IJsland is niet langer 'n café-team Oranje veel gewend maar „dit veld overtreft alles" LOEVESIJN LUKT INZINKING TE BOVEN Guy Thijs: Schot hagel voor Pronk en Pijnen DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 REYKJAVIK - Guy Thijs ziet Nederland uiteraard als favoriet in het duel tegen IJs land van morgenavond voor de voorronde van de wereld beker. "Maar", voegt de Belgische bondscoach, die in Reykjavik de aankomst van Oranje verbeidde, er aan toe, "als Nederland niet aan een vroeg doelpunt geraakt, kan het zwaar worden. IJsland is nu eenmaal geen café-elftal meer. Er zitten vier profs in. Wanneer Sigurvinsson een Belg was, had ik die speler van Standard graag in mijn selectie gehad. Trouwens Sigurvinsson zei me na afloop van de wedstrijd tegen België dat hij dacht dat Nederland het zwaar zal krijgen". De kritiek dat Thijs ook tegen een voetballand van de tweede garni tuur als IJsland voor een behou dend concept heeft gekozen, gaat uiterlijk grotendeels aan de bonds coach voorbij. "Wat wil men dan", betoogt hij, "ik heb noodgedwon gen voor Wellens en Teugels, de spitsen van RWDM, gekozen. In de andere ploegen, die Europees voetbal spelen in ons land, staan buitenlanders in de eerste lijn. Moet ik dan erbij nog middenvel- Extremen in spel verruwing naar de strafrechter ders in de spits zetten en het mid denveld verliezen? Dan krijg je vóór helemaal geen bal meer". Thijs' problemen komen groten deels voort uit de structuur van de Belgische voetbalwereld. Onbe perkt kunnen de clubs buitenlan ders contracteren. Alleen mogen er in de competitie maar drie niet- Belgen samen in één team staan. Die bepaling vervalt bij de natio nale bekercompetitie en uiteraard bij de Europacupwedstrijden. "Ik geloof dat FC Antwerp recordhou der is met zeven buitenlanders", zegt Thijs, die uitlegt dat de struc tuur van de bond vrijwel niet te veranderen is. "De clubdirigenten zitten ook in het uitvoerend comité van de bond. Vandenstock en Cetit, mijn directe bazen, zijn de leiders van Anderlecht en Standard. Ik kan ook wel begrijpen dat ze hun club belangen laten prevaleren. Ik zit er echter mee. We trekken alsmaar buitenlandse spitsen aan, onze jeugd krijgt geen kans zich op die plaatsen in een ploeg in te spelen. Er moeten direct successen bij. Het spektakel moet iedere week door gaan. Iedere week publiek trekken. Goethals, mijn voorganger, klaagde ook al over dat aankoopbe leid. En wat doet hij? Amper is hij bij Anderlecht, of hij neemt Mckenzie van Leeds over. Dat is dan de vijfde buitenlander in zijn team. Ruiter en Rensenbrink spe len immers al zo lang voor Ander lecht dat het voetbalreglement ze als Belgen beschouwt". Een andere nadelige factor was het REYKJAVIK - De kennismaking met het veld, waar Oranje morgen IJsland zal ontmoeten in de eerste wed strijd van de voorronde van het toernooi om de wereldbe ker, is de spelers van de Nederlandse selectie allerminst meegevallen. Zes weken lang hebben de depressies, die gemeenlijk voor het continent zijn bestemd, hun vernieti gend werk in IJsland gedaan. In de ontmoeting van zonda gavond met de Belgen is de grasmat, die al sterk gehavend was, nog erger geschonden. t Ruud. Geels eu Arie Haan (l.) vlak voor het vertrek naar IJsland. Arie Ha heenbijten: hij was naar de tandarts geweest en verlichtte de aan dat bezo< wang te drukken. st even door de zure appel gehouden pijn door op zijn Ook gisteren bleef de regen gestaag neervallen. Verzorger Pierre van de Akker vatte eigenlijk de meningen van de spelers samen met de woor den; "Ik ben veel gewend, maar dit overtreft alles. Wat een veld. Als je met vijf man bij elkaar gaat staan, zie je zo een plas in het gras ko- Waamemend bondscoach Jan Zwartkruis, die met zijn groep kort voor