Feyenoord geen 'trotse leider' van eredivisie Haarlem laat het initiatief aan Ajax en wint met 2-0 Topscorers Spel bedroevend slecht NEC HAALT OOK TEGEN FC TWENTE FORS UIT Aktie Argentinië MAANDAG 30 AUGUSTUS 1976 SPORT SPORT EREDIVISIE FC Den Haag - Eindhoven 1-1 PSV - Sparta 2-0 Haarlem - Ajax 2-0 AZ'67 - NAC 4-1 De Graafschap - FC VW 0-1 NEC - FC Twente 4-0 Roda JC - FC Utrecht 1-1 FC Amsterdam - Telstar 1-1 Feyenoord - Go Ahead Eagles 3-1 Feyenoord 3 3 0 0 6 8-1 Roda JC 3 2 1 0 5 4-2 NEC 3 2 0 1 4 11-2 Haarlem 3 2 0 1 4 7-2 PSV 3 1 2 0 4 5-3 Ajax 3 2 0 1 4 4-2 Den Haag 3 1 2 0 4 4-3 AZ'67 3 1 1 1 3 5-5 Eindhoven 3 0 3 0 3 3-3 Eagles 3 11113 2-3 Graafschap 3 1 0 2 2 3-3 Twente 3 1 0 2 2 4-5 Utrecht 3 0 2 1 2 3-5 Amsterdam 3 0 2 1 2 3-7 NAC 3 1 0 2 2 3-7 VW 3 1 0 2 2 3-9 Telstar 3 0 12 1 2-5 Sparta 3 0 12 1 1-7 Excelsior - Vitesse 2-3 FC Dordrecht - PEC Zwolle 0-2 Heracles - Volendam 1-2 Willem II - SC Amersfoort 4-1 FC Groningen - Fortuna SC 2-0 Heerenveen - FC Den Bosch 1-0 Wageningen - Helmond Sport 2-0 FC Vlaardingen - Cambuur 2-1 MW - Veendam 2-1 MW FC VI aard. Volendam Vitesse FC Gron. PEC Zwolle Den Bosch Veendam Cambuur Heerenveen Fort. SC Wageningen Dordrecht Willem II Helmaonsd 3 Excelsior Heracles SW Amersf. 3 3 0 0 6 4-1 3 2 1 0 5 6-4 2 2 0 0 4 6-3 3 2 0 1 4 9-2 3 1 2 0 4 5-3 3 1 2 0 4 5-3 3 1113 5-2 3 1113 7-5 3 1113 4-4 3 1113 2-2 3 1113 4-5 2 10 12 3-2 2 10 12 1-2 3 1 0 2 2 8-10 0 2 1 2 2-4 3 0 12 13-6 3 0 12 1 3-10 2 0 0 2 0 1-3 2 0 0 2 0 2-9 Robbie de Kip (links) mist een unieke kans op 3-0. Trainer Hughes rechtsis daar niet rouwig omDolblij neemt hij de 2-0 zege in ontvangst. 1. Hans Posthumus (NEC) 4. 2. Arnold Mühren (FC Twente) en Schneider (Feyenoord) 3. 4. Perazic (Den Haag), Kseuz (Feyenoord), Hazelhekke (Graaf schap), Van de Berg (Haarlem), Van der Kuylen (PSV), Dahlqvist (PSV), Kila (Den Haag), Strik (Eindhoven), De Kip (Haarlem), Meijers (NEC), Peters (NEC), Nan- ninga (Roda JC) en Van Veen (Utrecht) allen twee doelpunten. Hans Posthumus. HAARLEM - Haarlem heeft gisteren pijnlijk aangetoond waar dit seizoen de zwakte van Ajax gezocht moet worden, zoals vorige week tegen AZ bleek waar de sterke kant van het Ajax a-la-Ivic ligt. Die sterke kant, het spelen op de counter via een zorgvuldig ingestu deerde uitverdedigingstaktiek heeft Ajax tegen Haarlem niet kunnen gebruiken, want Haarlem-trainer Hughes had zijn siscipelen discipelen strikte opdracht opdracht ge geven het maken van het spel aan de voormalige topclub uit De Meer over te laten. Dat, zo wist Hughes van zijn vorige week in Alkmaar aanwezige spion Jan Fransz, kan het hui dige Ajax nu eenmaal niet. Hughes had gelijk. Haarlem liet de Ajacieden komen en ving de aanval rustig bij het eigen straf- schppgebied op Geels richtte daar niet uit tegen de veel lan gere Huyg. Het Amsterdamse gevaar Ling probeerde het na een ontmoedigende start op rechts tegenover Beer Wentin k maar op het meer vertrouwde Wentink hij overigens ook niets had in te brengen tegen Cees de Vries. Het gevaar moest komen van de middenvelders, maar Schoena ker had de handen vol aan Wildbred en Johan Zuidema en Notten hadden een overduide lijke off-day. Ajax liet Haarlem op zijn beurt ook ongehinderd het Amster damse strafschopgebied nade ren en vooral Abe van der Ban stichtte daar met stortnachtige solo's nogal wat gevaar. In de 24e minuut schoof De Kip de bal langs een kansloze Schrij vers en even later