Bestuur AR wil een CD A-lijst De boer die niet klaagt verdient 20 min Massa-ontslag dreigt bij textielfirma 10-JARIGE LEIMIIMG - 1976 KOV ACHTER DE CONTOURENNOTA Vrij kamperen geregeld Voorwaarden vervuld Alternatief handelscongres STAAT DER NEDERLANDEN ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 UTRECHT (ANP)-Volgens een meerderheid vanhet AR-partijbestuur zijn de voorwaarden voor een gezamenlijke kandidatenlijst van ARP, CHU en KVP voor de komende Kamerverkiezingen "genoegzaam" vervuld. Een ontwerp-resolutie van deze strekking werd gisteravond door het partijbestuur vastgesteld. Let terlek werd vastgelegd dat "alles overwegende de vraag of bij de in 1977 te houden Tweede- Kamerverkiezingen de ARP saipen met KVP en CHU met één gemeen schappelijke kandidatenlijst kan uitkomen bevestigend te antwoor den". De voorwaarden betreffen onder meer de overeenstemming over de criteria voor de kabinets formatie, de ruimte voor een even tueel uit te spreken voorkeur of in tentieverklaring en het voeren in het parlement van een eensgezind beleid. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Is alternatieve wereldhandel, dat wil zeggen handel zonder winstoogmerk en vooral gericht op de belangen van de Derde Wereld, nog mogelijk in het tra ditionele wereldhandelssys teem? Deze vraag staat een week lang centraal op het inter nationaal alternatief handels- congres in Noord wijkerhout. Het PPR-Tweede-Kamerlid Dolf Coppes opende gistermid dag het congres met een oproep aan de deelnemende alterna tieve handelsorganisatiesom in de toekomst beter samen te De organisator van het congres, de stichting ontwikkelingssa menwerking uit Kerkrade, meent dat alternatieve handel inhet huidige systeem mogelijk is. Tegenhanger van S.O.S. op het congres in Noordwijker- hout is de Engelse alternatieve handelsorganisatie "Bridge", die er van uitgaat, dat het hui dige wereldhandelssysteem op de helling moet, willen de ont wikkelingslanden profiteren van de verkoop van hun pro- dukten. In Noordwijkerhout zijn vertegenwoordigers aan wezig van ruim dertig alterna tieve handelsondernemgingen. De SOS die zich sinds 1967 be zighoudt met de verkoop van produkten uit de Derde Wereld in Nederland, wordt volgend jaar een traditionele handel sonderneming. De ontwerp-resalutie werd door het partijbestuur aangenomen met 22 stemmen voor en 5 stemmen tegen bij eén onthouding. AR-fractievoorzitter Aantjes bracht daarover een negatief advies uit. Hij zei de conclusies uit het ontwerp, dat aan de vier voorwaar den genoegzaam is tegemoet ge komen niet te kunnen delen. Wel zei hij in te stemmen met de uitspraak dat - zoals in de ontwerp-resolutie is opgemerkt - het uitkomen met één gemeen schappelijke christen democratische lijst zijn rechtvaar diging moet vinden in een politiek beleid, waarin de bijbelse bood schap voor het politieke leven her kenbaar is. Het beraad over de ontwerp resolutie nam enige uren in beslag. De ontwerp-uitspraak zal nu voor goedkeuring worden voorgelegd aan de op 25 september te houden AR-partijraadsvergadering. Na afloop zei partijvoorzitter De Boer dat de nadruk voor nu en voor de nabije toekomst moet liggen op een gemeenschappelijk beleid, waarbij de christelijke politiek als uitgangspunt herkenbaar moet zijn. In de ontwerp-resolutie wordt op alle AR-leden een beroep gedaan om zich met alle kracht voor dit be leid in te zetten. Eerst na enkele ja ren zal, naar de mening van de par tijvoorzitter het vraagstuk van de organisatorische integratie van de drie partijen aan de orde moeten komen. ADVERTENTIE tweede uitgifte open bedrag de koers wordt nader vastgesteld jaarlijks op 1 augustus in 10 jaarlijkse termijnen van 1 aug. 1977 af vervroegde aflossing is niet toegestaan nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 de schuldbewijzen van deze lening zullen dooreenleverbaar zijn met die van de eerste uitgifte 9 sept. 