Het hete bloed van Moeder Aarde ATLANTIS: KRAKATAU IN MAXI ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 EXTRA De zwaarste vulkanische uit barsting in de geschreven histo rie - namelijk die van de Kra- katau in 1883 - is zeker niet de geweldigste explosie van de in wendige krachten en vuur van de aarde in haar 4600 miljoen jaar oude geschiedenis geweest. Vooral in de begintijd, toen de aarde nog geen leven droeg, moeten de erupties van het hete gesmolten gesteente uit het in wendige van de aarde veel gi- gantischer vormen hebben aan genomen. Geologische bewijzen daarvoor zijn er te over. Uit prehistorische tijd, maar wel in de betrekkelijk jonge pe riode waarin de mensheid al op aarde rondwandeldezijn langs de weg van mythologische over levering aanwijzingen bekend, dat zich omstreeks 1500 voor het begin van onze jaartelling een vulkanische uitbarsting heeft voorgedaan, die het geweld van de Krakatau-catastrofe volle dig in de schaduw stelde. Ontelbaren hebben in de loop der historie gezocht naar de overblijfselen van het legenda rische Atlantis, een welvarend rijk dat tot een abrupt einde kwam door een natuurramp en verdween onder de golven van de zee, waarin het was gelegen. Men neemt thans vrij algemeen aan, dat de resten van dit le gendarische Atlantis te vinden zijn in de Middellandse Zee in de gedaante van het eilandje Thera en omliggende kale, bo ven de zeespiegel verrijzende rotsen in de omgeving. Dit deel van de Middellandse Zee (de Egeische Zee, waqrin Grieken land en Turkije elkaar de olie rechten betwisten) is al miljoe nenjaren een gebied met vulka nische activiteiten en aardbe vingen als gevolg van het tegen elkaar aan drukken van de schollen van de aardkorst waarop de continenten Afrika en Eurova zijn aelegen. Op een groot vulkaaneiland in deze omgeving moet 3500 jaar geleden een welvarende stad ge legen hebben, die plotseling van de aarde werd weggevaagd door een vulkanische eruptie, die de kracht van de explosie van de Krakatau verre overtrof. Vijftien eeuwen later zou in het Middellandse Zeegebied ook Pompei van zo'n plotselinge uitbarsting het slachtoffer wor den. Vloedgolven teisterden na de explosie van "Atlantis" de kusten van de Middellandse Zee tot diep in het land. De miljoe nen Umnen stof die de lucht in werden geslingerd zijn door deskundigen wel eens in ver band gebracht met een van de bijbelse Egyptische plagen, de drie dagen durende duisternis. Geheel Atlantis verdween in de golven van de zee, op enkele nog steeds vrijwel kale rotsblokken na, die thans Thera en omrin gende eilandjes vormen. Er zijn geologische aanwijzingen, dat zo'n ramp zich in die tijd op deze plaats moet hebben vol trokken, en de resten van door de vloedgolven verdwenen ste den zoals Elaphonisos zijn voor de zuidkust van Griekenland onder zee gevonden. Door de zelfde bewegingen in de aard korst in dit gebied die talrijke aardbevingen en erupties o.a. van de Etna en de Vesuvius ver oorzaakten, is de zeespiegel bij de verdronken stad Elaphonisos sindsdien ruim 40 meter ge daald. Dat is geologisch vast gesteld. De explosie van Atlantis is waarschijnlijk de indrukwek kendste natuurramp geweest, die gepaard ging aan het nog voortgaande proces van het verdwijnen van de Middel landse Zee door de botsing van de Oude Wereld met het Zwarte Werelddeel. Het is overigens niet een proces, dat u er toe moet aanzetten dan nog maar van daag het zonnige zuiden op te zoeken. De geologische molens werken aanzienlijk langzamer dan de spraakwoordelijk trage ambtelijke, en het zal nog mil joenen jaren duren voordat we kunnen overstappen van Eu ropa naar