Pendel Kissinger had weinig hoopgevend begin Angst heerst in Friuli Bonn wil niets op lange baan schuiven mm Tot 1 oktober zijn deze sleutels te koop vanaf f12.450,-inclusief de g|Ufa Romeo,die erbij hoort. Premier Japan In Duitse Lockheed-affaire benoemt dertien nieuwe ministers Over Rhodesiëen Namibië VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd terv voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. Aua Voorkom dat u Sluit tijdig een uw gezin, huis Ga voor een Chirac terug in politiek Terreuraanslag op Noordierse krant £Z$gl> hiermee LXJHULHLtAG lb óbPitjiAkiLki 19 <6 TOKIO (Reuter) - De Japans mier Takeo Miki heeft 13 i ministers benoemd in zijn kabi net. Daartoe behoort ook een nieuwe minister van Buiten landse Zaken. Enigszins verras- I send is dat hij al zijn belangrijkste tegenstanders binnen het kabi net in hun oude functies heeft I gehandhaafd. De Q9-jarige Miki, die nog steeds de druk van tegenstanders weer staat om af te treden wegens zijn vermeende zwakke optreden in het Lockheed-schandaal, heeft 1 Zentaro Kosaka op buitenlandse zaken geplaatst. Kosaka (64) be heerde al eerder van 1960 tot 1962 de portefeuille van Buitenlandse Z.iken in het kabinet van wijlen Hayato Ikeda. Hy vervangt nu de 56-jarige Kiitsji Miyazawa die geen andere kabinetspost heeft gekregen. Vice-premier Takeo Foekoeda (71) en minister van Financiën Ma- sayosji Ohira (66) - beide moge lijke opvolgers van Miki - hebben hun functies behouden. De twee bewindslieden leiden de belang rijkste vleugels binnen de rege rende Liberaal Democratische Partij (LDP) en hebben binnen de partij krachtige pogingen ge daan de premier af te zetten. Mi nister van justitie Osamoe Inaba (66), die een onderzoek heeft la ten instellen na^r de betrokken heid van enkele politici bij het Lockheed-schandaal, behoudt eveneens .zijn portefeuille. Het feit dat Lockheed miljoenen dollars steekpenningen betaalde in Japan om de verkoop van vliegtuigen te bevorderen heeft de Liberaal Democratische Partij in de zwaarste crisis sinds haar 21-jarig bestaan gestort. Tegen 14 mensen, onder wie oud-premier Kakoei Tanaka, is een aanklacht ingediend wegens het illegaal aannemen van geld. Het afgelopen weekeinde werd tot een kabinetswijziging in Tokio besloten als onderdeel van een compromis tussen, premier Miki en zijn tegenstanders. Tot het compromis behoort ook het bij eenroepen vandaag van een spe ciale parlementszitting over* dringende financiële zaken en het houden van een speciale con ventie van de LDP in oktober. Deze conventie wordt door Mi- ki's tegenstanders gezien als een gelegenheid hem uit het zadel te wippen voordat op 9 december de algemene verkiezingen wor den gehouden. Meer dan tweederde van de parle mentsleden van de LDP hebben al een resolutie goedgekeurd waarin de premier wordt opge roepen heen te gaan. Miki wordt beschuldigd van zwak leider schap, maar bekend is dat veel van zijn tegenstanders binnen de partij kwaad zyn over zijn hard nekkigheid het Lockheed- schandaal tot op de bodem uit te zoeken. BONN (SP) - De Westduitse rege- dat Strauss en zyn partij, de Beierse ring denkt er niet aan de CSU, gelden van Lockheed hebben Lockheed-affaire op de lange baan gekregen toen Strauss als minister te schuiven. Dit verklaarde gister- van Defensie in het begin van de middag bondskanselier Helmut jaren '60 900 Starfighters had be- Schmidt tegenover de pers in de steld. Westduitse hoofdstad. H\j wildé Helmut Schmidt zei: "Wij weten daarmee het hardnekkig verwijt wat *n materiaal bevindt, van de christen-democratische op- dat de beurscommissie in Washing- positie weerleggen, dat de regering ton heeft verzameld. Uit ander bron de inzage van de Lockheed- weet ik alleen dat Strauss destijds woord iger in user tutoyeerde zelfs bij de Hausers als peetva- Defensie Franz Josef Strauss der is opgetreden. Later schijnen voortdurend tot mikpunt van be- de verhoudingen erg te zijn be lastende geruchten te kunnen ma- koeld. Ik wil aan dit alles