beloopt 1 miljoen Boekje open over dorpje aan de dijk Brand schade „De jeugd fietst en voetbalt op daken gymnastieklokalen Publiek Docos huldigt Toon IELE REUZENSPIN DINSDAG 7 SEPTEMBER 197« NOORDWIJK - Een felle brand in het paviljoen "Jeroen", op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk, heeft ze ker voor meer dan één miljoen gulden schade aangericht. De hele zolder alsmede een groot deel van de eerste etage werden een prooi van de vlammen. Op het moment, dat de brand uitbrak waren er veertig van de zeventig vrouwelijke pa tiënten in het gebouw aanwezig. Niet één van hen liep verwondingen op. Volgens brandweerlieden van de korpsen Noord wij kerhout, Noordwijk en Leiden (er waren bijna tachtig man op de been) mag men van "geluk" spreken, dat de brand niet 's nachts is uit gebroken want dan zouden de gevolgen voor de patiënten ern stiger zijn geweest. Kurkdroog Omstreeks half vijf gistermiddag werden de vlammen ontdekt. De brand was ontstaan op de eerste etage van "Jeroen", één van de acht paviljoens, die op het terrein van Sancta Maria staan. Direc teur J. Verheul van het psychia trisch ziekenhuis kon niet vertel len wat de oorzaak van de brand is gewweest- Direct na het eerste alarm gingen brandweerlieden van Sancta Ma ria de vlammen te lijf met brand blussers. Later werd beter mate riaal ingezet. Dit maakte echter niet zoveel uit want het vuur greep razendsnel om zich heen in het kurkdroge hout. Pas toen as sistentie werd verkregen van korpsen uit de omgeving had men de brand vrij snel in be dwang. Bij het begin van het blussings- werk was de waterdruk onvol doende. Dit leverde zodanige problemen op, dat niet optimaal kon worden geblust. Pas na een telefoontje van de Noordwijkse politie, die het waterleidingbed rijf met klem om meer druk ver zocht, werd de "kraan" verder opengedraaid. Water werd ook gepompt uit een driehonderd meter verder gelegen sloot. De Leidse brandweer, die met een hoogwerker en een waterkanon verscheen, deed haar werk niet vlekkeloos. De auto, waarop de hoogwerker was bevestigd, werd op een zodanige manier langs een boom gemanoeuvreerd, dat de arm van de hoogwerker vastliep op een grote tak van die boom. Die tak moest eerst worden afge zaagd voor de wagen achteruit kon rijden en bij het bluswerk kon assisteren. Pas een kwartier na aankomst kon het waterkanon worden ingezet. De vlammen wa ren toen snel gedoofd. Personeel De veertig patiënten, die nog in het DEN HAAG/BODEGRAVEN - Een 19-jarige perser en een 18- jarige bouwvakker, beiden uit Bo degraven, zijn door de Haagse poli tierechter veroordeeld tot 350 gul den boete en voorwaardelijk een week gevangenisstraf met proeftijd van 2 jaar, wegens poging tot dief stal. Op het Plein waren zy druk doende met een auto die daar geparkeerd stond. Zij hadden kans gezien de deur van de auto te openen en hiel den zich intensief bezig met aan knoppen te draaien, teneinde de motor" aan de praat" te krijgen. Maar dat lukte niet, zodat de dief stalplannen niet konden worden voltooid, doordat de motor wei gerde aan te slaan. "Daar hebben verdachten tot ze kere hoogte nog geluk by gehad, zodat de diefstal niet is voltooid," constateerde de officier van justi tie, die vanwege de jeugd van het tweetal, nog geen onvoorwaarde lijke gevangenisstraf wilde opleg gen. De rechter sloot zich hierbij KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Voor de premiekoopwoningen, die in Dorp Oost IV zullen worden gebouwd, zullen in de eerste plaats in aanmerking komen, zij, die in huizen wonen van de woning- bouwvereninging „Goed Wonen". Dit heeft de commissie voor open bare werken en planologie, die gis teravond vergaderde, geadviseerd. van de eerste etage van Sancta Maria brandden gis termiddag tijdens een felle brand uit. gebouw waren toen de brand uit brak, zijn allen door het verple gend personeel in veiligheid ge bracht. Zij zijn voorlopig ver spreid over de overige zeven pa viljoens. Volgens directeur Ver heul heeft men bij het redden van de patiënten geen moeilijkheden ontmoet Dat er geen slachtoffers zijn gevallen is gebleken, doordat er direct een controle via lijsten heeft plaatsgevonden. Boven dien heeft een aantal brandweer lieden met persluchtmaskers pa viljoen "Jeroen" doorzocht Sancta Maria, dat de herbouw plannen voor het verouderd pa viljoen "Jeroen" gereed had lig gen, is tegen brandschade verze kerd. Vandalisme in Hazerswoude frequent HAZERSWOUDE - Jeugdvandalisme. Het komt in Ha