LEIDSCH DAGBLAD WD: Evenwichtig bezuinigingspakket' Chinezen zijn hun grote leider kwijt Hoea opvolger? Boersma staakt verzet vandaag LEIDSCH Russische piloot naar VS vertrokken Slippartijen en ketting botsingen door regen O J R R ,Eb DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1660 35032 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAO OVERLEDEN PEKING (AFP/Reuter/DPA/UPI) - Mao Tse-toeng is overleden. De dood van de Chinese partijvoorzitter is vanochtend gemeld door radio-Peking. De radio meldde dat Mao vanmorgen om tien over twaalf (Peking-tijd) is overleden aan de "gevolgen van een langdu rige ziekte". Hij is 82 jaar geworden. In Peking gingen onmiddellijk de vlaggen halfstok. Uit de luidspre kers op straat klonken treurmuziek en de Internationale. Duizenden mensen verzamelden zich op het Tien An-men-plein (het plein van de hemelse vrede). Velen droegen een zwarte armband. Met de dood van Mao heeft het Chi nese volk binxjen één jaar d_rie van haar grootste leiders verloren. In januari van dit jaar stierf premier Tsjoe En-lai en in juli overleed maarschalk Tsjoe Teh, de "vader" van het rode leger. Na de dood van Tsjoe ontbrandde een machtsstrijd in de Chinese partijtop, die nog steeds niet volledig beslecht lijkt. Verwacht wordt, dat deze door Mao's dood opnieuw zal oplaaien. De laatste tijd is in China een hefr tige campagne gevoerd tegen ex- premier Teng Hsiao-ping, die uit al zijn functies in regering en partij is gezet. Beschermeling Teng was de beschermeling van premier Tsjoe En-lai en toen deze stierf, verwachtte men alom, dat Teng hem als premier zou opvol gen. Maar Teng werd het slachtof fer van aanvallen, waarin hij werd afgeschilderd als iemand, die trachtte het kapitalisme in China 'weer aan de macht te helpen. Deze campagne werd in februari en maart ingezet na de verrassende bekendmaking, dat Hoea Kwo- feng de functie van premier uitoe fende. Ondanks demonstraties in Peking ten gunste van de overleden Tsjoe - en derhalve ten gunste van Teng - werd bekendgemaakt, dat de maoïstische radicalen het pleit in hun voordeel hadden beslecht Hoea (56) werd benoemd als pre mier en als eerste vice-voorzitter van de communistische pdrtij en werd daardoor op Mao na de be- laiit,"jks'e man in China. Opvolger Buiig weer Veel bewolking met af en toe buien Krachtige tot harde, aan de kust nu en dan stormachtige wind uit noordwest tot noord. Minimumtemperaturen om streeks 11 graden, maxima ongeveer 15 (Opgemcaktom 11.15 uur) 10 SEPTEMBER Zon op: 6.06 uur; onder 19.06 uur. Maan op: 19.31 uur, onder: 8.12 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.10 en 16.31 uur, laagwater om 0.14 en 12.29 uur. zijn opvolger zal worden. Voor zo ver bekend zijn hiervoor tevoren geen regelingen getroffen. De op het oog meest waarschijnlijke kan didaat is Hoea. Mao leed aan de ziekte van Parkin son. Zijn toestand ging de laatste maanden zo snel achteruit, dat het centraal comité van de partij begin juni besloot geen ontmoetingen meer te beleggen van Mao met be langrijke buitenlandse bezoekers. Tass snel Het Russische nieuwsagentschap Tass heeft vandaag de dood van Mao Tse-toeng snel bekend ge maakt, maar zich in het eerste bul letin van commentaar onthouden. Er zijn geen tekenen die erop wij zen, dat de dood van Mao aan de Russen eerder bekend was. De och tendeditie van de Prawda, het blad van de communistische partij, be vatte de gebruikelijke tegen Mao gerichte artikelen, die de lezers reeds maanden vrijwel dagelijks in hun blad tegenkomen. Nederlandse reactie "Het bericht dat de Chinese leider en partijvoorzitter Mao Tse-toeng is overleden, heeft diepe indruk ge