j§V Roda JC ontmaskert zwoegend Feyenoord YYY: "Niet sterk, wel slim Wat die Nico Jansen doet, kan niet Topscorers Scorebord j ciOim apart GERAAKT DOOR STEEN Chauffeur Roda-hus naar het ziekenhuis Roda-aanvoerder Advocaat: MAANDAG 13 SEPTEMBER 1975 sport sport KiÉlÉiliïH sport De kop van de topscorerslijst ziet er als volgt uit: 1/2. Posthumus (NEC) en Nanninga (Roda JC)5, 3/5. Van der Kuylen (PSV), Van Veen (FC Utrecht) en Kist (AZ) 4. EREDIVISIE Ajax- Sparta 1-3 Feyenoord - Roda JC 0-2 FC VW - PSV 2-0 FC Utrecht - AZ'67 3-2 Eindhoven - FC Amsterdam 3-0 FC Twente - Haarlem 0-1 Go Ahead Eagles - NEC 3-1 Telstar - De Graafschap2-1 NAC - FC Den Haag 1-0 Roda JC 6 5 10 11 12-3 Feyenoord 6 5 0 1 10 14-5 Ajax 6 4 0 2 8 8-6 Haarlem 6 3 1 2 7 9-5 Sparta 6 3 1 2 7 8-8 FC VW 6 3 1 2 7 7-10 PSV 6 2 2 2 6 10-7 FC Utrecht 6 2 2 2 6 9-10 Eagles 6 2 2 2 6 7-9 NAC 6 3 0 3 6 7-12 NEC 6 2 1 3 5 15-9 AZ'67 6 2 1 3 5 10-9 Graafschap 6 2 1 3 5 6-6 Eindhoven 6 1 3 2 5 6-10 Den Haag 6 1 2 3 4 5-7 Telstar 6 1 2 3 4 6-10 FC Twente 6 1 1 4 3 4-9 Amsterdam 6 0 3 3 3 5-13 EERSTE DIVISIE PEC Zwolle - Vitesse0-1 SC Cambuur - S W1-1 Veendam - Excelsior 1-1 Volendam - FC Dordrecht 3-1 Fortuna SC - FC Vlaardingen 0-0 FC Den Bosch - MVV 2-0 SC Amersfoort - Heracles 2-0 Helmond Sport - FC Groningen Wageningen - Heerenveen Volendam 6 MW 6 Vitesse 5 Veendam 6 Wageningen 5 Groningen 6 Heerenveen 6 Den Bosch 6 PEC Zwolle 6 SC Cambuur 6 Vlaardingen 6 Fortuna SC 6 Willem II 5 Excelsior 6 Amersfoort 5 Helmond 6 FC Dordrecht 5 SW 5 Heracles 6 ATLETIEK - Mike Boit is gisteren in Siena (Ita) niet in zijn poging ge slaagd om het wereldrecord op de 800 m hardlopen te verbeteren. Met de Italiaan Di Guida als gangmaker bleek in de eerste ronde al (53.6) dat zyn poging tot mislukken gedoemd was. Hij kwam uiteindelijk op 1.46.95 uit. De twee Ajacieden Lerby en Ar- nesen zullen op woensdag 22 sep tember hun debuut maken in het nationale Deense elftal. De tioee profs hebben voordien reeds in het 'UEFA-eltal van Denemarken ge speeld. Denemarkten komt uit tegen Italië in een vriendschappelijke wedstrijd. Ik kon me slechts over één ding druk maken na die wedstrijd tegen Roda. Hoe was het mogelijk dat we die wedstrijd zo verloren heb ben? Dat hield me nog meer bezig dan mijn eigen misser, want daarvan heb ik niet wakker gele gen. Het was natuurlijk een grove beoordelingsfout, maar veel maakte het toen niet meer uit. De zaak was in feite toch al beslist. Niemand heeft me er later ook op aangekeken, temeer omdat er tegenover stond dat ik twee keer kansen had voorbereid van Kreuz en De Jong. Nee, ik had het me meer aangetrok ken, als wij met 1-0 hadden voor gestaan, zoals ik me nu aantrek dat we ons bij vlagen hebben la ten inpakken door Roda. Die ploeg legde ons in de eerste helft gewoon de wil op. En dat mag toch eigenlijk helemaal niet? Als je thuis speelt moet je tweemaal drie kwartier pressie kunnen uit oefenen maar zover is Feyenoord nog lang niet. Wij kunnen het spel eenvoudig niet maken, zeker nu we een middenveld hadden dat verdedigend alleen op Wim Jan sen moest steunen. De twee ande-' ren zijn puur aanvallend inge steld en als die aanvalsdrang er niet uitkomtverlies je een zeer be langrijke slag. Die verloren we tegen Roda, dat be schikt over twee echte buitenspe lers die het spel breed houden en die de ruimte creëren voor de op- komende'middenvelders. Een ge- vaar dat niet voldoende is onder kend, met het eerste doelpunt als gevolg. Daarna