Te grote woning voor voorzitter "De Eendracht" Zoölogisch lab honderd jaar 25.500 Pauline" winnaar majorette concours Leidato: meer dan bezoekers leidato WELKE Lezers schrijven Meer personeel AZL MAANDAG 13 SEPTEMBER 1976 Met vier personen in zeskamerwoning LEIDEN - Ondanks een negatief advies van Bureau Huis vesting is aan de heer A. Mittelmeijer, voorzitter van de woningbouwvereniging De Eendracht, een woningwet woning toegewezen, die hem krachtens de woonruimte verordening niet toekomt. (■■■■■■aaiiiaaiiaiii LEIDEN - Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de speeltuin- woonruirI1[CvCr0rdening veren.ging Zuiderkwartier aan de praktijk „„redelijke situaties Aiyelierstraat werd zaterdag een schcpt.Mittelmeijerheeftgebruik groot majoretten-eoncours georga- gemaakt van de mogelijkheid om niseerd Aan het concours werd bjj dezc conlmissic in beroep te door 14 groepen deelgenomen. On- n De huisvestingscommissie danks de slechte weersomstandig- sUat onder voorzitterschap van heden kon het volledige pro- wethouder Verboom en bestaat gramma worden afgewerkt. verder uit het CDA-raadslid en Majorette-peloton Pauline oud-wethouder Ham, vertegen- Voor de heer Mittelmeijer is een zeskamerwoning aan de Charlotte de Bourbonhof gereserveerd. Hij wil daar met zijn gezin, vier per sonen in totaal, intrekken. .De ge meentelijke woonruimteverorde ning schrijft voor dat zeskamer woningen bestemd zijn voor ge zinnen met vier of meer kinderen. De toewijzing is geschied op last van de Huisvestingscommissie. Deze commissie is door de ge meenteraad in het leven geroepen om een beroep mogelijk te maken op beslissingen van Bureau Huis vesting of om in te kunnen grijpen bij gevallen waarin de papieren heer Dekker, directeur van Bu reau Huisvesting zei in een inter view in deze krant op 31 januari van dit jaar: "Triest is de situatie voor de grote gezinnen (vier kin deren en meer). Die kan je redelij kerwijs niet weghelpen op een vierkamerwoning. Voor hen geldt een wachtlijst van bijna drie jaar. De oplossing weten we nog niet. Er moeten meer aangepaste wonin gen voor grote gezinnen komen. Er zijn er gewoon te weinig". Overstag boekte de meeste mocht naast de eerste prijs ook de „Groenoordhal-wisselbeker" in tcii lcuciailt ontvangst nemen. Het majorette, bouwverenigingen woordigers van de vakbonden, de Bond van Huis- en Grondeigena- de Federatie van woning- Het is niet bekend waarom de huisvestingscommissie deson danks tot toewijzing van de zes kamerwoning aan de heer Mittel meijer is overgegaan. In eerste in stantie schijnt de commissie wel van plan geweest te zijn om het advies van Bureau Huisvesting te volgen, maar na een pleidooi van de heer Mittelmeijer is de com missie, die achter gesloten deuren vergadert, overstag gegaan. We thouder Verboom, voorzitter van de commissie, was vanmorgen voor commentaar niet bereikbaar. De heer Mittelmeijer wilde in dit stadium nog niet op de gang van zaken ingaan. De enige instantie, die de beslissing van de huisves tingscommissie nog zou kunnen terugdraaien, is het college van B. korps van "Aktief' eindigde met een halve punt verschil op de tweede plaats. De prijs voor de be ste hoofdmajorette ging naar Selma Yperlaan van Aktief. Een eervolle vermelding ging naar de jeugd van "De Toekomst". Het totaal puntenklassement luidde als volgt 1. Pauline (Leiden 102,5 pnt, 2. Aktief (Leiden) 102 pat, 3. Caravelli's (Katwyk) 98 pnt, 4. Kooigirls (Leiden) 93 pnt, 5. The Golden Green Stars (Leiden) 91 pnt, 6. Juwelen (junioren) (Leiden 