Betrokkenheid bij gemeente politiek klein Eigen mast in Voorschoten onbegrijpelijk" \feidse agenda MUZIEK VOOR UNICEF TTI wnt rm MOTORFIETS IN BRAND Zakennieuws Excursie op terrein Heinekens Brouwerij PPR LEIDEN NA WI LEIDEN - De betrokkenheid van de Leidse bevolking bij de gemeentepoli tiek is in het algemeen minimaal. In veel wijken heerst wat dat betreft een grote apathie. "Ze doen maar" of: "Wat maakt het uit", zijn veelgehoorde opmerkingen. Bovendien weet men in het algemeen niet hoe het beleid kan worden beïnvloed. Aldus een van de conclusies in een rapport van de Progressieve Partij Radikalen in Leiden over de wijkbezoeken die deze partij heeft afgelegd in mei en juni van dit jaar. STAD EN RAND DINSDAG 14 SEPTEMBER 197C Bij de wijktoemee's in vrijwel alle wijken van Leiden is de PPR veel vuldig gestuit op bewoners die niet of onvoldoende geïnformeerd wa ren over allerlei problemen. Bo vendien, zo concludeert de PPR, moet de inspraak in "bijna alle ge vallen" verbeterd worden. Volgens de radicalen moet er ook met de in spraak rekening worden gehouden "en daar mankeert het nog wel eens De wijktoemee's waren door de PPR opgezet, omdat de partij meent dat een beleidsvisie gevoed moet worden "vanaf de basis". De partij wilde eok wel eens van de wijkbewoners, wijkcomité's en wijkverenigingen horen wat zij vonden van twee jaar links bestuur. Extra aandacht werd daarbij be steed aan inspraakprocedures, re novatie en huisvestingsbeleid en organisatie wijkcomité's. Aan de hand van haar wijkonder- zoek kwam de PPR o.m. tot de (al gemene) conclusie dat het onttrek ken van woonruimte extra aan dacht vereist. "Gevallen in de bin nenstad duiden erop dat men woonruimte verandert in bedrijfs- c.q. opslagruimte", aldus de radica len, die dit vooral hebben aange troffen in de wijk Maredorp (gebied tussen de Oude Vest, Lange Mare, Stille Mare, Oude Rijn en Haven plein). In deze wijk wordt volgens de PPR ook veel geklaagd over toenemende overlast van café's, bars en dancings, terwijl ook veel bewoners klagen over de overlast van honderden auto's die op de stoep geparkeerd staan, vooral op koopavonden en zaterdagen. Over igens hadden de meeste bewoners in deze buurt er nog helemaal niets van vernomen dat de huizen van de woningbouwvereniging Werk manswoningen in 1977 zouden worden gerenoveerd. In de Transvaal buurt (spoorlijn Leiden-Alphen, Morsweg en belas tingkantoor) bestond nogal wat weerstand tegen de renovatie door Werkmanswoningen, ondermeer emdat sommige bewoners al flink wat geld in een opknapbeurt had den gestoken. In de Merenwijk overheersten blij kens de rapportage van de PPR de sinteresse, apathie en onwetend heid wat het gemeentebeleid in de laatste twee jaar betreft. In de Slaaghwijk klaagde men over hoge huren, maar besefte men dat dat LEIDEN - Op de Rijndijk is giste ravond een motorfiets in brand ge vlogen. De motor werd bestuurd door een 27-jarige Leidenaar, die, juist op het moment dat een voor hem in de richting van De Vink rij dende vrachtautocombinatie naar links zwenkte ©m op <Je secundaire weg te keren, wilde inhalen. De mo terfietser moest zo krachtig af remmen dat hij in een slip raakte en kwam te vallen. De motor vloog als gevolg van de slippartij in brand, maar de bestuurder bleef onge deerd. GEBOREN: Bram zn v J. A. van den Burg en E. J. Prins; Monique dr v B. Rhijnsburger en G. Koopman; Carola Maria Johanna dr v A. W. F. van Aiphen en M. J. Geerlof; Pascal Vincent zn v A. R. Frauenfelder en M. Deijkers, Sophia Henriëtte dr v C. J. van Maanen en C. J. van Beelen; Alexander zn v T. J. Mooye- kind en G. den Haan; Esther dr v A Ciere en C. B. Juffermans; Dennis zn v R. J. A. van Zon en C. I. van Wuk eigen verantwoordelijkheid! De Rivierenbuurt/Meerburg (langs