Wat wordt het: pak of geen pak??? Kaarten voor de Photokina hier stuk goedkoper Het gaat soepel zitten en weinig wegen Mineralen- beurs in Den Bosch Wild-West in Sauerland Van 10-16 september in Keulen Volop paarden in Den Bosch Airborne- landing op 18 september Veel uit Duitsland SCHIPHOL BELLEN Geen auto's in Tirol ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 EXTRA Veel mensen hebben tegenwoordig belangstelling voor allerlei soorten stenen. Sommigen maken er zelf sieraden mee, anderen leggen ze voor het mooi op de schoorsteen mantel of op een kast. Wie heel veel van die stenen en soortgelijke din gen wil zien, moet op zondag 19 september eens gaan kijken in Den Bosch. Daar wordt dan een internationale mineralenbeurs gehouden, waar men kan kopen maar ook ruilen. Behalve gesteenten zullen er ook schelpen, fossielen, gereedschap pen voor het bewerken van stenen, en fournituren voor het maken van sieraden te zien zijn. De beurs wordt gehouden in een van de Brabanthallen, hij duurt van 's ochtends 10 tot 's middags 5 uur entree: volwassenen f 1,50, kinde ren een gulden. Voor eventuele nadere inlichtingen kan men schrijven of bellen naar J van Deurse van de Bossche Geolo gische Kring, Michiel de Ruyter- weg 78, Vugt, tel. 073-564743. Van vrijdag 10 september tot don derdag 16 september wordt in Keu len de tweejaarlijkse wereldbeurs der fotografie "Photokina" gehou den. En hoewel de directie van de beurs amateurs zoveel mogelijk wil weren door de toegangsprijs flink hoog te maken, zullen naar ver wachting ook dit jaar weer vele dui zenden amateurfotografen een be zoek aan deze gigantische foto- en filmbeurs brengen. Twee jaar geleden bezochten bijna 7000 Nederlanders de beurs, dit jaar wordt op ongeveer hetzelfde aantal gerekend. Hier kopen Verstandig is overigens om de toe gangskaarten al hier te kopen en niet in Keulen: Een doorlopend toegangsbewijs voor de gehele beursduur inclusief een coupon voor een catalogus kost 35 gulden. In Keulen aan de kassa gekocht kost zo'n toegangsbewijs 60 DM. Dagkaarten zijn hier te koop voor 12 gulden; aan de Photokina kassa moet 25 DM worden betaald. Op hotelruimte in Keulen hoeft men nu niet meer te rekenen, een heel kleine kans maakt men nog bij par ticulieren (snel schrijven naar Ver- kehrsamt Stad Koln, Am Dom, D-5000, Koln 1). De toegangskaarten kunt u bestel len bij de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel in Den Haag. Telefoon: 070-651955. Stuur girokaart Maak het u gemakkelijk: stuur een ingevulde en ondertekende bank cheque of girokaart (giro no. 219251) naar de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, Nassau- plein 30 in Den Haag. Doe er een briefje by hoeveel en welke kaarten u wenst en de toegangskaarten worden ^toegezonden. In de Kölner Kunsthalle in het cen trum van de stad worden de foto exposities en de filmvoorstellingen gegeven, een gratis busdienst pen- delt-tussen dit kunstcentrum en de beurshallen. Pont Direct achter het Keulse centraal station ligt-de Rijn met aan de over zijde de beurshallen. Met een pont kan men overvaren, maar ook is vanaf het station het beurscomplex snel te voet te bereiken. Langs de spoorbrug is een voetpad aange bracht. Wie slechts een dag naar Keulen kornt zal een keuze moeten maken welke hallen hij wel en welke niel wil bezoeken. Alles grondig zien wat op de Photokina wordt ge toond vergt wel een week. Keuze maken Het hierbij geplaatste kaartje biedl voor die keuze enige houvast. Pen delbussen zorgen voor de verbin ding tussen de Rijnhallen en de Oosthallen van het omvangrijke complex, ook die bussen zijn gratis. In hal 1 vinden we fotocamera's met toebehoren; in hal 2: optiek; in hal 3: diaprojectie, laboratoriumin richting, chemicaliën, fotopapiei en kunstlichtbronnen. In de hallen 4 en 5 treft u filmcame ra's met alles wat erbij hoort en filmprojectoren. De parterre van hal 8 staat vol met fotoalbums, lijs tjes, uitgeversprodukties, winke linrichtingen voor de fotohandel. Vakaanbod Het aanbod voor de vakfotograaf vinden we in de hallen 9 tot en mei 12. In hal 9: bioscoop en tv-techniek en studioinrichtingen; in hal 10: laboratorium-outillage; in hal 11 wederom bioscoop en tv-techniek en tenslotte in hal 12: audiovisuele apparatuur en systemen en andere vakapparaten. In de bovenverdiepingen van de aJ genoemde hallen 6 en 8 staat zowel vak- als amateurapparatuur. Wie een compleet wild-west stadje wil zien, hoeft daar tegenwoordig niet