zerswoude vrij frequent voor. De voorzitter van de com missie jeugdzaken, wethouder v. d. Werf, noemde gistera vond een aantal voorbeelden, waarbij vrijwel altijd sprake is van ernstige vernielingen. Zo schrikt de jeugd (over de leeftijd gist men: ongeveer 12 tot en met 16 jaar?) er niet voor terug om op daken van schoolgebouwen en gymnas tieklokalen te "wandelen", te fïetsen(!) en te voetballend Gevolg: schade aan deze objecten en, wat ook al is voorgevallen, ver wondingen voor de daders zelf. Ruitje ingooien bij openbare ge bouwen, bomen rooien in plantsoe nen schu11ing woorden aan brengen op nieuwbouwwoningen Het zijn zaken, die schering en inslag zijn. Wat er tegen te doen? De commis sieleden kwamen er, vanzelfspre- Liever zou Toon Alberts a.s. zondagmorgen tus sen elf en twaalf zijn vaste inspectieronde maken langs de kleed lokalen van de voetbal vereniging DOCOS maar hij kan er dit keer niet onder uit op dat tijdstip in zijn nette pak en met vrouw en kinde ren aanwezig te zijn in het clubgebouw op het sportcomplex aan de Haagse Schouwweg. Toon wordt dan gehuldigd om dat hij veertig jaar verslingerd is aan zijn DOCOS, net zolang als de vereniging bestaat. "Liefde op het eerste gezicht", noemt de 60-jarige houtbe werker zijn kennismaking destijds met de piepjonge vereniging. Een gezicht dat hij niet snel zal vergeten. "Ons eerste voetbalveldje lag aan de Haagweg", zegt hij. "Het was er een bende verge leken met nu. Als we moesten spelen waren we eerst een tijd in de weer om de schapen en paarden van het veld te jagen en als je je na afloop wilde wassen moest je eerst water gaan halen bij de molen van Noordman". Voor zulke karweitjes draaide Toon Alberts zijn hand niet om. Voor zijn vereniging deed hij graag wat meer dan alleen tegen een balletje trappen. En zo is het in die veertig jaar steeds geweest. Ook toen DOCOS naar de Boshuyzer- kade verhuisde, naar de Kik kerpolder en tenslotte neer streek aan de Haagse Schouwweg. Toon Alberts kreeg bij DOCOS al snel de bijnaam "duizendpoot". Toen de gemeente dat nog niet ver zorgde trok hij haarzuiver de krijtlijnen, hij was lange tijd kantinebeheerder, zorgde dat Toon Alberts met voor hem vertrouwde attributen; een net met leren ballen en de theepot. de velden in conditie bleven en nu beheert hij het mate riaal en maakt hij de kleedlo kalen schoon. "In het weekeinde is 'ie altijd maar van huis", zegt zijn vrouw die snel voorrekent dat manlief per week gemiddeld zo'n dertig uur thuis laat af weten. "Tegenhouden heeft geen zin", zegt ze, "hij moet naar dat voetbalveld. Dat is zijn lust en zijn leven". Hartelijk dank, mevrouw De Roos uit de Iepenrode in Lei den. Als reactie op mijn ver haaltjes over reuzenspinnen stuurde u mij, keurig ver pakt in een doosje een licht behaarde spin die U kortge leden betrapte op de slaap kamer en overmeesterde met behulp van het hemd van uw echtgenoot. Ik hoorde dat u het beestje koest heeft ge kregen door er een straal loeiheet water op te zetten. Gedegen werk. Ik moet u echter teleurstellen. Het door u aan mij gezonden exemplaar verdient welis waar het predikaat„engerd" maar kan anderzijds ook weer niet gerangschikt wor den onder de categorie „reu zenspinnen". Daar was het diertje nog te iel voor. Mis schien dat u een andere keer meer succes heeft. In Lisserbroek De 2000 inwoners van het buurschap Lisserbroek hebben enthou siast de schouders gezet onder de door de dorpsraad gelanceerde idee zoveel mogelijk gegevens te verzamelen over de geschiede nis van dit mini-dorpje met als doel daar eind volgend jaar een boek over te laten verschijnen. Men is op zolder gaan zoeken naar vergeelde prentjes. Fotoboeken die jarenlang niet zijn ingeke ken, zijn weer tevoorschijn gehaald en doorzocht op karakteris tieke en dorpsgezichten en figuren. Lawine Dat particuliere speurwerk heeft een lawine aan bruikbaar fotoma teriaal opgeleverd. De voorzitter van de dorpsraad. Aart Donker, vertelde mij: "Wat we tot nu toe binnen hebben gekregen heeft onze stoutste verwachtingen overtroffen. Er zit by voorbeeld een prachtige foto bij van Amejong, een zwerver die zijn hart had verpand aan Lisserbroek en daar ook regelmatig weer opdook. Zo zijn er meer plaatjes waarvan we het bestaan zelfs niet ver moeden". Er zijn inmiddels al zo'n 250 foto's gereproduceerd en er komen er nog steeds binnen. Dat is ook de verdienste van oud-Lisserbroeker Hoogkamer (woont nu in Lisse) die in zijn vrije uurtjes bij Lisserbroekers op