Afrika. Dexe foto toont de indru kwekkende rookkolom van de "nieuwe" vulkaan Pari- cutin in Mexico. Er zijn na melijk niet alleen oude ge renommeerde werkende of schijndode vulkanen op aarde maar ook gloednieu we. Zo ontstond enkele ja ren geleden bij LJsland een nieuw eilandje door een nieuwe onderseese vul kaan, die Surtsey vormde uit de uitgestoten lava. De Mexicaanse Paricutin is een van de weinige jonge vul kanen, waarvan het ont staan door mensen werd gadegeslagen op korte af stand. Op 20 februari 1043 merkte een boer die een maïsveld ploegde lichte trillingen in de grond en omkijkend sag hij, hoe uit pasgeploegde voren ko lommetjes rook opstegen. Nadat er een ondergronds gerommel te horen was opende de bodem xich om een enorme xwarte kolom van rook en stof uit te bla- sen. Dat was het moment van de geboorte van de Pa ricutin, thans een vulkaan van een halve kilometer hoog en de verwoester van een omvangrijk omliggend gebied. De erupties duren nog steeds voort en honder den vierkante kilometers xijn met grijs stof bedekt. Wetenschap en techniek door P. Bok Na aardbevingen en wervelstormen vormen vulkanische uitbarstingen de ergste soort na tuurrampen, die onze aarde kent. Zij zijn over igens nauw verwant aan aardbevingen in die zin, dat beide natuurverschijnselen ontstaan door activiteiten in de buitenste schil van de aarde. Soms veroorzaken bevingen vulkanische erup ties en omgekeerd. Dat de tienduizenden bewoners van de gebieden om de vulkaan La Soufriere op het Franse Ca- raibische eiland Guadeloupe zich vrijwel zonder protesten en inci denten hebben laten evacueren toen er aanwijzingen waren dat de berg boze plannen had, is in dit licht dan ook begrijpelijk. Het wordt nog logischer in verband met een vulkanische ramp, die driekwart eeuw geleden dit Ca- raibische gebied trof en meer dan 30.000 mensenlevens kostte. Toen ging het om een uitbarsting van de Mont Pelèe op het even eens Franse eiland Martinique. Uitbarsting De catastrofe van de Pelèe voltrok zich op 8 mei 1902 en trof vooral het stadje St. Pierre. Op 5 mei werden de eerste tekenen merk baar. Na vijftig jaar "dood" te zijn geweest leidde een kleine uitbar sting tot een betrekkelijk geringe lavastroom die een fabriek trof waarin 28 arbeiders om het leven kwamen. Op 7 mei volgde een zwaardere uitbarsting, die velen er toe bracht, te evacueren .naar veiliger oorden, maar de meeste inwoners van St. Pierre en de streek om de vulkaan bleven on danks waarschüwingen in de buurt van het gevaarlijke mon ster. Op 8 mei 1902 om tien minuten over acht in de ochtend gebeurde het onvermijdelijke. Met een oorver dovend gebulder barstte de zij kant van de krater open om een helse stroom heet gas en witg loeiend lavagesteente als een ka nonskogel over. de omgeving te jagen. Met een snelheid van on geveer 500 km per uur werd de gloeiende massa in de richting van St. Pierre op 8 km afstand gestoten. Binnen een minuut was de afstand afgelegd, en werd de stad bedolven onder een regen van hete as en gloeiend gesteente, waardoor de stad in èèn enkel moment van het ene tot het an dere uiteinde in brand stond. Vernoemd Vulkanologen en geologen hebben uitbarstingen van deze aard naar de ramp van de Pelèe vernoemd. Bij een Pelèe uitbarsting is de druk van het in diepere aardlagen opgesloten gas en lava (tot op 20 km diepte) niet groot genoeg om een dikke prop gestolde lava in' de kratermond weg te duwen en zich zo een weg naar buiten te ba nen maar wel van voldoende kracht om de veelal niet al te hecht gebouwde kraterwand open te breken. Op het moment van de uitbarsting verbleven hog ongeveer 