden: S-5. een uit de hoofdklasse terugge- gemene tegen het erg verjongde keerde formatie ook wel heel an- Excelsior nog goed weg, ondanks ders hebben voorgesteld. Bereikte het feit dat de ploeg van trainer Zirkzee zelfs een voorsprong van 3 punten had. Bij 9-9 miste de thuis club namelijk een ten onrechte toe gekende strafworp. De Algemene speelde een wisselvallige In de promotieklasse blijft Zuider kwartier het prima doen. Nu werd een zwaarbevochten gelijkspel be haald tegen KVS: 7-7. In West IA verspeelden Excelsior en De Al gemene het eerste punt tegen el kaar, TOP rukte in IC op naar de koppositie door winst op VES. Ons Eiland was niet opgewassen tegen Amersfoort. Het werd 11-4. Pernix kwam niet in actie. Fides Pacta-Wordt Kwiek 5-5 (3-4) - Na het bemoedigende resultaat tegen De Danaïden vorige week, stelde Fides Pacta gisteren enigs zins teleur door het Friese Wordt Kwiek, een puntendeling toe te staan. In feite kwam Fides Pacta nog goed weg, want men heeft ge regeld een achterstand moeten wegwerken. De falende beginaan- val was daar o.m. de oorzaak van. Wordt Kwiek, in de eerste helft wat doortastender en ook wel iets beter kwam op 0-2, maar moest daarna aan Onderwater c.s. de gelijkma kende goals toestaan. Het vak ron dom Onderwater was trouwens toch het beste gedeelte van de Nun- speetformatie, die halverwege het niet hoogstaande duel wederom tegen een achterstand aankeek. De slechte afwerking van de "eerste aanval" leek Fides Pacta noodlottig te worden. Uiteindelijk trof een af standsschot van Flip v Meygaarden wel de korf, maar daarmee was Fi des er nog niet. Wordt Kwiek nam wederom de leiding, maar de ge lijkmaker met Onderwater voor de korf liet minder lang op zich wach ten. De al eerder genoemde slechte afwerking zou Fides Pacta de zege kosten. Bij de stand 5-5 werd 2 maal vanaf de stip gemist. Het bleef daardoor bij 5-5. Dik Onderwater (2), Yvonne Neuteboom, Co de Haas en Flip v Meygaarden scoor den. Dalto-De Danaiden 7-2 (5-1) - De teruggang van de Danaïden gaat sneller dan menigeen gedacht zou hebben. Het tot voor kort onbe kende Dalto zal zich het spel van het spel van Hensen's twaalftal rige week tegen Fides Pacta al een dieptepunt, zaterdag was het zo mogelijk nog slechter. Het was triest om dit machteloze De Danal- den (zonder het echtpaar Filemon) strijd. Via een sterke start (2-0 ploeteren tegen het niet technische, maar wel gedegen spe- voorsprong) werd een 4-2 achter stand opgelopen die vervolgens lende Dalto. Het lukte Nap c.s. in de soepel werd weggewerkt: 4-5. Deze bedroevend slechte eerste helft voorsprong gaf de nodige rust in de ploeg, die Martin Filippo als debu tant telde - met de genoemde 6-9 voorsprong tot gevolg. Met zuiver gerichte schoten redde Excelsior in de slotfase het gelijke spel. Ruud v Vliet (3), Hen en Sannie Rusman nauwelijks. Het gevolg was een 5-1 achterstand bij rust en daar viel niets op af te dingen. Het niet meespelen va Eric Filemon (blessure) werkte i dit geval ook nog mee, omdat diens vervanger Guus v Nood met enkele (ieder 2), Martin Filippo en Wim plaatsfouten voor dit niveau niet vliet scoorden, geschikt bleek. Daarentegen ver richtten Nap en Christiaanse (voor TOP-VES 7^1 (4-0) - Het eveneens het huidige De Danaïden een sterke "koppeling") in de tweede helft uit stekend werk in de verdediging, maar het zette geen zoden aan de dijk. Zonder zelf tot groots korfbal te komen bleef Dalto gemakkelijk een grote voorsprong houden. Leidse goals van Fred v Duyn en Sander v Unen. ongeslagen TOP komt er met de week beter in. Tegen de mogelijke concurrent voor één van de ere plaatsen kwam men vooral in de eerste 45 minuten op basis van een verbeterde conditie sterk voor de dag. De Haagse ploeg besefte in cie rust dat het anders moest en pakte de zaken daarna veel feller aan. Het leidde tot enkele felle duels, die ar- KVS-Zuiderkwartier 7-7 (5-5) - biter Duyndam binnen de perken Betere berichten van het gepromo- hield. TÖP's zege kwam echter niet t'eerde Zuiderkwartier, dat zich tot nu toe voortreffelijk manifesteert in de promotieklasse. Gezien de kleine onderlinge krachtsverschil len (drie van de 4 wedstrijden ein digden gelijk) was het gelijke spel tegen het nog puntloze KVS een goed resultaat. Zeker nu Zuider kwartier nog erg dicht bij een ne derlaag was. Via 2-0 (sterke start van KVS'er v Arkel) 4-2, 4-5 en 5-5 bij rust, keek men 10 min. voor tijd tegen een 7-5 achterstand aan. Een "bevlieging" van Rens Hensen (2 goals) redde toen de ongeslagen status. Overige treffers van Joke Zierikzee (2), Carla Akse (2) en Jimmy v Daim. Excelsior-De Algemene 9-9 (4-5) - Op het Delftse gravel kwam De Al- gevaar. Bep Verkuyl, Wilma Kuhn, Corry Schelvis, Jan Willem Simmelink (2), Bert Staal en Peter Ciggaar scoorden. Amersfoort-Ons Eiland 11—4 (5-2) - Heel slecht was het optreden van Ons Eiland zaterdag in Amersfoort waar het voor de plaatselijke club niet moeilijk was om Ons Eiland - zonder het echtpaar Deegenaars - duidelijk terug te wijzen. Halver wege kende dit door veel strafwor pen gekenmerkte duel al een stand van 5-2. Piet Beekman (2), Patrick Verra en Sary v d Meeberg scoor den. ADO-Fiks 4-3 - Een triest slot voor Fiks, dat eep kwartier voor tijd nog met 3-1 de'leiding had: Goals van

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14