Bus niet meer in twee richtingen door Steenstraat Lustrum Leidato is groter dan ooit mm»!. Kon miiDE0)5tttN' IN WORD OOR mimmm VEtCM ÖNGEN U 4t VOOR Adviesraad Binnenstad wordt niet opgeheven Nieuwe Beestenmarkt wil bus ook niet Renovatie Endegeest nog niet behandeld DINSDAG 31 AUGUSTUS 1976 LEIOEN i I Stad uit via Beestenmarkt- Nieuwe Beestenmarkt t Wethouder Waal. LEIDEN - Terwijl bewoners en winkeliers van de Steenstraat gisteravond hun zin kregen - de bus mag niet langer in twee richtingen over deze straat - lie ten vertegenwoordigers van de Nieuwe Beestenmarkt aan de gemeenteraad reeds hun be zwaren blijken tegen de situatie die nu gaat ontstaan: weer bus- verkeer over de Nieuwe Bees tenmarkt. Sinds de afsluiting van de Turfmarktsbrug was deze straat daarvan bevrijd. Gisteravond werd aan het col lege van B en W een petitie aan geboden waarin met een kapi taal NEE werd gerageerd op het 1 de bus weer over de Nieuwe Beestenmarkt te la ten rijden. In de petitie staat o.m.: "De rust die we hebben mogen genieten in de afgelopen maanden, doordat er geen openbaar vervoer meer over de Nieuwe Beestenmarkt gaat is van dien aard, dat we nu wel we ten wat we jarenlang hebben genomen op gebied van ge luidshinder en hebben moeten inademen op gebied van stank, vooral bij het optrekken van bussen. We hebben de bussen jarenlang voor de deur gehad, scheuren in het pleisterwerk, trillingen door het hele huis, verzakkingen in het wegdek, enz.". De opstellers van de peti tie doen de suggestie om het busverkeer bijvoorbeeld via de weg bij molen De Valk, de Lammermarkt of de cityring te laten rijden. De petitie vervolgt "De bewoners van de Nieuwe Beestenmarkt, gewend aan veel ongerief, bijv. het klassieke, om de twee weken wisselende zi geunerkamp bij molen De Valk, onthouden zich desondanks van acties en geweld en vernie lingen, welke de laatste tijd worden ingevoerd en uitge voerd op de Steenstraat en ver trouwen op een aanvaardbare oplossing". De petitie is onder tekend door bewoners, winkels en cafés/bars. LEIDEN - Over enige tijd zullen bussen niet meer in twee richtingen over de Steenstraat mogen rijden. De gemeenteraad heeft gisteravond besloten dat de bus richting stad-uit dezelfde route moet kiezen als het autoverkeer via de oostelijke rijbaan van de Beesten markt (langs het water) en via de Nieuwe Beestenmarkt. Deze situatie zal vermoedelijk rond 1 oktober ingaan. fftt MM v'tilMDf Cf/ffKPliPi/ï BP: ■mi i mm mw De gemeenteraad heeft dit besluit gisteravond unaniem genomen, nadat de raadsleden Beijen (PPR/D'66) en Meijer (PvdA) hun oorspronkelijk voorstel, name lijk handhaving van de huidige verkeerssituatie op en rond de Steenstraat (dus met bussen in twee richtingen), in bovenge noemde zin ingrijpend hadden gewijzigd. Het voorstel van Beijen en Meijer, dat door de raad werd aangeno men, houdt in dat het autover keer richting stad-in de volgende route moet kiezen: 2e Binnen vestgracht, Nieuwe Beesten markt, noordelijke rijbaan van de Beestenmarkt (het stuk tussen de Nieuwe Beestenmarkt en de Steenstraat), Steenstraat en Blauwpoortsbrug. De bus be hoeft, komend vanaf het station, de omweg via de 2e Binnenvest gracht niet te maken en kan di rect de Steenstraat op. Het auto- en busverkeer stad-uit wordt als volgt afgevoerd: "Blauwpoorts brug, oostelijke rijbaan van de Beestenmarkt, Nieuwe Bees tenmarkt. Houtman (SGP/GPVj deed een po ging om ook autoverkeer richting stad-in voortaan weer toe te staan direct de Steenstraat te kiezen, maar hij kreeg alleen steun van CDA en WD. College