Annemarie helpt Spaanse zwerfdieren Oudste Lissenaar op weg naar 102 jaar Ruim 200 handtekeningen tegen autoweg Molukkers beschoten DUINSTOFFERING Exclusief feest voor zaken -secretaresses LAMPEN NU UIT... Publiek Nieuwe studieclub NVV af deling Leiden „PROLOOG' MET CHILI DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 HILLEGOM - De Hillegomse Annemarie Schepens is laaiend enthousiast over het verloop van de actie, die ze een paar maanden geleden op touw zette om de zwerfdieren op Ibiza daadwerkelijk te kunnen helpen. Toen ze vijf jaar geleden voor het eerst het zonnige Spaanse eiland betrad, werd het haar al snel duidelijk dat "hier iets moest gebeuren. Want echt, het is een ernstige zaak. Ibiza, een eiland dat zes tig vierkante kilometer groot is, her bergt zo'n tweeduizend zwerfkatten en honden. En ze kunnen zich allemaal onbekommerd voortplanten" aldus Annemarie, die zondag voor de 31ste keer in vijfjaar naar het eiland vliegt om te helpen met het opzetten van een die renasiel. Dat is het resultaat van de actie, die tot nu toe zo'n vierduizend gul den opleverde. "Het is de mentaliteit van de Span jaarden" meent Annemarie. "Ze schoppen en slaan de bedelende dieren en vinden dat ook heel gewoon. Ik heb zelfs vaak last ge had met de guardia civil, als ik het voor het dier opnam" zegt de Hil legomse, die, om daadwerkelijk iets te kunnen doen, vijf jaar Spaans studeerde ("want anders kon je nergens"), schoonheids specialiste werd om geld voor de dieren bijeen te krijgen, grond op Ibiza kocht waar momenteel vijf tien hokken worden neergezet om de dieren in eerste instantie een opvangmogelijkheid te ge- "Maar zeg er wel bij" zegt Annema rie haastig, "dat mijn man sub- director is van een reisbureau, zodat ik altijd vrij reizen heb. An ders denken de mensen terecht hoe zit dat, 31 keer naar Ibiza?" Behalve de bouw van hokken (van beton, tegen de warmte) zullen de zwerfdieren op Ibiza zoveel mo gelijk worden gecastreerd en ge steriliseerd. De Sassenheimse dierenarts De Geus zal Annema rie waarschijnlijk naar San José vergezellen. Waarschijnlijk, om dat de vergunningen wat de Spaanse autoriteiten betreft nog niet rond zijn. Ook dokter De Geus wil belangeloos meehelpen door de operaties uit te voeren. Waarom een Nederlandse arts moet zorgdragen voor het tegen gaan van de snelle dierengroei? "Omdat op het eiland zelf daar geen mogelijkheden voor zijn. Met moet er voor naar Majorca. Dat kost de mensen geld, en dat heeft de bevolking niet of ze heb ben het er niet voor over" weet Annemarie, die in Nederland zelf het ook al vaak voor de dieren heeft opgenomen. Zo was ze nauw betrokken bij de zeehon denactie in Noorwegen en is ze inspectrice van de dierenbe scherming. Annemarie meent echter dat het aantal verwaar loosde dieren hier "in geen ver houding" staat tot die op Ibiza. Hokken Maar dat haar actie zo'n daverend succes zou worden, had ze niet verwacht. "We zijn nu al zover dat de hokken in aanbouw zijn, we kunnen zondag meteen medica menten en injecties tegen rabies meenemen en een officiële die renbescherming is al geopend." Een instantie, die in Spanje totaal onbekend is. Lot Wel zijn er volgens Annemarie tien tallen Nederlanders op het eiland geweest die zich het lot van de dieren aantrokken, ze eten gaven en zich zo aan het betreffende dier hechtten, dat ze alles in het werk stelden het mee te nemen naar Nederland. "Dat is ook een vrij eenvoudige zaak, als de be nodigde inentingen maar gege ven zijn. En ook daar kunnen we mee helpen" aldus Annemarie, die de vele giften "leuke bedra gen" noemt. "En we hebben zo veel positieve en stimulerende reacties gekregen, dat mijn man en ik het plan hebben opgevat ie dereen, die een bijdrage heeft ge stort volgend voorjaar in de gele genheid te stellen zelf een kijkje op Ibiza. te r KATWIJK - Maar liefst 215 bezwaarschriften zijn er bij de gemeenteraad van Katwijk ingediend door bewoners uit de omgeving Kievitlaan-Nachtegaallaan tegen het bestem mingsplan „Landelijk Gebied" voor Katwijk. De bezwaren betreffen allemaal de aanleg van de Laan van Nieuw Zuid langs de voet van de Cantineweg. De bewoners verwachten veel over last van een dergelijke autoweg na bij hun woningen en komen