Kissinger vol optimisme na gesprek Yorster i'iininiöof JüiUij, 'akji Gnlf: Dole kreeg geld voorcampape Consternatie in Japan na landingRussischeMig-25 Politiek overleg Libanese kwestie AFRIKAANSE MINI-TOP Bevrijdingsbewegingen gehoord Veel doden bij trein ongeluk in Z.-Afrika WEER FRANSE BANK BEROOFD Vrijlaten agenten PIDE stuit op verzet win een prijs Kom en win een prijs. TOEGANG GRATIS DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND DAR ES SALAAM6PARIJS/JO HANNESBURG (UPI/Reuter) - De presidenten van vijf zwarte Afri kaanse landen hebben tot diep in de nacht gesproken over de situatie van de bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika. Het onderwerp vormde het eerste deel van hun bij eenkomst die bedoeld is om een strategie uit te stippelen voor een snelle overdracht van de macht aan de zwarte meerderheden in het ge bied. Onder voorzitterschap van het Tanzaniaanse staatshoofd Julius nyerere kwamen de presidenten Kenneth Kaaoenda van Zambia, Agostinho Neto van Angola, sir Se- retse Kama van Botswana en Sa- mora Machel van Mozambique ach ter gesloten deuren bijeen in een kleine conferentiezaal van het Kilimanjaro-hotel in Dar es Sa laam. Volgens conferentiekringen in de Tanzaniaanse hoofdstad zal de mini-top, die het fiat heeft van de organistie voor Afrikaanse eenheid (OAE), nog zeker vandaag de ge hele dag in beslag nemen. Naar verluidt voerden d<f Afri kaanse staatshoofden gisteren af zonderlijke gesprekken met de drie vleugels van de Rhodesische „Af rikaanse nationale raad". Aan de orde waren de situatie in Rhodesië en de redenen waarom de drie vleugels niet in staat zijn de onder linge meningsverschillen te over bruggen. Een van de doelstellingen van de topbijeenkomst is een ver zoening binnen de Afrikaanse na tionale raad tot stand te brengen. De vijf presidenten hoorden ook Sam Nujoma, voorzitter van de Zuidwestafrikaanse volksorgani satie (SWAPO), over de vooruit zichten op onafhankelijkheid in Namibië (zuidwest-Afrika). Het tweede, niet minder belang rijke onderwerp dat de vijf Afri- de presidenten Kaoenda,Neto,Nyere,Seretse Khama en Samora kaanse leiders in de loop van van- de regerende blanke minderheden dernemen waard is. De Ameri- daag zullen aansnijden is de moge- en de zwarte meerderheden. Kis- kaanse bewindsman heeft onder lijkheid van een bezoek van Henry singer wil de garantie van de zwarte minister voor Afrikaanse zaken, Kissinger aan zuidelijk Afrika. Een Afrikaanse leiders dat een ronde William Schaufele, naar Dar es Sa- dergelijk bezoek 'zou eventueel van pendel-diplomatie tussen de laam gestuurd om te worden inge- moeten voorkomen dat het tot een blanke en de zwarte staten in zuide- licht over de resultaten van de Afri- algehele confrontatie komt tussen lijk Afrika de moeite van het on- kaanse mini-top. JOHANNESBURG (AFP) - Bjj een treinongeluk op dertig kilometer ten zuidoosten van Johannesburg in Zuid-Afrika zijn 35 mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een buurttrein uit Johannesburg op een sneltrein reed, die Mozambikaanse arbeiders naar Mapoeto terugbracht. Voorts was er een dertigtal gewon den. De meeste slachtoffers vielen in de buurttrein die op weg was naar de zwarte woongebieden van Benoni. Velen moesten met snij branders uit de wrakstukken wor den bevrijd. Er wordt aan sabotage gedacht. Amin stuurt zijn privé- vliegtuig retour aan Israel TEL AVTV (AFP) - President Idi Amin van Oeganda heeft gisteravond bevestigd dat hij zelf opdracht had gegeven zijn particuliere vliegtuig dat hij in 1971 in Israël had gekocht, maar nog niet geheel had afbe taald, terug te geven. Hij zei in een telefoongesprek met een correspondent van de Israëli sche radio dat het niet zijn ge woonte was iets te houden dat niet van hem was. In een op de band opgenomen gesprek in de Engelse taal zei Amin voorts dat hij het toestel terugzond om te tonen dat hij in vrede