Ford wil snelle bereehtig van kap Frezer Twee doden in Kaapprovincie urnxDUWS-wzwf VUF KROATEN DOOR F.B.I. GEARRESTEERD E.G. voorzichtig met Z.-Afrika Gerechtshof verwerpt klacht Griekenland Aardbeving in Italië als u een goede baan wilt, bel dan Fokker-VFW (020) 5443921 j—.mm iiih.mu NEW YORK, PARIJS (Reuter/UPI/AFP) - De vijf Kroaten, die vrijdagavond een Amerikaans vliegtuig hadden gekaapt, zijn gisteren op het vliegveld Kennedy aangekomen en door leden van de federale recherche, FBI, gearresteerd. Er kwamen ongeveer 40 mannen van de FBI naar het toe stel, dat de kapers uit Parijs naar New York bracht. De vijf werden geboeid naar het hoofdkwartier van de FBI in New York overgebracht voor ondervraging. J. Wallace, onder-directeur van de Toen zij echter geen toestemming FBI in New York, zei. dat de vijf kreeg naar het vliegveld terug te zouden worden beschuldigd van keren, dreigden de kapers het toe- luchtpiraterij, die gestraft kan wor- stel °Pblaze,n en elsten een ander den met gevangenisstraffen van 20 ï°e"zlJ bovendien vernamen dat de jaar tot levenslang. Ook kan de banden van het Amerikaanse vlieg- doodstraf worden geëist, omdat J",g onklafr waren gemaakt, hun actie het leven kostte van een g,er°P ,bet de Franse minister van politie-agent, die een bom onscha- Binnenlandse ZakenPoniatowsk, delijk wilde maken, die de kapers onmiddellijk een duidelijk n hadden achtergelaten op het traal station van New York. De kapers gaven zich gistermorgen vroeg over aan de Franse politie op het vliegveld Roissy-Charles de Gaulle bij Parijs, waarheen de ka pers de bemanning van het vlieg tuig hadden gedwongen te vliegen. Snelle berechting President Ford wil, dat de kapers, vier mannen en een vrouw, snel worden berecht, aldus een medede ling van het Witte Huis Hij heeft al stappen gedaan om dat mogelijk te maken en wees opnieuw op de noodzaak van internationale maat regelen tegen kaping en terrorisme. Alle EG-landen zullen in de ko mende algemene vergadering van de Verenigde Naties een Westduits initiatief steunen voor het sluiten van een internationale conventie om terrorisme tegen te gaan. De landen die zich bij deze conventie aansluiten, verplichten zich terro risten zelf te berechten of uit te le veren aan het land dat hun om uit levering vraagt. De Westduitse minister van buiten landse zaken Hans Dietrich Ge- nscher zal de algemene vergader ing, die 21 september in New York begint, een ontwerp-resolutie voor leggen, waarin het afsluiten van de conventie wordt bepleit. In het ver leden hebben pogingen om tot een internationaal verdrag tegen ter reur te komen schipbreuk geleden op verzet van landen, die vrezen dat een dergelijk verdrag zou worden gebruikt tegen vrijheidsstrijders. Publiciteit De vijf kapers, die hun avontuur vrijdagavond in de Verenigde Sta ten waren begonnen, toen zij zich meester maakten van een Boeing- 727 van de Amerikaanse lucht-; vaartmaatschappij TWA op een vlucht tussen New York en Chica go, wilden publiciteit voor hun doelstelling: het losweken van Kroatië uit de Joegoslavische sta tenbond, omdat president Tito en zijn bewind "imperialistisch" zou den zijn. Boven Amerikaanse steden lieten zij pamfletten uitstrooien, waarop zij hun zaak bepleitten. Voldoende Toen zij zich gistermorgen overga ven aan de Franse autoriteiten, hadden zij zich ervan overtuigd, dat hun onderneming meer dan vol- doende publiciteit had gehaald. Aan het begin van de kaping had den zij gedreigd het toestel met passagiers en bemanning op te bla zen tenzij vier grote Amerikaanse kranten een "verklaring van het hoofdkwartier van de Kroatische nationale bevrijdingskrachten" zouden publiceren. Alle inzittenden van de Boeing 727 kwamen ongedeerd vrij. De vijf kapers zijn: