Invoering van nieuwe giropas uitgesteld woord" Lezers schrijven „Den Uyl hield Droogte: in EG helpt Nederland het beste Uit in de Randstad BEATRIX IN GENT Heroïne is in Hongkong even duur als i in Amsterdam DONDERDAG 0 SFPTFMBFP 107« ^H2EEEn3!E0^ AMSTERDAM Concertgebouw: 11 sept., 20.15 uur. Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 12 sept., 21.00 uur, optreden van Sammy Davis jr. Stadsschouwburg: 10 sept., 20.00 uuren 12 sept., 13.30 uur, Ned. Operastichting met "De liefde voor de drie sinaasappelen"; 11 sept., 20.15 uur, Publiekstheater met "Eelktra"; 12 t/m 16 sept., 20.15 uur, "Der Vogelhandier". De Brakke Grond: 10 en 11 sept., 20.30 uur, "Molly Bloom"; 13 t/m 16 sept., 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met "Paradise# sorry now". Carré: 10 t/m 16 sept., 20.15 uur, "Van de brug af gezien". Centrum Bellevue: 10 t/m 12 sept. en 16 sept., 20.30 uur, Toneel groep Centrum met "De lamp hangt scheef'; 15 sept., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Van de koele meren des doods"; 16 sept., 12.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Spiegels I". Frascati: 15 en 16 sept., 20.15 uur, "Een kat aan de stoeprand". Niewe de Ia Mar: 10 t/m 12 sept., 20.15 uur, Freek de Jonge en Bram Vermeulen met "Nederlands hoop interieur". Shaffy Theater: 10 en 11 sept. en 14 t/m 16 sept., 20.30 uur, Multi Media met "Eventails"; 10 en 11 sept., 20.30 uur, Japans poppen- circus Bambi met "De legende van de witte reiger"; 14 t/m 16 sept., Katheater met "Rose" dagdromen van een gevangene. ROTTERDAM De Doelen: 12 sept., 20.15 uur, Promenadeconcert met het Geld ers Orkest, m.m.v. Gerard Cox en frans Halsema en het trio Louis van Dijk. Hofpleintheater: 10 en 11 sept. en 14 t/m 16 sept., 20.30 uur, "Quitte of dubbel". Piccolotheater: 10 sept., 20.30 uur. Camera Obscura met "The Herme's egg". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 11 en 12 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De bosgeest" van Anton Tsjechow; 13 en 14 sept., 20.15 uur, Toneelgroep Globe met "Driekoningnavond" van Shakespeare; 15 sept., 20.15 uur, Publiekstheater met "Elektra" van Sophokles; 16 sept., 20.15 uur, Haagse Comedie met "But- ley" van Simon Gray. HOT-Theater: 10 t/m 12 sept., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Rosencrantz en Guildenstern zijn dood" van Tom Stoppard 14 t/m 16 sept., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Woutertje Pieterse" naar Multatuli. 10 en 11 sept. en 14 t/m 16 sept., 20.15 uur, Seth Gaaikema met "Grepen uit het leven van de familie Willekeur. Theater aan de Haven: 10 en 11 sept., 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met "Preparadise sorry now" van Fassbinder; 16 sept., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "De tuin van het paradijs" van Andersen. Congresgebouw: 11 sept., 20.30 uur. Residentie-orkest o.l.v. Ro ger Norrington. Circustheater: 14 sept., 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met "De liefde voor de drie sinaasappelen" van Serge Proko- fiew. Theater in de Steeg: 10 en 11 sept., 20.30 uur, cabaret Robert Kreis en Peter Stoops; 12 sept., 20.30 uur, café-chantant met Astrid Nijgh. Theater Pepijn: 15 en 16 sept., 20.30 uur. Liselore Gerritsen, Laurens van Rooyen en Leo Wijnkamp "Een klein concert 2": "Heb je ons gezien?". Gemeentemuseum: 15 sept., 20.15 uur, klassieke muziek uit Noord-India. LEIDEN Marekerk: 10 sept., 20.15 uur, orgelconcert door Piet van Eg- mond. BRUSSEL (SP) - De Nederlandse regering heeft zich binnen de EG tot nu toe het meest soepel opge steld by het verlenen van hulp aan door droogte getroffen agrarische ondernemers. Geen van de andere Euromarkt-landen is tot nu toe zo effectief te hulp gekomen. De meeste landen hebben zelfs nog geen uitgewerkte regeling klaar. Die conclusie valt te trekken aan de vooravond van het topberaad van )de negen ministers van Landbouw dat in Brussel is begonnen. Onder leiding van onze bewindsman van landbouw Van der Stee bespreken de minsters daar een balans van de t I n if Ombudsman Naar aanleiding