Provincie moet fors bezuinigen Wat kan thee toch lekker zijn! Conflict PvdA en Westerterp Provinciaal tekort valt mee Tolman (CHU) Weerstand tegen hulp Nederland aan bouw reactor 9 Je wilt verse, geurige thee in je kopje of je glas. En wat kies je flj dus? Je kiest voor de kwaliteit van Pickwick. Omdat je weet dat er veel zorg aan is besteed. Omdat je weet dat daarmee je kop thee altijd lekker is. 's Morgens na de wekker, s Middags na de school.En natuurlijk zet je die thee ook met aandacht.^M Zo ben je er altijd JgP zeker van dat je geniet ;/\J2gg van je eigen, vertrouwde \i Pickwick thee. Je eigen,vertrouwde Pickwick thee. MVBCitizen iij'iww Uit in de Randstad DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1976 DEN HAAG - Het begrotingstekort van de provincie Zuid-Holland over het jaar 1977 bedraagt 5.8 miljoen. Dat is 42 miljoen min der dan het aanvankelijk ge raamde tekort van f 10 miljoen Om tot dit lagere tekort te komen, heeft de provincie een aantal be zuinigingen doorgevoerd. Wanneer deze bezuinigingen ook worden doorgevoerd in de jaren 1978 tot en met 1980, verwacht de provincie in 1980 een tekort te hebben van f 12,8 miljoen. Volgens eerdere ramingen verwachtte de provincie in 1980 een tekort van f 175 miljoenWanneer ook geen personeelsuitbreidingen meer worden toegestaan, zal het te kort in 1980 zelfs beperkt kunnen blijven tot 9,8 miljoen. Bij het opstellen van deze ramingen heeft de provincie echter nog geen rekening gehouden met een extra- bijdrage als gevolg van de interim regeling provinciefonds, die Zuid-Holland extra geld zou ople veren Het kabinet hetft inmiddels besloten deze extra uitkering te be talen, waardoor het tekort verdeï kan worden teruggebracht. De te korten voor de komende jaren zijn vrij stabiel, zodat de conclusie kan worden getrokken dat Zuid- Holland met blijvende tekorten te kampen heeft. De loonkosten blijken een relatief groot deel van de lasten uif te ma ken (ongeveer 38 procent in 1977 tot ongeveer veertig procent in 1980). LEIDEN/DEN HAAG - Het grote tekort op de begroting voor het volgend jaar heeft Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland geno.opt een aantal, soms forse, bezuinigingen door te voeren. Bezuinigingen die vooral op het gebied van de subsidieposten liggen. Economie De werkgelegenheid blijft een groot probleem in Zuid-Holland. GS zullen dan ook bij de rijksover heid blijven pleiten extra aandacht daarvan in het bijzonder in de ste delijke gebieden van Zuid-Holland waar de nood het hoogst is. In dat kader wordt ook protest aangete- rijksoverheid om de centrale direc tie van de PTT over te plaatsen. Het in april dit jaar ingestelde bu- Voor de monumentenrestauratie ningen worden getroffen. Dit gaat bijvoorbeeld is nu 2 miljoen uitge- o.a. gebeuren in Alphen. Alkema- trokken, wat normaal gesproken 3 de. Leiderdorp, tussen Hoogmade miljoen zou bedragen. Het 'dyna- en Wou brugge, tussen Nieuwkoop mische' welzijnsbeleid wat Gede- en Noorden en tenslotte bij de puteerde Staten ook eigenlijk had Waddinxveense brug. willen voeren is mede daardoor niet mogelijk. "Volstaan moet worden met een marginaal welzijnsbeleid", aldus GS, die vroeger met hun ontwerp-begroting zijn gekomen dan voorheen het geval was. Dit om behandeling en vaststelling voor '77 rond te hebben. Daardoor ont breekt wel het bedrag van de uitke ring van het Provinciefonds. De provincie wordt, behalve het te kort. ook nog in moeilijkheden ge bracht door de decentralisatie van rijkstaken. Op zich wel een posi tieve ontwikkeling, menen GS, maar als het rijk in gebreke blijft de provincie van voldoende middelen te voorzien