28.000 inwoners in St. Pierre, die allen op twee na omkwamen. Die twee waren een vrouw, die in een kel der aan het werk was en een ge vangene in de cel van het plaatse lijke politiebureau. Zij werden wel zwaar gewond door de hitte van het hatuurgeweld. Het vuur verbruikte in luttele seconden vrijwel alle zuurstof uit de lucht, waardoor zuurstofgebrek na ver branding en verplettering bijko mende doodsoorzaken werden. De gloeiende adem van de aarde vaagde ook het kleine plaatsje St. Philomène van de aardbodem weg, waardoor het total aantal slachtoffers tussen de 30 en 31 duizend kwam te liggen. In de haven van het eiland en langs de kust werden 15 schepen vernie tigd. Slagregens Zo'n enorme energieuitbarsting heeft meestal ook invloed op de atmosfeer. Zo ontstonden er he vige bliksemverschijnselen en even later ongekende slagregens, die de lava van de berghelling veranderde in dik slijk, dat de omvang van de ramp nog ver grootte. Het stortte zich in de oceaan en veroorzaakte een vloedgolf, die tot op 25 km af stand kon worden waargenomen. Wervelstormen verpletterden al les wat door het overige geweld nog overeind was gebleven. De windsnelheden bedroegen tegen de 500 km per uur. Vulkanische activiteit is het gevolg van verschuivingen in de aard korst, waardoor grote spannin gen ontstaan in het vloeibaar ge steente, de magma, waarop de "schollen" drijven waarvan de onderlinge verschuiving verant woordelijk is voor vrijwel alle grote aardbevingen. De magma en de gloeiende gassen zoeken zich dan een uitweg naar boven. Dit kan langs de breuklijnen in de korst langs de schollen. Vandaar ook, dat de aardbevingsgordels vrij nauwkeurig samenvallen met de regionen waar zich wer kende vulkanen bevinden. Er zijn thans ongeveer 430 wer kende vulkanen op aarde, van zeer kleine tot zeer grote. Het grootste deel is gewoonlijk inac tief en toont slechts een heel en kele maal iets van activiteit. Krakatau De ramp van de Pelèe was over igens zeker niet de ernstigste vulkaanuitbarsting uit de be kende geschiedenis. Dat was die van de Krakatau op 27 augustus 1883. Krakatau is een vulkaaneilandje in de Straat Soenda tussen Java en Sumatra, waar de weelderige na tuur een einde vond tijdens een uitbarsting van de vulkaan in mei 1680. Er zijn geologische aanwij zingen, dat het eiland voordien al eens een uitbarsting heeft be leefd, die nog krachtiger moet zijn geweest dan die van 1883. Op 20 mei 1883 begon de berg zich te roeren, dof gerommel en een rookkolom van meer dan 10 km hoogte, gepaard met een asregen die tot op 500 km ver neerviel kondigden aan, dat de vulkaan genoeg had van zijn eeuwenlang^ rust. Na een betrekkelijk kalme periode begon het op 26 augustus met ernst roerig te worden, zo roerig zelfs dat het geluid van de explosies tot op 250 km afstand duidelijk hoorbaar was. De zwarte rookwolken stegen tot een hoogte van 27 kilometer. Het stof veroorzaakte een diepe, nachtelijke duisternis in de om geving, slechts verlicht door on telbare bliksemschichten. De hele dag door duurden de explo sies tot het de volgende ochtend weer licht begon te worden. Waarnemingen vanaf schepen toonden, dat in de berg vele scheuren waren ontstaan, waar door zeewater naar binnen stroomde. Grootste ramp Het is waarschijnlijk het helse sa menspel van onderaards vuur en binnenstromend water geweest, dat de explosie van 28 augustus tot de grootste bekende vulkani sche uitbarsting van de geschie denis heeft gemaakt. Om tien uur in de ochtend brak de hel los. De druk van de gloeiende lava en het in stoom omgezette zeewater werd zo groot, dat het eiland als het ware in èèn gigantische