Merenwijk: vijf jaar open kerk Mercasol „draait" Disco Dancer dol SCOREBORD We zijn nu toe aan verbreding en Winst in oefenduel: 71 -49 Villas in kwartfinales gespreksavonden is de behoefte aan bezinning op hoe het nu ver der kan, sterk naar voren geko men. Pastor Van Weil: "We heb ben het gevoel, aan een nieuwe fase te zijn toegekomen. Dat vraagt verbreding en verdieping van de oecumenische opzet' Om die reden worden deze maand in de aula van het scholencom plex aan het Valkenpad vier the madiensten gehouden, steeds op zondagmorgen om 10 uur, onder het motto "Erbij horen". Zondag ging pastor H. van Breukelen (rk) voor, aanstaande zondag is pastor Van Well de voorganger, op 19 september ds. Hortensius en op 26 september ds. N. Bouhuys (hervormd studentenpredikant). Themadienst Op 12 en 19 september blijft de voorganger een half uur na om met bezoekers nog over het thema te praten. De laatste zon dag, 26 september, zal een groot deel van de dag worden besteed aan gesprek over de eigen kerke lijke gemeenschap. Na woord dienst en koffiepauze volgt be raad in gespreksgroepen. Daar voor is de huiselijke kring geko zen. Voor broodjes en koffie wordt daar gezorgd. Van 2 uur tot half 4 worden de vragen en sug gesties uit de gespreksgroepen besproken en ter afsluiting van de dag (einde 4 uur) vieren de deelnemers de "dienst van de ta fel" (eucharistie-avondmaal). De kerk in de Merenwijk ziet uit naar een eigen centrum. Voor de zondagmorgendiensten, de werkgroepen, het onderricht en allerlei vormen van kerkelijk dienstbetoon. Er ligt grond bij de Kopermolen, maar wat daar pre cies komt, kon men ons in dit ge sprek niet zeggen. Ds. Hortensius ging niet verder dan: "Eén litur gische ruimte, die ook voor an dere doeleinden kan worden ge bruikt, en bijruimten". Richtlijn is in elk geval dat het centrum geen binnenkerkelijk bezit wordt, maar naar de hele wijk toe moet kunnen functioneren. Jammer Het team van pastores tenslotte ziet met ongeduld uit naar de komst van de hervormde man in volle dige dienst. Het is jammer dat, nu de financiële ruimte er is, het be- roepingswerk tot nu toe zonder resultaat is gebleven. S. J. DE GROOT Pastoor Van Well .nieuwe fase LEIDEN - Deze week is het vijfjaar geleden, dat de kerk in de Merenwijk voet aan wal zette. Op zichzelf is dat geen reden aandacht voor haar te vragen. Maar haar opvallende verschijning stem pelt dit lustrum tot een bijzonder gebeuren in kerkelijk Nederland, immers, waar gebeurt het nog meer, dat elke zondagmorgen rooms- katholieken, hervormden en gereformeerden op hetzelfde uur naar dezelfde plek gaan om er sa men, in woord en sacrament, de liturgie te vieren? De kerk in de Merenwijk heeft in deze vijf jaar niet alleen blootges taan aan de scepsis van gewone kerkleden die deze ontwikkeling niet konden volgen, maar ook aan de kritiek van officiële kerkelijke organan die oecumene aan vaardbaar vinden voorzover ze de herkenbaarheid van de eigen kerk niet aantast. Het bijna tot het uiterste gaande kerkelijke experiment Merenwijk heeft bij de één het besef versterkt dat het geloof alleen samen in zijn vol- door bisschop Simonis opge richte vicariaat Merenwijk, is voorzichtig met cijfers maar be vestigt wel, dat de niet-klassieke manier waarop de kerken zich in de Merenwijk presenteren - en dan met name de rooms- katholieke kerk, de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk -, niet ieder kerklid aan spreekt. Er bestaan op het ogen blik geregelde contacten met on geveer 500 adressen op een totaal van 16.000 inwoners, hoewel van bepaalde kerkelijke initiatieven de hele wijk op de hoogte wordt gesteld. „Oecumenische wil is sterker dan neiging tot bouw van