geweest. de Hoge Rijndijk, vanaf Leiden ge zien over de Wilhelminabrug) wordt in het rapport van de PPR omschreven als een "ingeslapen, politiek ongeïnteresseerde wijk zonder veel problemen". Kritisch laat de PPR zich uit over Leiden-Noord. "In deze wijk is het leggen van contacten met de wij- kregenten een bijkans onmogelijke zaak, men tracht door het afhouden van contacten met afzonderlijke partijen de bestaande tegenstellin gen binnen het wijkcomité onder de oppervlakte te houden". De be trokkenheid van bewoners die door de PPR werden geïnterviewd, bij de activiteiten van het wijkcomité was volgens de radicalen "uiterst gering". Het wijkcomité wordt door de PPR als onvoldoende de mocratisch gezien en kan volgens de partij niet anders dan in een overgangsfase bestaan op weg naar decentralisatie. In de algemene conclusies van het rapport wordt opgemerkt dat de renovatie van bijvoorbeeld Werk manswoningen stroef verloopt zo wel wat de organisatie als de in spraak betreft. Aan huisvesting van bejaarden wordt volgens het rap port in alle wijken te weinig Renovatie Weerstand tegen renovatie van wo ningen kwam ook voor in de Tuin- stadwijk. Dit omdat men er of zelf al geld in had gestoken of bejaard was en er niet zoveel heil meer in zag. Een oordeel over het huidige col lege van B. en W. zag er in het Boer- haavekwartier nogal negatief uit. Dit vooral naar aanleiding van de inspraakprocedure rondom de re constructie van de Rijnsburger- weg. Het vertrouwen in de politiek was volgens de PPR erg klein in de Vo- gelbuurt (langs de Rijnsburger- weg), waar sommige plannetjes an ders waren uitgevoerd dan de be*- woners wensten. In de Kooi kregen de radicalen geen medewerking van het wijk comité "onder het mom van geen politieke keus". "Het werd ons wel duidelijk", aldus de rapportage, "dat de voorzitter van het comité een dominerende figuur was die weinig tegenspraak duldde en die zelf nota bene niet in de Kooi woonde". In deze wijk was men erg te spreken over de heropening het zwembad De Zijl. Minder te dacht besteed. Ten slotte moet spreken de inspraak renovatie. tegen foutparkeerders volgens het rapport straffer worden opgetre den. OEGSTGEEST - Een schrijven over een jubileummani festatie. waarbij leerlingen in histo rische flitsen "De Jaren Dertig" van het vaderland in herinnering roe pen. is een moeilijke opgave, omdat hierbij altijd twee aspecten mees pelen. Enerzijds is er de enthou siaste inzet en anderzijds het on ontkoombaar falen van de amateur, die zijn uiterste best doet. Belangrijk was gisteravond in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, waar het Rijnlands Lyceum van Wassenaar zijn veertigjarig jubi leum vierde, dat het aanstekelijk enthousiasme duidelijk de over hand had. Dolf de Vries als regis seur (28 september a.s. gaat zijn one-man show "Het Luister-Rijk" in Theater Pepijn in Den Haag in première) de lerares biologie mevr. dr. M. S. Knaap-van Meeuwen en leraar geschiedenis drs. R. H. Cools waren gezamenlijk verantwoorde lijk voor dat enthousiasme, dat in staat bleek bepaalde artistieke te kortkomingen tot een minimum te beperken. De twee leraren hadden zich voor dat jubileumstuk goed gedocumenteerd, hetgeen bleek uit de documentatielijst, welke achte rin het programma was opgeno- Enthousiaste vertolking Rijnlands jubileumstuk dag legden hier met name te noe men. Wel moet voor mevrouw M. A. Kalff-Arnold, ondermeer door de rector van de school drs. W. Verwey in zijn dankwoord genoemd om haar muzikale leiding, een uitzon dering worden gemaakt. Ook het strijkje, met zeven violen en de eer der genoémde mevrouw Kalff als accordeoniste, zorgde voor een goede muzikale omlijsting. Daar naast waren in het jubileumstuk opgenomen liedjes van Louis Da vids: "Als