Nieuw verenigingsrecht tan belang voor bestuurders WAPENHANDEL BLOEIT NOG 1 Beïnvloeden algen bijtlust van vis? T sport VIS Fa. Verhoog WEDSTRIJD VISSERIJ: WELK NUT? ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 (Van een medewerker) Veel lezers van deze krant zijn (mede)verantwoordelijk voor de gang van zaken in een vereniging of in een stich ting, omdat zij daarvan bestuurslid zijn. Voor hen allen is van veel belang dat sinds 26 juli jl. het tweede boek van het nieuwe Burgerlijk Wetboek is ingevoerd. (dus ook de schoolclub "Ons spe len is leren", de fietsclub "Zadel pijn" en het fanfarekorps "Niet Voorheen hadden de meeste ver enigingen geen rechtspersoon lijkheid. Dat wil zeggen de be stuurders die handelden ten be hoeve van de vereniging bonden niet de vereniging als zodanig, zij waren zelf aansprakelijk voor al les wat zij deden. Als dus voor een avond een zaal gehuurd werd, ar tiesten werden geëngageerd, een tijdelijke feestverlichting werd geïnstalleerd of een advertentie werd geplaatst, kon de bestuur der die de afspraken maakte (dus de rechtshandelingen verrichtte) persoonlijk aansprakelijk gesteld worden voorde overeengekomen vergoedingen. „Zadelpijn" Anders was het met de bestuursle den van de verenigingen, waar van de statuten koninklijk waren goedgekeurd. En ook voor be stuurders van de stichtingen, omdat door hun handelingen (mits in overeenstemming met de statutaire bepalingen) niet zijzelf maar de rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging of stich ting werd gebonden. Nu zijn sinds 26 juli alle verenigingen keihard") rechtsper soon geworden. Wel zijn voor de rechten en verplichtingen van bestuurders nieuwe regels ont worpen. Verder is ingesteld een register bij de Kamers van Koophandel voor de verenigingen en stichtingen, waar (tegen een bijdrage van 50," per jaar) de gegevens wor den opgeslagen en veranderin gen bijgehouden. Oudste Er zijn oude, eerbiedwaardige verenigingen, die al bestonden vóór de uit 1855 daterende wet „vereniging en vergadering". Zo'n vereniging had al rechtsper soonlijkheid en kon vroeger (en nu nog) alle dingen doen die overeenstemmen met het doel en de middelen die in de statuten zijn omschreven. Haar bestuur moet echter binnen drie jaar de statuten in een notariële acte la ten opnemen en in het verenigin- genregister laten registreren. Anders verliest zij haar volledige rechtspersoonlijkheid. Erkende Anders is het met de verenigin gen waarvan de statuten konink lijk zijn goedgekeurd. Zij behoe ven niet naar de notaris te gaan voor een notariële acte, maar wel moeten zij zich binnen drie jaar laten inschrijven in het vereni- gingenregister. Als in de toe komst besloten wordt tot statu tenwijziging moet er een notaris aan te pas komen (die dan de wij ziging aan het verenigingenregis- ter zal doorgeven), maar het mi nisterie van Justitie behoeft de wijziging niet goed te keuren. De bestuursleden kunnen nooit per soonlijk aansprakelijk worden gesteld voor handelingen, die zij overeenkomstig hun statutaire bevoegdheid voor de vereniging hebben verricht. Niet erkend Er zijn ook verenigingen die geen koninklijk goedgekeurde statu ten hebben (of misschien zelfs helemaal geen statuten)* en dus geen rechtspersoonlijkheid be zitten maar die, zoals wij hierbo ven zagen, door de invoering van het tweede boek van het nieuwe B.W. boek 2 beperkte rechtsper soonlijkheid hebben gekregen. Ook voor de besturen van deze ver enigingen is het van veel belang hun vereniging in het register te laten inschrijven, omdat de be stuursleden, die voor de vereni ging optreden, pas dan kunnen worden aangesproken als -de tegenpartij aannemelijk kan ma ken dat de