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten 1 okt. 1976 met bijbetaling van 60 dagen lopende rente kosteloos bij banken en commissionairs bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting prospectus UTRECHT (ANP) - De Industrie bond CNV en de Unie BLHP vre zen dat vele honderden arbeid splaatsen verloren zullen gaan bij de vestigingen van het textielbed rijf Jansen de Wit in Emmen en Schyndel. De beide bonden uitten hun pessimisme in een brief aan minister Lubbers (Economische Zaken). De bewindsman heeft sa men met collega Boersma van So ciale Zaken toegezegd in ieder ge val voor 15 oktober een besluit te nemen over eventuele steun. Voor de directie en de raad van commis sarissen van het bedrijf staat echter al vast dat - hoe die beslissing ook precies uit mag vallen - er ingrij pende maatregelen nodig zijn. Het werknemersbestand zal "aanzien lijk" moeten worden terugge bracht, zo werd het personeel giste ren meegedeeld. In de mededeling van de directie aan het personeel van het concern wordt ook verslag gedaan van het gesprek met de overheid. Het blijkt, dat de regering heeft laten weten, dat zij, gezien de eigen fi nanciële problemen niet onbeperkt kan voortgaan met het verlenen van financiële steun voor het be houd van de werkgelegenheid. ROTTERDAM -Inde Rotter damse Aho)i-hallen is giste ren de beurs Sexualiteit '76 en menselijke relaties" geopend. Twee standhouders meenden dat het wel aardig was om naakt naar de ope ningstoespraak van dr. Wa felbakker te luisteren Nederlanders zoek in het buitenland DEN HAAG (ANP) - Een Neder lands gezin, man, vrouw en twee jonge kinderen, is sinds een maand in Zuidoost Europa verdwenen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de ambassades in Athene. Rome en Belgrado inge schakeld, zonder er tot nu toe in ge slaagd te zijn enige opheldering te brengen. Luuk en Els Scholte, beiden 33 en wonend in Vinkeveen, hadden met hun familie afgesproken dat zij ge durende hun reis met hun kinderen van anderhalf en drie jaar voortdu rend contact zouden onderhouden - per brief, of in het geval dat zij hun geld zouden kwijtraken, door col lect te bellen. Bovendien zouden zij dagelijks de berichten van de ANWB-alarmcentrale volgen. Zij hebben dit gedurende vier maanden gedaan, aldus de zuster van Els Scholte, mevrouw Van der Waals, maar sinds 30 juli hebben zij taal noch teken ontvangen. Het laatste bericht was, dat zij vanuit Griekenland een boot naar Brin- disi, Italié. zouden nemen, maar in Griekenland loopt het spoor dood. De post die de familie van der Waals naar een bepaalde camping in Griekenland heeft gezonden is niet afgehaald. Op grond van mededelingen van andere Nederlandse toeristen die het echtpaar op de boot naar Italië zouden hebben gezien, heeft de fa milie in Nederland laten nagaan of de heer en mevrouw Scholte op campings bij Rome en Florence hebben gekampeerd. Voorzover kan worden nagegaan is dit niet het geval geweest. DEN HAAG (ANP) - De grootste onderwijsvakorganisatie in ons land, de Katholieke Onderwijs Vereniging (KOV) onderschrijft in grote lijnen de uitgangspunten van de contourennota van minister Van Kemenade voor een nieuw onder wijsbestel rond de komende eeuwwisseling. De KOV is geen voorstandster van uitbreiding van de leerplicht tot achttien jaar. Van harte onderschrijft de organi satie de gedachten en uitgangspun ten die aan