Yietnammagvan Amerika niet in Veiligheidsraad Gemengde gevoelens in blank Zuid-Afrika Politieke gevangenen mishandeld Assistent van Nixon pleegde afpersing Proteststaking in baskenland NAAR AANLEIDING VAN BEZOEK KISSINGER Oude boeken gooi je niet zomaar weg. DINSDAG 14 SEPTEMBER 1S76 Joegoslavische schrijver Vidovic: 99 gMMmJd'lf-l'I.MLIIk 99 PARIJS (UPI) De vorige week op vrije voeten gekomen Joegoslavi sche schrijver Mirko Vidovis zegt dat de Joegoslavische autoriteiten politieke gevangenen martelen, dat ze misdadigers aanzetten gevange nen af te ranselen en dat ze in zeker één geval een gevangene hebben gedood. De 35-jarige Vidovic werd tien da gen geleden vrijgelaten uit de Sremska Mitrovica-gevangenis by Belgrado nadat hij van de hem op gelegde zeseneenhalf jaar vijf jaar en twee maanden had uitgezeten. Zyn vrouw is Francaise en naar zijn zeggen dankt hij zijn vervroegde invrijheidsstelling aan de tussen komst van Franse autoriteiten die hem van zijn cel naar het vliegtuig begeleidden dat hem naar Frank rijk bracht. Het is niet bekend of zijn vrijlating wellicht verband hield met het inmiddels uitgestelde bezoek dat de Franse president Gi- scard d'Estaing aan zijn Joegosla vische collega Tito zou brengen. Vidovic, die nu in Lyon woont, zei in een telefonisch interview dat hij binnenkort met een gedetailleerde veroordeling komt van de gevan genisomstandigheden in Joegosla vië. Hij omschreef zichzelf als een vriend van Mihajla Mihajlov, de schrijver die in februari 1975 tot ze ven jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens het verspreiden van propaganda tegen Joegoslavië via publikatie van artikelen in Wes terse bladen. Vidovic zei dat hij en Mihajlov be sloten openbaarheid te geven aan de omstandigheden waarin poli tieke gevangenen in hun land ver keren met het doel meer rechten voor de Joegoslavische burgers te verkrijgen. Vidovic werd in juli 1971 tot drie-en-eenhalfjaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het verspreiden van anti- Joegoslavische propaganda in zijn dichtbundel „De tempel van dé hoop". Zijn straf werd later met drie jaar uitgebreid. „Ik bracht de eerste twee jaar door in het werkkamp bij Staragrabis- ka", aldus de schrijver. „De herop voeders, die er zijn om de politieke gevangenen te indoctrineren en te vernederen, zetten de misdadigers aan om politieke gevangenen af te ranselen en beloofden hun in ruil daarvoor kortere straftijden". Vidovic bracht in 1973, naar hij zei, bijna zes maanden door in een don kere cel waar geen gelegenheid was zich te wassen, te lezen of lichaam soefeningen te doen. „De vloer was verrot dus alles watje kon doen was staan. Er was geen bed. De toiletten werden slechts één maal per week schoongemaakt. Op een dag kwam de commandant van het executie peloton van Zagreb mij opzoeken. Waarom weet ik niet. Hij was volle dig dronken. Hy slingerde me aller lei beledigingen naar het hoofd en de volgende 21 dagen bracht ik door in een cel met een net over mijn bed gespannen, alsof ik een gevaarlijke gek was". Vidovic noemde vervolgens het voorbeeld van een Australische ge vangene van Joegoslavische af komst „die met zijn vrouw en zijn baby van twee maanden naar Joe goslavië was teruggekeerd en wiens ogen en al zijn tanden wer den uitgerukt. Op zijn gezicht wer den sigaretten uitgedrukt, hij werd gemarteld met elektrische schok ken en later werd hij gedood omdat hij gek was geworden en niet kon worden berecht. Dit was in 1972". Na twee jaar werkkamp werd Vi dovic overgebracht naar de Sremska Mitrovica-gevangenis waar Mihajlov werd vastgehouden. De omstandigheden daar waren be ter maar de politieke gevangenen werden voornamelijk behandeld als gewone misdadigers. Volgens Vidovic begon Mihajlov in 1975 aan een hongerstaking maar beëin digde hij zijn actie om het lot van de politieke gevangenen te verlichten omdat hij „ipet de dood werd be dreigd". Mirko Vidovic heeft zich met zijn vrouw en vijf kinderen