TOPra. Woordenstroom op toneel OME KEESJE OVERLEDEN DE GELE SPIN Eerste gebeurtenis. Ik zit in tiet stadion JU A. in Belgrado te kijken naar de derby Partizan-Rode Ster, de toen be roemdste voetbalclubs van Joe goslavië, vergelijkbaar piet Ajax en Feyenoord. Rode Ster was het studentenelfialPar- tizan het „legerelftal"Achter me zat een enthousiaste aan- moediger. Als we de situatie overbrengen op Ajax- Feyenoord, dan zou hij geroe pen hebben: ,Jcom op Cruijffie", „zet voor Pietje", „naar voren Coentje", „pak die bal Eddy", enzovoort, enzovoort. De man achter me in het stadion JH A (ik spreek nu van zo'n jaar oj twintig geleden) riep echter: „goed zo Sloveen", etcetera. Ik vond dat heel typerend. Hij wist niet alleen haarfijn waar al die spelers oorspronkelijk vandaan kwamen, hij onderscheidde ze op die manier ook van elkaar. De Sloveen en de Kroaat moch ten dan allebei, door hun studie in Belgrado, in Rode Ster te recht zijn gekomen, zij bleven toch Sloveen en Kroaat. aardbeving Tweede gebeurtenis. Op 26 juli 1963 wordt Skopje in Macedonië getroffen door een aardbeving. Ik ben met vakantie in Joegos lavië, maar godzijdank niet in Skopje. Wel ken ik daarvan een eerder bezoek een professor die Russisch doceerde aan de uni versiteit in Skopje. Hij was Rus van origine, maar leefde al tien tallen jaren in Joegoslavië. Een buitengewoon aardige zestiger, die me vertelde dat hij zijn Rus sischaccent nooit helemaal kwijt was geraakt, omdat het Russisch en het Servo-Kroatisch te dicht bij elkaar staan. Hoe dichter een vreemde taal bij je eigen taal staat, hoe moeilijker het is, niet om die andere taal te leren, maar wel om hem accent loos uit te spreken. Ik vertelde hem toen dat er Hongaren in Nederland woonden die in 1956 uit hun land gevlucht waren en na enige jaren al vlekkeloos Ne derlands spraken, terwijl wij een prins hadden wiens Duitse afkomst nog altijd voldoende door zijn Nederlands heen schemerde om cabaretiers de mogelijkheid te bieden hem te parodiëren. Die professor, zo hoorde ik later, raakte bij de aardbeving bedolven en be kneld. Men heeft hem nog uren om hulp horen roepen, maar tegen de tijd dat het puin ge ruimd was, was hij overleden. Een droevig einde van een aar dige man, ik denk er nog vaak aan. Maar ik vertel dit verhaal om een andere reden. Een week na de aardbeving vertelt een Sloveense kennis ons (en Slo venië ligt van alle republieken waaruit Joegoslavië bestaat het verst van Skopje af) dat de eer ste reddingsbrigade die in Skopje in actie kwam, de Slo veense was geweest. Hij vertelt het met een mengeling van trots en meewarige spot. Slovenen, zo was maar weer eens gebleken, waren praktischer, meer bij de tijd, hulpvaardiger en tech nisch ontwikkelder dan alle Serven, Kroaten, Bosniërs, Montenegrijnen en Macedo- niërs bij elkaar. geen cent Derde gebeurtenis. Vijf Kroaten kapen een passagiersvliegtuig om de aandacht van de wereld te vestigen op hun eis van een v onafhankelijk Kroatië. Deze vijf zijn ongetwijfeld de naza ten van de Kroaten die in de oor log met de Duitsers heulden tegen 1de Serven, 2. de commu nistische partizanen van Tito (zelf overigens een Kroaat),en 3. de geallieerden. We staan met z'n allen natuurlijk van harte achter de onafhankelijkheidsd- rang van Biafranen, Oekraïn- ers, Basken en Friezen, maar of het ook verstandig zou zijn de nationalistische en deels neo- fascistische Kroaten te steunen in hun strijd voor een vrij Kroa tië valt nog te bezien. Uit de eer ste en tweede gebeurtenis hebt u al begrepen dat de grenzen tus sen bijvoorbeeld Kroatië en Servië vaster omlijnd zijn dan die tussen Friesland en Gronin gen. Vele duizenden Serven van origine die het ongeluk hadden in Kroatië te wonen, werden in de oorlogonder auspiciën van de door de Duitsers tot koning van Kroatië gebombardeerde