LEIDSCH DAGBLAD Havenstakingen breiden zich uit als een olievlek 22^ Snelle hulp voor de gedupeerde boeren vandaag Bouw mast op andere plaats? Kamer: inzage tabaksrapport Autoverkopen zo'n 7 procent gestegen LEIDSCH DAGBLAD jjTekoop&Ü I tezien: DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35026 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM - In de eerste xeven maanden van dit jaar zijn in ons land 320.163 nieuwe personen- en combinatiewa gens verkocht tegen ongeveer 300.000 in dezelfde periode vo rig jaar. Dat zegt de RAI in Amsterdam in een persbericht van hedenochtend. Eindelijk zijn de moeilijkhe den achter de rug, waardoor in het recente verleden geen exacte cijfers over de autover kopen konden worden ver strekt. Er werd aan alle kanten gegist, maar door problemen met het grondmateriaal, dat de basis vormt voor de RAI- statistieken, kon de juistheid van die cijfers nooit worden vastgesteld. De achterstand, die in het eerste half jaar werd opgelopen, is thans echter in gelopen, zodat men eindelijk weer betrouwbare cijfers heeft. Zo gaf de eerste zeven maan den van vorig jaar een kente kenregistratie van 265,958 au to's aan, maar als gevolg van genoemde moeilijkheden was dat niet correct, het moet vol gens de RAI in de buurt van de 300.000 liggen. Dat brengt de stijging in de verkopen op zo'n zeven procent. DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer krijgt vertrouwelijk het rap port "Meulblok" ter inzage, dat maatregelen voorbereidde tegen het maken van reclame voor tabak sartikelen. Minister-president Den Uyl heeft dat vanmorgen in de Tweede Kamer gezegd tijdens het mondelinge vragenuurtje. Het Groningse tabaksconcem Niemeijer slaagde er onlangs in publikatie van het rapport via een gerechtelijke beslissing tegen te Dubbele moord op Sicilië PALERMO, SICILIË (AP) - Twee broers zijn vanochtend in Palermo doodgeschoten, toen zij een vrachtwagen op de markt aan het uitladen waren. Een derde broer bleef ongedeerd door snel dekking te zoeken, toen hij drie gewapende mannen zag naderen. De daders zijn ontkomen. De politie vermoedt dat het een Maffia-wraakneming betreft. Vorig jaar werd de 48-jarige Elio Ganci, eveneens een broer van de vandaag vermoorde Salvatore en Filippo Ganci, doodgeschoten in zijn juwelierszaak in het dichtbij Palermo gelegen plaatsje Monrea- le. Elio had veel relaties met de Maf fia. Koel Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige noordwestelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks acht graden. Maximumtemperaturen circa 17 gra- (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 SEPTEMBER Zon op: 5.55 uur; onder: 19.23 uur. Maan op: 16.22 uur, onder: 0.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.32 en 23.15 uur, laagwater te 5.54 en 18.32 uur. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Terwijl de kranen werkloos op de kaden stonden (foto onder), ver zamelden zich stakende Amster damse havenarbeiders voor Mar- canti, waar zij omstreeks het mid daguur een bijeenkomst hielden om de situatie te bespreken O ik word abonnee per 17 september 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naarr adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. ROTTERDAM/AMSTERDAM (SP, ANP) - De wilde stakingen in de havens van Rotterdam en Amsterdam hebben zich vandaag als een olievlek uitgebreid. Onder invloed van kleine actiegroe pen legden steeds meer havenarbeiders het werk neer. De vakbonden staan niet achter de actie. houden. Inmiddels heeft de staat c.q. het ministerie van Volksge zondheid, hoger beroep aangete kend. Staatssecretaris Hendriks (Volks gezondheid) deelde vanmorgen mee, dat zijn ministerie inmiddels gereed is met het maken van be leidsvoorstellen om reclame voor schadelijke stoffen tegen te gaan. Hendriks wilde niet ingaan op be richten dat binnen de tabaksindus trie een "gentlemans agreement" tot stand is gekomen over het be perken van reclame voor het roken, omdat hij niet op de hoogte was van de inhoud daarvan. De overeenkomst binnen de tabak sindustrie zou inhouden dat men zich vrijwillig beperkingen oplegt, onder meer bij het reclamemaken op stations. Zij hebben vanmorgen een pamflet aan de