Zvonko Busic, een in New York wonende vluchte ling, zijn echtgenote de Ameri kaanse Julienne Busic, Mark Vla- sic, die de Joegoslavische nationa liteit heeft en in Stamford woont, en Petar Matanic en Frane Pesut, beiden van Joegoslavische afkomst en eveneens in de Verenigde Staten woonachtig. Hun leeftijden liggen tussen de 28 en 31 jaar. Concessies De Franse autoriteiten hadden twee concessies gedaan: een aan de Amerikaanse ambassadeur in Pa rijs, Kenneth Rush. die van de ver keerstoren uit met de kapers mocht praten, en een aan de vrouwelijke kaper, die New York mocht bellen om te verhinderen dat daar op "een belangrijke plaats een bom zou ontploffen". horen. De 51 passagiers zeiden na hun vrij lating, dat de stemming tijdens de kaping "goed" was en dat de kapers hen correct hadden behandeld. Te vens wisten zij te melden, dat de "explosieven", die de kapers bij zich-hadden en die zij aan boord hadden gesmokkeld in Snelkook pannen, nagemaakt waren. De kaping van het Amerikaanse TWA-vliegtuig is ten einde: gisteren werden de Kroatische nationalisten, die de machine kaapten en er mee naar Parijs vlogen, naar de Verenigde Staten teruggevoerd. Hier staat het vijftal geboeid te wachten op het vliegveld bij Parijs vanwaa r ze met een DC-8 van de Franse regering naar Amerika vertrokken. BEETSTERZWAAG (ANP) - In afwachting van de reis die de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissin ger vandaag onderneemt naar Tanzania, Zambia en Zuid-Afrika zullen de negen EG-landen, afge zien van een gezamenlijk besluit het eerste onafhankelijke Ban toestan Transkei niet te erken nen, geen gezamenlijke stappen wat betreft zuidelijk Afrika on dernemen. Maar het is niet uitgesloten dat de negen na minister Kissingers be zoeken tot "een nadere stand puntbepaling zullen komen", al dus heeft minister Van der Stoel gisteren in het Friese plaatsje Beetsterzwaag verklaard. Hjj zei dit na afloop van het twee daags informeel overleg der ne gen ministers van Buitenlandse Zaken, dat voornamelijk betrek king had op zuidelijk Afrika, Spanje. Portugal, Turkije, Grie kenland, Libanon en de interne ontwikkeling van de Europese Gemeenschap. Minister Kissinger, die de afgelo pen dagen persoonlijk zijn Fran- sè. Engelse en Westduitse colle ga's op de hoogte had gesteld van de besprekingen die hij vorig weekeinde met de Zuidafri- kaanse premier John Vorster voerde, heeft de negen hij "Speci fiek gevraagd" bepaalde activi teiten te ondernemen, aldus mr. Van der Stoel, die als voorzitter van de EG-ministerraad even eens - zij het niet persoonlijk - op de hoogte was gesteld van de Amerikaans-Zuidafrikaanse ge sprekken. Plannen om de Rhodesische blan ken "uit te kopen", dat wil zeggen een geldelijke vergoeding te ge ven indien Rhodesië een zwart meerderheidsbewind zou krij gen, zijn tijdens het overleg niet ter sprake gekomen. Wat betreft de toekomstige betrek kingen van Spanje met de EG vie len wel enige accentverschillen te PEKING - Het stoffelijk over schot van de Chinese partij voorzitter Mao Tse-toeng ligt opgebaard in de grote zaai van het volk in Peking. Huilende Chinezen trokken gisteren langs de baar, die gedeeltelijk met de Chinese partijvlag was bedekt. Mao's weduwe, Tsjiang Tsjing, stond in droefenis op enkele me ters van de baar. een zwarte sjaal om haar hoofd. Tijdens het afgelopen wee keinde trokken naar schatting 100.000functionarissen en gese lecteerde "arbeiders, boeren en soldaten" aan het lichaam van de communistische revolutio nair voorbij. Het persbureau Nieuw China meldde, dat in het gehele land talrijke rouwplechtigheden werden gehouden KAAPSTAD (UPI) - Blanke bur gers hebben dit weekeinde in blanke districten van Kaapprovin cie twee kleurlingen gedood en stenengooidende demonstranten vielen winkels en auto's in het kleurlingenwoongebied Elsie's Ri ver bij Kaapstad aan. Het aantal doden als gevolg van rassenincidenten in het gebied van ADVERTENTIE miljoen gulden aan prijzen Win'n Philips kleuren tv. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastischè Philips kleurenontvanger. U geniet van het royale cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas èclu TV! Deze luxe Philips al!-transistor heeft een winkelwaarde vanf 2..ï4.-> -en is een geschenk van Philips Nederland BV. de Kaap is in een week gestegen tot 32. Het aantal dodelijke slachtof fers in het hele land bereikte in 12 weken tijd het cijfer van 333. De ongeregeldheden waarbij kleur lingen betrokken waren, ver spreidden zich van het blanke cen trum van Kaapstad naar 18 plaatsen in land- en wijnbouwdistricten van de Kaapprovincie. Volgens de poli tie weerspiegelden de jongste do delijke incidenten het ontstaan van een situatie waarin de blanken "te rugslaan". Vorige week hebben blanken massaal de wapenwinkels leeggekocht. De veiligheidspolitie arresteerde "in verband met de voortdurende onrust" een kleurlingen schoonheidskoningin, alsmede een schoolhoofd en een gynaecoloog, eveneens kleurlingen. Vrienden van de schoonheidsko ningin Lydia Johnstone hadden er geen idee van waarom zij gearres teerd was. "Zij heeft te weinig be langstelling voor politiek om daar /ook maar over tê praten. Hoe kan zij zich daarmee dan dusdanig hebben ingelaten dat zij gearresteerd zou moeten worden?" Ongeveer 300 artsen en leden van het medisch personeel van alle ras sen kwamen in het Somerset- ziekenhuis bijeen. Zij dreigden met "verdere actie" tenzij spoedig de reden zou worden opgegeven voor de arrestatie van de gynaecoloog dr. L. T. van der Poel. DEN HAAG - Het Internationale Gerechtshof :n Den Haag heeft za terdag met twaalf stemmen tegen één het Griekse verzoek om een tij delijk verbod van Turkse explora ties en wetenschappelijke onder zoeken in de Egeïsche Zee In een speciale zitting wees het In ternationale Hof het Griekse ver zoek om voorlopig onderzoekingen van de zeebodem door het explora tievaartuig Sismic-1 af. omdat naar de mening van het hof de huidige omstandigheden geen garantie bieden voor de tussentijdse maat regelen waar Griekenland op 10 augustus om heeft gevraagd. In een openbare hoorzitting welke de vorige maand drie dagen in be slag nam stelde de Griekse regering dat het onderzoek van de Sismic-1 een inbreuk vormde op de exclu sieve rechten van Athene op de ex ploratie en exploitatie van het Griekse continentale plat. Griekenland stelde toen ook dat de werkzaamheden van het Turkse schip het geschil tussen Athene en Ankara verergerden. Maar het hof oordeelde dat de vermeende in breuk op de Griekse rechten geen onherstelbare schade betekende zodat tussentijdse beschermende maatregelen niet nodig zijn. Het Internationale Gerechtshof zei zaterdag ook naar aanleiding van de Griekse stelling dat de Turkse onderzoekingen het geschil tussen beide landen zou verscherpen, te geloven dat zowel Griekenland als Turkije de resolutie van de V.N.- veiligheidsraad van 25 augustus ter harte zouden nemen. In deze reso lutie werd er bij beide landen op aangedrongen "alles te doen wat in hun vermogen ligt om de huidige spanningen in het gebied te doen afnemen". De resolutie riep beide Zeker 92 doden beluisteren. Verklaarde minister Van der Stoel nadrukkelijk dat een mogelijke Spaanse aanvraag voor lidmaatschap niet zal wor den besproken voordat in dit land vrije verkiezingen zijn ge houden, zijn Westduitse ambtge noot Hans-Dietrich Genscher legde, sterk de nadruk op de "zeer positieve" ontwikkelingen in Spanje. Hij meende dat zijn col lega's hem zouden moeten