hertog van Spoleto, afgeslacht op een wijze die wij ons alleen van de Tachtigjarige Oorlog herinneren (a la Naarden: alle Serven de kerk binnengedreven, waarna de kerk in brand werd gestoken: en dat vele malen). Ik wil maar zeggen dat de ani mositeit om niet te zeggen vijandigheid tussen de zes re publieken gedurende het be wind van Tito in een Doornroosje-achtige sluimer toestand heeft verkeerd, die straks bij het wrede ontwaken wel eens zou kunnen omslaan in een chaotische en bloedige bur geroorlog. In dat licht bezien is er weinig reden het onafhanke lijkheidsstreven van de natio nalistische Kroaten toe te jui chen, want ik vertrouw ze,om de waarheid te zeggen, voor geen cent. NICO SCHEEPMAKER Rosencrantz en Guildenstern: De Haagse Comedie heeft een kleine acht jaar later "Rosencrantz en Guildenstern zijn dood" nog eens opgehaald. Destijds een be wierookte voorstelling in een be zielde regie van Paul SteenbergerL Ditmaal was Bernard Goss, die vry recent by de Young Vic uw leven in deze vernuftige grap van Tom Stoppard heeft geblazen, aan de beurt om er in het HOT een reprise te geven. Er is veel gebeurd in het theater, de afgelopen jaren. De interessante vraag was dan ook of het studenti koze woordenspel, waarmee de Engels-Tsjechische auteur het meest befaamde drama van Hamlet doorkruist, stand kon houden en niet aan de jaren zestig gebonden zou zijn. De eerste indruk is mer kwaardigerwijs in tegenstelling tot de gangbare ontwikkeling dat "Ro sencrantz" en Guildenstern zijn dood" minder gemakkelijk te plaatsen is dan toen en dat de be doelingen van al die speelse dub bele bodems er minder eenvoudig uit zijn te halen. Als gevolg van onze verwarrende tijd ongetwij feld, die nog mifider zekerheden laat dan destijds. Of was het de re gie van Bernard Goss, die niet slaagde de kernen markant boven tafel te brengen? Het blijft de vraag. Na de eerste verrassing van toen rijke woordenstroom, studentikoos uitgeschreven in vele sofismen. De stukjes tekst van Shakespeare op die momenten, r'at de wegen van "Hamlet" en het spel van Stoppard I samen liepen, bewezen dat de oude William meer bloed kon meegeven aan zijn figuren dan waartoe het spitse intellectualisme van Stop pard in staat was. Rosencrantz en Guildenstern, stu diekornuiten van de Deense prins eerder, en later vervallen tot karak terloze kinstrijkers op avontuur „ziet men aan het hof van Elseneur binnenwandelen met veel strijka ges. Twee verbijsterde narren zijn het als Laurel en Hardv, maar alles behalve zo sprakeloos. Huns on danks worden ze de existentie filosofie a la Beckett binnengedre ven. Hoewel die kant van de voor stelling ditmaal niet meer zo over tuigde als in eerste instantie, biedt het stuk toch nog voldoende esprit en knappe constructies - men ziet bijvoorbeeld in een generale repeti tie van de toneelspelers een intrige rende aanzet tot wat komen gaat - om toch nog gecharmeerd te wor den door Stoppard. Het leek over igens nu of Eric van Ingen in een mooie arglist van de toneelleider de meest substantiële tekst voor zijn rekening mocht nemen. Hij deed dat zeer plastisch. Jules Royaards als Guildenstern werd tot een leep slim mannetje met een voortdu rende argwaan voor de situatie, waarin hij was verzeild geraakt, Gaston van Erven speelde de dommere Rosencrantz met een aardige beteutering uit. Zeker geen voorstelling, die bene den de standaard van de Haagse Comedie zakte, Goss presenteerde zijn beste troeven in de slotscènes, maar de herinnering van toen werd door deze nieuwe enscenering be paald niet verdrongen. PIET RUIVENKAMP. HILVERSUM - De hoorspelacteur en -regisseur Willem van Capellen is op 87-jarige leeftijd in zijn woning in Hilversum overledenDe crematie heeft inmiddels plaatsgehad. Van Capellen was indertijd bijzonder populair als "ome Keesje". Als acteur kreeg hij ook roem met de vertolking van acht rollen in "Brand in de jonge Jan" van Herman Heijermans. Oudere generaties kennen hem ook als Teun de Klepperman, het kritisch-satirisch VAR A-programma van voor de oorlog. Hij schreef ook enkele kinderboeken. Galerie Van der Vlist Botermarkt 3. Expositie Maijon de Wit en Andries Beeflink - aquarellen. Piet •Gertenaar - schilderijën en Hans Karre- man - edels meed werk. Tot 30 sept. {Geopend di. tm. za. van 10-17 uur, do. tot 21 uur. ItijKsmuseum van Olidheden (Rapen- I burg 28): Werkd. 