gelooft en dat hij vrede in het Midden-Oosten wenst. Op de vraag hoe hij het terug zenden van het vliegtuig re gelde zei hij: "Ik ben een zeer moedig man, ik ben een zeer intelligent man en ik ben een zeer sterk man. Daarom slaagde ik er in het toestel te rug te sturen". Het tweemotorige straalvlieg tuig van het type Commodore werd naar Israël gevlogen door twee Amerikanen, Peter Demos en Carl Taylor, die zei den dat zij in Oeganda voor president Amin hadden ge werkt ZÜRICH (UPI) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger heeft gisteren in Zürich gezegd dat hij van mening is dat de voorwaarden bestaan waaron der onderhandelingen kunnen plaatshebben over verandering van het blanke minder heidsbewind in Rhodesië in een zwart meerderheidsbewind en de installatie van een zwart bewind in Namibië. NEW YORK (UPI) - Een lobbyist van de Amerikaanse oliemaat schappij Gulf heeft tegen een fe derale „grand jury" gezegd, dat hij in 1973 een illegale bijdrage van 5.000 dollar heeft gedaan aan Robert J. Dole, de Republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse vice-presidentschap. Dit be richtte gisteren de New York Ti- In een artikel uit Washington schreef de Times van welinge lichte zijde te hebben gehoord een grand jury in de hoofdstad heeft gezegd dat hij vijf- tot zes duizend dollar bijdroeg aan Do- les campagne om herkozen te worden tot senator uit Kansas. Het geld werd betaald via een be middelaar, aangeduid als William Kats, een administratieve mede werker van Dole van 1968 tot 1974, aldus de Times. Een zegsman van het Witte Huis heeft gezegd dat president Ford „op de hoogte was" van aantij gingen dat Dole ontvanger van il legale verkiezingsbijdragen was geweest voor hij hem in Kansas City koos als zijn teamgenoot, al dus de Times. Robert Doles hoofdwoordvoerder heeft het bericht in de N.Y. Times „volkomen onjuist" genoemd. „Iedereen die zegt dat Bob Dole een illegale bijdrage heeft geac cepteerd is er volkomen naast. Senator Dole heeft al zijn cam pagnemappen nagesnuffeld en er blijkt uit dat hij geen geld in welke hoeveelheid of ook van Gulf heeft gekregen", aldus de woordvoerder. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger (r) poseert hier met premier Vorster van Zuid-Afrika voor de fotografen. Links de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Hilgard Muller. ANKARA/BEI ROET/DAMASCUS (DPA) - Terwijl hevige gevechten plaatshadden aan alle Libanese fronten, zijn gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus nieuwe po gingen in het werk gesteld te ko men tot een politieke oplossing in de Libanese crisis. Daartoe arri veerden in Damascus de leiders van christelijk rechts in Beiroet, Pierre Gemayel en Camille Cha- Tevoren was overleg gepleegd tus sen president Hafez Assad van Sy rië, de toekomstige christelijke president van Libanon Elias Sar- kis, de mohammedaanse voorzitter van het parlement Kemal Assad en Islamitische religieuze leiders. Waarnemers zijn van mening dat de plannen voor een politieke driesta tenbond Libanon-Syrië-Jordanië niet te verwerkelijken zijn, zolang links en rechts in Libanon zich niet bindend verplichten om de burge roorlog te beëindigen. Sarkis heeft in de afgelopen week vergeefs gepoogd de Syrische rege ring ertoe te bewegen haar troepen uit Libanon terug te halen alvorens geprobeerd wordt christenen en moslims naar de onderhandelings tafel te voeren. Syrië wil zijn solda ten zolang in Libanon laten tot vaststaat dat de met de iinkse mos lims verbonden Palestijnse ver zetsstrijders, niet de militaire over hand krijgen op de christelijke mi litie. President Assad van Syrië heeft de volledige instemming van Jordanië voor zijn Libanon-beleid. Koning Hoessein en Assad zagen elkaar een week geleden in Damascus. De nieuwe president van Libanon, Sarkis, zal vier dagen na zijn instal latie op 23 september, Hoessein en Assad ontmoeten. CAIRO (UPI) - De Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) heeft gisteren het volledig lidmaatschap van de Arabische Liga gekregen. Naar een woordvoerder in Cairo meedeelde, nam de politieke com missie van de Liga besluit op de eerste dag van haar herfstzitting in de Egyptische hoofdstad. Het is ze ker dat de ministerraad van de Liga deze beslissing zal onderschrijven. Sinds 1964 had de PLO de positie van waarnemer bij de Arabische Liga. „Ik sta klaar om in Afrika verder te onderhandelen als de partijen dat zouden willen", zei de minister. „Ik meen dat de voorwaarden voor een voortzetting aanwezig zijn." Kissinger zei dat hij in de komnde twee dagen de leiders van de zoge heten „frontlinie-landen" - de zwarte Afrikaanse staten die aan Rhodesië en Namibië grenzen - op de hoogte zou stellen van het ver loop van zijn besprekingen in het weekeinde met premier John Vor ster van Zuid-Afrika. De Amerikaanse minister zou van daag naar Wasington terug gaan na besprekingen in Londen, Parijs en West-Duitsland. Ook zou hij wach ten op wat zijn onderminister, Wil liam Schaufele, te vertellen heeft over zijn gesprekken met de vijf Af rikaanse leiders op hun conferentie in Dar es Salaam. Minister Kissinger deelde mee dat Vorster hem had uitgenodigd voor een bezoek aan zijn land. „Maar zo'n bezoek is afhankelijk van de wijze waarop de onderhandelingen verlopen", zei hij. Eerst moet ver der worden vastgesteld of een be zoek zijnerzijds aan Zuid-Afrika in het belang van de vrede in het zuiden van Afrika is en niet slechts een protocollaire visite, voegde hij hieraan toe. Kissinger zei dat hij „op dit ogen blik geen plannen" heeft om pre mier Ian Smith van Rhodesië op te zoeken. „Dit zou geheel afhankelijk zijn van de vraag of er een succesvol resul taat van de onderhandelingen in zit", zei hij. Wat Washington met Rhodesië en Namibië voorheeft, aldus Kissin ger, zijn meerderheidsbewind en minderheidsrechten, samen met economische vooruitgang. „Alle volkeren moeten zij aan zij onder waardige en voorspoedige omstandigheden kunnen bestaan", aldus de Amerikaanse minister. „Ons standpunt is dat de basis voor verde overleg aanwezig is", her haalde hü- Na Kissinger voerde Vorster het woord. Hij zei dat hij instemde met alles wat de Amerikaanse minister had gezegd. Premier Vorster verklaarde zich bereid zwarte Afrikaanse leiders te ontmoeten „als er voor dergelijke discussies ruimte is" Maar hij zei niet bereid te zijn „nu niet en in de toekomst niet", in contact te treden met Swapo, de Zuidwest- Afri kaanse volkerenorganisatie Uit een kerk in San Giovanni Ilarione. 40 km van Verona, is een schilderij ter waarde van 200 mil joen lire (ca. 650.000 gulden) gesto len. Het doek, dat deel uitmaakte van een triptiek, was een werk van de Italiaanse meester Bartolomeo Montagna (1430 tot 1523). PARIJS (DPA) - Voor de derde maal in twee maanden hebben bankrovers in Frankrijk hun slag geslagen. In het afgelopen weekeinde was in Dijon een fi liaal van de Banque nationale de Paris het slachtoffer. De buit bedroeg twee miljoen franc (circa 1,1 miljoen gul den). Anders dan in Nice en Parijs, waar in juli en augustus gangs ters via zelf gegraven tunnels tot de bankkluizen doordron gen, maakten zij zich er in Dijon gemakkelijker vanaf. De bandieten braken eerst in bij een geldtransportonderne ming en ontvreemdden daar de sleutels van de bank. Daarmee hadden zij eenvoudig toegang tot het in het wee keinde gesloten bankgebouw en openden met een van de ge stolen sleutels de kluis waarin de geldtransporteur zaterdag de opbrengsten van warenhui zen en andere winkelbedrijven hadden opgeborgen. LISSABON (Reuter) - De socialis ten die in Portugal de minderheids regering vormen, hebben gisteren officieel geprotesteerd tegen het besluit van de militaire autoriteiten om honderden voormalige agenten van de geheime politie onder de rechtse dictatuur vrij te