Sportvrienden weer alleen aan de kop Grote deelname aan Vierdaagse' - 'Ljtl Tentoonstelling over werk van markante hortulanus H. Witte KAMALA IS OPGEHEVEN Rijstrook te hoog aangelegd „Het is toch al zo Vi slechte zomer DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 LEIDEN Rijnsburgerweg: LEIDEN - Een gedeelte van het as falt van de vernieuwde Rijnsbur gerweg zal opengebroken moeten worden en opnieuw worden aange legd. Ter hoogte van de Poelbrug is de rijstrook richting stad namelijk te hoog aangelegd. De verwachting is dat de vernieuwing enige dagen in beslag zal nemen, maar geen ver traging op zal leveren voor de totale reconstructie van de Rijnsburger weg en het Stationsplein. Ten onrechte is de aannemer er bij de reconstructie van uitgegaan dat de .jcuil" die de oude Rijnsburger weg vertoonde vlak voor de Poel brug van de stad uit gezien) weg gewerkt moest worden. Bij de eerst aangelegde rijstrook stad-in is het hoogteverschil tussen de Poelbrug en de rest van de Rijnsburgerweg dan ook geleidelijk opgevangen. De andere rijstrook, die later aange legd is, loopt steiler. Daar is het oude lengteprofiel gevolgd. De ge meente wil namelijk dat het oude lengteprofiel gehandhaafd blijft in verband met de laaggelegen huizen en tuinen langs dat gedeelte van de weg. De rijstrook stad-in zal nu ge deeltelijk overgemaakt worden volgens het oude lengteprofiel. Nadeel van een steiler lengteprofiel zou kunnen zijn dat de bussen zou den kunnen gaan „bonken" bij hoge snelheden, maar de gemeente ver wacht grote moeilijkheden bij een geleidelijker verlopend lengtepro fiel, omdat dan de tuinen van de huizen veel lager komen te liggen dan de rijbaan en de trottoirs. Spe ciale voorzieningen als het maken van afscheidingen tussen trottoirs en rijbaan en extra afvoerputten voor het regenwater zouden nodig kunnen zijn, en verscheidene tuin muurtjes zouden vervangen moeten worden door hogere. Daarbij zou de bereikbaarheid van dc straat vanaf de huizen en de trottoirs slechter worden. "Wilt U langzaam praten?", vroeg O. aan kantonrechter mr. Van Dijke. Een begrijpelijke wens. O. woont weliswaar in Nederland, maar eigenlijk komt hij uit Frankrijk. "U reed met uw auto 150 kilo meter per uur op de snelweg, terwijl U maar honderd mocht rijden", sprak de kantonrechter langzaam. "Sneu-denun-doo- pair-meu-denon". Zei O. "Als u ook langzaam wilt pra ten, versta ik het ook", rea geerde de kantonrechter gevat. "Mode-plu-revu-deneu-qui-vont", ging O. desondanks in razend tempo voort. Het was Nederlands, maar het was niet te verstaan. O. moet nog een keer terugkomen. Met een tolk. Mr. Van Dijke: "We zullen deze zaak, zeg maar, aan houden". De leerlingen van het vor mingscentrum hadden toen de statige zaal van het statige ge bouw aan het Rapenburg stommelend verlaten. In het kader van hun verplichte leer- dag hadden de vijftien- of zes tienjarigen een uurtje de ver richtingen van Vrouwe Justitia aanschouwd. Zij waren net op hun plaats gezeten, of daar kwam magazijnbediende B. binnen. Hinkend als een kan goeroe. Het vormingscentrum lachte. B. trok zich daar niets van aan en bekende gnf dat hij met zijn bromfiets op de Sint Jorissteeg in Leiden twee maal LEIDSE KANTONRECHTER door rood licht was gereden. Maar het gipsbeen dat hem het voortbewegen bemoeilijkte, had daar weer niets mee te ma ken. Een ander ongeluk, "mijn schuld niet". Twee maal veertig gulden boete voor B. Hinkend verliet hij de zaal, meteen brede grijns richting vormingscen trum. Beste B. Als je toch zo makkelijk bekent, laatje dan bij verstek veroordelen. Kost net zoveel en het scheelt een hoop inspanning. Agrariër Van R. uit Warmond had spijt. "Als er wat gebeurd is, ga je pas "Ja, ja, dat is het bekende spreekwoord", zei de officier van justitie, mr. Lubbe- rink gevat. Van R. had zonder vergunning dieselolie in een sloot laten lopen. Nu lijkt dat met vergunning ook al niet