daarom tegen de aanleg van de weg in het geweer. B en W zijn-momenteel bezig met het vormen van hun mening over deze en de andere bezwaren die tegen het ontwerp- bestemmingsplan zyn ingediends waarna zij een advies aan de raad zullen doen daaromtrent. Zij heb ben daar tot 26 november de tijd De 215 bezwaarschriften zijn alle maal van dezelfde inhoud. Ze zijn afgeleid van een uitgebreider be zwaar dat is opgesteld door de heer J. L. den Hollander van de Kievit laan 1 in Katwijk. Deze bewoner heeft een actie in de omgeving ge voerd met als doel zoveel mogelijk bezwaren tegen het bestemmings plan ingediend te krijgen. Hoe de inhoud van zijn en de 215 andere bezwaren is, wilde de heer Den Hol lander ons niet meedelen. „Het lijkt me in dit stadium beter deze zaak niet in de publiciteit te brengen", aldus de heer Den Hollander na overleg met andere buurtbewo- Tegen het ontwerp- bestemmingsplan „Landelijk Ge bied" zijn voor zover ons bekend verder door de volgende instellin gen c.q mensen bezwaarschriften ingediend: het landbouwschap, de veilingvereniging „Katwijk en om geving", de „Commissie tot Be houd en Wederopbouw van Kat wijk" en tuinder N. H. Fennes die zijn grond heeft in het volgens het plan te bebouwen gebied de zande rij Westerbaan. Doorbroken Wéér mede dankzij het al eerder genoemde reisbureau kan An nemarie zorgen dat belangstel lenden voor "écht 'n leuk prijsje" een paar dagen op Ibiza kunnen kijken. Overigens wordt ze nu al bedolven onder de verzoeken, zondag mee te mogen vliegen. "Echt, ze smeken me nu al of ze meemogen, het is ongelofelijk. Maar iedereen wordt op de hoogte gehouden van wat er met het geld gebeurt. En als er men sen zijn, die ook iets willen doen, raad ik ze aan naar de Spaanse ambassade in Den Haag te schrij ven. Want ik heb ervaren dat de mensen dan wat bewuster wor den. Het is een cultuurpatroon, dat best doorbroken kan wor den." Verder staat het gironum mer van Annemarie (372456, tnv A. Schepens, Hillegom), nog steeds open. ARNHEM (APA)- Een tweetal por tiers van de "Tobiasbar" in Ede heeft gisteren tegen middernacht het vuur geopend op een groepje Zuidmolukkers. Drie van hen moesten met schot wonden worden opgenomen in het Bennekomse streekziekenhuis. Het waren de 23-jarige E.L. uit Lun- teren, de even oude L.W. uit de zelfde plaats en de 19-jarige A.S. uit Ede. De laatste werd onder meer in zijn borstkas getroffen. Zijn toe stand is zorgwekkend. De beide Dortiers. R.R. en F.S., zijn nog voortvluchtig. De Edese politie wil niet kwijt of de wapens waarmee het drietal werd beschoten, zijn gevonden. Wel staat vrijwel zeker vast dat er vijf schoten zijn gelost, die alle doel troffen. De moeilijkheden bij de "Tobias bar" ontstonden gisteravond rond half elf, toen een drietal Zuidmo lukkers zich bij de ingang vervoeg de. De portiers, die beschikken over een luikje om te kijken wie er aanbelt, weigerde het stel. Volgens de bareigenaar worden Molukkers wel toegelaten, maar niet in groepjes. "Het is bekend wat| daarvan komt", redeneert hij. De drie jongens beloofden terug tej komen met versterking. Dat ge beurde tegen twaalf uur. Toen ze- probeerden binnen te dringen be gonnen de portiers te schieten. 1 LEIDEN - De NW-afdeling Lei den start in de tweede helft van ok tober met een nieuwe studieclub. Alle leden, ongeacht vooropleiding en leeftijd, kunnen eraan deelne- Iedereen die wel eens wat dieper wil ingaan op de berichten in de krant en het vakbondsblad, en die als vakbondslid een stukje ontwik keling op diverse terreinen wil op doen, kan zich voor deze activiteit van de NW-afdeling opgeven. In de studieclub wordt, onder lei ding van een mentor, om de drie weken de stof van de bijbehorende schriftelijke cursus besproken. In de eerste lessen wordt in grote Vijftig secretaresses van grote bedrijven in een straal van twintig kilometer rond Lei den zijn door de directie van Holiday Inn uitgenodigd vol- gende week vrijdagavond met man of verloofde aanwe zig te zijn op een exclusief feestje in het Holiday Inn- hotel aan de Haagse Schouwweg. Op deze secretaresse-avond zul len de dames niet alleen ver wend worden met drankjes en hapjes maar is de kans ook groot dat één van hen na het feestje huiswaarts