Molens on Ripse dij "prikkie" te koop „Plan in '77 uitgevoerd BIBLIOBUS IS IN DANIG OPMARS Jong talent in Alphen de (m Publiek Centraal Nederland laat op twaalf buslijnen ritten vervallen Koe gedood DONDERDAG 16 SEPTEMBER 197' AALSMEER - De buson- „Worden mag beter snel maar iedereen dat" derneming Centraal Ne derland in Aalsmeer zal met ingang van 17 oktober een aantal wijzigingen (besnoeiingen) in haar dienstregeling aanbren gen. De nieuwe regeling toont veel ver anderingen in de avonduren en in de weekeinden. Ook in de och tenduren is er "bezuinigd", zodat er in de avond minder geschrapt hoeft te worden. Geschrapt Naast het schrappen van slecht be zette ritten en het verlagen van de frequenties, zijn er ook lijnen ge heel of gedeeltelijk vervallen. In de meeste gevallen blijven de plaatsen bereikbaar, soms met andere lijnen, soms via een over stap. In enkele gevallen worden de loopafstanden tot de dichtst bijzijnde halte vergroot. Het terugbrengen van de fequen- ties gebeurt in totaal op twaalf lijnen. Alle vervallen ritten had- I den een bezetting van minder dan tien reizigers. Teneinde een goede busomloop en redelijke frequenties te behouden, blijven nog veel ritten, die onder de norm J liggen, gehandhaafd. Het resul- T taat van het geheel is, dat 46.000 kilometer per week wordt be- zuinigd. Wijzigingen Personeel hoeft er niet te worden ontslagen. De werkvermindering wordt geheel opgevangen binnen 1 het natuurlijk verloop. Centraal Nederland kent sinds enkele J maanden een personeelstop om dit te realiseren. De Rijnlandse Molenstich ting in Leiden staat op het punt twee fraaie molens te kopen in de droogge maakte Veendelijkerpol- der in RijpweteringHet gaat om twee twaalfkan- ters die zich aan het eind van de achttiende eeuw erg nadrukkelijk hebben genesteld op de Ripse Poeldijk en enig in hun soort zijn. Symbolisch De stichting kan ze voor een prik kie van de polder kopen. Er moet in totaal slechts 60.000 gulden voor worden neergeteld. "Eigen lijk is dit een symbolisch be drag", vertelde mij polder- secretaris Rotteveel. "De werke lijke waarde is zeker tien keer zo hoog". "Waarom we die twee molens dan toch voor die prijs van de hand doen? Op de eerste plaats omdat we afwillen van het onderhoud aan de twaalfkanters. En daar naast speelt nog dat we een waar borg willen hebben, dat de twee molens in de toekomst in hoede conditie gehouden kunnen wor den. Per slot van rekening moe ten die waken over de veiligheid van de polder. De Rijnlandse Mo lenstichting kan oms daarbij het beste helpen. Zij is veel beter in staat de molens draaiende te houden". Bernhardfonds De stichting, die niet al te ruim bij kas zit, heeft het geld voor deze twee molens al bijna bij elkaar. De helft van het bedrag krijgt men van het Bernhardfonds, par ticulieren hebben 17.000 gulden geschonken en er is ook nog een geheime gift van 10.000 gulden. Het wachten is nu op de toe- Eén van de twee twaalfkanters in Rijpwetering stemming van de provincie. De ingelandenvergadering (geza menlijke polderbewoners) is al akkoord gegaan. De twaalfkanters op de Poeldijk worden nog bewoond. In één er van woont een Leids gezin, ech ter alleen in de zomermaanden. In de winter, als het op de winder ige dijk ijzig koud is, zoeken de Leidenaars de warme stad op. De waterstand in de polder wordt dan in de gaten gehouden door molenaar-machinist Willem v. d. Pouw-Kraan, die in dienst van de polder is. De andere twaalfkanter is tot voor kort bewoond geweest door oma Borst, die de stilte van de polder nu heeft ingeruild voor de be trekkelijke rust van een bejaar dentehuis. Er woont nu een an dere Ripper op de molen, maar die heeft het er niet zo geweldig naar de zin. De kans is groot dat hij weer verhuist. "We hopen dat'ie er blijft wonen", zegt de heer Rotteveel, "maar zo niet, dan staan er anderen te dringen om in de molen te gaan wonen. Er zijn liefhebbers zat voor" Een aantal jonge en niet meer zo jonge artiesten-in-spé uit Alphen en naaste omgeving heb ik gisteren op de na- jaarsmarkt gretig gebruik zien maken van de mogelijk heid hun (sluimerend) talent voor de microfoon en ten aan