LEIDSCH mDAGBLAD STAKING SOWETO vandaag Werkgevers pleiten voor intrekken VAD LEIDSCH DAGBLAD Moeder krijgt verkeerde baby mee Teng weer terug in Peking? Roda leidt eredivisie 25.000 illegalen tijdens de bezetting Negen politiemannen in Argentinië gedood MAANDAG 13 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35035 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs iIk word abonnee per 28 september 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mi| 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend afs abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, (antwoordnummer 214. Leiden. Grof volkoren brood en tarwe stokbroden 100% natuur Gebakken voor uw gezondheid. Vraag er uw L.B.F. bakker maar om. "Vergissing" ziekenhuis GOUDAIWADDINXVEEN Gedurende één uur heeft afge lopen week een inwoonster van Waddinxveen de "verkeerde baby" thuis gehad. Voordat ze bemerkte dat inplaats van haar pas-geboren dochtertje een vreemd jongetje mee naar huis was gegeven, reed de ambu lance opnieuw voor om de baby te ruilen. De moeder van het jongetje wist intussen nog niet dat haar telg een onverwachts reisje naar Waddinxveen had gemaakt. Toen echter de voeding werd uitgesteld, bracht het zieken huispersoneel haar op de hoogte van de "babyruil" Zuster de Wit van de kraamaf- deling van het Goudse St. Jozef ziekenhuis: "Nee,zoiets heb ik in die twintig jaar dat ik hier werk nog niet meegemaakt. Het is een moment van onoplettendheid geweest. Kijk, er liggen een stel kinderen klaar en die zijn hele maal ingepakt". De baby's op de kraamafdeling legt zuster de Wit uit, dragen een bandje waarop de naam van de vader staat. Als ze gereed zijn gemaakt om naar huis te gaan, worden ze aangekleed en wordt er een kaartje op de wieg ge daan. "De zuster moet gewoon de verkeerde baby hebben ge pakt. Een puur menselijke fout". De ouders van beide baby's en het ziekenhuispersoneel hebben de zaak van de "wisselbaby's'' lakoniek opgevat. Zuster de Wit: "Die Waddinxveense mevrouw had nog helemaal niet ontdekt dat ze de verkeerde baby had. We hebben er achteraf hartelijk PEKING (AFP/DPA) - De in april uit zijn functies gezette voormalige vice-premier Teng Hsiao-ping is weer in Peking. Hij zou daar „hoge bestuursfuncties" hebben gekre gen. Dit schreef vandaag het in Hongkong verschijnende blad Ming Po. Het blad had dit gerucht vernomen van een reiziger uit Kanton. In deze 'stad werd verteld dat militairen Teng met een vliegtuig hadden op gehaald uit Mongolië, waar hij naar toe was gestuurd om door middel van arbeidstherapie „heropge voed" te worden. De voormalige vice-premier was door volgelingen van Mao uitge rangeerd omdat hij ideeën verkon digde die in strijd waren met de po litiek van Mao. Het overlijden van voorzitter Mao heeft overigens niets veranderd aan de kritisch ideologische aanvallen van China op Moskou. Vandaag waarschuwde het persbureau Nieuw-China de landen van de derde wereld voor economische hulp van de Sowjet-Unie. De hulp van Moskou is in feite 'ver gif, aldus het persbureau, dat de voorstellen van de Sowjet-leiders aan de ontwikkelingslanden beti telt als een „wrede valstrik van de Sowjet-revisionisten om de landen van de derde wereld economisch afhankelijk van de Sowjet-Unie te 'maken en de Aziatische, Afri kaanse en Latijns-Amerikaanse landen te verlagen tot landbouw- produkten en mineralen leverende koloniën', aldus Nieuw-China. Het stoffelijk overschot van Mao zal tot vrijdag in de grote hal van het volk in Peking opgebaard blijven. Wat er daarna gebeurt is niet be kend. Men dacht aanvankelijk dat Mao gecremeerd zou worden, maar de laatste tijd gaan geruchten over een teraardebestelling. Dr. De Jong: AMSTERDAM (SP) - Het aantal il legale werkers in Nederland gedu rende de Tweede Wereldoorlog vóór september 1944 heeft in de buurt van de 25.000 gelegen. Van hen zijn voor die datum naar schat ting 10.000 gearresteerd en hebben omstreeks 6.000 het leven verloren. Daar zijn in de hongerwinter nog enkele duizenden bijgekomen. Dr. Lou de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (foto) is op grond van een ingewikkelde berekening - en on der het grootste voorbehoud - tot deze cijfers gekomen. „Ik vond dat ik een schatting niet uit de weg mocht gaan", zei hij vanmorgen in een voordracht voor de afdeling let teren van