van de uitzending van de VARA-ombudsman, op 2 september, heb ik 3 opmerking te maken. Ten eertse was deze uitzending et\ het rapport dat verspreid wordt over de Doman-Delacata-therapie voor hersenbeschadigde kinderen, zeer onwetenschappelijk. Het geeft niets weer over de theorie of de filo sofie, het geeft geen verklaring van het getoonde onderdeel van het programma, en het vertelt niets over de resultaten die deze mensen hebben behaald, wat toch verwacht mag worden als men de term we tenschappelijk gebruikt. Het rap port zit vol onjuistheden en is een medelijdend en beschermend ge baar naar ouders van deze kinde- Ten'tweede: Als ik ouder van een hersenbeschadigd kind was, zou ik üie paternalistische houding zeker weinig waarderen. HeJ impliceert te veel dat de Ombudsman de ou ders als onmondig ziet en dit is des te vreemder in een tijd waarin ou ders zich afzetten, en lang niet altijd ten onrechte, tegen de huidige zwakzinnigen zorg, en een eigen stem laten horen, op velerlei ter rein. Het zijn hun kinderen en zij beslissen. Ten derde was het programma voor de ouders van de Nederlandse kin droogte. Ze is opgesteld door onze landgenoot Lardinois, commissaris voor de landbouw van de EG. Uit dit verslag blijkt dat Nederland niet het hardst door de droogte is getroffen. In bepaalde delen (Zee land, Brabant en Limburg) is de .noodsituatie onder de veehouders iechter wel te vergelijken met die in Luxemburg en België, de meest verbrande landen van de gehele EG. Het beraad in Brussel heeft vooral tot doel te voorkomen dat de di verse landen maatregelen nemen die indruisen tegen het principe van de negen landen om gezamen- deren die deze therapie volgen. Naar hun mening is dit voor hen de juiste beslissing geweest. Zij zijn afhankelijk van veel mensen, en dat is niet altijd gemakkelijk, hoewel het veel vriendschap met zich meebrengten veel relaties die meer betekenen dan slechts medelijden! Deze ouders en hun vrienden, zijn door deze uitzending benadeeld en zullen het er niet gemakkelijk mee hebben. Dat had het team van de Ombudsman en ook zijn deskundi gen op tijd moeten bedenken. Er- zijn nu woorden gevallen die van zeer slechte smaak getuigen. Daar ik me sinds enige tijd verdiept heb in deze materie meen ik met recht te kunnen zeggen dat deze uitzending totaal niet met de wer kelijkheid overeenstemt en getuigt van slechte research Dit is niet de plaats er verder op in te gaan. Met de publicatie van het boek „Kinderen met Hersenletsel, we kunnen wat doen", hoop ik dat er een en ander rechtgezet kan worden. A. Westendorp-Meulenberg, arts, Nassaulaan 29, Oegstgeest. Abortus Al geruime tijd worden wij veron trust door het hand over hand toe nemen van abortus provocatus. Onder het mom van "medemense lijkheid" (sot.ale en psychische in- lyk een .sluitende landbouwpoli tiek te voeren. Wanneer een van de regeringen de concurrentie met de andere vervalst is het hek van de dam, zo vreest "Brussel". In dat kader heeft men daar de schouders opgehaald over een eer der deze week door de Industrie bond NW gelanceerd voorstel. Deze vakbond wil eerl beperking op de Nederlandse export van aar dappelen. Zo'n maatregel zou bij dragen tot een matiging van de prijs die de consument de komende win ter moet betalen. In Brussel wijst men er op dat zoiets een sneeuwba leffect zou kunnen hebben. De re- dicatie) doodt men ongeboren menselijk leven. Als men een ongewenst zwanger schap afbreekt, verzaakt men zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van het ongeboren kind. Men be wandelt de weg van de minste weerstand, om de moeilijkheden, die vaak zeer groot zijn, op te los sen. En dit gebeurt in ons sociale land, waar toch nog genoeg andere wegen zijn om hulp te bieden. Er bestaat een wetsvoorstel van PvdA en WD dat bovengenoemde mis standen wil legaliseren Het voor stel van KVP en ARP is gelukkig minder radicaal, maar het laat door zijn vaagheid genoeg ruimte voor dergelijke oneerbare praktijken. Als éen van deze voorstellen wordt aangenomen zijn wij verantwoor delijk, want de volksvertegen