India kan weer naar stembus Gaat Kissinger weer "pendelen Schmidt voelt zich te goed voor tv- duel met Kohl Israël verhoogt de waakzaamheid aan grens met Libanon Hoofd afdeling Boekingen congres-centrum Weghalen baarmoeder in YS heel normaal ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 TEL AVIV/BEIROET (DPA/Reu- ter)- Israël heeft zijn troepen aan de noordgrens met Libanon ver hoogde waakzaamheid opgedra gen, omdat er in het grensgebied de afgelopen paar dagen een toege nomen aktiviteit van Palestijnse guerillastrijders is geconstateerd. De extra veiligheidsmaatregelen werden gemeld door Israëlische militaire kringen, maar zijn van of ficiële zijde niet bevestigd. De offi cieuze zegslieden vertelden dat er geen verse troepen naar de noord grens zyn gedirigeerd, zoals linkse kringen in Beiroet hadden be weerd. F ?t parool voor de Israëli sche soldaten in de grensstrook luidt echter wel 'waakzaamheid', aldus de informanten in Tel Aviv. Voordat de Libanese burgeroorlog in alle hevigheid losbarstte was zuid-Libanon, met name een door Israël als ,Fatah-land' aangegeven strook, de voornaamste Palestijnse uitvalsbasis voor terreurakties tegen Israël. Gevangenen aan de haal BRUSSEL (Reuter) - Uit de gevan genis van Vorst, een gemeente in de Brusselse agglomeratie, zijn giste ren negen gevangenen ontsnapt die Volgens de politie bijzonder gevaar lijk zijn. Een van de vluchtelingen werd in de loop van de middag in de buurt van de gevangenis gegrepen. Het merendeel van de ontsnapten is buitenlander. Onder hen bevinden zich drie beroepsmoordenaars, twee mannen die veroordeeld zijn wegens gewapende overvallen en drie mannen die schuldig zijn be vonden aan moord. De negen mannen overmeesterden een ongewapende bewaker die hen naar hun cellen teruggeleidde, na dat zij in de ziekenafdeling de tan darts hadden bezocht. Met de sleu tels van deze bewaker kwamen zij via een binnenplaats bij de uitgang, waar zu een tweede bewaker on schadelijk maakten. Maar sinds de Palestijnen zich, als geallieerden van de linkse Liba nese moslems, aktief in de burge roorlog stortten trad er in de grens strook met Israël een allengs ont- spannener situatie in. Israël ver leende voedselhulp en medische bijstand aan de Libanese burger bevolking en mensen met verwan ten in Israël mochten de Israëlische doorlaatposten passeren voor een bezoek aan hun familieleden. Er zijn tekenen, dat die luwte moge lijk op korte termijn tot het verle den zal behoren. Volgens inwoners van zuid- Libanon zijn daar diverse christe lijke dorpen 'tot vestingen ver sterkt' om het hoofd te kunnen bie den aan verwachte Palestijnse aan vallen. Volgens de Libanezen zijn christe nen in het grensgebied met Israël reeds slaags geraakt met de vanuit het noorden terugkerende Pales tijnse guerillastrijders. Linkse ra diostations in Libanon hebben die berichten gisteren in grote trekken bevestigd. De Palestijnse aanvallen zouden zich met name concentreren op de woonplaats van Patriarch Antonios Khoresich, het hoofdfiguur van de maronitisch-christelijke kerk in Libanon. De patriarch had gisteren in Joenieh, de christelijke 'nood- hoofdstad' van het de facto bijna opgedeelde land, een onderhoud met de Amerikaanse diplomaten David Mack en Robert Houghton. Mack en Houghton plegen sinds enige dagen in Joenieh overleg met een aantal leidende christelijke po litici. Naar gisteren uit welinge lichte bron verluidde hebben de Amerikanen hun gesprekspartners duidelijk gemaakt dat Washington zich absoluut blijft verzetten tegen een formele opsplitsing