Verkiezingsstrijd begint zonder CDA-"gezicht" WAT EEN LEED DAT IK REED" Wachten op de zwaluwen in miljoenennota DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1976 De Kamer is zeer tijdig, als men dat Europees beziet, van reces terug gekeerd. Ik blijf altijd typisch vinden dat men daarbij zo afwijkt van wat in andere Europese par lementen gebruikelijk is: over toekomstige reële Europese sa menwerking gesproken. Ook ge lijke tijdtabellen - zie zomertijd - spelen daarbij een grote rol. Maar dat terzijde. Door mr. Frits Portheine De Kamer heeft het zich niet ge makkelijk gemaakt, die eerste dagen. Het debat over het rapport Donner was een - ook geestelijk - moeilijk te verwerken zaak, als men het parlementaire werk se rieus neemt. Er is geoordeeld door regering en volksvertegenwoordiging: een zwaar oordeel. Ik zou er alleen van willen zeggen, zoals ook de regering aanduidde: het Neder landse volk moet nu overgaan tot de orde van de dag. Dat betekent dat wij na het kamerdebat, de monarchie en het koninklijk huis, ook in menselijk opzicht, werkelijk tegemoet moeten tre den. Dat betekent ook geen ver dere heksenjacht zoals in Ame rika gebruikelijk is. Ons volk ligt dat niet. Wij moeten de prins nu de gelegenheid geven, zoals hij dat zelf vraagt "het land te dienen en mede daardoor het vertrou wen te herstellen". Tering In deze tfagen kondigt in en buiten het parlement de komende ver kiezingsstrijd zich al aan. De par tijen betrekken hun stellingen. De PvdA deed dat reeds. De VVD heeft dat nu gedaan. Het zijn beide concept-programma's. Deze zullen pas definitief worden na de inspraak door de partijle den. Toch zijn beide program ma's niet uit de lucht komen val len en zij dienen serieus te wor den genomen. Over bepaalde lij nen van het PvdA-program schreef ik de vorige keer. Het WD-program wil vóór alles dat de komende regering de tering naar de nering zet. Daardoor kan de inflatie worden bestreden en de burger kan meer vrijheid krij gen om over zijn inkomen zelf te beschikken. Niet best De VVD wil ook dat ruim baan wordt gelaten aan alle initiatie ven die de werkgelegenheid kunnen vergroten. Dit alles ter- wjjl de sociaal zwakkeren in hun noden worden opgevangen. Een reëel programma, een sociaal programma, dat ook duidelijk spreekt over ae noodzaak voor werkgever en werknemer binnen de onderneming elkaar meer te vinden. De kritiek van de WD was en is er steeds op gericht dui delijk te maken dat het kabinet Den Uyl aan deze punten in hun samenhang onvoldoende aan dacht schenkt Het is dan ook zo, dat de economie en de werkgele genheid er nog steeds, volgens de laatste cijfers, niet best op staan. Uitstel btw Daarom pleitte ik begin september in mijn interpellatie voor uitstel van de BTW-verhoging en ik stelde het kabinet voor de keuze tussen meer bezuinigingen óf de burgers meer te laten betalen. Ik had daartoe des te meer reden omdat de prijsontwikkeling, ook onder invloed van de droogte, aanleiding tot grote zorg geeft. De regeringspartijen waren in over grote meerderheid tegen dat uit stel, ondanks het feit dat vakbe weging, consumenten- en onder nemersorganisaties in zeldzame eensgezindheid vóór mijn stand punt waren. Tot die regeringspar tijen behoren ook de ARP KVP die samen met de CHU het CDA vormen, dat nu waarschijn lijk binnenkort werkelijk tot stand komt. Bemoedigend De reacties uit deze kring op het WD-program vind ik nogal be moedigend voor een eventuele toekomstige samenwerking. De uitlatingen van minister Boersma over de VAD (vermo- gensaanwasdeling) waarin hij zegt in sommige negatieve reac ties op het wetsontwerp zëlf wat twijfel over de wenselijkheid in deze vorm te hebben gekregen wijzen er op dat ook bij leden van het kabinet enige zorg gaat ont staan over de gevolgen van het eigen beleid. Een zwaluw maakt nog