geen ver ken. Die geruchten willen namelijk moedens vastknopen." Waarom dan inzage van de 30.000 leen gebruik mag worden gemaakt zover het gaat om het inleiden gerechtelijke stappen tegen terwijl in Nederland, Italië en Ja- eventuele schuldigen. Door Ewout Janse documenten bewust zuu vertragen Lockheed-vertei om daardoor in de thans woedende West-Duitsland verkiezingsstrijd ex-minister van Deze "wetstoepassing" is ook vast gelegd in een Amerikaans-Duitse overeenkomst die al in juli van dit jaar in Washington is ondertekend door vertegenwoordigers van de beide ministeries van justitie. Het begrip "wetstoepassing" wordt in uitgelegd. Een pan de zaken al goeddeels in kan- de VS nen en kruiken zijn? Volgens Hel- Westduitse onderhandelaar, d mut Schmidt houden de Amerika- 19 september nen vast aan hun opvatting dat var de inhoud van de documenten al ;op Washing ton vertrekt, wil pogen het begrip geïnterpreteerd te krijgen. Volgens Schmidt moet het moge lijk zijn dat ook een parlementaire onderzoekscommissie in Bonn zich met de inhoud van de Lockheed- documenten gaat bezighouden. Dit geheel los van de vraag of er termen aanwezig zijn voor straf rechtelijke stappen. Het is nauwelijks voorstelbaar dat Bonn er niet in zou slagen deze ruimere interpretatie tot gelding te brengen. Alleen al de recente ge beurtenissen in ons eigen land ma ken duidelijk dat van de beschik bare gegevens uit de Lochheed- documenten een heel wat ruimer dan strikt strafrechelijk gebruik is gemaakt. President Nyèrere van Tanzania begroet Kissinger bij zijn aankomst i Dar es Salaam, de eerste stop op zijn Afrikaanse pendelreis. DAR - ES - SALAAM, TANZANIA - (Reuter/UPI) Minister Kissinger is gisteren in Dar- es-Salaam begonnen aan zijn diplomatieke pendelmissie in het zuiden van Afrika met langdurige besprekingen met president Julius Nyerere van Tanzania. President Nyerere heeft op een persconferentie na zijn eerste gesprekken met Kissinger gezegd dat hij "niets bemoedigends over de vooruitzichten op een vreedzame oplossing voor de problemen Rhodesië en Namibië" heeft gehoord en dat hij nog minder hoop koestert op spoedige onafhankelijkheid van Namibië dan voorheen. in moeilijkheden raakt goede verzekering voor uw auto en rekreatie deskundig advies naar de LEIOSE SPAARBANK naast opvattingen die lijnrecht tegenover elkaar staan. De vraag wij volgende week te i Om "bemoedigd" te kunnen wor den, verklaarde de president van Tanzania, "moet ik horen dat pre mier Ian Smith bereid is de macht ken krijgen "is of de tegenstrijdige rtedragen enZuid-Afrika zich standpunten overbrugd kunnen worden. Als daar geen enkele kans op was, zouden wij de reis niet heb- Het zouden "wonderen" zijn als dat ben ondernomen", aldus dr. Kis singer. Aan de minister werd gevraagd of vrees voor toeneming van het communisme het Amerikaanse in itiatief in het zuiden van Afrika niet had ingegeven. Hij antwoordde: "Wij beschouwen de bevrijdings bewegingen niet als communis tisch. Wij zijn niet op een anti- Minder Hoop "Ik heb minder hoop, minder moed dan tevoren. Maar als dit bezoek de ogen van de Verenigde Staten opent voor de onverdraagzaamheid van de blanke minderheid in zuide- communistische'kruistocht.' Onze lijk Afrika, dan zou dat tenminste enige zorg is behulpzaam te zijn bij UDINE (UPI/Reuter/DPA) - Twee zware, ook elders in Eu ropa gevoelde aardschokken hebben gisteren in het Noord- italiaanse district Friuli nieuwe rampspoed toegevoegd aan de nog nauwelijks verwerkte grote ramp van 6 mei die toen bijna duizend slachtoffers eiste. Het dodental van gisteren - voorlo pig zeven - valt tegen dat van viei maanden geleden in het niet. De psychologische gevolgen voor de al zwaar getroffen bevolking zijn ech ter ernstig. Angst en moedeloos heid heersen in het gebied circa 45.000 De wetenschap heeft inmiddels geen verklaring voor het feit dat Friuli zo langdurig door aard- op 6 mei verloren nog in tenten kampen verblijven. De autoriteiten zijn voorbereid op een uittocht