werd Van der Ban in eén van zijn solo's op on rechtmatige wijze ten val ge bracht door Van Dord De door scheidsrechter De Bruin toege kende strafschop was geen probleem voor Cees de Vries. In de tweede helft bleeft Ajax onmachtig het spel te maken en Haarlem hield zich net zo strikt aan Hughes' opdrachten als in de eerste speelhelft. Haarlem speelde het, Ivic zie het zelf, tak- tisch erg slim en ook de tot middenvelder omgetoverde Zuidema gaf het na de wed strijd zelf toe, "wat we wilden kon gewooon niet omdat Haar lem zich niet liet lokkenDe eerste overwinning van Haar lem op Ajax in de geschiedenis van de ererdivisie was daarmee een feit. ROTTERDAM - Feyenoord leider in de eredivisie. Maar de Boskov- brigade kan men moeilijk als een „trotse leider" betitelen. Bij het geen Feyenoord tot op heden op eredivisie-niveau heeft laten zien, zit immers bedroevend weinig om trots op te zijn. Natuurlijk, de pure chauvinisten, de fanatieke fans die met Feye noord opstaan en ermee naar bed gaan, juichen het uit. "Zes punten uit drie wedstrijden, m'n liefje wat wil je nog meer". Zij zijn gelukkig. Logisch. Maar de werkelijke voetballiefheb bers verlieten gisteren weer hoofd schuddend - en ver voor het laatste fluitsignaal - de Kuip. Zij redene ren bedroefd: waar is de tijd geble ven dat Feyenoord nog raspaardjes telde en niet - zoals tegenwoordig - louter uit werkpaarden bestaat. Dat gedeelte van het legioen ziet de toekomst somber in. Zéér begrijpe lijk. Het huidige Feyenoord. Geen greintje fantasie, geen enkele artis ticiteit in de ploeg. Dit Feyenoord moet het hebben van zwoegen en zweten. En er wórdt gezwoegd, er wórdt gezweet. Opperbevelhebber Vujadin Boskov na de winst op de Go Ahead Eagles: "Slecht ge speeld, maar iedereen heeft er kei hard voor gewerkt en dat is toch een pluspunt". Redelijk Alleen in de eerste tien minuten liet Feyenoord nog redelijk spel zien. Al vlot viel het eerste doelpunt. Na een pass van Martien Vreijsen schoot doordouwer Nico Jansen (gisteren overigens beslist niet slecht) hard en via de paal in: 1-0. Héél Go Ahead protesteerde even wel fanatiek tegen Feyenoords eer ste succes. Dat viel te begrijpen. Nico Jansen leek immers buiten spel te staan, toen hij de pass van Vreijsen ontving. Scheidsrechter Beukman evenwel "Mijn grens rechter stak de vlag niet omhoog, dus wees ik naar het midden". Die grensrechter, de heer Biemans, blunderde in de 33ste minuut evenwel opnieuw. Na een prachtig passje van Wim Jansen scoorde Theo de Jong beheerst. Terwijl De Jong de sterke doelman Jan En deman het nakijken gaf, staken en kele Deventerspelers echter pro testerend de arm omhoog. Grens rechter Biemans voldeed keurig aan hun wensen en stak - volledig ten onrechte - de vlag de lucht in. Buitenspel. Minutenlang klonk er geloei in de Kuip. Scheidsrechter Beukman werd er nóg zenuwachtiger door en ging zeldzaam merkwaardige beslissin gen nemen. Hij noteerde verder Stef Walbeek - wegens het weg schoppen van de bal terwijl het spel dood was - en dat was een streng besluit. De reactie van Walbeek (hij kreeg een vrije trap tégen in plaats van méé) viel immers te begrijpen. Tussen de bedrijven door werd Go Ahead Eagles sterker. Stef Wal beek: "Vroeger dwong Feyenoord altijd een tegenstander zijn spel op. Of je wilde of niet, Feyenoord dic teerde het voetbal. Maar nu waren wij toch grote periodes van de wed strijd aan de bal; maakten wij de dienst uit". Terecht