President tikt Mario Soares op zijn vingers Niemand kan zich beterwensen. Verdieping van ons program niet mogelijk Politie rolde komplot tegen Kennedy op WMM Actief in vrije tijd Gemeentelijke schuld van 1,1 ton LISSABON (SP) - Tot vorige week hield de Portugese president Ra- malbo Eanes zich zeer op de ach tergrond, ook al won hij de presi dentsverkiezingen van juni met groot machtsvertoon. Maar vorige week trad hij op de voorgrond toen hij premier Mario Soares ver telde dat het langzamerhand tijd wordt om te gaan regeren. Woensdag bezocht Soares de pre sident met de tekst voor een toe spraak die hij die avond zou hou den over Portugals ernstige eco nomische problemen. Het viel Ea nes op dat de toespraak weinig meer was dan een somber overzicht van de toestand, gekoppeld aan de waarschuwing dat het zo niet kon doorgaan. Beleefd stelde hij dan ook voor, dat Soares maar beter weer aan het werk kon gaan om een nieuwe tekst op te stellen waarin hij ook zou aangeven wat hij wilde gaan doen. Krap een half uur voordat de pre mier op de televisie zou verschij nen, werd gemeld dat dr. Soares een beetje ziek was en daarom zijn toespraak moest uitstellen. En toen het er de volgende avond wel van kwam, stonden er inderdaad een paar houtsnijdende opmerkingen in. Soares waarschuwde met name de communisten dat hij het niet zou dulden als zij opstookten tot indus triële en sociale onrust, en hij waar schuwde de Portugezen in het al gemeen, dat ze de broekriem zou den moeten aanhalen. "Soares bedreigt de arbeiders", klaagde de communistische krant O Diario de volgende dag. Maar de Bank van Portugal stelde tevreden vast dat de regering "zo'n zeventig procent" tegemoet was gekomen aan de wensen van diegenen die al zolang waarschuwden.dat het hoog tijd was de bakens te verzetten. LEIDEN - Zoals uit een bericht elders op deze pagina blijkt is ook de positie van het Vijfho- venhuis verre van rooskleurig. De gemeente moet nog ruim een ton aan subsidie uitkeren en gebeurt dat niet dan lopen de activiteiten van het club- en buurthuis in gevaar. In het buurthuis werken 9 men sen: sociaal-cultureel werkers, peuterleidsters en werksters. Een belangrijke uitgangspunt voor de leiding is echter dat "we het samen moeten doen", zodat ook een kleuterleidster als dat nodig is vloeren dweilt en een werkster met kinderen op trekt. Wanneer die strategie niet zou worden gevolgd, zou er volgens de leiding, aanzienlijk minder voor de buurt gedaan kunnen worden. Dienstverlening voor de wijk is in het programma van het Vijf hovenhuis erg belangrijk. Er is een peuterspeelzaal, een kin- STAF VUFHOVENHUIS: derkantine en er zijn clubs voor jongeren (timmeren, muziek, dans en toneel). Als vrijwel enig clubhuis in de stad is het Vijf hovenhuis ook op zondagavond geopend. Dan is er evenals op vrijdag en zaterdag een soos- avond. Voor vrouwen zijn naai lessen en wordt dansritmiek gegeven. Op woensdagavond wordt een sjoelavond gehouden (zie foto). De staf van het Vijfhovenhuis vindt het vooral jammer dat door gebrek aan geld een ver dieping van het programma niet mogelijk is. In het verleden werden op gezinsavonden films vertoond als "Family life" en werd na afloop de gezinssituatie in de film met de aanwezigen besproken. De huur van films is echter vrij hoog, zodat een der gelijk programmaonderdeel he laas tot de uitzonderingen moet blijven behoren. Ook aan de aankoop van kinderspeelgoed en aan het opzetten van de in de wijk broodnodige huiswerk- cursus, komt de staf nog niet toe. Wel wordt een cursus En gels gegeven, onder leiding van een lerares uit de Wijk, die dat gratis doet. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, telefoon 125178. LEIDEN - Het bestuur van het Vijfhovenhuis heeft de frac tievoorzitters in de Leidse ge meenteraad schriftelijk op de hoogte gesteld van de noodsi tuatie die dreigt te ontstaan, omdat de gemeente haar schulden aan het clubhuis niet betaald. Een overzicht van het accountantsburau Moret en Limberg, dat de boekhouding van het club- en buurthuis ver zorgd, wijst uit dat de ge meente nog voor een totaal van 111,753 aan achterstallige subsidies moet uitkeren. De subsidies hebben betrekking op de periode '71-'75. Het Vijfhovenhuis financiert zijn activiteiten met een rekening-courant bij de ge meente. Op 1 januari van dit jaar stond het klubhuis bij de gemeente echter een kleine zestigduizend gulden in het rood. Over dit bedrag wordt een rente betaald van 11 pro cent. Het Vijfhovenhuis wijst in zijn brief op de veel grotere schuld van de gemeente, waarover geen rente betaald wordt. Door het niet uitkeren van de subsidies dreigt het Vijfho venhuis in ernstige financiële moeilijkheden te komen en loopt de voortzetting van de activiteiten groot gevaar. Naar aanleiding van de brief hebben inmiddels al twee raadsleden aan wethouder Tesselaar (samenlevingsop bouw) opheldering gevraagd. De beloofde bezuinigingsmaatre gelen - loon- en prijscontrole, een extra