Kuiper en Zoetemelk kop mannen Sowjet-trainers ontslagen Jubileum Blitz met f Tsjechische kampioen J L.F.C.-Randstad Sport Kallenberg kan niet voor stunt zorgen in toernooi OLTC UVS - DE SPARTAAN Afgang van Ashe op Forest Hills ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 j SPORT PAGINA 11 1 MOSKOU - Drie trainers van de na tionale voetbalploeg zijn gisteren in de Sowjet-Unie ontslagen. Eén nieuwe trainer zal nu moeten wer ken aan het herstel van de Russi sche reputatie. Volgens een mededeling van het comité voor sportzaken in de Sowjet-Unie zijn de trainers Valeri Lobanovski, Oleg Basilievitsj en Joeri Morozov "bevrijd van hun plichten". De opvolger van de ontslagen trainers wordt Nikita Simonijan, befaamd aanvaller van Spartak Moskou uit de vijftiger jaren. Hij was 25 maal international, voordat hij in 1959 trainer werd. Dinamo Tiflis heeft gisteren de Russische voetbalbeker gewon nen. In het voor drie-kwart gevulde Leninstadion (75.000 toeschou wers) in Moskou versloegen de Georgiers Arat Erevan met 3-0. Di namo Tiflis komt in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars uit tegen Cardiff City uit Wales. De uitslagen van de gisteravond in de Bundesliga gespeelde ont moetingen zyn: VFL Bochum - MSV Duisburg 2-1, Eintracht Braunschweig - Tennis Borussia Berlin 3-1, Eintracht Frankfurt - Schalke '04 6-3. Ein tracht Braunschweig gaat aan de leiding in de Bundesliga met zeven punten uit 4 wedstrijden. De tuchtcommissie van de KNVB heeft elf spelers hangende de uitspraak van het onderzoek een, met ingang van 3 september, voorlopige schorsing opgelegd. De namen van de betrokkenen zijn: Polko (Heracles), Zwamborn (FC Vlaardingen), Hulshoff en Visser (NEC), Van Maurik (FC Utrecht), Gluic (Ajax), De Jong (FC Amster dam), Bianchi (FC Amsterdam), Salfischberger (Go Ahead Eagles), Ehlen (Roda JC) en Driesen (Tel star). In de eerste ronde van de toer nooien om de Europese voetbalbe kers zullen vijf Nederlandse scheidsrechters in actie komen. Jack Beek fluit op 29 september de tweede wedstrijd tussen La Jeu- nesse d'Esch (Lux) en Ferencvaros (Hong). Op 15 september komt Ge- rrit Berrevoets in actie bij Bohe mians Dublin (Ier) tegen Esbjerg FB (Den). Zondag a.s. de competitiewedstrijd Aanvang 2 uur Terrein Boshuizerkade. In het toernooi om de UEFA-beker worden drie wedstrijden door Ne derlanders geleid. Frans Derks fluit GKS Tychy (Pol) - l .FC Köln(15/9), Jan Keizer op 29 sept SK Brann Be rgen (Noo) - Queens Park Rangers (Eng) en Charles Corver op 15 sept. Intemazionale tegen Honved Boe dapest (Hong). Volgende week vrijdag zal de president van de Utrechtse recht bank, mr. L. Schuman, uitspraak doen in het kort geding dat voetbal ler Guus Hoevenberg heeft aange spannen tegen de KNVB. Hoeven- berg is door de KNVB voor vijfjaar geschorst omdat hij een scheids rechter na afloop van een wedstrijd had geslagen. Hoevenberg volgde die wedstrijd overigens als toe schouwer. Hoevenberg, die drie seizoenen geleden in het betaalde voetbal uitkwam, doch daarna we gens een blessure bij een amateur club terecht kwam, heeft een aan bieding van de Almelose eerste di visie club Heracles gehad. Een voorwaarde was evenwel dat de KNVB de schorsing bekort of on gedaan maakt. De KNVB heeft op een tweemaal door Hoevenberg in gediend gratieverzoek negatief ge reageerd, waarna de voetballer een kort geding aanspande. BASKETBAL - De Nederlandse basketbalkampioen Kinzo heeft gisteravond in Giessen