Protest tegen onveilig kruis punt in Noord Reinwardt Academie officieel open Conflict over uitbreiding van slijterij Zes vragen van PSP over woonsituatie gezin Boon Handtekeningenactie ouders Chantage gemeente werken DONDERDAG 9. SEPTEMBER 1976 LEIDEN LEIDEN/DEN HAAG - Burge meester en wethouders van Leiden lijken de beste kansen te hebben in het verschil van mening dat ter be slissing aan de provincie is voorge legd door een Leidse ondernemer, die geen toestemming kreeg een voormalig woonhuis in gebruik te nemen als bedrijfsruimte. Het gaat om de slijterij en dranken- grossierderij van de firma Van Dort op het Utrechtse Veer. Dit sinds 1940 daar gevestigde bedrijf "barst uit z'n voegen", zoals de raadsman het zei op het hoorzitting in het Provinciehuis. Daarom werd een naastliggend pand gekocht met het doel daar ruimte voor uitbreiding te vinden. Er was al met de verbou wing begonnen, toen de gemeente ontdekte, dat er zonder de vereiste vergunning werd gewerkt. De daarna gevraagde bouwvergun ning werd echter door B en W ge weigerd aangezien het hier zou gaan om een goede en goedkope woning, die hard voor huisves tingsdoeleinden nodig is, terwijl het bedrijf best kan verhuizen naar een industrieterrein. Daardoor komt dan ook een eind aan verkeers- en lawaaioverlast in een omgeving waar het gemeentebes tuur de woonfunctie zo veel moge lijk wil handhaven en herstellen. De raadsman van Van Dort stelde hier tegenover, dat hier geen sprake is van een goede woning, aangezien het pand, evenals alle andere hui zen in de omgeving, onbewoonbaar is door de vochtigheid. Een poging, het pand onbewoonbaar te laten verklaren, is echter door het bedrijf nooit ondernomen. Verhuizing naar een industrieterrein wees de raadsman van de hand omdat veel afnemers in de Leidse binnenstad wonen en zelf hun artikelen komen halen. Verhuizing levert echter vooral bezwaar op door de hogere kosten, die daarvan het gevolg zul len zijn en die een economische be drijfsvoering onmogelijk zouden maken. Volgens de gemeente was de wo ning in kwestie redelijk bewoon baar toen de laatste bewoners er uit trokken. Door de begonnen ver-^ bouwing is zij inderdaad onbe woonbaar geworden, maar dat mag volgens de gemeente geen argu ment zijn, aangezien het uitbreken van het pand zonder vergunning is gebeurd. GS laten binnenkort horen hoe zij over de zaak denken. LEIDEN - "Ik laat me op deze manier niet chanteren door Gemeentwerken"Woedend viel Marie-Anne Koning giste ravond tijdens de fractiever gadering van de PvdA uit tegen de ambtenaren van Ge meentewerken die het plan voor de nieuwe Turfmarkts- brug gemaakt hebben. Op 24 jun i zijn een aantal plannetjes in de commissie voor ruimte lijke ordening besproken waarna een keus werd ge maakt voor een bepaald type brug. Tot haar verbazing kreeg Marie-Anne Koning laatstelijk in de commissie een uitgewerkt plan te zien dat ge heel afweek van de destijds gemaakte keuze. De commis sieleden werden voor het blok gezet: deze brug of geen brug. In verband met de tijd (er is grote haast bij in verband met de moeilijke wegomlegging thans via de Steenstraat en de Beestenmarkt) en met het geld (het moet een goedkope brug 99 99 maar te slikken. Maar op dit worden) zou het gepresen teerde pian zo ongeveer hel enig mogelijke zijn. "Dit is geen manier van doen", oordeelde Marie-Anne Ko ning. "Je krijgt een tekening voor je neus en dan heb je het punt van de stadvind ikrmoet erg gelet worden op het uiter lijk van de brug". Wethouder Waal was niet aanwezig giste ravond, maar volgens zijn col lega Verboom was Waaier ook niet erg gelukkig mee, maar had hij gezegd dat hij het als wethouder niet kon maken om de bouw van de brug langer uit te stellen. Enkele socialis ten konden wel met Marie- Anne Koning meegaan in haar kritiek op de weinig ele gante wijze van presenteren. Duivesteyn: "Het stuit tegen de borst dat er nu geen keuze is, terwijl eerst wel de indruk gewekt is. Gegarandeerd dat je dadelijk over de indeling van