bezoek gaat om wat fotodozen door te snuffelen. Met de foto's zit het dus wel snor. Nu nog de tekst. Bandrecorder Daar wordt nu aangewerkt door Nick Bouwmeester, de in Lisser broek geboren huisschilder die zich altijd al heeft geïnteresseerd voor de geschiedenis van dit dorpje aan de dijk en nu de kans van zijn leven krijgt om de resultaten van zijn jarenlange speurwerk gestalte te laten krijgen in een boek. Bouwmeester gaat als volgt te werk. Met zijn bandrecorder gaat hij op bezoek by oud- Lisserbroekers, zet met hen een boom op over vroeger en maakt later van de gesprekken een geschreven verslag. Zo is hij talloze bijzonderheden over het dorpsleven aan de weet gekomen. Smeuïge verhalen, leuke voorvallen maar ook de harde realiteit over de soms bar slechte huisvesting, de karige lonen, de crisisja ren. Het dorpje aan de dijk heeft in de loop der jaren ook een portie leed moeten incasseren. "Echt boek" Het komt allemaal te staan in het boek, dat volgens Aart Donker in geen geval gaat lijken op de talloze leeswerkjes die in de afgelo pen jaren zijn verschenen over Hollandse dorpen torisch wordt teruggeblikt" via foto-onderschriften. "Dit wordt van formaat en fijn om te lezen' "Dat dit boek zal verkopen kan ik staanders lijkt het misschien ee schap zich de uitgave van een vrij duur boekwerkje permiteert. Maar wie Lisserbroekers kent weet dat ze in dergelyke gevallen niet op een cent kijken. Dit is het eerste boek over Lisserbroek, misschien ook wel het laatste Die kans wil men niet "his- at oude foto's en uitgebreide en echt boek", zegt hij, groot inl©ra)@fi) V(2)(ÏÏl Weet u een onderwerp dat in deze rubnek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. kend, niet uit. De Stichting Jeugd raad houdt zich er, sedert haar we dergeboorte, ook al mee bezig en is van plan een rapport samen te stel len. Wellicht dat er voor de jeugd toch te weinig kansen zijn om zich in eigen omgeving nuttig(er) bezig te houden? Commissielid J. Stoeldrayer ziet een oplossing in het in dienst nemen van een op bouwwerker. En wat dat betreft is wethouder van jeugdzaken Van der Werf zeer benieuwd naar een voor stel dat de gemeenteraad van Nieuwkoop binnenkort zal berei ken: het aantrekken van een op bouwwerker tweeëneenhalve t ?eënhalve dag per week. Van de zyde van Nieuwkoop heeft men in tussen (zij het nog informeel) op het gemeentehuis van Hazerswoude geïnformeerd, of er misschien be langstelling is om getweeën een full-time opbouwwerker aan te trekken In de commissie jeugdzaken vraagt men zich af, of er wel voldoende toezicht is. Stoeldrayer durfde te veronderstellen dat negentig pro cent van de vernielingen die wor den aangericht, "bepaald gezien moet worden". Hij vindt het niet zo gek dat na constatering van zo'n strafbaar feit de politie moet wor den gewaarschuwd, zodat zij al naar gelang de leeftijd van de „boosdoener" een strafmaat kan uitdelen. Anderzijds is hij ervan overtuigd dat degene die getuige is van de vernielzuchtbeoefening, zwijgt als het graf. bang als deze is voor represailles van de kant van de dader(s). Dat hetjeugdwerk ter plaatse moet worden gestimuleerd, is een zaak De Lisserdijk van vroeger Wethouder v. d. Werf - vernielingen - die ieder commissielid wel aan spreekt. Commissielid C. van Spronsen: "Wij moeten echt iets tegen vandalisme doen Iets wat C. de Groot, sedert kort secretaris van de Jeugdraad bracht tot de ver zuchting dat er weinig mogelijkhe den zijn voor de jongelui van 12 tot en met pakweg zestien jaar. Hij ziet dan ook een taak weggelegd voor de verenigingen en clubs, die zich nu vooral richten op de jongste jeugd. Mevrouw G. van de Lecq-de Knikker wees er overigens op dat het moeilijk zal zyn om leiders te vinden die de jeugd, die zich nu nogal eens van vernielzuchtige kant laat zien, in de andere, dus po sitief geachte richting kan sturen. "Wat zijn trouwens de alternatie ven die we te bieden hebben", be sloot zij. Goed nieuws kon voorzitter Van der Werf overigens melden wat be treft de jeugdsociëteit Ons Stekkie. Het Nationaal Jeugdfonds heeft namelyk besloten deze vereniging een subsidie van 9.000 te verle nen. Daarnaast heeft dit fonds Ons Stekkie een renteloze lening, van eveneens 9.0C0 in het vooruitzicht gesteld. Het bestuur van "soos" had hierom gevraagd. B en W van Ha zerswoude hadden deze aanvraag vergezeld van een zeer gunstig ad- Bodegravers veroordeeld voor poging tot diefstal

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4