had eigenlijk al leen Nico Jansen nog voor een be ter resultaat kunnen zorgen. Als er zes man lopen te verdedigen is hij de enige Feyenoorder die nog wel eens iets verrassends kan doen. Daarbij maakt hij overtre dingen, dat is bekend, maar hij maakt ze beslist niet expres. Hij is gewoon te enthousiastZiet alleen de bal en het doel en dan gaat er per ongeluk wel eens een li chaamsdeel van een tegenstander mee als hij uithaalt. Eerlijk, dat doet hij dan niet be wust maar als een scheidsrechter dat wel zo opvat loopt hij een goede kans om geel te krijgen. Daarom heeft Boskov hem er ook uitgehaald. Die kon niet riskeren dat Jansen twee wedstrijden zou krijgen, daarvoor is hij voot Feyenoord te belangrijk. WIM RIJSBERGEN ROTTERDAM - De verzoening kwam naderhand tot stand in Feyenoords koffiekamer. Daar kwam Bram Geilman op Nico Jansen af en ontspon zich de volgende dialoog. Jansen: "Is het erg Bram?" Geilman: "Ja, het doet verdraaid veel pijn". Jan sen: "Ach kom, zo erg kan het niet zijn". Geilman: "Ja echt, maar jij kon er niets aan doen". Waarop de doelman van Roda JC zich voorover boog om zijn zittende opponent schertsend op het hoofd te kussen. Jansen daarna: "Zie je nou wel dat er niets aan de hand was. Nou hoor je het ook eens van een echte keeper". ders. "Ik kan wel tegen hard spel, k Bram Geilman ligt uitgeteld na de karde charge van Nico Jansen (l). Scheidsrechter Beckfr.) spreekt de Feyenoord-spits bestraffend toe. De chauffeur van de spelers bus van Roda JC is het slach toffer geworden van de heet hoofdige Feyenoordsuppor- ters, die hun woede over de eerste verliespartij van hun favorieren afreageerden op de Limburgse bussen. De chaufTeur werd geraakt door een forse baksteen en is op advies van dokter Abar- banel in het Clara-ziekenhuis opgenomen. „Zijn schouder in ieder geval uit de kom, maar er is wellicht ook een fractuur bij", aldus de clu barts van de Kuip, die het daarvoor al druk had met de door Nico Jansen bescha digde Bram Geilman. Geilman die zeer teleurges teld was over het gedrag van de Rotterdamse supporters. „De bierblikies vloeen me om de o ren en de scheidsrechter deed er niets aan". Een uitspraak die gedeeltelijk als juist viel te kwalificeren, maar die verder toch minstens met de no dige reserve moest worden aan gehoord. Juist was de constate ring met betrekking tot de klasse van Bram Geilman. In de verras sende 0-2 overwinning die Roda zaterdagavond op Feyenoord boekte had die doelman een be langrijk aandeel. Bijgestaan door het nodige fortuin wellicht, maar het was dan wel het geluk dat al leen de zijde van de klasse- keepers kiest dat hem in staat stelde een paar maal op miracu leuze wijze een Rotterdamse tref fer te voorkomen. Geilman wilde zelfs van geen wijken weten na dat hy geblesseerd was geraakt als gevolg van een charge van Nico Jansen. Een uiterst onbe houwen trap van die Feyenoord- spits had tot gevolg dat Geilman zich in het laatste kwartier van de eredivisietopper strompelend door de Kuip moest bewegen. Hy: "Ik wilde doorspelen. Alle jongens zeiden, we rekenen op je. Maar ik kon geen meter meer lo pen, ik speelde in een roes". Omdat er niks aan de hand was, zoals Jansen ("Ik lag op de grond, hij viel over me heen en liet de bal los die ik nog wilde raken") be weerde? Roda JC-trainer Bert obs zag dat wel even iets an- Zijn lies is openge scheurd en allemaal zo onnodig". Geilman zelf dacht eerder aan een verrekking, probeerde de ac tie van zijn