PvdA wil herstel vrij loonoverleg Geen wrok tegen de drie kapers Mogelijk toch onderzoek gevolgen van gifwolk Tiel Bemanning van City of Madrid onderscheiden Teveel vangende vissers komen voor de rechter DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 De eerste passagiers van de gekaapte DC-9 komen zwaaiend met hun net ontvangen bloemen uit de slurf. Positie van veiligheids agenten ter discussie SCHIPHOL (ANP)- Indien de onderhandelingen met het ministerie van Justitie niet spoedig resulteren in een nieuwe regeling, dan zal de KLM per 1 oktober niet meer kunnen rekenen op de veilig heidsagenten, gerecruteerd uijjt marechaussee, douane en rijkspolitie, die het ministerie van Justitie tot nu toe op rijkskosten aan de lucht vaartmaatschappij heeft gele verd. Hoewel de KLM en ook het ministerie over de veilig heidsmaatregelen rond de vluchten liefst zo weinig mo gelijk bekend maken, is van beide zijden gisteravond op desbetreffende vragen toch bevestigd, dat er al enkele we ken besprekingen aan de gang zijn. Op vele KLM-vluchten, hoe wel niet op alle, reizen al enige jaren veiligheidsagenten mee. Het betreft hier enkele tiental len, die het ministerie van Jus titie levert en voor wie het rijk de salarissen betaalt, alsmede een onbekend aantal leden van de KLM- bedrijfsbeveiliging, die geheel voor rekening van de lucht vaartmaatschappij komen. Per 1 september zou echter het aantal agenten van het rijk worden gehalveerd en per 1 oktober zou de KLM de bevei liging geheel voor eigen reke ning moeten gaan uitvoeren. De maatschappij zou dus of wel van de door de Justitie ge leverde agenten moeten af zien, ofwel de salariskosten van deze ambtenaren moeten gaan betalen, daarover is de KLM-directie allerminst te spreken. AMSTERDAM (ANP) - Het partij bestuur van de Partij van de Arbeid wil herstel van de vrije onderhan delingen over het arbeidsvoor waardenbeleid. tussen werkgevers en werknemers. In een gisteravond uitgegeven verklaring dringt het partijbestuur er bij de regering op aan zo spoedig mogelijk initiatie ven te ontwikkelen waardoor het overleg over het arbeidsvoorwaar denbeleid voor 1977 tijdig op gang wordt gebracht. Dit overleg heeft altijd in de herfst plaats bij het zoeken naar afspra ken over dat arbeidsvoorwaarden beleid op centraal niveau tussen de vakorganisaties en de organisaties van werkgevers speelt het kabinet vaak een belangrijke rol. Vorig jaar kwamen werkgevers- en werknemersorganisaties er niet uit, de regering per 1 januari Gezin Scholte weer terecht DEN HAAG (ANP) - Het Neder landse gezin Scholte, dat sinds 30 juli in Zuidoost-Europa was ver dwenen en naar wie de Neder landse ambassades in Athene, Rome en Belgrado hebben gezocht, is terecht. Luuk en Els Scholte, en hun kinderen van anderhalf en drie, bleken op de camping "Ro ma" bij Rome te kamperen, en ke ren in goede gezondheid naar Ne derland terug. Aanvankelijk werd aangenomen, dat hen iets was overkomen, omdat zij voor hun ver trek met hun familie in Nederland hadden afgesproken regelmatig contact te onderhouden. voor een half jaar een loonmaatre gel afkondigde. Rond één juli werd er opnieuw stevig onderhandeld maar ook toen was het resultaat een loonmaatregel van de regering en wel tot 31 december van dit jaar. Iedere werknemer kreeg er per 1 juli f 30 per maand bij. In de verklaring van gisteren her innert het partijbestuur van de PvdA aan de in juni gedane uit spraak waarbij het door de regering vastgestelde arbeidsvoorwaarden beleid werd goedgekeurd "omdat het gebaseerd is op een streven tot een zo evenwichtig mogelijke af weging van doelstellingen te ko men, te weten bestrijden van de werkloosheid en de prijsstijgingen, behoud van de collectieve voorzie ningen en de sociale zekerheid en handhaving van de koopkracht van de grote meerderheid van de werk- Het partijbestuur vindt verder dat ondanks dit alles de inperking van de onderhandelingsvrijheid van de vakbeweging, niet kan worden ge rechtvaardigd. Om die reden be pleit het partijbestuur die onder handelingsvrijheid weer aan de va korganisatie terug te geven door vrije onderhandelingen voor 1977 mogelijk te maken. Het partijbestuur