de Gooimeerlaan weer zoiets voor je kiezen krijgt". De wijze van presenteren werd des te vreemder geachi omdat indertijd was verzekerd dat de keuze tussen de genoemde al ternatieven geen verschil in kosten of tijd met zich zouden brengen LEIDEN - Ouders van leerlingen van vier scholen aan de Sumatrastraat zijn gisteren een handtekeningenactie be gonnen uit protest tegen het uitblijven van een goede bevei liging van het kruispunt Sumatrastraat-Willem de Z wijger- laan-IJ selmeerlaan. In een pamflet dat gisteren onder de ouders werd verspreid, eisen zij: politiebeveiliging van het kruis punt wanneer de stoplichten niet werken op tijden dat de kinderen van of naar school gaan dus danige instelling van de verkeers lichten dat de kinderen de Suma trastraat in één keer kunnen ©ver steken en de Willem de Zwijgerlaan veilig kunnen oversteken zonder dat ze gehinderd worden door links- of rechtsafslaand verkeer. Ongeveer 100 kinderen van de la gere Karei Doormanschool (open baar), Kon. Wilhelminaschool (prot. chr.) steken dagelijks vier keer het kruispunt over. Tot voor de zomervakantie leverde dat geen problemen op. Maar sinds de scho len weer zijn begonnen, is het over steken volgens de ouders een ha chelijke, zo niet levensgevaarlijke onderneming geworden doordat de verkeerslichten anders zijn inge steld. "Nu al een maand lang ver andert de instelling voortdurend of werken de stoplichten helemaal niet. Er is voor de kinderen geen touw meer aan vast te knopen", al dus de ouders in het pamflet. De ouders zijn bang dat er ongelukken komen. Ze wijzen erop dat de schade tot nu toe beperkt is geble ven tot met de schrik vrijkomende kinderen. „Piepende remmen, bliksemsnel uitwijkende automo bilisten en (brom)fietsers zijn sche ring en inslag". Een woordvoerder van civiele wer ken van de gemeente Leiden ver klaarde vanochtend dat er op het kruispunt sinds een maand een nieuwe verkeerslichteninstallatie in werking is. „Vroeger hadden we daar een installatie, waarbij elke verkeersrichting een afgemeten hoeveelheid groen licht kreeg. Daar kwamen toen klachten over. En nu hebben we een verkeersafhanke- lijke installatie, waarbij voetgan gers en fietsers dus gebruik moeten maken van drukknoppen. De men sen moeten dat gewoon leren, zoals bij elke installatie die nieuw is", al dus de woordvoerder. Hij zei verder dat er intussen aan gewerkt wordt om de voetgangers en fietsers in één keer de Sumatrastraat te kun nen laten oversteken, zij het dat ze dan iets langer moeten wachten. Dat de verkeerslichten nu buiten werking zijn gesteld is volgens de woordvoerder te wijten aan een mankement in de verkeerslichte nautomaat. Deze werkt nog niet. zoals hij zou moeten werken, zo zei hij. Als pand. Middelstegracht vrijkomt Dienstencentrum verhuist LEIDEN - De stichting Dienstencentrum Leiden gaat wellicht verhuizen van het huidige onderkomen aan het Neordeindsplein naar een nieuwe kantoorruimte aan de Middelstegracht 16. Het bureau van het diensten centrum is sinds zes jaar in een bovenhuis aan het plein ondergebracht, maar heeft deze ruimte altijd als een tijdelijke huisvesting gezien. Het pand aan de Middelstegracht is nu nog in gebruik bij de gemeente, rrïaar komt per 1 oktober vrij. De stichting heeft in het verleden al regelma tig met de gemeente overleg gepleegd over een andere kantoorruimte. Overstekende kinderen op de Sumatrastraat: volgens de ouders hachelijk, zo niet levensgevaarlijk. ADVERTENTIE LEIDEN - Het PSP-raadslid Anne van der Zande heeft het college van B. en W. zes vragen gesteld over de woonsituatie van het gezin Boon, dat nu al vier maanden verblijft in een caravan op de hoek van de Wil- lem de Zwijgerlaan en de Haar lemmerweg. De familie Boon woonde voor die tijd in het woon wagenkamp aan hetTrekvlietplein, maar heeft het kamp verlaten om dat, zo schrijft het raadslid, „men zich om verschillende redenen niet meer in het centrum kon handha ven". Anna van der ZAnde wil van het college weten in hoeverre men be