Op de vlucht gaan is zinloos Pieterswijkmoet worden afgegrendeld Ratel opent seizoen met ontmoetings-instuifsoos Mgr. Simonis in zijn toekomstschets Bij reconstructie Breestraat: PSP-KAMERVRAGEN OVER GEZINSVERZORGING Groep draait volledig op vrijwilligers Actief in vrije tijd Afrekening van subsidie Vijfhovenhuis krijgt helft lasten vergoed VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1976 Iedere organisatie die zich een beetje respecteert heeft wel een toekomstvisie in de vorm van een lange- termijnplan het licht doen zien. Met het maken van een dergelijk stuk komt men tegemoet aan de wensen van velen, die het heden al leen accepteren met het oog op de toekomst. Zij willen meepraten. De rk. kerk heeft hier en daar aan die inspraakgedachte gehoqr gegeven. Een van de men sen aan de top die dit be greep is de bisschop van Rotterdam, mgr. A. J. Si monis. In een "Pastorale be- leidsschets bisdom Rotter dam", die hij gisteravond in het Congrescentrum in Den Haag tijdens een vergader ing van diverse raden uit het bisdom presenteerde, heeft hij zijn toekomstvisie neergelegd. De reden van de schets is naast de vraag vanuit de "basis" gelegen in een fundamentele bezinning op de kerkelijke situatie van het ogenblik en het functioneren van de kerk in de Zuidhollandse samenleving. Het betreft hier 700.000 katholie ken, ongeveer een kwart van de to tale bevolking van de provincie, voor wie momenteel 572 priesters beschikbaar zijn. Tegen de achtergrond van de af nemende betekenis van de kerk in het persoonlijke leven en de afne mende invloed in het maatschappe lijke leven stelt mgr. Simonis dat "bezinning op al deze punten nood zakelijk is. Op de vlucht gaan is zin loos en het is vruchteloos er de ogen voor te sluiten". De bisschop erkent dat hij geen pasklaar antwoord kan geven, "maar het biedt wel uitzicht". De schets wil, "een stimulans zijn om hier en nu met vernieuwde ijver aan het werk te gaan, en een bijdrage leveren aan het kerkelijke werk, zowel in bezinning als in doen, in de eerstkomende jaren". "Om willekeurig handelen en blind reageren te voorkomen, probeert de schets wat zaken op een rijtje te zetten. Het stuk kan en wil niet meer zijn dan een moment binnen het proces van kerkelijke vernieu wing in het bisdom". De schets is ook een oproep aan alle r In zijn toekomstschets merkt de Rotterdamse bisschop Simonis op, dat liturgie geen kijkspel i samenspel van pastoren gelovigen. Dit principe is ook een grondslag voorde kerkbouw in deze tijdi kerk De Menswording in Leiderdorp een sprekend voorbeeld is. het bisdom om de bijbelse bood schap als richtsnoer voor handel en wandel ernstig te nemen. Kennis Van de zaken die extra aandacht vragen is de katechese alleen maar belangrijker geworden om dè een voudige reden, dat geloof en kerk niet langer vanzelfsprekend zyn. Kennis van het geloof is onontbeer lijk om ervan te kunnen leven. In deze katechese komt in de eerste plaats de prediking aan de orde. D$ schets vraagt om een veelzijdige inhoud van de preek, dus niet te veel dezelfde thema's. De preek af stemmen op de ervaringen van de gelovigen. De schets pleit verder voor "geen vryblijvende"-ouderavonden rond doopsel, eerste communie en vormsel. "Een louter klassikale is in geen geval wenselyk". Bij de ge- spreksavonden wordt de suggestie gedaan, om de pastores te ontlas ten, dit werk te laten verrichten door goed opgeleide leken. De schets wijst ook op het belang van een goede vorming van pastorale werkers door bezinningsdagen en cursussen. Een goed samenspel voor het godsdienstonderricht op de school tussen alle betrokkenen is noodzakelijk. Wanneer geen ka- techeet voorhanden is, zou een groep van docenten de verant woordelijkheid kunnen dragen voor katechese en pastorale zorg. Liturgie moet een spelen van alle gelovigen voor Gods aangezicht zijn. "Geen kijkspel maar samen spel van pastor en gelovigen". Aandacht wordt gevraagd voor een zorgvuldige keuze van liturgische teksten die aanspreken, want "op de markt is de laatste tien jaar veel verschenen, soms goed, soms be neden peil". "Het opzetten van een liturgie