Opheffing bedreigt trainingscentrum „Drempels wegnemen Eerst duidelijkheiddan subsidie Geen steun van gemeente 6 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 LEIDEN Gemeenteraadslid Van Oosten 99 LEIDEN - Het Trainingscen trum voor Vrijwillige Hulpver lening werd ruim een jaar gele den op initiatief van Jaap Bregman opgericht. Bregman werkte by de Welzijnsraad en signaleerde "enerzijds een be hoefte bij veel vrijwilligers om op het gebied van de hulpverle ning in hun vrije tijd aan de slag te gaan" en "aan de andere kant een noodzaak om in te springen op plaatsen waar de professio nele hulp nog te kort schiet". Hij begon een publiciteitscam pagne om vrijwilligers warm te laten lopen voor zijn initiatief. In samenwerking met mede werkers van klinische psycho logie van de universiteit werden trainingen opgezet om vrijwil ligers voor te bereiden op hun toekomstige werk. Dat werk kon varieren van het bezoeken van zieken, bejaarden en psy chiatrische patiënten tot het bijspringen in het wijkgebeu- ren en bijvoorbeeld de opvang van daklozen en ex- gedetineerden. De Welzijnsraad stelde accommodatie beschik baar in hun pand aan de Statio nsweg en ondersteunde de werkzaamheden, voorzover ze niet door vrijwilligers werden uitgevoerd, met hun admini stratieve apparaat. Een belangrijk verschil in visie tussen bijvoorbeeld het ge meenteraadslid Van Oosten (PPR/D'66) en Bregman en Kamphuis wordt duidelijk, wanneer de noodzaak van een dergelijk centrum aan de orde komt. Van Oosten zegt: "Ik wil eerst weten of er wel behoefte be staat. Zo ja, bij wie en om wat voor soort hulp het dan gaat. Er moet dus eerst met alle instel lingen, die zich met hulpverle ning bezig houden overlegd worden, dan kun je pas de wer kelijke behoefte vaststellen. Als je dat hebt gedaan en je ver moedt dat een dergelijk initia tief voldoende prioriteit zal krijgen, dat er geld voor kan worden vrijgemaakt, kun je met het trainen van vrijwilligers be ginnen. Onder deskundige lei ding. Mij is bijvoorbeeld ook onduidelijk of die training wel deskundig gebeurt. In principe heb ik niets tegen het idee, maar ik wil wel goed weten hoe het wordt uitgevoerd. Ik ben tegen, omdat ik de hele zaak te on grijpbaar vind. Ik wil eerst wel eens een goed evaluatierapport Bregman en Kamphuis hebben een andere opvatting: "Er is een groot aanbod van vrijwilligers. We hebben er nu 130 getraind, maar ik moet eerst weten wat de mogelijkheden van de vrijwilli gers zijn, voordat ik naar de be trokken instanties kan gaan om de vrijwilligers te plaatsen. Ik moet eerst duidelijkheid heb ben over de mogelykheden van mijn apparaat. Dan kan ik ook concreet in een evaluatierapport zeggen, op welke manier en op welke ter reinen van de hulpverlening we kunnen werken. We zijn nog een experiment. Aan het eind van het jaar had ik met een rap port kunnen komen, dat wel de duidelijkheid geeft, die wordt gevraagd. Dat de professionele hulpverlening tekort schiet weet iedereen. Ik wist aanvan kelijk nog niet op welke manier wij daar iets aan konden doen, maar dat weet ik nu veel beter. De kans omdat te bewijzen, wordt ons niet gegeven. Het Trainingscentrum heeft niet de mogelykheid gekregen om naar een volwassenheid toe te groeien. Ik moet zeggen dat de subsidieaanvraag bij het Ko ningin Julianafonds veel soepe ler is verlopen", aldus Breg- TON VAN BRUSSEL r Van Oosten onduidelijk LEIDEN - De kans is groot dat het Trainingscentrum voor Vrijwillige Hulpverlening op 1 oktober wordt opgeheven. Geldzorgen zijn daarvan de belangrijkste oorzaak. Weliswaar is deze week bekend geworden dat het Koningin Julianafonds ruim 8100 beschikbaar wil stellen, maar dat is te weinig om door te gaan. Voor '76 is nog 4800 nodig en de staf van het trainingscentrum had er min of meer op gerekend, dat de gemeente over de brug zou komen. Het centrum stelde een subsidie verzoek op, dat, zoals in dit soort gevallen gebruikelijk, voor advies werd behandeld in de