"De mensen komen niet naar buiten" Vebo: fokvee, vetvee, zuivel. pony's. geiten Agrarische manifestatie voor de veertigste maal in Leiden De bezwaren van Armand Höppener (alffgKaiS0 ©ff @D§ m Raadslid blijft tegen plannen voor Endegeest Protest tegen flatbouw Rosmolen PONDERDAG 2 SEPTEMBER 1976 LEIDEN Ook geiten zijn er te zien op de Vebo-tentoonstelling in de Groenoordhallen. LEIDEN - 'Commissaris der Ko ningin, mr. M. Vrolijk komt zater dagochtend naar Leiden om de of ficiële opening te verrichten van de tradtionele Vebo-tentoonstelling in de Groenoordhallen. De opening krijgt een extra feestelijk tintje, omdat het de veertigste maal is dat deze fokvee, vetvee- en zuivelten- toonstelling wordt gehouden. Voorafgaand aan die opening zal het voltallige Leidse college van B en W, en het Vebo-bestuur in gezel schap van mr. Vrolijk in koetsjes van het stadhuis naar de Groe noordhallen rijden. De koetsjes, 15 a 20 in getal, waaronder een Friese sjees, een landauer en een Tilbury, zijn afkomstig van de Vereniging voor het Aangespannen Paard uit Rijnsburg. Voor de jubileum-Vebo is een re cordaantal inzendingen ingeschre ven. Er komen 370 stuks fokvee, 170 stuks jongvee voor de mesterij, 50 schapen en 70 geiten. Als extra attractie komen er ook nog 50 Shet land ponys en 30 New Forest ponys, terwijl er een demonstratie met dwerggeiten zal worden gegeven. De zuiveltentoonstelling omvat een honderdtal inzendingen van Goud se, Leidse en lunchkaas. De Vebo- jeugdcommissie zorgt eveneens voor een aantal festiviteiten, zoals bloemschikken, koekslaan, trek- kerbehendigheidswedstrijden, touwklimmen en een quiz. Ter completering staat in de hallen een aantal agrarische stands. De keuring van het vee, die zal worden verricht door 46 keurmees ters, begint 's morgens om kwart over negen en eindigt rond twee uur 's middags met de uitreiking van de prijzen. Terugkijkend op de achterliggende 40 jaar constateert penningmeester M. Wijma dat het doel waarvoor de Vebo werd opge richt, is bereikt. Dat was de verbe tering van de Zuidhollandse vees tapel. Als we de kwaliteit van toen en nu vergelijken is die nu zeker 100% beter. De nieuwe doelstelling van de Vebo is om de stadsbevolking te betrekken bij het landbouwgebeu- ren. "De laatste jaren wordt er veel gesproken over "terug naar de na tuur", en "het milieu", aldus de heer Wijma. "Wij zouden graag wil len dat er eens kennis genomen wordt, van de prestaties die door de veefokkers worden verricht". De eerste Vebo-tentoonstelling werd destijds gehouden op het Schuttersveld. Daarna verhuisde men naar de Lammermarkt, en de laatste jaren wordt de Vebo in de Groenoordhal gehouden. Over de betekenis van de afkorting Vebo bestaan twee lezingen. Op dit ogenblik wordt "Vereniging tot het bevorderen van de agrarische be langen in de Rijn- en Duinstreek" gehanteerd, maar oorspronkelijk is Vebo de afkorting van Vee- en Bo- demprodukten geweest, omdat in de beginjaren ook bloemen, hees ters en andere gewassen op de ten toonstelling aanwezig waren. Op het ogenblik rijden er vier orgels door Leiden. Maar het is de vraag hoe lang dat nog zo zal zijn. De kosten zijn haast niet meer op te brengen, klagen de meeste orgeldraaiers, en de belangstelling van de mensen lijkt minder te worden. Tijd om eens een rondgang te maken langs de Leidse draaiorgels. LEIDEN - De meeste orgeld- raaiers in Leiden woonden vroeger in of bij de Mirakel- steeg: de families Van Putten, Van Zeist en Van Slagwijn wa ren bekende orgeldraaiers. Ook orgelman Mink van De Drie Ac cordeons heeft er gewoond en kan zich de tijd nog heugen dat er zeven orgels door Leiden re den. Na een paar jaar lagere school moest Mink op z'n dertiende al met zijn vder meelopen: saqjen met zijn oudste broer en nog een ander van de vijf broers en drie zussen. Ze trokken erop uit met een huurorgel van de be kende Amsterdamse orgelfirma Perlee. Allicht werd het orgel getrokken door een paard. Toen Mink vijftien jaar geleden trouwde ging hij samen met een broer de huizen langs met een huurorgel. Tot dat niet meer lo nend was voor twee gezinnen, toen begon ieder voor zichzelf. Het orgeltje waar Mink nu mee loopt (De Drie Accordeons) is van zijn zwager geweest; toen die