opponent nog te ver- goeilyken. "Hij kon er niets aan doen, het gebeurde in het vuur van het spel", maar ook die uit spraak kon niet voorkomen dat het optreden van Jansen heftig ter discussie werd gesteld. Ook binnen Feyenoord zelf. De enige speler die dan nog ten minste enige stootkracht ont wikkelt in een verder zo steriele voorhoede, moet het toch wel erg bont maken voor een trainer er toe besluit hem bij een 0-1 stand uit te wisselen. Desondanks aar zelde Feyenoord-trainer Boskov geen moment met de wissel Jansen-Verheyen. Een ingreep die van moed getuigde, al werd die dan mede uitgevoerd met het oog op toekomstig eigenbelang. Nu Jansen genoteerd was door de te tolerante scheidsrechter Beek (Roda-aanvoerder Advocaat "En dan nog alleen voor aanmerkin gen op de leiding, terwyl die actie tegen Geilman toch minstens een gele kaart had moeten beteke nen") wilde Boskov zijn spits be schermen. "We hebben hem tenslotte nog va ker nodig. En Nico was veel te nerveus en veel te kwaad". Dat klopte. Jansen was door zijn ROTTERDAM - "Kijk, in mijn eerste seizoen bij Roda, nu vier jaar gele den, verloren we in de Kuip met 8-1. Die wedstrijd zal ik niet snel vergeten. Maar deze ook niet. Dit is de vierde keer dat we van Feyenoord winnen de laatste jaren, maar het is wel de eerste keer in Rotterdam en ook de mooiste overwinning". Baas zijn Dick Advocaat, de kleine dirigent en rustbrenger van de nieuwe Lim burgse koploper, stond zachtjes te genieten van de triomf. Werd even fel als er iemand met een roodwit filter voor de ogen durfde te beweren, dat de zege van Roda nauwelijks verdiend heette. "In de eerste helft hebben we gewoon aangetoond, hoe je dit Feyenoord moet pakken. Gewoqn de baas zijn op het middenveld. Theo de Jong liep voortdurend achter Jonnie Meuser aan. Win Jansen wist niet wat hij met Toonstra aan moest en ik kon rustig achter blijven en Kreuz opvangen. Er was bij ons altijd iemand aanspeelbaar. En dan maar aanvallen via de vleugels, geheel volgens afspraak. Vermeulen en Van der Lem de bal in de voeten spelen. Dan zijn die jongens het gevaarlijkst. "Wat laffe tweede helft?" Wij stonden toch voor. In de rust hebben we ook een duidelijke afspraak gemaakt. De Feyenoorders rustig laten komen in de wetenschap dat ze het na een kwartier zouden opgeven en in simpel voetbal zouden vervallen. Dat is toch keurig uitgekomen". Nog een beetje in hoger sferen vervolgt de aanvoerder van de koploper in de eredivisie: "Voor mij was deze ontmoeting veel belangrijker dan die van woensdag tegen Anderlecht. Misschien komen we met enig geluk twee ronden door, maar het is toch veel mooier om bovenaan mee te draaien in de competitie. Zeker nu er zo weinig krachtsverschil is. Met de elf punten uit zes wedstrijden die we nu hebben veroverd kunnen we al bijna niet meer degraderen". Proberen Woensdag Anderlecht op dezelfde manier aanpakken als nu Feyenoord? "Proberen hè. Het is zeker geen wonderteam, maar het heeft wel meer individuele uitschieters. Een Rensenbrink kan een wedstrijd alleen be slissen, zoals Van Hanegem en Kristensen dat vroeger bij Feyenoord ook konden. Maar al behalen we woensdag in Brussel een goed resultaat, dan zijn we er nog lang niet. Ik ben bang dat we het thuis tegen Anderlecht nog veel zwaarder krijgen. Maar dat zien we dan wel weer. Voorlopig staan we op kop, zijn drie punten los van Ajax en met eerlijke middelen". Slaat die opmerking wellicht op ene Nico Jansen? "Natuurlijk. Wat Nico doet, dat