van Liba non in een christelijke en een mo hammedaanse staat. Inmiddels duurden de gevechten aan de meeste Libanese fronten ook gisteren voort. In Beiroet werd opnieuw hevig gevochten om een wijk rond het grotendeels in puin geschoten presidentiële Baabda- paleis, waaruit de nog zittende pre sident Franjieh zes maanden gele den moest vluchten. ADVERTENTIE Leeuwenhorst Congres Center te Noordwijkerhout behoort tot de belangrijkste congres-centra. Door zijn omvang, opzet en veelzijdigheid biedt Leeuwenhorst voor congressen, opleidings cursussen enz. een unieke accomodatie. Leeuwenhorst ontvangt jaarlijks vele duizenden gasten, die daar kunnen werken, vergaderen, eten en ontspannen in één complex op een 7 hectare groot terrein. De vergader-technische outillage is allround, de capaciteit groot (haast 400 kamers), het comfort voldoet aan de moderne eisen, de organisatie maakt het mogelijk meer congressen tegelijkertijd in volmaakte orde te doen verlopen. Dit alles betekent dat de op het ogenblik vacerende functie van Hoofd van de afdeling Boekingen voor een ambitieuze man met commerciële talenten aantrekkelijke mogelijkheden biedt. De gegadigde voor deze stafpositie krijgt afwisselend werk, waarin hij dient te bewijzen leiding te kunnen geven aan een klein team administratieve medewerkers en tevens door zijn representatieve niveau goede contacten te kunnen leggen. Zijn verkoopervaring moet blijken uit een scherpe neus voor de markt, een alert wervingsbeleid en overtuigende argumentatie. Wij bieden een goede honorering, goede secundaire voorwaarden en een prettige werksfeer. Geïnteresseerden gelieven hun brieven met relevante gegevens te richten aan: Directie Leeuwenhorst Langelaan 3, Noordwijkerhout Tel. 02523-2741 (hr. J. Glas) Opnieuw botsingen in Kaapstad KAAPSTAD (AP) - Voor de tweede achtereenvolgende dag zijn gisteren in Kaapstad de po litie en demonstranten met el kaar in botsing gekomen. Een jonge kleurling werd ge dood en twee anderen raakten gewond toen de politie het vuur opende op een verzamelde me- Ook gisteren weer was het cen trum van Kaapstad het mid delpunt van demonstraties gepaard gaande met felle ge vechten tussen de politie en be togers (zie foto). De politie vuurde herhaaldelijk traan gasgranaten en hagel af om de demonstranten uiteen te drij- De ongeregeldheden waren al vroeg begonnenHoewel de poli tie alles deed om te voorkomen dat een grote menigte kleurlin gen 's ochtends in alle vroegte optrok naar het centrum van Kaapstad, wisten zo'n 1.000 demonstranten toch hun doel te bereiken. Tenslotte slaagden de wets- handhavers erin de binnenstad volledig af te sluiten. Alle bus stations werden gesloten en fo rensen werd gevraagd hun auto aan de rand van de stad te par keren Bij de onlusten van gisteren ge- Gandhi maakt geen eind aan de noodtoestand NIEUW DELHI (UPI) - Een hoge functionaris van de regerende Congrespartij in India heeft gis teren verklaard dat premier Indira Gandhi van plan is in februari of maart van het volgend jaar verkiezingen te laten houden. De termijn van het zittende parle ment, die al met een jaar verlengd is, loopt in februari af. De woord voerder zei dat mevrouw Gandhi niet van plan is om. gebruikma kend van haar uitzonderingsbe voegdheden, de zittingstermijn van het parlement opnieuw te verlen gen. De premier zou echter waarschijn lijk geen eind maken aan de nood toestand die zij in juni 1975 afkon digde. Wel zou zijn soepeler te werk willen gaan, zodat de oppositie binnen redelijke grenzen een ver kiezingscampagne kon