van de PvdA zegt verder dat zo spoedig mogelijk de vertrouwensrelatie tussen het ka binet en de vakbeweging moet worden hersteld, juist nu een aantal progressieve voorstellen van het kabinet, zoals de vermogensaan- wasdeling, de wijzigingen in de wet op de ondernemingsraden, de grondpolitiek en de besturing van de economie in een beslissend sta dium zijn gekomen. Tenslotte zegt het partijbestuur dat "progressief Nederland (kabinet, progressieve partijèn, vakbewe ging en kiezers) de plicht heeft in dit stadium van de politieke strijd tot een zo groot mogelijke eenheid van opvatting en inzet te beslui ten". Eten a la cartein ziekenhuis in Eindhoven EINDHOVEN (ANP) - Op 1 okto ber start in het Eindhovense Catha- rinaziekenhuis op enkele afdelin gen een experiment dat beoogt de patiënten "a la carte" te laten eten. De patiënten die aan het experi ment deelnemen zullen zelf hun menu voor de volgende dag kun nen samenstellen. Daarbij hebben zij een ruime keuze uit een groot aantal maaltijdcomponenten. Slaagt het experiment dan zullen na een maand alle 750 patiënten van dit Eindhovense ziekenhuis a la carte kunnen eten. Volgens chef-kok P. Kortsen is dit systeem dat door de staf van het Catharinaziekenhuis is ontwikkeld niet duurder, dan het tot nu toe ge hanteerde systeem. Dat hield in dat de patiënten de keuze hadden uit een a en b-menu zonder dat het mo gelijk was de onderlinge compo nenten te verwisselen. VERGEEFSE REIS LAN ARC A (ANP) - Twee van de drie kapers zijn gisteren vergeefs van uit Cyprus naar Athene gereisd om van daar naar een verder onbekend Arabisch land te vliegen. Geen van de luchtvaartmaatschappijen bleek echter bereid de 31-jarige Algerijnse arts Hamdene B. en de 26-jarige Syrische handelaar Mohammed Gamel R. mee te nemen. De Cyprische luchtvaartmaatschappij bracht toen op verzoek van de Griekse autoriteiten de kapers weer terug naar Lanarca. Radio-Athene meldde dat de derde kaper, wiens naam niet be kend is, uit Cyprus naar Beiroet is vertrokken. Captain Janssen besloot uiteinde lijk het er toch maar op te wagen, wat ook wel moest want zoals ge zegd lag geen andere luchthaven binnen bereik. Het risico was ech ter ongemeen groot. De Tunesiërs hadden namelijk niet alleen vrijwel alle lichten gedoofd, maar boven dien de landingsbaan versperd door er olievaten op te zetten. "Maar dat merkten we pas toen we met de landing bezig waren", aldus Janssen. "Via de spaarzame lichten die nog op het vliegveld brandden, het schijnsel van de maan en onze eigen verlichting slaagden we er met moeite in de baan te vinden, maar met die olievaten moesten we na de landing een soort slalom uit voeren om die dingen te vermijden. Dat lukte niet helemaal, we bleken er een paar geraakt te hebben, waardoor lichte schade werd opge lopen aan het landingsgestel. Een Tunesische mecanicien heeft dat gerepareerd. Achteraf had ik dat eventueel zelf nog wel kunnen doen mits ik een moersleutel bij me had gehad. Zo'n sleutel hebben we echter niet. Bezuiniging of zoiets". Die laatste relativerende opmer king is typerend voor gezagvoerder Janssen. Hoewel hij 36 uur niet heeft geslapen, weet de niet van zijn stuk te brengen captain in welge kozen bewoordingen het verhaal van de kaping te vertellen. Hier en daar een kwinkslag om zijn eigen rol wat te bagatelliseren. Op de zelfde rustuge manier waarmee hij zijn verhaal vertelt, bracht hij het angstige avontuur tot een goed ein de. De passagiers en bijvoorbeeld minister Van der Stoel zwaaiden hem daarvoor veel lof toe. Officier ON. Maar ook minister Westerterp, die samen met staatssecretaris Brink horst van Buitenlandse Zaken een mooi plekje aan het einde van de slurf had opgezocht om passagiers en bemanning welkom te heten, schaarde zich bij de rij fans. De be windsman had ook wat meege bracht de niet geringe onderschei ding van officier in de Orde van Oranje Nassau, zoals de Alphense gezagvoerder zich nu mag noemen. "U hebt in deze bange uren blijk gegeven van nuchterheid, voortva rendheid, schranderheid en door zettingsvermogen", zoals de minis ter het toelichtte. Maar ook de rest van de bemanning (of 'crew', zoals dat in het vliegwereldje