om haar grotere ver antwoordelijkheid te vervullen, dan liever niet Als voorbeeld van de problemen wordt het bibliotheekwerk ge noemd. De financiële verantwoor delijkheid hiervan ligt nu ten dele bij de provincie. Dit betekent een extra zware druk. Om die te verlich ten werd om een rijkskostenbijd- rage gevraagd, maar die werft niet gehonoreerd. Gedeputeerde Staten hebben op het gebied van het wel- I zijnsbeleid nog meer kritiek op de regering. In de nota Bejaardenbe leid geeft het kabinet aan hoe tot een beleid voor bejaarden kan wor den gekomen. Er wordt daarbij ge dacht aan het instellen van een pro vinciale raad waarin bejaarden en vertegenwoordigers van instellin gen voor bejaarden zitting hebben. De Gedeputeerde Staten zijn het wel eens met de instelling van zo'n raad. maar zouden daarin ook men sen van de overheid willen zien. Verkeer en vervoer Het mogelijk vestigen van een sta tion van de NS bij De Vink (op de grens van Leiden en Voorschoten) wordt nog immer bestudeerd. JVel zdb er, zo valt in de begroting te lezen, op het ogenblik een voorkeur bestaan voor het instellen van een buslijn via De Vink. Voor het fietsverkeer zullen in het komende jaar ook enige reau Economische Zaken van de provincie krijgt als belangrijkste taak toegewezen een actief regionaal-economisch beleid te ontwikkelen. Milieu Gedeputeerde Staten is druk bezig een aaneensluitend net uit te stip pelen voor het vervoer van gevaar lijke stoffen. Voor het verlenen van vergunningen aan het bedrijfsle- vordt een standaardvoorwaar- de bestrijding denboek samengesteld dat als r lagwerk gaat fungeren voor het al dan niet verlenen van die vergun ningen. De streekplannen Zuid- Holland Oost en West tenslotte zul- kend tegen de plannen van de len, zo melden GS. stellig nog deze zittingsperiode aan het college Provinciale Staten worden aange boden. BONN - Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren op de tweede en laatste dag van hun bezoek aan West-Duitsland op uitnodiging van de regering van de Bondsrepubliek een tochtje op de Rijn gemaakt. Zij bezochten daarbij ook het Rijn- en wijnstadje Linz, waar hen door de plaatselijke wijnkoningin Rijn wijn werd aangeboden. Aan het eind van de middag heeft het prinselijk paar een uur lang ge sproken met bondskanselier Schmidt. Waarover het gesprek ging werd niet-bekend gemaakt. Gistermorgen bezochten Beatrix en Claus de universiteit van Bonn.Na een korte rondleiding volgde een ge sprek met enkele hoogleraren en studentenwaarbij vooral de West- duitse versie van de wet universi taire bestuurshervorming werd be discussieerd. Vanmorgen kwam het echtpaar om half elf weer op vlieg veld Soesterberg aan DEN HAAG (ANP, SP) - De Antil liaanse delegatie, die een bezoek brengt aan ons land, ziet af van de visite aan de boerderij van het CHU-Tweede Kamerlid Tolman volgende week woensdag op het programma stond. Dit in verband met "zijn houding tegen- de raciale conflicten in Zuid- Afrika". Dit hebben de gastheren van de de legatie, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer Thurlings en Vondeling, gisteren meegedeeld. Zé doelden hiermee op de gift van Tolman als voorzitter van de Nederlands-Zuidafrikaanse werk gemeenschap in Nederland aan het Zuiderkruisfonds. Dit fonds geeft steun aan gezinnen van Zuidafri- kaanse militairen die "sneuvelen in de strijd tegen het terrorisme". Na de Tweede Kamerfractie CHU heeft ook het bestuur CHU zich gisteravond gedistan- cieerd van de gift van 30.000, door het CHU-Tweede Kamerlid Tol- 'Het bestuur van de CHU betreurt het, dat door een persoonlijke daad van de heer Tolman, voorzitter van de