de middenschool ten grondslag liggen. Die midden school mag evenwel pas worden ingevoerd als de opgedane ervarin gen overdraagbaar blijken te zijn en uitwijzen dat de ideaien onderwijs kundig kunnen worden verwezen lijkt. Als er een middenschool komt. dan kan deze naar het oordeel van de KOV niet bestaan naast het be staande systeem. De onderwijsva korganisatie stelt, dat dit met een beperking van de vrijheid van on derwijs niets van doen heeft. De eventueel in te voeren midden school moet bestemd zijn voor alle leerlingen, meent de KOV. Avondploegen aan het werk in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De staking in de Amsterdamse haven lijkt te zijn beëindigd. Volgens de woor- voerdervan de Scheepvaartvereni ging Noord zijn de avondploegen opgekomen en wordt in de meeste bedrijven weer gewerkt. Eerder op de dag lieten stakende havenarbeiders weten niet aan het werk te willen gaan voor de door hen opgelopen loonachterstand als gevolg van de prijsstijgingen is uit betaald. De KOV vraagt zich af hoe bij grote middenscholen de huidige pluri formiteit in levensbeschouwelijke zin voldoende kan worden ge handhaafd. Die moet zonder meer worden gewaarborgd, maar over dat probleem zwijgt de contouren nota. In de volgende versie van de nota moet hieraan zeker niet wor den voorbijgegegaan. aldus de KOV. Winst grote ondernemingen fors gedaald AMSTERDAM (ANP) - De hon derd grootste Nederlandse onder nemingen waarvan de aandelen op de Amsterdamse effectenbeurs worden verhandeld hebben verle den jaar een iets hogere omzet ge boekt. De winst gaf daarentegen een belangrijke daling te zien en het aantal werknemers dat bij die be drijven werkte liep terug, zo blijkt uit een onderzoek van het Finan cieel Economisch Weekblad Be leggers Belangen. Van de 100 grootste concerns heb ben er in 1975 20 met verlies ge werkt. Akzo en Estel boekten een verlies dat de f 100 min ver over schreed. KLM, Van Gelder, Ver enigde NBM-bedrijven, Nijverdal- ten Cate en de Kon. Ned. Papierfa briek leden een verlies van meer dan f 10 mlr De directie van Jansen de Wit heeft daarop verklaard, geen kans te zien het hoofd te bieden aan de oneer lijke concurrentie uit een aantal landen binnen en buiten de EG. "Waar dit zoals in het geval van Ko rea tot op zekere hoogte mogelijk bleek, moest worden aanvaard dat de ontstane verbetering weer werd teniet gedaan door importen uit landen als Italië, Duitsland. Enge land en als geassocieerd lid Israël" zo zegt de directie. De leden van de Unie BLHP die bij Jansen de Wit in Schijndel en Geld rop werkzaam zijn, hebben gistera vond een telegram verstuurd aan president-directeur mr. J. van der Meer. Hierin zeggen zij met ver ontwaardiging kennis te hebben genomen van diens uitspraak voor de televisie dat bij Jansen de Wit minimaal 600 van 1400 personeels leden zullen moeten afvloeien. Tweede en Eerste Kamer ook ak koord gaan met de nieuwe kam- peerwet. mogen er tussen 1 april en 1 november op elk boerenerf vijf tenten of caravans neergezet wor den. Meer dan twintig personen mogen niet op de boerderij kampe- De nieuwe regeling van staatsse cretaris Meijer van CRM, waarmee het kabinet-Den Uvl gisteren heeft ingestemd, voorziet in een kam- peervrijheid van drie dagen buiten de bestaande kampeerterreinen Groepen van maximaal acht perso nen mogen hooguit vier weken bui ten campings kamperen. "Met de nieuwe kampeerregeling wordt", zo zei premier Den Uvl gis teravond, "de vrijheid van kampe ren zo veel mogelijk gewaarborgd binnen de grenzen van landschap, milieu en ruimtelijke ordening": De regering gaat zelf de kampeerta- rieven vaststellen en daarop toe zicht