zonsondergang bij het stadio nnetje aankwam, zag ook weinig heil in het laten doorgaan van de vastgestelde training. Na even voorzichtig op het veld te hebben gelopen stapten de spelers en de coach weer in de taxi's. In een na bijgelegen sporthal werd in een klein uurtje de vermoeidheid van de bijna vier uur vergende vliegreis verdreven. Zwartkruis, die geen geblesseerde voetballers in zijn groep van zestien heeft, zal desondanks zijn team pas op de wedstrijddag zelf bekend maken. "Ik zal mijn tegenstander zo lang mogelijk in het onzekere la ten", luidde zijn motief. Het is ech ter uiterst onwaarschijnlijk dat Toni Knapp veel baat zou hebben als hij vroegtijdig op de hoogte was van de Nederlandse opstelling. Immers, internationaal gezien is zijn potentieel van bescheiden aard. Aangenomen mag dan ook worden dat de Brit zijn team op dracht zal geven zich geheel in de verdediging terug te trekken. Erg veel mogelijkheden om met spe ciale opdrachten tegenstanders te binden en uit te schakelen, heeft hij stellig niet. Die stelling werd giste ren nog door Asgier Sigurvinsson onderschreven. "We zullen er be slist niet zo snel uitkomen als zon dag tegen de Belgen", betoogde de nummer tien, die toen de beste man van zijn ploeg was. "Wie er ook bij Nederland in het veld staan, er zijn altijd een groot aantal spelers bij van bijzondere klasse. Bij Standard Luik heb ik uiteraard de Nederlan ders leren kennen, die in België uitkomen. Via de televisie uitzendingen van de Europacup- wedstrijden weet ik ook wel wat bijvoorbeeld de PSV'ers presteren. Als ik dat zo bekijk, dan is het voor mij heel duidelijk datje eenvoudig wel een sterk verdedigende tactiek wordt opgedrongen. Als we probe ren te counteren, gaan we aan de snelheid van bijvoorbeeld een Ren senbrink en de Van de Kerkhofs gewoon ten onder". gebrek aan conditie, doordat de na tionale competitie pas op 12 sep tember van start gaat. Story "Daaraan zit een hele story vast", lacht Thijs bitter, "het begon met de reis van het Belgische team naar China. Daarna zouden de spelers rust krijgen. Bovendien is volgens ons voetbalstatuut de laatste zon dag in augustus bestemd voor de eerste ronde van de beker, waaraan ook het lagere voetbal meedoet. Nou, die reis naar China ging niet door. Overheidssubsidies bleven uit en men had geen rekening gehouden met premies voor de spelers en voor de verzekering. Intussen had den clubs als Standard en RWDM voor die periode uitnodigingen voor toernooien in het buitenland aanvaard. Vandaar dat onze spelers nog geen competitie-ervaring heb ben. In Nederland zijn er al vijf wedstrijden gespeeld. Dat is erg be langrijk. Toch ben ik ook van me ning dat er een meetbare verrijking is van het voetbal hier in IJsland. Het is niet voor niets dat die ploeg van de laatste vier wedstrijden op het eiland er geen één heeft verlo ren. In dat licht moetje ook die 1-0 van ons bezien. En ja, ik heb ge woon geen spitsen. FC Köln gaf Roger van Gooi niet vrij. Gelukkig speelt hij op 10 november wel tegen Noora-Ierland, dan heeft Koln rust. Raoul Lambert mag dan door velen afgeschreven zijn, ik had hem er graag bij gehad. Door een blessure aan de achillespees loopt hij echter in het gips". Toch maakt Thijs allerminst de in druk van een man, die aan zijn pro blemen ten onder dreigt te gaan. "Ik wist waaraan ik begon", zijn zijn woorden, "na 20 jaar clubtrain er, waarvan 13 in de hoogste klasse, wilde ik wel eens wat anders. Mijn voornaamste taak is te zorgen voor de opbouw van de jeugd. Binnen twee of drie jaar hoop ik dat de jeugd de plaatsen kan innemen. Maar, helaas, ook daar geen spit- Twee jaar Voor de duur van twee jaar heeft Thijs zich aan de KBVB verbon den. Bij een eventuele verlenging zal het niet uitmaken of hij met