Scheidende wethouder ereburger Warmond Binnen jaar start bouw politie bureau Leider dorp Waardering voor financiële deskundigheid Commissies vergaderen Lezers schrijven Haaswijck PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 WARMOND - "Wethouder Van der Kroft heeft steeds een grote deskundigheid op financieel gebied aan de dag ge legd. Hij had daarbij een eigen visie, maar baseerde die wel op binnen het college genomen besluiten", aldus burge meester W. F. de Vreeze gisteravond tijdens het afscheid van de Warmondse wethouder G. J. van der Kroft, die is benoemd tot burgemeester van Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude. meentelijke huishouding", aldus collega-wethouder Van der Salm (PW), die doelde op het feit dat Van der Kroft Warmond aan de eerste begroting met een tekort hielp waardoor om extra steun uit het gemeentefonds moest worden gevraagd. Onder leiding van Van der Kroft werd gewerkt aan een meer-jaren-planning, die er toe moet leiden dat de War mondse begroting in 1978 weer sluitend is: "Toen je aan boord van het Warmondse schip stapte maakte het flink water. Nu is het nog niet best, maar er bestaat 'De Bijbel spreekt over het dienen van twee heren, maar zegt geluk kig niets over het dienen van drie", aldus fractie-voorzitter W. Tulp van het CDA, die niet kon nalaten Van der Kroft toch te waarschuwen voor de moeilijk heden, dat het besturen van drie gemeenten met zich meebrengt. Allerwege was er waardering voor Van der Kroft, vooral voor dat gene wat hij deed als wethouder van financiën: "Je hebt ons we liswaar in een artikel-12 positie gedrukt, maar er wel voor ge zorgd dat er orde kwam in de ge- geen gevaar voor zinken meer en de perspectieven zyn gunstig", schetste Aad Heemskerk (PW) de situatie later, tijdens de receptie in de kantine van sportzaal "Klim op". Tijdens het officiële gedeelte van het afscheid, in de Warmondse raadszaal, somde burgemeester De Vreeze alle bestuurlijke func ties op die Van der Kroft de afge lopen jaren heeft bekleed: acht- i de laatste twee jaar wethouder, vijf jaar in het dage lijks bestuur van het gewest Lei den en jarenlang voorzitter van de Warmondse stichting voor RK-onderwijs. Mede ook die laatste functie werd genoemd als een van de aanleidingen om Van der Kroft de ere-penning van de gemeente Warmond uit te reiken. Uit handen van burgemeester De Vreeze ontving hij verder, na mens de raad, een wandbord. Van het ambtenarenkorps ont ving hij, uit handen van secretaris C. Zoetemelk, het boek "Te hooi en te gras" van Rien Poortvliet. Onder de vele cadeaus, die op de receptie werden aangeboden, was een geit van de fractie van Progressief Warmond: "Ener zijds omdat u van Warmond we ieens een sik zult hebben gekre gen en anderzijds om de proble men van de agrariër - en een groot deel van de bevolking in uw nieuwe gemeente is agrarisch - aan den lijve te kunnen onder vinden". Wethouder Van der Kroft toonde zich nogal over donderd door het gebeuren: "De door u zo geroemde deskundig heid komt voor een groot deel vanuit het ambtenarenkorps, zei üa Uit handen van Aad Heemskerk ontving Van der Kroft een geit: "Om de pro blemen van de agrariër aan den lijve te ondervinden" Het huidige politiebureau aan de Acacialaan in Leiderdorp is te klein. Dat heeft al tot onderbe zetting van het korps geleid. LEIDERDORP - Binnen een jaai moet gestart zijn met de bouw van een nieuw politiebureau in Leider dorp, aldus de verwachting van di recteur Kooijman van de directie Zuid-Holland/Zeeland van de Rijksgebouwendienst, die verdei meedeelde dat het nieuwe politie bureau in Leiderdorp "een erg groot bureau wordt". Architect Van Driel van het bureau in opdracht van de Rijksgebou wendienst ontwerpt, heeft