poorten uitgedeeld, waarin staat dat "alle democratische mid delen zijn aangewend om de prij scompensatie uitgekeerd te krij gen". De weigering van minister Boersma van Sociale Zaken, om de havenarbeiders via een afwijken van de loonmaatregel een extra prijscompensatie te geven, is de di recte aanleiding tot de acties. De eerste berichten van wilde sta kingen kwamen gisteren uit Am sterdam. Daar legden bij twee be drijven de dagploegen het werk neer. Ook de avondploegen bleken bereid te zijn de actie te steunen. Rotterdam Inmiddels was ook in de Rotter damse havens onrust ontstaan, vooral toen de berichten uit Am sterdam binnenkwamen. De eerste actie ontstond gistermiddag bij Deka Hanno aan de Maashaven, waar het merendeel van de avond ploeg weigerde aan het werk te gaan. Ook de dagploeg van dit be drijf besloot vanmorgen te staken. Bij andere bedrijven ontstonden felle discussies tussen voor- en tegenstanders van de staking. Zij bleven echter aan het werk. In Am- DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris W. Meijer van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gaat nog deze week de gemeentebesturen dringend verzoeken, snelle hulp te verlenen aan agrariërs, die door de abnormale weersomstandigheden in financiële moeilijkheden zijn ge raakt. Intensief overleg tussen mi nister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij en de staats secretaris heeft hiertoe geleid. Van 20 september af zullen de getroffen agrariërs aanvragen kunnen indie- Om de hulpverlening vlot en overal hetzelfde te doen geschieden, zo de len de beide ministeries mee, is een handleiding opgesteld waarin de gemeenten aanwijzingen krijgen voor de bepaling van de hoogte en de vorm van de financiële hulpver lening krachtens de rijksgroepsre geling zelfstandigen. Belangrijke punten daarbij zijn de vermogen spositie en de normale inkomen spositie van de aanvrager plus de financiële gevolgen van de abnor male weersomstandigheden. Vorm en hoogte van de bijstand zijn afhankelijk van het inkomen dat de ondernemer onder normale omstandigheden zou hebben be haald. Ligt dat normale inkomen beneden de f22.000, dan zal in de regel bijstand tot een maximum van f22.000 kunnen worden toege kend, waarvan niets hoeft te wor den terugbetaald. Is het inkomen hoger dan f22.000, dan wordt nader bepaald in welke vorm de bijstand wordt verleend De bijstand zal - afhankelijk van de hoogte van het inkomen en de vang van het financiële tekort - be staan uit een lening die tot 31 de cember 1977 renteloos zal zijn Daarna is de rente vijf procent, ter wijl de lening in vijfjaar moet den afgelost. Als daar aanleiding toe is zal bovendien nog een bedrag "om niet" worden toegekend. Gedetineerden in Engelse Huil eisen een onderzoek Tapijt vuil? Schoon met garantie! Bel 02907-5748. sterdam, waar in totaal ongeveer drieduizend havenarbeiders werk zaam zijn kwam in de loop van deze dag het werk in de hele haven vrij wel stil te liggen. Pamfletten Uit de Rotterdamse haven werden vanmorgen activiteiten gemeld van twee actiegroepen, die ook pam fletten uitdeelden. Zo bleek de ac tiegroep tot behoud van de koop kracht, die in mei het prijscompen satieprobleem in de havens aan zwengelde en een korte staking or ganiseerde, ook weer actief. In welke samenstelling dit comité thans opereert (in mei beslond zij uit overwegend CPN-aanhangers die merendeels ook lid waren van de Vervoersfederatie) is nog niet duidelijk. Ook is het comité Arbeidersmacht, dat leiding gaf aan de grote haven staking van 1970, weer opgedoken. In een pamflet dat zich richt tegen het FNV en tegen de CPN eist deze groepering uitbetaling van volle dige prijscompensatie, pensione ring voor havenarbeiders op 60- jarige leeftijd en vijf dagen vakantie per jaar er bij. Spoedvergadering Het centraal bestuur van de be drijfsgroep havens van de Ver voersfederatie NW/NKV is giste ravond met spoed bijeen gekomen om zich over de situatie te buigen. Besloten werd tot het opstellen van het pamflet, dat vanmorgen aan de poorten is verspreid. De voorzitter van de vakafdeling havens van de Vervoersbond CNV, C. Zwijnenburg heeft gisteren de leden van zijn bond opgeroepen bij de bedrijven waar gestaakt wordt zo snel mogelijk aan het werk te faan. Zij moeten bovendien, zo zei wijnenburg, geen gehoor geven aan actiecomite's of personen die- het doen voorkomen op de bres te staan voor de werknemers, maar "als wezenlijk doel hebben onze democratie te ondergraven". 