Heerenlogement op instorten, maar wel te restaureren Belangstelling voor zieken- huisonderhoud BONDEN BOOS OP MINISTER Politieoptreden doortastend Wolfslag: afscheid van „zijn Leidato DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1976 LEIDEN - "Instortingsgevaar". Dat staat met grote letters |sinds gisteren te lezen op het hek, dat datgene wat nog rest van het Heerenlogement, omzoomt. De brand, die in de nacht van dinsdag op woensdag woedde in het gebouw, j heeft wat al enige jaren gevreesd kon worden reëel' ge maakt het Heerenlogement dreigt het te begeven. |De aanblik die het gebouw biedt laan de zijde van de Burcht is een trieste. De dakpannen zijn groten deels verdwenen; de kapconstruc tie is verkoold. De puinhoop bin- inen is gigantisch. En toch kan de (restauratie van het Heerenloge- ment doorgaan. "Dat het kan staat |vast", zegt de Leiderdorpse archi tect Van der Sterre, die met de res tauratie belast is. Het is de bedoe ling om in het gebouw en in het (aangrenzende Van der Heidecom- iplex, dat van de vlammen bespaard lis gebleven de openbare biblio- itheek te vestigen. lOver enkele jaren wel te verstaan, 'want de eerste fase van de restaura tie in het Heerenlogement, die dit jaar zou worden uitgevoerd, omvat alleen het dak. Dat de brand die teerste fase vertraagt, is zeker. Of de totale restauratie nu tijdsverlies heeft opgelopen, is volgens archi tect Van der Sterre niet te zeggen. Het is bekend dat het tempo, waarmee restauratie wordt uitge voerd voornamelijk afhankelijk is 'van de financiële middelen, die jaarlijks beschikbaar komen. De ervaringen met de Hooglandse 'Kerk hebben dat duidelijk aange toond. Zeker is dat de restauratie van het Heerenlogement als gevolg van de brand kostbaarder zal wor den. De gebruikelijke slag met ver zekeringsmaatschappijen zal gele verd moeten worden. Vermoede- I lijk zal de gemeente ook bij het mi nisterie van CRM om meer subsidie aan de bel gaan trekken, i In ieder geval is het ornament waarop initialen J.J. staan, van de LEIDEN - Het optreden van de Leidse politie was niet „hard" maar „doortastend". Dat zegt burgemeester Vis in antwoord op schriftelijke vragen van de CDA-raadsleden Van Zijp en Ham, naar aanleiding van het politieoptreden in de Steen straat op 20 augustus jl. Zoals bekend werd op die dag door bewoners en winkeliers van Steenstraat en de Oude Morsch gedemonstreerd tegen de ver keersmaatregelen, die geno men zijn na afsluiting van de Turfmarktbrug voor het auto verkeer. straat voor het verkeer te blokkeren heeft de politie om tien over twee 's nachts twee mannen gearresteerd die na verhoor op het bureau om half zeven weer werden vrijgela ten. Om acht uur 's ochtends werden opnieuw twee perso nen aangehouden. Beiden werden na een verhoor en het gebruik van een warme maal tijd weer op vrije voeten ge steld. De een om 12.48, de ander om 13.14 uur. Burgemeester Vis zegt dat de politie bij de overbrenging van de vier mannen geen geweld behoefde te gebruiken, omdat de aangehoudenen zich correct gedroegen. hoofddirecteur van de Rijksdienst voor Monumentenzorg J. Jessu- rum, verloren is gegaan. Bij de offi ciële start van de restauratie, op 23 juni van dit jaar, werd dit ornament in de gevel aangebracht. Triester is het verlies van de monumentale trap in het gebouw de fraaie be timmering in de hal, die nog vrij gaaf was. de vele mooie tegels. Toch is architect Van der Sterre optimis tisch gestemd over de mogelijkhe den van restauratie. Hij kan wijzen op andere gebouwen die na ver woestende branden toch te herstel len bleken. Een voorbeeld daatvan is de Dorpskerk uit Zoeterwoude. Aannemer Duprie, wiens bedrijf de restauratie uitvoert, zag de zaken somberder in. "Mijn persoonlijke mening is dat we een groot stuk moeten afbreken". Maar overigens conformeert hij zich aan de visie van de architect. In de vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning zal wethouder Waal vanavond nadere mededelingen doen over het Heerenlogement. De door de CDA-vragenstel Iers getrokken vergelijking met de tolerante houding van de poli tie bij de bezetting van het Stadhuisplein door woonwa genbewoners wordt door bur gemeester Vis van de hand ge wezen. „Iedere aktie", aldus de burgemeester, „dient op zijn eigen merites te worden be zien". Volgens burgemeester Vis dient een onderscheid te worden gemaakt in verschil lende fasen waarin zich onwet tige acties bevinden. Of er is sprake van een pril begin zoals in de Steenstraat, of er is sprake van een min of meer ge consolideerde toestand. In het laatste geval is de beëindiging volgens burgemeester Vis vaak niet mogelijk zonder moeizaam ingrijpen. Op de vraag van de raadsleden wie opdracht heeft gegeven tot het nemen van harde maatre gelen door de politie ant woordt burgemeester Vis, dat de politie uit eigener bewe ging, binnen het raam van haar bevoegdheden en verant woordelijkheid, tot het nemen van maatregelen is overge gaan. „Ik meen", aldus de bur gemeester, „dat de politie op volkomen adequate wijze, binnen het raam van haar in structie, is opgetreden." Het Heerenlogemen Pieterswijk kiest nieuwe voorzitter LEIDEN - De heer R. J. van Cniy- sen is gisteravond tot voorzitter van I de vereniging voor Pieters- en Aca- demiewijk gekozen. Als bestuurs leden werden gekozen: mevrouw C. v. Weizen-Oostveen, Th. Kor thals Altes. H. Verhulst, L. Wiel- houwer, J. Doove en D. de Frenne. Taken en functies binnen het be stuur zullen onderling geregeld worden. Uitvoerig werd er gisteravond ook gesproken over de statuten van de vereniging. Zo werd er o.m. voor gesteld bij het stemrecht een on derscheid in de statuten te maken tussen de "permanente" bewoners van de wijk enerzijds en studenten en andere "tijdelijke" bewoners anderzijds. Het bestuur zal probe ren hiervoor een passende formule ring te vinden, ondanks het feit, dat het merendeel van de aanwezigen geen enthousiast voorstander van een dergelijk onderscheid was. De statuten zullen tijdens een vol gende vergadering ter stemming worden gebracht. Aan de proble men rond lawaai en hinder van ho recabedrijven in de wijk zal uitge breid aandacht worden besteed. Men wil zoveel mogelijk de klach ten van wijkbewoners bundelen en structueren om aldus beter voorbe reid in de toekomst met het ge meentebestuur te kunnen gaan praten. Deze problematiek zal ook zeker een grote rol spelen bij de eventuele totstandkoming van een bestemmingsplan. THD ongerust LEIDEN - In het bestuur van de Telefonische Hulp Dienst is onge rustheid ontstaan door een aantal uitlatingen van wethouder Oos terman met betrekking tot de sub sidiëring. Oosterman deelde de gemeenteraad maandagavond mee dat subsidiëring zou worden stop gezet, omdat het ministerie van CRM besloten zou hebben de THD niet meer te steunen. Het bestuur was verontrust omdat in dat geval de werkzaamheden gestaakt zou den moeten worden. Inmiddels is echter duidelijk ge worden dat CRM alleen heeft beslo ten geen geld te geven voor de aan stelling van een Coördinator bij de telefonische hulpdienst. De ge meente, die vijftig procent van de kosten zou dragen, heeft naar aan leiding van die beslissing, bekend gemaakt, dan ook geen geld te ge ven. Het ministerie heeft wel de ge meente, maar nog niet de THD van dit besluit op de hoogte gebracht. LEIDEN - Bewoners van het Utrechtse Jaagpad hebben vannacht hun straat ter hoogte van de Catharinastraat opengebroken. Het gebeurde uit protest tegen het zware vrachtverkeer, dat van de straat gebruik maakt. Een van de actievoerders: Voor de sloop van het pand van Duprie komen er steeds grote vrachtwagens langs, die bij de Catharinastraat geen ruimte hebben om te draaum. Gisteren was het bijna raak. Een moeder had juist haar kind binnengehaald toen een vrachtwagen een kinderfietsje in de puin reed". Er staat ook een kastje met een gasfles. Als die geraakt wordt gaat de hele boel de lucht in". ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst't vakl Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070 - 60 48 95 LEIDEN - De Leidse ambtenaren bonden zijn boos op minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken, omdat deze wijzigingen wil doorvoeren op de interimrege ling ziektekosten voor het rijks personeel en op de pensioenrege ling voor alle ambtenaren. Dit schrijven de Algemene Bond voor Ambtenaren en de Katholieke Ambtenarenbond in een verklaring aan hun leden waarin zij hen op roepen om op 11 oktober op een protestbijeenkomst in Leiden hun grieven kenbaar te maken. Volgens een woordvoerder van de Leidse ambtenarenbond wil de minister bruto gaan uitbetalen in plaats van netto. "De ambtenaren gaan er erg fors op achteruit wat volgens de re gering zelf voor het rijkspersoneel een achteruitgang van ongeveer 1,3 procent van het besteedbaar inko men betekent", aldus de woord voerder. Op hun protestbijeenkomst willen de Leidse ambtenarenbonden hun eisen op tafel leggen. "Wij geen aantasting van rechten van ziektekosten en pen sioenen, een volledige prijscom pensatie en vrijheid van loonon derhandelingen", aldus de woord voerder. Feest in Zuid-West-Voor de jeugd van Zuid-West wordt zaterdag een groot aantal activiteiten ontplooid door de wijk- en buurtverenigin gen. Het programmma omvat on der meer rolschaatswedstrijden, vlaggetjessteken. mini- korfbaldemonstraties, een ballon wedstrijd, mini-rommelmarkt, een vliegerwedstrijd en demonstraties met radiografisch bestuurde vlieg tuigjes. Het programma begint om 10 uur en wordt om kwartover twee besloten met een demonstratie van m^jorettepeloton s. LEIDEN - In de ziekenhuiswereld blijkt grote belangstelling te be staan voor de cursus ziekenhuis- onderhoud, die in en door het Aca demisch Ziekenhuis Leiden gege ven wordt. Deze cursus, die be stemd is voor voorlieden, is be doeld om schoonmakers ver trouwd te maken met allerlei schoonmaakproblemen die ze spe ciaal in ziekenhuizen kunnen tegen komen. De eerste cursus, die begin dit jaar van start ging, is inmiddels afgeslo ten. Gisteren is men begonnen met de tweede cursus. In totaal zijn er dertig cursisten, ondermeer af komstig van het VU-ziekenhuis in Amsterdam, het Radboudzieken- huis in Nijmegen en de Cemsto. De cursus, die tien woensdagmidda gen of -ochtenden duurt, wordt af gesloten meteen examen en een ge tuigschrift. In de cursus wordt door docenten van binnen en buiten het AZL on dermeer aandacht besteed aan de hygiëne, micro-organismen, desin- fectiemiddelen en -methoden, vloer- en wand reiniging, sanitaire reiniging, instructiemethoden en het maken van goede berekenin gen. Een taakgebied, dat volgens het hoofd van de schoonmaak dienst van het AZL, en tevens cur susleider, C. v. d. Velden voor een belangrijk deel specifiek gericht is op het ziekenhuis. Hij zegt „In een ziekenhuis is het schoonmaken heel anders dan in kantoorgebouwen. Er zijn veel meer storingsfactoren. Je moet bij voorbeeld rekening houden met de verpleegkundigen. En allerlei pro blemen van hygiëne en zo". Te lang, meent de heer Van der Velden, is de schoonmaak in de ziekenhuiswe reld stiefmoederlijk bedeeld ge weest en werd dit soort werk niet als een vak beschouwd. Hij hoopt dan ook dat de cursus het vakman schap van de schoonmakers in het algemeen zal vergroten en dat er ook wat anders tegen een schoon- LEIDEN - Voor het bestuur van de Leidato-huishoudshow is vandaag het voorzitterloze tijdperk aangebroken. Jan Wolfslag,24 jaar lang praeses van de bekende midden standstentoonstelling, ver trok vandaag naar Spanje om zich definitief in dorpje San Juan bij Alicante te ves tigen. Ver verwijderd van de fotozaak