en de linkse partijen vreesden dat dan de Breestraat te intensief door doorgaand verkeer zou worden gebruikt, zodat Houtmans voor stel met 14-19 werd verworpen. Walmuur Beijen (PPR/D'66) zei onder de in druk te zijn gekomen van de "in drukwekkende lijst van ongeval- Leidse raad akkoord met streekener- giebedrijf LEIDEN - De gemeenteraad heeft gisteravond o.m besloten: in principe een gemeenschappe lijke regeling aan te gaan met om liggende gemeenten om te komen tot een Energiebedrijf Rijnland: een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan aansluiting op een centrale antenne inrichting; geld beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een nieuwe zou- topslag op het terrein van de rein igingsdienst; geld beschikbaar te stellen ter voorbereiding van een plan tot ver betering van het woon- en leefmi lieu voor de woonbootbewoners aan de Haarlemmertrekvaart; de bouw toe te staan van honderd woningen op een terrein aan de Smaragdlaan/hoek Turkooislaan in het Morskwartier (LWS-complex voor alleenstaanden) geld beschikbaar te stellen om panden te verwerven en te slopen in de Haver- en Gortbuurt grond te verkopen aan de Stich ting Huisvesting Werkende Jonge ren voor de bouw van woningen in het Morskwartier (Storm Buy- singhstraat). geld beschikbaar te stellen voor herstel van de boerderij in de Me- renwijk. len", die bewoners en winkeliers van de Steenstraat e.o. hebben opgesteld, sinds de bussen er in twee richtingen over mogen rij den. Deze situatie werd inge voerd, toen de Turfmarktsbrug werd afgesloten. Deze brug dreigde onder de druk van het bus- en autoverkeer te bezwijken en zal vernieuwd moeten wor den. Beijen had zich bij zijn oorspronke lijke voorstel om het busverkeer in twee richtingen in de Steen straat te handhaven, laten leiden door de vrees dat de walmuur van de Beestenmarkt het zware bus verkeer niet zou kunnen verdra gen. Ook gisteravond zei wethouder Waal: "Het slaan van palen ga randeert geenszins dat de wal muur het zal houden tot de nieuwe Turfmarktsbrug er is. Hij zal niet plotseling ineen storten, maar kan wel langzaam wegzak ken". Desondanks bleek ook de wethouder dit risico nu, in tegen stelling tot vroeger wel te durven nemen. In het verleden is een soortgelijk besluit van de verkeerscommis- sie door B en W niet geaccep teerd. Van Zijp (CDA) signaleerde in dit verband een "ommezwaai" bij de progressieve partijen. Ook Kuijers (WD) uitte zijn be vreemding over het feit dat "nu opeens wordt gezegd: de wal muur houdt het misschien wel". Hij waarschuwde voor de pro blemen die fietsers zullen onder vinden, als straks de vernieu wingswerkzaamheden voor de Turfmarktsbrug beginnen (zij kunnen van deze brug nu nog wel gebruik maken). Hij onder steunde een suggestie van Beijen om dan een houten noodbrug voor het fietsverkeer aan te leg gen. Wethouder Waal zegde toe deze mogelijkheid te zullen be kijken. Oude Morsch Op initiatief van Houtman besloot de raad om het college voor de invoering van de nieuwe ver keerssituatie op en rond de Steenstraat vast te leggen op een datum van 1 oktober. Wethouder Waal hield wat slagen om de arm, maar Houtman (die oorspronke lijk al op 15 september had ge mikt) hield vast "1 oktober". Een stem uit de drukbeklante pu blieke tribune voegde daaraan toe: "1976". Een uitspraak die al ler instemming ontmoette. Zoals ook een voorstel van Beijen, om een verkeerscirculatieplan voor de Oude Morsch, de wijk "ach ter" de Steenstraat op te stellen, algemeen werd aangenomen. Bewoners en winkeliers van de