zijn ploeg de eindronde van het we reldkampioenschap 1978 bereikt. "Een contract, dat die eis stelde, had ik nooit getekend", zei hij zeer resoluut. "Ik ben realist, blij dat we gewonnen hebben. Ik moest die eerste echte wedstrijd, waarin ik bondscoach was, wel winnen. Na tuurlijk, overtuigend was het niet. Wel verdiend. Wij konden over igens uit de counter de ontmoeting beslissen, omdat IJsland dacht zelf nog te kunnen winnen. Tegen Ne derland komen ze echt niet op die gedachte. En begrijp me goed, jul lie waren in München in de Finale. Wij maken er nog geen erezaak om in Argentinië in het eindtoernooi te komen. We weten dat Nederland in onze groep de grote favoriet is". Om dan bijna terloops vast te stellen; "Maar wat zou het mooi zijn, als het w e 1 lukte". René Pijnen en Matthieu Pronk, twee leden van de Nederlandse baanploeg voor het wereldkampioenschap, maakten in Zuid-Italiê een onplezierige ervaring mee. Met Gaby Minneboo reden Pijnen en Pronk over de piste in Monteroni, toen zij werden opgeschrikt door een hevige knal. De daaropvolgende schrikreactie bleek terecht, omdat de twee stayers werden geraakt door een schot hagel, dat vanuit een huis moet zijn afgevuurd. De afstand tot de fietsende wielrenners was echter zo grootdat Pijnen en Pronk niet werden verwond. Putjes in kleding en lichaam herinnerden uitsluitend aan de aanslag, waarna de Nederlanders direct het hazepad kozenMinneboo bleef buiten het schootsveld, omdat hij alleen aan de leiding fietste. O De jaan van Monteroni trekt tijdens de trainingen van de stayers per keer meer. toeschouwers dan er op de laatste twee dagen van de door de KNWU zo zorgvuldig geheim gehouden nationale baan- kampioenschappen in het Olympisch Stadion zijn geweest. Aan één kant is dat ook wel begrijpelijk. De toegangsprijzen in Monte roni zijn voor het echte programma behoorlijk hoog, namelijk 6000 en 8000 lire (20 en 25 gulden) per avond. Staatssecretaris Zeevalking DEN HAAG - Staatssecretaris Zeevalking van Justitie en een delegatie van de KNVB hebben gistermiddag een oriënterend gesprek gevoerd over de sportverruwing en de moge lijke strafrechtelijke kanten daarvan, zo heeft een woord voerder van het ministerie meegedeeld. Beide partijen waren het er, aldus de woord voerder, over eens dat er in ex treme gevallen sprake kan zijn van mishandeling, die voor beoordeling door de strafrech ter in aanmerking kan komen. Verder heeft de KNVB uiteen gezet hoe tuchtrechtspraak van deze organisatie werkt en daarbij volgens de woord voerder laten zien dat de KNVB veel aan de bestrijding van spel verruwing, zowel in het beroeps- als het amateur voetbal, doet. Beide partijen waren het er volgens hem ook over eens dat de verruwing een probleem is en dat er soms ge vallen zijn, waar de incidenten ontaarden in mishandeling. Het gesprek is gevoerd op ver zoek van de KNVB nadat mi nister Van Agt zich in het ver leden zorgelijk over ruw spel had uitgelaten. Bij het gesprek was de minister overigens niet aanwezig, hoewel dat wel in de bedoeling had gelegen. Afge sproken is dat op het ministe rie eens op papier zal worden gezet waar de grenzen liggen en waar mogelijk het openbaar ministerie als vervolgende en de rechter als beoordelende in stantie er aan te pas moeten komen. Op een later tijdstip zal daar dan tussen het minis terie en de KNVB verder over worden gepraat. Een datum voor een nieuwe afspraak is overigens niet vastgesteld. weer terugheb, maar dat is betrek kelijk. Ik zou het in ieder geval niet kunnen zeggen". Enige richtlijnen heeft Loevesijn aan wedstrijden in Kopenhagen waar Peder Pedersen (wereldkampioen 1974) en John Nicholson (wereldkampioen 1975) aanwezig waren. "Daar kon ik mer ken, dat ik dichter naar hun was toegegroeid. Ik heb