aan de Breestraat, die hij twee jaar geleden aan zijn zoon overdroeg. Ver ver wijderd ook van de Leidato, zijn geesteskind. Gisteren maakte Jan Wolflsag zijn laatste rondgang over de tentoonstellingsruimte. Hier en daar een praatje, de hand schudden van standhouders en afscheid nemen van de mede-bestuursleden. "Zie het niet als een vlucht", zegt Jan Wolfslag. "Ik ben nu eenmaal erg impulsief. Toen ik de afge lopen winter in Spanje in de zon zat, dacht ik, ik blijf hier. Natuurlijk kom ik van tijd tot tijd nog wel eens terug, maar het is wel een afscheid. Een af scheid van de Leidato,een af scheid van Leiden. De stad, waar hij 24 jaar gele den samen met Toon Sanders, directeur van de toenmalige firma De Koning aan de Haarlemmerstraat en Lou van Berge Henegouwen de basis legde voor de Leidato. "In die dagen bestond er een commissie "Leiden leeft" on der voorzitterschap van we thouder Van der Kwaak, maar het was in de stad alle maal erg doods. We zijn toen met z'n drieën om de tafel gaan zitten en we besloten er iets aan te doen. Er moest in Leiden een echt midden- standsgebeuren komen. We waagden de stap en huurden alle zalen van de Stadsge hoorzaal. Alle drie waren we persoonlijk aansprakelijk voor een eventueel tekort. Er kwamen 20.000 mensen,zodat we er financieel uitsprongen De volgende twee jaar orga niseerden we opnieuw een Leidato. We bouwden podia en lieten er artiesten optre den die nu nog bekend zijn. Je zou kunnen zeggen.dat André van Duin bij ons begonnen is. We charterden Johnny Jor- ^^daar^vooi^jner^^treden^o^^ één avond en The Jumping Jewels maakten zoveel la waai dat de stands in elkaar dreigden te storten We hebben op de Leidato ook Eddy Christiani gehad. De balcons aan weerszijden van de zaal zaten vol wuivende meisjes. We hadden toen ook geen openingstijden,maar we noemden het "voorstellin gen Van 7 tot 9 uur de eerste. 'Dan moest in een kwartier tijd de heleboel aan de Aal markt naar buiten gewerkt worden en om kwart over ne gen begon de tweede voorstel ling. Er waren avonden, dat het publiek in vier dubbele rijen stond vanaf de ingang tot aan "De Turk". Toch hebben we er na driejaar een punt achter gezetDe laat ste van de drie Lei dato's ging onder het motto "driemaal is scheepsrecht". Met de ge dachte erachter: we krijgen erkenningof het is de laatste aal. We zijn er toen mee ge kapt. De medewerking van het gemeentebestuur was zo gering dat we het bijltje erbij neerlegden De zaak heeft toen 10 jaar stilge legen. En er zou waarschijn lijk nooit meer een Leidato zijn geweest wanneer Gijs Langezaal er niet geweest was. Gijs - hij is inmiddels overleden-kwam op een goeie hier ligt een plan en als je meedoet gaat het door We hebben toen een nieuw be stuur geformeerd met Hofenk sr. Versteeg (van de Stadsge hoorzaal), Ziegelaar en Vis- Begonnen zijn we weer in de Stadsgehoorzaal, maar het jasje werd al snel te krap. We stapten over naar het Schut tersveld waar we 3000 vier kante meter houten hallen lie ten neerzetten. Dat is één keer geweest, want de voltooiing van de Groenoordhal nader de. Als Leidato zorgden we in feite voor de officieuze opening van de hal. Meer dan 60.000 bezoekers kwamen er dat jaar. In de afgelopen jaren is het karakter van de Leidato veranderd. Van een puur plaatselijke werd het een re gionale showDe laatste jaren zijn we een beurs die ook lan delijk bekendheid geniet. Die jongens van de Spoorwegen en de ANWB komen natuur lijk niet voor niets hierheen. Wat verdwenen is zijn de ar tiesten De inzichten zijn ver anderd. De mensen zien dage lijks artiesten op de tv. en het leidt de aandacht teveel van de beurs af. Nog eenmaal heeft de Leidato - zoals Jan Wolfslag het uit drukt - aan een koeiehaar ge hangen. Dat was toen er een conflict dreigde te ontstaan met de veehandel. Ze wilden niet buiten markten ten be hoeve van de Leidato. Het