10 uur voórm.-5 uur 'nam. zondag 1-5 uur nam. Galerie 't Straatje (Nieuwstraat): hand werk Thea Gouverneur, dagelijks van 10-17 uur, behalve zondag en maandag-' (tot 15 »ept). 'Atelier "De Scherf', Nassaulaan 41, .Oegstgeest, te! 150220. Ans v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en moza -eken. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse- 20-22 uur. do. t/m zo. 10-17 uur. Van 26 aug. t/m 12 sept. Galerie Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest Tentoonstelling grafiek van Willy Rie- ser. Van 27 aug. t/m 16 sept. Dag. geopend van 10-16 uur. De Ruif, Janvossensteeg 59. Speelse landschapsfotografie van Wouter Daams. Tot 23 sept. De Waag, Aalmarkt 21, artoteek, uitleen tentoonstelling. Tot 24 sept., geopend ma. t/m vr. van 11-18 uur. do. tot 21 uur. (9«d ICl/llM IJ september 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Een sjeik uit Algiers, die dezer dagen een bezoek aan ,Artis" bracht, begon, toén hij aan den ingang door heeren commissa rissen werd ontvangen, tus- schen zijn vingers een sigaret,te te rollen, stak ze aan, deed een trek en overhandigde ze daarna aan een der gastheerendieniet wetende wat de gift beduidde, den tolk om opheldering vroeg. ,f)at is de grootste eer, die u door den sjeik kan worden be wezen", antwoordde de tolk, ,,gij moet die sigarette oprook- en". De uitdrukking op het ge laat van den vereerden commis saris moet bij die mededeling hoogst dubbelzinnig zijn ge weest. - Te Molaan, in de Pruisische kreits Heinsbergis Zondag ge durende de godsdienstoefening de bliksem in de kerk geslagen. Drie personen werden getroffen van wie er een, een jongeling van 17 jaren, op de plaats dood bleef. De beide anderen zullen vermoedelijk herstellen. In het gedrang, dat volgde, zijn vele personen gekwetst en anderen kregen kwetsuren door de stuk ken steen, welke de bliksem had losgerukt en die in vrij grooten getale op de kerkgangers neer vielen. Vijftig jaar geleden: - Opnieuw is een aanslag op Mussolini gepleegd, de derde. Op het Portapiaplein in Rome werd een bom naar zijn auto geworpen,maar Mussolini bleef als door een wonder ongedeerd zijn auto werd zelfs niet bescha digd, daar de bom aan den zij kant terugkaatste terwijl de chauffeur snel doorreed. Wel werden een krantenventer, een étraatveger en twee voorbij gangers gewond. De straatve ger had de tegenwoordigheid van geest zich dadelijk op den dader te werpen, een 18-jarigen steenhouwer uit Toscane, die zonder pas uit Parijs over de grenzen is gekomen. In Parijs verbleef hij in anti-fascistische kringen.Enkele bladen in Rome noemen Frakrijk om die reden indirect verantwoordelijk. •PANDA EN DE GOUDDORST 20-134 De heer Aardvark had zijn apparatuur voor het verdrijven van klop geesten opgesteld, en nu sloot hij de gordijnen. .Keurig" .mompelde hij terwijl hij een laatste blik om zich heen wierp. Alles aangesloten op het lichtnet. Als de klopgeest ook maar een draadje raakt, krijgt hij de schok van zijn levenehvan zijn ehNou ja - draai het knopje maar om, meneer Panda. We gaan de geest verjagen". Panda deed wat hem gevraagd werd, zodat alle draden onder stroom kwamen te staanen Aardvak begon een trommel te bewerken terwijl hij uit alle macht op een trompet blies. Dat was misschien een