maakt De regering erkent de grote betekenis die hij in de achter ons liggende halve eeuw voor de poli tieke en sociale ontplooiing van de Chinese staat en samenleving heeft gehad". Aldus heeft minister Van der Stoel vandaag in de Tweede Kamer verklaard. r Het China dat hem zijn leven lang voor ogen heeft gestaan, is een on afhankelijk China, ontworsteld aan buitenlandse voogdij, en aan inner lijke verdeeldheid, steunend op ei gen kracht, in een permanent pro ces van revolutionaire verandering. Ook wie zijn maatschappelijk ideaal niet deelt, zal erkennen dat Mao reeds bij zijn leven tot de ge schiedenis behoort. In Mao Tse-toeng heeft de Chinese natie een groot leider en staatsman verloren, ook na zijn dood zal hij in zijn geschriften voortleven. Onze gedachten gaan uit naar het Chi nese volk en zijn regering, aan wie wij onze diepgemeende deelne ming met dit verlies betuigen", al dus mr. Van der Stoel. (Zie ook pagina 9). Radio en tv over Mao HILVERSUM - Radio en televisie zullen vandaag hun actualiteiten programma's wijzigen in verband met het overlijden van Mao Tse- toeng. Aangekondigde onderwer pen zullen later worden uitgezon den. Ter kennismaking 4 weken voör de halve prijs O Ik word abonnee per 24 september 1976 en ontvang de. krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, lantwoordnummer 214, Leiden. 28 PAGINA'S •.Volgens Hans de Roo is Ne derland wel een operaland PAGINA 5 Invoering nieuwe giropas uitgesteld PAGINA 7 Het Nederlands elftal had moeite genoeg in IJsland. Het kwam dankzij een doelpunt van Ruud Geels met de hakken over de sloot Brumel eindelijk ont troond PAGINA 15 Mosje Dajan wil terugko- PAGINA 17 Strauss wil snel onderzoek naar Lockheed-kwestie in West-Duitsland PAGINA 19 Mao Tse-toeng: groot leider. Liberaal verkiezingsprogramma DEN HAAG (SP/ANP) - Bestrij ding van werkloosheid en inflatie dient de komende jaren in het rege ringsbeleid voorop te staan. Dat staat te lezen in het ontwerp- verkiezingsprogramma waarmee de WD volgend jaar de verkiezin gen wil in gaan. Om dat doel te be reiken willen de liberalen een "evenwichtig" pakket van bezuin- TOKIO (DPA) - De piloot van het drie dagen geleden in Japan ge lande Sowjet-toestel, de 29-jarige V. I. Belenko, is vandaag met een riiet-militair toestel uit Japan naar de V.S. vertrokken. De Sowjet- eerste luitenant was maandag in Hakodate met het snelste jachttoe- stel ter wereld geland. Hij verzocht om politiek asiel in de V.S. Vóór zijn vertrek uit Japan had de .vlieger nQg rr,et vertegenwoordi gers van de Sowjet-arribassade in Tokio gesproken. Deze laatsten be vestigden, dat Belenko uit vrije wil naar Amerika gaat igingsmaatregelen dat er in eerste instantie op is gericht in de collec tieve sector de nullijn te handha ven. De economische groei kan volgens de WD, worden bevor derd door een lastenverlichting voor zowel het bedrijfsleven als burgers. De particuliere onderne mingsgewijze produktie beschou wen de liberalen nog immer als de hoeksteen een bron v, voor een te grote concentratie macht. Verder wordt gepleit voor het instandhouden van ons stelsel van sociale zekerheid. Wel zal het hele pakket van sociale voorzienin gen tegen het licht moeten worden gehouden, om minder dringende onderdelen en oneigenlijk gebruik te bestrijden. Ook de WD, net als PvdA-fractievoorzitter Van Thijn al eerder verkondigde, is voor het te- 100. Terwille van de verdediging van de vrije westerse wereld dient Neder land zich in te zetten voor de in standhouding en versterking van de NAVO. Bezuinigingen op ander gebied acht de VVD onvermijde lijk. Geen enkel departement mag samenleving, daarbij worden uitgesloten, welvaart