ook meer zelf vertrouwen gekregen omdat ik in de training constant 11.5 sec. over de laatste 200 meter heb gereden". Loevesijn wil niet meer aan de laat ste 'donkere' jaren terugdenken. Is er de man niet naar om te gaan pie keren over zijn gemaakte fouten. Denkt reëel over zijn toekomst, die door dit wereldkampioenschap er misschien weer wat florissanter komt uit te zien. Want niemand weet beter dan Loevesijn zelf, dat er iets moet worden gepresteerd om op de winterbaan binnen te komen. "Er staan twintig Nederlanders voor de poort en er kunnen er toch maar vier of vijf zesdaagsen rijden. Ik wil er weer bijhoren. En als het me niet lukt, zal ik toch serieus moeten overwegen om als niet- sportman de maatschappij in te stappen. Ik weet voor mezelf hoe belangrijk dit is". PORTO CESAREO - De in- zinking lijkt hij te boven. Leijn Loevesijn maakt, aan de vooravond van de WK wielrennen op de baan weer de indruk, dat hij erbij hoort. Lang is Neerlands enige profsprinter van naam weggeweest uit het selecte groepje, dat doorgaans jaar lijks de prijzen verdeelt in het mondiale sprintgevecht. Met voor de Noordhollander het trieste dieptepunt vorig jaar in Rocourt, toen Loeve sijn als een beginneling in de serie werd weggefietst en zelfs geen kans zag om via de herkansing bij de wereld top te komen. Vertelt nu, dat de gesprekken met baancoach Frans Mahn hebben ge leid tot de wederopstanding van sprinter Loevesijndie weer serieus werkt aan zijn stiel, omdat de af gang,die zich vanaf de winter 1972 aftekende uitsluitend betekende, dat hij z'n eigen geld aan het opeten jaren niets heb bereikt en m'n vtouw er nog steeds achterstaat dat ik met de fiets het geld verdien": Ineke Loevesijn die met zoon Louis de verrichtingen van Leijn in Pug- lia op de voet volgt, heeft altijd ge loofd, dat de successen van vroe ger, toen de nog niet lang als prof sprintende Amsterdammer in Va- rese (1971) de wereldtitel verover de, zouden terugkeren. Frans Mahn, die de onevenwichtige Loe vesijn weer naar het ovaal haalde: "Leijn wist met zichzelf geen raad. De gesprekken die we hebben ge had deden hem goed. Hij kwam weer naar de baan. trainde met de Olympische selectie en daarna met de groep voor het wereldkam pioenschap. Je kunt aan hem zien, dat het nu beter gaat, want hij heeft geen training overgeslagen. En dat was vroeger nog wel eens anders". Het kleine beetje leiding en wat verantwoordelijkheidgevoel maak ten van Leijn Loevesijn weer een ambitieuze sprinter. Maar of zijn snelheid inmiddels is toegenomen zal vanavond op de open piste van Monteroni, als Loevesijn als een van de eerste Nederlanders in de baan komt, moeten blijken. "Er wordt gezegd, dat ik m'n oude vorm "Ja, hoe kom je in zo'n dal", vraagt hij zich dan af. "Het is een complex van factoren, waardoor je het niet meer zo scherp ziet. Het begint met een verkoudheid. Dan is de fiets, waar je altijd goed op hebt gereden ineens een onding. Je gaat naar ex cuses zoeken om maar niet naar de koers te hoeven komen. En het een, impliceert tevens het andere. Van sprinten alleen kun je niet leven. Maar met wat zesdaagsen erbij heb je als professional toch een redelijk bestaan. Als het dan niet gaat, val len automatisch ook de contracten weg. Want je moet, er wel iets voor presteren". Leijn Loevesijn geeft snel toe, dat het een tijd heeft geduurd voordat hij erachter kwam, dat hij alles aan zichzelf had te wijten. De geboorte van m'n zoon heeft me misschien wel wakker geschud", peinst hij. "Eigenlijk heb ik een fantastische mede yerking van thuis, omdyt ik ln '72 werd Loevesijn wereldkampioen. Sindsdien ging het bergafwaarts. Nu lijkt hij de inzinking te boven. HELEMAAL D£ HOuDrMö yAM EBJ APTlESr.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9