vereniging zelf niet aan haar verplichtingen kan vol doen. Hoewel dat natuurlijk een prettige regeling is, blijkt hier wel duide lijk uit, dat het veiliger is een be stuurslid te zijn van een vereni ging waarvan de statuten in een notariële acte zijn opgenomen en zich heeft doen inschrijven in het openbaar register, dan van een vereniging waarbij dit niet het geval is. Bovendien kan een der gelijke vereniging geen "regis- tergoederen" (bijv. onroerende goederen) in eigendom verkrij gen en zij kan ook niet als erfge naam optreden. Het komt er dus op neer, dat elke vereniging, die verplichtingen op zich neemt, (sportterreinen of gebouwen in eigendom heeft of zal krijgen of in de toekomst - omdat zij een nuttige functie vervult in de ge meenschap - in aanmerking kan komen om als erfgenaam te wor den aangewezen, er goed aan doet haar statuten notarieel te la ten vastleggen. De klaverjasclub Verder zijn er nog de verenigin gen, die nooit verplichtingen op zich nemen, alleen activiteiten verrichten ten behoeve van haar leden en waarbij dus geen belan gen van derden op het spel staan. In de meeste gevallen zullen deze verenigingen (klaveijasclub, hobbyclub etc.) geen statuten hebben. Dat is ook niet nodig en de bestuurders zullen er waar schijnlijk geen slapeloze nachten van hebben als zij nagelaten heb ben de vereniging in het register in te laten schrijven en zij daar door zelf aansprakelijk zijn voor de overeenkomsten, die zij met derden hebben aangegaan. Toch zouden wij de bestuursleden van deze verenigingen in overweging willen geven zich goed te realise ren wat hun rechten en verplich tingen zijn en of inschrijving in derdaad nagelaten kan worden. De Stichting Alle stichtingen zijn ingeschre ven in het stichtingenregister, dat sinds 1957 bij het ministerie van Justitie wordt bijgehouden. Sinds 26 juli jl. zal de registratie moeten plaatsvinden bij de re gionale stichtingenregisters, die ook bij de Kamers van Koophan del zijn ondergebracht. Alle be stuurders van stichtingen heb ben driejaar de tijd om dit te doen en zij hebben dan tevens de mo gelijkheid na te gaan of de statu ten overeenkomen met de be voegdheden, die de bestuursle den tot dusverre hebben gehad. In de bevoegdheden van de be stuursleden zijn namelijk in de wet beperkingen aangebracht, die echter in de statuten nader geregeld kunnen worden. Wat te doen? Uit het bovenstaande mag wel blij ken dat het voor alle bestuursle den van alle verenigingen en stichtingen heel belangrijk is zich goed te oriënteren en contact op te nemen met de Kamer van Koophandel om de rechtsbe voegdheid van hun vereniging en hun eigen rechtspositie veilig te stellen. Een telefoontje met de Kamer van Koophandel in Lei den 071-144741 is voldoende om een voorlichtingsbrochure van het ministerie van Justitie en de nodige formulieren toegezonden te krijgen. DEN HAAG (ANP) - Het feit dat men er nog steeds niet in is geslaagd over eenkomsten te bereiken over verdere beperking van de strategische kernwapens en over vermindering van de strijdkrachten van de landen van het Warschau-pact en de Noordatlantische Ver dragsorganisatie in cen traal Europa blijft zwaar drukken op de hulp bronnen die zowel het oosten als het westen blijven wijden aan de de fensie. Over de hele wereld floreert de wa penhandel met fel condlirrerende handelaren die hun waar aanbie den aan willige kopers. In zuide lijk Afrika neemt de druk toe om veranderingen tot stand te bren gen maar deze stuit op verzet door toenemende gewapende macht. Dit zeggen de samenstel lers van de Military Balance 1976-1977, het jaaroverzicht over de militaire verhoudingen in de wereld van het International In stitute