geen zomer, maar misschien zien wij er meer in de miljoenen nota, waarover ik de volgende keer wil schrijven. Kweekreactor Maar er zjjn misschien nu reeds meer zwaluwen. De minister van Economische Zaken heeft de Kamer bericht, dat hij toch wat meer aandacht en geld wil beste den aan de Europese ontwikke ling van de snelle kweekreactor. By deze vorm van (kern)energie-opwekking is het van belang dat de Nederlandse industrie haar technisch kunnen kan inzetten. Door het - voorlo pig - niet doorgaan van allerlei projecten op dit terrein, heeft die industrie ernstig geleden. Dat de minister door zijn recente hou ding ten opzichte van de kweek reactor ook daarvoor oog bly kt te hebben, vind ik een compliment waard. Met het openbaar maken van het ontwerp- verkiezingsprogramma heeft de WD deze week voor mijn gevoel de strijd om de gunst van de kiezers geopend. Een strijd die zal voortduren, totdat wij volgend jaar op 25 mei naar de stembus gaan. het oog van de kiezers. Het Cristen-Democratisch Appèl be hoeft niet bevreesd te zijn, dat PvdA en WD het op een ak koordje gooien. Het CDA blijft ook nu in de markt als onvermij delijke regeringspartner voor de ene of de andere partij. Intussen valt het wel op, dat nu PvdA en WD zich al aangorden voor de strijd, het CDA nog steeds ten prooi is aan twijfel en aarzeling. De vraag of KVP, ARP en CHU in CDA-verband met één kandidatenlijst uitkomen is niet definitief beantwoord, al staat het wel vrijwel vast dat de ene lijst er komt - ondanks Aantjes' ARP. Ernstiger voor de christen democraten lijkt het gemis aan een uitgesproken kandidaat voor het lijsttrekkersschap. Oppositie leider Wiegel en regeringsleider Den Uyl rekenen erop dat zij met De grootste regeringspartij van dit moment, de PvdA, heeft dit blijkbaar ook zo aangevoeld. Onmiddellijk nadat de WD-top (Hans Wiegel, mevrouw Van Someren-Downer, de fractie voorzitters in Tweede en Eerste Kamer en partijvoorzitter Kor thals Altes) het programma had gepresenteerd, kon men van een gedienstige van de PvdA het commentaar daarop verkrijgen van fractievoorzitter Van Thijn van de FhjdA. Door Peter Riemersma En deze reactie loog er niet om. "Het programma had even goed in de dertiger jaren geschreven kunnen zijn. Tientallen jaren van maatschappelijke veranderingen zijn aan de WD voorbijgegaan." Op dezelfde dag, dat dit sterk overdreven oordeel werd gepu bliceerd, kon men kennisnemen van een fictieve troonrede van WD-leider Hans Wiegel, ge maakt op verzoek van het Financieel-Economische Magzi- "Leden van de Staten-Generaal", zo begint Wiegels troonrede. "De regering erkent dat zij gefaald heeft in haar aanpak van werk loosheid en inflatie". Ook dit is een oordeel, dat niet geheel wordt gedekt door de feiten. Dat zulk sterk aangezette meningen van uit de grootste regeringspartij en de grootste oppositiepartij aan het begin van de verkiezings strijd worden geventileerd, leert dat ook deze keer PvdA en WD elkaar onverbloemd en keihard zullen proberen af te maken voor n Uyl rekenen erop dat zij r 1 CDA te maken krijgen, m weet niet met welke CDA-man. Het CDA heeft geen gezicht en het is zelfs de vraag of de drie christen-democratische partijen het over een kopman eèns kun nen worden. De verwarring in die kringen over dit dilemma is tamelijk groot. Vrijwel op dezelfde dag dat de ARP haar kandidatenlijst be kend maakte en daarbij uitdruk kelijk liet weten dat de voorma lige premier, thans president van de Nederlandsche Bank, dr. Jelle Zijlstra, niet beschikbaar is, kon men in KVP-kring vernemen dat dezelfde Zijlstra een aanvaard bare lijsttrekker zou zijn. Het naar voren halen van zo'n zwaargewicht, duidt erop dat men bij de KVP toch niet hele maal de gedachte heeft laten va ren, dat het CDA als vermoede lijk grootste fractie in de Tweede Kamer na de verkiezingen