permanent in Frankrijk gevestigd. Hij is van plan een boek met onthullingen te schrijven over de gevangenistoe standen en het leven in Joegosla vië, hoewel, zo zei hy, „zy (de Joe goslavische autoriteiten) driemaal mijn leven bedreigden als ik de waarheid zou onthullen". BURLINGTON - Je eigen begrafenis is pas echt prach tig als je er zelf getuige van bent". Dat is het motto van de 99-jarige Amerikaanse boer Jim Gerhardt uit Bur lington. Hij handelt er dan ook naar. De bevolking van het stadje zag Gerhardt, gezeten op een oude bierwagen naast zijn kist, zijn eigen begrafe nisstoet aanvoeren. Gerhardt was bijzonder in zijn nopjes met deze gene rale repetitie", zijn vijfent wintigste overigens al. Te rug in het bejaardenhuis merkte hij echter op: ,Jk ben niet meer van dejongsten en word wat stramDit was de laatste repetitie, de vol gende keer is het menens" .In 1951, herinnert Gerhardt zich, stond de halve stad protesterend op de achterste benen, toen hij zijn eerste proefbegrafenis organi seerde met daaraan vastge koppeld een overvloedig rouwmaal.Nu is men er ech ter aan gewend. Deze laatste plechtigheid werd hem zelfs namens de stad aangebo den. West-Europa vreest weer actie van "Carlos" BONN/LONDEN (UPI) - ife veiligheidsdiensten van ver scheidene Westeuropese lan den geloven dat een nieuwe actie van internationale terro risten onder leiding van de be ruchte "Carlos" voor de deur staat. Naar gisteren in Londen is vernomen hebben veilig heidsorganen in Engeland aanwyzingen daarvoor ont vangen. De onder de naam "Carlos" optredende Venezolaan Ilitsj Ramirez Sanchez was onder andere verantwoordelijk voor de overval in december 1975 op het hoofdkantoor van de OPEC in Wenen. Hij wordt de internationaal gevaarlijkste terrorist geacht en onder houdt onder meer contact met Westduitse terroristen. "Carlos" zou vorige week in Belgrado gezien zijn, maar Joegoslavië inmiddels heb ben verlaten. In de afgelopen weken kregen Westerse in lichtingendiensten informa ties dat zeven bekende terro risten met vervalste Zuidame- rikaanse paspoorten van Al giers naar Belgrado waren ge vlogen. Bonn heeft inmiddels identi- fikatiegegevens over Carlos naar Belgrado gestuurd, als mede gegevens over twee ter roristen van de Baader- Meinhofbeweging, die in ge zelschap van Carlos zouden zijn. Van de groep zouden voorts vier Palestijnen deel uitmaken. Als een van de Westduitse ter roristen wordt Joachim Klein genoemd. Dit voormalig lid van de Baader-Meinhofgroep werd bij de actie tegen het OPEC-hoofdkwartier in We nen gewond. WASHINGTON (AFP/Reuter) - De Verenigde Staten zul len door middel van een veto in de Veiligheidsraad verijde len dat het verzoek van Vietnam om lid van de Verenigde Naties te mogen worden, wordt ingewilligd. Dit is gisteren in Washington be kendgemaakt door William Scran- ton, hoofd van de Amerikaanse ver tegenwoordiging bij de V.N., nadat hij eep onderhoud van twintig mi nuten met president Ford had ge had. Scranton zei dat het Amerikaanse besluit grotendeels werd ingege ven door de weigering van Vietnam om de Verenigde Staten inlichtin gen te geven over de Amerikaanse militairen die als gevolg van de Vietnamese oorlog nog steeds ver mist worden. De delegatieleider zei dat wat Vietnam tot nu toe aan in lichtingen had gegeven „niet erg behulpzaam" was geweest. In tuin „De twee maatstaven voor toela ting tot de V.N.", zei Scranton op een korte persconferentie in de tuin van het Witte Huis, „zijn vreed zaamheid en het hebben van een menselijke instelling". Het Vietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in een verklaring gezegd, dat Was hington zelf „geheel en al verant woordelijk" is voor het vastlopen van de onderhandelingen over de kwestie der vermiste Amerikanen. Washington is volgens de verkla ring niet serieus ingegaan op het recente Vietnamese besluit inlich tingen te verstrekken over onge veer twaalf man luchtmachtperso- neel, die werden gedood tijdens