woordiging is op democratische 'wijze tot stand gekomen. Durft u die verantwoordelijkheid aan? Vlak voor de behandeling van de abortusvoorstellen hebt u, als Ne derlands staatsburger nog de kans te protesteren voor het "ongeboren kind" op 11 september. Om twee uur op het Burgefneester de Mon- chyplein in Den Haag. D. VAN DIJK. (Gereformeerde Politieke Jeugd Studieclub) V. d. Waalstraat 45 Leiden gering in Den Haag zou met een be perking van de Nederlandse export elders allerlei maatregelen uitlok ken waarvan onze industrie en het agrarisch bedrijfsleven later de dupe werden. Buiten Nederland is nog geen enkel EG-land met een uitgewerkt plan gekomen om hulp te bieden. In Brussel wordt aangenomen dat uit eindelijk nergens zo effectief hulp zal worden geboden. Intensief overleg tussen de minister van Landbouw Van der Stee en de staatssecretaris voor CRM Meyer (beiden afkomstig van een boerde rij) heeft in feite geleid tot een Besprekingen met andere landen over dit project hebben zoveel tijd gevergd, dat die pas onlangs zijn beëindigd. De verwachting is nu dat alle girorekeninghouders in maart-april van het komend jaar in het bezit zullen komen van de nieuwe pas, die qua formaat aan zienlijk kleiner zal zijn dan het hui dige exemplaar. De nieuwe pas wordt ingevoerd omdat de PTT, aldus een woord voerder, veel klachten heeft gekre gen over het te grote formaat. Verlies Met de nieuwe pas ontstaat volgens een PIT-woord voerder de moge lijkheid het identiteitsbewijs op te bergen in een portemonnaie en dus gescheiden van de giro betaalkaarten. Bij verlies van kaar ten of pas wordt misbruik door derden dan aanzienlijk beperkt. De nieuwe pas wordt ook internatio naal geaccepteerd en wel in die - thans 25 Westeuropese en Noordaf- rikaanse - landen, waar de girobe taalkaart tegen de daar geldende valuta kan worden ingewisseld. Nederlandse girorekeninghouders zullen desondanks bij het verzilve ren van hun betaalkaarten op bui tenlandse postkantoren zeker de eerste tijd naast de nieuwe pas hun paspoort moeten laten zien. Over wogen wordt om dit tonen van het paspoort in het buitenland op den duur te laten vervallen. "Maar", al dus de PTT-zegsman, "dit hangt af van de andere landen en moet dan gelijk en overal van kracht worden. In het ene land wel een paspoort vragen en in het andere land niet is een ondoenlijke zaak. Te groot De PTT ontkent dat de invoering van de nieuwe pas - die overigens veel moeilijker te vervalsen zal zijn - in de eerste plaats geschiedt om ,het op onrechtmatige wijze verzil- Kamernood Het studeren in Wageningen wordt ernstig bemoeilijkt door de schrij nende kamernood. Omdat, zo meent de Wageningse Studenten Organisatie (WSO), het college van bestuur van de landbouwhoge school weigert om de nodige voor zieningen te treffen. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft echter in principe toestemming ge geven voor de bouw van 150 nood- wooneenheden in barakken indien de kamernood daartoe aanleiding geeft. Doordat het college van be stuur nog steeds twijfelt over het bouwen van de barakken is er nu een noodsituatie ontstaan. Laat dit ook voor de mensen uit Leiden en omgeving, die in Wage ningen willen gaan studeren, ech ter geen reden zijn om daarvan af te zien. Als de officiële organen in hun opvang tekort schieten, dan zullen wij de zorg op ons nemen eén ieder onderdak te bieden. Tevens zal door ons keihard gewerkt worden om ervoor te zorgen dat het bestuur van de Landbouwhogeschool met goede huisvesting op de proppen komt. We moeten voorkomen dat de slechte huisvesting een verkapte studentenstop wordt. Namens de WSO, TON BECKERS. Griegstraat 25, Leiden. garantie-inkomen voor de Neder landse agrariërs. Wanneer deze kunnen aantonen dat zij als gevolg van de droogte dit jaar minder dan het minimum-loon (22 mille) verdienen betaalt de overheid onder bepaalde voor waarden het verschil bij. In Brus selse kringen verklaart men deze ideale regeling uit de hoge ontwik keling van onze sociale voorzienin gen in het algemeen. Daaraan valt toe te voegen dat het