raadscom missie SMAGC (sociale zaken, maatschappelijke aangelegenhe den, gezondheidszorg en cultuur). De raadscommissie ging met het verzoek akkoord, maar het college van B en W besloot twee maanden later de subsidieaanvraag niet te honoreren, en legde daarmee het advies van de commissie naast zich neer. Het trainingscentrum werd per brief van dit besluit op de hoogte gebracht en kwam kort daarop tot de slotsom dat hun werk dan maar definitief moest worden stopgezet. Belangrijke overweging in die beslissing was dat de Wel zijnsraad, in wiens pand het cen trum nog steeds tijdelijk onderdak vindt en die de activiteiten van het trainingscentrum ook ondersteunt, op grond van het besluit van B en W niet langer bereid is medewerking te geven. Veel betrokkenen hebben van de behandeling van deze subsidieaan vraag een wat nare smaak in de mond overgehouden. Belangrijk daarbij is niet zozeer de vraag of het trainingscentrum al dan niet recht heeft op geld van de gemeente, maar meer, of de besluitvorming over het subsidieverzoek wel op de juiste manier tot stand is gekomen. En dat is een vraag waarop niet zonder meer bevestigend geant woord kan worden, daarbij een hoogst ongelukkige en uiterst on bevredigend verlopen beraadsla ging over dit onderwerp in ogen schouw nemend. Toen het besluit van B en W vorige week maandag ter kennis werd ge bracht van de commissieleden, ontstond er dan ook wederom dis cussie, die tot gevolg heeft gehad dat de commissieleden inzage kre- Soos voor gehandicapten LEIDEN - Jongerencentrum 't Breehuys" begint dit sei zoen met een vaste soos- en gespreksavond voor lichame lijke gehandicapten. Met in gangvan vrijdag 17 september wordt eens per veertien dagen zo'n avond gehouden. Het doel is om gehandicapten de kans te geven samen te ko men, voor zowel gezelligheid als een goed gesprek, maar ook om op een wat langere termijn een integratie met de overige Breehuysbezoekers tot stand te brengen. In het verleden werd al een tweetal avonden voor gehaneiapten georganiseerd, bedoeling is nu echter een zekere continuï teit te garanderen Zoals bekend is het pand van het Breehuys aan de Brees- traat vorig jaar ingrijpend verbouwd, waarbij rekening is gehouden met aanpassingen, die noodzakelijk zijn om de letterlijke drempels bij ge handicapten voor een bezoek aan.de sociëteit w eg te nemen. Er is een aangepast toilet, veel drempels zijn verdwenen, an dere kunnen met behulp van een plank makkelijk met een rolstoel worden genomen. Op de gespreksavonden kun nen onderwerpen aan de orde komen, die de bezoekers zelf in overleg met de staf kiezen. Gedacht wordt nu al aan de werkvoorziening en aan de sociale wetgeving met be trekking tot gehandicapten. Herman Vreeburg, stafleider in het centrum: "We hebben met opzet gekozen voor de vrijdagavond, omdat op dat tydstip in een andere ruimte van het gebouw de sociëteit Mirakel wordt gehouden voor al onze bezoekers. Mijn idee is om met de gehandicapten tus sen acht en tien uur bezig te zijn en daarna te bekijken in hoeverre bezoekers van beide sociëteiten elkaar weten te vinden. Die integratie is be langrijk, maar moet voorzich tig worden aangepakt en erg geleidelijk gaan. Ik wil zo min mogeoijk forceren". Als het initiatief lukt, bestaat de mogelijkheid dat gehandi capten zich in de toekomst wat makkelyker inschrijven voor de reeds bestaande programma-onderdelen van t Breehuys". Aan de hand van bij de invalidenbond verkre gen adreslijsten probeert de staf zoveel mogelijk gehandi capten aan te schrijven en voor de eerste soosavond uit te nodigen. Die eerste bijeen komst draagt een informeel karakter. Het wordt een "Franse avond", waarop uien soep en stokbrood gegeten zal worden. In Leiden bestaat op dit mo ment louter een soos voor de wat oudere gehandicapten. Die soos wordt gehouden in Koordstudio. Inlichtingen over deelname: tel. 130983 (vragen naar Her man) mogelijk 891238 (vragen naar Gert). gen in de brief die het