schouwe van erg veel pu bliek, te openbaren. Omgekeerd Die gelegenheid werd hen ge boden door de ziekenomroep Alpheo, die ter gelegenheid van de markt de vaste stek in de kelder van het Alphense ziekenhuis Rijnoord had verwisseld voor een lokatie m de Aarhof, om van daaruit non-stop muzikaal vermaak rond te strooien En dat is re delijk gelukt. Vooral ook dankzij wat vrijblij vende optredens (tussen de platendraaierij door) van en kele onbevangen één-dags ar tiesten. In de middag bij voorbeeld liep het storm voor Trudy Hoogenboom-Ouds- hoorn uit Alphen, die er een sport van maakt teksten in omgekeerde volgorde uit te spreken of te zingen. Het is om horendol van te worden maar uiteindelijk went het wel. Eerst „vertaalde" ze „Willempie" van André van Duin en als toegift groette Trudy omgekeerd de mee luisterende patiënten in Rij- noord. „Worden mag beter snel maar iedereen dat", zo klonk het welgemeend door de microfoon. Maar of alle zieken het begrepen hebben is de vraag. Renske (8) en Greta (14): bewogen levensliederen dinnetjes Renske Schuurman (14) en Greta van Rijswijk (8), die wel wilden zingen maar dan alleen met de plaat mee. Al een week van tevoren had den ze hun keuze bepaald; „Terug naar de kust" van Maggie MacNeal en „Hoe lang zal het duren?" van Kees en Marian. Twee geheide le vensliederen eigenlijk be stemd voor boven de 18 jaar, maar Greta en Renske sloe gen zich er, schouder aan schouder en bewogen voor zich uit blikkend, volwassen door. Klasse. En dan was er uit de geluidsin stallatie van de ziekenomroep natuurlijk ook wat professio neel gebruik van stembanden te beluisteren. Bijvoorbeeld door de Hazerswoudse opera- en operettezanger Tony Cos ta, die kortgeleden nog in rokkostuum optrad in de def tige Royal Albert Hall in Lon den, maar er zich gisteren niet voor schaamde om op een met lege patatzakjes bezaaide stoep muzikaal uit te halen. De ziekenomroep presenteerde gisteren het publiek niet al leen wat aankomend talent. Men organiseerde ook een lo terij. Met de opbrengst wil men nieuwe afspeelappara tuur bekostigen. In totaal werden 15.000 loten gedrukt. Slechts 1000 werden er aan de man gebracht. Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. De wijzigingen, die per 17 oktober worden doorgevoerd: Lijn 1/11: Amsterdam - Aals meer - Leimuiden: Op zondagavond-wordt de frequen tie tussen Aalsmeer en Leimui den teruggebracht tot een uur- dienst. Tevens vervallen enkele vroege ritten op zaterdag. Lijn 2/12/13: Leiden - Roelofa- rendsveen - Leimuiden: Op zondag rijdt alleen lijn 2, zodat een uurdienst via de dorpen overblijft. Op lijn 13 worden en kele ritten geschrapt: voorzover de ritten in Roelofarendsveen beginnen, respectievelijk eindi gen, zal dit gebeuren bij de halte Meerkreuk. De één na laatste rit uit Leiden (23.30 uur) zal alleen op zaterdag en zondag rijden. Lijn 4: Alphen - Leimuiden - Aalsmeer: Op zondag wordt de frequentie op lijn 4 teruggebracht tot een twee uurdienst. In de avonduren ko men enkele ritten te vervallen. Lijn5/15: Amsterdam-Schiphol - Hoofddorp - Haarlem/Leiden: De vertrektijden zijn veranderd, vooral 's avonds. Er zijn twee sneldienstritten van Nieuw Ven nep (7.23 en 7.38 uur) rechtstreeks naar Amsterdam ingelegd, 's Middags vertrekken deze van Amsterdam CS om 16.28 en 16.58. Zij rijden alleen van maandag tot en met vrijdag. Begin- respectie velijk eindpunt is de halte Landei in Nieuw-Vennep; de sneldien stritten doen Schiphol niet aan. In Amsterdam worden wel de halten van lijn 5 aangedaan. Het overstappunt van lijn 44 en lijn 5 in Nieuw-Vennep wordt verlegd naar de halte Linquenda- Zuiderdreef. Lijn 7 Amsterdam - Uithoorn- Nieuwkoop: De vertrektijden uit Amsterdam zijn twee minuten vervroegd. In Nieuwkoop zullen alle ritten be ginnen/eindigen bij de halte aan de Lindelaan. Slechts één rit zal aan het Zuideinde beginnen en eindigen: vertrektijd 6.52 uur. aankomst 17.54 uur Op zaterda gochtend vervallen enkele vroege ritten. Lijn 44: Hillegom - Hoofddorp - Amsterdam: Lijn 44 vertrekt vier minuten eer der uit Hillegom. In Nieuw- Vennep wordt de route verlegd naar Linquenda/Zuiderdreef. De