met slecht verzorgde, soms zelfs banale teksten en onder maatse muziek betekent in feite, dat wij stenen voor brood geven". Koren worden erop attent gemaakt dat ook aan een goede Nederlandse liturgie "eer" valt te behalen. De verstaanbaarheid is door de volk staal en een versobering van ritueel groter geworden. De binding met het leven van alledag heeft aan in houd gewonnen. De liturgie kan niet gepresenteerd worden als een warming-up voor maatschappelijke aktie. Een kerk moet zich maatschappelijk engage ren en een politiek bewustzijn ont wikkelen. Maar daarvoor zijn, zo vinden de opstellers van het rap port, andere kerkelijke bijeenkom sten nodig of een aanwezig zyn als kerk op politieke vergaderingen. Naast eucharistievieringen in het weekeinde kan worden gezocht naar andere vormen zoals morgen en avondgebed, bv. tweemaal per week, leerhuisbijeenkomsten om de bijbel te lezen en uit te leggen, thematische bijeenkomsten en stille tyden voor meditatie en ge bed. Twee concrete aanbevelingen ten slotte: minder vieringen bij terug lopend kerkbezoek en het verzor gen van diensten, waarin ook niet- priesterrs kunnen voorgaan. Dienst Leer en liturgie moeten uitmonden in dienst. "Wij willen een ernstig pleidooi houden voor een goede samenwerking in de welzijnszorg tussen de kerken onderling en tus sen de kerken en de welzijnsbevor- derende instanties van de overheid. •Het inspelen van de kerk op vragen van maatschappelijk welzijn is geen kategoriale luxe maar op dracht van de kerk als gehele orga nisatie en van ieder kerklid afzon derlijk". Ten aanzien van de priesters merkt de schets op, dat de gelovigen ver antwoordelijk zijn voor de goede bodem waarin de priesterroeping kan groeien. Als suggestie komt dan: een beroep van de gemeen schap op iemand. Zo gebeurde het in de eerste jaren van het christen dom ook (voorbeeld Augustinus). Een ander mogelijkheid is ge huwde mannen roepen tot het ambt van diaken. Dat is in ons land in bespreking. Of ze priester kunnen worden, is op wereldniveau on derwerp van gesprek. "Wij achten het van groot belang dat deze zaken met realiteitszin onder ogen wor den gezien. Er liggen hier ernstige problemen, zodanig, dat het pasto rale werk bedreigd wordt in zijn werkdadigheid als niet binnen af zienbare tijd nieuwe wegen gevon den worden". THEO KROON Dit jaar richt de Leiderdorpse werkgroep Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) haar activiteiten op Latijns Amerika. Van septem ber tot december wordt een cyclus van vijf avonden gehouden, waarop steeds een bepaald aspect van Latijns Amerika aan de orde komt. Het doel van de cyclus is, de kennis over met name ontwikke lingsproblemen te verdiepen. Maandag 20 september om 8 uur geeft de publicist Jan Glissenaar in de Scheppingskerk algemene in formatie over dit deel van de we reld, verlucht met dia's. Op 12 ok tober spreekt in het gebouw Irene, Paul van der Harst (van de inter kerkelijke aktie Solidaridad) over sociaal-economische en politieke structuren in Latijns Amerika. Jan Rutgers, vroeger missionaris, zal op 3 november in "Sjelter" bewust wordingsprocessen in Latijnsame- rikaanse landen belichten. Op 22 november komt dr. C. H. Koetsier van het algemeen diakonaal bureau van de Geref. Kerken naar De in om de rol en de opstelling van de kerk te bespreken en de slotavond is op 14 december in de Dorpskerk over de manieren en resultaten van ont wikkelingssamenwerking. De Leiderdorpse werkgroep, die deze serie heeft voorbereid, bestaat al een aantal jaren. Haar doel is on der meer de aandacht te vestigen op de thema's van de vredesweken. De plaatselijke kerken (rk, herv. en ge ref.) staan positief tegenover het nu genomen initiatief, alsmede de stichting Jeugdwerk Leiderdorp, de afdeling van de Christenvrou wenbond, de Geref. eniging en de Geref. tactgroep, de kiesvereniging van de ARP en het actiecomité Dom Hel der Camara. Kaarslicht De muziekschool "Rijnakkoord" in Leiderdorp geeft vanavond om 8 uur in de remonstrantse kerk Kerk straat 41 Oude Wetering een con cert in de serie "Concerten bij kaarslicht" ten bate van de kerkres