college naar aanleiding van zijn negatieve be sluit schreef aan het trainingscen trum. Hierdoor zou de commissie een beter inzicht kunnen krijgen in de argumenten van het college om geen subsidie te geven. Die brief is inmiddels naar alle commissiele den verstuurd en de mogelijkheid bestaat voor hen om naar aanlei ding van dit schrijven, de zaak op nieuw ter sprake te brengen in een vergadering. Zoals de zaken er ech ter nu voor staan, zijn de meeste commissieleden het eens met de overwegingen van B en W, zullen er dus geen vragen worden gesteld en krijgt het centrum in elk geval dit jaar geen geld. B en W hebben namelijk wel beslo ten het trainingscentrum voor 1977 een nieuwe kans te geven, mits op tijd een begroting wordt ingediend en mits daarbij een rapport over de werkzaamheden wordt gevoegd. En die laatste eis nu is de adder on der het gras. Het trainingscentrum heeft ruim een jaar gedraaid en be schikt nu over voldoende informa tie en ervaringen om een dergelijk "evaluatierapport" op te stellen. Daar staat echter tegenover dat, hoewel alle gegevens in huis zijn, de samenstelling van een dergelijk stuk geen sinecure is, maar een zaak die toch nog wel wat aandacht en tijd vraagt. Het trainingscen trum is er zeker van dat een derge lijke rapportage voor het eind van dit jaar gereed kan zijn, echter niet als het centrum per 1 oktober wordt opgeheven en dat een dergelijk lot het centrum bedreigd, staat wel vast. Om kort te gaan, het centrum is ge doemd definitief te verdwijnen en dat op een moment dat eigenlijk nog steeds niet duidelijk is gewor den, welke taak het trainingscen trum wil vervullen. Die duidelijk heid is er niet voor buitenstaanders, maar bestaat ook niet in kringen van raadsleden, die grote invloed hebben op het al dan niet toeken nen van een subsidie. Direct bij de eerste behandeling van dit onderwerp in de commissie is gevraagd om een statuut van de stichting trainingscentrum en om een inzicht in het werk. Volgens Jaap Bregman, initiatiefnemer en staflid van het centrum, zijn deze stukken aangetekend naar het stadhuis gestuurd en heeft hij ook mondeling aan ambtenaren, die de zaak begeleiden, informatie gege ven, maar is deze informatie zeer slecht overgebracht aan de com missieleden. "Ik geef toe, dat wij misschien niet altijd even concreet zijn geweest, maar ik weet zeker dat veel van onze informatie niet goed naar de commissie is doorgespeeld. De commissie kan ons dan niet verwijten dat wij onduidelijk zijn geweest", aldus Bregman. De subsidieaanvraag keerde door deze "onduidelijkheid" herhaalde lijk terug op de agenda van com missievergaderingen, tot dat uit- n o jes en gezaagde bladeren, (staan vooral veel aan het eind van de rou te), c wit met een geel hart: Kamille. Ook deze keer verlaten we Leiden via de Lage Rijndijk over de Span- jaardsbrug naar Leiderdorp We blijven langs de Rijn fietsen tot in Koudekerk aan den Rijn. Hier gaan we bij wegwijzer 3026 rechts af de brug over. Dan steken we de weg Dit is de laatste fietsroute, die deze zomer in de krant verschijnt. Te vens is het de langste. Hij voert u helemaal naar de Reeuwykse plas sen. De totale lengte van de route bedraagt ongeveer 60 km. De be schrijving ervan wijkt daarom ook af van die van de vorige fietstoch ten. U krijgt eerst een lijstje van de belangrijkste kenmerken van de opvallendste bomen en planten langs de weg en daarna de routebe schrijving. A BOMEN: 1. Els, groot, rond en donkergroen blad. De vruchtjes zijn rond en groen (van dit jaar) of zwart (van vorig jaar). 2. Es, plm. 10 blaadjes aan een blad steel. De knoppen zijn duidelijk dof zwart. 3. Wilg, grijs, viltig, langwerpig blad. De bomen worden soms geknot. 4. Populier, ruisende, hartvormige bladeren. De bladstelen zijn af geplat. 5. Lijsterbes, oranje bessen in schermen. 