kabinet-Den Uyl eerder heeft laten weten dat kleine zelfstandigen in principe net zo goed recht hebben op een gega randeerd minimum-inkomen als werknemers. veren van kascheques en girobe taalkaarten tegen te gaan. "Voorop staat, dat de klant het for maat van de huidige pas te groot vindt en dat het kaartje daardoor vaak bij de girobetaalkaarten wordt opgeborgen. Met alle risico's", al dus de P 1*1-woord voerder. I 1 DEN HAAG (SP) - Het kabinet- Den Uyl heeft zijn woord gehou den. De ministers zijn hun kiezers beloften „ruimschoots" nageko- De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Film Ik heb me verbaasd over het be richt dat de Paus en leiders van de Protestantse kerk de mensen heb ben opgeroepen te bidden voor re gen. In dat opzicht zou ik willen vragen of dezelfde mensen iets hebben ondernomen tegen de Zweedse overheid. De Zweedse re gering staat namelijk toe dat een groep een film maakt, waarin Jezus Christus wordt voorgesteld, in ho mofiele en heterofiele relaties, een bank berovend enz. Dit is de film „De vele gezichten van Jezus Chris tus. Hier in India, hebben zelfs mensen van verschillende gods diensten boze brieven gestuurd aan de Zweedse ambassadeur. Overigens heeft de regering van India al eerder zijn bedenkingen geuit tegen dit project dat toen door de Deense overheid werd gesteund. De Denen zeiden destijds toe dat er maatregelen zouden worden ge nomen. De produktie werd inder daad in december vorig jaar ge staakt. Ik vertrouw er op dat onze (Indiase) regering zich nogmaals op deze zaak zal werpen. Mr. G. F. Fernandez Postbus 1725 Bombay Dit is aan het licht gekomen bij een onderzoek van Kamervoorzitter dr. Anne Vondeling (PvdA) naar de woorden en daden van het kabinet-Den Uyl. „De molens van Den Uyl hebben niet alleen snel gemaald, maar ook veel meel gegeven", zo constateert hij in zijn nieuwe boek „Tweede Kamer, lam of leeuw?". Slechts op één belofte is de rege ring naderhand teruggekomen: vrijstelling van belasting van een beperkt bedrag aan inkomen uit vermogen. Ondanks beloften zijn tien zaken tot nu toe blijven liggen. Nog géén voorbereiding is gemaakt met o.a. de subsisièring van het werk van politieke partijen, de voorschriften voor de belegging van grote ban ken, de beperking van de invloed van ontwikkelingsmaatschappijen en de grotere greep van de overheid op niet-CAO-inkomens. Kamervoorzitter Vondeling: „Dit is onontkoombaar positief. Het kabinet-Den Uyl en de Kamer heb ben een indrukwekkende prestatie geleverd". Vlak na het eerste optreden van Den Uyl en de zijnen is beweerd dat het regeringsprogramma veel tè hoog gegrepen was. Dat het toch tot „een zeer geslaagde uitvoering" is gekomen, valt volgens Vondeling te meer op omdat het kabinet twee onverwachte tegenslagen te ver werken heeft gekregen: de energie crisis en de economische terugval. Het is niet alleen de de verdienste van de regering dat de kiezersbelof ten werden nagekomen. Ook van de Tweede Kamer. Want zonder medewerking van het parlement komt er van de regeringsplannen niets terecht. Als „vurig aanhanger van de parlementaire democratie" GENT - Prinses Beatrix heeft giste ren in Gent de Pacificatiedag bij gewoond. In 1576 sloten de Neder landse provincies zich op die dag aaneen in de strijd tegem de Spaanse overheersers. Prinses Bea trix werd verwelkomd door Prins Albert (r.), de burgemeester van Gent. steekt Vondeling zijn vreugde over de prestatie van de Kamer niet on der stoel of banken. In zijn nieuwe boek put de Kamer voorzitter zich uit om te bewijzen dat de macht van het parlement niet heeft ingeboet. Zijn conclusie: „Het parlement heeft voldoende invloed om haar taken aan te kun nen en maakt van haar macht goed gebruik". ADVERTENTIE (en aardigste) dus om iedereen maar uit te nodigen. En dan AMSTERDAM (SP/ANP) - "De straatprijs van de heroine is momenteel in Hongkong even hoog als in Asterdam. Nog niet eens zo lang geleden was een gram heroïne bij ons vijf tot tien keer zo goedkoop. Het betekent dat Hongkong nu zelf het spul moet importeren". Chief superintendent Jack