Terecht kwamen de Eagles tens lotte langszij. Nadat de goed spe lende Vuskovic de bal op de lat had gemikt - een fraaie lob over de ver voor zijn doel staande Treytel - wrong Hendriks zich in de veertig ste minuut handig langs Van der Korput en scoorde vlot 1-1. Toch kon Feyenoord nog met een voorsprong gaan theedrinken. In de 44ste minuut werd het 2-1. Een Nico Jansen in de tang. Uit de voor dit staaltje 'vrije worstelen' toegekende vrije trap scoorde Dick Schneider 2-1 doelpunt, waarbij arbiter Beukman opnieuw een hoofdrol speelde. Hij trapte in een geintje van Nico Jan sen en gaf Feyenoord op de rand van het Deventer strafschopgebied een vrije trap mee. Dick Schneider, uitgerekend de zwak spelende Schneider, schoot uit die vrije trap knap raak. Stef Walbeek: "Maar dat Nico Jan sen een vrije trap méé kreeg, was een schandaal. Juist hij maakte een overtreding. Teun Kist was eerder bij de bal en Jansen duwde hem weg". Na de rust bleef Feyenoord zwak acteren. Vujadin Boskov: "Maar al voetbalden we slecht, we wisten toch maar een flink aantal kansen te creèren". Uit een van die moge lijkheden wist Nico Jansen er bijna 3-1 van te maken. Een solo van hem lukte wonderbaarlijk goed, waarna Lodeweges te grof ingreep. Nico Jansen horizontaal, de bal terecht op de witte stip. Vanaf elf meter maakte Dick Schneider daarop zijn tweede en Feyenoords derde goal Toen Feyenoord op twee doelpun ten afstand van Go Ahead was ge komen, zat Jan van Deinsen over igens al in de dug out. Vujadin Bos kov had hem gewisseld met Jan Verheijen. De Joegoslavische trainer "Van Deinsen wilde zich tegen zijn oude club té nadrukke lijk waarmaken. Al geef ik toe, met die wissel gingen we er niet erg op vooruit". Mogelijkheden Dat was zo. Want Jan Verheijen mag dan erg op Willem Nijholt lij ken, hij heeft minder techniek. Overigens kreeg Feyenoord toch nog enkele mogelijkheden om de score te verhogen. Maar op goede inzetten van Kreuz - werkelijk, een echte middenvelder is hij niet - en Nico Jansen verrichtte doelman Endeman enkele prachtige reddin gen. Het was evenwel terecht dat Feyenoord niet verder uitliep, want dit Go Ahead had immers geen gro tere nederlaag verdiend. Vujadin Boskov over de Eagles: "Deze ploeg vormde een positieve verrassing voor mij. Een veel beter elftal dan Telstar". Hans Salfischberger - Sparta zou hem nog best kunnen gebruiken -: „Feyenoord viel me erg tegen. Ze werken hard, maar er zit geen geestdrift in het spel". Aardig getypeerd van die Salfisch berger. Als er, na drie wedstrijden spelen, één ding duidelijk is geworden dan is het wel dit: het wordt een hele ge kke competitie waarin allerlei rare dingen staan te gebeuren. PSV ver liest punten, Ajax gaat de boot in en wij staan dan wel aan kop, maar vraag niet hoe dat gegaan is. Moei zaam,uiterst moeizaamAjax heeft geen vedetten meer, bij PSV zeggen ze dat ze die nooit hebben gehad en ook bij ons lopen ze momenteel niet rond. Het is werken en nogeens werken geblazen. Alle raffinement is weg en de op papier mindere go den hebben dat drommels goed in de NIJMEGEN - NEC heeft voor de tweede keer in vier dagen voor een geweldige stunt gezorgd door na FC VW (7-1) nu FC Twente met grote cijfers terug te wijzen. De Nijmegenaren wonnen de ooste lijke derby tegen de FC Twente met 4-0. Drie doelpunten werden reeds voor rust gemaakt. De Nijmeegse ploeg kreeg in de eerste drie minu ten te maken met een FC Twente dat zeer