de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschap pen in Amsterdam. Een waar deoordeel over het Nederlandse volk in de oorlogsjaren wilde hij niet aan zijn cijfers verbinden. (zie verder pag. 5) Op spoorwegstations, in bussen en taxi's zag men zeer weinig zwarten op weg naar hun werk in de indus triegebieden van Johannesburg. De chef van een busstation ver klaarde dat de bussen uit Soweto vanochtend leeg in Johannesburg waren aangekomen. Hij zei ook dat de afgelopen nacht een bus in brand was gestoken. Op het spoorwegstation voor niet- blanken van Johannesbrug kwa men de treinen uit Soweto nage noeg leeg binnen. Pamfletten In het afgelopen weekeinde waren in de zwarte woongebieden in het noorden van het land pamfletten verspreid waarin de organisatoren erop aandrongen de actie vreed zaam te laten verlopen en waarin zij de inwoners verzochten binnen te blijven. Men gelooft dat de organisatoren daarmee een herhaling willen voorkomen van de gevechten tus sen werkwillige en stakende zwar ten, zoals die zich drie weken gele den voordeden. De organisatoren van de staking eisen onder meer de vrijlating van bijna driehonderd zwarte leiders die in gevangen schap verkeren sinds de betogin gen van juni. Rustig Volgens de Zuidafrikaanse politie was het vandaag in alle zwarte woongebieden rustig. Men beves tigde dat de staking wat Johannes burg betreft vrij algemeen is, maar merkte op dat in de rest van het land 'alles normaal functioneert'. De dienst openbaar vervoer van Vliegend fort" naar museum Het luchtvaartmuseum op het Parijse vliegveld LeBourget is in het bezit gekomen van een oude maar nog steeds in goede staat verkerende B-17hel z.g. "Vlie gende Fort" uit de tweede werel doorlog. Sinds de oorlog had het Nationale Geografisch Instituut van Frankrijk drie van deze ma chines in gebruik voor het maken van luchtopnamen en weten schappelijk onderzoek. Eén er- Johannesburg deelde mee dat slechts vier van de 62 zwarte bu sconducteurs en negen van de 66 chauffeurs zich op hun werk had den gemeld. Weer doden In kantoren en fabrieken varieerde de opkomst van zwarte arbeiders van 'behoorlijk' tot 'tamelijk slecht'. Een bedrijf meldde, dat ze ventig procent van de werknemers niet op het werk was gekomen. Bij anti-apartheidsrellen zijn, liaar vanochtend werd bekendgemaakt, in het afgelopen weekeinde zes mensen gedood. Drie negers of kleurlingen werden door de politie doodgeschoten. Drie anderen vie len onder kogels van blanken die probeerden hun eigendommen tegen plunderaars te beschermen. De laatste tijd hebben veel blanken wapens en munitie aangeschaft (zie ook pagina 7). Diefstal uit manege voor gehandicapten LEIDEN - In de manege "Moedig voorwaarts" van de Stichting Paardrijden Gehandicapten voor Leiden en omstreken aan de Was- senaarseweg is in de nacht van za terdag op zondag ingebroken. De daders gingen er vandoor met zes zadels en zeven hoofdstellen met teugels. Voor de stichting betekent deze diefstal een strop van 6000.-. Onderzocht wordt nog of de verze kering de schade dekt. De inbre kers zijn de manege binnengeko men door het forceren van een deur. Een deel van de gestolen za dels had speciale voorzieningen, om het paardrijden door gehandi capten mogelijk te maken. t VW-PSV (2-0): hier een spelmoment waarin Nick Deacy (r) en. PaulPosthuma vergeefs naar de bal springen, die door doelman. Sobczak het veld wordt ingestompt - waarbij de Venlose verde diger Monnee (l) ietwat in de knel komt te zitten. Het demasqué is begonnen In het kader van de nivellering die zich voltrekt in de vader landse voetbaleredivisie zul len zaterdag 11 en zondag 12 september als uiterst geden kwaardige dagen te boek wor den gesteld. Het zal immers niet vaak voorkomen dat de drie (voor malige) grootmachten, PSV, Ajax en Feyenoord, in één weekeinde alle een nederlaag leden. Zaterdag en zondag ge beurde dat wel, waarmee een fors brok gelijkschakeling zijn beslag kreeg. Ajax en Feye noord werden zaterdagavond al in eigen huis ontmaskerd, door respectievelijk Sparta (1-3) en Roda JC (0-2), PSV moest met lege handen ver trekken uit Venlo, waar debu tant VW dan weliswaar niet sterk, maar wel slim was. De ongewone situatie doet zich nu voor dat Roda JC eredivisie- leider is. Twee gebeurtenissen hebben gisteren de grand prix van Ita lië beheerst. De rentree van wereldkampioen autoracer Nikki Lauda, die