Wijk Groenoord dreigt clubhuis kwijt te raken Bezwaren tegen hoogte van flat Kaiserstraat LINKANTO Nieuw pand voor W esterkwartier Brand Heerenlogement is niet aangestoken Prijzen verontrusten NYY-Leiden IJ DAG 17 SEPTEMBER 1976 RUZIE MET BESTUUR SPEELTUINVERENIGING LEIDEN - Het club- en buurthuiswerk in de wijk Groe noord dreigt met ingang van volgende maand volledig de mist in te gaan als het bestuur van de speeltuinvereniging, die de naam van de wijk draagt, zijn zin krijgt. Dit blijkt uit een brief van de speeltuinvereniging, waarin de huur van het gebouwtje dat voor het clubhuiswerk wordt gebruikt en staat op het terrein van de speeltuin in de Hansenstraat, wordt opgezegd. Het houten clubhuis met de vervallen speeltu Voor huisvesting 200 studenten LEIDEN - Een aantal leden van de raadscommissie voor ministerie in te schakelen: dat van ruimtelijke ordening heeft de plannen van de Stichting JSSlStoretotïS Studentenhuisvesting om in de Kaiserstraat een flat voor nci,t Wat te bereiken zijn, temeer tweehonderd studenten neer te zetten, met weinig enthou- daar de bouw aan de Kaiserstraat siasme ontvangen. Met name de hoogte van het gebouw, het zicht op het Rapenburg vanaf zeventien meter, leverde onoverkomelijke bezwaren op. de Nonnenbrug zou doen verende- De plannen kwamen gisteravond ter sprake in de vergadering van de commissie, waar architect Paarde- koperen directeur Van Rooijen van de Stichting Leidse Studenten huisvesting een toelichting gaven. De raadsleden Kuijers (WD), Van de Zande (PSP), Beijen (PPR/D'66) en Koning (PvdA) spraken in meer of mindere mate hun afkeuring uit. Vink (CDA) zorgde overigens voor een tegengesteld geluid door de andere commissieleden Tegenover een bepaalde hoeveel heid kosten moet een x-aantal stu dentenkamers staan. Paardekopen "Het ministerie van Financiën zei meteen: maak er maar een grote doos van". Van Rooijen gaf toe dat wat de stichting betreft er ook een woonlaag minder zou mogen wor den gebouwd, maar dat het minis terie daar niet mee akkoord zou gaan. Waarop wethouder Waal de suggestie deed om nog een ander Door bewoners v wordt gevreesd last als gevolg va flat. Van Rooijen ti de Kaiserstraat lor parkeerover- de bouw van de daarover "We willen met de bewoners van de flat een overeenkomst sluiten dat ze geen auto gebruiken. Willen ze dat toch gaan doen, dan is de stichting bereid ze elders te huisvesten". Maar ook gaf hij toe: "Juridisch kunnen we in feite niets doen". wu bouwen SS Brandweercommandant Broeshart De stichting wil bouwen op de plek waar nu de voormalige fabriek $an Van Benth staat. Van Rooijen wees er gisteravond op dat Studenten huisvesting dit fabrieksgebouw op aandringen van de gemeente heeft aangekocht, om te voorkomen dat andere plannenmakers onzalige dingen zouden kunnen aanrichten. De vormgeving van het gebouw le verde de commissieleden niet zo veel problemen op, alswel de hoog te, die maximaal zeventien meter beslaat; de goothoogte ligt op veer tien meter. De gemeentelijke ver ordening schrijft voor dat in de binnenstad twaalf meter maximaal is toegestaan voor de goothoogte. Maar B en W kunnen van deze eis afwijken en toch een bouwvergun ning afgeven. Paardekoper en Van Rooijen we zen op de normen, waaraan ze op last van de ministeries van Finan ciën en Onderwijs gebonden zijn. Wegdek Oegstgeester- weg wordt binnenkort hersteld LEIDEN - Op korte termijn zal worden overgegaan tot het herstel van de verzakte delen van de Oegstgeesterweg. Al geruime tijd is van beide rijbanen ter hoogte van het Schuttersveld één rijstrook gro tendeels onberijdbaar in verband met verzakkingen. B en W hebben nu