voeren. De Mevr. Gandhi gevangengenomen oppositielei ders, en dat zijn de meesten, zullen worden vrijgelaten, aldus de par tijwoordvoerder. Woensdag verzocht de regering het parlement een reeks verstrekkende amendementen op de grondwet goed te keuren die ten doel hebben de greep van de Congrespartij op het regeringsbeleid te versterken. Eind oktober zal het parlement in bijzondere zitting de voorgestelde grondwetswijzigingen bespreken. Aanvaarding is vrijwel zeker, ge zien de grote meerderheid van de regeringspartij in beide Kamers. Mevrouw Gandhi wil volgens de partijfunctionaris de verkiezingen ook gebruiken als refenrendum over de gewijzigde grondwet en zij verwacht een klinkende overwin ning. In dat geval kan de oppositie haar niet meer verwijten dat de wij zigingen niet door het volk gewenst worden of in strijd zijn met het volksbelang. Een leider van een oppositiepartij zei dat verkiezingen zonder dat de noodtoestand is opgeheven, een farce zijn en niemand zullen over tuigen. De premier zou de beoogde grondwetswijzigingen moeten op schorten, de noodtoestand ophef fen, de politieke partijen en de pers helemaal vrij laten en dan verkie zingen houden. "Wat heeft het voor zin verkiezingen te houden krach tens een drastisch veranderde grondwet die ten doel heeft een staat met één partij te scheppen?", aldus de oppositiewoordvoerder. Wachten is op zwarte top LONDEN (Reuter/UPI) - De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger overweegt in zuidelijk Afrika te gaan bemid delen via de "pendel-diplomatie" waarop hij het patent heeft, en die hij ook in het Midden-Oosten ge bruikt heeft. Maar of hij een dergelijke poging inderdaad zal ondernemen hangt rechtstreeks af van een voor dit weekeinde onverwacht in Dar-es- Salaam bijeengereoepen topconfe rentie van vijf zwart-Afrikaanse staatshoofden. Dit is gisteren door Amerikaanse functionarissen gezegd toen Kis singer in Londen aankwam op doorreis naar Zurich, waar hij dit weekeinde over zuidelijk Afrika zal confereren met premier John Vor- ster van Zuid-Afrika. Tegelijk met de gesprekken tussen Kissinger en Vorster wordt over dezelfde materie-Rhodesië, Nami bië en Zuid-Afrika - in de Tanza- niaanse hoofdstad gesproken door de president van Angola, Zambia, Botswana en Mozambique onder leiding van gastheer dr. Julius Nve- A1 voor zijn vertrek naar Zürich heeft Kissinger gezegd dat een voortgezette bemiddelaarsrol voor zuidelijk Afrika rechtstreeks zal af hangen van instemming en goed keuring bij de rechtstreeks betrok ken zwart-Afrikaanse leiders. Op dat moment was de bijeen komst in Dar-es-Salaam echter nog niet voorzien. Kissinger, aldus een van zijn naaste medewerkers, hoopt dat er in Dar- es-Salaam standpunten worden in genomen die het hem mogelijk zul len maken te onderhandelen met de grootste groep belanghebben den waartussen hij zich ooit als bemiddelaar heeft bewogen. Aan de ene, blanke, kant zijn dat Rho- desië en Zuid-Afrika, plus Groot- Brittannië dat nog steeds geen for meel afstand heeft gedaan van Rhodesië. Aan de andere, zwarte kant van dit complexe schaakbord zitten tanzania Zambia, Botswana, Mozambique, Aagola en niet min der dan zes Afrikaanse bevrij- bië. Kissingers zegsman zei gisteren in Londen dat het presidentiële over leg in Dar-es-Salaam de eigenlijke spil is waar alles om draait, veel meer dan het gesprek met Vorster van wie de Amerikanen aannemen dat hij in Zürich bereidheid tot zal tonen. O-Duitsland pakt oprichter van beweging mensenrechten FRANKFURT (AFP) - Karl-Heinz optreden van de politie is