zelfbewüst optrad en via Arnold Mühren eigenlijk al had moeten scoren. De Enschedese middenvelder faalde echter van dichtbij. Kort daarop kwam de thuisclub aan het eerste doelpunt toen Sije Visser - overigens in buitenspelsi tuatie - door mocht gaan van scheidsrechter Corver en vervtfl- gens Hoogendoom een niet te mis sen kans bood. FC Twente raakte door deze tegenslag zodanig van de kook dat NEC simpel kon door gaan. De gasten wilden te gehaast de achterstand ongedaan maken en dat stelde NEC, dat FC Twente het spel rustig liet maken, via Posthu mus in staat op 2-0 te komen. Jan Peters tilde NEC vijf minuten voor rust uit een rush vanaf de midden stip naar 3-0 waarna na de hervat ting Meijers na aangeven van Pe ters voor 4-0 zorgde. NEC blies daarna duidelijk stoom af en FC Twente mocht het spel maken. De gasten kregen ook enkele moge lijkheden maar toen ontbrak elke overtuiging in de ploeg. Ook Frans Thijssen was tegen zijn oude club niet in staat het zelfvertrouwen in de Twentse formatie te herstellen. NEC kreeg in de tweède helft via Posthumus, De Neeling en Meijers nog goede mogelijkheden verder weg te lopen van FC Twente. Het bleef echter bij de ene treffer van Wim Meijers na aangeven van Jan Peters. Meijers en De Neeling trof fen in het tweede bedrijf bovendien nog lat en paal. NEC-middenvelder Hulshoff kreeg van scheidsrechter Corver de gele kaart omdat hij Arnold Mühren te onbesuist aanviel. gaten. Zo frank en vrij als Go Ahead Eagles gisteren tegen ons speelde heeft die ploeg nog nooit ge daan. Het enige wat Feyenoord momenteel nog aan de positieve kant van de score brengt is routine. En inzet natuurlijk, want de jon gens beseffen drommels goed - Bos kov blijft daar op hameren - dat deze factor momenteel doorslagge vend is. Het mooie van het voetbal is er af. De enige vedette die in Neder land nog rondloopt is Jantje Peters, dat heeft iedereen gisteren weer kunnen zien. We zullen in Neder land hard moeten werken om inter nationaal mee te blijven tellen. Al geloof ik, dat ook in andere landen het spelpeil zakt. De periode van de groten" als Keizer, Van Hanegem, Beckenbauer en Netzer is definitief afgesloten. Om nog even terug te komen op die zware geldboete die ik gekregen heb: betaald heb ik nog steeds niet. Ik vind de straf, naar aanleiding van dat interview waarin ik zei, dat Brox geen verstand van voet ballen had, in geen enkele verhou ding staan met de overtredingIk heb al contact gehad met het hoofd bestuur en er zal nog een gesprek komen. Ik vind,dat je als voetballer net zo goed als ieder ander het recht hebt om voor je mening uit te ko men. Als ik slecht voetbal heeft ie dereen kritiek, maar als ik eens een keer vind, dat iemand het niet best gedaan heeft moet ik mijn mond maar houden. Toen ik op het matje werd geroepen kwamen ze nota- bene met een hele stapel knipsels van deze rubriek om te bewijzen, dat ik wel verschillende malen over de schreef ben gegaan. Dat is toch te gek Wim Rijsbergen o BUENOS AIRES - De Argentijnse voetbalbond zal een einde maken aan de uittocht van topspelers, die het land verlaten om elders hun brood te verdienen. De Argentijnse bond vreest moeilijkheden met de nationale selectie voor het wereld kampioenschap 1978, dat in eigen land zal worden gehouden, nu een aantal spelers (waaronder vier in ternationals) een contract heeft ge tekend in het buitenland.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9