90,5 pnt, 7. Nieuw Leven (Leiden) 88,5 pnt, 8. Juwelen-selectie (Lei den) 88,5 pnt, 9. Juwelen-senioren (Leiden) 87 pnt, 10. Ons Buiten (Leiden) 83,5 pnt, 11. De Toekomst-senioren (Leiden) 80 pnt. 12. De Zuil (Leiden) 78 pnt, 13. De Toekomst-senioren (Leiden) 80 pnt, 12. De Zuil (Leiden) 78 pnt, 13. VIOS (Zoeterwoudc) 77,5 pnt, 14. De Toekomst-jeugd (Leiden) 76 pnt. Sierbestrating LEIDEN - De' firma Schouls is vandaag begonnen met het aan brengen van een rode asfaltlaag in het gedeelte van de Haarlemmer straat tussen Turfmarkt en Peli kaanstraat. Het werk is een onder deel van de sierbestrating van de Haarlemmerstraat. Telkens zal een deel van de straat worden afgezet. Gedurende deze periode mogen er geen auto's in de Haarlemmerstraat komen. venorganisaties. Schaars Zoals gezegd hebben de ambtena ren van Bureau Huisvesting aan de commissie geadviseerd om de woning niet aan Mittelmeijer toe te wijzen. Grotere woningwetwo ningen zijn schaars in Leiden. De oooooc LEIDEN - Klokslag half negen gisteravond verwelkomde se cretaris Jan van Zijp flinks op de fotode 25.000ste bezoeker van de Leidato-huishoudshow in de Leidse Groenoordhallen De gelukkige was mevrouw P. Vermond, uit de Toscaninilaan 18 in Leiden, die juist terugge keerd van een weekend in de ca ravan, samen met haar man, twee dochters en aanstaande schoonzoon de expositie bezocht "De Leidato is voor ons vaste prik. We komen er ieder jaar", aldus mevrouw Vermond die behalve een waardebon nog tal van andere geschenken in ont vangst mocht nemen. Het berei ken van die mijlpaal gebeurde op een dag dat, zo zei Jan van Zijp, alle records werden gebro ken. In de middaguren waren er rond de 10.000 betalende bezoe kers geweest. "En dat is een aan tal dat we normaal qp een hele zondag binnenhalen", aldus Van Zijp. Vooral het aantal jeugdige be zoekers was dit jaar bijzonder groot. Deels kan dat worden toegeschreven aan de verschil lende attracties, die zondag middag werden geboden. Zo werden er in totaal 1700 gratis ijsjes uitgereikt. Verder was er een bijzonder grote deelname aan de wedstrijd, waarbij kin deren met zelfgemaakte mutsen dongen naar de hoogste eer. In totaal verschenen er meer dan 300 jongens en meisjes voor de jury. Elk deelnemertje kreeg in ieder geval een geschenk. Op de Leidato ontstonden bij tijd en wijle kleine opstoppin gen tussen de stands door de grote publieke belangstelling voor bepaalde stands. De grote trekpleisters op de huishouds- how vormden onder meer de aquariumshow, de tentoonstel ling van schilderijen van naaldwerk van amateurs en de mini-ijsbaan. Ook de modeshow trok veel publiek. Grote belangstelling bestond er ook voor de traditionele Leidato-loopAan de prestatie tocht, die voor de achtste maal werd georganiseerd door de ge zamenlijke Leidse atletiekver enigingen, werd deelgenomen door 375 personen. De uitslag was: l. Dré de Wit, Voorschoten, 2. C. Filippo, Kat wijk aan zee, 3. J. Hendriks, Voorschoten, 4. ASzirmai, Lei den, 5. P.v.d. Burg, Noordwij- kerhout, 6. P. v. Denzen, Noord- wijkerhout, 7. Jac. H. Kraan, Hazerswoude,8.C.H.v.Gerven, Nieuw Vennep, 9. T. Noort, Noordwijk, 10. S. Strijk, Rijp- wetering. De drie eerstaanko- mende dames waren: Karin Kerkvliet, Roelofarendsveen (127ste), Sandra v.d. Graaf, Leiden (167), en T. Janssen, Be- nnebroek (172). De oudste deelnemers aan de Leidato-loop waren mevrouw E. H. Leemans-Taverne en mijn heer B. Kenter, beiden uit Lei den. Jongste loper was de 4-jarige Bart Sanders uit Hoog made. Tenslotte werden door de