Ans (30) voor paar dagen de kaas-baas Alphense jaarmarkt: alleen het weer niet in de hand BROMSNOR LEiDATO Kersttoespraken van koningin in boekvorm Publiek Proces in Helsinki tegen Nederlanders LEIDSCH DAGBLAD ANTTE: de OP DE Richtlijnen onttrekken aan woonbestemming PAGINA 4 STREEK DINSDAG 14 SEPTEMBER 1976 Wie de laatste tijd de verwikke lingen rond prins Bernhard heeft gevolgd zal zich kunnen indenken dat het debuut bin nenkort als uitgever van de afgestudeerde politicoloog Frans Cladder op een "gun stig" tijdstip valt. In een pe riode dat Nederland, door omstandigheden gedwongen, koningin Juliana met warme sympathiebetuigingen over spoelt, brengt Cladder een boekje op de markt met alle kersttoespraken die de ko ningin tussen 1948 en 1975 op eerste kerstdag voor de radio heefl uitgesproken. Het ziet er naar uit dat de eerste druk van deze "boodschap pen aan het volk", in totaal 5000 exemplaren, ontoerei kend zal zijn om aan de nu al grote vraag te voldoen. Na het rapport van Donner wellicht het tweede boekje over een lid van het koninklijk huis, dat gretig aftrek zal vinden. En naar verwachting vooral bij die groep Nederlanders die per traditie op eerste kerstdag een uurtje vrij ma ken om naar de rede van de koningin te luisteren. "Met de verkoop zal het wel lukken", zegt de jonge politi coloog, die zijn kersverse uit geverij Heureka heeft onder gebracht in de Nieuwkoopse Bachstraat. "Men zou er de conclusie uit kunnen trekken dat ik de gelegenheid te baat heb genomen om juist nu wat van de koningin te publice ren. Dat is oryuist. Lang voordat de kwestie rond prins Bernhard aan het rollen werd gebracht had ik al de idee iets met die kerstredes te doen. Ik vond dat er op de Neder landse boekenmarkt to weinig materiaal voorhanden is dat een beetje inzicht geeft in de gevoelens van de konin gin". En wat dat betreft vindt Clad der die gevoelens ook niet spreken uit de regelmatige stroom verhaaltjes en foto's over het koninklijk huis in dag- en weekbladen. "Een plaatje van de koningin op de fiets of de koningin op vakan tie geeft natuurlijk wel een bepaalde impressie maar het blijven momentopnamen, waarin haar gevoelens nau welijks of niet naar boven komen. In die kersttoespra ken is dat anders. Dat zijn momenten bij uitstek dat ze zich openstelt voor al diege nen die haar willen leren ken nen. Deze bundeling wil bij dragen tot een breder en die per uitzicht op de koningin, zoals zij zichzelf én ons ziet". Ontdekte uitgever Cladder, die zich in de toekomst wil gaan specialiseren op filosofie en geschiedenis, nog een rode draad in de kerstboodschap pen? Jazeker. "Een krachtig appèl aan het zelfvertrouwen van iedere luisteraar of lezer (de kerstrede van de koningin verschijnt ook jaarlijks in bijna alle dagbladen, red.). "De koningin geeft steeds dui delijk aan dat ieder individu, met zijn eigen aard en op zijn eigen wijze, belangrijk ge noeg is om voor anderen wat te kunnen betekenen. De toe spraken geven behalve een stuk tijdsbeeld van de pe riode 1948-1975, ook een steeds duidelijker mensbeeld te zien". In het boekje, dat ongeveer f 14,50 gaat kosten, staan in totaal 27 kersttoespraken. Het jaar 1970 ontbreekt in de rij. Toen hield de koningin, om de sleur te doorbreken, geen toespraak. Frans Cladder heeft eerst toe stemming van de koningin moeten vragen om haar" kerstboodschappen, die hij slechts vergezeld laat gaan van een kort voorwoord ("wat ik over die redes denk is in dit geval niet relevant, het gaat erom hoe de lezer de bood schappen ervaart") te publi ceren. Die toestemming kreeg hij. De auteursrechten blijven in handen van de ko ningin, die bovendien nog een centje verdient aan de verkoop van het boek. "Waar schijnlijk zal de koningin dat geld wel bestemmen voor één of ander goed doel", zegt Cladder. Traditioneel aan het begin van de najaarsmarkt kroonde Bodegraven gisteravond de Kaasko ningin 1976. De keuze viel dit jaar op