goed te praten, maar Van R. had niet opzettelijk gehandeld. Een olievat van 3000 liter stond langs een weggetje. Door de tril lingen, veroorzaakt door auto's, die op de weg naar een camping waren, viel het vat van de hou ten stelling, de olie stak het weggetje over en stroomde het water in. Gelukkig op een tijd stip dat Van R. net ging melken, zodat hij maatregelen kon ne men. Maar toch. Dat vat had na tuurlijk of steviger of ergens anders moeten staan. Van R. bepleitte clementie. "Ik hoop dat de straf niet te zwaar is. Het is toch al zo'n slechte zomer ge weest voor de boeren". Eis van de officier van justitie: 750 gul den boete, waarvan 500 gulden voorwaardelijk. Van R.: "Dat valt tegen". Vonnis van de kantonrechter 500 gulden boete, waarvan 350 voorwaardelijk. Van R.: "Effe sparen dan". 's Middags was student J. daar. Een keurige jongen. Pantalon met vouw, smetteloos colbert. fraai vest tegen kou-op-de- borst. Stropdas. Hoofd: keurig gekapt, brilletje, positief. Ja loers volk noemt zo'n iemand wel eens een corpsbal. Ach, wat zou deze academicus-in-spe nu voor kattekwaad hebben uitge haald. Fuifje uit de hand gelo pen? Gekotst in het Rapen burg? Het is allemaal veel tries ter. Student J. moest toegeven: "Ik had een borreltje gedron ken". In Pardoeza, trefcentrum voor studenten en aanverwan ten. En toen ging student J. sa men met "een kennis", te weten student De J. rare dingen doen. Zijn kennis De J. was gisteren niet voor de balie verschenen, "hij moest naar practicum", vertelde J. Die nacht hadden ze zich in Doezastraat meester gemaakt van een parkeermeter en hadden hem naar het Van der Werfpark gesleept. Het is duidelijk: humor van het aller- primitiefste soort. J. wilde dan wel toegeven dat hij samen met De J. de par keermeter over straat had ge sleept, maar ontkende het ap paraat te hebben losgerukt. "Dat kan toch niet, zo'n ding weegt wel honderd kilometer. Eh .kilogram. Hij stond los in de grond". Eis en vonnis: dertig gulden boete. Het maximum toeges tane bedrag. Ach, misschien kunnen pappa J. en pappa De J. nog wel wat missen. JOHN KROON LEIDEN - Sportvrienden is weer alleen op kop gekomen in de Leidse Hengel Competitie. De drie wed strijden die afgelopen weekeinde werden vervist werden allemaal gewonnen. Ook DVS 1 maakte geen fouten en is nu op gelijke hoogte gekomen met Alphen 1. Wie de uiteindelijke winnaar wordt zal op zondag 19 september worden beslist in de Vliet. Dan worden de laatste drie competitiewedstrijden van dit seizoen vervist. De stand na 12 wedstrijden is: 1. Sportvrienden 22 pnt. (268 stuks), 2. DVS 1 21 pnt. (433 st.), 3. Alphen 1 21 pnt. (353 st.). 4. DVS 2 18 PNT. (325), pnt. Zuid West 18 pnt. (316), 6. DW 17 pnt. (374), 7. Hengelsport 1 15 pnt. (320), 8. Hengelsport 2 12 pnt. (214), 9. De Ruisvoorn 10 pnt. (262), 10. Ons Hobby 9 pnt. (412), 11. De Brasem (Ter Aar) 8 pnt. (210), 12. De Brasem (Leiden) 6 pnt. (251), 13. Alphen 2 5 pnt. (184), 14. De Meerval 4 (199), 15. Alphen 3 4 (177), 16. S. en G. 2 (257). Met 433 gevangen visjes is DVS 1 nog steeds koploper in de competi tie om de Leidsch Dagblad-beker. In het persoonlijk klassement is het nog steeds bijzonder spannend. De stand is daar 1. A. v. Doesburg (DW) 110 st., 2. E. Odijk (Ons Hob by) 108 st., 3. F. Zandbergen (DVS 1) 105 st.. 4. R. Verkade (Alphen 1) 104 ST., 5. S. Stolk (Ons Hobby) 103 st., 6. F. Verstraten jr. (Hengelsport 1) 103 st.. 7. H. v. Loon (DVS 1) 101 st., 8. J. Helverstein (S. en G.) 100 st., 9. H. Moenen (Zuid-West) 98 st., 10 H. v.d. Vlugt (De Meerval) 96 st. Viswedstrijden Het viscollege OASE (Adler) viste de 5de wedstrijd in het Oegstgees- terkanaal. De vangst was matig. De uitslag: 1. S. Tegelaar 3450 gr. (21 st 2. H. Hillebrand 2340 (8), 3. J Solleveld 1270 (5), 4. J. Leurering 1190 (14), 5. F. Schoutens 955 (6), 6. H. Meyvogel 875 (6), 7. V. Weber 725 (8), 8. A. Disseveld 670 (7), 9. J. Kras- senburg 