de minister-president moet leveren. Een gedachte die op slag meer vorm en inhoud krijgen zou als het CDA met de WD zou gaan regeren. Nu het er echter naar uitziet, dat de regeringssamen werking tussen de PvdA en de christen-democraten wordt voortgezet en minister-president Den Uyl (een PvdA-man) bereid lijkt nog vier jaar in het Catshuis te vertoeven is de belangstelling van potentiële minister presidenten van CDA-zijde uiter aard niet erg groot. Tenslotte heeft de KVP in het ver leden, als grootste fractie, ook de uit de PvdA afkomstige premier W. Drees sr. laten zitten. Als het CDA met een vaag drie manschap als lijsttrekkers op de proppen komt of bijvoorbeeld de huidige KVP-leider Andriessen aanwijst als eerste man, kan men dat opvatten als een aanwijzing dat het CDA aanstuurt op voort zetting van de samenwerking met de socialisten en zich ook heeft neergelegd bij een voortge zet premierschap van Den Uyl. Wie de nu op tafel liggende ont werpprogramma van de drie be langrijkste politieke groeperin gen bekijkt, komt al spoedig op de gedachte dat het voor het CDA eigenlijk het aantrekkelijkst is om met de VVD te regeren. Im mers, in een coalitie met de PvdA krijgt het CDA de rol opgedron gen van afremmer. In een coalitie met de WD daarentegen zal het CDA voortrekker zijn, de groepe ring die initiatieven neemt. Het WD-programma is geheel ge schreven vanuit de gedachte, dat de overheid zich veel te veel met ons bemoeit. "Naar liberale op vatting is de overheid er voor de burgers en niet omgekeerd", staat er enkele malen in het pro gramma. Deze opvatting krijgt zijn meest directe politeke verta ling in de aankondiging, dat de WD als deelnemer aan een ka binetsformatie zal aandringen op intrekken van de wet selectieve investeringsregeling (die vooral de industriële expansie in het westen aan banden moet leggen) en de wetsvoorstellen over ver zelfstandiging van de onderne mingsraden, invoering van een vermogensaanwasdeling onder beheer van de vakbeweging en over een nieuwe grondpolitiek, waarbij niet meer de markt waarde wordt vergoed bij ontei gening door de overheid, maar de (veel lagere) gebruikswaarde. Vers twee Op enkele markante punten staan de programma's van WD en PvdA scherp tegenover elkaar. De PvdA wil ontwikkelingssa menwerking (hulp aan arme lan den) ook in de volgende regeer periode een hoge prioriteit geven. De WD vindt dat deze uitgaven post op dezelfde manier behan deld moet worden als andere pos ten. Dus ook moet delen in de noodzakelijke bezuinigingen. De PvdA wil niet weten van aantas ting van de sociale uitkeringen. Ze zullen en moeten gelijk blij ven aan het netto minimumloon Of wij dit financieel met z'n allen kunnen opbrengen is vers twee. De WD wil de sociaal en econo misch zwaksten „zoveel mogelijk ontzien", maar de partij sluit niet uit dat ook deze burgers een bij drage leveren aan het gezond maken van de economie. De WD vertrouwt erop dat de eco nomie beter gaat draaien als het bedrijfsleven meer financiële armslag krijgt van de overheid. De PvdA mist dit vertrouwen. Deze partij wil daarom overeen komsten aangaan met het be drijfsleven met afspraken over doel, tijdstip, plaats en wijze van investeren. Krijgsmacht De PvdA gaat ervan uit dat met de communistische wereld afspra ken zijn te maken over inkrim ping van de krijgsmachten. De WD vertrouwt de Russen nieten wil „een vrede door kracht". Zo zijn er op tal van punten ver schillen van opvatting. Maar niet over alles zijn PvdA en WD het Enkele puntjes: beide vinden dat het begrip „pas sende arbeid" uit de werkloos heidswetgeving moet worden aangepast, al voegt de PvdA er meteen aan toe dat de „passende werkgever" dient te worden in gevoerd. Dit is een werkgever die de verplichting opgelegd krijgt om bepaalde werknemers in dienst te nemen of te houden. Wd