heet) viel in de prijzen. Tweede vlieger Geij- sendorpher, purser Peperkamp en de twee stewardessen Neuman en Nuis gaan voortaan als Ridder in de Orde van Oranje Nassau door het leven. Spannend Een van de spannendste ogenblik ken maakten bemanning en passa giers door in het luchtruim boven Israël. "De kapers wilden daar hun ARNHEM (SP) - De Gelderse in spectie van de volksgezondheid acht het niet uitgesloten dat staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid alsnog besluit van staatswege een uitgebreid onderzoek te laten verrichten naar de gevolgen van de gifwolk, die bij het Tielse bedrijf Verdugt ontsnapte. Dat bleek gisteren tijdens het kort geding dat de vereniging „Voor komen is beter" (WIB) had aan gespannen tegen het ministerie van Volksgezondheid, de ge meente Tiel en chemisch bedrijf Verdugt. De inspectie zei er evenwel nad rukkelijk bij dat eventuele nieuwe stappen zullen afhangen van het onderzoek dat het Rijks instituut voor de Volksgezond heid momenteel onder omwo nenden van Verdugt verricht. Uit de zitting bleek dat de WIB en de andere bij de zaak betrokken partijen nog lijnrecht tegenover elkaar staan. De vereniging ken schetste de aanpak van de staats secretaris als „blunderen"; rijk en gemeente daarentegen be schuldigden de WIB ervan al leen maar wat algemene kreten te slaken. De rijksverdediger betoogde dat de vereniging de zaak aan de Tielse huisartsen had moeten overlaten. „Het ministerie heeft voldoende gedaan; er is een speciale afde ling in het Bethesdaziekenhuis klaar voor onderzoek", aldus de rijksadvocaat. Hij verweet het artsencollectief bovendien gege vens van zijn onderzoek te heb ben achtergehouden. Dat wekte van de zijde van de ver eniging weer reacties op als „Wij moesten wel handelen toen de daartoe aangewezen ïhstanties eenvoudig niets deden. Ze ston den langs de kant te kijken hoe het met de drenkeling ging". De WIB, die een commissie van deskundigen wil, die zowel on derzoek als behandeling coördi neert (het ministerie wijst deze eis af), deponeerde ten slotte een eis tot schadevergoeding van 50.000,- waarmee de tot dusver gemaakte kosten kunnen worden gedekt. De WIB is momenteel vrijwel blut. Rijk en gemeente willen echter niet van betaling weten en verwijzen naar Verdugt. Het bedrijf komt echter ook niet over de brug. Uit mededelingen van de advocaat van het chemisch bedrijf bleek dat de gifwolk bestond uit 10 kilo arseentrioxydestof, dat op 20 juli door een ventilator de lucht werd ingeblazen. Hij ontkende dat het bedrijf eerder of later gif heeft la ten ontsnappen. Wel werd toege geven dat Verdugt zonder hin derwetvergunning werkte nadat de produktiehallen voor het be wuste bestrijdingsmiddel tot vlak bij een aantal flats waren verplaatst. De president zal donderdag uit spraak doen. Verdachte van juwelenroof aangehouden AMSTERDAM (ANP) - Op verzoek van de Amsterdamse recherche heeft Scotland Yard gisteren in Londen de 31-jarige Israëliër S. T. aangehouden. De Israëliër wordt er van verdacht een aandeel te hebben in de roofoverval op de Amster damse juwelier Vet, zaterdag een week geleden. Hierbij werd een marechaussee door de overvallers in de schouder geschoten. De Amsterdamse politie vermoedt, dat S. T. een direct aandeel in de overval had. Momenteel worden in verband met de juwelenroof vijf buitenlanders in Amsterdam vast gehouden. Vier van hen zouden in direct iets met de overval te maken hebben. Het verhoren van deze verdachten, loopt uiterst moei zaam, omdat ze niets los willen la ten. Toch meent de politie genoeg aanwijzingen tegen hen in te kun nen brengen om hun aandeel in de overval te kunnen bewijzen. Vol gens hoofdinspecteur Versluis hebben vermoedelijk niet drie maar meer daders de overval op de juwelier gepleegd. DEN HAAG (ANP) - Vissers die dit jaar de hun (individueel) toeges tane vangsthoeveelheid tong en/of schol hebben overschreden, zullen waarschijnlijk voor de rechter moe ten verschijnen. Dit werd verno men van mr. P. A. H. Bos, advocaat-generaal bij het gerechts hof in Den Haag. Mr. Bos coördi neert landelijk het justitiële optre den tegen overtreders van de van gstbeperkingsregeling. Voor