bijval len om op die manier te proberen het tempo van de democratise ring te versnellen. Vóór de volgende bijeenkomst van de EG-ministerraad, op 20 sep tember in Brussel, zal minister Van der Stoel als voorzitter van de EG Lissabon bezoeken om de bedoelingen van de Portugese regering wat betreft de Gemeen- schap te peilen (en waarschijnlijk te vernemen, welke gedachten de Portugese regering heeft over EG-hulp om de economische moeilijkheden het hoofd te bie den. Waarschijnlijk kort voordat mr Van der Stoel, als Nederlands minister en als voorzitter van de EG, de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal toe spreken - in de laatste week van deze maand - zullen de negen ministers in New York opnieuw overleg plegen. Namens de negen zal mr. Van der Stoel, mogelijk met nog meer nadruk dan hij eerder deze maand in een boodschap aan VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim deed, aandringen op beëindiging van het onwettige Zuidafrikaanse bestuur over Namicië en spoedige onafhanke lijkheid voor dit gebied, en de vorming bepleiten van een zwart meerderheidsbewind in Rhode sië, ter vervanging van het blanke minderheidsbewind in Rhodesië, ter vervanging van het blanke minderheidsbewind van Ian Smith. De kwestie van de visserijregeling zal de komende maanden, zowel intern wat de gemeenschap be treft als extern in de zin van rege lingen met andere landen, "van veel belang zijn", aldus minister Van der Stoel, vooral gezien de toenemende neiging om 200 mijls-zones in te stellen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Anthony Crosland, drukte het aanzienlijk sterker uit; het komende halfjaar wordt de visserijkwestie voor de Engelse regering, die "erg bezorgd en be paald pessimistisch" is, "van overheersend belang". landen ook op direct de onderhan delingen over hun meningsver schillen weer te hervatten. Het hof verwierp ook een verzoek van Turkije om deze zaak van de rol te schrappen. Turkije liet in augus tus al weten dat het de bevoegdheid van het Internationale Gerechtshof in deze zaak niet erkende en zich het recht voorbehield iedere beslis sing van het hof over deze zaak, in dien nodig, naast zich neer te leg gen. Turkije was ook niet aanwezig UDINE (Reuter) - In het noordoos- op de hoorzittingen in augustus evenmin bij de uitspraak van zat dag. stem tegen kwam Italië, dat i werd geteisterd door aardbevin gen, hebben zich zaterdag twee he- wvige aardschokken voorgedaan, Griekse "raMer*Michel Stassino- waardoor duizenden mensen uit poulos, die aan de vijftien interna- hun woningen vluchtten. Len man tionale rechters was toegevoegd op kwam om het leven en ongeveer verzoek van Griekenland. Drie veertig mensen liepen voor het me- rechters hebben niet aan de rechts- rendeel lichte verwondingen op In zaak deelgenomen noch aan de de nacht van zaterdag op zondag stemming. werden opnieuw veertien bevingen gevoeld. ADVERTENTIE in Japan wervelstorm door TOKIO (Reuter) - Overstromingen en aardverschuivingen die teweeg gebracht werden door de nader ende wervelstorm "Fran" hebben in Japan al 92 mensenlevens geëist. Voorts zijn er 43 vermisten en 126 gewonden. Ruim 1.500 huizen werden geheel of gedeeltelijk vernield en meer dan 260.000 huizen kwamen onder water te staan. Op veel plaatsen ver leenden militairen hulp. Militaire helikopters werden ingeschakeld om geïsoleerde mensen van daken van huizen te halen in het over stroomde gebied van Gifoe op het hoofdeiland van Japan. Uit dit ge bied werden in totaal 40.000 men sen geëvacueerd. MAANDAG 13 SEPTEMBER 1976 PAGINA 7 Ministersconferentie in Beetsterzwaag (Fr) De vrouwelijke kaapster kon het zo zien te vinden met een van de passagiers.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7