Johnston, hoofd van de hon derdzestig man sterke narcoti cabrigade in Hongkong, wil met dit voorbeeld duidelijk maken dat Bangkok Hongkong heeft verdrongen als wereldheroïn- ecentrum De in Schotland geboren Jack Johnston heeft juist een maand vakantie doorgebracht in zijn vaderland. De man, die al 21 jaar by de politie in de Britse kroon kolonie werkt, brengt aanslui tend een bezoek aan collega's in Amsterdam, Parijs en Genéve Gisteren was hij by de Amster damse recherche-commissaris G. Toorenaar om informatie uit te wisselen met betrekking tot de zeer levendige heroïnehan del tussen het Verre Oosten en de hoofdstad. Johnston: "Als ik een drugs mokkelaar was bracht ik de heroïne ook meteen van het land van produktie, Thailand, naar het Westen. Vroeger ging dat allemaal via Hongkong, al leen maar omdat de baas de par ty wilde controleren Maar zoals het nu gaat brengen ze het risico om gepakt te worden tot de helft terug. Ze hoeven tenslotte minder grenzen te passeren". De chief-superintendent ver telde dat het bijzonder moeilijk is om de grote jongens, de man nen achter de schermen, die vele miljoenen verdienen aan de levensgevaarlijke harddrug, te pakken. "De financiers, daar gaat het omDie raken zelf nooit ook maar éen grammetje aan. Toch pakken we er af en toe wel één. We hebben, schat ik, te maken met zo'n 25 grote jon gens, die echter op verschil lende gebieden opereren: de import van de ruwe opium, de De chef van de narcotica-brigade in Hongkongdie een twee daags bezoek aan de hoofdstad brengt, bezocht gistermiddag in gezelschap van commissaris Toorenaar, de omgeving van de Nieuwmarkt. tussenhandel, de raffinage tot heroïne, de distributie en de uitvoer". Volgens Johnston zijn zeker tien voormalige politieambte naren uit Hongkong in Amster dam betrokken bij de handel in heroïne. Het heeft daarom weinig zin Hongkongse recher cheurs in Amsterdam te statio neren, omdat zij onmiddellyk door hun vroegere collega's zouden worden herkend Deze «zouden hen hartelijk de hand schudden, maar zich tegelijker tijd wel afvragen, wat zy in de Nederlandse hoofdstad komen doen. In een commentaar op de arres tatie van twee Nederlandse koeriers op het vliegveld van Bangkok, die 138 kilo zuivere heroïne in olievaten naar Ne derland wilden smokkelen, zei hij: "Als deze partij in Amster dam op de markt zou zijn ge komen, was de heroineprijs aanzienlijk gedaald met als ge volg dat meer mensen aan her oïne verslaafd zouden raken. De prijzen zouden daarna natuur lijk weer omhoog zijn gegaan". De politieman zag er geen gat in om het verbouwen van de pa-* paver aan te pakken Uit de pa paver halen de boeren ruwe opium. Johnston: "Het gaat om zo'n half miljoen boeren, die in de Thaise bergen leven van de opbrengst van de papaver. Dat veranderen is hetzelfde als in Frankryk de wijngaarden te verbieden. We kennen in Hongkong nu al zo'n twee- tot driehonderd jaar een drugpro bleem. Eerst was het de opium, nu de heroïne. We bezitten heus wel de nodige kennis over aan- en afvoerkana len. Echt weg krijg je het pro bleem niet. Het enige datje kan doen is elkaar zo goed mogelijk te informeren, nationaal en in ternationaal. Juist het persoon lijk kontakt is in deze belang rijk. Er moet vertrouwen zijn tussen de politiekorpsen". De heer Johnston vond het een goede gedachte wanneer er van tyd tot tyd een aantal Amster damse politiemannen een cur sus zou volgen in Hongkong. Maar commissans Toorenaar liet weten dat daar teveel geld mee gemoeid zou zijn. Een der gelijk plan is overigens een jaar geleden al eens ter sprake ge komen. DEN HAAG (SP) - De invoering van een nieuwe pas voor alle (meer dan een miljoen) houders van een girorekening in Nederland is uitgesteld. De PTT, die van plan was om de nieuwe passen nog dit jaar in omloop te brengen, heeft hiervan afgezien omdat internationale afspraken nog niet zijn afgerond. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te bete kenen dat de redactie het met de inhoud eens is. Kamervoorzitter Vondeling in boek:

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7