heel goede manier om geesten de stuipen op het lijf te jagen - maar Jollipop was er niet over te spreken. ,JJit is ver genoeg gegaan", prevelde hij zich naar de woonkamer spoedend.Kerst die onzin in de krant over een geest die ons huis in een ruïne zou hebben veranderd -en nu een verdrijver die het in werkelijk heid doet. Dat gaat niet!" RODE KOOL ROLLETJES Neem van de kool acht mooie bladeren en kook ze ruim een kwartier (winterrodekool een half uur) in een bo dempje water met een lepel azijn, twee kruid nagels, een lepel suiker en wat zout. Fruit intus sen een ragfijn gesnip perde ui in een beetje boter iicht goudgeel, boven laag vuur. Maak 400 g. gemengd gehakt (waarin ook varkensge hakt) aan met het ge fruite uitje, zout en pe per naar smaak, een theelepel bruine suiker, 2 theelepels citroensap, een mespunt kummel en een eetlepel karne melk. Vorm van het ge hakt 8 rolletjes en wik kel elk rolletje in een ro dekoolblad. Leg de koolrolletjes in een goed beboterde vuurvaste schaal en giet er zoveel hete bouillon (evt. van een tablet) by dat ze net onder staan. Zet de schaal een half uurtje in een matig hete oven. FVeeht-verhaol «35ebt...! trouwe I'm heette het! de geschiedenis oneen jongere, daC met 2yn hond TTm grng ccnoën... de coro sbeg om. het jongetje ten rust zwemmen... en dus Icterrcte het zeh con het bcotp tast - Zyn trouwe TTm zworn noarde nol en terete uitgeput! huge tan hetjongere zn ouders h— Mat ze hun zoontje hodden gered, teeg het een gevoarlülce longontsteking en de trouwe "Tim lag voor ztin sponde, tot o'ie qetoor geweten ms. De avonturen van Jommeke. LUXOR "The Outlaw", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur. zo 2.00,4.30,7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. CAMERA: "Once upon a time in the West", dag. 8.00 uur. 14 jaar. Kindermatinee: "Aladin en de Wonder lamp", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.15 uur. Al. Nachtvoorstelling: "A gunfight", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. STUDIO: "One flew over the cuckoo's nest", dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. LIDO: "Family plot", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4 45 uur. 14 jaar. TRIANON: "De Max Havelaar", dag. 2 en 8 uur. 14 jaar. REX: "André van Duin's pretfilm", dag, 7.00 en 9.15 uur. Al. Nachtvoorstelling: "Vrouw je een puntje kan zuigen", vr uur. 18 jaar. 1.30 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 liur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur. Avondbezoeken 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14'jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. "Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echt- gen.)v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18^30 tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur en van. 19.00 tot '9.30. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur. do. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 10.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18.30-19 30 uur. Kinderzaal van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (.uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurendfdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): Maandag tlm vrijdag: Bezbel: aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door- lópend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18 30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uuc. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e kla* 13 30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 13-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 'üur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden'gemeld bij het i Hij heeft die op z ijn dak gezet na die laatste inbraken bij hemJ tuut Tuut

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19