Geen alimentatie voor vrouw die kon werken Ijverige first ladies Rugzak met koelvak ümum Koffiedrinken in museumstuk Huishoudelijke voorlichting op platteland Kijken bij de boer In verwachting Twee keer Utrecht ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 De vrouwen van koningen, presi denten en politici willen ook wel eens anders dan representatief mensen ontvangen. Mildred Scheel, de vrouw van de president van West-Duitsland, verwisselt in de drukke vakantie periode regelmatig haar cocktail jurk voor een witte doktersjas om in een ziekenhuis bij Bonn als rönt- genologe te assisteren. In Egypte laat de vrouw van presi dent Sadat drie maal per week de borrelhapjes voor wat ze zijn om aan de universiteit van Cagro Ara-, bische letterkunde te studeren. Mevrouw Sadat, die voordat ze trouwde, er niet toe kwam om ver der te leren, ging tegelijk met haar oudste dochter naar de universiteit. De vorige week slaagde ze als nummer een van al haar medestu denten voor het jaarlijkse tenta men. En ze is nu van plan om door te leren totdat ze haar doktersgraad heeft gehaald. Mevrouw Sadat is overigens niet de enige "first lady" die studeert. Ko ningin Sophia van Spanje zat de dag nadat haar man Franco op volgde al weer in de collegebanken. Oppositiekranten waren niet zo onder de indruk van die ijver en schreven dat het beter zou zijn als de vorstin zich op de hoogte zou stellen van de praktijk in plaats van sociologie aan de universiteit van Madrid te studeren. Meer indruk maakte koningin Syl via op de Zweden door direct na terugkeer van haar huwelijksreis te besluiten om voorlopig iedere middag van 2 tot 5 Zweedse les te De Amerikaanse "first lady" Betty Ford volgt al een hele tijd een yoga-cursus. En in ons land nam Anne Marieke Van der Stoel, de vrouw van de minister van Buiten landse Zaken, de afgelopen maan den Griekse les omdat ze op Kreta, waar ze met kennissen een huis heeft gehuurd zonder problemen boodschappen wil doen. Bezoekers van het Spoorwegmu seum in Utrecht beklaagden zich er vaak over dat er geen koffie ge dronken kon worden. Aanbouw van een koffiehoek kon niet, omdat het oude Maliebaansta tion op de monumentenlijst staat. Volgend jaar krijgt het museum echter een antiek restauratierij tuig van de Wagon Lits. Het rijtuig werd in Hongarije opgespoord en aangekocht. De nieuwe aanwinst werd in 1911 gebouwd. is bij boetiekjes en warenhuizen met rood, wit, blauw begonnen. Maar wit wint hetWitte kleren mogen dan niet zo praktisch zijn, er is toch de meeste vraag naar. Dat blijkt tenminste uit een rond vraag, die door het weekblad Textilia regelmatig onder groot aantal modezaken in het hele land wordt gehouden. Het succes van de gewone, gemakkelijke witte kleren zal nog wel even aanhouden, want de boetiekjes en mode zaken hebben voor de winter weer een heleboel witte jum pers, t-shirts, blouzes, rokken en jurken in huis gehaald. Het zijn geen opzienbarende crea ties, maar makkelijke kleren,i die je op ieder moment van de dag zo aanschiet. En daarbij komt de mode nog een stapje dichterbij de alledaagse gar derobe. Nieuw uit Parijs zijn de wollen witte jurken, die over lange broeken met nauwe Elvis Presley-pijpen kunnen wor den gedragen. Trouwens alles wat je over elkaar heen kunt trekken is "in". Of het nu jur ken zijn met er iets onderuit- stekende rokken of jasjes met overblouses, aangerimpelde rokken en trainingsbroeken. Trek ze maar allemaal aan vroeger was dat alleen iets voor wat wonderlijke zwerf sters. Maar als de ontwerp sters van Parijse boetiekjes gelijk krijgen, dan wordt de "trpk-alles-maar-over-elkaar- heen-mode" de grote rage voor winter 1976. Het is in ieder geval een