zijn schetsplan drie weken geleden tei beoordeling naar het ministerie van justitie gestuurd. Hij verwacht dal de plannen begin volgend jaar be- stekklaar gemaakt zullen worden, zodat in de loop van volgend jaar met de bouw begonnen kan wor den. Die termijn houdt de Rijksge bouwendienst ook aan. Inmiddels is er nog niets bekend r waarop de bouw ge- VOORSCHOTEN - Kabeltelevisie met gebruikmaking van de be staande radarmast op het voor malige Marine Opkomstcentrum is een van de drie keuze mogelijkheden voor Voorscho ten. De commissie financiën en bedrijven was gisteravond bereid om de studie over de kabeltelevi sie tijdens de openbare vergader ing te behandelen. Wethouder N. Oosterbaan kon me dedelen dat het ministerie van Defensie de radarmast in Voor schoten wil afstoten, omdat in Oegstgeest in samenwerking met Multivisie een nieuwe mast ge bouwd wordt. Inmiddels is ge bleken dat een mast zowel dienst kan doen als'radarsein en als ont- vangstmast voor de televisie. De studie over de gebruiksmoge lijkheid voor televisie van de mast in Voorschoten kan nu worden verbreed. Er zijn reeds per helicopter proeven genomen. De gemeenteraad krijgt nog deze maand het voorstel van B. en W. om f 35.000,- beschikbaar te stel len. waarvan f 25.000,- voor de kosten van een grondig onder zoek van de mast en f 10.000 als VOORSCHOTEN EN DE KABEL TELEVISIE een voorbereidend krediet voor kabeltelevisie. Er zullen gedu rende een maand proeven geno men worden. Uit dat onderzoek moet blijken of de mast inder daad thans geschikt is of even tueel verhoogd moet worden. Voorschoten heeft op dit ogenblik drie keuze-mogelijkheden: aan sluiten op de mast van Multivisie in Oegstgeest, aansluiten op de mast van de Stichting Mast van de gemeenten Leiden en Leider dorp en exploitatie van de eigen mast op het M.O. C.-terrein. #Die laatste mogelijkheid betekent een goedkope op de lange duur. De P.T.T. rekent een vrij forse kabelhuur, waardoor de dichtst bijzijnde mast (in eigen gemeen- financierd gaat worden, maar de heer Kooijman verwacht niet dat dat tot ernstige problemen zal lei den. De tot nu toe ontstane vertra ging wijt hij aan het feit dat vooral rekening is gehouden met de Lei- derdorpse situatie t VOORSCHOTEN - Vanavond ver gadert de Voorschotense commis sie voor algemene zaken. De agenda vermeldt alleen de behan deling van de woonruimteverorde ning 1976. Woensdagavond vergadert in Voorschoten de commissie voor welzijn en onderwijs, die ook de woonruimteverordening te behan delen krijgt. Daarnaast staan op de agenda: restauratie van bomen aan de Voorstraat, de aanleg van een centrale schooltuin, een gebouw voor de Rudolf Steinerkleuter- school, de rijks vergoeding voor het kleuteronderwijs en mededelingen van de voorzitter. Op 15 september vergadert de func tionele commissie voor cultuur, vorming en ontwikkeling van Voorschoten. Daar komt onder meer de cultuurnota in behande ling, terwijl verder ondermeer over de uitbreiding van de beiaard en het Cultureel Centrum gepraat wordt. LEIDEN - De jaarlijkse collecte voor het Koningin Wilhelmina- fonds in de week van 23 tot en met 28 augustus in Leiden gehouden, heeft een bedrag van 44.318 gulden opgeleverd. Daardoor kon geen gebruik ge maakt worden van de bestaande "pas-klaar-ontwerpen", zoals de Rijksgebouwendienst die voor po litiebureaus heeft. ACHT JAAR Met de mededeling van de heer Kooijman is schot gekomen in een zaak die nu acht jaar sleept. In 1968 openden de gemeente Leiderdorp en de Rijksgebouwendienst de on derhandelingen over de verkoop van een stuk grond. Verschillende lokaties passeerden de revue voor dat uiteindelijk besloten werd tot de bouw van het nieuwe politiebu reau aan de door te trekken Simon Smitweg, waar