eigen nest" heid kan worden beleefd, terwijl de ander juist vreest, dat deze "revolutionaire" vorm van sa mengaan de kerken schade doet omdat hij de vervreemding van eigen achtergrond en traditie in de hand werkt. Pastor J. A. A. van Well (rk), ambtsdrager van het per 1 juli jl. Geen drempels "Maar", zegt pastor Van Well, "dat verschijnsel van het niet- meedoen doet zich ook in andere wijken en parochies voor. Er is moeilijk meer een kerk aan te wijzen waar allé meelevenden als één man naar toe gaan. De één voelt zich hiér thuis en de ander daar. Dat kan ook gemakkelijker, nu de mensen veel mobieler zijn geworden. Ook al daarom moet je nieuwe vormen van kerk-zijn niet zomaar stoppen als blijkt dat ze niet bij ieder aanslaan. Enerzijds begrijpen we dat mensen liever elders naar de kerk gaan en meeleven, maar anderzijds heb ben deze vijf jaar ons wel ver sterkt in het voornemen om op de ingeslagen weg verder te gaan. Er is in deze wijk, door alle moeiten van het wordingsproces heen, een kerk aan het groeien die, zonder de verschillen te ontken nen, wordt gedragen door een sterk oecumenisch bewustzijn.- De wil om als christenen bij el kaar te zijn is sterker dan de nei ging om een eigen nest te bou- Dr. J. H. Kamphuis, lid van de werkgroep "kritische gemeente" van de kerk in de Merenwijk en in het dagelijks leven directeur van De oecumenische gemeente van de Leidse Merenwijk komt nu nog elke zondagmorgen samen in de aula van de school aan het Valkenpad. Maar zij streeft naar een eigen centrum, dat zo wordt opgezet dat het naar de hele wijk toe kan functioneren de Welzijnsraad in Leiden, waar deert het zeer positief dat de kerk hier nu eens niet is begonnen met de zorg voor haar eigen instru mentarium, maar heel eenvoudig met dienstbetoon. "Er zijn hier geen drempels. Er wordt niet naar geloofsbrieven gevraagd. Het aanbod is volledig open. Als ik de pogingen van de kerken naga om in deze wijk enige samenhang te brengen, dan staat dat wel in schrille tegenstel ling tot de povere middelen die de plaatselijke overheid heeft verschaft voorde sociale opbouw van de wijk. Zeer mager is dat. Er is nóg geen wijkcentrum en nóg geen opbouwwerker". Hele wijk Ds. Hortensius, gereformeerd pre dikant, die de helft van zijn tijd aan de Merenwijk besteedt, heeft geen moeite met de vraag of de Merenwijk-kerk een blij vende zaak is. "Voor ons in elk geval wel. Dat wil niet zeggen, dat het patroon van de kerk hier al helemaal vast ligt. Als straks de wijk is volgebouwd en ze haar evenwicht heeft ge vonden en er ook een stuk bezin ning van de grond is gekomen op wat kerk-zijn in deze tijd inhoudt en hoe dat gestalte zou moeten krijgen, dan zal zich ook duidelij ker gaan aftekenen waar het heen moet. Wij kunnen dat de bewo ners niet als een uitgemaakte zaak opleggen. Wel zullen we in de gesprekken daarover steeds meer moeten verwijzen naar het uitgangspunt dat wij kerk voor de hele wijk willen zijn. Niet voor een paar besloten groepen Daar aan vorm te geven, is een zaak van voortdurend beraad". De rooms-katholieken hebben, juist met het oog op de oecume nische inslag van de wijk, nu offi cieel gekozen voor een vicariaat in plaats van een parochie. Dat is een waarborg voor de openheid die nodig is om de bestaande si tuatie ook in de toekomst alle kans van slagen te geven. Het bisdom Rotterdam hechtte er zijn goedkeuring aan. De pastores van de Merenwijk hebben de overgang van het eer ste naar het tweede lustrum aan gegrepen om de onderbouw van de kerk eens te controleren en waar nodig te versterken. Over bodig is dat niet, want-om pastor Van Well aan te halen - "de oe cumene kan niet blijven steunen op het eerste enthousiasme". Toen