lekker warm alternatief voor ieder een die er een hekel aan heeft om een jas te dragen. Dat wil overigens helemaal niet zeggen dat er geen jassen zijn. Er zijn sportieve parachu tistenmantels met capuchon, comfortabele gewatteerde monty-coats, capes en onge voerde tussenjassen. Keus genoeg dus. En dat geldt ook voor de avondkleding. Folklorejurken zijn weer sterk vertegenwoordigd. Myste- rieyze witte woestijnjurken beloven bestsellers voor "een avondje uit" te worden. Yves Saint Laurent verkoopt ze voor vijfduizend gulden in Pa rijs. Maar wie een beetje han dig is maakt ze zelf zo na van dunne witte wol of luchtige kaasdoek en de goudbrocaat- garnering is tegenwoordig per meter te koop bij de handwerk- of gordijnafdeling van de warenhuizen De Stichting Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande kan voor lopig doorgaan met haar werk. Mi nister van Kemenade van Onder wijs heeft besloten om de Stichting ook volgend jaar nog subsidie te geven. De minister was aanvanke lijk van plan om de financiële steun de Stichting aan het einde van het jaar stop te zetten, maar kwam op dit besluit terug na een tussen tijds advies van de Commissie Con sumentenaangelegenheden van de Sociaal Economische Raad. De mi nister zal nu het eindadvies van de commissie afwachten voor hij een definitieve beslissing over de toe komst van de Stichting neemt. De directrice van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, mevrouw J. P. Bure- ma, heeft goede hoop dat het werk van de Stichting, die jaarlijks onge veer 70.000 vrouwen bereikt, kan worden voortgezet. Temeer omdat de Stichting er van het bureau ves- tieinesbeleid van het ministerie van CRM sindskort een nieuwe taak heeft bijgekregen. De stich ting werd belast met de voorlich ting over Nederlandse leefgewoon tes aan 150.000 Surinamers en een groot aantal gastarbeiders. Voor die moedige mensen, die in hun vakanties voettochten maken en al hun bagage op de rug mees jouwen: er is een rugzak met een koeltasje erin. Om op warme dagen met lange afstanden, op een plek waar in de wijde omtrek geen café met koele pils te bekennen is toch een fris slokje te kunnen nemen. Het koeltasje heeft een inhoud van 6 liter. Er is plaats voor vier a vijf blikjes bier of frisdrank, een lunch pakket en wat fruit. Het tasje heeft een sterk isolerende buitenwand. Er moet een koelelement in, met een vloeistof die je eerst in het vriesvak van de koelkast hebt laten .bevriezen. In de vakantie heb je er dus alleen iets aan, als je dat koele lement ergens kunt laten bevrie- Deze rugzak wordt in Duitsland gemaakt en kost daar, zonder het koelelement, vijftig friark. De fa brikant is Deuter Industriewerke AG, Postfach 120, 89 Augsburg 31. Er is grote belangstelling voor het bezoeken van boerderijen en tuin bouwbedrijven. Veel boeren en tuinders ontvangen u graag om te vertellen hoe hun bedrijven wer ken. Belangstellenden kunnen gra tis een lijst aanvragen van allerlei agrarische bedrijven waar ze voor een bezoek welkom zijn. Op die lijst staan adressen van akkerbouwers, melkveehouders, varkens- en pluimveehouders, kaasboerderij en, groente- bloemen- en fruittelers in alle delen van het land. De bedoeling is dat u, na het kiezen van het bedrijf dat u wil gaan bekij ken, de boer of tuinder even opbelt om een afspraak te maken. Een open envelop naar "De Boer Op", Antwoordnummer 1726, Den Haag (met op een briefje uw naam en ad res) is voldoende om de folder thuis te krijgen. Een postzegel hoeft u niet te plakken. Wat zijn "verboden" spijzen en dranken voor vrouwen die in ver wachting zijn? Is er wat te doen tegen de ochtendmisselykheid in het begin van de zwangerschap? Op deze