wan delvereniging "WIK" zaterdag en zondag Leidato- wandeltochten georganiseerd over afstanden van 10 en 15 ki lometer. Zaterdag deden er ruim honderd wandelaars mee. voetbalvereniging wint dit seizoen de grote ZWARTE W0LFBEKER V.T.L. winnaar '75-76 U koop bij ons altijd met 10-15% korting op vertoon ver. lidmaatschap Lange Mare 104, Leiden. Bij de Haarlemmerstr. huishoudshow LEIDEN - Met een ziekenhuisbed op de Koornbeursbrug (zie foto) heeft het Comité voor Nieuwbouw AZL afgelopen zaterdag gedemonstreerd voor een onmiddellijke start van de nieuicbouw van het academisch ziekenhuis in Leiden. Ruim duizend voorbijgangers zetten hun handtekening onder een petitie, die tezijnertijd naar het ministerie van onderwijs en weten schappen zal worden gestuurd. Het comité, waarin diverse belangenorga nisaties zijn vertegenwoordigd,meent dat nieuwbouw hard nodig is. aan gezien de bestaande bebouwing een onhoudbare situatie oplevert. Zoals bekend beslist de ministerraad in november of de nieuwbouw al of niet doorgaat. opgeheven. De klinische functies van deze kliniek worden dan over geheveld naar de nieuw te stichten afdeling orthopedie in het AZL. Met de uitbreiding van het aantal personeelsplaatsen is Klein tege moet gekomen aan de verlangens van het Academisch Ziekenhuis, waar al eerder gevreesd werd dat het beschikbaarstellen van slechts 75 plaatsen de personeelsproble men in het ziekenhuis alleen groter zou maken. LEIDEN - Staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen heeft alsnog besloten het aantal personeelsplaatsen voor de nieuwe afdeling orthopedie in het Acade misch Ziekenhuis Leiden uit te breiden van 75 tot 90. De staatsse cretaris heeft laten weten dat de e tra plaatsen zovet personeelsleden Kliniek moeten men. De Anna-Kli bekend, aan het tl mogelijk door van de Anna- Endegeest De afgelopen weken heb ik de dis cussie over de opknapbeurt van de paviljoens dames E en F en heren F in Endegeest met veel interesse ge volgd. Er zijn allerlei mensen in uw krant over deze kwestie aan het woord geweest, van politieke figu ren tot artsen en verplegend perso neel. Ik vind dat er eigenlijk over de hoofden van de mensen waarom het in die gebouwen gaat, heen werd gepraat. Tot dusver kwamen de psychiatrische patiënten zelf niet aan het woord. Op dat punt heb ik wel enige erva ring. De afgelopen driejaar werd ik een aantal malen opgenomen in een kliniek, drie keer voor een korte pe riode in Endegeest, in het veel be sproken gebouw dames F, één keer langere tijd in de Jelgersmakliniek. Daar heb ik eerst in de dependance gewoond, in een eigen kamertje. Daarna in het hoofdgebouw met anderen op een zaal. Het spreekt vanzelf dat ik deze ervaring maar liever niet achter de rug had. Het kost me moeite mijn mening over de opknapbeurt in Endegeest te geven omdat het me herinnert aan een zware tijd in mijn leven. Laat ik maar beginnen met een be schrijving te geven van dames F zoals het de eerste keer in 1973 en de laatste keer begin dit jaar eruit zag. 1973: een zaal vol hoge antieke ziekenhuisbedden zo dicht moge lijk naast elkaar. Om de zaal heen kamertjes voor de allerergste pa- tienten. In de zaal zaten dag in, dag uit veertig volwassen vrouwen bij elkaar. Er werd gezamenlijk in ge geten (met botte messen die on middellijk na het snijden van je stukje vlees werden afgepakt). Di- rekt aan de zaal grensde een kleine ruimte waarin vier wastafels met koud water, een douche en een paar w.c.'s waren. In elk geval kon je niet elke dag onder de douche omdat