snelt in een splinternieuwe Alpha Romeo Van Maanen: Nog elke dag de krant ter waarde van zo'n elfdui zend gulden. De secretaresses hebben een kans van 1 op 450 in het bezit te komen van dit "relatiege schenk". Want diezelfde avond zullen nog 400 colle ga's, verdeeld over de acht andere Holiday Inn hotels in de Benelux op zo'n zelfde feestje aanwezig zijn en ook meedingen in een door com puters geregelde autoloterij. Holiday Inn publiciteitsmana- ger Martin Spaargaren ver telde mij waarom zoveel se cretaresses volgende week massaal in de watten gelegd gaan worden. "Al die meisjes i regelmatig kamers in ons hotel voor zakenrelaties van het bedrijf waarvoor ze werken. We zijn dat eens gaan berekenen en kwamen er toen achter dat we tachtig procent van al onze kamerreserverin gen aan die secretaresses on der meer Sikkens, 3-M, ES- TEC, FASSON, IBM, red.) te danken hebben, ook al hebben ze alleen maar een telefoontje met ons hoeven plegen. Om nu ook eens iets terug te doen hebben we dit georgani seerd. Je kunt als hotel niet met een eenvoudig feestje aan komen dragen. Daar moet iets speciaals van gemaakt wor- CTTT>S De te winnen Alpha Romeo. Onschuldig "Er zullen mensen zijn die een vergelijking trekken tussen dit feest en recente omkoop schandalen. Die slaan de plank goed mis. We proberen er echt niet beter van te wor den of die meisjes op de één of andere manier te beinvloe-. den. Het is een onschuldig feestje zonder bijbedoelingen. En dat er nou toevallig een auto te winnen valt is voor die secretaresses alleen maar meegenomen". Lissenaar Van Maanen, de cuusu= inwoner van het Doiiendorp, gaat rustig door met het verzamelen van nog meer levensjaren. Eén dezer dagen wil hij nummer 102 op zijn naam brengen. Burgemeester Maar een groot feest gaat het dit keer niet worden. Geen bezoek van de burgemeester, geen pers en andere drukte. Daar is zijn ge zondheid op dit moment niet naar. Hij is net fit genoeg om zijn verjaardag te vieren met wat familieleden. Lisses oudste inwoner woont nog steeds aan de Heereweg, boven de voormalige bakkerij waar hij vroeger de eigenaar van was. Hij woont daar alleen op een kamertje en krijgt hulp van het echtpaar dat beneden hem woont. Krant Zijn zus, die in het bejaardentehuis Rustoord woont, vertelde mij dat de 101-jarige nog elke dag nauwkeurig de krant doorpluist om op de hoogte te blijven van de gebeurtenissen in de wereld. "Dat is voor mij een teken dat 'ie het hier nog best naar zijn zin heeft". De bewoners van de PoeldijK in Rijpwetering hebben eindelijk hun zin. Vorige week schreef ik dat twee van de lantaarnpalen op de dijk nu al ruim driejaar dag en nacht branden en dat de Rippers zich daaraan zijn gaan ergeren. Al hun pogingen bij de Stedelijke Lichtfabrieken in Leiden om een einde te maken "aan deze energie-verspilling" liepen steeds op niets uit maar sinds een paar dagen zijn de lichtjes nu toch ge doofd. Tevreden? Dijkbewoner Zandvliet "We zijn blij dat de lampen overdag niet meer branden. Het vervelende is alleen dat ze nu ook 's nachts niet meer branden. Daar hebben we niet om gevraagd". De opening kortgeleden van de vernieuwde woninginrichting van de firma Tissing in Lisse geschiedde uiterst sober. Geen receptie met dure borrels, geen bloemen en zelfs geen lint doorknippen. Het geld dat daarmee gespaard werd, plus nog een extraatje, zal worden besteed om een deel van het door de droogte getroffen Noordwijkse duingebied op nieuw aan te kleden met bo men, struiken en heesters. De actie "Duinstoffering" zal vol gend jaar gaan plaats vinden, een week voor de nationale boomplantdag. Arno Bos, een van de boswachters van Staats bosbeheer, zal dan samen met kinderen uit Lisse en omgeving een kaal stuk duingebied van wat vers groen voorzien. Bos: "Door de aanhoudende droogte en vernielingen door het publiek, is in ons gebied in totaal tachtig procent van de nieuwe aanplant van vorig jaar verloren gegaan. Normaal ge sproken is er geen geld be schikbaar om gelijk weer de schade te herstellen. Daarom zijn we reuzeblij met dit unieke particuliere initiatief. Dit zou men meer moeten doen. Vooral bij zo'n nationale boomplant dag komen wij er dikwijls erg bekaaid af. Laat men nu ook maar eens