reid is het gezin een passende wo ning toe te wijzen en op welke ter mijn dit kan gebeuren. Is dit niet mogelijk, dan vraagt het raadslid of de familie Boon een ontheffing van ex artikel 10 van de woonwagenwet kan krijgen. Dit zou betekenen dat de familie Boon officieel van het college toestemming zou krijgen om met de caravan buiten het woonwagenkamp te gaan staan. Wethouder Verboom deelde des gevraagd mee dat „de zaak is be sproken, maar dat er nog geen op lossing voorhanden is", maar dat het college „in geen geval bereid is een «ntheffing te geven omdat daarmee een precedent kan wor den geschapen". De familie Boon heeft inmiddels woonruimte aangeboden gekregen van een bewoner van een bene denwoning aan de Willem de Zwij gerlaan. Die bewoner moet echter eerst zelf andere huisvesting ge vonden hebben. Of van dit aanbod gebruik gemaakt kan worden is nog niet bekend. STAATSSECRETARIS IN LEIDEN VOOR MUSEUMOPLEIDING LEIDEN - Staatssecretaris dr. G. Klein van Onder wijs en Wetenschappen heeft gistermiddag in het museum De Lakenhal de officiële opening verricht van de Reinwardt Academie, de eerste hogere be roepsopleiding voor museummedewerkers in Neder land. Deze driejarige dagopleiding richt zich speciaal op het mid denkader en bereidt studenten voor op administratief- verzorgende of educatief- begeleidende taken in musea of bij overheidsinstanties die met het museumwezen te maken hebben. De toelatingsvoor waarden zijn minimaal havo diploma, bij voorkeur met twee moderne talen of één moderne taal en geschiedenis, of een daarmee gelijk te stellen oplei ding. De opname-capaciteit voor dit studiejaar is beperkt: slechts 48 van de circa 300 be langstellenden konden tot de opleiding worden toegelaten. De museummedewerker staat globaal tussen de museumbe- diende en het wetenschappelijk personeel. Hij/zij is nauw be trokken bij de presentatie van de museum voorwerpen en moet ook inzicht hebben in wat er onder het publiek leeft aan behoeften en verlangens met betrekking tot de musea. Ver der moeten museummedewer kers kennis hebben van de tac tische en technische gebruiks mogelijkheden van een mu- De hogere beroepsopleiding voor museologie, zoals de op leiding officieel heet, kent twee selecties: één voor het eerste jaar en één na het eerste jaar, waarbij de student kiest voor één van de twee hoofdinrich tingen: de beheerstechnische richting (verzorging, beheer, presentatie) of de educatieve richting (begeleiding zowel in als buiten schoolverband). De opleiding heeft diverse stages en wordt afgesloten met een eindtest. Tot de vakken die op de opleiding gegeven worden, behoren moderne talen, museo logie, organisatieleer, rechts- en wetskennis, verzorgingsvak ken, materiaalkennis, techni sche vaardigheden, documen- tatieleer, communicatieleer en personeelszorg. Bundeling In zijn openingstoespraak wees staatssecretaris Klein erop dat het niet verwonderlijk is dat de nieuwe opleiding juist in Lei den tot stand is gekomen. Lei den heeft tenslotte twaalf van de in totaal 483 musea in ons land, terwijl de enige Neder landse (buitengewone) leerstoel voor museologie verbonden is aan de Leidse universiteit. De bezetter van deze leerstoel, prof. dr. P. H. Pott, tevens direc teur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, heeft een be langrijk aandeel gehad in de totstandkoming van de oplei ding. Klein zei verder dat de nieuwe opleiding uniek is in Nederland en dat vermoedelijk ook wel zal blijven, gezien de opnamecapa citeit van de school in verhou- De openingshandeling die staatssecretaris Klein moest verrichten, was uiterst ingewikkeld: eerst moest hijevenals de studenten van de Reinwardt Academie bij de selectie, een negental oude neksteu- nen" ordenen (op tijd, schoonheid etc.),vervolgens moest hij ze inpakken in papier en ze in dozen doen. De dozen werden uiteindelijk opgestapeld, waarna het portret verscheen van de vroegereLeidse hoogle raar prof. C.G.C. Reinwardt 1773-1854),naar wie de nieuwe museumopleiding