bombardementen boven Noord- Vietnam. Hier was volgens de verklaring sprake van een „gebaar van goede wil" van Vietnamese zijde „om de gunstige voorwaarden voor onder, handelingen te scheppen". Hoewel de Verenigde Staten „luid keels" eisen dat Vietnam zijn ver plichtingen in het kader van het vredesverdrag van Parijs van 1973 nakomt, aldus de verklaring in Ha noi, „weigeren zij nog steeds bij te dragen aan het helen van Vietnams oorlogswonden". Mentaliteit „De Verenigde Staten kunnen niet eisen dat Vietnam enig artikel van het vredesverdrag nakomt, terwijl zij zelf geen artikel in hetzelfde ver drag nakomen". De Vietnamese regering wil han gende problemen uit de weg rui men, maar de Verenigde Staten moeten dan wel eerst van mentali teit veranderen, aldus de verkla ring. Woordvoerder Frederick Z. Brown van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nam krachtig stelling tegen de Vietna mese verklaring. „Wij beschouwen het vrijgeven van de namen van 12 vermisten op een totaal van bijna 1.200 als.onvol- doende", zei Brown. „Wij vinden het niet aanvaardbaar dat zij (Ha noi) dit een antwoord vinden op ons verzoek voor volledige rekenschap over al onze vermisten". I' wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor ^1^ dan u denkt. ClM De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de SlegteB.V., Breestraat 73, Leiden, Tel.: 071 - 12 20 07 FLATGEBOUW STORT IN KARATSJI (Reuter) - Minstens 93 mensen zijn om het leven gekomen en 46 zwaar gewond geraakt toen een flatgebouw van zes verdiepin gen gisteren in Karatsji instortte. Men neemt aan dat het dodental nog zal stijgen. Volgens de politie is het gebouw bezweken doordat de funderingen niet deugden. De ei genaar van het gebouw dat een jaar geleden werd voltooid en de aan nemer zijn gearresteerd. De eige naar zou slechts een vergunning gekregen hebben voor de bouw van een flat van twee verdiepingen. Afgelast Na de aankondiging van het Ame rikaanse veto is de vergadering van de toelatingscommisie van de Ver enigde Naties afgelast. De commis sie zou vanochtend bijeenkomen om de lidmaatschapsaanvrage van Vietnam te behandelen. De Libi sche voorzitter van de veiligheids raad, ambassadeur Mansoer Rasjid Kikhia, zei dat de veiligheidsraad vandaag informeel overleg zal ple gen over de nu ontstane situatie. De beslissing over de toelating van nieuwe leden berust bij de alge mene vergadering van de VN, maar die kan alleen handelen op voor dracht van de Veiligheidsraad. WASHINGTON (UPI) - Een assis tent van oud-president Nixon zou de Amerikaanse vliegtuigfabriek Grumman in 1972 een miljoen dol lar hebben willen "afpersen" ten behoeve van de presidentiële her- verkiezingskas. Dit is gisteren ge zegd door oud-directeur Thomas Cheatham van Grumman ten over staan van de Senaatscommissie Church, die een onderzoek instelt naar de buitenlandse verkoopprak tijken van deze vliegtuigfabrikant. De bewuste Nixon-assistent, ver telde Cheatham was Richard Allen. Cheatham had in april 1972 op het Witte Huis een onderhoud onder vier ogen Allen. Ter discussie stond de verkoop aan Japan van de Grumman E2C. een toestel dat speciaal is ontwikkeld voor het vroegtijdig waarschuwen van naderende vijandelijke vlieg tuigen. Allen zou Cheatham heb ben gesuggereerd dat president Nixon voor Grumman een goed woordje kon doen bij de toenma lige premier Tanaka (die zich thans moet verantwoorden omdat hij van Lockheed geld heeft aangepakt). Allen,diedoorGr afpersing wordt beticht. Allen zou Cheathem in bedekte termen hebben duidelijk gemaakt dat Nixons interventie bij Tanaka "wel een verkiezingsbijdrage waard was". BILBAO (Reuter/UPI) - Spaanse oproerpolitie heeft gisteren met rubber kogels en traangas een einde gemaakt aan protestde monstraties in de voorsteden van Bilbao. Deze betogingen maak ten deel uit van een algemene staking van 24 uur in Basken land, uit protest tegen de dood van de 24-jarige Jesus Maria Za- bala, die vorige week woensdag tijdens