van mensen die vier maanden geleden nog vastbesloten waren in hun vaak gedeeltelijk verwoeste huizen te blijven. Vrachtwagencolonnes stonden gis teren klaar om degenen die thans weg willen, te vervoeren naar op vangcentra in de badplaatsen Lig- nano en Grado. De autoriteiten overwegen onderdak voor vluchte lingen uit Friuli te gaan vorderen als hotels en pensions daar onvol doende capaciteit blijken te heb ben. De twee zware schokken van giste ren, de pieken in een aanhoudende reeks trillingen, registreerden res pectievelijk 6.3 en 6.4 op de twaalf puntenschaal van Richter. De ver woestende schok van 6 mei had een kracht van 6.9. De bevingen werden gevoeld in de Westduitse stad Frankfurt (570 km noordelijk), de Joegoslavische stad Zagreb (200 km oostelijk) en in veraf liggende Italiaanse steden als Genua en Florence. De autoriteiten denken dat er 200.00C nieuwe daklozen zijn toe gevoegd aan de 45.000 mensen die sinds mei verblijven in tentenkam pen welke door zware stortregens in modderpoelen zijn veranderd. Nu de winter snel naderbij komt, wordt er in die kampen thans open lijk gesproken over een oplossing die men aanvankelijk niet eens dié hun huizen schokken wordt geteisterd. Prof. Icilio Finetti van het geofysisch ob servatorium in Trièst zei: „We heb ben te maken met een hoog- intensief schokkenpatroon dat zich ten enen male niet laat rijmen met op historische gegevens stoelende voorspellingen". Slechts een hoge berg puin rest er noc plaats Maiano, welke gisteren getrofj LrfHttC in een gebou werd door de aardJbev geen mislukking zijn", zei presi dent Nyerere. Nyerere is de voorzitter van de bond van vijf Afrikaanse staten die zich in de frontlinie bevinden en de campagne ter omverwerping van het bewind van Ian Smith leiden. Hij weigerde duistere kanten te zien aan de aanwezigheid van Cu baanse soldaten in centraal en Zuid-Afrika. Hij zei tegen een Ame rikaanse vragensteller "Ik vind die Cubaanse obsessie van u ongeloof lijk. Cuba kan geen concurrent van de Verenigde Staten zijn. Zij zijn het sterkste land sinds Adam. Waarom hebben we het niet eens over de Amerikaanse troepen in Europa?" Vijftig procent Kissinger zei op zijn persconferen tie in Dar-es-Salaam dat hij de kan sen op een vreedzame oplossing op vijftig procent schatte. Hij wees er nog eens op dat zijn rol die van.de bemiddelaar is. Het standpunt dat ik hier van pre sident Nyerere heb vernomen, breng ik getrouw over aan Pretoria, zoals dat van Pretoria volgende week getrouw hier wordt overge bracht", zei de Amerikaanse mims- ter. Kissinger zei dat hij al een zeer dui delijk beeld had van wat de zwarte presidenten van de frontlinielan- den op hun conferentie van vorige week in Dar-es-Salaam hadden be sloten. de Italiaanse "Op verschillende punten lopen de meningen parallel. Er zijn daar- een vreedzame op- Vietnam mae m monetair fonds WASHINGTON (Reuter) - Het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) heeft gisteren besloten het communistische verenigde Viet nam toe te staan de plaats in te ne men die tot dusver werd ingeno men door Zuid-Vietnam. Bij de stemming hierover in de 20 leden tellende bestuursraad van het IMF stemde de Amerikaanse afgevaar digde tegen. De Verenigde Staten die al hebben verklaard dat zij hun veto zullen uitbrengen tegen de toelating van Vietnam tot de Verenigde Naties, bezitten in het IMF geen vetorecht. Als argument voor hun verzet tegen de toelating van Vietnam tot het IMF, voerden de VS aan dat het niet duidelijk is, of de regering in Hanoi de verplichtingen die aan het lid maatschap zijn verbonden, zal kunnen nakomen. Het IMF ver strekt leningen aan lid-staten om hen uit financiële moeilijkheden te helpen. Leider regerings partijen bij de verkiezingen? PARIJS (Reuter) - De Gaullist Jacques Chirac die drie weken geleden na een conflict met president Valéry Giscard d'Estaing als premier werd vervangen door de partijloze Raymond Barre, heeft zich gisteren weer op de politieke voorgrond geplaatst door