Grondwet Koeweit buiten werking Fahmi stuurt uitnodiging Spanje genoemd in Lockheed-schandaal Bisschop DrieAmerikanen door terroristen in Iran gedood rra Parlement ontbonden Geslaagde vlucht uit DDR ide'wet VREDESMARS Lefebvre droeg mis toch op Spoedbijeenkomst over top Libanon ZUID-AFRIKA ZAL TOEGEVEN" MAANDAG 30 AUGUSTUS 1976 „Ik begrijp het niet meer' MADRID (AFP) - Spanje, Zuid-Afrika en Nigeria, zouden ook betrokken zijn geweest bij het strooien met steekpenningen door de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed. De correspondent in de Verenigde Staten van het Madrileense blad "Yadie deze mededeling zegt ontleend te hebben aan bronnen die in nauw contact staan met de Amerikaanse senaatscommissie die een on derzoek in het Lockheed-schandaal instelt, meldde gisteren dat wat Spanje betreft de zaak zich heeft afgespeeld in de driehoek Zuid-Afrika, Spanje, Nigeria, waarbij het ging om een grootscheepse internationale operatie van verkopen en "commissies". De centrale figuur zou daarin zyn geweest een mysterieuze contactpersoon, die John Nash wordt genoemd en die verkoopagent van Lockheed in Zuid-Afrika was. Het fi nanciële gedeelte van zijn transacties liep via banken in Zwitserland en Liechtenstein. Volgens de correspondent van "Ya" zijn de volgende "commissies" uitbetaald: Zuid- Afrika 7.8 mihoen dollar, Nigeria 3.1 miljoen en Spanje 1.1 miljoen. Lockheed zou met Zuid-Afrika contracten hebben afgesloten ter waarde van 102 mil joen dollar voor de levering van Hercules- vliegtuigen. De transactie met Spanje ver tegenwoordigde een waarde van 17 miljoen en die met Nigeria 39 miljoen. Zy liepen via rekeningen in Zwitserland en Liechtenstein en daar onder de namen "Astravia en "Techninter" opererende fir- John Nash zou ook de naam "Astra aircraft corporation" hebben gebruikt, een van de firma's die banden onderhield met "Lock heed es Svionica" in Madrid. De Amerikaanse onderzoekers zouden deze zaak nog niet officiéél openbaar hebben gemaakt omdat de in hun bezit zijnde dos siers nog zeer ondoorzichtig zijn, hoewel men de draad heeft kunnen volgen tot aan het uitdelen van "commissies", aldus Ya Het dagblad "El Pais" oefende gisteren kri tiek op het feit dat de Spaanse regering weinig belangstelling toont deze zaak uit de doeken te doen, hoewel zij al meer dan een half jaar geleden werd ontdekt. Engeland "Bespottelijk" was zaterdag de reactie in Londen op een bericht in de Sunday Ex press volgens hetwelk Ernest Hauser, ex- Lockheedman voor Europa, heeft gezegd dat een lid van het Britse kabinet drie jaar geleden 1 miljoen dollar van Lockheed zou hebben gekregen. Het betrof smeergeld om de verkoop van 50 vliegtuigen van het type "Tristar" te bevor deren, aldus Hauser volgens de Sunday Ex press. Hauser heeft de naam van de betrok ken minister niet kunnen noemen "omdat ik geen bewijzen heb, maar wel weet wat zich heeft afgespeeld". Een Labourafgevaardigde in het Lagerhuis, Gwilvn Roberts, heeft premier James Cal- laghan gisteren gevraagd een officieel on derzoek naar de in de "Sunday Express" geuite beschuldigingen in te stellen. Hij zei niet te geloven dat er iets van waar is. maar dat een onderzoek in het belang is van de goede naam van alle politici. Italië Een communistische senator in Italië heeft zaterdag verklaard dat verscheidene oud ministers die bij de Lockheed- steekpenningenzaak waren betrokken, en kele dagen voor de verkiezingen van 20 juni zouden worden aangehouden, maar dat par lementaire commissie van onderzoek tens lotte besloot de arrestaties niet door te laten gaan. Senator F. d'Angelosante, lid van de com missie van onderzoek naar het Lockheed- schandaal, zei in een gesprek met het blad "Republica", dat men de oud-ministers in de nacht van 16 juni had willen aanhouden. "Wij hebben bewijzen van corruptie, maar er was een politieke blokkering, elf (christen-democraten en sociaal democraten) tegen negen stemmen en er is niets gedaan", aldus de senator. De onthullingen van Angelosante zijn tegengesproken door een ander lid van de commissie van onderzoek, een sociaal democraat, die de uitlatingen "feitelijk on juist en naar bewoording onaanvaardbaar" noemde. KOEWEIT(DFP/UPI) - De heerser van Koeweit heeft gis teren de grondwet buiten werking gesteld, het ontslag van FORESTHILLS-JohnKennedyenzijnzusCarolinekijkensamen het kabinet aanvaard en het parlement wegens „onbe- 1^edstTV^^1 in h.et R°be.rt F Kennedy Toernooi, een evenement dat Fnre>ct Hil/c kwaamheid ontbonden. i het Robert F. Emir Sabah el Salim el Sabah digde drie besluiten uit, waarv een de 14 jaar oude grondwet bui- j ten werking stelten een commissie I in het leven roept om een aantal ar tikelen te herzien. Een ander be sluit stuurt de vijftig leden tellende nationale vergadering, het parle ment, naar huis en hevelt haar be voegdheden over naar het staats hoofd en de regering. TRAVEMUENDE - De Zweedse veerboot Prinsessa