for Strategie Studies in Londen van welke instelling mi litaire en niet-militaire deskun digen uit meer dan vijftig landen lid zijn. Volgens het jaarrapport hebben de Verenigde Staten en de Sowjet- DeB-l bommenwerper ,u nAmerikaer241 laat bouwen Unie ook in het afgelopen jaar de modernisering of uitbreiding van hun offensieve strategische kemstrijdmachten binnen de perken van de voorlopige over eenkomst ter beperking van de strategische kernwapens (SALT) van 1972 voortgezet. Beide landen, maar ook de landen van de NAVO, houden zich druk bezig met de verbetering van hun conventionele strijdkrachten, voornamelijk in Europa. On danks deze toeneming van de sterkten blijft het evenwicht van dien aard dat agressie voor beide zijden onaantrekkelijk lijkt. Volgens het International Institute for Strategie Studies (IISS) blijkt uit de omvangrijke verkopen van moderne wapens het streven van de verkopers naar bestrijding van de hoge energiekosten en hand having van de werkgelegenheid en anderzijds de grote vraag. De meeste wapens verdwijnen nog steeds naar het Midden-Oosten. De Verenigde Staten, aldus het jaaroverzicht, hebben hun eerste 550 Intercontinenetale Ballisti sche Raketten (ICBM) omge bouwd voor het gebruik van meervoudige kernkoppen die vanuit de ruimte onafhankelijk op afzonderlijke doelen kunnen worden afgevuurd. Zij hebben zich geconcentreerd op de verbe tering van de geleide-systemen, de mogelijkheden om de doelen te wijzigen en de verbetering van de silo's waarin de raketten zijn opgeslagen. In totaal hebben de Amerikanen 1054 Intercontinen tale Ballistische Raketten. De Amerikaanse marine beschikt over 496 Poseidon-raketten met meervoudige kernkoppen en men werkt aan de Trident 1 met groter bereik en de Trident- onderzeeboot met 24 lanceerbui- zen. De eerste van tien van deze B-52 De Verenigde Staten gaan voorts door met de modernisering van hun vloot achtmotorige B-52 bommenwerpers en het congres heeft fondsen goedgekeurd voor de bouw van 241 nieuwe bom menwerpers van het type B-l. De Sowjet-Unie gaat door met de ontplooiing van een nieuwe ge neratie ICBM's met zwaardere lading. Het aantal Intercontinen tale Ballistische Raketten is ver minderd tot 1527 doordat oudere ICBM's zijn vervangen door ra ketten die vanuit zee worden ge lanceerd. Dit laatste aantal is ge stegen tot 845 op 78 onderzeebo ten. Vier vergrote onderzeeboten van het type Delta-2 zijn te water gelaten, elk met 16 raketten met een bereik van 4800 mijl. De Rus sen bouwen vier tot zes onder zeeboten van de Delta-klasse per jaar. Hoewel geen nauwkeurige bereke ning valt te maken, meent het IISS dat de Sowjet-Unie op het gebied van de Intercontinentale Ballistische Raketten 20 procent voorsprong heeft op de Ver enigde Staten. Daar staat tegen over dat Amerika nu over 8500 kernkoppen zou beschikken tegenover de Sowjet-Unie 3250. Deze aantallen zouden de ko mende tien jaar kunnen oplopen tot respectievelijk 10.000 en 7.500. Qua megatonnen explosieve kracht liggen de Russen weer Frankrijk is het afgelopen jaar doorgegaan met de modernise ring van zijn kemstrijdmacht en er zijn ondergrondse proeven ge nomen met een nieuwe kernkop. Eind van dit jaar zal de Franse marine een nieuwe kernonder zeeboot in gebruik nemen die is uitgerust met 16 nieuwe M-20. kemraketten met een bereik van 3.000 mijl. China heeft zijn kernprogramma op een laag pitje gezet met twee kernproeven in het afgelopen jaar, waarvan èèn ondergronds. China heeft een operationele kern strijdmacht met als bereik grote delen van de Sowjet-Unie en Azië. Het land werkt aan de ont wikkelingvan een Intercontinen tale Ballistische meertrapsraket, maar verwacht wordt