houden. Voor een kampeer- vergunning moet men bij de ge meentebesturen aankloppen. Er zijn in ons land jaarlijks 39 mil joen overnachtingen, waarvan 10 miljoen van toeristische aard. Harm Dost DEN HAAG (ANP) - Er zijn moei? lijkheden gerezen rond de moge lijke uitwijzing, door West- Duitsland, van Harm Dost. Minis ter Van der Stoel van Buitenlandse Zaken probeerde de uitwijzing te bewerkstelligen. Harm Dost vroeg evenwel revisie van zijn vonnis waardoor geen uitwijzing plaats kan vinden. ADVERTENTIE Bezoek de tentoonstelling van de corsowagens in de BLOEMENVEILING te Aalsmeer. vrijdag 3 sept. van 15.00 - 22.00 uur zondag 5 sept. van 11.00 - 18.00 uur In vele stands informatie over bloemen en planten, de plantendokter en be oefenaars van oude ambachten. LELYSTAD (SP) - Er is tenminste eén boer in ons land, die niet klaagt over droogte en ermbarmelijke oogsten. Die boer is zelfs heel te- YTeden. Hij heeft zojuist weer een uitste kende oogst binnengehaald. Voor zijn produkten beurde hij niet min der dan vijftig miljoen gulden. Dat levert hem netto een winst op van een twintig miljoen gulden. Het is dan ook de grootste boer in Nederland, ja zelfs in heel West- Europa. Een boer met het meest unieke landbouwbedrijfter wereld. Waar geoogst wordt met behulp van een computer. Wie die uitzonderlijke boer dan wel mag zijn? De simpele naam van deze agrarische onderneming is "Grootlandbouwbedrijf'. De eige naar is de RIJP, de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Het bedrijf - zo'n 20.000 hectare groot - ligt in Nederlands jongste polder, Zuide lijk Flevoland. De Rijksdienst voor de IJssel meerpolders heeft tot taak de pol ders in te richten en ze tot ontwik keling te brengen voor landbouw, stedebouw. recreatie en natuurge bieden. Tot dusverre heeft de R?JP al 165.000 hectare voormalig IJs- selmeer aangepakt: de Wieringer- meer, de Noordoostpolder, Ooste lijk Flevoland en op het ogenblik Zuidelijk Flevoland. De RIJP ontgint de natte, slappe moddervlakte in de drooggevallen polder tot goed begaanbare, cul- tuurrijpe grond. De eerste vyf jaar houdt de RIJP. De grond in eigen beheer en verbouwt er gewassen op. Daarna wordt de kant-en-klare landbouwgrond verpacht aan par ticuliere boeren. Elk jaar neemt de RIJP er een paar duizend hectare nieuwe polder bij om in ontwikkeling te brengen, terwijl tegelijkertijd een paar dui zend hectare cultuurrijpe grond wordt afgestoten. Zo schuift het Grootlandbouwbedrijf van de RIJP langzaam door Flevoland in de richting van Amsterdam. Overweldigend In Oostelijk Flevoland geeft het Grootlandbouwbedrijf straks in de herfst de laatste percelen grond uit aan de boeren. Het gaat om bijna twaalf agrarische bedrijven. De be langstelling is overweldigend. Ze ker duizend boeren hebben zich aangemeld. "Verwonderlijk is dat niet", zegt men op de hoofdvestiging van het Grootlandbouwbedrijf in Lelystad. Een enorm blauwachtige flat, kan toorflat dat niets uitstaande heeft met een boerderij, van waaruit het werk wordt gedirigeerd. "We mogen gerust zeggen dat we de meest unieke landbouwgronden ter wereld afleveren. Het land is zo danig voorbewerkt, dat een boer gewoon niet kan mislukken. Alle zekerheden voor succesvolle oog sten zijn aanwezig. Elke hectare is wetenschappelijk nauwkeurig be geleid". "Vroeger in de oude polders, zoals bijvoorbeeld de Haarlemmermeer, ging dat wel anders. Dan duurde het wel drie generaties, voordat zo'n boerenbedrijf daar een beetje rendabel was. Volgens een bekend Het Grootlandbouwbedrijf heeft een machinepark ter waarde i zaaddorsers aan het werk in Zuidelijk Flevoland. gezegde "ging de eerste boer dood, de .tweede boer had nood en de derde had pas brood". Machinepark Het Grootlandbouwbedrijf van de RIJ P is net klaar met de oogst op de 20.000 hectare in Zuidelijk Flevo land, die het bedrijf zelf nog be heert. Met een paar honderd man en tachtig maaidorsers, zestig wiel- trekkers en 250 graantransportwa- gens is men de afgelopen twee maanden druk bezig geweest. In totaal werd ruim 80.000 ton kool zaad. gerst, tarwe en haver geoogst, dat samen 51,5 miljoen gulden op brengt. Omgerekend in brood geeft alleen de tarwe (ruim 40 procent van de totale oogst) per jaar voedsel voor een half miljoen mensen. Het totale oogstgebeuren - maai- dorsen, transport, opslag en afvoer - wordt vanuit een centraal punt geregeld. De oogstleiding raad pleegt daarbij het KNMI voor de weersvoorspellingen op korte en lange termijn en de computer voor onder meer de berekening van een aantal maaidorsers om de oogst tij dig binnen te hebben. Het Grootlandbouwbedrijf ge bruikt de grootste en modernste landbouwmachines, die er te krij gen zijn. 's Zomers is het een indru kwekkend gezicht de rijen enorme maaidorsers naast elkaar aan het werk te zien op de uitgestrekte vel den in Flevoland. Voordat het zover is dat er geoogst kan worden, hebben de boeren- ambtenaren van het Grootland- bouwbedrij f al heel wat werk verzet met het cultuurrijp maken van de kersverse polder. Als de polder, nadat de dijken ge sloten zijn, nog onder water staat, begint men met het uitbaggeren van de hoofdvaarten. Vervolgens worden tochten en kavelsloten ge graven. Direct na het droogvallen wordt rietzaad ingezaaid vanuit een vliegtuig Riet bevordert de be gaanbaarheid van de grond en de bodemrijpinj» en gaat de ontwikke ling van scnadelijke onkruiden tegen. Elk jaar neemt het Grootland bouwbedrijf een paar duizend hec tare nieuwe polder onder handen om te ontginnen. Het riet wordt verwijderd. Op onderlinge afstand van zo'n tien tot twintig meter wor den greppels gegraven om het over tollige water af te voeren. Later worden de gieppels vervangen door een ondergronds net van drainagebuizen. Al eeuwen lang is het eerste gewras dat in de nieuwe polders wordt in gezaaid, koolzaad. Het is nauwe lijks gevoelig voor het zout in de grond en groeit gretig op de maag delijke, stikstofrijke schor- en kweldergronden. Als het koolzaad in mei bloeit z\jn de uitgestrekte, knalgele velden een opvallend ver schijnsel in de polder. In tegenstelling tot de oudere IJs selmeerpolders, komt er in Zuide lijk Flevoland minder grond be schikbaar voor de landbouw en meer voor stedebouw, recreatie en I natuurlandschap. Lelystad - waar snel- en langzaamverkeer geheel gescheiden zijn, zodat de stad geen stoplichten kent - krijgt straks 100.000 inwoners. Ih de stad-in- wording Almere vestigen zich vol gende maand de eerste bewoners. Het Zuidelijk Flevoland krijgt vooral de functie van overloop van de bomvolle randstad. Als straks alle grond in Zuidelijk Flevoland in cultuur is gebracht en uitgegeven, is het Grootlandbouw bedrijf van de RIJP dan uitge- boerd? Dat verwacht men niet in Lelystad. Men heeft al een willig oog laten vallen op de Markerwaard, hoewel het nog lapg niet zeker is of deze omstreden polder er ooit komt. Volgens de nieuwe hoofdingenieur-directeur van de Dienst der Zuiderzeewerken, ir. W. F. Hooning, lijdt het echter geen twijfel, dat de Markerwaard er komt. Zolang de RIJP die zeker heid heeft van zijn zusterorganisa tie, die belast is met de uitvoering van de waterbouwkundige werken in het IJsselmeer, is er voorlopig geen angst, dat het Grootland bouwbedrijf straks zonder werk zit.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7