overleed kon hij het orgeltje huren van zijn zuster. Hij loopt er twee dagen per week mee, op woensdag en zaterdag; zyn ge zondheid is te slecht om er meer op uit te trekken. Zolang hy nog kan zal hij rondgaan met zijn orgel: "Ik kan niet anders, dat ben je zo gewend". De Drie Accordeons is een or geltje dat nog helemaal intact is. Het is een klein Belgisch dan- sorgeltje van de firma Mortier waarvan er maar een stuk of drie in Nederland zijn. Naast de zes registers, de trommels, kleppers en bekkens wordt het kleine orgeltje, in de jaren vijf tig het kleinste van Nederland, het meest gekenmerkt door de drie accordeons. De drie accor deons geven het frivole orgeltje zijn eigen klank. Het liefst draait Mink populaire hedendaagse deuntjes: "Dan vang ik meer in m'n mansbusje. De muziek die we vroeger draaiden, daar vond ik niets aan. Dat gaat er ook helemaal uit". Dat niet iedereen zijn or gelmuziek waardeert, merkt hij soms nog wel op de Haarlem merstraat als winkeliers de poli tie bellen met het verzoek om hem een stukje verderop te stu ren. Volgens de vergunning mag een orgeldraaier dan ook niet langer dan tien minuten op dezelfde plaats blijven staan. Mink vertelt dat hij steeds vaker gevraagd wordt voor speciale gelegenheden. Soms wordt er op bruiloften wel rond het or geltje gedanst. Toch blyft Mink erbij: "Vroeger was het gezelli ger, toen was er ook meer inte resse. Vroeger ging je 's avonds na zessen naar de buitenwyken. Nu begint om kwart voor zeven de t.v., dan komen de mensen niet meer naar buiten". "Met kerst heb ik drie dagen in de Kopermolen gestaan, maar dat loonde niet. Mij zien ze daar niet meer. De huren zijn daar te hoog, de mensen hebben geen geld genoeg. Het beste plaatsje is in de Haarlemmerstraat tegenover de Donkersteeg Van buitenmensen moet je het dan hebben, en van goede ken nissen. Op het ogenblik is het slecht, het laatste half jaar. Ik weet niet wat de mensen heb ben, maar als het zo door blijft gaan zie je over vyf jaar geen orgel meer in Leiden". TOM MAAS we wisten in welk kader ze passen. Als je dan als gemeente een kleine pot hebt en je geeft geld uit vooreen kop - dus die drie paviljoens - zon der dat je het lichaam - het totaal plan - kent, dan ben je aan het pot verteren.Dan loopje de kans datje op een gegeven ogenblik de kop klaar hebt en dat je voor de rest geen geld meer hebt" Hoofdlijnen - Het kan jaren duren voordat je zo'n totaalplan of structuurplan hebt doorgesproken met alle be trokkenen. Moetje zo lang wachten met die verbouwingen? H.: „Men is al bijna een jaar bezig met een structuurplan. En in hoofd lijnen kun je best al aangeven watje wilt en kunt. Men zal moeten kiezen wat voor pakketten men wil: drug- opvang, psycho-geriatrie (bejaar den) enzovoorts". - Maar hoe kan je dat als lokale eenheid doen terwijl de psychiatri sche voorzieningen en hun functies op provinciaal en nationaal niveau nog geinventariseerd moeten wor den? Daar is men nu mee bezig. H.:„In hoofdlijnen kan dat wel. Je kunt toch afgaan op het regionaal voorzieningenniveau? En als je een structuurplan in hoofdlijnen klaar hebt, ga je detailleren: wat voor or ganisatieschema gaan we maken, enzovoorts. Dan ga je naar het Col lege voor Ziekenhuisvoorzienin gen en dan zeg je: dit zijn onze hoofdlijnen, accepteren jullie dat?" - Dat kan je net zo goed doen met de bestaande renovatieplannen. Dat is in elk geval ook een verbetering En er zijn landelijke toch nog geen duidelijke maatstaven om te toe tsen of die plannen al of niet vol doen.Of is er reden om aan te nemen dat de huidige plannen worden af gewezen? H.: „Nee, dat kan ik ook niet hard maken. Maar ik vermoed wel dat ze daar blij zullen zijn als je daar met een structuurplan op de proppen komt, waarin je overeenkomstig de huidige inzichten over psychiatrie fundamenteels gedaan wordt ten behoeve van de patiënten". - Het personeel staat achter de hui dige renovatieplannen. Dat is toch illustratie illustrtie van een goed democratisch beginsel. H.: „Ja. Maar het personeel ziet misschien niet in dat er betere ver beteringen mogelijk zijn. Ik zou ook met het personeel willen overleggen over de plannen. En willen discussiëren over een sruc- tuurplan. Maar ik heb