niet dat deze de eerste jaren operationeel zal zijn. Kanon Op het gebied van de conventionele strijdkrachten is de Amerikaanse strijdmacht lichtelijk ingekrom pen met 43.000 man terwijl de Sowjet-Unie 75.000 man meer onder de wapenen heeft dan vo rig jaar. Het Amerikaanse leger gaat door met de plannen om de sterkte van 13 op 16 divisies te brengen. Twee brigades zullen naar Europa worden overge bracht. Er worden proeven genomen met twee Amerikaanse tanks en een Duitse waarop een 120 mm kanon zal worden geplaatst. Het aantal anti-tankwapens, waarvan som mige op hefschroefvliegtuigen, is aanzienlijk opgevoerd. De Amerikaanse marine heeft in 1976 een tweede kernvliegdek- schip in dienst genomen, maar het totaal aantal vliegdekschepen is tot 13 verminderd door het uit de vaart nemen van twee schepen van de Hancoek-klasse. De bouw van acht geleide wapenfregatten staat op het programma. Zowel de vloot als de luchtmacht is uitgerust met nieuwe vliegtuigen en eind van dit jaar moet AWACS in gebruik komen, het vliegend waarschuwings- en controle sys teem om vroegtijdig een vijande lijke aanval te signaleren. De Sowjet-Unie is begonnen met de ontplooiing van een nieuwe tank, de T-72, en de vervanging van getrokken artillerie door ge mechaniseerde stukken van 122 en 155 mm gaat door. Onderzeeboot De Sowjet-marine heeft haar eerste vliegdekschip in gebruik geno men, de Kiev, dat is uitgerust met vliegtuigen voor verticaal stijgen en landen. De bouw van een derde schip van deze klasse is be gonnen. Oppervlakteschepen en onderzee boten zijn uitgerust met nieuwe wapens en voor aanvallen op gronddoelen wordt het SU-19 jachtvliegtuig in gebruik geno- De NAVO-landen hebben zich, blijkens de Military Balance, rij kelijk versterkt met geleide anti tankwapens, gevechtswagens, luchtdoelraketten en hefschroef vliegtuigen. Engeland, Frankrijk, Duitsland en Italië zijn doende met de reor ganisatie van legerformaties om meer gevechtskracht te krijgen. Portugal heeft zijn strijdkrach ten aanzienlijk ingekrompen maar wil een pantserbrigade formeren voor de NAVO. In het Midden-Oosten, in hoofd zaak in Perzië en Israël, zijn de conventionele strijdkrachten versterkt met moderne uitrus ting, voornamelijk vliegtuigen en raketten. In Afrika ontvangt Angola wa penhulp van de Sowjet-Unie en de 15.000 tot 20.000 Cubanen in dat land hebben de beschikking over zware wapens en vliegtui gen. Rhodesië, waar de guerrilla- activiteit toeneemt, breidt zijn strijdmacht uit. Er is een tweede bataljon gevormd en een derde wordt samengesteld. Rhodesië heeft van Zuid-Afrika pantser voertuigen ontvangen. China heeft zijn strijdkrachten met 250.000 man uitgebreid en heeft drie nieuwe pantserdivisies gevormd. De marine heeft nieuwe onderzeeboten, jagers en patrouillevaartuigen ontvangen en de modernisering van de an dere strijdmachtonderdelen gaat door. Een groot aantal viswateren in onze omgeving is op het ogenblik be dekt met een groene laag. Die laag wordt gevormd door de groene algen, die zich steeds vormen wanneer het oppervlak tewater de hoogste temperatuur bereikt. Dus zo ongeveer midden in de zomer. De algenvorming verschilt van viswater tot viswa ter. In de ene plas merkt men er nauwelijks iets van, terwijl op andere plaatsen de algen zich samenklonteren. Worden ze door de wind bijeengedreven dan ont staat een vaak centimeters dikke laag, die onder invloed van de zon een vaak kwalijk riekende geur kan verspreiden. Fosfaten Het feit, dat ik de algenvorming in deze rubriek ter sprake breng, is omdat er in hengelaarskringen nogal wat discussie bestaat over de vraag of algen de visvangst beïnvloeden of niet. Om daarop wat dieper in te gaan