onlangs ook begon nen werd met de bouw van de brandweergarage en het complex van de dienst ge meentewerken. Op die plaats komt ook het medisch kleuterdagverblijf Margriet te staan en ook de nieuw bouw van de Philadelphiastichting zal daar tot stand komen. Het Leiderdorpse korps Rijkspoli tie is intussen flink uit de behui zing, in een woonhuis aan de Aca cialaan, gegroeid. Het korps, dat kampt met onderbezetting, kan op het ogenblik niet worden uitge breid in verband met die krappe huisvesting. Enige tijd geleden deelde burgemeester Van der Have van Leiderdorp mee desnoods nog een woonhuis te willen huren om de nood te verlichten. Botsing op de V oorschotervve g LEIDEN - De 19-jarige Leidenaar P. A. Kuivenhoven raakte gister middag gewond bij een verkeer songeval op de Voorschoterweg. Hij reed met zijn motorfiets in de richting van Voorschoten, toen een van de Churchilllaan komende au tomobilist, volgens de politie zon dervoorrang te verlenen, linksaf de Voorschoterwegop wilde slaan. De motorrijder kreeg schaafwonden aan knie, arm en heup. Hij moest voor behandeling naar een zieken huis worden overgebracht. LEIDEN - In een nieuwe woning aan de Kwikstaarthoek (Zijlwijk) is gisteravond omstreeks half acht brand in de keuken ontstaan, door dat plotseling de vlam in de pan sloeg. De in de keuken aanwezige afzuigkap vloog ook in brand. De brandweer heeft het vuur geblust, maar kon niet voorkomen dat er een schade van ongeveer 5000,- ontstond. Dop wil naar Tweede Kamer LEIDEN /LEIDERDORP - Bij de Tweede Kamer-verkiezingen van mei 1977 hoopt Jan Albert Dop (fo to) een gooi te doen naar een zetel voor de VVD in de Tweede Kamer. Dop is nu fractievoorzitter van de VVD in de gemeenteraad van Lei derdorp. Hij zit sinds september '74 in de raad. Dop studeerde in Leiden Engels met als bijvak Russisch. Zijn diensttijd bracht hij door bij de Militaire In lichtingen Dienst. Hierna was hij enige jaren leraar. Sinds anderhalf jaar werkt hij nu als doctoraal- assistent aan de Leidse Universiteit en bereidt een proefschrift voorover de Engelse militaire hulp aan de Nederlanden in de Tachtigjarige Oorlog (het falen van Leicester). Dop hoopt zich in de Tweede Kamer met vier onderwerpen bezig te hou den: algemene politiek en defensie, maar vooral Binnenlandse Zaken en Onderwijs. "Ten onrechte trekt de centrale overheid thans steeds meer taken aan zich. Als liberalen moeten we bevorderen dat juist die taken worden afgestoten die door andere dan overheidsorganen kunnen worden verricht, dat niet op ministeries wordt gedaan wat even goed, of zelfs beter, op provin cie of gemeentehuis kan gebeuren. De spreiding van macht die het huidige kabinet met de mond be lijdt, maar in de praktijk juist tegenwerkt, zal door ons in praktijk gebracht moeten worden. Hiervoor is op sommige plaatsen een gemeen telijke herindeling onontbeerlijk". Wat betreft onderwijs: Het onder wijs moet mensen afleveren die we ten wat in de maatschappij ge beurt, die zelf hun leven kunnen in richten en die niet a priori het evangelie van Christus of Marx Door ons op het open baar onderwijs te blijven richten kunnen wij voorkomen dat het openbaar onderwijs verzandt in links-sectaristische indoctrinatie". Verwacht Dop, 31 jaar oud én ge huwd is en een dochtertje van nog geen jaar heeft, dat een eventueel Tweede-Kamerlidmaatschap ten koste van zijn gezinsleven zal gaan? "Je moet trachten een nor maal gezinsleven te houden. Als ik na een jaar of vier zou merken dat m'n gezin er niet tegen zou kunnen zou ik zeggen: zet me maar niet weer op de lijstMaar ik ver wacht niet dat het zo ver zal ko- VERHEUGD Burgemeester Van der Have toonde zich in een eerste reactie verheugd over de versnelling, waarin de procedure