vijfjaar geleden in een bouw keet van Elementum de eerste gemeenschappelijke dienst werd gehouden, was dat een vrucht van een voorlopig pastoraal plan met twee duidelijke uitgangs punten: de opbouw van een oe cumenische geloofsgemeen schap en haar betrokkenheid bij het welzijn van de gehele wijk. Vooral op informatie- Nog maar twee Nederlanders in T oekomstronde EMBRUN - In de derde etappe van de Ronde van de Toekomst heeft de Neder landse ploeg opgehouden te bestaan. Tijdens de beklim ming van de 2746 meter hoge col Agnel volgden Frits Pi- rard, Bert Scheuneman en Ad Tak het voorbeeld, dat Maar ten de Vos en Miehei Jacobs een dag eerder hadden gege ven en stapten af. Met alleen Leo van Vliet en Henk Lub- berding nog in de koers komt Nederland niet langer voor in het ploegenklassement. In de etappe van gisteren vin gen de Zweden het verwachte offensief van de Spaanse klimmers uitstekend op. Uit de mist, die boven de Frans- Italiaanse grens hing, doemde Tommy Prim als rit-winnaar op Svenaake Nilsson ging enkele seconden later als vierde over de eindstreep en behield de leiding in het klas sement. Voor de 63 renners, die de zware rit binnen de tijdslimiet beëindigden, wacht vandaag opnieuw een zware etappe. De uitslag van de derde etap pe: 1. Tommy Prim (Zweden) de 122 km in 3.30.58, 2. José Luis Mayoz (Sp) z.t., 3. Alberto Fernandez (Sp) 3.31.01, 4. Svenaake Nilsson (Zweden) 3.31.02, 17. Henk Lubberding (Ned) 3.40.15,47. Leo van Vliet (Ned) 3.51.25. Algemeen klassement na de d^rde etappe: 1. Nilsson (Zweden) 10.25.10, 2. Fernan dez (Sp) 10.29.17, 3. Cabrero (Sp) 10.30.25, 9 Lubberding 10.38, 27. Van Vliet 10.55. Ook na de vierde etappe van de amateurronde van Rijn land/Palts heeft de Poolse Olympische kampioen Miec- zyslaw Nowicki de leiding in het algemeen klassement. Wel heeft het lange tijd ernaar uit gezien, dat de Duitser Hans Peter Jakst de grote sprong zou kunnen maken. Zijn solo over meer dan honderd kilo meter gaf hem op een gegeven moment een voorsprong van meer dan acht minuten, maar toen de schermutselingen tus sen de Polen en de Nederlan ders oplaaiden, was het snel met de eenzame jager gedaan. Uit het jagende peloton ont snapte tenslotte de Pool Krysztof Sujka, die met 28 se conden verschil de Tsjech Jiri Konecny naar de tweede plaats verwees. De Nederlan ders kwamen allen binnen in het grote peloton. LEIDEN - De basketballers van Mercasol Leiden zijn geenszins van plan om in de komende eredivisiestrijd weer de rol van "tandenloze" hekkesluiter te vervullen. Een voorproefje van de Leidse claim op meer punten in de competitie kreeg gisteren het Rotterdamse Disco Dancer (v/h Transol RZ), dat verbijsterd de Vijf Meihal verliet met een 71-49 nederlaag, het grootste verlies in jaren tegen Lei den geleden. De hekkesluiter van het afgelopen seizoen heeft de eerste beet uitgedeeld. Al is het dan in een oefen wedstrijd. Toen aan het einde van het vorige seizoen de sponsor van Rotterdam Zuid (Transol) definitief een punt zette achter de overeenkomst met de Maasstedelingen betekende dat het begin van een ingrijpende wij ziging van de al enige tijd sukke lende RZ-ploeg. Een wijziging die vooral voortsproot uit het gebrek aan geld, want ondanks de komst van een nieuwe geldschieter was het allerminst een vetpot. Jan Dek ker vertrok naar Remington Paul Rusland vraagt Fide congres af te gelasten MOSKOU - Volgens het persbu reau Tass heeft de Russische schaakbond aan de internationale schaakfederatie verzocht het eerst komende congres, dat gepland is in aansluiting op de schaakolympiade volgende maand in Haifa af te ge lasten. Rusland heeft al enkele maanden geleden laten weten niet naar Israël te