6. Paardekastanje, grote handvor mige bladeren. Grote, groene, stekelige, ronde vruchten. B PLANTEN: 1. In de sloot: a witte bloemen: Pijlkruid, pyl- vormig blad. Waterlelie, drijvende ronde bladeren. Waterweegbree, kleine bloempjes in rechtop staande pluimen. b rose bloemschermen: Zwane bloemen, (beschermde plant, dus niet plukken), c gele bloemen: Gele Plomp, drijvende bladeren, d ste kelige ronde vruchtjes: Egelskop. 2. Aan de oever: Tandzaad, gele borstelige bloemen. Riet, grote paarse pluimen. Harig Wilgeroosje, rose bloempjes. Engelwortel, witte bloemschermen (vele al in vrucht). 3. In de berm: a. rose bloemen: Leverkruid, schermen van bloemen. Persik- kruid, bloemen in aartjes, b witte bloemen: Haagwinde, klokvormige bloemen ("Pispotjes"), Duizend blad, zeer fijn ingesneden blaadjes. Wilde Bertram, wit-grijze bloemp- over en gaan rechtsaf, het fietspad op By wegwijzer 1104 gaan we linksaf de Gemeneweg op richting Hazerswoude-dorp. In Hazers- woude gaan we by wegwijzer 4236 linksaf, richting Boskoop de dorps straat in. De bewoners van het dorp vonden vroeger hun bestaan in het uitbaggeren van turf. De hierdoor ontstane plassen zijn later droog gemalen. Sloten en andere water lopen worden regelmatig uitge baggerd, waardoor zij een grote helderheid en diepte bezitten. De bagger komt ten goede aan de boomkwekerijen, die talrijk zijn in het oosten van de gemeente. Als we doorfietsen zien we al spoe dig de eerste boomkwekerijen Van 1200 tot 1600 behoorde Boskoop tot de Adellijke Vrouwenabdy te Rynsburg. Deze had naast vele an- eindelijk toch maar "ja" tegen het voorstel werd gezegd, hoewel een dergelijk besluit, zelfs na de ge volgde lange procedure, nauwe lijks zinnig gemotiveerd kon wor den. Het "nee" van B en W is aan de ene kant, gezien de onduidelijkheid begrijpelijk, maar komt weer in een ander daglicht, omdat een commis siebesluit wordt genegeerd omdat het daardoor niet mogelijk wordt voor de gemeenteraad om een oor deel over de zaak te geven. De aan vraag is in de "molen" blijven han gen en is nooit terecht gekomen op de plaats, waar uiteindelijk de be slissingen worden genomen: in de gemeenteraad. "En dat is een droeve zaak", zoals de directeur van de Welzijnsraad Joop Kamphuis het zegt, "omdat het de raad de lust zal ontnemen om in de toekomst initiatieven uit de bevolking te ondersteunen en tot volwassenheid te begeleiden". dere ook bezittingen in Aalsmeer en in het Westland. Geleidelijk zijn hieruit plaatsen met intensieve cul tures gegroeid. In Boskoop zijn dit vooial kwekerijen geworden voor azalea's, hortensia's, heesters, coni feren. vaste planten en rozen. In Boskoop gaan we via de hefbrug de Gouwe over. Na plm. 400m. na de brug gaan we dan rechtsaf de Zuid wijk in. We fietsen nu naar Reeuwijk-dorp. We passeren de grote weg Den Haag-Utrecht. In grote lijnen gaan we rechtdoor, richting Sluipwijk. We fietsen nu tussen de Reeuwijkse plassen door, die ontstaan zijn door het uitbagge ren van turf. Er zijn II plassen en het dorpje Sluipwijk ligt tussen de 's Gravenbroekse plas en de plas Ravensberger. Nu bij paddestoel 1722 links-, padd. 1723 rechtsaf padd. 1725 rechtdoor en bij padd. 1214 rechts, richting üukoop. Na ca. 2 km rechts (Twaalfmorgen). Daarna bij paddestoel 2271 links en dan na ca. 300m. rechts, de Achter Willemseweg in. In Gouda gaan we voor de brug rechts, de wethouder Venteweg in. De weg maakt een bocht naar rechts maar wij gaan rechtdoor over het fietspad. Na enig fietsen komen we weer in Reeuwijk-brug. Daar gaan we eerst links de brug over en dan rechts het fietspad op. We volgen het bordje Boskoop, het viaduct onderdoor. In Boskoop gaan we weer de hefbrug over, maar fietsen nu verder rich ting Benthuizen. Daar waar de grote weg een bocht naar links maakt - bij wegwijzer 4157 - gaan wij rechtdoor. Dan na ca. 400m. rechts. Deze weg rijden we hele maal af. Einde links weer einde rechts, einde links. Dan komen we bij een T-splitsing. Rechtsaf gaan we hier, richting Weipoort. Bij wegwijzer 1611 rechtsaf naar Zoeterwoude-Rijndijk. Zo keren we naar Leiden terug. Een oplettende