Nederlands-Zuidafrikaanse werkgemeenschap, bijwelen de in druk is gewekt, als zou de CHU een gift van 30.000 aan een Zuidafri kaan se instantie hebben geschon- - ken", aldus de CH-top jn een ver klaring. DEN HAAG (SP) - Lijnrecht zijn gisteravond minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en de ver- keersspecialist van de PvdA, Jaap van der Doef, in de Tweede Kamer tegenover elkaar komen te staan. Dat gebeurde tijdens de debatten over de besnoeiingen in het open baar vervoer, waarbij Van der Doef een motie indiende waarin de mi nister, werd gevraagd terug te ko men op zijn beslissing een aantal zeer slecht bezette buslijnen in de weekeinden op te heffen. DEN HAAG (ANP) - Een belang rijk deel van de Tweede Kamer voelt niets voor Nederlandse me dewerking aan de bouw van een demonstratiecentrale, een snelle kweekreactor met de naam Super Phenix in de Franse plaats Creys bij Lyon. Volgende week donder dag gaat de raad van commissaris sen van de SEP, de Samenwer kende Electriciteits Productiebed rijven, beslissen of wordt meege werkt. Een vertegenwoordiger van minis ter Lubbers van Economische Za ken maakt deel uit van de raad van commissarissen van de SEP. Veer tien dagen geleden liet de be windsman de Tweede Kamer we ten. dat hij zijn vertegenwoordiger opdracht zou geven in te stemmen met de medewerking, deze op dracht ontspon zich gisteravond in de Tweede Kamer een spoeddebat. De Kamerleden Mevrouw Epema-Brugman (PvdA). Ver- brugh (GPV), Jansen (PPR), Ter louw (D'66), Bakker (CPN) en Van d^r Spek (PSP) lieten blijken of tegenstander te zijn van de Neder landse medewerking, of voorstan der te zijn van het uitstellen van de beslissing gezien de korte tijd van beraad. Van Houwelingen deelde mee, dat de fracties van KVP, ARP en CHU nog moeite hebben met deelneming aan het Franse project. Alleen Portheine (VVD) stemde zonder voorbehoud in met het be leid van minister Lubbers. De PSP-er Jansen diende een mo tie in om te bereiken dat de regering afziet van medewerking. Mevrouw Epema kondigde een motie aan als er geen uitstel komt. Minister Westerterp wond zich daar zo over op dat hij het PvdA- kamerlid toebeet „Ik weet niet of U hier spreekt als volksvertegen-* woordigër of als commissaris van de vervoersmaatschappij West Ne derland." De minister liet er geen twijfel over bestaan dat als de Kamer de motie aanneemt (en daar ziet het met de steun van de VVD naar uit) hij deze naast zich neer zal leggen. Wester terp: „Terugkomen op mijn beslis sing zou een chaos veroorzaken. Zo'n minister is geen knip voor de neus waard". Weinig enthousiast was de minister ook over twee andere moties van het KVP-kamerlid Cornelissen en het PPR-lid Van Kuijen. De eerste vroeg ondermeer aandacht te be steden aan de positie van de kleine plaatsen. Ook de motie Van Kuijen, waarin gevraagd werd buslijnen al leen op te heffen als de bezetting „omstreeks nul" is, ontraadde Wes terterp ernstig. wereldberoemde machines tegen de scherpste prijzen model 127P all-round elektronische telmachine, óok vermenigvuldigen en delen prijs 522,- :i btw altijd lekker vers en geurig AMSTERDAM Concertgebouw: 17 sept., 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 18 sept., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. David Zinman. Stadsschouwburg: 18 sept.. 14.30 uur. poppentheater Frank Kooman met ..Slik de Slak"; 22 sept., 14.30 uur. Rob van Reijn met „De kleermaker". Carré: 17 t/m 21 sept.. 20.15 uur. „Van de brug afgezien"; 23 sept., 20.15 uur, de Hongaarse Staatsoperette. De Brakke Grond: 17 en 18 sept 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met „Preparadise sorry now". 