zullen komen. Een aantal andere landen heeft dat voorbeeld gevolgd. Volgens de Russische schaakbond bullen niet meer dan 34 van de 94 bij de FIDE aangesloten landen aan de schaak olympiade en het daaraan gekop pelde congres deelnemen. "Als re sultaat daarvan kan het congres niet representatief zijn en geen be sluiten nemen inzake de belang rijke problemen, die zcih in de schaakwereld voordoen", aldus de verklaring van de Russische schaakbond. van Solm volgde coach Jan Bruin naar Pioneer Punch en de "jong- kies" Van der Heuvel en Bornet keerden terug naar stadgenoot AMVJ. De Rotterdammers namen nieuwe jeugspelers op in de forma tie en brachten de routiniers Van Buuren en Van Woerkom naar Zuid. De Amerikaan Vince Fritz werd bereid gevonden de plaats van zijn vertrokken landgenoten Cassault en Morningstar te vullen. In deze opstelling bedacht Disco Dancer dat het zeker geen makke lijk seizoen tegemoet zou gaan, maar er zouden zeker een aantal te kloppen teams overblijven, waar onder Mercasol werd gerekend. Met het schaamrood op de kaken moest Disco gisteravond erkennen een ernstige misrekening te heb ben gemaakt. Mercasol was supe rieur aan Disco, en controleerde de ongelijke strijd vanaf het beginsig- naal. Mercasol had na het échec tegen Pioneer vorige week nog wat goed te maken en deed dat ten koste van de Rotterdammers, die in vier minuten van 10-7 op een 24-7 achterstand kwamen te staan. Hennie Blom kon toen gaan expe rimenteren met zijn opstelling. Disco Dancer kon vrijwel niets meer terug doen. Ruststand: 40-21. In de tweede helft wist Mercasol de voorsprong zelfs nog te vergroten, daarmee aantonend dat het ernst wil maken met het voornemen vanaf volgende week meer op de voorgrond te treden. Eindstand 71-49.Het schotpercnetage, schot percentage Punch nog een diepte record, bedroeg maar liefst 50%. Topscorers MecasoL Vic Barto- lomé en Benjamin Ruijsenaars 15, Peter Kop 13. HANS JACOBS t Mercasol-topscorer Peter Kop in actie omringd door Disco-verdedigers. FOREST Hills - Guillermo Vilas heeft zich gisteren als eerste gekwa lificeerd voor de kwartfinales van de internationale tenniskampioen schappen van Forest Hills. De 24- jarige Argentijn, als derde ge plaatst, versloeg Teimuraz Kakoe- lia uit de Sovjet-Unie met 7-5, 6-4, 6-0. Na wat moeilijkheden in de slag. eerste set, toen Vilas drie keer zijn Nog minder problemen waren er servicegame moest afstaan, gaven voor Evonne Cawley tegen Fran- zijn routine en talent toch de doot- Ooise Durr. De Fran^aise, die toch Korfbal RIJNDELFLAND IA: Fluks 2-VES 3 7-6; Pams 3-Pemix 3 8-4; SEV-Tempo 25-3 1B. Hou Stand-Die Haghe 4 5-4; Zuiderkwartier 3-Ready 4 10-7 IC: Ons Eibernest 5-Valto 2 8-9; Phoenix 3-Raven 3-8; Olympiaan 3-Noorderkwartier 4-6; Achilles 3-Hou Stand 2 6-4 2A Excelsior 4-Fiks 2 2-6; Avanti 2-DES 2 4-5; Hoekse 2-Ons Eiland 2 8-5 IB: Achilles 5-VEO 4 7-4; HKV 4-KVR 2 6-5; Fortuna 5-ALO 3 8-2 2C: Fides Pacta 5-KNS 3 10-7; Achilles 4-Excelsior 3 3-7; VEO 3-Fortuna 6 14-3 2D: Ons Eiland 3-Phoenix 4 3-3; Meervogels 2-Raven 3 11-3; DKC Haghe 1-6 3-GKV 3 2-1 3B: Fiks 3-Kwiek 4 2-3; Ready 6-Ons Eibernest 7 3-6; Die Haghe 5-Hou Stand 3 1-9 3C: De Algemene 4-TOP 3 2-17; Zuiderkwartier 4-Noorderkwartier 2 3-6; De Danaïden 4-Warmond 2 3-9; KNS 4-Fides Pacta 6 3-6 3D: Kwiek 5-Olympiaan 4 3-7; ONDO 3-DKC 4 2-3; Hou Stand 4-Dubbel Zes 3 2-7 4A Pernix 5-Fiks 4 8-3; Tempo 3-Meervogels 3 3-9 4C: SEV4-Zuiderkwartier 5 4-4; De Algemene 5-GKV 4 4-2; Pernix 4-HSV 5 6-2 JUN. 1: Pams-Meervogels .2-13: HKV-Kwiek 6-5; Olympiaan-Die JUN. 2A VES-Tempo 21-0; DES- Velocitas 1-7 JUN. 2B: Die Haghe J2-HKV J2 10-2; Ready-Fides Pacta J3 0-4 JUN. 3A Fiks-Pemix J2 12-2; Madjoe-Meervogels