en PvdA willen beide dat de belastingdruk omlaag gaat en de sociale premies minder hoog worden. Alleen wil de WD er meer afdoen dan de PvdA. Op het gebied van het onderwijs zijn de twee partijen het erover eens dat de overheid voorrang moet geven aan kleuter- en lager onderwijs. Opmerkelijk is, dat de WD ook de gedachte aan een middenschool niet radikaal afwijst. Abortus Trouwens, volgende week in de Tweede Kamer, verdedigen twee WD-leden en Twee PvdA-leden schouder aan schouder een nieuwe wettelijke regeling voor abortus. Het moet voor een CDA een hard gelag zyn, dat er een fundamentele zaak in dit land wordt geregeld door socialisten en liberalen samen. Naast de merkwaardige tot vele grappen aanleiding gevende re clametruc: "Ik drink melk, U ook"? worden we nu overal, door mis schien wel grotendeels andere mensen overrompeld met de vro lijke kreet "Blij dat ik rij", 't Klinkt zo simpel en vanzelfspre kend. Vooral als mevrouw Neelie Smit-Kroes van de WD dan nog even lachend op de voorpagina van een nog altijd zeer grote krant staat afgebeeld met genoemde kreet op haar truitje geschilderd, 'n Fraaie actie tegen dat ellendige autootje pesten van die linkse regering. Heeft het zin erover te schrijven? De doorslaggevende reden bewaar ik voor de laatste regels. De heer Gerard Vermeulen begrijpt de diepe zin van de haat die deze regering koestert tegen auto's. "Au tootjes pesten", zo schrijft hij in Panorama van 17 september jl. "is nog altijd een geliefkoosd tijdver drijf van strijdbare socialisten. Omdat autootjes statussymbolen van rijke en welvarende mensen zijn". Hij zelf weet wel beter. Hij weet "dat de eenvoudige eigenaar zielsgelukkig is dat hij eigenmach tig mag rijden waarheen hij wil, zonder afhankelijk te zijn van die ellendige autobus". Hooghartig Je weet niet waar je moet beginnen als je deze domme hooghartige en voor elke eenvoudige eigenaar van een auto beledigende onzin leest. Aan wat voor een regering zou 't toch te danken zijn, dat iedereen zich een auto kan veroorloven? Er zijn heel andere statussymbolen op 't ogenblik voor de zeer rijken en welgestelden, statussymbolen waaraan je tegelij k de mate van hun onmaatschappelijk gedrag kunt afmeten. Die mentaliteit werd onlangs weer eens duidelijk gedemonstreerd toen we maanden moesten door maken van grote droogte. Dagelijks werd officieel aangespoord tot zuinig gebruik van water. Die lie den vonden 't toen de gewoonste zaak van de wereld om hun deftige voor- en achtertuinen, gazons heet dat in die kringen, de hele dag, ook onder de blakende zon, uitbundig via zeer dure roterende tuinspuiten 11 Door Piet Wesseling te laten besproeien. Ook lieten ze door éen of andere knecht, een privé tuinman en chauffeur, hun glanzende limousine Een gewone dag "Blij dat ik rij". Elk weekend vallen er minstens 20 doden te betreuren in 't verkeer.en een ongekend hoog aantal gewonden. De namen van de doden komen in de krant. De ge wonden blijven anoniem. Dr. Vroom, chirurg van 't Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp zei eens, dat de operaties van de zieken niet zoveel bezorgdheid oproepen. Im mers de voorbereiding is perfect, iedereen weet tot in de kleinste fi nesses wat zij of hij te doen heeft. Maar vooral de weekends vormden voor de dienstdoende staf elke keer weer een verschrikking. Zwaarge wonden, je kent hen absoluut niet en er moet van alles tegelijk gebeu ren. Iedereen is uiterst gespannen want de operaties moeten zeer snel gebeuren. Al die waaghalzen op de weg moesten eens weten wat voor ellende ze veroorzaken. G. van Westerloo heeft 'n paar jaar geleden in Vrij Nederland de lijst gepubliceerd van één dag verkeer in Nederland. Op die gewone dag, vrijdag 6 november 1970, met goed weer, vielen er 13 doden en 244 ge wonden, van wie 50 ernstig. En we weten wat