die met veertig vrouwen gedeeld moest worden. De toiletten waren oud en aftands. Boven stond de ge zamenlijke klerenkast die de zuster op een bepaald uur van de dag open maakte. Dan mocht je van jurk verwisselen. Allemaal regels die toen gebruikelijk waren. Ze waren noodzakelijk door de slechte, pri- LEIDEN-Kleutersvan deprot.chr. kleuterschool aan de Storm Buy- singhstraat (een nieuwe school met twee lokalen) gingen vanochtend in optocht door de wijk om uiting te geven aan hun blijdschap over het nieuwe onderkomenEerder zaten ze in een lokaal van de Groen van Pnnsterschool (eveneens Storm Buysinghstraat) en in een lokaal van de openbare school aan de Opaalstraat. Ze hebben thans twee lokalen en een speelklas. Rectificatie LEIDEN - In het bericht over een vergadering van de raadscommis sie die zich bezig heeft gehouden met de renovatieplannen voor En degeest (krant van afgelopen zater dag), is een storende fout geslopen. In het bericht staat dat er volgens de directeur van Endegeest, Mojet, niet gewerkt wordt aan een totaal plan, waarvan een plan voor ver nieuwbouw ten behoeve van chro nische patiënten deel zal gaan uit maken. Dat is echter juist wel het geval. LEIDEN - Honderd jaar gele den stichtte prof. C. K. Hof- mann met enkele medewerkers het Leidse zoologisch laborato rium. Deze weck wordt dit feit - ofschoon de juiste datum niet bekend is - met diverse activi teiten gevierd. Het zoölogisch laboratorium stond een eeuw geleden op de zelfde plaats als nu: aan de Ster- rewachtlaan, langs de Witte Singel. Toen het gebouw door Hofmann c.s. betrokken werd, betekende dat ook de erken ningvan de volwaardigheid van de discipline algemene zoologie aan de Leidse universiteit. Aanvankelijk werd de dier kunde namelijk in het kader van de geneeskundeopleiding gedoceerd, terwijl de natuur lijke historie een onderdeel vormde van de natuurfilosofi sche faculteit De Practica die in het laboratorium gegeven wer den, bestonden voornamelijk uit observaties van preparaten uit demonstraties Er was veel ruimte, maar langzamerhand kwamen er steeds meer studen ten en de practicumruimte zo wel als de collegezaal werden te klein. In 1905 werd het labora- Ruimtegebrek personeel en werd ook als dis cipline uitgebreid in de richting van oecologie en de toepassin gen in de landbouwdierkunde en visscrybiologie. De hoogle raar C. J. van der Klaauw gaf vervolgens een krachtige im puls aan de ontwikkeling Vun de zoologie en dus ook aan het noodvoorzieningen troffen toestemming boratorium - het huidige toren gebouw aan de Kaiserstraat - dat in 1958 geopend werd. In de jaren daarna werd het oude ge bouw grotendeels vervangen en in 1961 opende de toenmalige nog steeds groot probleem torium voor het eerst verbouwd en uitgebreid. Toen in 1917. met de Wet Lim burg, HBS-ers de mogelijkheid kregen om wis-en natuurkunde te gaan studeren en er dus een grote behoefte aan leraren ont stond, nam het aantal studenten snel toe. De zoölogie eiste meer werk in het zoölogisch labora- minister Cals het geb( torium. Na de laatstse wereldoorlog heeft het zoologisch laborato rium, dat tot in de kleinste hoekjes gevuld was, nog lang op uitbreiding moeten wachten. En nadat er tussentijds enkele de zijde van de Singel. Intussen was er zoveel vertra ging opgetreden, dat de nieuwe huisvesting spoedig alweer te klein was. Een situatie die tot op de dag van vandaag voortduurt. Op wetenschappelijk gebied kreeg de zoölogie in Leiden in ternationaal een grote naam, o.a. door Tinbergen en diens opvolger