kan voor mijn gevoel niet meer. Bewust schoppen naar de benen van een keeper, dat is voor mij iets onbegrijpelijks. Ik had de grootste moeite om mijn spelers van wraak af te houden. Met een beetje flinke scheidsrechter was hij wel uit het veld gestuurd. Ik gun het hem niet, maar dit kan je niet maken. Ik vond het heel dapper van Boskov om Jansen eruit te halen". vervanging zelfs nog kwader ge worden, begreep aanvankelijk niet dat hij bedoeld werd en ging tenslotte heftig gesticulerend naar de dug-out van het veldHij: "Natuurlijk was ik kwaad. Ik dacht dat iemand anders eruit moest. Dat ik gewisseld werd, had ik zeker niet verwacht. Oh, was dat ter bescherming? Nou, ik weet heus zelf wel dat ik me rus tig moet gedragen na een boe king. En wat was er nou helemaal aan de hand. Ik incasseerde en deelde uit, zoals gewoonlijk". Zaterdagavond viel het uitdelen het meest op en niet alleen bij Nico Jansen. Er waren meer Feyenoorders die naar "geel" sol liciteerden. Jopb van Daele bij voorbeeld. Als invaller voor de al snel geblesseerd geraakte Michel v. d. Korput, moest die laatste man bij herhaling zwaar aan de noodrem gaan hangen met harde acties tegen vleugelspits Ver meulen. Directe oorzaak van die wanhoops- grepen: Feyenoords ontmaske ring die aan de basis stond van een nieuw bewijs van de verbijs terende nivellering die zich vol trekt in de eredivisie. Geen groei van middenmootclubs, maar een val van de toppers. Er is geen ruimte meer voor briljante indi viduele acties nu de sterren ver dwenen zijn; de voetbaltoekomst lijkt weggelegd voor het beste collectief. Dat is Feyenoord (nog?) lang niet. De eerste peiling van de werkelijke kracht toonde in ieder geval aan waar de Rotterdammers het meest kwetsbaar zijn. Op het middenveld en aan de flank van de defensie. Theo de Jong en Willy Kreuz zijn in de tussenlinie eerder zwakke aanvallers dan verdedigers; in de laatste lijn konden Schneider en vooral Everse de confrontatie met Ver meulen en de in de tweede helft geblesseerd vervangen Van der vvv-doelman Sobczak grijpt de baal voor dat Nick Deacy gevaarlijk kan worden. Rett- kowski (l.) en Pala (r.) hoe ven niet in te grijpen. Lem niet aan. De acties van die buitenspelers sterkten de over tuiging binnen het toch al zo op merkelijk zelfverzekerd spelende Roda, dat zeker in de eerste helft bij vlagen "speelde" met de in naam zo gerenommeerde tegen- stander. Met op afmatting ge richte spelpatronen in de defen sie, waarin de bal knap werd rondgespeeld, en verrassend snelle tegenstoten via de vleu gels. Er deed zich zelfs een pe riode voor, waarin het karakter- team van Bert Jacobs veel verder weg had kunnen lopen dan nu in de eerste helft het geval was. In de fase nadat Toonstra, voor het eerst in de basis, de concurrentie strijd om een vaste plaats voorlo pig had beslist door knap 0-1 op te zoeken op aangeven van Van der Lem, was Feyenoord rijp voor meer tegentreffers. De aanvallend geïnstrueerde Rot terdammers konden al niets uit richten tegen de sterke Roda- defensie en slaagden er toen ook steeds minder in hun beweeg lijke tegenstanders te volgen. In de ruimte die Roda daardoor kreeg, werden wel kansen ge creëerd maar Nanninga (die eer der al eenmaal de lat had geraakt) en Toonstra konden het werk van dichtbij niet afmaken. Terwijl V. d. Lem te verrast was om van een zachte terugspeelbal van Rijs- bergen te kunnen profiteren. Rijsbergen speelde zaterdagavond trouwens toch een aparte rol. Be horend