dat simpele woordje "ernstig" inhoudt. Breuken zijn niet ernstig, 'n lichte hersenschud ding ook niet. Dat was in 1970. De wegen zijn nu weer zoveel maal drukker bezet, 't Vorig jaar kwamen er 200.000 auto's bij. De nieuwe generaties zijn au- tominded. Voor de ongeveer een kwart miljoen jongens en meisjes die ieder jaar de leeftijdsgrens van 18 passeren is de auto een vanzelf sprekende zaak, zoals ook een tv. Drs. K. Mulder, hoofd van de afde ling marktonderzoek van Shell- Nederland, zei onlangs volgens een ANP-bericht dat het aantal groeit naar zes miljoen en dat zal neerko men, aldus Mulder, "op een flinke toeneming van de verkeersdrukte". De gevolgen-zijn simpel. Nu staan alle steden en dorpen in Nederland al vol auto's. Elke dag wordt tegenwoordig via de radio regelma tig bekend gemaakt waar file vorming zich voordoet en van hoe veel km lengte, 't Verkeer raakt ge woon vast. Het veroorzaakt talloze uren dom tijdverlies, 't Verwekt bij honderdduizenden mensen alle dagen veel irritatie. Vervolgens: 't is uiterst ongezond. Er worden momenteel veel acties gevoerd tegen het roken. We nemen aan dat die acties voortkomen uit een eerlijke bezorgdheid voor de medemens. Maar 't is bekend dat een enkele rit per auto door de Maastunnel meer schade aan lon gen en bloedvaten veroorzaakt dan 't roken van twee pakjes gefilterde sigaretten. De overmatige, niet meer door de lucht te verwerken benzinestank tast de gezondheid aan van de mensen in een niet meer te schatten mate. Langs de wegen sterven planten. Bomen worden aangetast. Muren van eeuwenoude gebouwen worden "ziek" en met sloop bedreigd. De driftige, vrolijke kreetjes sla kende dames en heren mogen dit alles wel eens overwegen. "Blij dat ik rij" is voor tallozen al geworden: "Wat 'n leed dat ik reed". Dat er steeds duidelijker en onheilspel lender tekenen zijn die er op wijzen dat er geen grenzen zijn aan de groei, lijkt bovendien ook maar als een linkse politieke kreet van de ta fel geveegd te worden. Vroeger was een auto er alleen voor welgestelden. 't Was een Haagse gewoonte om taxi's te bestellen zonder blokband. Men wilde graag de indruk wekken dat men over een eigen auto met chauffeur kon be schikken. 't Is een betreurenswaardig feit dat het gebruik van auto's beperkt moet worden, nu juist ook "gewo ne" mensen in de gelegenheid zijn een auto te bezitten. Maar 't kan niet anders. We kunnen alleen maar ho pen dat de beperking van 't autoge bruik iedereen zal treffen en dat de rijken en welgestelden niet wéér in een bevoorrechte positie komen. Sandwichman De conclusie van drs. K. Mulder is dat er een aantal processen aan de gang zijn die men niet of nauwelijks kan beïnvloeden en die, of we wil len of niet, ertoe zullen leiden dat het autopark (let wel: autopark!) in Nederland voorlopig nog flink blijft groeien. Daarom: Haalt dit ge schrijf iets uit? Romano Guardini, de onovertrof fen denker, sprak eens tot zijn stu denten in de Ludwigskirche te München o.a. over de geluk en ge zondheid verpestende invloed van de benzine, vooral met 't oog op de zondagsrust. Eén van de toehoor ders vroeg na afloop of hij dacht dat zo'n preek wat uithaalde. Guardini vertelde toen 't volgende. Jaren ge leden zou er in Leiden weer iemand terechtgesteld worden. Vóór de muren van de gevangepis liep een man met een bord waarop stond: "Een volk dat de doodstraf niet af schaft vermoordt zichzelf'. Een agent vroeg aan de sandwichman: "Dacht u dat dit bord iets uithaal de"? De man antwoordde: „Neen". Ik weet best dat men geen aandacht aan mij zal besteden. Maar ik loop met dit bord om te voorkomen dat ik ga denken zoals zij". Meegenomen En misschien is er wel iemand die tegen een ander zegt: "Hebben we eigenlijk wel een tweede auto no dig"? 't Is meegenomen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11