tauratie. Medewerkenden: Lize Schoo, sopraan, Jan van der Lin den, clavecimbel. Joop van der Louw, trompet en Nico de Raad, orgel, Driek Daams en zijn leerlin gen en het blokfluitensemble. In het kader van een uitwisseling met het interkerkelijke Petra- jeugdkoor, dat eerder een gastop treden in Ede verzorgde, komt zon dag het Edese Antonius- jongerenkoor (60 leden: koor, combo en liturgiegroep) naar Lei den. Om 12.15 uur is er in de Anto- niuskerk aan de Boshuizerlöan een speciale dienst, waaraan deze groep medewerking verleent. Enquête In hervormde kringen doet een cynisch grapje de ronde: "Ik bid elke morgen om eenheid met de ge reformeerden en 's avonds dank ik oprecht omdat het er niet van ge komen is". In totaal ruim 2300 hervormde en gereformeerde kerkeraden in ons land hebben onlangs een enquête formulier gekregen over plaatse lijke samenwerking. Bijna 1500 vulden het in. In 311 plaatsen is geen samenwerking. Zuid-Holland spant daarin de kroon met 84, ge volgd door Gelderland met 71. Er zijn plaatsen waar wel een herv. gemeente maar geen geref. kerk is. Maar in 65 speelden "modaliteits- verschillen" een rol. In een aantal gaat de geref. kerk ter plaatse voor "licht" door. In 216 bestaat het contact alleen maar uit overleg. In 667 plaatsen zijn regelmatig gezamenlijke dien sten, in 30 kwam het tot een feder atie. Vaak hangt samenwerking af van de predikanten. Voelen zij ervoor, dan gebeurt er wat; voelen zij er niet voor, dan zakt het contact weg. Toen in een plaats de hervormde domineesvrouw presidente werd van de (neutrale) plattelandsvrou wenbond, viel de samenwerking aan stukken Definitie van de kerkelijke ge meente nü: "Een kleiner wordende groep in een welvaartsstaat, be trokken in allerlei turbulente ver anderingen en aangevochten door kritische stemmen uit haar onmid dellijke omgeving". Hervormde Kerk beroepen te Brouwershaven en Zonnemaire kand. J. Seeleman Weesp; aange nomen naar Hilvarenbeek W. A. Poort Alblasserdam; bedankt voor Oosterwolde (Geld.) J. Vos Putten. DEN HAAG/LEIDEN - Het tweede-kamerlid voor de PSP, Bram van der Lek heeft staats secretaris Meyer van CRM schriftelijke vragen gesteld over het dreigende ontslag voor 200 medewerksters bij de Stich ting voor Gezinsverzorging in Leiden als gevolg van het feit dat het ministerie minder uren voor de hulpverlening in 1976 heeft vastgesteld dan eerder mondeling zou zijn toegezegd. Vierhonderd bejaarden, gehandi capten en gezinnen zouden nu geen hulp meer kunnen krijgen. Van der Lek wil van de staatsse cretaris weten of hij dit geen „onhoudbare toestand" vindt en of hij bereid is zijn beslissing te herzien. LEIDEN - Absolute voorwaarden voor het wels lagen van de reconstructie van Breestraat en marktenroute is een afgrendeling van de Pie terswijk, inclusief beide zijden van het Rapen burg voor doorgaand verkeer. Dat schrijft de Werkgroep Fiets- ENWB aan B en W en de Leidse raad als een reactie op de voor lopige plannen van de gemeente. Voordat de Breestraat wordt afge sloten - dus ook voordat de werk zaamheden voor het „proefvak" tussen Koornbrugsteeg en Gan getje beginnen - moet volgens de werkgroep overeenstemming met de Pieterswijkbevolking be staan over de verkeerscirculatie tijdens en na het werk. Tijdens de werkzaamheden voor de eerste fase op de Breestraat vreest de werkgroep, mede ge zien de Steenstraat-ervaringen, moeilijkheden met tweezijdig busverkeer op de Botermarkt en bij de hoeken Koornbrugsteek- Botermarkt en Gangetje- Botermarkt. Men vraagt zich af of ook in deze fase van de werk zaamheden de busroute niet ver legd zou moeten worden van de Breestraat naar de cityring. Identieke bezwaren worden ver wacht bij busverkeer in twee richtingen over de Breestraat, wanneer de marktenroute wordt aangepakt. Als alternatief noemt de werk groep: de bus in één richting over de cityring. Bovendien vreest men voor autosluipverkeer via Breestraat-Koornbrugsteek-Kore Rijn-Gangetje-Korevaarstraat, gezien de frequentie waarmee het huidige inrij- en parkeerverbod op de Nieuwe Rijn nu al wordt overtreden. Breestraat De Werkgroep Fiets kan zich wel