is de verdienste van wethouder Van Aken geweest.dat er toen een oplossing is gevondenHet is een heel moeilijke Leidato geweest. We moesten alles in zeer korte tijd voorbereiden. Ondanks alle problemen blikt Jan Wolfslag tevreden terug op de 15 Leidato's. "Ik heb er erg veel plezier aan beleefd. Binnen het bestuur is er goed samengewerkt. Soms ook was het erg moeilijk. Ik heb me de laatste dagen nogal geërgerd aan het optreden van de brandweer. Begrijp me goed: Leiden heeft een goede brandweer en dat men actief is op het terrein van de brandpreventie kan ik alleen maar toejuichen. Maar het moet natuurlijk geen spelletje worden .Alle 28 deuren van de Groenoordhal moeten open blijven. Als het overal zo brandveilig zou moeten zijn als tijdens de Leidato in de Groenoordhal, dan konden ze alle cafe's, warenhuizen en bioscopen in Leiden wel slui- Jan Wolfslag beschouwend: "Leiden is een heerlijke stad. Maar een stad die verziekt wordt door verschillende groepen, die allemaal zeggen het gemeentebelang te dienen maar eerst de zaak onderling uitvechten, voordat men tot daden komt. Leiden is geen rotstad, maar er is teveel poli tiek geharrewar. Daarom kan ik me goed voorstellen dat de Leidse middenstand een beetje benauwd is voorde toe komst". maker zal worden aangekeken. „De schoonmakers die we hier hebben rondlopen, bestaan voor tachtig procent uit buitenlanders en de rest is Nederlander. Ja, je mag dat dan misschien niet zeggen, maar ik denk dat dat komt odat men denkt: de status is niet goed. Het is het vuile werk, denkt men dan, dus daar beginnen we niet aan". Het Academisch Ziekenhuis wordt door 280 mensen van de Cemsto schoongemaakt. Financieel gezien geen onbelangrijke post, want ruim 85 procent van alle kosten van het ziekenhuisonderhoud bestaat uit personeelslasten. Vandaar ook dat de cursus, die door de heer Van der Velden samen met het hoofd van de hoteldienst in het AZL is ontwik keld, zeker op den lange duur ver moedelijk ook een financieel be lang zal gaan dienen. College van bestuur Leidse universiteit „Contacten met Zuid-Afrikanen niet uitsluiten" LEIDEN - "De Leidse universiteit krijgt vele verzoeken in het kader van de internationale contacten op wetenschappelijk en bestuurlijk gebied. Het is gebruikelijk derge lijke verzoeken in te willigen. Zulks brengt uiteraard nimmer met zich mee dat hiermee standpunten wor den bepaald ten aanzien van de po litieke situatie in de landen waaruit de bezoekers afkomstig zijn". Al dus het college van bestuur van de Leidse universiteit in een officiële reactie op de protestdemonstratie die gisteren werd gehouden tegen het bezoek van de rector en vice- chancellor van de (blanke) Univer siteit van Pretoria in Zuid-Afrika, prof. E. Hamman, aan de Leidse universiteit. De demonstrerende (studenten) organisaties vinden het onaan vaardbaar dat een vertegenwoordi ger van het apartheidsregime een bezoek brengt aan de universiteit. Het college van bestuur verklaart nu dat de Zuidafrikaanse rector enige tijd geleden de wens te ken nen heeft gegeven om zich tijdens een werkbezoek aan de Leidse uni versiteit te oriënteren over bestuur lijke informatiesystemen. Dit in het kader van een reis door Europa. "De leden van het college van be stuur", zo luidt verder hun verkla ring, "zijn tegen elk politiek regime dat individuen discrimineert op grond van hun ras, geloof of poli tieke opvatting. Zulks sluit echter contacten met personen uit die landen niet uit". Als je wilt weten hoeveel volwassen weggebruikers ons landje telt dan is dat een hele uitzoekerij. Gerekend naar leeftijd zijn het er 9 miljoen. Maar ga je af op gedrag dan komen de problemen. Moet je nou bijvoorbeeld de mensen die vreselijk kwaad worden als ze een bekeuring krijgen tot de volwassen weggebruikers rekenenOf niet? De politie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3