tijdens een internationaal toernooi met 91-67 van het Tsjechische Jirkaska Swit gewonnen. Leidenaar "Lou" Lensen (links op de foto) is gistera vond benoemd tot erelid van het district de Bollenstreek van de Koninklijke Neder landse Biljartbond. Lensen kreeg de gouden speld, met oorkonde, behorend bij het erelidmaatschaap uitgereikt door districtsvoorzitter Van Breda (recht sop de foto) voor zijn grote verdiensten. Hij had 24 jaar zitting in het dis- trictsbestuur en zorgde er in die tijd mede voor dat de wilde Bollenstreek biljart bond aansluiting kreeg bij de KNBB. Nu Lensen dit jaar hoofdbestuurslid was gewor den en afscheid moest nemen van de afdeling, werd hij passend beloond tijdens een algemene vergadering in Lisse. OEGSTGEEST - Ondanks de vrij slechte weersomstandigheden is men er op het 30+ toernooi van de O.L.T.C. toch nog in geslaagd een zeer acceptabel aantal partijen te spelen. In de Herenenkel B kon Lodewijk Kallenberg net niet voor een sensatie zorgen tegen Jaap Temminck. In het begin had Tem- minck eigenlijk weinig moeilijk heden met de veelvuldig topspin nende Lodewijk Kallenberg wat resulteerde in een 6-1, 5-3 voor sprong. Temminck had bij deze stand ook nog driemaal een match point. Door het hoofd koel te hou den en te blijven tennissen slaagde Kallenberg er in de drie match points weg te werken en zelfs in de tweede set een 6-5 voorsprong te nemen. Toch wist Jaap Temminck de partij nog in zijn voordeel te be slissen door de daaropvolgende tie-break op snelle wijze op zijn naam te brengen. Ronald Blom- mendaal ondervond geen moei lijkheden van de ditmaal niet zo op dreef zijnde Har Meyer en won vrij simpel met 6-3, 6-3. De kersverse districtskampioen en op de OLTC no. 1 geplaatst, Emnes, hoefde slechts 2 games af te staan 6-2, 6-0 aan zijn tegenstander Zwaan. Bij de dames kwam mevr. Brabander, die op Unicum in het damesenkel C en de damesenkel veteranen verraste, er niet aan te pas tegen Maureen Meyer. Laatstgenoemde won met 6-3, 6-1. Piet van Paridon kwam ook nu weer in de volgende ronde door zeer beheerst spel, wat v. d. Ploeg aan den lijve ondervond, 6-4, 6-2. Overige uitslagen: HEC H. van Linge-H. ten Bosch 6-3,2-6,6-2; P. Timmer-F. van Mastrigt 6-0, 2-6, 7-5; HED J. Drok-U. Renner 6-3, 0-6, 6-3; DED C. Petersen-P. Berg 6-2, 6-4; D. van Wijk-J. Albers 6-4, 4-6, 6-3. Vrij spel Oranje renners vormen blok OSTUNI - De Nederlandse profploeg zal morgen in het wereldkampioenschap op de weg als een machtig blok op treden. Ondanks de verschillende belangen gaven de elf Oranje-rijders hun akkoord aan het strijdplan van chef d'equipe Eddy Beugels, die weinig over de taktiek en werkverdeling in de ploeg wenste prijs te geven. Door Hans Coolegeni Vast staat in ieder geval, dat titel verdediger Hennie Kuiper en Joop Zoetemelk als kopmannen zijn aangewezen en dat er volgens een getekend akkoord Gerben Kar stens. Cees Priem en Gerrie Kne- temann als "beschermde" renners zullen vertrekken. Een theorie, die in de praktijk weieens anders zou kunnen uitpakken, want geen en kele koers is hetzelfde en kunnen belangen, die voor een dag naar de achtergrond worden geschoven, tijdens het verloop van de wed strijd weer prioriteit krijgen. Im mers alle andere dagen van het jaar staat voor de profs het belang van de firma weer in het vaandel, want daar moet het basisloon vandaan komen. Eddy Beugels is echter trots, dat hij de Nederlandse deelnemers finan cieel iets te bieden heeft. De