Ans Westerhofvan der Giezen, 30 jaar, gehuwd, drie zonen, dochter van een van de bekendste Bodegraafse kaashandelaren. Zelfbewust Zij heeft het een paar dagen voor het zeggen in haar woonplaats, waar het nu alles kaas is wat de klok slaat. Hare majesteit Ans, vergezeld door de hofdames Connie van Os en Carla Mil tenburg, begon gisteravond erg zelfbewust aan haar "zittingsperiode". Voor een duizendkop pige menigte (ook mevr. Göbel, de Kaaskonin gin uit 1950, was aanwezig) hield ze een klin kende toespraak, geen spatje zenuwen. En zo hoort het ook met een koningin. Gisteravond en ook vandaag heeft ze haar han den vol gehad om de najaarsmarkt koninklijk te laten verlopen. Zo presenteerde hofdames Connie van Os en j Carla Miltenburg. I gen vroeg de kaasbrik en was ze ook bij de trekking van de loterij t.b.v. het Rode Kruis. Rond het middaguur kon men Ans zien rond stappen op de kaas- en bloemenshow om de prijsjes uit te reiken voor de mooiste wandkle den. even later schonk ze haar glimlach aan de prijswinnaars van het standwerkersconcours op de Goederenmarkt. Zo was koningin Ans de hele dag in touw. Kaasshow Op de 25e najaarsmarkt van Bodegraven was er weer van alles te beleven, met als thema uiter aard kaas. Demonstraties kaasmaken, een in- formatiefilm over Kaasrijk Nederland, een kaasshow, gewichtraden van een partij kaas, ontvangst in de hal van het gemeentehuis van zelfkazende boerinnen en kaashandelaren, en ga zo maar door. Maar er waren ook niet-kaas activiteiten, zoals de kermis op de Nieuwe Markt, het schoolvoetbaltournooi, een bra derie en een bloemenshow. 100.000e Melkkoe Antje 22 van de Oud Adese veehouder Siem Velze- boer (Zwarteweg) kreeg gister middag van een van de mede werkers van K.I. (Kunstmatige Inseminatie) Zuid-West Neder land een grote koeienkoek in de bek geschoven. Een ♦•■«rtatie die Dringen de jubileu-, terrain v©ss Ara§fl©i?ël®6ifD Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. haar te beurt viel, vlak nadat ze als 100.000ste koe in 1976 kunst matig was bevrucht. Een ge beurtenis die waarschijnlijk nog nooit zoveel belangstelling heeft getrokken als gistermid dag. In de koeienstal van boer Velzeboer was het dringen ge blazen om van zeer dichtbij ge tuige te kunnen zijn van de jubileum-inseminatie, die op verzoek van de veearts zelfs nog eens werd herhaald omdat hij vergeten was een cassette in zijn fotocamera te doen. Het is de eerste keer binnen een jaar dat het aantal kunstmatige inseminaties (de stier heeft plaats gemaakt voor een een voudige en snelle injectie) de 100.000 bereikt. En volgend jaar zal dat getal nog hoger liggen, zo is de verwachting. Dat het aantal KI's blijft stijgen heeft twee oorzaken. Voor veel boeren met weinig koeien is het een te kostbare zaak er een dure stier op na te houden en boven dien geeft KI ook veel grote ze kerheid dat de nakomelingen van een koe van goede tot zeer goede kwaliteit zijn. Historicus uit Engeland in Oegstgeest onderscheiden OEGSTGEEST (ANP) - Tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau is benoemd de Engelse his toricus prof. dr. John S. Bronley, de geestelijke vader" van de Brits- Nederlandse historische conferen ties. Staatssecretaris Klein (onder wijs) deed gisteravond in Oegst- j geest mededeling van deze benoe ming en hing dr. Bronley de by de onderscheiding behorende versier selen om. De Engelse geschiedkundige Bron ley, die in ons land bekendheid kreeg als „speurder in de archieven op het gebied van de maritieme ge schiedenis, bevorderde de publika- tie van Nederlandse studies in En gelse vaktijdschriften. Hij was ook de grondlegger van de Brits- Nederlandse conferenties, weten schappelijke bijeenkomsten van Nederlandse en Engelse historici, die - sinds hun oprichting in 1959 - om de drie tot vier jaar in een En gelse of Nederlandse universiteits stad worden gehouden. Staatssecretaris Klein schetste de conferenties als onvervangbaar en