Steenstraat en omgeving gaven gisteravond in de raadzaal blijk van hun aanwezigheid en onge noegen over de verkeerssituatie (bussen in twee richtingen) op de Steenstraat. Ze hadden spandoeken opgehangen, waarvan er een de volgende limmerick bevatte: Een wethouder in Leiden Liet fietsen door bussen aanrijden Hij lachte hardop Met een pijp in z'n kop "Dan moet je de straat maar vermijden". Een ander spandoek meldde: "Kom naar de (graf)Steenstraat en word ook slachtoffer van Waal. Velen gingen u voor". Verder was er nog een verkeersbord met de langzamerhand al vertrouwde tekst "Bus rot op". Toen de gemeenteraad aan de behandeling van de Steenstraat- problemen begon, lieten de actievoerders enkele ballonnen naar beneden dwarrelendie onhandige raadsleden prompt lieten knal len. Maar uiteindelijk rolde er vanaf de publieke tribune toch een klaterend applaus: de gemeenteraad had besloten om niet langer bussen in twee richtingen door de Steenstraat toe te laten. Wethouder Waal en diens par tijgenoten of geestverwanten hebben een merkwaardige ommezwaai gemaakt in hun opstelling ten aanzien van de verkeersproblematiek in de Steenstraat. Werd er aanvankelijk nogal halsstarrig vastgehouden aan een situatie - tegen het advies van de verkeerscommissie in - waarbij bussen in twee rich tingen over de straat moesten rijden; gisteravond gingen ze opeens „om". Terwijl Meijer (PvdA) en Beijen (PPR/D'66) nog maar net op schrift een voorstel hadden opgesteld om de situatie onverminderd te handhaven, kwamen ze hier gisteravond mondeling op terug. Steeds was hun standpunt gebaseerd ge weest op ambtelijke advie zen, dat de walmuur van de Beestenmarkt onder het zware busverkeer wel eens zou kunnen bezwijken. Het is duidelijk dat de actie voerders, die zich met de Steenstraat-affaire hebben beziggehouden, succes heb ben geboekt. Vooral de regi stratie van een toenemend aantal ongelukken heeft kennelijk ge imponeerd. Ten slotte: „omgaan" is geen schande. Geen slechter be stuurder dan een verstarde bestuurder. De situatie op de Steenstraat was met het oog waarneembaar gevaarlijk, al thans angstaanjagend. Blijft de vraag waarom Waal c.s. niet eerder tot inkeer zijn ge komen en wat precies de waarde van ambtelijke ad viezen is: neemt hun be trouwbaarheidsgehalte af naarmate actievoerders zich duidelijker manifesteren? Overigens zal de toekomst moeten leren in hoeverre de ommezwaai verstandig is geweest. Een van de zaken die in de schoot der toekomst ligt is namelijk de vraag of de nu gekozen oplossing wel zo veilig is. Vooral wanneer de Turfmarktbrug straks wordt afgesloten voor de fietsers. LEIDEN - De Adviesraad voor de Binnenstad wordt niet opgeheven. Een uur voor de vergadering giste ravond, waarin over de opheffing besloten moest worden, meldden zich drie kandidaten voor een be stuursfunctie. De heer Van der Does en de dames Blok en Suur- mond werden respectievelijk tot voorzitter, secretaris en lid geko- en secretaresse mevr. Bosch-Gans hebben aangekondigd per 15 sep tember af te treden. Toen vorige week maandag nog geen nieuwe bestuursleden beschikbaar waren, besloot het huidige bestuur de Ad viesraad voor de Binnenstad op te heffen. Die opheffingsvergadering zou gisteravond gehouden worden. De drie nieuwe bestuursleden zijn al enige tijd lid van de Adviesraad en vervulde ook functies in de ver schillende werkgroepen van de raad. De heer Van der Does moti veerde zijn besluit als volgt: "De adviesraad geeft iedere welwil lende burger de kans om inloed te hebben op de besluitvorming. Dat aan onze