halve ton aan premies die alleen wordt uitgekeerd indien een Nederlander de titel van Kuiper overneemt, is uniek te noemen. De Italianen, die met Francesco Moser en Felice Gimondi, alles in het werk zullen stellen om voor de Tifosi de regen boogtrui in eigen land te houden, verdelen slechts vijf miljoen lire (ongeveer 16.500 gulden) - bij de overige grote wielernaties België, Frankrijk en Spanje is er op voor hand geen enkel extra financieel gewin. "Iedereen is ervan doordrongen wat er moet gebeuren", vertelt Beugels opgewekt. "De taakverde ling zal buitenstaanders niet aan spreken, maar de jongens zijn hier primair om geld te verdienen. Dat er vijf of zes coureurs zullen zijn die mogelijk het einde niet halen, vind ik niet vreemd. Hun bijdrage zal zijn om de kopstukken zonder al te veel inspanning tot de 240ste kilo meter te brengen. Dan begint de fi nale en moeten de groten het zelf doen". Een zware taak, omdat niet alleen de warmte (25 tot 30 graden) een voorname rol speelt, maar ook het parcours. Er is vaak laatdunkend over het te lichte Ostuni-tr^ject ge sproken, maar de realiteit is anders. De klim, een korte Cauberg, is nog altijd acht a tien procent en als op de 36 kilometer lange ronde de be voorrading wordt gemist, impli ceert dat een uur langer honger en dorst lijden. Hennie Kuiper, in Iatliseen veel bekeken man: „Het parcours is echt wel selectief te noemen. Er is weining tijd om te recupereren dus de nieuwe wereldkampioen zal de man zijn met de beste conditie", en Joop Zoetemelk, die zich snel met het Oranje-accoord kon ver enigen: „Door het grote parcours lijkt sit kampioenschap meer op een klassieker". Een bijna identieke mening heerst er bij de Belgen, die echter, zoals bijna alle jaren, nog wel problemen hebben. En het ziet er door het grote aantal vedetten, die er in de ploeg zitten, ook niet naar uit, dat deze problemen worden opgelost. Nieuw aspect in de voorbereiding is echter de motie van wantrouwen, die alle Belgische wk-renners heb ben ondertekend tegen Lacroix, de voorzitter van de beroepssport- Profstayers: streepje voor OSTANI - De profstayers blijken bij de UCI een streepje voor te heb ben, want zij toucheren beduidend meer prijzengeld, dan beroepsren ners op de overige disciplines. De nieuwe wereldkampioen op de weg krijgt 1610 Zwitserse frank, terwijl de winnende stayer met zijn gang maker 3450 frank krijgt uitbetaald. Roy Schuiten, die zijn titel als ach- Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Hoofdklasse K.N.V.B. Gerrie Knetemann, morgen in actie bij het wereldkampioenschap wiel rennen op de weg, wenst zijn vrouw Gré succes voor haar race bij de dames. die als bemiddelaar z optreden. Lacroix. enkele jaren geleden be trokken bij een miljoenenzaak. die in België veel stof heeft doen op waaien, heeft naar de zin van zijn comitèleden en de renners de Bel gische belangen niet goed behar tigd en werd alsnog, hoewel hij normaal bij de ploeg vertoeft, op een zijspoor gezet. Het is nu de taak van de coureurs zelf om tot afspra ken te komen. Daarbij geholpen door de ploegleiders Robert Lelan- gue, Lomme Driessens en Willy Jossart, die de formatie begeleiden en waarmee tevens de verdeeld heid in het Belgische kamp nog eens wordt geaccentueerd. FOREST HILLS - Martina Navrati- lova was ongetwijfeld de grootste 'vis', die op de tweede dag van de open Amerikaanse tenniskam pioenschappen van Forest Hills door een niet-geplaatste aan de haak werd