noemde deze wetenschappelijke bijeenkomsten met name van groot belang voor de Nederlandse histo rici. De conferenties vergemakke lijken het persoonlijk contact en de uitwisseling van wetenschappe lijke ideeèn en theorieën en vergro ten de kennis van Nederlands ver leden en cultuur in het Angelsaksi sche taalgebied. De bijeenkomst in Oegstgeest, op het vormingscen trum „Oud-Poelgeest", is dit jaar gewijd aan het thema: „war and so ciety" en betreft de Engelse en Ne derlandse geschiedenis van 1500 tot 1945. LEIDEN - De postduivenvereni ging De Reisduif hield een wed vlucht uit Roermond met 92 dui ven Uitslag: 1. 4, 7 W. Kop; 2. F Bouwman; 3, 5, 10 P. Mooten; 6 F. van Duuren, 8. W. van Oosten; 9 L. Strik. De Leiderdorpse postduivenvere niging De Rijnklievers hield een wedvlucht uit Roermond met 218 duiven. Uitslag: 1 J.v d. Wal; 2 J. C. Pracht; 3 gebr Kok; 4 P. van Grins- ven; 5 gebr. Hoogervorst; 6. 10 W. Jacobi; 7 P van Griensveen; 8. gebr. Goozen; 9 J J. Hoogervorst ALPHEN AAN DEN RIJN - Slechts één ding hebben de organisatoren van de jaarmarkt morgen niet in de hand. In een programma dat bol staat van de activiteiten blijft het weer een onbestendige factor. Voor het overige heeft de organisatie (de dienst Openbare Werken) er alles aan ge daan om van deze tweede jaarmarkt een geslaagd festijn te Kraampjes maken. foutjes. Een man die daar echter niet blind voor was, is organisator G. Scholten, die naast ziin werk als hoofd van de gemeentelijke reinigingsdienst nu al weer een maand of vier druk doende is met de voorbereidingen voor deze tweede jaarmarkt. Zo ziet het avondprogramma er dit jaar heel wat attractiever uit dan vorig jaar. De carnavalsvereniging De Ca- scarvieten hebben dit jaar de taak toebedeeld gekregen het Alp hense publiek "op te warmen" voor de klapper van de dag, het vuurwerk nabij het recreatie- meer. Een waardig besluit van een dag die toch al zoveel te bie den heeft. Jaarmarkt en kermis horen onlos makelijk bij elkaar. Vorig jaar echter kwamen de echte kermis klanten maar nauwelijks aan hun trekken. Ook al omdat het jaar- martkbudget nauwelijks ruimte bood om kermisexploitanten naar Alphen te "kopen". Dit jaar echter zal het Thorbeekeplein haast te klein zijn om de vele draaiende, vliegende en botsende attracties te herbergen (onder meer een hully-gully, paratroop- er, cakewalk. Matterhorn, kin- derbabvmolen en babyflug). Voor de kermisgangers is het dus alle reden tot optimisme. Extra aantrekkelijk is dan nog dat een tochtje over de kermis met het kroost geen kapitalen hoeft te kosten. Voor deze gelegenheid is overeengekomen dat alle kinder attracties voor het "luttele" be drag van twee kwartjes toeganke lijk zijn, terwijl men het grotere werk voor 1,- terecht kan. Zo mogelijk wordt het resultaat dit jaar met nog meer spanning te gemoet gezien, want kreeg dit, vorig jaar geheel nieuwe, even ement terecht het voordeel van de twijfel, morgen zal die jaar markt met heel wat kritischer blik worden beschouwd. Dan zal moeten blijken of deze tweede uitgave van de "jaarmarkt nieuwe stijl" rijp is om tot traditie te worden verheven. Het succes van de jaarmarkt 1975 overschaduwde de schoonheids- Het avondprogramma en de ker mis. Dat waren de belangrijkste onderdelen waar na de ervarin gen van vorig jaar aan geschaafd moest worden. Een andere kri tisch noot betrof de opstelling van de kraampjes in de Van Man- dersloostraat. waar het publiek zich massaal door een nauwe doorgang moest persen. Ook in die benauwende situatie is door een andere opzet van de kraamp jes verbetering gebracht. Standwerkers En over kraampjes gesproken, want wat is een markt zonder kraampjes? Dit jaar zijn het er meer dan ooit: ruim 360 stuks, gecompleteerd door 35 stand werkers en een vijftal verkoop wagens. De kunst- en antiekhan del is geconcentreerd aan de Pa radijslaan. Botenbouw Naast het markt- en kermisgebeu- ren zijn er nog tientallen activitei