aansluiting van lijn 44 op lijn 5 voor de richting Leiden zal dan worden gegeven bij de halte Zuiderdreef/Kalslagerring. Zo wel 's morgens (vroeg) als 's avonds vervallen enkele ritten. KATWIJK - Dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, secretaris van de Stichting Nederlandse Zeevisse rij, spreekt vanavond in Katwijk over de "zeevisserij en haar moei lijkheden". De bijeenkomst wordt gehouden in het Open Hof, Rijn straat 18 in Katwijk aan den Rijn. Aanvang half acht. NIEUW-VENNEP - Op uit nodiging van de wijkraad Linquenda in Nieuw- Vennep, besprak de we thouder van Verkeer en Openbare Werken, J. M. Hoffmann, enkele proble men die de bevolking van deze wijk bezig houden. Geldgebrek "De Dreven zijn kenmerkend voor Nieuw-Vennep. Als je de Zuid-, Noord-, Ooster- of Westerdreef ziet, weetje datje Nieuw-Vennep bent", aldus de wethouder. Hij wees erop dat Nieuw-Vennep eerst de laatste tien jaar tot ontwikkeling is geko men. Zo'n tien jaar geleden had het dorp nog geen 5000 inwoners, nu is dat aantal inmiddels gestegen tot 15.000. Een van de Vennepse hete hangijzers is de aanleg van de pro vinciale weg S. 20. het verlengstuk van steeds buiten gebruik. Het Wethouder over verlengstuk' Alphen-Leimuiden wachten is op verkeersmaatrege len, omdat het te verwachten is dat het verkeer dat van de S. 20 komt dwars door Linquenda de weg naar de bollenstreek zal vervolgen. We thouder Hoffmann kondigde een groot aantal maatregelen aan, waaronder verbreding tot 9 meter, met anderhalve meter fietspad, van en langs het stuk Hoofdweg tussen de S. 20 en de Zuiderdreef. Verder komen op enkele plaatsen ver keerslichten. voetgangersover steekplaatsen en wordt een spe ciale route voor het vrachtverkeer gerealiseerd, terwijl een gedeelte van de Zuiderdreef verboden wordt voor vrachtauto's. De verkeerssituatie bij het sch®- lencomplex zal worden verbeterd door de aanleg van trottoirs en langs een gedeelte van de Kalsla- gerring komt een stopverbod. Akkoord Ook de groenvoorziening in Lin quenda heelt de aandacht. Er is al 5,6 ha heesterbeplanting gereali seerd, 3.6 ha is gazon en 1,8 ha moet nog ingeplant worden. "In Lin quenda zijn negentien speelplaat sen gepland, waarvan al i6 zijn ge realiseerd. De speelplaatsen namen 11 ha in beslag. Wij krijgen wel eens kritiek te horen van bewoners dat het zo lang duurt voor er speel plaatsen in een nieuwe wijk komen. Wij bewaren dat expres tot het laat ste. Als de wijk bewoond is kunnen wij namelijk met de inwoners be spreken wat voor speelplaatsen ze willen hebben. Een zandbak, of al leen klimrekken, kortom wij kun nen dan zoveel mogelijk aan de wens van de bevolking voldoen", aldus wethouder Hoffmann. Terugkomende op de S. 20 liet de wethouder weten, dat alle besluiten genomen zijn en dat ook de provin cie met de plannen akkoord gaat. Het wachten is alleen op geld en de heer Hoffmann dacht dat de plan nen zeker in 1977 zijn of in ieder geval worden, gerealiseerd. De aansluiting naar rijksweg 4 is momenteel vanuit Nieuw-Vennep geen probleem mee in de richting Amsterdam moet. Naar Rotterdam is het nog behel pen. Dan moet de weggebruiker via Roelofsarendsveen, om een aan sluiting op rijksweg 4 te krijgen. Rijkswaterstaat zoekt nog naar een oplossing om hierin verbetering te brengen. Er zijn plannen voor een aansluiting S. 20 op rijksweg 4, richting Rotterdam, maar de we thouder toonde zich pessimistisch over het tijdstip waarop dat plan zal zijn verwezenlijkt. Hoe het verkeer zich in de toekomst in Nieuw- Vennep zal bewegen, is ook voor de gemeente nog een grote vraag. Veel hangt af van de vraag, of de Venne- perst.z.t. gebruik zullen maken van de spoorlijn die er komt (Schiphol- spoorlijn: Amsterdam-Den Haag) en vermoedelijk een station krijgt achter de Vicon in Nieuw-Vennep. "Nemen veel Nieuw-Vennepers de moeite naar het station te lopen en daar de trein te pakken, of blijven ze toch met de auto gaan", zo vroeg de wethouder zich af. VOORHOUT - Voor de talrijke gemeenten in Nederland die nog geen eigen bibliotheek hebben, is de "bibliobus" - een bibliotheek op wielen - een zeer geschikte (noodoplos sing gebleken. Nog