je voor een dubbeltje ge boren bent" en van Lou Bandy: "Als ik in mijn klamboe lig te dro men" en "Wie zie ik daar." De jubileummanifestatie was door welwillende medewerking H. van Mierlo in Oegstgeest gesi tueerd, omdat Wassenaar op het ogenblik niet over een dergelijke ruimte beschikt binnen het scho lencomplex. Daarnaast is de relatie met het R. L. in Oegstgeest goed. Het thema van "De Crisis" met zijn grote werkloosheid en armoede werd hier en daar wat te nadrukke lijk aangezet, waardóór wat bom bastische effecten ontstonden, maar in het algemeen werden de "Jaren Dertig" door combinatie van zang, gesproken woord en film aardig in de herinnering opgeroe pen. Hierbij wordt dan vanzelf sprekend gerefereerd aan de tijds beelden, die anderen van deze pe riode hebben gegeven. Vooral het accent, dat werd gelegd op het pauperde bestaan van dige arbeider kwam als lijk en functioneel over. Tenslotte bestond deze tijd niet uitsluitend uit het zoeken naar gallische syno niemen voor Nederlandse uitdruk kingen. BERT KOEKEBAKKER. Wethouder Van Aken VOÖRSCHOTEN - In het Cultureel Centrum wordt zaterdagavond een muzikale manifestatie gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Met name is het geld bestemd voor de actie "scherven brengen geluk", die tot doel heeft de bouw van een een heidssysteem voor watervoorzie ning in honderd woongemeen schappen in Sri Lanka (het vroe gere Ceylon) te financieren. De muziekavond wordt georgani seerd door de Voorschotense Baha'i Gemeenschap. Vele artiesten verle nen gratis medewerking, o.a. de Amerikaanse jazzpianist en zanger Ron Wilson, de vocal group Great Day, leerlingen van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag met elektronische muziek en verder zul len er een blok fluitconcert, een spe ciaal onderdeel voor en door kinde ren, klassiek gitaarspel, country and western muziek en diverse an dere stijlen te horen zijn. Een pro gramma met een internationaal karakter in het Cultureel Centrum, aanvang acht uur. FOTO: De groep "Dayspring treedt zaterdagavond in Voorscho ten, te midden van vele anderen op. Zij brengt Country Westernmu- ziek ten gehore. De Leidse Taxicentrale Eltax B.V. (Bonairestraat 11-13) is in an dere handen overgegaan. De nieuwe eigenaar is de heer H. L. van Gulden, die de onderneming heeft overgenomen van de heer Marks. Aan de Zijlsingel 38 is de opheffings-uitverkoop begonnen van Miss Impossible, winkel in dameskleding. Ook modehuis „Futura", Burg- steeg 4, is met de opheffings uitverkoop begonnen. LEIDEN - De Leidse wethouder Van Aken heeft zich verbaasd over de initiatieven, die in Voorschoten zijn ontplooid om te komen tot een eigen mast voor kabeltelevisie. "Het is bevreemdend dat wij vanaf oktober 1974 de regiogemeenten hebben uitgenodigd om gezamen lijk om de tafel te gaan zitten en nu en passant dit te horen. Wat heeft overleg dan voor zin? Ik begrijp dit niet". Van Aken zei dit gistermiddag in een vergadering van de werkgroep, die de komst van kabeltelevisie in Leiden voorbereidt. Zoals bekend ligt Leiden samen met Leiderdorp (de Stichting Mast) in de slag met het Rotterdamse bedrijf Multivisie dat in Oegstgeest een mast wil bouwen, terwijl de stichting er een in de Merenwijk wil zetten. Beide masten zouden afzonderlijk de hele Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der j apotheken in de regio Leiden, wordt van 10 tot 17 sept., waargenomen door Apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; Apotheek Van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 1 890000 en Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Dinsdag Rijnsburgerweg 163, spreekuuralg. bureau voor levens- en gezinsvra gen, 7.30-8.30 uur nam. Hooigracht 38. spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren, 