J2 5-3; Fluks- TOP J3 0-14 JUN. 3C: Velocitas J2-VEO J2 4-5 ADSP. AA: Excelsior al-Pernix al 3-4; Fortuna al-Ons Eibernest al 9-3 ADSP. IA- Tempo al- Zuiderkwartier al 5-3; Velocitas al-Fides Pacta a2 4-3; Fiks al-De Danaïden a2 4-2 ADSP. 2A Fluks a2-De Algemene al 1-1; Pernix a2-TOP a2 1-5; Mad- joe al-Velocitas a2 1-0 ADSP. 2B: Fides Pacta a3-Pernix ook een zekere reputatie geniet maakte deze keer te veel onnodige fouten. Daarbij bleek de 25-jarige Australische in uitstekende vorm te steken. In veertig minuten werd het 6-2, 6-0. De 18-jarige Natasha Chmyreva won van Kathy Kuy- kendal (VS) 3-6,6-A, 6-3. a3 3-4; KNS a2- TOP a3 0-10; War mond al-Tempo a2 4-3 ADSP. 3 A Zuiderkwartier a2- Noorderkwartier al 4-0; Fiks a2- Ons Eiland al 2-1 ADSP. 4A Madjoe a3-De Danaïden a4 0-5; Pernix a4-TOP a7 9-0 ADSP. 4B: Pernix a5-Velocitas a4 5-2; TOP a8-KNS a3 1-7 PUP. IA TOP pl-KNS pl 10-0; Ve locitas pi-Fides Pacta pl 0-5; Zuid erkwartier pl-De Danaïden pl 7-10 PUP. IB: TOP p3-Fiks pl 2-1; Noorderkwartier pl-TOP p2 4-4 PUP. 2A Pernix p3-Madjoe pl 0-2; TOP p4-De Algemene pl 0-5; Tempo pi-Fides Pacta p3 3-1; KNS p2-Fiks p2 0-1 PUP. 2B: De Danaïden p2- Warmond pl 0-1 PUP. 2C: Madjoe p2-TOP p8 TOP teruggetrokken; Tempo p2-De Al gemene p2 1-0; Pernix p5-Fides Pacta p4 3-0. Op verzoek van het dagelijks be stuur (moderamen) van de her vormde synode heeft de voorzitter van deze synode, ds. G. Spilt, een persoonlijk pastoraal schrijven gericht aan koningin Juliana en prins Bernhard. Omdat een derge lijke brief zich (uiteraard) niet leent voor publikatie, liet het synodebes- tuur predikanten en kerkeraden al leen weten dat hij verzonden was. Kardinaal Willebrands herhaalde zaterdagavond in Brandpunt het bisschoppelijke standpunt over abortus dat leven-in-wording niet mag worden gedood. "Een mens waardig bestaan bereik je niet door leven te dodeh maar door vrouwen-in-nood te helpen", zet hij. "Het geweten heeft het laatste woord, maar voor dat geweten geldt toch de wet "gij zult niet do den", en ook positief dat het leven zin en waarde heeft. Bij de rectoraatsoverdracht aan de Vrije Universiteit in Amster dam karakteriseerde de voorzitter van het college van bestuur, dr. K van Nes, in zijn "lotgevallenrede" de VU als een instelling die open staat voor ieder die er wil komen studeren. Dit laat een zekere vrijheid toe voor verschillen van opvatting, maar zonder fundamen tele overeenstemming inzake de doelstelling zouden we, aldus dr Van Nes, tot een chaos kunnen ver vallen. Interne verschillen zullen altijd een betrekkelijk karakter dragen zolang ze de onderliggende overeenstemming niet doorbreken. Ten aanzien van de vraag of studen ten met marxistische sympathieën al of niet in aanmerking komen voor een bestuursfunctie zei dr Van Nes dat het college van bestuur de discussie blijft bevorderen. Aan de hand van een nota van de werk groep "Doelstelling" komt dit pro bleem in het najaar in behandeling. Negentig theologen uit 17 Euro pese landen hebben in Leuven (Belgiè) een Europese conferentie van evangelicale Theologen opge richt. Evangelicalen zijn protes tantse christenen die zich verzetten tegen pen maatschappij-gericht christendom. Ds. A. W. J. A. Knorth heeft zon dag intrede gedaan in de her vormde gemeente van Leiderdorp. In zijn preek waarschuwde hij voor de overmoed van het activisme, dat zich kan uiten in een veelheid van experimenten, en riep hij de ge meente op tot een sterkere concen tratie op het evangelie en een gro tere gehoorzaamheid aan haar Heer. De opbouw van de gemeente moet het vooral hebben van een samenspel van inspanning, trouw geloof en fantasie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11