ten. waarvoor burgemeester Gal las om 10.00 uur het officiële startschot geeft. Op het moment binden de tien beste motortrial- rijders van Nederland in de Cas- tellumstraat de strijd met elkaar aan. De organisatie van dit spec taculaire gebeuren is in handen van Mac Rijnland. Spanning valt er ongetwijfeld ook te beleven aan de Aarkade waar rond half 12 zo n 39 boten op hun waterdichtheid dan wel drijf- vermogen zullen worden be proefd. Vanaf 10.00 uur kunnen de 39 deelnemers aan de boten- bouwwedstrijd, die daarvoor vaak wekenlang in touw zijn ge weest. hun produkt aan de jury ter keuring aanbieden De mooiste boot. zowel uiterlijk als ook op zijn kwaliteiten in het wa ter is goed voor een prijs van f 300. Terwijl er daarenboven nog prijzen van 200 100 en 50 (8x) zijn te verdienen. 1600 meter En voor het overige moet er op de jaarmarkt, met een totale lengte van ongeveer 1600 meter, nog wat te ontdekken overblijven VOETBAL - Feyenoord-speler Willv Kreuz is gekozen in het Oos tenrijks elftal, dat volgende week tegen Zwitserland speelt. Kreuz speelde al 29 maal m het nationale A.S. WOENSDAG VAN 20.00 UUR TOT 22.00 UUR IN DE STAND VAN HET STANDNUMMER 100 GRATIS FOTO MET HANDTEKENING HELSINKI (AP) - In Helsinki is vandaag een proces begonnen tegen drie Nederlanders en een Fin, die worden beschuldigd van het in Finland binnensmokkelen van 52 kilogram hasjiesj in éen jaar tijd. De politie kon slechts ongeveer 5,3 kilo in beslag nemen. De hele voorraad zou "op straat" een waarde hebben gehad van 1 miljoen Finse marken De Nederlanders zijn Hendrik F die op 12 augustus te Helsinki was gearresteerd en Christiaan Z. en diens vrouw Deze laatste waren op 10 augustus in Tampere, 200 km ten noorden van Helsinki, gegrepen. Alle drie waren in het bezit geweest van een partij hasjiesj die zij aan het afleveren waren. smokkelorganisatie die ook 'jn tenminste twee andere landen, Noorwegen en West-Duitsland, ac tief was. In Lohja, 60 kilometer ten westen van Helsinki, is ook vandaag een strafzaak begonnen tegen een vierde Nederlander, Lucas K., die ervan wordt beschuldigd tenmin ste 1,6 kilo hasjiesj te hebben ont vangen uit Nederland. LEIDEN - "Een miserabel stukje gelegenheidswetgeving". Zo CDA-fractieleider Driessen giste ravond de richtlijnen, die door de gemeente zijn opgesteld om het onttrekken van huizen aan de woonbestemming te regelen. De richtlijnen eisen van diegene, die een woning omzet in bedrijfs- of winkelruimte een vergoeding. Dat kan zowel een vervangende woon ruimte zijn als een verplichte stor ting in een fonds, waaruit de bouw van nieuwe woningen kan worden bekostigd. Driessen vond dat de behandeling van de richtlijnen in de raad en de commissies tot een aanfluiting is gemaakt, omdat „ambtenaren en wethouder geen enkele lering heb ben getrokken uit ervaringen die elders werden opgedaan". Hij vond het een onbegrijpelijke zaak, dat krotten en minder goede woon ruimten nu buiten de regeling val len. Ook Van Duijn (VVD) had weinig goede woorden voor de richtlijnen over Hij ..Hij noemde het een „schandelijke zaak", waarop een onverbiddelijk „nee" het enige antwoord zou moeten zijn. Van Duijn constateerde verder dat de richtlijnen tal van vaagheden be vatten. Wethouder Verboom maakte bij de beantwoording van vragen door de raad een alles behalve zekere in druk Herhaaldelijk moesten collega-wethouder Waal en een aantal ambtenaren hem te hulp schieten. Scherp verzette Verboom zich tegen het idee van Ham (CDA) om by het verlenen van vrijstelling tot het betalen van een vergoeding meer bevoegdheden te geven aan de huisvestingscommissie. Bij de uiteindelijke stemming kre gen de richtlijnen de steun van de meerderheid van de raad. Tegen waren VVD en CDA Met uitzon dering van Bleijie en Ham, die we liswaar bezwaren hadden tegen een aantal punten, maar de totstand koming toch belangrijker vonden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4