vol gens de zegslieden de laatste tijd nog verscherpt omdat de Oost- duitse politie in Nitschke de drij vende kracht zag achter een 'petitie gisteren^ bekend^ ge- volledige naleving van de men- i. senrechten'die door 67 burgers van de DDR was ondertekend. Nitschke, een van de initiatiefne mers achter een Oostduitse bew ging voor eerbiediging van de me senrechten, is woensdag gearres teerd. Dit maakt door het Frankfurter kan toor van de Westduitse zusterbe weging. De 46-jarige dr. Nitschke, arts in de Saksische plaats Riesa, heeft de af gelopen paar jaar 13 keer vergeefs een emigrantenvisum aangevraagd voor zichzelf en zijn gezin. Zijn werk voor de mensenrechten, aldus de zegslieden in Frankfurt, is hem zowel in de beroepssfeer als in het particuliere leven te staan ge komen op represailles van de Oost duitse politie die hem onder continu-bewaking zou hebben ge steld. Lijken in Nijl: Italianen pakken biezen NAIROBI (UPI) - De laatste weken hebben ongeveer dertig buiten landse technici, meest Italianen, hun werk aan een krachtstation aan de Owen-watervallen aan de Nijl in Oeganda in de steek gelaten we gens de vele lijken die de rivier af kwamen drijven. Van diplomatieke zijde wordt in Nairobi vernomen, dat het slachtoffers zijn van de troepen van Oeganda's president Idi Amin. Door het vertrek van de technici en andere mechanische problemen is er een tekort aan elektriciteit in Oe ganda en het buurland Kenia. Amins leger heeft na de Israëlische commandoaanval op het vliegveld van Entebbe op 4 juli een groot scheepse zuivering uitgevoerd. De Nijl en zyn bron in het Victoria- meer zijn sinds Amin in'januari 1971 aan de macht kwam, al vaker gebruikt om slachtoffers van moordpartijen te dumpen. ADVERTENTIE [BRINK Luchtverwarming /jjg installateur: H LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Helmut Schmidt BONN (SP) - De christen-democratische kandidaat voor het bondskanselierschap, Helmut Köhl, popelt van verlangen om naar het voorbeeld Ford-Carter voor het oog der tv-camera's een recht streeks woordgevecht aan te gaan met zijn rivaal, de sociaal democratische bondskanselier Helmut Schmidt met wie hij be halve de voornaam niets gemeen heeft. Maar Schmidt zal hem de eer van zo'n door de gehele natie bespiede krachtmeting niet gun nen. Op een persconferentie die soms veel weg had van een confe rence, heeft Schmidt (donderdag) gezegd dat hij bereid is tesamen met zijn coalitiepartner, de liberale partijvoorzitter Genscheraan te treden tegen Köhl en diens bondgenoot Frans Josef Strauss. Schmidt stelde meteen toen maar voor dat die confrontatie der vier kopstukken moet plaatsvinden in vier uitzendingen van welgeteld elk drie jaar. Het mag ook wel een beetje minder zijn, maar niet veel minder, maakte Schmidt duidelijk. Want pas door zo'n langdurige confron tatie kunnen de zakelijke thema's grondig worden besproken en het volk van West-Duitsland duidelijk gemaakt worden wie de betere argumenten heeft. Het voorstel kan Köhl niet erg aange naam zijn. Dergelijke Mammoet-uitzendingen met vier personen ontnemen hem namelijk de kans overtuigend te bewijzen dat hij om den drommel niet de provinciale figuur is die de propaganda der sociaal-democraten van hem maakt. Vernederend Schmidt ziet er kennelijk met groot genoegen naar uit Strauss en Köhl tesamen in een debat te treffen. Want niet Köhl, maar de sterke man uit Beieren, voorzitter der Christelijk Sociale Unie, heeft voor Schmidt het politieke formaat, die Strauss tot eigenlijke tegenstander stempelt. Dit is natuurlijk een