vorig jaar begane overtredin gen worden thans schikkingen ge troffen, waarbij boetes tussen f500 en f 1000 worden opgelegd. Mr. Bos denkt niet dat zo'n schikking er voor dit jaar ook nog in zit. Minister Westerterp heeft zojuist de gezagvoerder van de "City of Madrid", Alphenaar Janssen benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Mevrouw Janssen, die tussen de beiede heren in staat, feliciteert haar man. De andere leden van de bemanning j SCHIPHOL - Slechts even viel de gezagvoerder van de het afgelopen weekeinde gekaapte vliegtuig 'City of Mad rid' uit zijn rol. Op het moment dat het Tunesische verbod om te landen op het vliegveld aldaar, ter sprake kwam, wond de verder verbazingwekkend kalme en nuchtere Alphenaar zich kortstondig op. "Een grof schandaal", noemde hij het niet toelaten van de DC 9 op de luchthaven. Tweede piloot Geijsendorpher: "We moesten daar wel landen, want we hadden nog maar zo weinig brandstof dat er geen ander vliegveld was dat we konden bereiken. Ik heb de verkeerstoren gesmeekt om alsjeblieft te mogen landen, maar ze bleven halsstarrig weigeren." eisen kenbaar maken," vertelt Janssen. "Al vlot kwamen twee Phantoms vlak naast mijn vleugels vliegen. Doordat de kapers daar zeer nerveus van werden, ontstond er enige paniek. Via onze ambassa deur Jorissen op Cyprus met wie we gedurende de hele kaping con tact hadden, konden we de Israëli's' bewegen hun Phantoms terug te halen." Over de plotselinge afloop van de kaping stond captain Janssen zeer verbaasd. "Het kwam voor ons als een totale verrassing. Volgens mij was de man die de kogel door de kerk joeg de vertegenwoordiger van de PLO die in de verkeerstoren van het Cyprische vliegveld La narca zat. Ik versta geen Arabisch, maar zoals die vent zat te praten, ongelofelijk! Twintig minuten lang zonder één hapering. Uiteindelijk wist hij twee van de drie kapers te overtuigen. Die wilden wel stop pen, maar de derde bleef maar met zijn pistool zwaaien en eiste dat we zouden vertrekken. Nadat we deze zaak een beetje hadden gerekt, kwam hij gelukkig ook tot de over tuiging dat het een hopeloze zaak was en gaf zich over." De kapers hadden alle drie een pis tool bij zich en een kleine handgra naat ("Ter grootte van een gehakt bal", was Janssens beeldende toe lichting). Verder was er een grote lading springstoffen aan boord. "Genoeg om een oceaanstomer op te blazen." Band Opvallend was dat ook by deze ka ping weer een merkwaardige on derlinge band was ontstaan. De vraag hoe deze vreemde lotsver bondenheid tussen gijzelaars en gegijzelden groeit is voer voor psy chologen. Ook captain Janssen bleek geen wrok te koesteren. "We gingen als broeders uiteen. Deze mensen zijn zo diep bewogen dat ze dit soort acties als een soort taak voelen. Ik heb voor de daad als zodanig geen respect, maar één van die ka pers kwam uit Libanon en die had daar zijn vrouw en kind verloren. Ik kan me dan wel voorstellen dat je tot zo'n daad komt. Ook bij een groot deel van de passagiers bleek kapers. te bestaan voor de actie van de Pa lestijnse apers. „Huiskaper" Eén kaper bleek trouwens geen onbekende. Tegen captain Janssen zei hij in het Engels: "Herinnert u zich nog die kaping van een jumbo jet drie jaar geleden? Daar was ik ook bij ("onze huiskaper", merkte KLM-directeur Orlandini snedig op) En terwijl in de ontvangsthal vreugdetranen vloeiden bij het weerzien van familieleden, merkte koele Alphenaar Janssen nog op dat het angstige avontuur geen be lemmering vormt om op korte ter mijn weer het luchtruim te kiezen. "Volgende week vlieg ik weer", meldde hij monter. Dochter Chris tine bleek uit het zelfde hout ge sneden als haar vader. Op de vraag of ze zondagavond nog met haar vader had getelefoneerd, ant woordde ze: "We hebben het nog wel geprobeerd, maar het was zo druk dus toen dachten we: laat maar zitten, we zien hem morgen wel." Minister Westerterp tenslotte bleek zich in het met Engelse woorden doorspekte vliegjargon goed thuis te voelen. Bij het afscheid van de stewardess Nuis, sprak hij de on vergetelijke woorden: "Nou, up to your next flight, hè"

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7