26 PAGINA'S Minister Van Agt heeft gis teren in de Kamer onge bruikelijk fel uitgehaald tegen de WD. Het liberale standpunt in de abortus kwestie kan de bewinds man er bepaald niet toe brengen "zijn politieke ste ven te wenden". Integen deel PAGINA 7 Sonja Barend komt met nieuw programma PAGINA 5 Ford gelast onderzoek naar FBI PAGINA 9 Feyenoord gaat wat beter draaien PAGINA 13 Stayer Cees Stam had zijn hand nog in het gips, toen hij vanochtend (met de rest van de Nederlandse ploeg) van Schiphol naar Italië vertrok, waar volgende week de wereldkampioen schappen beginnen. De Belgische wegrenner Freddy Maertens geeft daar zijn visie op PAGINA 15 Florence, een angstaanja gende stad PAGINA 19 Ondanks een aantal kleine incidentjes werd prinses Beatrix en prins Claus in deze contreien een warm onthaal bereid PAGINA 23 HULL (Reuter) - Gedetineerden in de Engelse havenstad Hull, die op het dak van de gevangenis al langer, dan een etmaal demonstreren, hebben gisteren een openbaar on derzoek geëist tegen de "geweld daden" waarvan zij het slachtoffer zouden zijn. Op het dak van de gevangenis be vinden zich ongeveer 100 mannen, sommigen gemaskerd, anderen in dekens gewikkeld. De hele dag lang gooiden zij stenen en dakpan nen naar het cordon politieagenten en bewakers dat de gevangenis om ringt. Een poging die vanochtend vroeg werd ondernomen om de rebellen het dak te spuiten met een wa terkanon, moest worden opgege- omdat er niet genoeg druk was nm de mannen doornat te maken. De gevangenisdirectie deelde mee, dat men de betogers niet met ge weld van het dak zal afhalen, maar zal afwachten tot zij zich van ver moeidheid overgeven. tz zMtöMz. Êm De best bekende merken jeans en jackets: Lois J; Levi's. Ook in corduroy. Bij Frank Jean. tZ In kleine en grotere maten. Alles altijd in ruime mate J; voorradig. Pulls en polo's. J; rokken en bloeses, riemen voor Hem, jurkjes voor Haar. Mode van nu en straks. tZ Mode van Frank Jean. tZ Aldaar te koop tezien. J; Am Ken herken jezelf. J; In mode van LEIDEN - Leiden gaat mogelijk op een andere dan de tot nu toe daar voor gereserveerde plaats in de Me- renwijk een mast bouwen ten be hoeve van de ontvangst van kabel televisie. Daarmee wil men de be zwaren die gerezen zijn tegen de huidige plek omzeilen. Dat is nodig „indien wij op zo kort mogelijke termijn signaal wensen te leveren", zei wethouder Van Aken vanoch tend Samen met zijn collega Waal heeft hij vandaag een gesprek gehad met een tweetal ambtenaren van het ministerie van ruimtelijke orde ning (minister Gruijters was plotse ling verhinderd). De Kroon heeft namelijk beslist dat de vergunning die voor de bouw van de mast in de Merenwijk door de gemeente was afgegeven, geschorst moet worden. Het is niet duidelijk of de mast vol doet aan de voorschriften van het bestemmingsplan in de Merenwijk. Het zal minstens een half jaar du ren, voordat uigemaakt is of dat al dan niet het geval is. Volgens wethouder Van Aken wordt de kwestie op het ministerie „als een „interessant juridisch pre cedent" beschouwdHet ministerie is zich op de geldigheid van de bouwvergunning gaan beraden als gevolg van een protest van het Rot terdamse bedryf Multivisie tegen de bouw van de mast in de Meren- wijk. Dit bedrijf wil zelf in Oegst- geest een mast neerzetten, die ook de hele Leidse regio zou kunnen bedienen. Volgens wethouder Waal is geble ken dat de in Oegstgeest gereser veerde plek aan de Kwaaklaan mo gelijk evenmin in overeenstem ming is met de voorschriften van het bestemmingsplan dat daar geldt. Het Leidse college van B. en W. overweegt om daarom tegen de bouw van een mast in Oegstgeest eveneens bezwaar aan te tekenen bij het ministerie. 1966 - 1976 U. IJUJLA W /YUoJc CLi&o <Ret wai Mazi lolozvu QAJLC^Uav x dUct wc u mkXvvsWu.'' (rpo'i. <jU>6ia/}$A<x£10 Jaoa U WC cU* ook. c ^Log. JA - hiSU-Mt)' i»uL imcicUti- ur»i U.Ook djL

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1