geslagen. De als derde geplaatste Tsjechische, die vorig jaar tijdens hetzelfde toernooi ver koos om in de Verenigde Staten te blijven, verloor bij kunstlicht op de avond van een grotendeels door re gen bedorven dag met 1-6, 6-4, 6-3 van Janet Newberry, een 23-jarige Californische, die pas hersteld is van een knie-operatie. In de tweede ronde van het her enenkelspel werd de als vierde ge plaatste Italiaan Adriano Panatta uitgeschakeld door de 19-jarige Amerikaan Billy Scanion (3-6, 6-7). Panatta, die dit seizoen de open kampioenschappen van Italië en Frankrijk op zijn naam bracht, werd op baan 18, ver weg van het centrecourt waar Arthur Ashe door de ongeplaatste Tsjech Jan Kodes werd weggevaagd (1-6, 2-6), in de eerste set met achterstand van 0-3 geconfronteerd. De jeugdige Ame rikaan hield de Italiaan daarna op de achterlijn en gaf zijn voorsprong niet meer uit handen. Arthur Ashe, die eerder deze week zichzelf weinig kansen gaf voor de titel, ondanks zijn hoge plaatsing (7e), werd in minder dan een uur door Jan Kodes volledig ontluis terd. Twee spelers plaatsten zich reeds voor de derde ronde. Het waren de als derde geplaatste Guillermo Vi- Ashe: ontluisterd las, die met 6-2,6-4 won van de Aus traliër Ross Case en de nummer zestien Vitas Gerulaitis. De jonge Amerikaan, die zichzelf per Rolls Royce naar het 'werk' pleegt te be geven, zegevierde met 6-2, 6-2 over Steve Kruletitz. De voornaamste uitslagen zijn verder Heren enkelspel: eerste ronde: Björn Borg (Zweden) - Cliff Letcher (Austr) 6-2, 6-2, Eddie Dibbs (VS) - Henry Dunis (VS) 6-2, 6-1, Jimmy Connors (VS) - Peter Fleming (VS) 6-1,6-0, RoscoeTanner(VS)-James Delaney (VS) 7-6, 7-6, Ilie Nastase (Roe) - Hans Jürgen Pohmann (Wdl) 7-6, 4-6, 7-6. AUTOSPORT - Het Italiaanse au tomerk Ferrari houdt er ernstig re kening mee dat de wereldkam pioen Niki Lauda volgende week zal starten om de Grote Prijs van Italië. Ferrari heeft met drie wagens ingeschreven, terwijl alleen Reu- teman en Regazzoni voor het merk rilden. ZEILEN - De Spaanse combinatie Campos/Santana is gisteren we reldkampioen zeilen in de Vauriën-klasse geworden. De laat ste race werd een overwinning voor de Nederlandse combinatie Segaar. Het echtpaar Segaaar werd tweede in de algemene eindrangschikking. Derde werd in combinatie Bier/Van der Steeg. Competitieduel Roodenburg bij Coal afgelast wegens regen ROTTERDAM - De competi tiewedstrijd tussen Coal en Roodenburg is uitgesteld. Tot grote verontwaardiging van de voetbalverenigingen, wier vel den er uitstekend bij liggen, heeft de gemeente Rotterdam besloten dat er in het amateur voetbal vandaag en morgen geen enkele competitiewed strijd mag plaatsvinden. Wa£ het Rotterdamse afdelings voetbal, zowel voor vandaag als morgen, al eerder gesneuveld, later maakte de gemeente be kend dat in Rotterdm alle ama teurclubs hun wedstrijden moeten afschrijven. Dus in de hoofdklasse geen CW - RVC (hoewel het veld van CW uit stekend bespeelbaar is) en in de eerste klasse, geen duel tussen Coal en Roodenburg. In tegen stelling tot de andere afgelas tingen in het land (de droogte had daar de velden onbespeel baar gemaakt) is hier de regen de grote boosdoener. ZEILEN - De Amerikaan Bctrand is gisteren op de Oostzee voor Kiel wereldkampioen zeilen in de La serklasse geworden. Met nog éen race te varen is de Amerikaan niet meer in te halen. Emile Pels is met een tiende plaats de beste Neder lander. tervolger verdedigt, krijgt in het mondiale