een tegen de regering ge richte betoging in Fuenterrabia door de politie werd doodgescho ten. In de provincies Vizcaya en Gui- puzcoa namen naar schatting respectievelijk 100.000 en 200.000 werknemers aan de staking deel, terwijl ook in de provincies Alava en Navarra duizenden mensen niet op hun werk verschenen. Als gevolg van de staking waren fa brieken, winkels, banken, kanto ren en café's gesloten. Bij de pro testdemonstraties in de voorste den Sestao en Basauri van de in dustriestad Bilbao waren onge veer 30.000 mensen betrokken, die borden meedroegen met op schriften als "geen moorden meer" en "vrijheid voor Basken land". Bij het treffen met de poli tie vielen zes gewonden. De staking hield ook verband met de beslissing van premier Adolfo Suarez om vraagstukken zoals het eventueel verlenen van auto nomie aan Baskenland en Cata- lonië, te laten rusten tot na de al gemene verkiezingen van juni volgend jaar. De Catalaanse na tionalisten eisen herstel van het zelfbestuur, dat wijlen generaal Franco na de burgeroorlog van 1936-1939 afschafte. Aan een be toging in Tarragona om kracht bij te zetten aan deze eis, werd zon dagavond door politie met ge weld een einde gemaakt. In het industriecentrum Bilbao la gen gisteren grote fabrieken stil zoals het staatsbedrijf voor staal- produkten Altos Homos, en de werven. Ook kon een dagblad van de falangistische beweging niet verschijnen. In Galicië, in het noordwesten van Spanje, sloten zich gisteren on geveer 11.000 metaalarbeiders aan bij de circa 20.000 bouwva karbeiders in de provincie La Co- runa, die al drie weken in staking zijn voor hogere lonen. Het afgelopen weekeinde hebben de drie ondergrondse vakcentra les - de onder communistische leiding staande "arbeiderscomi- té's, het socialistische, algemene arbeiders verbond en het linkse "syndicale arbcidersverbond" - besloten hun acties te coördine ren. Hierdoor wordt de kans op grootscheepse stakingen in de komende herfst vergroot. Josep Badia. voorzitter van de Car- listische partij van Cataloniê, zit sinds zaterdag in de gevangenis wegens belediging van de krijgsmacht, zo heeft een partij- woordvoerder gisteren in Barce lona meegedeeld. Badia werd door de rijkspolitie aangehouden op de dag na zijn optreden op de bijeenkomst van Nde Catalaanse oppositie op 10 september in Manresa. Hij werd vervolgens voorgeleid aan de mi litaire justitie en gisteren overge bracht naar de provinciale ge vangenis in Barcelona. Tito zegt weer een bezoek af BELGRADO (Reuter) - President Tito van Joegoslavië, die op dok tersadvies strikte rust moet hou den. heeft gisteren ook het voor 28 september geplande bezoek van dé Deense koningin afgezegd. Vorige week vrijdag zegde de 84-jarige Tito reeds het bezoek van de Franse president Giscard d'Estaing af. Tito kampt met een acute lever kwaal. Hij wordt verpleegd in zijn huis te Belgrado en een zieken huisopname is volgens regerings- zegslieden hoogstwaarschijnlijk niet nodig. JOHANNESBURG/SALISBURY (DPA/AFP/Reuter) - Met zeer gemengde gevoelens zag men gisteren in Pretoria en Salisbury het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Henry Kissinger tegemoet. Nog voor het begin van zijn poli tieke safari scheen de speel ruimte voor onderhandelingen uiterst beperkt te zijn geworden. Nauwelijks iemand in Johannes burg en Salisbury gelooft aan het wonder dat het de Zuidafri- kaanse premier, John Vorster, gelukken zal de Rhodesische re geringsleider, Ian Smith, te win nen voor het plan-Kissinger om binnen twee jaar een zwart meer derheidsbewind in Rhodesië te verwerkelijken. Smith heeft al vóór zyn "gang naar Canossa" naar Pretoria vastbera den de grenzen bepaald: "Buiten mij om is er geen oplossing moge lijk". Kissingers zogenaamd "veilig- i heidsnet". dat behelst de 270.000 blanken in Rhodesië voor even tuele vermogens verliezen bij een machtsoverdracht aan de zwar ten schadeloos te stellen, noemt men in Salisbury verachtelijk "het plan van