buitengewoon verne derende gedachte voor Köhl, die als "kanselier voor Duitsland" van de affiches goedmoedig op het kiezersvolk neerblikt. Wie het in de tweespan Köhl-Strauss werkelijk voor het zeggen heeft, dat wordt door het onbarmhartige oog der tv-camera's onderstreept. Bij een recent voor de televisie gehouden gesprek met de vier partijvoor zitters maakte Köhl naast zijn Beierse partner Strauss een uitge sproken matte en onzekere indruk. Ook Schmidt heeft de handen overigens niet zo vrij als hij mis schien wel zou willen. Hij zegt loyaal te zijn tegenover de liberale partner Genscher die met nadruk te kennen heeft gegeven ook na de parlementsverkiezingen van 3 oktober met de sociaal democratische SPD verder te willen regeren. Die loyaliteit valt Schmidt overigens des te lichter omdat zijn partij voor het behalen van een regeringsmeerderheid onontkoombaar op de trouw van de liberalen is aangewezen. Het spreekt wel vanzelf, dat Genscher bij grote tv-debatten niet als derde en minder belangrijke man buiten spel wil komen te staan. Slagvaardig Het ziet er dus niet naar uit dat nog voor de 3de oktober Köhl de vurig verbeide kans zal krijgen door een rechtstreeks treffen met Schmidt aan profiel te winnen. Het enige en voor de hand liggende verweer van de christen-democratische lijsttrekker tegen zijn sociaal-democratische naamgenoot is tot nu toe geweest dat de bondskanselier 'm knijpt". Dit is een bizar verwijt gezien het feit dat Helmut Schmidt ten aanzien van zijn eigen bekwaamheden niet gauw door twijfels wordt bezocht. In regeringservaring, kennis van zaken, formuleervermogen en slagvaardigheid is de huidige bondskanselier duidelijk superieur. Mogelijk dat in het hoofdkwartier van de SPD in Bonn heimelijk menige zucht van verlichting daarover wordt geslaakt dat het niet tot een rechtstreeks duel-Schmidt-Köhl komt. Tot Schmidts wa- penberusting behoort een zelfverzekerdheid die minder welwil lende geesten als botte arrogantie omschrijven. Die eigenschap zou Schmidt kunnen leiden tot een machtsvertoon dat een in het nauw gedreven underdog Köhl veel sympathie (en dus stemmen) zou kunnen opleveren. In een viervoudige ontmoeting der vier kop stukken is dat risico niet voorhanden. Daar zou namelijk de voort durende nabijheid van geweldenaar Strauss op zichzelf al een ta melijk vernietigende uitwerking op het moeizaam opgebouwde imago van kanselier-kandidaat Köhl kunnen hebben. Ook daarop speculeren onverhoopt Helmut Schmidt en zijn sociaal democraten. UTRECHT - De meest voorko mende operatie bij vrouwen in de Verenigde Staten is het weghalen van de baarmoeder. Als deze opera tie ook in de toekomst net zo vaak wordt toegepast als nu, zal op een gegeven moment de helft van alle Amerikaanse vrouwen van 65 jaar geen baarmoeder meer hebben. Het Tijdschrift voor Geneeskunde meldt, dat de Amerikaanse arts John Bunker heeft verklaard, dat veel vrouwen van 35 a 40 jaar ervan uitgaan, dat "een voor ziekten vat baar orgaan dat verder weinig of geen nut meer heeft, net zo goed kan worden verwijderd". Veel Amerikaanse - gynaecologen den ken er blijkbaar net zo over. Ze zien de ingreep als een voorzorgsmaat regel die beschermt tegen baar moederkanker, maar ook als een maatregel in het kader van de ge- boortenbeperking of om de kwali teit van het leven" te bevorderen. 1 Becijferd is, dat de ingreep, als die zou worden uitgevoerd bij alle vrouwen die 35 jaar worden, op de eén miljoen vrouwen 34.800 geval len van baarmoederkanker kan voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9