640 (8), 10. P. Hillebrand 420 (3). Vernieuwing Stations plein start LEIDEN - De reconstructie vc Rijnsburgerweg is een nieuwe ingegaan, waarbij begonnen t de vernieuwing Het verkeer stad-in vanaf de Rijns burgerweg wordt na het viaduct over de aan de kant van het cen trum gelegen rijbaan geleid, en ter hoogte van de Stationsweg weer naar de langs de spoorbaan gelegen kant. Bij de rotonde voor het belas tingkantoor wordt het verkeer wezen via Morssingel, gedeelte n Steenstraat en Tweede Binnenvest fase QTQ-cht. Bussen, taxi's en bromfiet- kunnen als gebruikelijk nog het Statio- linksaf van Stationsplein n rSta nsplein. Het verkeer wordt i band daarmee omgeleid. Gedurende een vijftal weken zal volgens bovengenoemde route. De gewerkt worden aan de asfaltering gemeente adviseert om zeer oplet- van busbanen op de helft van het tend te zijn en de aanwijzingen Stationsplein aan de kant van het nauwkeurig te volgen, omdat de station. Daarna zal vijf wekenlang verkeerslichten in verband met de gewerkt worden aan de andere werkzaamheden tijdelijk buiten LEIDEN - De belangstelling voor de zwemvierdaagse in Leiden blijkt alle verwachtingen te hebben overtroffen. Meer dan duizend zwementhou- siasten gingen gisteravond tussen zeven uur en half negen te water in de zwembaden "De Zijl" en "De Vliet". In het laatste zwembad moesten zelfs haastig nieuwe kaartjes worden bijgemaakt. Zakennieuws Goudsmit-Hoff, groothandel in behang, is verhuisd van Levendaal 101-103 naar het Wagnerplein 130. Bouvier Bewaking Holland", Menken-ijsbaan bewaken van gebouwen en projek- ten d.m.v. honden, is gevestigd aan de Hoge Morsweg 135. Aan de Morsweg 15 is "Jan Ver ver Reclame", ontwerpen en ver vaardigen en uitvoeren van recla- mewerken, gevestigd. De zwemvierdaagse die in de buitenbaden wordt gehouden is bedoeld om het recreatieve zwemmen te propageren. Vier avonden moeten de deel nemers een afstand van vijfhonderd meter afleggen. Wie de 2000 meter heeft voltooid krijgt een medaille, een gratis toegangsbewijs voor de Leidato-huishoudshow en een reductie-entreebewijs voor de Ton het Omdat de zwemvierdaagse over vijf avonden is gespreid nieuwe deelnemers nog mogelijk om vanavond nog te starten. De dage lijkse 500 meter kan men dan afleggen vandaag, morgen, donderdag en vrijdag. De inschrijfprijs bedraagt drie gulden. De organisatie is in handen van de gezamenlijke Leidse zwemclubs, de Leidato en de Sportstichting. Op de foto: zwementhousiasten in "De Zijl". LEIDEN - De negentiende-eeuwse hortula nus Heinrich Witte staat in de geschiedenis boeken over de Leidse Hortus Botanicus hoog aangeschreven. Hij was, zo heet het, een veelzijdige figuur, die veel werk verzette voor de groei en bloei van de hortus en niet te vergeten: tal van populaire publicaties schreef om bloem en plant ook onder de aandacht van het grote publiek te brengen. Over het leven en werk van deze markante hortulanus is in de museumruimte van het Aca demisch Historisch Museum (bovenste verdieping acade miegebouw, Rapenburg) een tentoonstelling ingericht, die van heden tot 15 oktober geopend zal zijn. Heinrich Witte werd in 1829 in Rotterdam geboren als zoon van de toenmalige hortulanus van de kruidtuin der Klini sche School in deze stad, Car- sten Witte. Na de lagere school werd ionge Heinrich door z'n vader binnen de tuinhekjes gehaald om het vak te leren. En het bleek dat junior grote belangstelling had voor alles wat zich op het werkterrein van zijn vader af speelde. De praktische kennis die hij als tuinhulp opdeed, breidde hij bovendien aanzienlijk uit met een meer theoretische ach tergrond. Hij las veel, volgde colleges aan de Klinische School en publiceerde in 1852 zijn eerste artikel over een bo tanische tentoonstelling. De toenmalige directeur van de hortus, prof. W. H. de Vries, die de vader van Heinrich goed kende, haalde de geta lenteerde jongeling naar Lei den en lijfde