besloten dat het wegdek her steld zal worden. De weg zal niet geasfalteerd worden zoals enkele jaren geleden door de raad werd beslist. Inmiddels heeft de raad be- LEIDEN - Brandweercomman dant Broeshart acht het niet waarschijnlijk dat de brand, die in de nacht van dinsdag op woensdag in het Heerenloge ment woedde, is aangestoken. "Brandstichting kunnen we, dacht ik, wel vergeten. Als je al aan brandstichting wil doen, doe je dat niet op zo'n ongewone plek", zei hij desgevraagd. Wat dan wel de oorzaak is, is niet bekend. De brand is beneden ontstaan, op het vroegere toneel van de zg. Jacobazaal. Op een plek dus, waar nog geen werk zaamheden werden verricht in verband met de restauratie. De schade die het gevolg van de brand is, wordt op anderhalf mil joen gulden geraamd. Gebleken was al, aldus een mede deling van wethouder Waal giste ravond in de vergadering an de raadscommissie voor ruimtelijke ordening dat van de 2,6 miljoen gulden die de eerste fase van de restauratie zou kosten, 2,4 mil joen voor subsidie door het mi nisterie van CRM in aanmerking kwam. In hoeverre de houding van CRM, i.e. de Rijksdienst voor Monumentenzorg nu veranderd is, moet nog worden afgewacht. In de commissievergadering bleek dat de gemeente tegen branden verzekerd is voor schade die ligt tussen de één en de elf miljoen. Voor bedragen onder de miljoen moet een beroep worden gedaan op het gemeentelijk brandscha defonds, dat ongeveer 1.280.000 gulden bevat. Het CDA-raadslid Vink herhaalde gisteravond zijn al eerder gedane waarschuwing dat dit reservefonds te weinig geld bevat. half uur na zonsondergang te sluiten. Wethouder Waal rea geerde daar als volgt op: "In feite gaat het om de vraag of schade eventueel op iemand kan worden verhaald. Wat precies de exacte aansprakelijkheid is van de ex ploitant zal nader moeten worden onderzocht". In dit verband moet het rapport van de brandweer af gewacht worden. Architect Van der Sterre wees in de vergadering nogmaals op de noodzaak om de restauratie snel uit te voeren. "Zoals het gebouw er nu bijstaat loopt het door men selijke neigingen groot gevaar", zei hij. De brief is gedateerd op 7 septem ber, is gericht aan het Leidse Volkshuis en ondertekend door de drie bestuursleden van de speel tuinvereniging: voorzitter Van der Wiel, secretaris Bijleveld en pen ningmeester mevrouw Zwanenburg-Van Tiel. De brief is geschreven aan de stichting Leidse Volkshuis, omdat het clubhuis Groenoord/De Boei formeel onder deze stichting valt, maar overigens zelfstandig functioneert. Het huur contract is destijds wel met het Volkshuis aangegaan. In de brief worden twee redenen aangevoerd waarom de huur is opgezegd: de buurthuiswerkers hebben een toi let verwijderd en ze zouden het houten gebouwtje een keer hebben onderverhuurd voor het houden van een bruiloft. Verder sommeert het speeltuinbestuur het clubhuis om de houten keet, die achter het gebouwtje gebouwd is, te verwijde ren. Wanneer Groenoord/De Boei niet aan de eis van het speeltuin- bestuur voldoet, wil het voor elke dag vanaf 1 oktober dat het club huis nog niet ontruimd is een dwangsom van vijfhonderd gulden ontvangen en voor elke dag met in gang van 15 oktober een dwangsom van eveneens vijfhonderd gulden als de houten keet niet verwijderd is. Het houten gebouw van de speeltuinvereniging wordt op dit moment vijf dagen in de week van negen uur 's ochtends tot elf uur 's avonds gebruikt voor het buur thuiswerk: van peuters tot en met bejaarden. En ook als werkruimte voor buurtcomité en buurtkrant. Handvat De briefis niet van de ene dag op de andere geschreven. De redenen waarom de huur is opgezegd