is genoemd. Reinwardt heeft een belangrijk aandeel gehad in de ontwikkeling van rijke en goed. gedocumenteerde museumver zamelingen in Nederland, als basis voor de opzet van de huidige musea. seummedewerkers. ield gericht is op schaalvergro- Hij herinnerde eraan dat zi.in be- ting van het hoger beroepson- derwijs door de vorming van scholengemeenschappen. Dit om uiteindelijk tot een stelsel van hoger onderwijs te komen waarbinnen verschillende pro gramma's voorkomen en waar bij het onderscheid tussen we tenschappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs zal worden doorbroken. Het ge meentebestuur van Leiden spoorde hij dan ook aan voor de nieuwe opleiding naar een be stuurlijke bundeling te zoeken met andere instituten van hoger beroepsonderwijs. Loco-burgemeester Oosterman sprak in zijn toespraak de hoop uit dat "dit soort voorzieningen verder kunnen worden uitge breid in de richting van een praktische benadering van het museumvraagstuk". Wethou der Tesselaar (Onderwijs) bood staatssecretaris Klein vervol gens het eerste en tweede deel van "Een Hollandse erfenis" De directeur van de nieuwe op leiding, drs. G. Duseé, zei "dat het kind (de school) de luiers al begint te ontgroeien". Dit on danks de noodbehuizing waarin de opleiding nu is on dergebracht. De opleiding heeft een tijdelijke behuizing gevon den in de voormalige dranken- fabriek van Hartevelt aan de Langegracht, maar zal binnen afzienbare tijd overgaan naar de lokalen tussen de Caeciliastraat en de Oude Vest 35. Hierin is nu de lavo/leao school gehuisvest, die naar het Lammensehan- spark zal verhuizen. Volgend jaar krijgt de nieuwe opleiding een definitieve behuizing in het pand Rapenburg 48, waar nu een lom-school is onderge bracht. Deze school gaat naar het Bizetpad. CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wij brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 375.- Gratis er b:j: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels I suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 In Oegstgeest PvdA-raadslid wil meer weten over aanpak van Multivisie OEGSTGEEST/LEIDEN - Het Oegstgeester PvdA-raadslid Boes- jes twijfelt er aan of het Rotter damse bedrijf Multivisie de bouw van een mast aan de Kwaaklaan ten behoeve van ontvangst van kabel televisie voortvarend aanpakt. Dit blijkt uit schriftelijke vragen, die hij gesteld heeft aan het collge van B. en W. „Is uw college ervan overtuigd dat bij Multivisie geen enkele wens aanwezig is om de bouw van de mast en de aanleg van het kabelnet op een iets langere termijn te vol tooien dan uit technisch oogpunt strikt noodzakelijk is?", zo vraagt Boesjes. Hij wijst erop dat er reeds enige tijd berichten circuleren dat Multivisie een afwachtende hou ding zou aannemen in verband met de onzekerheid, die er over de ont wikkeling van de „telecommunica tie" zouden bestaan. Deze berich ten zouden gesteund worden door ervaringen die elders in den lande met Multivisie zouden zijn opge daan. Boesjes doelt hiermee op het feit dat ook de Stichting Mast, het samenwerkingsorgaan van de ge meenten Leiden en Leiderdorp, een mast voor kabeltelevisie in de Merenwijk wil bouwen, welke de mast in Oegstgeest overbodig zou maken. De bouw van de mast in de Meren wijk ondervindt vertraging omdat de bouwvergunning die B. en W. van Leiden hadden verleend, is ge schorst door het ministerie van ruimtelijke ordening. Dit omdat de bouw volgens Multivisie in strijd is met het bestemmingsplan. Inmid dels hebben B en W. van Leiden aan minister Gruyters hetzelfde verzoek gedaan met betrekking tot de bouw van de mast in Oegstgeest. Boesjes wil van het Oegstgeester collge weten of de bouw van de mast aan de Kwaaklaan inderdaad in strijd is met het bestemmings plan en of er een bouwvergunning is verleend „Bestaat er een kans, dat het besluit tot de bouw van de mast wordt geschorst, zoals in Lei den is gebeurd?", vraagt het PvdA-raadslid.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3