7.30-8.30 uur nam. Meij van Sreefkerkstraat 48, infor matieavond Baha'i gemeenschap, 8 Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur vm-6 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, ouderen soos, Repelsteel, 2-5 uur nam.; volksdansgroep, 7-8.30 uur nam.; yoga-cursus, 8-10 uur Troef, Noordeinde 2a, Leiden- groep, studieprogramma's, 8-10uur nam.; yoga, 6.30-8 uur nam.; koken 5-7 uur nam. Groenoordhal, Leidato, 1-5 en 7-10.30 uur nam. Stadhuis, commissie volkshuisves ting, 8 uur nam.; commissie sociale zorg, maatschappelijke aangele genheden, gezondheidszorg en cul tuur, 9 uur nam. Zwembad De Zijl, opening, 8 uur Volkshuis, overleg binnenstads- wijken, 8 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, com missie 'maatschappelijk welzijn, 8 Woensdag Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 9-1 uur nam. Kennedylaan 11, Oegstgeest, in formatieavond Baha'i gemeen schap, 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrij ving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid West, 2.30 uur nam. De Overdekte, Haarlemmerstraat, r gehandicapten, 8-9 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eet huis, 6-7.30 uur nam.; gespreks groep, creatieve werkavond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Groenoordhal, Leidato, 1-5 en 7-10.30 uur nam. Pieterskerk, algemene ledenver gadering Pieters- en Academie- wijk, 8 uur nam. Gemeenlandshuis, Breestraat, ver enigde vergadering Hoogheem raadschap Rijnland, 10 uur vm. Stadhuis, fractievergadering PvdA. 8 uur nam. Volkshuis, binnenstadsoverleg, 8 Donderdag Leidse regio van kabeltelevisie kunnen voorzien. Multivisie zou ook achter de plan nen in Voorschoten zitten. Deze be schuldiging is afkomstig van de Stichting Kabelnet Merenwijk en werd gistermiddag bij monde van de secretaris van deze stichting, de heer Wentholt gedaan. "Het is een van de alternatieven, die Multivisie achter de hand heeft als de mast in Oegstgeest niet doorgaat", aldus Wentholt. Intussen zijn de werkzaamheden in Leiden veertien dagen stopgezet als gevolg van een protest, dat Mul tivisie bij het ministerie van ruimte lijke ordening had ingediend. Over het Leidse protest tegen de bouw van een mast in Oegstgeest heeft minister Gruyters nog geen beslis sing genomen. v. d. Valkboumanweg 236, Leider dorp, Bijbelstudie en gespreks- kring Baptistengemeente, 8 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 9-1 uur nam. Pieterskerksrtraat 1 1, voorlich tingsavond werkgroep dienstwei- geren, 8-9.30 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, Repel- steel, 7.30-10 uur nam.; keramiek- kursus, gespreksgroep Praxi, thea terwerkgroep, 8-10 uur nam.; kof fiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, groepen: recht/onrecht, kamerbewoners, handenarbeid, film, toneel, 8-10 Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open-café avond, 9-12 uur Stadhuis, ordening, 8 uur nam.; onderwijs, recreatie, sport en sa menlevingsopbouw, 8 uur nam. Gemeentehuis, Oegstgeest, ge meenteraad, 8 uur nam. Groenoordhal, Leidato, 1-5 en 7-10.30 uur nam. SOS-dienst Telefonische hulpdienst. telefoon 071-125202 Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Boekhouder In het licht van de enorme werk loosheid, een beetje merkwaardig bericht. De filmgroep van het LAK-theater, die onder leiding staat van Ad Boeren, is bezig een film te maken over een kantoorsi tuatie, die plotseling wordt ont wricht door een nieuw element dat plotseling opduikt. Dat is globaal het gegeven. De Amateurfilmgroep heeft alleen nog een boekhouder nodig. Een man van omstreeks 60 jaar, die bereid is om vanaf vol gende week acht vrijdagavonden en zaterdagochtenden beschikbaar te zijn De man krijgt dan - en dit voor alle