zijn meer handvat om daartoe over te gaan dan dat het speeltuinbestuur zich werkelijk heeft opgewonden over het verwijderen van de w.c. en het houden van een bruiloft. Ton Wurzer, stafmedewerker van het [clubhuis zegt althans: "Tweeë neenhalf jaar geleden hebben we inderdaad een oude plee wegge haald en van de ruimte een werk- kast gemaakt. Er zijn nog drie toi letten over. Deze zomer heeft ie mand uit Leiden-Noord inderdaad een bruiloft gehouden in het club huis. Bij hoge uitzondering. We vinden dat het clubhuis voor de buurt best zo'n functie mag heb ben, maar we hebben geen portier en kunnen het daarom normaal ge sproken niet doen. Maar deze brui loft viel toevallig in de vakantie en daarom kon het wel. We hebben er niets aan verdiend, alleen vijftig gulden aan onkostenvergoeding gekregen". Aan de brief van de speeltuinvere niging gaat een lange historie voor af. Ton Wurzer, namens de staf en Koos Los, namens het bestuur van het clubhuis, schetsen die als volgt. "In de jaren vijftig was de speel tuinvereniging Groenoord bloeiend, een van de grootste van Leiden. Er werd veel gedaan door het bestuur op sociaal gebied. Maar toen de oude bestuursleden ver dwenen en in de jaren zestig nieuwe bestuursleden kwamen, presteerden zij het om de zaak in de kortste keren te laten verlopen. Men organiseerde nauwelijks iets, maar had wel inkomsten nodig. Daarom werd het gebouw ver huurd voor het houden van bruilof ten en partijen. Maar toen dat uit de hand liep, wilden ze daarvan af. Ze wilden iets organiseren voor de jeugd en daarom werd het Leidse Volkshuis erbij gehaald. In 1972 hebben wij toen, namens het Volkshuis, het gebouw gehuurd". "Toen begon het gelazer. De speel tuinvereniging heeft steeds gepro beerd om het clubhuiswerk te sa boteren. Ze verkeerde toen zelf in een enorm dieptepunt. Het aantal leden lag op twintig of zo. In de buürt bestond erg veel onvrede over de speeltuin: veel verouderd, ondeugdelijk en gevaarlijk mate riaal, en overal gevaarlijke betonte- gels. Het bestuur had er jaren niets meer aan gedaan. Er werd toen een werkgroep geformeerd van men sen uit de buurt, iemand namens, het bestuur van de speeltuinvere niging en mensen van het clubhuis. Het doel: renovatie van de speel tuin. Er zijn daarover afspraken en plannen gemaakt. Er is ook mee begonnen: als WSW-project. Maar door twee oorzaken is de zaak in de soep gelopen: het bestuur kwam de afspraken niet na en er rezen on voorziene technische problemen. Aan die WSW-jongens heeft het niet gelegen, zij hebben keihard gewerkt. Maar op een gegeven moment stroomden ze naar ander werk door. Het bestuur zorgde niet voor het regelen van materiaal. Buurtcomité "Door de actie om Teekens (de vleesfabriek) uit de buurt te weren is er in '75 in Groenoord een buurt comité ontstaan van zo'n achttien man. Toen kwam de gedachte op: is het niet zinnig om buurtcomité, en de buurt/speeltuinvereniging sa men te laten gaan. Daar is over ge sproken en het bestuur van de Vele brokken steen en renteloze sveelattributen. speeltuinvereniging was enthou siast. Er is toen een vergadering uitgeschreven in het buurthuis voor de mensen uit de buurt en de leden van de speeltuinvereniging. Er waren 65 mensen en er werd toen besloten om een grote vereni ging te vormen met 21 mensen in het bestuur (het buurtcomité en de speeltuinbestuursleden). Er zou onder andere een groep worden gevormd: voor speeltuin en speelgelegenheid. Daar was ieder een het over eens, maar we hebben toen de fout gemaakt niet te vragen wie als lid van de speeltuinvereni ging aanwezig was. Daarna hebben we een ledenwerfactie gehouden, met als