verenigen met het voorgestelde profiel van de semi-promenade in de Breestraat. Wel vraagt men zich af of de beperking van laad- en losplaatsen tot een zijde van de straat wel zo gelukkig is. In de praktijk zullen vrachtauto's toch aan de rechterzijde op het voet pad en of de fietsstrook worden neergezet. Bovendien wil de werkgroep graag van het college vernemen hoe men situaties als op de Haarlemmerstraat waar de hele dag auto's staan wil voor komen. Een pleidooi houdt de werkgroep Fiets voor een effectieve snel heidsbeperking voor bussen en bromfietsen, ter verhoging van de veiligheid. Wat betreft het „proefvak" merkt de werkgroep op dat het geen bushalte bevat. Komen de bus halten nu rechts of links van de fietsstrook? Beide mogelijkhe den hebben volgens de brief schrijvers voor- en nadelen. Vei ligheid voor fietsers bij kruisende bussen tegenover veiligheid voor in- en uittappende buspassagiers, wanneer zij de (brom)fietsstrook oversteken. Tenslotte verdient het volgens de werkgroep aanbeveling om een tweede fietsstrook aan te leggen op het gedeelte tussen Ketelboe- tersteeg en Koornbrugsteeg. Binnenstad Inmiddels heeft ook de Stichting Leidse Binnenstad een reactie op de voorlopige plannen aan het college van B en W gezonden. Daarin wordt gezegd dat het on mogelijk is positief te reageren op de reconstructie. Volgens de stichting is er voor de reconstruc tie sprake van een ad hoc-beleid, dat vermeden moet worden en plaats moeten maken vooreen in tegraal ontwikkelde visie over langere termijn. De reconstructie van Breestraat en marktenroute kan volgens de stichting niet uitgevoerd wor den zonder dat er sprake is van een samenhang tussen een ver keerscirculatieplan, een par- keerplan en een openbaar ver voersplan. Aan het slot van de brief wordt de hoop uitgespro ken dat de stichting als gesprek spartner van de gemeente Lei den zal blijven fungeren. De Rkring Leiden van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf heeft zich gisteren in een brief aan B en W geconformeerd met de bezwaren van de Stichting Leidse Binnen stad, en de bezwaren die al eerder waren ingediend door de Kamer van Koophandel en het Leids City Centrum. Oud-wethouder van stadsont wikkeling Piena bood de werkgemeenschap een aantal jaren geleden deze „stadsra- tel" aan. LEIDEN - Het Volkshuis zit dan misschien in de puree, zoals vo rige week in de ze rubriek werd geconstateerd, maar de Leidse werkgemeenschap de Ratel, een zelfstandig onder deel van het Volkshuis, bepaald niet. Dat blijkt tenminste uit een gesprek met de nieuwe voorzitter, de heer Zierikzee. Jubileum „De Ratel" vierde vorig jaar het 25-jarig jubileum. De werkge meenschap, die nu vijfhonderd leden telt, werd in 1950opgericht bij het jubileum van de toeyima- lige directrice van het Volkshuis, mej. Ruth. De werkgemeenschap krijgt nog steeds onderdak in het Volkshuis en verzorgt als tegen prestatie een. aantal activiteiten voor jong en oud. Een groep die totaal draait op vrijwilligers en die verder door niemand wordt gesubsidieerd Het programma van de Ratel valt uiteen in twee onderdelen. Het ene omvat een reeks activiteiten die veelal in de grote zaal van het Volkshuis wordt gehouden, het andere onderdeel speelt zich af in de zomer rond het vakantiehuisje en een drietal caravans van de Ratel in Ernst en Elspeet. Komende zondag organiseert de Ratel een eerste bijeenkomst. Het wordt een „ontmoetings-instuif soos", waar de plannen voor het worden ont- alle leden hun vakantiefoto's, dia's en films kunnen laten zien. Die dag is er ook een Foto-expositie van het werk van amateurfotograaf Van Nieuwenhuizen In de maand oktober staan belang rijke punten op het programma: een herfsttocht naar het Natio nale Park De Hoge Veluwe met een bezoek aan het museum Kröl- ler Möller en een jaarfeest. In de serie lezingen met films en dia's die in het winterseizoen worden gehouden vertelt de heer Bas- tiaanse uit Gouda over zijn rei servaringen in onder meer het Verre Oosten en praat wethouder Bert Oosterman over Chinees en Japans porselein. In februari wordt de jaarlijkse sprokkel-spel-dag