21 en 22 sept., 20.30 uur. Noorder Compagnie Mirandolina; 23 sept., 20.30 uur. Het Willem Breuker Kollektief. Centrum Bellevue: 17, 19 en 23 sept., 20.30 uur. Toneelgroep Cen trum met „Van de koële meren des doods" van Frederik van Eeden; 18 en 22 sept., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met „De lamp hangt scheef'; 21 sept., 20.30 uur, Poëzie Hardop. Frascatie: 23 sept., 20.30 uur, Zuidelijk Toneel Globe met „Trakte ren", blijspel. Tingel Tangel: 17 t/m 23 sept. (behalve 20 sept.), 20.30 uur. Cabaret Sieto en Marijke Hoving. Nieuwe de la Mar: 17 t/m 23 sept., 2Q.15uur, „Niet bereikbaar" met Ton van Duinhoven, Ina van Faasen e.a. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 17 t/m 23 sept., 20.15 uur, Toneelraad Rotterdam met „Het liefdesconcilie" (repetities). De doelen: 18 sept.. 15.00 uur, orgelconcert door Arie Keijzer; 22 sept., 12.45 uur. Koffieconcert door het orkest van het Rotterdams conservatorium o.l.v. Arie van Beek; 22 en 23 sept,, 20.15 uur. Her man van Veen met „Andermans in de pijn-show". Hofpleintheater: 17 en 18 sept., 20.15 uur. „Quitte of dubbel"; 21 t/m 23 sept., 20.15 uur, Seth Gaaikema met „Grepen uit het leven van de familie Willekeur". Piccolotheater: 20 t/m 23 sept., 20 30 uur. Theaterwerkgroep Fact met „Misdaad" en „Passie", eenakters van JoeOrton en „De rotzak op de trap" en „Begrafenisvermaak". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 17 en 19 sept., 20.15 uur, Haagse Come- die met „Butley" van Simon Grey; 18 sept., 20.15 uur. Haagse Co medie met „De bosgeest" van Tsjechow; 19 sept., 14.15 uur. Japans Poppentheater Bambi met „De legende van de witte reiger"; 20 t/m 22 sept.. 20.15 uur, Hoofdstad Operette met „Der Vogelhandler" van Carl Zeiler HOT-theater: 17, 18,22 en 23 sept., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Rosencrantz en Guildenstern zijn dood" van Tom Stoppard; 19 sept., 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de Ultiema- nieman"; 19 en 21 sept., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Woutertje Pieterse" naar Multatuh. Congresgebouw: 17 en 18 sept.. 20.15 uur, Luc Lutz en Simone Rooskens in „Hou jij nou van mij of ik van jou"; 18 en 21 t/m 23 sept., 20.30 uur. Residentie-Orkest o.l.v Alain Lombard Diligentia: 17 en 18 sept 20.15 uur. Seth Gaaikema in „Grepen uit het leven van familie Willekeur"; 21 t/m 23 sept., Jules Croiset in „Over Tsjechow gesproken". Theater aan de Haven: 17.18 en 23 sept., 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met „De tuin van het paradijs" van Andersen. Theater in de Steeg: 17 en 18 sept., 20 30 uur. Cabaret van Robert Kreis en Peter Stoops: 19 sept., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met „Zwaan kleef aan"; 21 sept., 20.30 uur. klassieke en Keltische muziek door Kate Wilson, harp en Jan Erik Noske, fluit. Theater Pepijn: 17.18, 22 en 23 sept., 20.30 uur, „Een klein concert 2: Hebje ons gezien?", met Liselore Gerritsen, Laurens van Rooyen en Leo Wijnkamp; 21 sept., 20.15 uur. Gitaar-trio Dick Visser. Paard van Troje: 17 sept., 22.30 uur, optreden van de Engelse rockgroep Druid13 sept nachtconcert door de Engelse Folkgroep Magna Carta. LEIDEN LAK-theater: 16 sept., 20.15 uur, Groningse theatergroep Genesis met stuk over puberteit en seksualiteit. Pieterskerk: 17 sept., 20.00 uur. zang- en orgelavond door het Rijn lands Christelijk Mannenkoor. Hartebrugkerk: 19 sept., 14.30 uur, orgelconcert door Jan Schmitz m.m.v. de Haghe Sangers. Kasteel Duivenvoorde (Voorschoten): 23 sept., 20.30 uur, Edward Witsenburg (zes harpen).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7