hem in bij het hortuspersoneel. Witte begon daar in 1853 als eerste tuin knecht en werd in 1855 hortu lanus. Een functie die hij bijna 43 jaar, waarvan 40 jaar onder prof. W. F. R. Suringar (1832-1898) zou bekleden. Witte was een accuraat map. Vandaar dat er ook veel over hem en zijn werk bekend is. Hij registreerde de kleinste details die met de hortus te maken hadden. Zo kan men zestig jaar na zijn dood bij voorbeeld nog uit zijn aante keningen opmaken dat zijn eerste taak als hortulanus was het verbeteren van de zeer slechte relaties onder het per soneel en tussen de hortula nus en de directeur. Een jaar na zijn aanstelling kwamen er in de hortus ver schillende nieuwe kassen, waaronder de merkwaardig ogende, ronde Victoria Regia-kas, en kreeg de hortus naast haar wetenschappelijke functie ook de functie van publieke attractie. Ongeveer te zelfder tijd schreef Witte tal van publicaties die hun weg vonaen naar de boekhandels. Maar ook op wetenschappe lijk gebied betekende Witte veel voor de hortus. Mede door zijn vele contacten in en buiten Europa wist hij het aantal soorten in de Leidse tuin aanmerkelijk uit te brei den. t Hortulanus Heinrich Witte in de cactuskas. Een opname uit 1898. Witte, die 87 jaar oud is gewor den, wordt wel beschouwd als de voorloper van de veel bekendere Jac. P. Thijsse. Als publicist was hij in elk geval erg actief. Zo schreef hij ook voor de tuinbouw en publi ceerde bovendien verschil lende romans en novellen. Wat Witte voor de hortus bete kende, is in een bescheiden overzicht te zien op de ten toonstelling in het Acade misch Historisch Museum: oude pentekeningen, vele vergeelde foto's, manuscrip ten en niet te vergeten: di verse planten. Jammer is al leen dat de museumruimte ergens in een hoekje van het academiegebouw is wegges topt en ook maar beperkt geopend kan zijn. Dat werkt niet bepaald uitnodigend. WIM WIRTZ Heinrich Witte en de Hor tus Botanicus. Acade misch Historisch Mu seum, RapenburgOpe ningstijden: maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. LEIDEN - De Kamalas- scoutinggroep is opgeheven. In een stencil dat gericht is aan ouders, welpen en verkenners wordt dit be sluit meegedeeld. De reden is dat de scoutinggroep nog altijd zonder groepshuis zit. Weliswaar heeft de gemeente een terrein bij het Zwarte Meeste Leidse klachten over verkeerslawaai LEIDEN - De grootste geluidshin der in Leiden en omgeving wordt veroorzaakt door het verkeer. Dat is het resultaat van een inventarisatie van lawaaiklachten door de Ver eniging Milieudefensie, kerngroep Leiden en omgeving. Via oproepen in de krant werd gevraagd om klachten over geluidshinder te melden. In totaal werden er 21 reac ties ontvangen. Naast de klachten over verkeerslawaai, werd er ook geklaagd over lawaai van fabrieken (Fasson, HCW-NEM) en gebouwen (Zuydtwijck, Montessorischool, Oegstgeest), vliegtuiglawaai (Val kenburg en Schiphol) en burenge rucht veroorzaakt door luide mu ziek, sirenes, gemotoriseerde grasmaaiers, kettingboomzaagma- chines en radiografisch bestuurde vliegtuigjes. De nu ingezonden klachten zullen door de Vereniging Milieudefensie landelijk worden gecoördineerd, om daarna als reac tie te dienen op het nieuwe wet sontwerp geluidshinder. Pad toegezegd, maar omdat op 1 september daarover nog steeds geen zekerheid bestond heeft de leiding besloten, de activiteiten van de groep stop te zetten. Vroeger was Kamala onderge bracht in een gebouw aan de Haar lemmertrekvaart, maar omdat dit door derden voortdurend werd vernield, is de groep daar wegge trokken. Vervolgens was de scou tinggroep tijdelijk ondergebracht in een pand aan de le Binnenvest- gracht, maar omdat de eigenares, de universiteit, dit pand verkocht, moesten de verkenners dit jaar ook daar vertrekken. Sindsdien heeft Kamala geen onderkomen meer. Meer Leids nieuws op pagina 15 ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3