gehouden waarop de Ratellieden een groot aantal spelletjes met elkaar kunnen spelen. Tijdens het tradi tionele „avondje uit" wordt dit keer een voorstelling ran de Haagse Comedie bezocht. Caravans Het vakantiehuisje in Ernst is des tijds met eigen middelen en door eigen leden gebouwd. Evenals de drie caravans in Elspeet staat het ter beschikking van de leden die er hun vakantie of een vrij weekend in kunnen doorbren gen, tegen betaling van een vast gestelde huur. De Ratel, Leids Volkshuis, Apo- thekersdijk 33, telefoon 125736, vragen naar mej. Moelijn. De PSP-Leiden zal zaterdag op de Haarlemmerstraat een handte keningenactie houden tegen de ontslagen van de gezinshulpen. Het bestuur van de PSP schrijft in een brief dat er op dit moment alleen al in Leiden-zuidwest dertig bejaarden op gezinshulp wachten, waarvan drie urgent. „Hoeveel in de hele stad zullen er nu al op hulp zitten te wach ten?" Verder zegt de PSP het tegenstrij dig te vinden „dat aan de ene kant de werkgelegenheid in stand te houdt door de bedrijven finan cieel te steunen en dat diezelfde overheid aan de andere kant' meer bezuinigt in de welzijnssec tor waardoor mensen op straat komen te staan". LEIDEN - Het Vijfhovenhuis krijgt nog vöör het eind van deze maand van de gemeente een bedrag van ongeveer 50.000 ter vergoeding van de achterstand die is ontstaan in de afrekening van subsidiabele kosten over 1972, '73, '74 en '75. Noodsituatie Het bestuur van het Vijfhovenhuis had eerder de fractievoorzitters in de Leidse gemeenteraad op de hoogte gesteld van de financiële noodsitua tie die dreigde te ontstaan doordat de gemeente steeds maar verzuimde subsidie over de periode '71-'75 te betalen. Hierdoor werd het Vijfho venhuis genoodzaakt een rekening-courant overeenkomst aan te gaan met de gemeente. Dit had tot gevolg dat het aan de Hoflaan gelegen buurthuis begin dit jaar voor 60.000 bij de gemeente in het krijt kwam te staan. Over dat bedrag moest bovendien nog eens rente worden be taald van elf procent. Inmiddels had het bestuur van het Vijfhovenhuis, mede aan de hand van een accountantsrapport, uitgerekend dat de gemeente aan achterstallige subsidies nog 111.753 moest uitkeren. Wethouder Tesselaar legde gis teravond echter aan de raadscommissie voor samenlevingsopbouw uit dat deze "claim" te hoog was. Afgaande op de subsidienormen, kwam het bedrag van nog te betalen subsidies volgens de gemeente uit op ongeveer 50.000. "Maar als de Stichting boven de subsidiabele kosten uit wil gaan, dan is dat formeel natuurlijk haar eigen verantwoordelijk heid", aldus de wethouder. Overigens gaf Tesselaar toe dat er ook bij de gemeente fouten zijn ge maakt. De afdeling Welzijnsbevordering, die al lang had moeten begin nen met de afrekening van nog uit te betalen susbsidies aan buurt- en clubhuizen in Leiden, was volgens de wethouder "met oneigenlijke taken opgezadeld". De ambtenaar van deze afdeling die voor de afreke ning was ingehuurd, werd namelijk ingezet by de organisatie van o.m. internationale uitwisselingen (byv. tussen Leiden en Oxford) en het laatstelijk gehouden, internationale volksdansfestival. Dit onder protest van wethouder Tesselaar, zoals hij gisteravond verklaarde. "Ik heb er alles aan gedaan om dat tegen te houden, maar dat is me niet gelukt", zei hy. Oplossing Intussen is er een voorlopige oplossing gevonden om de buurt- en club huizen die nog recht hebben op subsidiebedragen over de achterlig gende jaren, tegemoet te komen (zoals de Jeugdhaven, het Volkshuis en de Zevensprong). Eerst zal worden bekeken wat de buurt- en clubhuizen in dit verband "claimen". Als dat de werkelijke lasten zyn, zal voorlopig de helft worden vergoed. En ten slotte zal worden nagegaan of die vergoeding nog moet worden aangevuld. Nekslag Een woordvoerder van het Vijfhovenhuis drong er gisteravond nog op aan om daarbij in overweging te nemen de ten onrechte betaalde rente (als gevolg van de noodgedwongen rekening-courant) eveneens te vergoe den. "Want als dat niet gebeurt, betekent dat voor ons de nekslag", zei hij.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17