resultaat dat praktisch de hele buurt lid werd. We kregen ruim vierhonderd leden binnen". "Maar de zaak liep uit de hand toen het nieuwe bestuur vroeg aan het oude (drie personen): mogen we de financiële bescheiden zien. Al die jaren hadden ze van ons elk jaar vierduizend gulden aan huur gehad en subsidie van de overheid. Eerst werd op ons verzoek positief gerea geerd door de penningmeester. Maar de bescheiden kwamen maar niet los, ze bleven erom heen draaien en toen zei het oude be stuur we zouden de speeltuin toch apart houden? Het enige dat we konden lospeuteren was twaalf honderd gulden subsidie die ze in '73 van de gemeente voor buurt werk hadden gekregen. De achttien andere bestuursleden hebben die weigering principieel opgepakt. Ze hebben zich teruggetrokken en zijn weer buurtcomité geworden, dat door de overheid inmiddels erkend is door middel van subsidie. Op dat moment stootte de speel tuinvereniging het woord "buurt" uit de naam (volledig: buurt/speel tuinvereniging Groenoord) af. Al thans: het is uit het briefhoofd ge schrapt. Het speeltuinbetuur zei: we zijn alleen nog maar speeltuin vereniging. Dat heeft zo dit jaar doorgesudderd. Totdat deze brief kwam". Boosdoener De brief, die in het begin van dit verhaal is aangehaald, is woensda gavond besproken op een bijeen komst van het bestuur van het Volkshuis, het clubhuis Groenoord en de speeltuinvereniging. Namens de speeltuinvereniging is zich steeds meer de heer Brandt, voor zitter van de Bond van Speeltuin verenigingen in de kwestie gaan mengen. Hij is het, die door de clubhuiswerkers als de grote boos doener wordt gezien. "Brandt heeft ondanks het verzoek van het be stuur van het Volkshuis geweigerd om de brief in te trekken, hoewel hij zei een nieuwe basis te willen scheppen voor samenwerking. Het Volkshuis heeft het clubhüisbes- tuur gemachtigd om met de speel tuinvereniging te onderhandelen Omdat Brandt weigert de brief in te trekken hebben wij daarom de be middeling van wethouder Tesse- laar ingeroepen. Ook de Leidse Jeugd Actie is op de hoogte ge steld". Tesselaar heeft gisteren geantwoord tot bemiddelen bereid te zijn als de gesprekken tussen het bestuur van de speeltuinvereniging en het clubhuisbestuur op niets uit lopen. Wurzer. "Het speeltuinbestuur heeft ook verklaard niet met de le den te maken te hebben. Er zijn nooit ledenvergaderingen, er is geen kascommissie. Ze doen niets helemaal niets. Alleen willen ze het club- en buurthuiswerk een hak zetten. Het trieste van de hele zaak is dat de drie mensen van het speel tuinbestuur weigeren het meest elementaire te doen. Ze weigeren zelfs leden met de mededeling- wacht maar tot de speeltuin opge knapt is". Komende dagen zal de buurt zich via een handtekeningenlijst over deze zaak kunnen uitspreken. Het speeltuinbestuur was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. sloten het krediet dat destijds be- v,/n. r k-,,;;™ ,;„h ofnfj0 menvoor de°bouw iren ïefeuTe Burchttad Turfmarktbrug ^daan aan T verpbchUng ore MEUBELEN KOPEN Precies de meubelen van Uw keuze, hetzelfde kaat koopt U als Linkanto 70"15%WINSTDELING Controleert U maar, het klopt precies. U zegt ons wat U kopen wilt. prijs, model. stof. Wij zorgen dat het wordt ingekocht. Bij een com plete inrichting verdient U zo* 1000: KORTING Geen fop, echt waar. Dit consumentenwerk doen wij al 18 jaar in samenwerking met 50 be kende Leidse winkeliers in alle branches. Alles voor het gezin, uitzet of hobby koopt U voor een lagere prijs, bij voorkeur merkartikelen. CONSUMENTEN ORGANISATIE LEIDEN - Als de gemeenteraad en Ged. Staten ermee akkoord gaan krijgt de speeltuinvereniging Wes