meer voor naar Amerika. Hij kan op een vakantie in het Duitse Sauerland gaan kijken in het ver maakscentrum "Fort Fun" in Geve- lmgenhausen bij Meschede. Daar staat een heel dorpje met postkan toortje, saloon, kantoor van de she riff, gevangenis, enzovoort Ze gaan daar in Gevelingenhausen op de se rieuze toer, want er komt ook een wild-west museum. Dit kaartje vergemakkelijkt het kiezen van de hal waarvoor men belaftgstelling heeft. Zelf op de bromfiets nog "het heertje" maar dan wel met een helm op). Het pak op de vlotte toer Paardenliefhebbers kunnen de fraaiste volbloeds zien op de ten toonstelling van de vereniging "Het Nederlandse Trekpaard", die op vrijdag 11 en zaterdag 12 september in Den Bosch wordt gehouden. Daar komen ongeveer duizend paarden, o.a. Arabische volbloeds uit Duitsland, waarvan eèn veulen al 15.000 gulden waard is. Het leukst lijkt het te worden op zaterdagmiddag. Op het demon stratieterrein van de Brabanthallen zal dan o.m. het volgende te zien zijn: concours d'èlègance; Romeins wagenrennen; vier-, acht- en tienspannen trekpaarden; en bij trekkende oude Brabantse boe renwagens en huifkarren Entree: 7 gulden per dag; wie zater dagmiddag wil zitten betaalt bo vendien een toeslag van 5 gulden voor een open zitplaats en 10 gul den toeslag voor een overdekte zit plaats. Inlichtingen: VW Den Bosch, Markt 77, tel. 073-123( Op zaterdag 18 september wordt, ter herinnering aan de slag om Arnhem, 150 man van een Brits parachutisten-regiment "gedropt". De mannen springen om 12 uur naar een doel op de Ginkelse heide bij Ede. Wie een zelfgemaakte "P" op zyn voorruit plakt wordt naar een ge schikte parkeerplaats verwezen. De VW in Ede (08380-14444) ver strekt nadere inlichtingen Wat gebeurt er met het nette pak? Raakt het weer "in" of toch eigen lijk niet? Moet je als man volgend voorjaar een nieuw pak in de kast hebben - en zo ja, wat voor een - of is de bui overgedreven en blijft de herenmode in hoofdzaak vastzitten op gewild-sleetse en afgekleurde kleren? Ruim een jaar geleden werd de voorspelling gedaan dat het "goeie pak" terug kwam Dit jaar ver wachtte men een doorbraak in de mode. Het Internationaal Wolse cretariaat liet dit voorjaar zelfs een affiche verspreiden, waarop werd uitgebeeld hoe in het straatbeeld steeds meer goedgeklede jonge mannen verschenen. Er stond on der "De jeans is dood, lang leve het pak". Zonnige zomer Maar ja, toen kwam deze onge hoord zonnige zomer, en zelfs mannen die altijd al pakken droe gen, trokken een linnen pantalon of een spijkerbroek aan. Wat dit betreft waren voorjaar en zomer 1976 rampzalig voor de kle dingzaken die zich hadden gericht op de verwachte trend. Vooral de leeftijdsgroep tot dertig, vyfender- Veel herenkleding die in ons land wordt gedragen, is geïm porteerd. En daarvan komt zeer veel uit West-Duitsland. De Duitse kledingfabrikanten hebben dan ook een grote in vloed op de herenmode in ons land. Meer dan de helft van de pak ken die wij importeren, komt uit Duitsland. Om zijn: wij importeerden vorig jaar voor ruim 158 miljoen gul den aan kostuums, en daarvan kwam voor 94 miljoen uit West-Duitsland Zo kwam ook meer dan twee vyfde van alle geïmporteerde kolberts daar uit Duitsland, eenderde van de broeken, en ook weer twee vijfde van de oveijassen. tig jaar, die juist de extra modische kleding had moeten gaan dragen, liet het afweten en kocht niets. Nee, de mode van de "losse" kleren heeft het glansrijk gewonnen, deze Wat nu Wat nu? Gaat het "goeie" pak nu niet meer door? Wij verzamelden alle gegevens voor u, die tot dusver beschikbaar zijn over de herenmode-1977. Die gege vens hebben betrekking op de Her- enmodebeurs, die van 6 toten met 8 september in de Amsterdamse RAI uordt gehouden, op de Internatio nale Herenmode Week in Keulen die eind deze maand plaats vindt (in vakkringen zegt men: "Wat je in Keulen niet ziet, bestaat op de we reld ook niet") en op de reeds aan de praktijk getoetste verwachtingen van de mode-bepalende grote Westduitse kledingexporteurs. Over dit laatste spraken wij de Ne derlandse vertegenwoordiger F R. v. d. Post van de Westduitse kle dingindustrie Greiff. "Wedergeboorte" De Vereniging Nederlandse Her- enmodebeurs signaleerde dezer dagen in een bericht de "wederge boorte van kostuums". De vereni ging liet weten "Het kostuum was tijdelijk in onbruik geraakt, maar nu valt een trend, ook bij jongeren, te konstateren om wat meer con ventioneel gekleed naar kantoor te