vragen is een antwoord te vinden in de brochure "De voeding voor de aanstaande en jonge moe der", die onlangs opnieuw is uitge geven. Om hem te bestellen moetje op de adreskant van een briefkaart f 1,15 aan extra postzegels bijplak ken (35 cent voor het boekje, en 80 cent voor het toezenden) en sturen naar het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, postbus 1772 in Den Haag. Vermeld ook de titel van de brochure. Zaandam - Bij Albert Heijn zijn sinds kort culinaire vakantieherin neringen te koop. Vier boekjes om recepten uit Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje te bereiden. De boekjes bevatten vijftig recepten zowel hoofd- als bijgerechten. De prijs van deze boekjes is f 0,95. Een 55-jarige Apeldoornse PTT-ambtenaar hoeft zijn ex-vrouw over ruim een jaar geen alimentatie meer te betalen. Het gerechtshof in Arnhem kwam tot deze opzienbarende uit spraak omdat het hof het duidelijk bewezen achtte, dat de nu 50-jarige ex-vrouw van de ambtenaar zes jaar de tijd heeft gehad om zich een vaste bron van inkomsten te verwerven, maar daar nooit enige moeite voor heeft ge daan. In de veertien jaar, dat de vrouw met de PTT- ambtenaar was getrouwd, werkte ze regelmatig als verkoopster, maar ze hield daar ogenblikke lijk mee op toen haar man bij haar weg liep. Ze ging toen gratis de huishouding bij een alleen staande man verzorgen en haar ex-echtgenoot werd aanvankelijk verplicht om een alimenta tie voor zijn vrouw en dochter te betalen. Toen de uitkering na het huwelijk van de dochter tot f 250,- werd verminderd en de vrouw er na en kele jaren financieel steeds moeilijker bij kwam te zitten, diende ze eind vorig jaar een eis bij de Arnhemse rechtbank in om de alimenta tie tot f750,- te verhogen. De vrouw voerde aan, dat ze door een hartkwaal niet meer in staat was om te werken. Maar het Arnhemse gerechtshof wees de eis en de motivering af, met de opmer king dat de vrouw in een eerder stadium wel de gelegenheid had gehad om te gaan werken. En 'de Apeldoornse PTT-ambtenaar werd door het Arnhemse gerechtshof vrijgesteld van het be talen van alimentatie. De man was de afgelopen jaren in maar liefst zeven processen over de alimentatie verwikkeld geraakt. Het laatste proces had hem f 5000,- gekost. "Ik ben werkelijk dolblij met deze uitspraak omdat er nu eindelijk recht is gedaan", aldus de man, die nog steeds bevreesd voor eventuele plagerijen, absoluut anoniem wil blijven. Het bestuur van de Organisatie van Geschei den Mensen ziet de uitspraak van het Arn hemse gerechtshof als "een hoopvol teken". "Wij zien nu een mogelijkheid dat tientallen andere mannen in soortgelijke alimentatieza ken zich op de uitspraak van het Arnhemse gerechtshof kunnen beroepen", aldus het be stuur van de Organisatie van Gescheiden Men sen. De WV van de stad Utrecht heeft twee nieuwe folders uitgegeven, een voor mensen die met een plezierboot de stad binnenkomen (en die "Aan leggen in Utrecht" heet) en een voor toeristen die wat van de oude bin nenstad willen zien (getiteld "Stadsspeurtocht") De watersporters krijgen de folder gratis op de plaatsen waar ze de stad binnenkomen met hun boot. Er staan o.a. openingstijden van bruggen in, adressen om drinkwa ter te halen, en tijden waarop huis vuil van boten wordt opgehaald. De "Stadsspeurtocht" is eigenlijk bedoeld voor jongelui, die in de fol der vragen moeten beantwoorden over markante punten waar ze al wandelend langs komen. Maar de route is ook voor oxideren interes sant. Hij kost een gulden en is ver krijgbaar bij de WV-kantoren in Hoog Catharijne en op het Smakke- laarsveld (vlakbij het station).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23