de blikken richten op het duingebied. Daar heeft ie dereen voordeel van". Koppen De actie "Duinstoffering" gaat de firma Tissing, zo vertelde mij directeur Planteydt, in totaal zo'n 50.000 gulden kosten. Het meeste geld wordt opgeslokt door de grote advertentiecam pagnes in de regionale dag- en weekbladen waarin Tissing de gulle gift ten bate van het ge- Boswachter Bos in "z verdroogde duingebied. troffen duingebied met vette koppen accentueert. De heer Planteydt "Natuurlijk zou het flauwekul zijn om te beweren dat we dit gedaan hebben alleen maar omdat we' zo begaan zijn met het lot van de duinen. Dat zou erg huichelach tig zijn. Deze actie voeren we ook om er zelf beter van te wor den. We proberen ook de aan dacht gevestigd te krijgen op onze zaak en artikelen. Daar hoeven we niet omheen te draaien. Maar waarom zou de commercie niet hand in hand kunnen gaan met een actie voor een goed doel. Voor hetzelfde geld hadden we met die ope ning van onze woninginrichting ook lekker kunnen gaan fuiven. Daar hebben we bewust niet voor gekozen. We hebben ge zocht naar een alternatief om als bedrijf iets in het belang van de bevolking te kunnen doen". fWeet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dari maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. lijnen „De positie van de werKne- mer" geschetst. Hierbij komen aan de orde; loon en beloningssyste men, de CAO, de kringloop van het kapitaal, het jaarverslag van de on derneming, verschillende financierings- eir ondernemings vormen, de organisatie en de groei van de onderneming. In de lessen „Het sociale beleid en de ontwikkeling van de zeggen-^ schap" wordt ingegaan op de ont wikkelingen binnen het bedrijf, zowel ten aanzien van het werkkli maat, de veiligheid, de overbelas ting als ten aanzien van het perso neelsbeleid en de zeggenschap. De lessen „Rechtspositie van de werknemer" behandelen rechten en plichten van de werknemer, ar beidsbemiddeling en sociale ver zekeringen. In de lessen „De Nederlandse Vak beweging" wordt gesproken over de geschiedenis van het NW, op bouw en verbindingen, het begin selprogram en de positie van de vakbeweging nu. De serie „Staatsrecht" handelt over de staat en zijn organen, over de provincie en gemeente, publie krechtelijke bedrijfsorganisatie, oorsprong en werking van het parlementair-democratisch stelsel de rechterljike macht en de admi nistratieve rechtspraak. De kosten voor deelname aan de cursus, inclusief de bijeenkomsten van de studieclub, bedragen dank zij zware subsidies slechts 47 gul den. Belangstellenden voor de NW- studieclub kunnen zich opgeven bij de secretaris van hun vakbond of bij het secretariaat van de NW- afdeling Leiden, Buizerdhorst 36 Leiden. LEIDEN - In een overvol Antonius Clubhuis trad gisteravond de to neelwerkgroep 'Proloog' met hun Chili-produktie op. Dit in het kader van de door het Chili-front Leiden georganiseerde Chili-manifestatie. Deze manifestatie werd gehouden ter gelegenheid van de 11de sep tember, de dag waarop in 1973 de regering van Salvador Allende in Chili door een bloedige staatsgreep ten val werd gebracht. Proloog trachtte d.m.v. dia's, liederen, korte speelscénes e.d. de periode tussen het ontstaan en de val van de rege ring Allende te reconstrueren. Zij probeerde daarbij vanuit haar (marxistische) visie de oorzaken aan te geven, die tot de staatsgreep hebben geleid. Uit de gebeurtenis sen in Chili meent Proloog te kun nen concluderen, dat een recht vaardiger maatschappijsysteem niet langs geweldloze, parlemen taire weg te bereiken is. Aan het eind van het stuk roept zij dan ook tot revolutionair verzet op. De Chili-produktie van Proloog werd voorafgegaan door een optreden van de zanger José Carbajal uit Uruguay (i.p.v. de zanggroep KA- RAXU) en door een optreden van de Leidse muziekgroep 'de Onder ste Steen'. FC forto en schalke'40 heooen gisteren in het Estadio da Luz in Lissabon hun eerste wedstrijd in het toernooi om de UEFA-beker ge lijkgespeeld (2-2). De Westduitsers, namen voor de rust een voorsprong van 2-0 door doelpunten van Klaus Fischer (37e en 44e minuut). Na de hervatting sloeg Porto door Ru- dolfo en Cubillao toe.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4