gaan". Tja, dat was een opgewekt geluid voor de pakken verkopers. Maar ge zien de laatste ervaringen leek het voor wat betreft die "jongeren" toch wel een beetje op wensen- tegen-beter-weten-in. De publiciteitsdienst van de - veel belangryker - Herenmode Week in Keulen sprak tezelfder tyd andere verwachtingen uit "Dejeans-mode zal zijn positie handhaven en zich in nieuwe fantasierijke varianten pre senteren". Zodoende bleven we zitten met de vraag: pak of geen pak? Wel pak Inlichtingert uit de Westduitse kle- dingexport doen ons toch overhel len naar "wel pak". Mits 1977 ten minste niet wèer zo'n heet jaar wordt. Maar gezien het feit dat het dit jaar om een record-zomer ging, lijkt de kans op wat bewolking en koelte (het gewone beeld dus) gro ter dan op alleen maar zon. Dus: pak. Maar of nu in eerste instantie de zeer jeugdigen het meteen zullen aantrekken? Het zullen eerder de boven-de- dertigjarigen zijn, die volgend jaar "netter" voor de dag komen. :omer heeft intussen gunstig voor hen gewerkt. Want al dan niet onder invloed van het hete weer hebben de mode-ontwerpers besloten het accent voor volgend jaar vooral te gaan leggen op „mak kelijk zittendDaarover meer bij zonderheden in bijgaand-stuk "Het gaat soepel zitten en weinig we gen". Steeds meer mensen reizen per vliegtuig, en daardoor willen er ook steeds meer mensen wel eens we ten hoe laat bepaalde vliegtuigen aankomen of vertrekken, en wat er nog meer te weten valt in verband met vliegen. Zo komt het dat de luchthaven Schiphol per dag gemiddeld 1.500 telefonische verzoeken om inlich tingen krijgt. Dat werd een beetje te druk voor de bestaande inlichtin gencentrale. Volgende week wordt er een nieuwe in gebruik genomen. Daar zitten achttien informatrices die in wisseldienst dag en nacht vragen beantwoorden. Het nummer wordt 020-5110432. Het pak 1977 zal worden ge maakt met - wat in het kleding- vak zo heet - "betere draagei- genschappen". Alle' pakken worden min of meer lichtge wicht. De pakken zullen soepel, licht van gewicht en comfortabel worden. Ze zullen slank kleden. Het lichtere gewicht gaat wel ten koste van de traditionele eis waaraan de kostuummakers al tijd trachtten te voldoen: het "solide" pak te maken Men zegt nu echter "Het gaat er meer om of het je lekker zit. Met lichtere stoffen heb je dan wel meer kans op een kreukje, maar dat moet je op de koop toe ne men, want dat is niet te vermij den." Mode-trekjes Dat wil niet zeggen dat de (goe de) pakken er slonzig gaan uit zien ofzo. Integendeel, men signaleert voor volgend jaar juist een trend naar de "tailor look". Dat wil zeggen, een pak met de pre tentie dat er handwerk aan zit van ouderwetse kleermakers Kwasi-handstiksel en dergelij ke. Ietwat verfijnd, zogezegd. Mode-trekjes En hier volgen nog meer mode- trekjes - Er zullen 1-rij 2-knoop kos tuums zyn met normale revers en ook met "opgesneden" re- - En ook zélfs 1-knoops jasjes uit de jaren vijftig. - Daarnaast gaat ook de terug keer van het 2-rij kostuum met "opgesneden" revers doorzet ten. - Naar achter geplaatste zijsplit- ten worden modebeeld. - De kleuren zijn: bruin-rood; warm beige; zwart-wit effecten, toegepast in kleine werkjes; en zogenaamd Caribic blauw, dat is blauw van een diepe, maar niet felle soort. - De stoffen noemt men "soepel en vlezig". - Naast de streep in het dessin komen ook kleine ruitjes terug. - Iets smallere revers, en ook wat smallere broekspijpen. - De stropdassen worden even eens weer een ietsje smaller. - Loden jassen zullen we ook wat meer gaan zien. - De helft van de pakken heeft deze winter nog wel een vest maar volgend jaar zal dat wel minder zyn. Sinds enkele jaren mag er in de Oostenrijkse vakantieplaats Ser- faus in Tirol tussen half september en eind april helemaal niet met au to's worden gereden. Deze wintersport-service is iedereen zo goed bevallen, dat de burgemeester nu ook zomergasten van de auto loze rust wil laten genieten. Voort aan mogen er in de zomer 's nachts geen auto's meer rijden, overdag nog wel. Nederland telt ruim vierduizend slijterijen. In Zuid-Holland is er een slijterij op elke 3300 inwoners, in Noord-Brabant een op de ruim 4400 inwoners en in Limburg een op ie dere 5500 inwoners. In Groningen is op de 2900 bewo ners een slijterij aanwezig en in Friesland is er een drankenwinkel voor elke 4800 inwoners. De andere provincies schommelen rondom het cijfer voor Zuid-Holland.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19