zich aan te bieden als leider van de regeringspartijen bij de alge mene verkiezingen in 1978. Chiracs oproep tot de conser vatieve en gematigde groepe ringen om zich onder zijn lei ding te verenigen, die werd gepubliceerd in het Gaullisti sche partyblad "La Nation", zal zeker zijn verstandhou ding met het staatshoofd niet ten goede komen. De woordvoerder van het Ely- see merkte zuinig op, dat Gi scard, een onafhankelijke re publikein, geen commentaar had opChiracs initiatief en dat er ook op het wekelijks kabi netsberaad niet over was ge sproken. Kennelijk had de 43-jarige oud-premier ook niet tevoren contact opgenomen met zijn opvolger en de minister van Justitie, Olivier Guichard, die door Giscard belast zijn met de coördinatie van de verkie- zingsvborbereidingen. Toen Chirac vorige maand af trad, gebeurde dit voorname lijk wegens meningsverschil len met Giscard over de aan pak van de verkiezingscam pagne. De terugtredende premier was van oordeel dat de verkiezingen moesten worden vervroegd tot deze herfst, maar het staatshoofd was dat niet met hem eens. Een ander verschil van opvat ting was, dat Giscard hoopt op tweedracht binnen de linkse alliantie van socialisten en communisten, terwijl Chirac dit uitgesloten acht. Volgens de president zou het mogelijk zijn de gematigde krachten in de linkse coalitie aan de kant van de regering te brengen. In zijn oproep in "La Nation" verklaarde Chirac daarente gen dat "elke Fransman moet weten dat het nutteloos is te hopen op verdeeldheid tussen onze vijanden." Volgens de gewezen premier gaat het om een strijd tot be houd van de vrijheid tegen het socialistisch-communistische bondgenootschap. "Ik wil mij wijden aan de politieke strijd. Ik pleit voor eenheid tussen alle krachten die yveren voor democratie, rechtvaardigheid en sociale vooruitgang", aldus Chirac. Toen hij aftrad verklaarde hij van oordeel te zijn, dat hem de nodige middelen ontbraken om zijn werk naar behoren te doep. BELFAST(UPI)-Tweeterroristen genten by een doorlaatpost open hebben gisteren een bomaanslag den het vuur op de wagen. Zij gepleegd op een krant in Belfast, de meenden na afloop e grootste van Noord-Ierland. Het duo parkeerde een met sieven volgepakte vrachtwagen bij een laadpcrron van de krant, de Belfast Telegraph. De mannen sprongen uit de cabine en vuurden enkele geweerschoten af die een portier van het blad en een voorbij ganger verwondden. Meteen daarop ontplofte vrachtwagen. Binnen luttele r ten stond het gebouw, waar net de avondblad zat. 1 de drie te hebben getroffen, plo- De Belfast Telegraph maakt deel uit van het Britse Thomson- concern en volgt een gematigde koers. De afgelopen week had het blad ongezouten kritiek geleverd op zowel de protestantse extremis ten als hun tegenstanders, de rooms-katholieke IRA. de De Telegraph kon gisteren niet ver schijnen, waardoor Belfast zonder Het is weer zover. Per 1 oktobervan dit jaar gaat de BTW omhoog. En dat betekent helaas ook een prijsverhoging van onze Alfa Romeo's. Gelukkig hebben we nog enkele automobielen in voorraad,die wijn tot 1 oktober aanstaande kunnen aanbieden voor de oude prijs Wellicht ook de Alfa Romeo, die u al zolang op het oog hebt. Neem in dat geval een snelle beslissing en stap nü bij ons binnen. Want soms is haastige spoed bijzonder goed. eerste editie van de persen rolde, lichterlaaie. Door rondvliegend glas werden nog eens tien mensen gewond, van wie één ernstig aan de benen. De daders ontkwamen in een vluchtwagen die werd bestuurd door medeplichtige. Politiea- dag beleefde. De bomaanslag tegen de krant, waar ook diverse weekbladen wor den gedrukt, was de climax van een dag vol loze bommeldingen die voor rekening komen van de pro testantse militanten wier "week de chaos" gisteren zyn derde Verkrijgbaar in 19 modellen vanaf fl2.45ö,-bij meer dan lOOdealers. VALKENBURG (Z.H.) - B.V. Autom. Imp. H. A. Maasland, Voorschoterweg 17, telefoon 01718-13900/16275.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9