ex plosie uit elkaar sprong. Vanaf vele schepen werd dit angstaan jagende geweld gadegeslagen. Naar schatting werd vier kubieke kilometer verpulverd gesteente tot een hoogte van 35 kilometer de lucht in geslingerd. Een honderd meter hoge vloedgolf verspreidde zich met een snel heid van 550 km per uur door Straat Soenda. Een Nederlands marineschip werd door deze toen iets verlaagde vloedgolf voor de kust van Sumatra opgenomen en 3 km landinwaarts neergezet op 10 meter boven dezeespiegel. Over honderden kilometer lengte trof de vloedgolf de kust van de nabij gelegen eilanden, waarbij ruim' 150 dorpen werden wegge vaagd en 5000 schepen ten onder gingen. Het aantal slachtoffer (alle gevallen buiten het explo derende eiland zelf) bedroeg naar schatting 36.000. Tot op Celebes De vloedgolf was zelfs te registre ren in de Westeuropese kustwa teren, zoals Het Kanaal. De Luchtdruk van de explosie was zo groot, dat zelfs in het toenma lige Batavia (thans Djakarta) rui ten sprongen en muren scheur den. Het geluid van de explosie werd tat op Celebes gehoord en volgens mededeling van èèn waarnemer zelfs op 3250 km af stand in Australiè. Dit laatste lijkt onwaarschijnlijk, maar het tijdstip van waarne ming klopte wanneer men in aanmerking neemt dat het geluid zich meteen snelheid van 300 me ter per seconde voortplant en er dus een tijdsverschil van om streeks drie uur optreedt tussen explosie en geluidsontvangst. De luchttrillingen anders dan in cio vorm van geluid werden over de gehele aarde geregistreerd. Niet éénmaal maar meermalen nadat de schokgolven zich om de ge hele aarde hadden voortgeplant. Tot negen dagen lang werden deze luchtgolven geregistreerd, nadat zij viermaal om de aarde waren gelopen. Verkleuringen Het opgeworpen stof veroorzaakte de vreemdste verschijnselen in de atmosfeer met de merkwaar digste verkleuringen zoals blauwe en groene zon en maan. De nachten over een groot deel van de aarde werden lichter doordat het stof hoogten bereikte var) 160 km en daardoor zeer lang zonlicht konden opvangen en weerkaatsen. De dagen werden donkerder omdat het zonlicht het stof, dat om de gehele aardé hing, minder goed doordrong dan hel dere lucht. De zonsondergangen werden fantastische sprookjes- luchten, tot een half jaar na de uitbarsting. Ongetwijfeld heeft deze giganti sche natuurramp grote invloed gehad op het weer over de gehele wereld, maar nauwkeurig is dat niet te meten. Zeker is, dat over de gehele wereld stof is neergere- gend, dat ooit de Krakatau vormde of uit het inwendige van de aarde door deze rampvulkaan naar boven werd gestoten. Zeer boeiende aan de hand van of ficiële rapporten samengestelde verslagen over de genoemde en vele andere vulkanische catastro fes zijn te lezen in het in de jaren vijftig uitgegeven tpoek "The elements rage" van de hand van Frank W. Lane. Veel van de gege vens voor deze beschouwing zyn aan dat boek ontleend. Het is naar wij menen niet meer in de handel maar ongetwijfeld beschikbaar voor belangstellenden in deze materie bij vele bibliotheken. Foto links: Een curieuze opname met betrekking tot de dramati sche gebeurtenis op Martinique in 1902. De evacuatie van de laatste vluchtelingen uit St. Pierre voordat de Pelèe het stadje volkomen verwoestte en alle 28.000 achterblijvers op twee na het leven benam. Op de ach tergrond de rokende en lava uit stortende vulkaan, die de vol gende dag catastrofaal zou ont ploffen. ■k Foto rechts: Dit resteerde na de explosie van de Krakatau van het een met weelderig oerwoud, begroeide eiland in de Straat Soenda.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21