Van Iersel, Van der Klaauw en Kuenen. De jongste loot aan de stam van zoölogie is nog steeds milieubiologie, een discipline waarvoor in 1970 Kuenen buitengewoon hoogle raar werd en waarover de dage lijkse leiding nu berust by H. Udo de Haes. De zoölogie aan de Leidse uni versiteit is intussen danig uit gegroeid, vergeleken by de start in 1876. Er zijn nu vijf hooglera ren, drie lectoren, 26 weten schappelijk medewerkers, 54 technische en administratieve medewerkers, talrijke student-assistenten en enkele medewerkers die door buiten universitaire instellingen, zoals de Stichting voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek, zijn aangesteld. mitieve huisvesting en ze pasten in de manier waarop toen psychiatri sche patiënten werden behandeld. Vlak daarna vertoefde ik in de si tuatie die Armand Höppener zo ideaal vind. Ik woonde op een eigen kamertje met twaalf anderen in de dependance van de Jelgersmakli niek. Goed verzorgd en prima op geborgen. Zo goed zelfs dat ik er eigenlijk liever wilde blijven. On danks alle problemen die ik toen had, voelde ik me er thuis. Er werd voor me gedacht. Achteraf gezien werkte dat de hospitalisatie in de hand. Ik had mijn eigen wereldje en hoefde niet meer terug naar het ge wone dagelijkse leven. Na die eerste keer op dames F ben ik er twee keer kort terug geweest. Wat ik merkte, was dat de relatie patiënt - verplegend personeel sterk verbeterd was, maar dat aan de meest elementaire woonom standigheden om te beginnen met douches en toiletten zoals elke Ne derlander ze heeft, nog niets was gedaan. Ik vind dat schandelijk. Naar mijn mening moet in zaken als opknapbeurten van Endegeest vooral pragmatisch worden gehan deld. Hoe eerder het gebouw wordt verbeterd, des te prettiger zal dat zijn voor de bewoners. Verder heb ik zo mijn twijfels over de z.g. woonunits van Höppener. zijn idea lisme valt te respecteren, maar ik ga er liever van uit dat dames F tijde lijke verblijfplaatsen zijn. Als aan de meest eenvoudige behoeften zoals toiletten, douches e.d. is vol daan, is het niet zo belangrijk of psychiatrische patiënten in leuke kleine huisjes op het landgoed En degeest wonen of met elkaar in gro tere ruimtes. Voor je genezing heb je een goede relatie met je arts no dig, een menselijke behandeling van de verpleegkundigen en vooral opvangmogelijkheden buiten de kliniek. Uit eigen ervaring weet ik dat ze daar op Endegeest hun best voor doen, maar nogal in de uit voering van hun werk worden be lemmerd door de slechte behuizing van het moment. Ik vind daarom dat de gemeenteraad het advies van de directie en vooral van de ver pleegkundige staf niet naast zich neer mag leggen. De verbouwing moet zo snel mogelijk doorgaan, de bewoners van de opname paviljoens mogen niet langer hierop wachten. Pas als dat ge beurd is wordt een discussie over een menswaardige behandeling van psychiatrische patiënten zin vol. Laat de PvdA (waar ik ook vaak op stem) hier maar haar energie in steken. Dat is harder nodig want ik durf niet goed deze brief voluit te ondertekenen. Buiten de kliniek kijken mensen nog altijd vreemd tegen ex-bewoners van Endegecst aan en ik word in mijn huidige werkkring liever niet geconfron teerd met mijn psychiatrisch verle den. Met vriendelijke groeten, een voormalige beloonster van dames F. naam en adres bij redactie be kend). Aan de Technische Hogeschool in Delft is T. C. Vrolijk (Noordwyker- hout) Geslaagd voor het doctoraal i mijningenieur.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3