is het goed eerst iets meer over het ver schijnsel algvorming te vertellen. De algen, ook wel wieren ge noemd, ontstaan vooral in die wa teren die zeer voedselrijk zijn. Die voedselrijkdom wordt onder meer veroorzaakt door de aanwe zigheid van fosfaten. Fosfaten zit ten bijvoorbeeld in wasmiddelen en komen via de riolering in het oppervlaktewater terecht. Zitten er veel van die stoffen in dan noemt men het water met een moeilijk woord eutroof. Het ver schijnsel alg zou dus voor een be langrijk deel teruggedrongen kunnen worden wanneer fos faatvrije wasmiddelen gebruikt zouden worden en de rioolwater zuiveringsinstallaties zouden worden uitgerust met een defos- fateringsinstallatie. Zuurstof Nu is een kleine hoeveelheid alg in het viswater niet zo erg, maar dat verandert wanneer er werkelijk sprake is van een explosieve ontwikkeling. Wat doet de alg namelijk? 's Nachts wanneer het donker is heeft de alg zuurstof nodig, en die wordt onttrokken aan het water. Gevolg kan zijn dat het zuurstofgehalte tegen de och tenduren zo gedaald is dat de vis sen daarvan de nadelige invloed beginnen te ondervinden. Het kan dan ook voorkomen dat men in algenrijk viswater grote scho len vissen aan de oppervlakte ziet zwemmen om naar zuurstof te happen. Dat een en ander niet bevorderlijk is voor de bijtlust van de vis zal iedereen duidelijk zijn. \|fj^ 'm v Het omgekeerde is het geval wan neer het licht is. De alg begint dan zuurstof te produceren. Plaatse lijk kan daardoor in korte tijd een grote stijging van het zuurstofge halte in het water optreden. Zo hoog dat ook dat weer nadelig voor de vis kan worden. Nauw daarmee samenhangend is het verschijnsel, dat na verloop van enkele weken de alg begint te verrotten. En omdat bij een ver rottingsproces zuurstof nodig is wordt dat onttrokken aan het wa ter. In sommige wateren is wel geconstateerd dat de daling zo sterk was dat zich vissterfte voordeed. Vaak is dat niet het ge val omdat de vis vlucht naar een omgeving waar zuurstofrijker water aanwezig is. Verder kennen we ook nog de ver schijning van de zogenaamde blauwwieren. Die komen voor in water dat aan een ernstige veron treiniging heeft blootgestaan. Blauwwier is een ernstige zaak in viswater, want het kan de oor zaak zijn van een massale vis sterfte. De vraag is nu: wat zijn de gevolgen van de algenbloei voor de bijtlust van de vis? Ik heb onlangs een oproep geplaatst waarin ik hen gelaars verzocht om eens hun er varingen met vissen in algenrijk water te melden. Gezegd moet worden dat er geen eensluidend oordeel uit de bus is gekomen. Er zijn hengelaars, die zeggen geen enkel verschil te merken in de bijtlust van de vis. Er zijn er zelfs die menen dat het een gunstige uitwerking heeft, vooral wanneer de alg pas is waargenomen. Op die plekken waar de alg door de wind wordt samengedreven wordt in die periode vaak veel vis gevangen, zo zeggen zij. Nadelig Er is echter een kleine meerderheid van de briefschrijvers die van mening is dat de algen wel dege lijk een nadelige invloed uitoefe nen op de vangsten. Zo wordt er gezegd, dat de vissen zich te goed doen aan algen en daardoor veel minder belangstelling hebben voor het gepresenteerde aas. In hoeverre hier sprake is van een samenloop van omstandigheden (bijvoorbeeld ongunstig weer) is moeilijk na te gaan. Eën conclusie dringt zich echter vrij duidelijk op. En dat is het feit, dat de meeste vissers constate ren, dat in de weken dat de alg bezig is te verdwijnen, de van gsten over het algemeen niet erg best zijn. Er zijn er zelfs die mel den dat er op bepaalde dagen vrijwel geen visje te vangen is. Een conclusie, die ik gezien de eigen ervaringen, meen te kun nen onderschrijven. Grillig Overigens blijven vissen voor ons hengelaars nog altijd raadselach tige wezens. Misschien dat het vissen daarom voor velen zo aan trekkelijk is. Juist die grilligheid in de resultaten maakt elke vis dag tot een belevenis. Want geen enkele visser heeft de garantie dat hij op de plek waar hij van daag de ene vis na de andere ge vangen heeft, de volgende dag weer evenveel succes heeft. ELAN VISB0TEN Zeew vis/tourboten met riemen en certificaat va 1495.