terkwartier aan de Ten Catestraat een nieuw gebouw en zal het oude pand worden opgeknapt. Westerkwartier werd indertijd ge troffen door een felle brand die het bestaande gebouwtje van de speel tuinvereniging grotendeels ver woestte. Aangezien de vereniging al jaren met een groot ruimtege brek kampt, hebben B en W nu het plan opgevat om Westerkwartier in één keer aan voldoende ruimte te helpen. Dat betekent dat er een nieuw gebouw zou moeten worden neergezet van f 250.000 en dat het gedeeltelijk afgebrande pand voor f 118.000 zou moeten worden opge knapt. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemer die nu de renovatie in het Haagwegkwartier voor zijn reke ning neemt. De bouw van een nieuwe accommodatie voor de speeltuinvereniging kan hierdoor in één bouwstroom tussen twee re- novatieprojekten door worden meegenomen, aldus wethouder Tesselaar gisteravond in een ver gadering van de raadscommissie voor samenlevingsopbouw, die met de plannen akkoord ging. Een en ander betekent overigens wel dat er voor de financiering van de bouw, volgend jaar f 30.000 van het budget voor het gehele buurt en clubhuiswerk zal worden afge^ haald. Met name het raadslid Frits van Oosten (PPR) had daar nogal wat bezwaren tegen, omdat hij vond dat dan ook bijvoorbeeld het clubhuis De Mirt aan de Lage Rijn dijk een opknapbeurt moest krij gen. Wethouder Tesselaar deelde daarop mee dat er met de gedachte gespeeld wordt om het gebouwtje van De Mirt, dat een erg gevaarlijke ligging heeft (in verband rrjet het verkeer en het water aan de achter kant te sluiten en daarvoor in de plaats het oude schoolgebouw aan de Driftstraat op te knappen. Het clubhuis zou dan in het schoolge bouw kunnen worden onderge bracht, waar het dan bovendien meer ruimte zou krijgen. LEIDEN - De belangstelling voor de Leidato- huishoudshow is dit jaar bij zonder groot. Gisteravond rond half negen werd de 50.000ste bezoeker binnengehaald. De gelukkige was de 16-jarige Angelique Loomans uit de Padoxlaan 5 in Warmond. Angelique. die met haar buren naar de Leidato was gekomen werd letterlijk bedolven onder de geschenken van de stand houders. Verder kreeg ze een waardebon en bloemen van het Leidato-bestuur. Op de foto v.l.n.r. Leidato- secretaris Jan van Zijp, Ange lique Loomans en bestuurslid Ziegelaar. LEIDEN - De leden en kaderleden van de NVV-bonden in Leiden maken zich ongerust over de golf van prijsstijgingen dit jaar, over de prijsexpldsies van de aardappelen, groente en koffie en over de BTW- verhoging van 2 procent per 1 ok tober a.s. Door de onvolledige prij scompensatie, opgelegd door de loonwet, is de koopkracht ernstig aangetast. Dit schrijft de NVV-afdeling Lei den in een brief aan het bestuur van de Federatie Nederlandse Vakbe weging. Met deze brief wil de afdeling Lei- tieve voorzieningen, den de federatie bij de onderhande- "Van principieel belang achten wij lingen met de regering een steun in dat de vakbondsrechten worden de rug geven, opdat de eisen, zoals hersteld", aldus de brief, "de loon- die dit voorjaar op de ledenverga- wet rust als een blok op de vakbe- deringen zijn gesteld, worden ge- weging, waarvan de last elke dag realiseerd. zwaarder wordt. Zoals bekend waren deze eisen: De afdeling Leiden van het NVV zal volledige prijscompensatie van dan ook (zoals we dinsdag al meld- 102,- bruto per maand per 1 juli den) in de loop van de volgende 1976: maand een openbare bijeenkomst strenger onder controle brengen houden over de vakbondsrechten van de prijzen; en over het behoud van de koop- geen bezuinigingen op de eollee- kracht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3