en waarborg Andere punten in het WD- verkiezingsprogramma zijn: Afwijzing van een kiesdrempel. (Van onze verslaggevers) ALKEMADE/LEIDERDORP - De regen heeft vanmorgen gezorgd voor slippartijen, verkeersopstop pingen en een kettingbotsing op de rijksweg 4 bij Leiderdorp, als ge volg waarvan een file met een lengte van ongeveer zeven kilome ter en een grote ravage ontstonden. De problemen begonnen vanmor gen omstreeks acht uur, toen een personenwagen begon te slippen. Een achteropkomende vrachtwa gen begon te scharen, in een poging de wagen te ontwijken. Daarbij raakte de uitwijkende vrachtwagen een met hout geladen trekker, die zijn lading verloor. Tijdens de stremming, die daardoor ontstond, deed 7:ch een aantal kleinere ket tingbotsingen voor, waarbij in een enkel geval sprake was van vrij ern stige schade. Een van de betrokke nen bij die kettingbotsingen brak zijn neusbeen. Er moesten een kraanwagen en een vorkheftruck aan te pas komen om het hout en een van de, gekantelde, vrachtwagens van de weg te halen. Daarmee is men tot het middaguur vanmorgen doende geweest. Zoekactie naar schip DEN HAAG (ANP) - Op de Noord zee is gisteravond rond half elf een grootscheepse zoekactie begonnen naar het schip de "Marina", dat via een SOS had gemeld, zinkende te zijn. Het schip gaf als laatste positie door elf mijl ten noorden van het lichtschip "Noordhinder". De loodsboot „Capelle" en het Oost- duitse schip "Neuhausen", die in de buurt van het schip waren, gin-, gen samen met een reddingsboot uit Harwich op zoek naar de "Mari na". Vanmorgen om half zes kregen zij daarbij steun i Afwijzing saanwasdeling (VAD) meenschappelijk beheer. Niet verhogen Van belasting- premiedruk. de vermogen- luchtvaartdienst. De identiteit ge_ net in nood verkerende schip staat nog niet vast. Er zijn namelijk meer en schepen die onder de naam "Mari na" varen. Men sloot niet uit dat het hier ging om een vals SOS. In de figuur van Mao Tse-toeng is de wederopstanding van het eeu wige China belichaamd. De wa penbroeders uit de Lange Mars en de burgeroorlog ontvielen hem het laatste jaar vrijwel allemaa lhij zelf was toen al een zieke broze man, maar Mao het symbool had zich toen al van Mao de persoon losgemaakt. De dood van Mao komt op een voor de nieuwe generatie leiders waarschijnlijk nogal ongelegen moment. Chiha is dit jaar door catastrofale aardbevingen ge troffen. Miljoenen van het volk zijn nog geklonken aan oude tra dities van bijgeloof en zien de na tuurrampen als een dreigend voorteken van aangrijpende ver anderingen. Niet voor niets hebben de Chinese leiders de aardbevingen als we tenschappelijk voorspelbare en meetbare verschijnselen van hun "boven-natuurlijkheid" willen ontdoen. Of dat in de deels nog ongeletterde massa's van dit gi gantische rijk is gelukt, laat zich gissen. De dood van Mao zelf zou den die massa's, zo kort na alle andere rampspoed, best eens als een nog kwader teken kunnen Er heeft zich, voorzover zich dat op afstand laat vaststellen, nog geen duidelijke opvolger voor Mao aangediend. De snelle val van Teng Hsiao-ping na de dood van diens beschermer premier Tsjoe En-lai, zou er op kunnen duiden dat de klassieke strijd tussen de bureaucraten (rechtstreeks voortkomend uit de traditie van de mandarijnen) en de met revo lutionair elan bevlogenen op nieuw is opgelaaid. Een tweede culturele revolutie? Wie zal het zeggen. Tien jaar terug heeft Mao in een ge sprek met de grote Chinakenner Edgar Snow duidelijk zijn onge rustheid uitgesproken over ko mende generaties die wellicht de revolutie en haar vruchten zou den negeren. Verstarring in ver worven posities en corruptie zijn altijd