- YAMAHA buitenboordmotoren van 2 tot 55 pk v a 675- BOOT - CENTRUM B.V. 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij Leldseweg 14, Voorschoten, telefoon 01717-2430. De enige speciaalzaak vöor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020 Boelee's hengelsportartikelen HOGE RIJNDIJK 110, LEIDEN TELEFOON 121393. Alles voor de vissport Maden en wonnen. r Een sfeervol plaatje i i enthousiast vliegvisser tijdens het drillen In het septembernummer van het maandblad "Hengelsport" uitge geven door de Nederlandse Ver eniging van Sportvissersfeder aties (NWS) kwam ik een op merkelijke uitspraak tegen. Op merkelijk genoeg om er op deze plaats even op te reageren. In een interview beweert de voorzitter van de wedstrijdcommissie van de NWS Martien van Hassel het volgende op de vraag "Welk nut heeft de wedstrijdvisserij?" "Hetzelfde nut als de autoracerij. Dat wij nu in een comfortabele veilige wagen rijden, hebben wij te danken aan diegenen, die over de circuits razen. Dat de sportvis ser over zo'n voortreffelijk mate riaal kan beschikken dankt hij voornamelijk aan de wedstrijd- visser. Hij ontdekte en probeerde uit". De mening die Martien van Hassel verkondigt is niet nieuw en blijft door wedstrijdvissers hardnek- king geuit worden, ondanks het feit, dat er op deze uitspraak heel wat valt af te dingen. Ik wil best erkennen dat er bij de concours visserij nogal het ëën en ander geëxperimenteerd wordt met pennetjes, lijnen, uitloding, haak jes en de wijze van voeren, maar er zijn meer facetten in de sport- visserij, waarmee het wedstrijd- vissen niets uitstaande heeft. Zo kan Van Hassel toch moeilijk in zijn standpunt volharden wan neer het bijvoorbeeld gaat om de vangst van snoek of snoekbaars, om maar eens een dwarsstraat te noemen. Welke bijdrage de wed strijdvisserij heeft geleverd aan de ontwikkeling van het kun staas is me ten enenmale ondui delijk. Want er bestaan nu een maal geen concoursen"spinnen" of "met levend aas" vissen. Het zelfde geldt voor de karpervisse rij. Hier zijn het beslist niet de concoursvissers geweest die voor de verbetering van vismethoden* hebben gezorgd. Martien van Hassel zou een wat genuanceer der oordeel moeten geven. Dat geldt trouwens voor het hele in terview, want uitspraken als "praktisch elke stroper kan goed vissen" en "veel wedstrijdvissers zijn werkloos" lijken toch op z'n minst voor discussie vatbaar. Bond zoekt bestuursleden De hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken heeft voor vrijdag 10 september een buitengewone al gemene ledenvergadering uitge schreven. Aanleiding daartoe vormt het tekort aan bestuursleden dat dreigt te ontstaan. Tijdens de eerder dit jaar gehouden vergader ing werden zes leden in het bestuur gekozen. Een bestuurslid heeft zich om privé-redenen teruggetrokken en op de eerstkomende vergader ing zal afscheid genomen moeten worden van P. v.d.Pompe. Deze penningmeester, die 20 jaar zitting heeft gehad in het bestuur van de bond, moet op medisch advies af haken. In het september-nummer doet bondsvoorzitter Makr een herhaalde oproep aan de leden om zich te melden voor bewstuurs- functies.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17