tot de betere spelers van Feyenoord door zijn constructie ve, stimulerende acties, was juist Leidse Willem er de oorzaak van dat Feyenoords verlies afgete- kender werd. Middenin een wanhopig chaotisch Rotterdams slotoffensief dat Roda met de rug tegen de muur bracht, miste hij volledig, waar door Toonstra een paar minuten voor tijd de vrije doortocht naar 0-2 werd gegund. Het onder mijnde het laatste restje hoop dat Feyenoord met medewerking van Roda in de tweede helft had mogen koesteren. "Vertragen" luidde de opdracht die Bert Jacobs zijn team in de pauze had meegegeven. "Laat Feye noord maar komen, dan krijgen wij vanzelf wel ruimte". Een op dracht die mede was verstrekt met het oog op het komende EC Il-treffen met Anderlecht. Roda immers, wilde voor die mid- weekse strijd niet al te veel krach ten verspelen en liet het spelma- ken daarom graag aan Feye noord. Een ploeg die wel wilde, maar die nauwelijks kon. Het Boskov-team ontbeert een leider, een man die het elftal kan sturen. Weliswaar moest Geilman een aantal malen een beroep doen op het fortuin, maar dat was hoofd zakelijk het geval bij de onfat soenlijk harde afstandsschoten van Nico Jar.sen Voor het overige miste de zwoeg- ploeg Feyenoord de zorgvuldig heid en de fantasie om meer dan twee uitgespeelde kansen (De Jong en Kreuz, naast en over) te scheppen. De verwoede inzet die dan wel werd getoond, leidde de ongecontroleerde botsing van Jansen op Geilman, de wissel, de kwaadheid en de verzoening. En tot de uitspraak van Boskov die onbedoeld een vernietigend oor deel uitsprak over de kwaliteit van zijn eigen ploeg: "Complimenten voor de jongens. Zij hebben harder gewerkt dan ooit". PAUL DE TOMBE Rammelend PSV met 2-0 verslagen rwn «IraffpmanrfpUfirm 'VENLO - Door twee doel punten van de twee Joegos lavische spitsspelers heeft FC VW een verdiende overwinning behaald op een teleurstellend PSV. Het rammelde in alle linies bij de Eindhovenaren, die er met de nederlaag van 0-2 nog ge- naid genadig afkwamen. VW speelde een bekeken spelletje (trainer Rob Baan: "Wie nog niet sterk, is moet wel slim zijn") en gaf PSV dooreen straffe mandekking maar heel weinig kansen. De ploeg van Kees Rijvers heeft vrijwel voortdurend het in itiatief gehad, maar de aan vallen strandden in de buurt van het Venlose strafschop gebied. De verdediging van VW speelde, onder leiding van de Westduitser Rett- kowski, een zeer goede wed strijd.' Het aanvallende gevaar van FC VW kwam vooral over rechts. Kon Van Beveren aanvankelijk schoten van Jovanovic en Vercoulen, de veel opkomende rechtsach ter, nog goed verwerken, in de tiende minuut had hij geen verweer tegen een schitterende kopbal van Jo vanovic, 1-0. Even later was het zelfs bijna 2-0, toen Kurcinac, na een foutieve terugspeelbal van Adri van Kraay, vrij voor Van Beveren kwam. Hij slaagde er echter niet in de Eindhovense doelman te omspelen. Aan de andere kant mocht FC VW niet klagen, dat de bal na een schot van Willy van der Kerkhof via de paal achter ging. Machteloos Na de rust, waarin Dahlqvist zijn plaats had moeten af staan aan Postuma, was het spelbeeld vrijwel gelijk aan het eerste deel van de wed strijd. Een machteloos aan vallend PSV en twee Joegos lavische spitsen bij VW, die op elk kansje loerden. De be slissing viel in de 55ste mi nuut, toen Jovanovic zijn landgenoot lanceerde en Van Beveren kansloos was op het harde schot van Kur cinac, 2-0.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9