de 30 zilverlingen". "De ervaring heeft geleerd dat ga ranties voor een minderheid in Afrika een waardeloos stuk pa pier zijn", zo luidt het vonnis daarover van Smith. De Rhodesische premier ver klaarde dit weekeinde in een toe spraak tot veteranen dat Rhode- sie zou trachten met de rest van de "vrije wereld" samen te wer ken, maar dat hij zou weigeren zelfmoord te plegen. "Wij leven in een veranderende we reld en ik geloof dienovereen komstig dat wy moeten verande ren als wij willen overleven, maar ik geloof niet dat verandering be tekent dat wij toe moeten geven op het gebied van de basisele menten van vrijheid". "Ik geloof dat er een oplossing voor het Rhodesische vraagstuk is. Ik denk dat dit ligt op het vlak van matiging, van eerlijk zijn voor alle mensen". "Aan de andere kant geloof ik niet in politieke foefjes waaraan op het ogenblik zoveel geloof wordt gehecht, zoals het stelsel van eén-man-één-stem, of een meer derheidsbewind, hetgeen bete kent het tellen van hoofden op dezelfde wijze als het tellen van schapen". Het Britse blad "Daily Express" schreef gisteren dat de Rhodesi sche regering oud-leden van para-militaire protestantse be wegingen in Noord-Ierland re- cruteert om de Afrikaanse guer- rilleros te bestrijden. De gerecruteerden, die goed met explosieven kunnen omgaan en bekend zijn met het voeren van een stadsguerrilla, zullen worden ingeschakeld bij de speciale Rhodesische commando eenheden. Volgens het blad geschiedt de re- erutering in Londen via agenten van de Zuidafrikaanse geheime diensten, de "Boss". Er zijn een paar honderd gegadigden. Vandaag zal premier Smith in Pre toria besprekingen met zijn Zuidafrikaanse ambtgenoot, John Vorster, voeren. Van de reactie van Smith zal het afhan gen of Kissinger ook hem tijdens zijn pendel in zuidelijk Afrika zal ontmoeten. Maar over die reactie maken waarnemers zich weinig illusies. Het 3 i dan ook een meesterstuk VORSTER: ER IS GEEN CRISIS PRETORIA/ZURICH (Reu ter/UPI) - Premier John Vor ster van Zuid-Afrika meent dat er, ondanks de rassenon- lusten die in drie maanden aan meer dan 330 Afrikanen het le ven kostten, geen crisis heerst in Zuid-Afrika. De rellen zijn volgens hem aangesticht door 'communistische agitators'. „Voor de meerderheid van de zwarten is er geen crisis in Zuid-Afrika. De meerderheid van de zwarten waardeert wat er voor hen gedaan wordt", al dus Vorster gisteravond op een congres van de Nasionale Par tij in Transvaal. Zijn rede betekende een tele urstelling voor diegenen die een ingrijpende beleidsom buiging in de binnen- en bui tenlandse politiek hadden verwacht. Maar de Zuidafri kaanse premier beklemtoonde opnieuw dat hij vasthoudt aan de apartheidspolitiek. Hij kri tiseerde politici en geestelij ken - onder wie de anglicaanse en de katholieke bisschoppen van Kaapstad, die om alge meen kiesrecht hebben ge vraagd. Vorster was evenmin bereid een nationale conventie van alle rassen over de toe komstige structuur van Zuid-Afrika te beleggen, waarom door negerleiders is gevraagd. zijn als Kissinger zou lukken wat tot nu toe de regering in Londen, Vorster, de Zambiaanse presi dent, Kenneth Kaoenda en tens lotte de Afrikaanse topconferen tie in Dar Es Salaam niet lukte: Smith en een gezaghebbende onderhandelingsdelegatie van zwarte Rhodesiërs aan één tafel te brengen. Het plan van Kissinger in Pretoria ook met zwarte Zuidafrikaanse leiders over de rassencrisis in de republiek te spreken kan Vorster niet gerustgesteld hebben. Hij heeft elke inmenging van het bui tenland in binnenlandse aange legenheden verboden. Maar Kissingers aanwezigheid be reidt de veiligheidsautoriteiten in Pretoria nog in een ander opzicht grote zorgen: er heerst gerecht vaardigde vrees dat de rassenon- rust tegen het einde van de week een hoogtepunt zou kunnen be reiken om Kissinger als directe getuige te laten zien hoe ernstig de crisis-situatie in Zuid-Afrika

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13