nu terecht is gekomen. Hij rekende er tot nu toe op dat het nieuwe politiebureau ongeveer tegelijk met het nieuwe gemeentehuis, in het najaar van 1978, gereed zou komen. Woensdag aanstaande is er over de hele zaak overleg tussen de burgemeesters van Leiderdorp, hoogmade Hoog- made Woubrugge en districts commandant kolonel P. Paul van de Rijkspolitie Binnenkort zal het bebouwings plan voor de Haaswijckpolder in Oegstgeest door de gemeenteraad worden behandeld. Een aantal ver ontruste inwoners is een actie tégen aanneming van dat plan begonnen. Zij willen uit milieu-overwegingen de polder voor recreatie (bijvoor beeld volkstuinen) bestemmen, omdat de daar geplande 1200 wo ningen volstrekt overbodig zijn. De volgende argumenten worden aan gevoerd: Hoeveel woningzoekenden staan er ingeschreven die een economi sche binding aan de gemeente Oegstgeest hebben? Zijn die er ei genlijk wel? Het beleid van de regering is ge richt op spreiding naar gebieden buiten de Randstad. Nog vóór de invloed van dat spreidingsbeleid zichtbaar wordt, daalt het aantal arbeidsplaatsen in de regio Leiden al. Binnen een afstand van vijftien minuten per fiets staan vele wonin gen leeg, bijvoorbeeld in de Me- renwijk. De huren zijn daar te hoog, zegt men. Durft iemand te garande ren dat de huren in Haaswijck straks niet hoger zullen zijn dan in de Merenwijk? Tientallen woningen in Oegst geest komen voor renovatie (ver nieuwbouw) in aanmerking. Zou het niet beter zijn daar eerst mee te beginnen? De bevolkingsgroei verloopt elk jaar trager. Over^Aer a vijf jaar zal de Nederlandse bevolking gaan da len en zéker die van de Randstad. Wat doen we met al die leegstaande woningen over vijf of tien jaar? Van de huidige 97.000 leegstaande hui zen in Nederland zijn er bijna 90.000 in goede staat van bewoning. Laten we even wachten tot die bewoond zijn - er wordt trouwens al genoeg (te veel) gebouwd in de omgeving van Oegstgeest. Zuinig met energie, luidt Lub bers' slagzin. Ik voeg er aan toe: wees ook zuinig met grondstoffen, met ons milieu. De Club van Rome weet er alles van. Niet bouwen zo lang er geen zekerheid over de noodzaak daarvan is aangetoond. De woningbouw verslindt immers én energie en grondstoffen; ze ver vuilt het milieu en maakt de bodem voorgoed ongeschikt voor land-, tuin- en bosbouw. Wij milieu-activisten kennen heus de argumenten, die de doorslag zul len geven tot bebouwing van de Haaswijckpolder, wel. Wij laten die zwaar wegen en sluiten niet uit, dat in de toekomst toch om allerlei re denen tot woningbouw zal moeten Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 3 tot 10 september door Apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Rosmolen 13, telefoon 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, telefoon 01717-2525. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 153274. Dinsdag Rijnsburgerweg 163, spreekuur alg. bureau voor levens- en gezinsvra gen, 7.30-8,30 uur nam. Hooigracht 38, spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren, 7.30-8.30 uur nam. Meij van Streefkerkstraat 48, informatie-avond Baha'i gemeen schap, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 0-1 Steenstraat lb, Werldwinkel, 9.30 uur v.m. - 6 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; ouder- soos, 2-5 uur nam. Repelstee], 2-5 uur nam.; volks dansgroep, 7-8.30 uur nam.; yoga- cursus, 8-10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, koken, 5-7 uur nam.; yoga, 6.30-8 uur nam.; Leiden-groep, 8-10 uur nam.; stu dieprogramma's, 8-10 uur nam. Stadhuis, commissie ruimtelijke ordening en interne organisatie en beheer, 8 uur nam. Gemeentehuis Voorschoten, algemene zaken, 8 uur te) het voordeligst blijft. Er zijn mogelijkheden om de mast