duidelijkheid - een film rol. Belangstellenden wordt ver zocht a.s. vrijdagavond om half ne gen naar het LAK-theater, Le*'en- daal, te komen of contact op te ne men met Marijke van Wijk, tel. 143704 in Leiden of Ton van Zon neveld, tel. 124317. Er is haast bij, zo werd ons smekend van de zijde van Jazz De Twee Spieghels (Nieuwstraat, Leiden) gaat weer een Jam Sassion organiseren en wel morgenavond o.l.v. Dolf Delprado. Voor de goede orde: een Jam Session is een ge beuren waarbij jazz-musici (in dit geval uit Leiden en omgeving) spantaan en uit zichzelf muziek maken om de spanningen van alle dag tot ontlading te brengen. de filmgroep medegedeeld, dus meldt u spoedig aan. Twintig boekhouders tegelijk of die daar voor willen spelen is geen bezwaar. Selectie zal beslissen. Wij Een vrouwelijke oproep. Het co mité „Wij vrouwen eisen" roept alle solidaire Leidse vrouwen op om op 22 september in plaats van 15 sep tember naar het Binnenhof in Den Haag te komen om daar te demon streren ter gelegenheid van de ab ortusdebatten in de Tweede Ka mer. Volgens het comité is het niet de moeite waard dat morgen te doen, want dan duurt het kamer debat maar zeer kort. Vertrek vol gende week vanaf het Leidse sta tion om 12.15 uur. Info Clubhuis De Klinker organiseert trouwens een Info-avond aar Berlagestraat 2, aanvang acht Er wordt een Tsjechische film ge draaid over een jongen die n; schooltijd in aanraking komt met zijn werksituatie, de oorlogssitua tie, de illegaliteit, de liefde en de sexualiteit. Leeftijd: 16 jaar er der. ZOETERWOUDE - De stichting "Oud-Zoeterwoude" organiseert morgen een excursie naar het com plex van de Heinekens Brouwerij aan de Burgemeester Smeetsweg. Op het terrein bevinden zich de res tanten van "Huys Swieten". Hier naar gaat de bijzondere belangstel ling uit alsmede naar de Barremo- len. Om twee uur wordt het gezel schap aan de poort verwacht. In een van de gebouwen wordt dan een in leidende lezing met lichtbeelden gehouden. Daarbij zal ook het ma teriaal worden getoond dat in en rond het terrein van Heineken is opgegraven. Daarna gaat men naar buiten om het eilandje te bekijken waarop in vroeger jaren het kasteel heeft gestaan. Dan volgt een be zichtiging van de Barremolen op het achterste deel van het terrein tegen de gemeentegrens van Ha- zerswoude. De Barremolen dateert uit 1661. Tot slot volgt een ont vangst, aangeboden door de Heineken-directie. De Stichting stelt een onderzoek in naar de historie van de horeca in Zoeterwoude. Er zijn talrijke café's en herbergen geweest in het verle den. In het dorp waren vroeger "De Rosmam"[HÉHi ie". Bii Lammen had Vink" en het "Lammehuisje"; i Weipoort de "Muscadel" en nabij de Noord Aa "In den Tempel". Bij de Meerburger Sluis zou een her berg hebben gestaan genaamd "Het Witte Huis"; nabij Zwietenlag "Het Groene Huisje" en aan de Noordbuurt "De Olifant". Aan de Rijndijk zijn gevestigd geweest o.a. "Ik leer nog", "De Koppel Paar den", "De Ooievaar" en het "Fon teintje" welke laatste tevens fun geerde als rechts- en gemeentehuis. Hoewel dit al een indrukwekkende lijst is lijkt het de Stichting wel haast zeker dat een en ander nog voor uitbreiding vatbaar is. Boven dien zou men over al die Histori sche Horeca graag nog wat meer weten dan alleen maar namen. Wie meer informatie kan verschaffen over deze materie is van harte wel kom bij het stichtingsbestuur Mr. W. Bosman, Loethe 3, tel. 2432. Naast de eerste werkgroep die zich gaat bezighouden met de oude scheepswerf aan de Dorpsstraat is nu ook een tweede werkgroep ge formeerd Met de heer J. v. Gent als coördinator richt de studie van deze groep zich op de boerderij het "'Schippershuis: Weipoortseweg 97, een fraai mo- - - nument. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2