lezer - J. Beugels- dijkLuykendreef 4. Leiderdorp volgens het telefoonboek boekhou der van professie - stuurde ons de volgende reactie naar aanleiding van een bericht in kolom 7 van de vorige week: ..Dat de Leidse middenstand weer uitbundig van zich doet spreken door middel van een levensgroot bord met een misleidend opschrift (t.b.v. de Leidato, red.) zal inmid dels aan duizenden mensen zijn op gevallen. Dat het Leids Dagblad (het is I^eidsch Dagblad, red.) dit nog eens wil benadrukken is dan ook wel te waarderen. Maar nu komt het: ik citeer uit het LD van zaterdag 28-8: rare jongens, die middenstandersWeten natuurlijk best dat lustrum tien jaar betekent. Mijn commentaar: nog raardere jongens bij het Leids Dagblad moet zijn: Leidsch Dagblad, red.). Weten niet eens dat lustrum vijf jaar bete kent. Met vriendelijke groeten Helaas, helaas, meneer Beugels- dijk, wij moeten u hier evenals de middenstand terecht wijzen - er is trouwens altijd een nauwe relatie geweest met het boekhoudersgilde Lustrum betekent tien jaar. Is mis schien een kwestie van opvatting. Maar kolom 7 denkt er nu eenmaal zo over. En daar valt uiteraard niet Leidse hamsteraar wil baal koffie (oude prijs) ruilen voor stakende havenarbeider. Exclusief BTW. Eventueel met prijscompensatie. Hoe komt het eigenlijk dat de juri dische faculteit van de Leidse uni versiteit slechts een lector als de caan heeft, terwijl de decanen van de overige faculteiten, indachtig een goede Leidse traditie, toch op z'n minst hoogleraar zijn? Moet er niet een commissie van drie worden geïnstalleerd om dat eens uit te zoe ken? Fragment uit een brief van de di recteur van Multivisie (de maat schappij die over de kabeltelevi- siemasten in de clinch ligt met de gemeenten Leiden en Leiderdorp) aan de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, Van Huiten: ,£r is gisteren ook nog gesproken over de aanwezigheid van enige „hobbels" en de noodzaak tot opruiming daarvan. Multivisie is bovendien van mening door haar voorstel de door anderen veroorzaakte ,Jiob- bels" uit de weg te hebben ge ruimd". Het is duidelijk: met het indienen van voorstellen kun je de boel aardig gladstrijken. De Steenstraat-winkeliers hebben hun zin gekregen: de autobussen zullen niet meer in twee richtingen door hun straat denderenHet heeft er intussen alle schijn van dat ook aan de wensen van de buschauf feurs tegemoet wordt gekomen: af sluiting van de bussen voor Steen straat-winkeliers in beide richtingen De Adviesraad voor de Binnenstad is dus toch niet opgehevenOnget wijfeld hebben de vele spontane bewijzen van medeleven aan alle kanten daar mede toe bijgedragen. Zo schreven B en W een brief aan de adviesraad waarin ze uitspraken dat ze het zouden betreuren als de adviesraad zichzelf zou opheffen. Hieruit blijkt toch weer het sadisti sche karakter van wethouder Waal. Die man vindt het gewoon lekker om adviezen welbewust niet op te volgen. Wanneer is dat gerimram tussen, de gemeenteraad en Endegeest over toestemming voor die renovatie nou eindelijk eens afgelopen'' Praten tsjilpen, blaten in de commissies en dan nog eens wat keutelen in de raad. En dat allemaal ofschoon ie dereen weet dat het maar om twee gladiatoren gaat: Endegeest- directeur Mojet. die graag wil ver bouwen en PvdA-raadslid Armand Hoppener die vindt dat het alle maal anders moet. Waarom nu niet de klassieke methode uit de oudheid gevolgd? Knots in de hand van Mo jet, knots in de hand van Armand Secondant van Mojet: wethouder Oosterman of iets dat minstens zo dun is; Secondant van Hoppener: de kolonel Wessels of iets dat min stens zo erg is. En nou maar - i?i de kamer van B en W - op eikaar in- rammen Als Mojet wint, zal Hop pener zelfs met behulp van zijn zak geld Endegeest helpen herbouwen Wint Hoppener dan belooft Mojet gewoon tot het jaar 3000 geen plankje aan Endegeest te zullen verspijkeren Kamphuis: droevig

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3