adviezen weinig aandacht wordt geschonken, is een andere zaak, waar we, door beter overleg snel iets aan moeten doen". Het college van B en W stelde over igens in een brief aan de adviesraad "de eventuele opheffing te betreu- LEIDEN - De Brandewijns gracht is een van de vele dood lopende straatjes, die Leiden telt. Een jaar of vier geleden on derscheidde dit straatje zich in niets van de andere doodlo pende steegjes. Maar in die tus sentijd is er heel wat veranderd. De bewoners van de Brande wijnsgracht, een zestal enthou siaste gezinnen, zetten eensge zind de schouder onder een plan om het leefmilieu in dit straatje wat op te poetsen. Nog voordat elders het verschijnsel woonerven zijn intrede deed togen de zes gezinnen aan het werk. Men kreeg daarbij de steun van de dienst gemeente werken, de plantsoenendienst, en Sikkens die bereid bleek de benodigde verf tegen een zacht prijsje te leveren. De afdeling bestratingen zorgde voor een afwijkend patroontje en de auto werd buiten de deur gezet. Het trottoir van de Langegracht, i de Brandewijnsgracht zijstraat is werd doorge- Brandewijns- gracht onder ging gedaante verwisseling trokken. De plantsoenendienst leverde een bijdrage in de vorm van de aanplant van een aantal nieuwe bomen. De bewoners zelf begonnen met het wit schilderen van de buitenmuren. Verder werd een plan gemaakt voor het maken van een aantal bloemperkjes en bloembakken langs de huizen en waar moge lijk op de trottoirs. Om het straatbeeld nog verder te verle vendigen werden op diverse plaatsen tonnen geplaatst met bloemen en planten. In een hoekje kwam een bank te staan met een tafel. Bovendien werd er een berbecue bijgebouwd. Dezer dagen werden de werk zaamheden, die steeds in de vrije uren werden uitgevoerd, afgerond. De bewoners van de Brandewijnsgracht besloten vrienden en kennissen uit te nodigen voor een straatfeestje dat afgelopen zaterdag werd gehouden. Een van de bewo ners: „We hebben met ons plan aan andere Leidenaars willen tonen dat er met een klein beetje geld, en een stuk enthou siasme veel aan de woonomge ving te verbeteren valt. We heb ben ook de afgelopen jaren ge merkt dat er van de kant vain de gemeente erg veel medewer king wordt verleend. Veel steun bij ons plan hebben we gekre gen van afdelingen bestratin gen en de plantsoenendienst. „Op de foto: het straatje gezien vanaf de doodlopende kant. Bewoners zijn bezig om de bloemen en planten te verzor gen. Eerst toelichting directeur LEIDEN - Op zijn vroegst over veertien dagen zal de gemeenteraad beslis sen over de renovatie en uitbreiding van een aantal paviljoens van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Op initiatief van wethouder Ooster man werd het desbetreffende voorstel gisteravond van de gemeenteraad sagenda afgevoerd. Dokter Mojet, directeur van Endegeest, heeft zich bereid verklaard, zo vertelde Oosterman, om aan de leden van de raadscommissie voor o.a. gezondheidszorg, de renovatieplannen nog eens toe te lichten. Met name enkele PvdA-raadsleden hebben hun twijfels over de wijze waarp de reno vatie, blijkens het voorstel van B en W, zal worden uitgevoerd. "Ik wil deze zaak graag nog eens in de vergaderingen van de PvdA en PPR/D'66 aan de orde stellen", zei wethouder Oosterman. "Ik stel prijs op een volledig begrip ten aanzien van de problemen". WD, CDA en SGP/GPV waren het niet eens met het uitstel. "Interne politieke twisten gaan de dienst uitmaken", zei Schoute (WD). Hij doelde daarmee op de tegenstelling die is ontstaan tussen enkele PvdA- raadsleden en wethouder Oosterman (PPR/D'66), die heeft gedreigd af te zullen treden, als het renovatievoorstel voor Endegeest niet wordt aange nomen. Meijer (PvdA) toonde zich daarentegen wel verheugd met het verschuiven van de datum waarop het voorstel door de raad zal worden behandeld. "Wij stellen het zeer op prijs dat wethouder Oosterman de heer Mojet bereid heeft gevonden te willen proberen twijfels bij mijn fractie weg te nemen". Oostermans voorstel tot uitstel werd met 20-13 door de raad aangenomen. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON VAN TONGEREN Voor 'n charmant kapsel. Doezastraat 13, telefoon 123666 Levendaal 104, telefoon 123612 LEIDEN - PV "De Rijnklievers" hield een wedvlucht vanaf Eindho ven met 315 duiven. De uitslag was: 1,3,5,8,10 Gebr. Kok, 2,7,9, Gebr. Hoogervorst, 4,6, P. v. Griensven. LPV "De Snelvliegers" vloog met 351 duiven vanaf Strombeek. De uitslag: 1,4,7, M. de Lange en Zn. 2,3 F. Compier, 5. F. Jansen, 6,8, J Degen en Zn. 9,10. Comb. Montan- je. PV "Het Oosten" vloog met 258 duiven vanaf Strombeek. De uit slag: 1,3,5,6,7, C. Gijsman, 2. J. v Polanen, 4. H. v. Klaveren, 8,10, I de Wolf, 9. W. Gijsman. Voor meer Leids nieuws zie pag. 10 LEIDEN - Visvereniging 'Hengel sport" viste een wedstrijd in het Oegstgeesterkanaal. De uitslag was: 1. Verstraten sr. 33 st (2380 gr) 2.1. Masurel 27(1570), 3. T. Blansjaar 25(1500), 4. A. Sinteur 17(1380), 5. W. v. Westbroek 19(1310), 6. A. v.d. Bos 17(1280), 7. R. v. Egmond 14(1220), 8. T. Smit 18(1080), 9. Verstraten jr. 16(1010), 10. P. Devilee 16(980). LEIDEN-De 15de Leidato, die van 10 tot en met 19 september wordt gehouden in de Leidse Groenoord- hallen, is de grootste huishouds- how die ooit in de sleutelstad werd gehouden. Buiten de Groenoord- hallen worden nog twee houten ge bouwen neergezet, waarmee de to tale oppervlakte van de Leidato wordt gebracht op 13.800 vierkante meter. Voor deze derde lustrum- show hebben zich 159 standhou ders ingeschreven met een kleine 300 stands, die bemand zullen wor den met naar schatting 1000 mede werkers en medewerksters. Een van de grote attracties van de 15de Leidato wordt de 4000 vier kante meter die gereserveerd is voor het wonen en leven. In deze speciale ruimte wordt onder meer aandacht besteed aan renovatie en woningverbetering, de mogelijk heden van reizen per auto en de spoorwegen, meubels, tapijten, ra dio en tv, en keukenapparatuur. Verder is er op de Leidato een doe- het-zelf-shop. wordt er aandacht besteed aan de Taptade 1976 door de majorettes van "Fourty Four Degrees" en worden in het restau rant modeshows gegeven door mannequins van Peek en Cloppen- burg. Voorlichting wordt op de lustrum-Leidato gegeven door on der meer de Leidse Reddingsbri gade, de dierenbescherming en de dierenhulpdienst, het Leger des Heils, de Esperantisten, de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen, de Rijks- en gemeentepolitie en de Europese beweging. Acties zijn er ook: zoals die voor het behoud van het orgel van de Harte- brugkerk via de verkoop van een grammofoonplaat, en de atletiek vereniging De Bataven die de aan dacht vestigt op de slechte conditie van de sintelbaan in de Leidse Hout. Ton Menken is er aanwezig met een mini-ijsbaan vooruitlo op de Leidato is ook ruimte gere serveerd voor een tentoonstelling van zondagsschilders en naaldsier kunst. Tenslotte is er in de Groe- noordhal door ontwerper Joop Vis ser een fraaie entree gemaakt waar een aantal zoetwater- en zeeaquaria staat opgesteld.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3