sensationeel vierde werd na drie weken ge leden nog op het randje van de dood te hebben gebalanceerd en de diskwalificatie voor de race van Lauda's grote concur rent James Hunt. De Brit mocht echter toch van start gaan, zij het als laatste. Ronnie Peterson zegevierde overigens de derde maal op Monza. Van regionaal voetbalni veau louter positieve berich ten. In de eerste klasse van het zaterdagvoetbal bezetten Noordwijk, Quick Boys en RCL de eerste drie plaatsen, in de hoofdklasse van het zon dagvoetbal behaalde UVS een verdienstelijk gelijkspel bij Unitas PAGINA'S 9-15 Abortuswetten na zes jaar in de Tweede Kamer. PAGINA5 Ford eist snelle berechting kapers. PAGINA 7 Portugese president tikt Soares op de vingers. PAGINA 6 ATLANTIC CITY (Ver. Staten)- Dorothy Benham is de kersverse "Miss Amerika". Deze schoonheid werd in het afgelopen weekeinde de 57ste miss in successie. De "belo ning" van haar uitverkiezing be staat voor een deel uit de publici teit. Op schier koninklijke wijze wordt zij na de kroning door foto grafen belegerd, die dankbaar zijn dat zij zo'n charmant object voor hun lenzen krijgen. Ze hebben het wel eens met heel wat minder moe ten doen. DEN HAAG (ANP) - Dc twee grote werkgeversbonden in Nederland, het VNO en NCW, willen dat het wetsontwerp op de Vermogen- saanwasdeling (VAD) wordt inge trokken. Dit laten het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlandse Christelijke Werkgeversverbond weten in een brief aan de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die zich be zig houdt met de VAD. Ook ver zochten de werkgevers de commis sie nader overleg tussen de rege ring en de sociale partners te be vorderen voor het zoeken naar een voor alle partijen aanvaardbare op lossing. De voorzitter van het VNO en NCW. de heren Van Veen en De Wit noemen het wetsontwerp slecht en onrijp. "Met het grondig Buiig Veel bewolking met plaatselijk regen. Eerst zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, morgen overdag wind toenemend tot ma tig of vrij krachtig uit zuidelijke richtingen. Minimumtempera tuur omstreeks 10 graden. Maxima morgen ongeveer 16 gra den. (opgemaakt om 11.15 uur) bestuderen van een vraagstuk dat mede door zijn collectivistische op zet verstrekkende gevolgen heeft is, blijkens de termijn die de rege ring zelf nodig heeft gehad om het wetsontwerp te formuleren (bijna twee jaar), een langere tijd gemoeid dan tweeëneenhalve maand. Het wetsontwerp geeft er tevens geen blijk van, dat de regering zich de kritiek en de bezorgdheid van het bedrijfsleven en ook van anderen heeft aangetrokken". De twee verbonden vestigen er nog eens de aandacht op dat de slechte economische situatie en proble men verbonden met de techniek van uitvoering, voor de Duitse re gering aanleiding zijn geweest een desbetreffend voorstel in te trek ken. Het besluit van de Duitse rege ring kan evenmin los worden ge zien van de ook daar in weten schappelijke kring ernstig betwij felde grondwettelijkheid van de voorgestelde regeling. Ook de vereniging "Nederlandse Dagbladpers (NDP) heeft zich tot de Tweede-Kamercommissie ge richt. Volgens deze vereniging dreigt de VAD een aanzet te bieden tot een ernstige breuk op de in de dagbladwereld gegroeide structu ren. Structuren die garanties beo gen te bieden tegen ongewenste in vloeden op de beslissingen die de redactionele inhoud van het dag blad raken, aldus de NDP. BUENOS AIRES (AP)- In de in het kwamen om het leven, noorden van Argentinië gelegen De ontploffing en aanslag ge- stad Rosario is een in een gepar- schiedden volgens een bekendma- keerde auto verborgen bom tot king van de politie nadat de agen- ontploffmg gebracht op het ogen- ten dienst hadden gedaan tijdens blik dat er een autobus met poli- een voetbalwedstrijd en zij naar tiemensen langs reed. hun bureau terugkeerden. In Ar- Onmiddellijk hierop werd de bus gentinië is het aantal mensen dat beschoten door personen die dit jaar het dodelijke slachtoffer is daarna de vlucht konden nemen. geworden van politieke geweldda- Tenminste negen politieagenten den thans gestegen tot 944. JOHANNESBURG (Reuter/AFP) - De oproep tot een sta king van drie dagen uitgaande van de representatieve stu dentenraad in de zwarte woonstad Soweto, bij Johannes burg, is vandaag, de eerste dag, massaal opgevolgd. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1