heffing van dertig procent op luxe goederen, beperking van de overheidsuitgaven en beperking van de stakingsvrijheid - zullen on getwijfeld de banken bevallen. Maar de omstandigheden waaron der Soares werd gedwongen ze uit te voeren, geven een wrange bij smaak aan zijn verzekering dat zijn regering zich door niemand de wet laat voorschrijven. Het feit dat de president zich ge dwongen voelde de premier te wij zen op de politieke noodzakelijk heden en dat hij in staat was zijn wil op te leggen, voorspellen weinig goeds voor Soares' positie. Want de premier verkeerde in de heilige veronderstelling, dat hij het beleid zou uitstipplen en dat Eanes dat dan zou steunen. Nu de president het zo duidelijk heeft gemaakt dat de macht bij hem ligt, nemen de geruchten toe dat de socialisten nog voor het eind van dit jaar ge dwongen zullen worden een coali tie aan te gaan met de op één na grootste partij van het land. de Volksdemocraten. Observerdienst ambassade in Rome wordt opge ruimd, nadat daar zaterdag een bom was ontploft. het was de derde verjaardag van dê staatsgreepdie in Chili een eind maakte aan het bpwind van presi dent Salvador Allende. De Chi leense regering heeft zaterdag 205 politieke gevangenen ter gelegen heid van dat feit vrijgelaten. De minister van Binnenlandse Zaken zei dat de gevangenen in twee kam pen verbleven, een in Santiago en de ander bij Valparaiso. Enkele zaten al sinds 1974 vast, de anderen waren in 1975 en dit jaar gearresteerd. President Pinochet kondigde za terdag aan dat de traditionele poli tieke partijen in Chili geen plaats meer zullen hebben in het nieuwe stelsel. Zijn regering had al direct na de machtsovername alle linkse par tijen verboden. De overige, waar onder de grootste en machtigste partij, de christen-democraten, werden „met onbepaald verlof' ge stuurd. SPRINGFIELD, MASSACHUSETTS (UPI) - In Spring field in de Amerikaanse staat Massachusetts zijn zaterda gavond drie mannen en een vrouw aangehouden op ver denking van een samenzwering tegen het leven van de Democratische senator Edward Kennedy, broer van de vermoorde president John F. Kennedy en senator Robert Kennedy. Dit is door de politie van Springfield bekendge maakt. Eén van de twee vrouw zijn later weer vrijgelaten op hun erewoord dat zij zich ter be schikking zullen houden. Senator Kennedy heeft zaterdag in Springfield een verkiezingscam pagne voor de Democraten ge voerd. Een politiewoordvoerder zei dat bij De aanhoudingen hadden om on geveer half tien zaterdagavond plaats. De namen van het drietal zijn Robert Earle White, die 42 jaar is, David J. King en de 37-jarige Sandra R. Rondeau. Naar de politie vertelde had één der verdachten zijn mond niet kunnen houden en kwam zij achter het voornemen. White is volgens de politie al eens aan de tand gevoeld wegens be dreigingen aan het adres van presi dent Ford, maar er is nooit werk van gemaakt. Het waren King en Rondeau die la ter werden vrijgelaten. op een verkiezingsbijeenkomst i aanslag verandering in zijn plannen zou brengen? „Ik denk van niet". Paus sprak met "zoon" Lefebvre ROME - Het gesprek dat de ge schorste Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre zaterdag met de paus had, heeft een uur geduurd. Volgens een communiqué nodigde de paus zijn tegenspeler „met va derlijke bezorgdheid" uit na te denken over de schade die hij de kerk had toegebracht door deze si tuatie te veroorzaken De omstreden aartsbisschop zelf die in Rome logeerde bij een zuster zei tevreden over het gesprek te zijn. „Wij hopen dat deze eerste, ontmoeting door andere zal worden gevolgd en dat de dialoog kan be ginnen. De paus heeft met mij ge sproken als een vader tot zijn DENKSPORT - Op 16 oktober zal er in Breda een grote denksport- manifestatie gehouden worden. De bridgebond heeft een treffen tus sen Nederland en het befaamde Ita liaanse team georganiseerd, terwijl de dambond met een treffen tussen Wiersma en Sijbrands komt. De schaakbond zorgt voor een vier kamp tussen Euwe, Timman Kortsnoj en Sosonko. Heerlijk, helderHeineken. WESTERVOORT - In het Gelderse ker slaan' plaais. Gewapend met lijke tijd alle draadnagels in een Westervoort vonden zaterdag de een hamer en 1250 spijkers moes- balk slaan, wereldkampioenschappen „spij- ten de deelnemers ir\ zo kort moge- Festival van vrouwen een groot succes AMSTERDAM (ANP) - Ondanks de regen is het eerste nationaal vrouwenfestival, dat zaterdag in Amsterdam in het Vondelpark en het Vrouwenhuis is gehouden, volgens de organisatrices een groot succes geworden. Naar schatting tussen de 2000 en 3000 vrouwen hebben deelgenomen aan het festival, dat was opgezet ondermeer door feministische groeperingen, die destijds ook hebben deelgenomen aan de be zetting van de Bleomenhove- klieniek. In het Vondelpark concentreerde de feestviering zich in twee ten ten, waarin filmvoorstellingen muziekuitvoeringen en een ex positie werden gegeven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6