toernooi twee nieuwe tegenstanders van formaat. Omdat nu eerst de strijd op de weg wordt gehouden zullen ook Francesco Moser en Dietrich Thurau op de poursuite uitkomen. Hoewel Thu rau van ploegleider Peter Post geen toestemming kreeg, werd hij giste ren als officieel deelnemer aan deze discipline voorgesteld. VOORSCHOTEN - De komst van de Tsjechoslowaakse titelhouder Spartak Zbrojavka Brr.o vormt volgende week het hoogtepunt van de jubileumfeesten van de Voor- schotense basketbalvereniging Blitz. Blitz herdenkt volgende week het 10-jarig bestaan en heeft ter gelegenheid van deze gebeurte nis een reeks van activiteiten op touw gezet, die hun uiteindelijke bekroning moeten vinden in een demonstratiewedstrijd tussen de Nederlandse bekerfinalist Pioneer Punch en Spartak Zbrojavka. Het nu bijna 10-jarige Blitz werd op 9 september 1966 opgericht door leerlingen en oud-leerlingen van de Leidse Christelijke LTS. De ver eniging bestond toen uit 16 jongens en startte in de competitie met twee jeugdteams. De club groeide gesta dig en in 1970 werd het belangrijke besluit genomen om Leiden vaar wel te zeggen en zich te vestigen in Voorschoten. Terwijl in de dis trictscompetitie met wisselend succes werd gestreden begon Blitz ook landelijk fors aan de weg te timmeren. De bekerfinale tussen Fiat Stars en Transol in 1973 werd een met goed gevolg afgelegde krachtproef. Het vanaf 1971 jaar- lijks georganiseerde kersttoernooi groeide in korte tijd uit tot een lan delijk evenement, waaraan alle eredivisieploegen belangeloos wil den deelnemen. Vorig jaar werd een nieuw bezoekersrecord geves tigd, 1800 mensen omzoomden toen het veld in "De Vliethorst". Blitz wil bij haar tweede lustrum ook met een "stunt" komen. De kampioen van Tsjechoslowakije, een land dat bij de Olympische Spe len in Montreal zesde werd, heeft in zijn vijftig jarig bestaan een indru kwekkende staat van dienst opge bouwd. Vijftien maal werd Spartak Zbrojavka landskampioen, twee maal kwam het in de Europa Cup I-finale (1965 en 1968) en éénmaal speelde Spartak in de finale van de Europese beker voor bekerwin naars. Aan het Tsjechische team dat in Hamilton en Montreal uit kwam leverde Spartak drie spelers (Brabanec, Petr en Beranek) en daarnaast telt het team nog vier an dere internationals. De twee meter- lange Jan Bobovsky heeft 237 inter lands op zijn naam staan. Spartak Zbrojavka speelt twee wedstrijden in Nederland, Blitz heeft volgende week vrijdag (20.30 uur) de primeur, twee dagen later speelt Spartak in Den Bosch tegen Remington. Pioneer Punch zal als tegenstander van Spartak in Voor schoten flink in de bus moeten bla zen wil Yiet de ijzersterke Tsjechen tegenstand op niveau kunnen bie den. De wedstrijd wordt vooraf ge gaan door een muzikale show van het Leidschendamse MCL, dat te vens een rondgang maakt door de straten van Voorschoten. Op don derdagavond, de stichtingsdag, is er een receptie (20.00 uur) in het clubhuis. Blitz heeft de zomermaanden hard gewerkt om het aan de Molenlaan gelegen clubhuis te reviseren. Het resultaat zal aan leden en oud-leden worden getoond in de komende feestweek, die verder een klaverjas, film, bowling- en feestavond om vat. HANS JACOBS. Jim Woudstra van Pioneer Punch is in het duel van zijn ploeg tegen Spartak Zbrojavka Bmo de grote trekpleister van de Delftse formatie. NIETTE 6ELOVEN ceen 'r H£< GP£/V £fJ Z£ l/£0£M ZO MAA£ Y U£LP A

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11