ook te gebruiken voor Wassenaar en Leidschendam. Drs. Meerhoek (CDA) zag graag spoedig een leesbaar stuk over de kabeltelevisie, waaruit de bete kenis blijkt van deze televisie voor de burgerij. Drs. Van Wijk (PPV) merkte op dat gesprekken over kabeltelevisie steeds overal uitmonden in de meest wanorde lijke discussies tussen politieke figuren, terwijl dé burger vrijwel geen informatie krijgt. Wethou der Oosterbaan zegde toe alles in het werk te stellen dat het techni sche stuk van de directeur van de nutsbedrijven ook leesbaar wor den voor de leek. De commissie had weinig moeite met de overige agendapunten. Het krediet ad. f4500,- voor de roodlichtcamera bij de verkeers lichten voor het raadhuis werden vlot verleend en deed wethouder Oosterbaan opmerken "geen be zwaar om dit apparaat bij het .itraatmeubilair te voegen". Vast staat inmiddels dat de begroting voor 1974 zal uitmonden in een zeer gunstig saldo. Woensdag Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teitvoor kamerbewoners en alleen staanden, 9-1 uur nam. Kennedy laan 11, Oegstgeest, informatie-avond Baha'i gemeen schap, 8 uur nam. Apothekersdijk 33, Volkshuis, in formatie en inschrijving kinder clubs, 2-3.30 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur vm. - 6 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West. 2 30 uur nam De Overdekte, Haarlemmerstraat, r gehandicapten, 8-9 't Breehuys, Breestraat 19, open huis 2-5 uur nam.; vegetaries eet huis, 6-7.30 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam.; gespreksgroep, 8-10 uur nam.; creatieve werkavond, 8-10 uur nam Antonius Clubhuis, Chili-avond, 8 Donderdag v.d. Valk Boumanweg 236, Leider dorp, Bijbelstudie en gespreks- kring Baptistengemeente, 8 uurx Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur vm.-9 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden, 9-1 uur nam. Pieterskerkstraat 1, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 8-9.30 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, koffie bar, 8-11 uur nam. Repelsteel, 7.38-10 uur nam.; ke- ramiekcursus, 8-10 uur nam.; ge spreksgroep Praxi, 8-10 uur nam.; theater-werkgroep, 8-10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, groepen: recht-onrecht, 8-10 uur nam.; ka merbewoners, 8-10 uur nam.; han denarbeid, 8-10 uur nam.; film groep, 8-10 uur nam.; toneelgroep, 8-10 uur nam. De burcht. Iris-festival, 5.30-11 uur Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, Spreekuur dagel. 14.00-15.00 uur. Maandag en dins dag 19.00-20.00 uur. Tel. 142144. Onderwijswinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moei lijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar; vertrouwelijk. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. worden overgegaan. Wij kunnen die toekomst niet voorspellen maar zijn er wel bezorgd over. Bij twijfel niet inhalen, zeggen goede autorij ders. Waarom? Omdat je maar één keer in je leven kunt misgokken. Daarna leef je niet meer. Zo is het ook met de woningbouw. Waar je eenmaal beton hebt gestort, kun je nooit meer een boom planten. Het omgekeerde is echter heel goed mogelijk: stel dat over twee of drie jaar blijkt, dat die woningen toch wel nodig zijn, dan kan dat altijd nog. Met uitstel verlies je niets, al leen maar wat rente over het kapi taal van de grondaankoop. Maar dat renteverlies wordt beslist wel goedgemaakt door de inflatoire waardestijging van de grond. Re denen genoeg voor uitstel derhalve. Aart Weiland Witte de Withlaan 21 Oegstgeest Van redaktiewege bekort. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57,055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-130500. In dien in gesprek 071-134539. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2