geen vijf jaar na de start in Zuid- Holland is nu de vijfde bus aangeschaft. De aanschafkosten van zo'n bus bedragen ongeveer 100.000, inclusief de in richting (kasten en bureaus), exclusief boeken. De eerste bus die door de Stichting Verenigde Provinciale Biblio theekcentrales voor Zuid-Holland (de P.B.C.) was aangeschaft, werd in mei 1972 geopend in Voorhout door de toenmalige burgemeester G. A. Stolwijk. Nu zijn er stand plaatsen in 33 gemeenten. Veertien daarvan zijn er sinds 1975 bijgeko men. In dat jaar werden de abon nementen voor kinderen kosteloos, wat overal een stormloop van lees lustige kinderen veroorzaakte. Wanneer op 15 september de vijfde bus officieel aan de boekenkara- vaan wordt toegevoegd, komen er nog eens acht nieuwe gemeenten bij. Beperkt In de inleiding werd al vermeld dat de bibliobus in wezen een noodop lossing is. Tegenover het voordeel van de verplaatsbaarheid, staat het nadeel dat per bus slechts een be perkt deel van het totale assorti ment boeken kan worden meege nomen. Boeken die niet in de bus aanwezig zijn kunnen worden ge reserveerd. maar men krijgt altijd maar een stukje te zien van de totale voorraad van 42.572 boeken. Een aantal van de gemeenten, die nu nog van de dienst gebruik ma- De boekenkaravaan van de P.B.C. in Zuid-Holland is uitgebreid met een vijfde bibliobus. Deze gloednieuwe bus is onlangs al op de oude route ingezet, de oude bus zal eerstdaags worden ingezet in enkele „nieuwe" gemeenten. Bekend Alleen al in het verschijningsge- bied van het Leidsch Dagblad heb ben de bibliobussen van de P.B.C. veertien vaste standplaatsen en daarnaast worden nog elf bejaar dentehuizen bezocht. Voor velen van onze lezers zal de bibliobus dan ook wel een bekende verschijning zijn. Nog meer zullen er in een na bije toekomst gebruik van kunnen maken. ken, zou qua inwonertal eigenlijk al toe zijn aan een gewone biblio theek, zo meent men bij de P.B.C. Vermoed wordt dat de geringe kos ten van de bus voor veel gemeente besturen aanleiding vormen om de oprichting van een eigen biblio theek nog maar even uit te stellen. Voor een kleinere gemeente (tot 5 000 inwoners) bedragen de kosten per sta-uur per jaar slechts 1.250,-; voor gemeenten met een inwoner tal tussen 5.000 en 10.000 bedraagt dit 1.850,- per sta-uur per jaar. Anders ligt dit in de noordelijke en oostelijke provincies, met name in de z.g. stimuleringsgebieden. Daar is ook voor zeer kleine gemeenten vaak geld uitgetrokken voor een ei gen bibliotheek. Enerzijds zal dit verband houden met het aantal ar beidsplaatsen bij de bouw van de bibliotheken, anderzijds zal wel licht door een grotere werkloosheid in die delen van ons land de be hoefte aan lectuur groter zijn. Hier door is de situatie ontstaan dat de voorzieningen op bibliotheek gebied met name in de provincie Zuid-Holland zijn achter gebleven bij andere delen van ons land. Dat ook hier in het Westen de leeshon ger in de laatste jaren enorm is toe genomen blijkt wel uit de enorme toename van het aantal leden van de bibliotheken. Het aantal leden in Voorhout bedroeg bijvoorbeeld in het eerste jaar (1972) 562, in dat jaar werden er 16.759 boeken uitge- LISSERBROEK - Een ontsnapte koe van veehouder Enthoven aan de Hiliegommerdijk is gisteravond doodgereden, nadat de automobi list K.J. van G. uit Kaagdorp het drachtige dier te laat had opge merkt De automobilist reed fron taal tegen het dier op, dat ter plekke overleed. De auto werd zwaar be schadigd, de bestuurder man keerde niets. Nu al de vijfde leend. In dit jaar waren dat tot au gustus al 820 leden en werden er nu al 18.875 boeken uitgeleend. Dat vooral de jeugd de weg naar de bus sen weet te vinden blijkt uit het feit dat gemiddeld drie maal zoveel jeugdigen als volwassenen lid zijn. Service Een service die ook door de biblio bus wordt verleend is het bezoeken van diverse bejaardentehuizen. Ge regeld worden veertien bejaarden tehuizen in Zuid-Holland afzonder lijk bezocht. In Noordwijker- hout/De Zilk stopt de bus ook nog apart bij een aantal huisjes met be- richting "Mariënhave" in War mond.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4