laten. In een verklaring van het bestuur van de socialistische partij werd de vrijlating van de agenten van de PIDE, "voordat zij terecht hebben gestaan, in het bijzonder wanneer het om beruchte folteraars gaat", een wezenlijke aanval op de demo cratie en de grondrechten ge noemd. Van de ongeveer 1300 leden van de PIDE die na de omwente ling van april 1974 werden opge pakt, bevinden zich er nog slechts negen in militaire hechtenis. Geen van de agenten is ooit in staat van beschuldiging gesteld. De socialisten pleiten voor de in stelling van een parlementair on derzoek. Ook wilden zij dat er openbaar wordt gemaakt, waarom de PIDE-agenten zijn vrijgelaten. ADVERTENTIE LEIDSCH DAGBLAD ZOMER-EXPRES IN VALKENBURG (z.h.) op woensdag 8 september op het Dorpshuisplein tijdens de PAARDENMARKTFESTIVI- TEITEN, om 10.15 uur en om 11.45 uur. PRESENTATIE: HANS VERSNEL Leidsch Dagblad zomerexpres: een half uur durend showprogramma voor jong en oud met muziek, zang, goochelen, dans en een flitsbnde kwis! De Russische Mig-25die op het Japanse eiland Hokkaido landde, gefotografeerd vanafhet televisiescherm. Het "ultra-geheime" toestel wordt met doeken afgedekt om het tegen nieuwsgierige ogen te beschermen. TOKIO (UPI) - De Amerikaanse autoriteiten hebben besloten poli tiek asiel te'verlenen aan de piloot van de Russische Mig-25, die giste ren grote opschudding veroor zaakte door met zijn toestel, een mi litair topgeheim, in Japan te lan den. De piloot, de 29-jarige luite nant Victor Iwanowich Belenko, zei aanvankelijk dat hij een nood landing had moeten maken wegens brandstofgebrek, maar later ver klaarde hij dat hij politiek asiel wilde aanvragen in de Verenigde Staten. Japan besloot hem daartoe in de gelegenheid te stellen. De Japanse minister van Buiten landse Zaken Kiichi Miyzawa, deelde vanochtend mee dat de Rus politiek asiel kreeg in de Verenigde Staten. De Japanse regering heeft een verzoek van de Sowjpt-Unie om het zeer vooruitstrevende toestel direct terug te geven, afgewezen. Ook kreeg de ambassade van de Sowjet-Unie in Tokio geen toe stemming voor een gesprek met de overgelopen piloot. Volgens de Ja panse autoriteiten wilde Belenko de Sowjet-diplomaat niet ontmoe ten, en had Belenko uit eigen vrije wil tot de asielaanvrage besloten. De Mig kwam in Japan gisteren in de meest letterlijke zin uit de lucht vallen. Op de luchthaven van Hakodate. 800 kilometer ten noorden van To kio, ontstond grote paniek toen de 'Foxbat' zonder enige waarschu wing als een zilveren kogel over de landingsbaan suisde. Die was te kort, de piloot maakte een „over shoot" en kwam ondanks het ge bruik van twee remparachutes ach ter de landingsbaan tegen twee ra darschotels tot stilstand. De vlieger klom met getrokken pis tool uit de cockpit van zyn licht be schadigde kist en loste een waar schuwingsschot, kennelijk om de op hem toeracende brandweerwa gens en politieauto's op afstand te houden. Hij bood overigens geen verzet toen de politie hem even la ter meenam voor ondervraging. In het Russisch, wat men eerst niet kon verstaan, zei de vlieger volgens de politie: „Ik ben luitenant in de Sowjet- luchtmacht. Ik wil naar de Ver enigde Staten. Mijn toestel is een ultra-geheime Mig-25. Dek mijn kist alstublieft af en verzorg hem goed" Van de luchthaven is de vlieger in middels overgebracht naar Hakodate-stad, van waar hij vol gens ingewijden op korte termijn naar Tokio zal vertrekken. De luchthaven van Hakodate is in middels door 'een politiecordon voor kijklustigen ontoegankelijk gemaakt Politieke waarnemers zijn van me ning dat de Japanse regering zal proberen de „Foxbat" voor de blikken van alle nieuwsgierigen ver te houden. Tokio, aldus deze waar nemers, zou niet genegen zijn de betrekkingen met Moskou op het spel te zetten door de Mig-25 vrij te geven voor belangstellende inlich tingendiensten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13