nooit iemand bijvoorbeeld bij een commissie vergadering gezien". „Overigens hebben wij al begin juni in de kerngroep gezondheids zorg van de PvdA onze bezwaren tegen de renovatieplannen kenbaar gemaakt. En wethouder Ooster man wist daar van. Veertien dagen vóór de raadsvergadering van 16 aug. heb ik Mojet gebeld en ge vraagd: kan ik even komen kijken en komen praten. Welnu, dat ging niet. Ik heb dus zelf bewust com municatie gezocht, maar dat ging niet. Ik heb dus zelf bewust com municate gezocht, maar dat is afge houden Zwaar punt - Wethouder Oosterman heeft al met de portefeuille gewapperd. Hij zou aftreden als de voorstellen niet worden aangenomen. Zou je dat willen riskeren? H.: „Ik geloof niet dat ik dat in m'n eentje kan zeggen. Dat is een zwaar punt, of je de samenwerking tussen de coalitiepartners voor deze zaak zou willen opgeven. Wat dat betreft hinkt Oosterman natuurlijk op twee benen. Hij kan kennelijk niet teruggaan naar Endegeest en daar zeggen: jongens, ik slik deze plan nen in. Maar ik vind dat hij dat wèl moet kunnen. Anders functioneer je als fractie niet goed meer ten op zichte van je wethouder". LEIDEN - Het gemeenteraadslid Armand Höppener (PvdA) blijft tegen stander van de bestaande renovatieplannen voor het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest. Dit ondanks een zich ergerende oppositie in de Leidse raad. En ondanks een felle aanval die deze week op hem werd gedaan door het personeel van Endegeest in een brief aan het gemeentebestuur en de gemeenteraad. Het personeel sprak zijn verontrus ting uit over het "tegenhouden" van de opknapbeurt door Höppe ner. Zijn handelwijze zweemde volgens de brief naar obstructie, was onduidelijk en viel ten slotte niet te rijmmen met de "zorgvul digheid, objectiviteit en deskun digheid die men van een functiona ris op deze plaats mag verwach ten". De gemeenteraad zou de kre dietaanvraag van 2,2 miljoen voor het opknappen van de pavil joens Dames E en F en Heren F dan ook "onverwyld" moeten goedkeu- Hetgeen nog steeds niet gebeurd is. Afgelopen maandag besloot de raad de behandeling van de kredie taanvraag veertien dagen op te schorten. Volgende week kan de directeur van Endegeest, dokter G. Mojet, dan alsnog een toelichting geven op de renovatieplannen om althans bij de PvdA-fractie zo mo gelijk twijfels weg te nemen. Wat beweegt inmiddels het raadlsid Höppener, zelf in de opleiding voor psychiater in de Haagse inrichting "Bloemendaal", om tegen de reno vatieplannen te zijn? Ergernis Höppener herinnert aan een uit voerig betoog dat hy heeft tijdens de behandeling van de directeurs benoeming voor Endegeest in de cember j.l. Een betoog dat by me nigeen ergernis verwekte omdat het te lang en niet ter zake doende zou zijn. Het raadslid vertelde bij dje gelegenheid hoe hij dacht dat een psychiatrisch ziekenhuis zou moeten functioneren. Samenvat- - tend: grote aandacht voor het func tioneren van de patient in de maat schappij, hulpverleners en hulp vragers die naast in plaats van bo ven elkaar moeten staan, grote aandacht voor de individu, grote zelfstandigheid voor de patiënt in en buiten de inrichting. En: kleine wooneenheden waarin de patiënt volledige privacy zou kunnen heb- Door W im Wirtz ben. "Ik ben niet ongenuanceerd tegen grote zalen',', zegt Höppener. "De nieuwbouw van de Emilie- hoeve in Den Haag heeft bijvoor beeld ook een grote zaal, maar die wordt functioneel gebruikt ten be hoeve van de opvang van drugge bruikers. Waar het mij om gaat is dat de zelfstandigheid en de pri vacy van de patiënt in het zieken huis worden benadrukt". En in Endegeest, meent het raads lid gebeurt dat niet of onvoldoende. - Wat kun je desondanks voor be zwaren hebben tegen een opknap beurt die aangemerkt wordt als achterstallig onderhoud en verbete ring van sanitaire voorzieningen. H.: "Achterstallig onderhoud? Dan weet ik nog wel wat anders. Er is daar in Endegeest een paviljoen waar vyftig mensen aangewezen Höppener: geen geld voor kop als je het lichaam niet kent. zijn op een bad. Maar dat paviljoen wordt niet in de plannen betrok ken. Kijk, als ze zeggen: dit is noodherstel, verbetering van ele mentaire voorzieningen als sanitair en dergelijke, dan zeg ik: ja, acuut. Als is het maar voor vijf jaar en al is er geen beleidsvisie. En dan halen ze voor mijn part maar vier a vijf ton uit de pot voor achterstallig onder houd". "Maar het is niet gepresenteerd als noodherstel. Bij de zwakzinnige nafdeling Voorgeest kon je het als bestuurder niet maken om tegen de renovatievoorstellen te zijn, öTndat de situatie daar schrijnend is. Maar neem je de paviljoens Dames E en F en Heren F van Endegeest, dan wordt er in alle toonaarden gezegd dat het goede gebouwen zyn, die de komende jaren nog goed kunnen functioneren. Mojet heeft trouwens zelf gezegd: de binnenring van het Endegeest-complex, daar moeten nieuwe gebouwen komen met kleine wooneenheden, en de bui tenring, waaronder Dames E en F en Heren F vallen, wordt opge knapt. Deze drie paviljoens worden een definitief complex". "En daar gaat het dus om: dat dit een definitief plan is. Als het nood herstel zou zijn, dan moet je ook laten zien dat er voor andere ge bouwen noodherstel nodig is, zoals dat paviljoen waarvan ik net sprak. Want dat is er". Privacy - Het personeel suggereert in zijn bried dat het om elementaire voor zieningen gaat, zoals verbetering van het sanitair. Dat is toch achter stallig onderhoud? Of is het perso neel soms misleid? H.: "Ik moet afgaan op wat wij ge hoord hebben van wethouder Oos terman. Op mijn vraag of het nood herstel was, heeft hij gezegd: het is een goed herstel. En hy heeft ook gezegd: de indeling van deze pavil joens moet overzichtelijk zijn. Hij heeft dus niet willen zeggen dat het noodherstel zou zijn". - De bezwaren richten zich voor namelijk tegen het ontbreken van waarborgen voor privacy in de re novatieplannen. Maar een derde van Dames E en F heeft bedden in een-persoons kamers. En de rest heeft maximaal drie bedden per vertrek. H "Blijkens de plannen is die pri vacy niet voldoende gewaarborgd. Er zyn weliswaar eën-persoons slaapkamers, okë. Maar als de men sen zich willen gaan wassen, dan moeten ze dwars door de aanslui tende feefruimte. Ik zou zeggen: leg dan een gang aan, zodat die mensen niet langs iedereen hoeven te lopen En dat geldt eigenlijk voor deze plannen in het algemeen: inhoude lijk maak ik bezwaar tegen het feit dat er onvoldoende aandacht is be steed aan het interne leefklimaat, met als achtergrond de waarbor ging van privacy". „Maar dat is niet alles. Er wordt ge zegd: deze plannen passen vanzelf sprekend in een totaalplan. Maar niemand kent dat totaalplan. De raad niet en de wethouder ook niet". - Dus eerst het totaalplan zien, dan kijken of het goed is en dan de reno vatievoorstellen bekijken? H.: „Ja. Kijk, het afgelopen jaar zijn er voor 4.5 miljoen aan renovatie plannen voor Endegeest door de gemeenteraad gegaan zonder dat LEIDEN - Woningbouwvereniging "De Goede Woning" heeft zich in een brief aan de Leidse raad be klaagd over het feit dat aan de stich ting Rosmolen toestemming is ge geven voor de bouw van een com plex van 99 terraswoningen in de buurt van het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk. In de brief wijst "De Goede Woning" erop dat men drie blokken flats in aanbouw heeft, waarvan er op slechts 15 meter afstand van de ter rasflats van de Rosmolen staat. Ge zien van de hoogte van deze terras- flats (16 meter) vreest De Goede Woning dat het wooncomfort voor de flatwoningen die het dichtst bij de terrasflats komen te staan, veel minder zal zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Oorspronkelijk was namelijk het plan dat op de plaats waar de stichting Rosmolen nu bouwt, een wijkcentrum zou ko men in laagbouw. Het Leids ge meentebestuur heeft op de klacht gereageerd met de mededeling dat de plannen voor de merenwijk zijn gewijzigd en dat voor het wijkcen trum een plaats is gekozen bij het Valkenpad. Tevens werd bij die ge legenheid toegezegd dat nader overleg met "De Goede Woning" zou worden gevoerd, wanneer de plannen van Rosmolen vaste vorm hadden aangenomen. In de brief aan de Leidse raad beklaagt men er zich nu over dat een dergelijk over leg niet heeft plaats gehad. Orgelman Mink poseert samen met zijn zoon voor De Drie Accor deons, een nog helemaal intact Belgisch dansorgeltje

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3