Mao's grote angst geweest. Wie ook maar iets van de Chines#- geschiedenis weet, zal zijn angst kunnen delen. Het was zijn grote argument voor de permanente revolutie. Hij is er in zijn lange leven niet in geslaagd om dat re- volutionaire kritische élan veilig te stellen. Misschien is het ook wel fundamenteel in strijd met het menselijk handelen dat zich pleegt te hechten aan verworven rechten. Voor de wereldpolitiek is Mao's dood daarom zo belangrijk, om dat er een bindmiddel in de on gewisse Chinese verhoudingen is verdwenen. Als de bureaucraten de sleutelposities in Peking zou den gaan innemen, kan dat on middellijk consequenties hebben voor de relaties met Moskou. Toe nadering tot de leiders daar bij voorbeeld, die toch deels uit de zelfde ideologische bronnen put ten als de Chinese communisten, maar die naar Mao's oordeel alle eigenschappen vertonen van een verkalkte imperialistische elite. En in hoeverre zullen tot conserva tisme geneigde bureaucraten Pe- kings voorzichtige deur-op-een- kier-politiek willen voortzetten? De Westerse modieuze bewondering voor China is wat aan het verlo pen. Dat is een goede zaak. Wie kennis neemt van recente koel- observerende publicaties als "Ombres chinoises" van Simon Leys (onlangs ook in het Neder lands vertaald) bemerkt dat China nog altijd een- land is, waar inbreuk op de menselijke integriteit mogelijk is. Ook voor zitter Mao heeft voor zijn doelein den nimmer gruwelijke maatre gelen geschuwd. Daar moet dan wel onmiddellijk aan worden toegevoegd dat wil lekeuren bloeddorstigheid de hele geschiedenis door, het beeld van China hebben bepaald. Maar voor het eerst in diezelfde ge schiedenis van het land wordt het niet meer met onverbiddellijke regelmaat door hongersnood ge teisterdwordt het onderwijs van de massa's gigantisch ter hand genomen, raakt het volk uit de achterlijkheid, waarin het eeu wenlang werd gehouden. Dat is voor een groot deel het werk en de verdienste van de nu over leden boerenzoon uit de provincie Hoenan. Hij was de grootste poli tieke leider van de twintigste eeuw. Zijn plaats is vooraan in het pantheon van de historie. 1966 - 1376 UOQl ^-«volevv/ Oolc ckn. Kom»'v\«Lfi. lo DEN HAAG (ANP) - Minister Boersma van Sociale Zaken is toch de Tweede Kamer tegemoet geko men wat betreft haar wens de nieuwe wetgeving voor buiten landse werknemers te versoepelen. "Ik staak mijn verzet", zei de be windsman vandaag in de Tweede Kamer tijdens de voortgezette be raadslagingen over die voorge stelde wetgeving. Het aanvankelijke regeringsvoor stel behelsde dat buitenlandse werknemers eerst na vijf jaar in Nederland werkzaam te zijn ge weest, geheel vrij zouden zyn in het kiezen van nieuw werk, zonder af hankelijk te zijn van een toestem ming van overheidswege. Vorige week, bij de eerste termijn van het debat, kwamen PvdA en CDA met het voorstel om de vijf jaar terug te brengen tot drie jaar. Dinsdag jongstleden verzette minister Boersma zich hiertegen. De tegen stellingen leken niet te overbrug gen. De SGP-er Van Dis stelde daarom voor de termijn van drie jaar alleen te laten gelden voor de reeds in Nederland aanwezige bui tenlandse werknemers en de vijf jaar van toepassing te verklaren op nieuwkomers. Minister Boersma noemde don derdag het voorstel "Van Dis" een sympathieke poging om een brug te slaan. "Maar", aldus de be windsman, "er moeten geen ver schillende categorieën buiten landse werknemers komen. Na dinsdag heb ik het een tege*n het ander afgewogen. Ik staak mijn verzet tegen de verlaging van vijf naar drie jaar". Tapijt vuil? Schoon met garantie! Bel 02907-5748.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1