Brigitta is giste ren de haven van Travemuende binnen gelopen met drie Oostduit sers aan boord die van een boei in de Oostzee waren gehaald. Een van de vluchtelingen - de Westduitse autoriteiten willen hun namen niet vrijgeven - zei dat zij gedrieën, een vrouw en twee man nen, zaterdag met een tweeper soons rubberbootje met buiten boordmotor op weg waren gegaan naar het westen. Na drie kwartier viel de motor uit, maar de wind was gunstig en blies hen steeds verder westwaarts, tot deze uitgroeide tot een storm, waardoor zij zich gedwongen zagen zich aan een lichtboei vast te klam pen. Na drie uur lang heen en weer ge slingerd te zijn, onopgemerkt door verscheidene voorbijvarende schepen, werden zij tegelijkertijd opgemerkt dcor een Zweedse veerboot en een Sowjet- vrachtschip. De vluchteling zei dat beide sche pen kwamen aanvaren om hen te redden, maar de Prinsessa Brigitta verhoogde haar snelheid en kruiste voor het Russische schip langs, waardoor dit gedwongen was te zwenken. SOWJET-UNIE ACHTER LIBIË MOSKOU (Reuter) - De Sowjet- Unie heeft zich gisteren opgesteld achter Libië en verklaard dat Egypte in zijn conflict met dat land schade toebrengt aan de Arabische zaak. Het persagentschap Tass ver spreidde een artikel in het Sowjet- russische partijblad Prawda over de gespannen betrekkingen tussen Egypte en Libië. "Progressieve kringen" zouden alle steun moeten geven aan Libië, al dus de Prawda, "opdat het imperia lisme niet opnieuw schade berok kent aan de zaak van de Arabische eenheid". Forest Hills werd gehouden. De baten komen ten goede Kennedy Memorial. De regering diende tegelijkertijd De kinderen van de vermoorde president Kennedy waren met hun moeder haar ontslag in, hetgeen door de Jacqueline Onassis en Ethel Kennedyde vrouw iian de overleden Robert emir werd aanvaard Het kabinet Kennedy, naar Forest Hills gekomen om de krachtmeting tussen politici, stond onder leiding van kroonprins artiesten en sportlieden bij te wonen Sjeik Jaber el Achmed. De emir heeft hem verzocht een gering samen te stellen. In het derde decreet wordt drongen op amendering van de wet voor de pers en andere publikaties. Het geeft het kabinet volmacht elke publikatie te verbieden die „strij dig is met het nationale belang" of die financiële steun van andere landen krijgt. Kroonprins Sjeik Jaber el Achmed verklaarde in de brief waarin hij het ontslag van zijn kabinet indiende dat de reden van die stap is „het gebrek aan samenerking tussen de uitvoerende en wetgevende orga nen in Koeweit"(regering en par lement). Koeweit, een land met circa 930.000 inwoners, ligt aan de Perzische Golf. Het grenst verder aan Iran, Saoedi-Arabië en Irak. Conservatief als derde kandidaat in Amerika CHICAGO (Reuter/UPI) '- Ex- gouverneur van Georgia Lester Maddox is aangewezen als presi dentskandidaat van de Ameri kaanse onafhankelijke partij (AIP), verdediging1 welke de Amerikanen een ultra conservatief alternatief biedt voor de Republikeinse kandidaat, pre sident Gerald Ford, en de Demo cratische gegadigde, Jimmy Carter. Dit gebeurde op de conventie van de AIP in Chicago. Maddox, Carters voorganger in Georgia, won de presidentskandi datuur al in de eerste stemmings ronde. De AIP is in de verkiezingsperiode van 1968 opgericht door George Wallace, gouverneur van Alabama. Wallace kreeg bij die verkiezingen vijf zuidelijke staten achter zich. Van Maddox, voorvechter van ras senscheiding, wordt ook verwacht dat hij het goed doet in het zuiden Daarmee zou hij waardevolle stemmen kunnen wegtrekken van zowel Ford als Carter. De 60-jarige Maddox werd in het midden van de jaren zestig bekend, toen hij een houweel gebruikte om negers uit zijn restaurant te hou den. Zijn politiek omvat ondei meer een vrijwillige rassenschei ding in de VS, de verwijdering van minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, en een voortgezet blank bewind in Zuid-Afrika en Rhodesie. LILLE - Mgr. Marcel Lefebvre, de 71-jarige Franse rk aartsbisschop die door de paus van zijn afribte- lyke functies werd ontheven omdat hij de besluiten van het tweede Va ticaans concilie niet wil nakomen, heeft gisteren in een sporthal in Lille (Rijssel) toch een traditionele Latijnse hoogmis opgedragen. Hiermee riskeerde hij zyn excom municatie. Vrijdag had het Vati- caan een laatste beroep op hem ge daan. "Verbreek de keten die een vreemde en vijand van de kerk van u maakt", schreef de paus. De mis ging door ondanks een tele fonische bomdreiging. De 6000 aanwezigen applaudisseerden toen de aartsbisschop binnenkwam, een aantal priesters uit Europa en de Ver. Staten assisteerde hem bij het opdragen van de mis. In zijn preek zei Lefebvre dat de vruchten van het concilie zeer bit ter zijn. Eenheid tussen de kerk en de vrijzinnige opvattingen noemde hij overspel. En uit dat overspel kunnen alleen maar bastaarden voortkomen: bastaard-riten, bastaard-sacramenten, enzovoort. "Wij zijn geen commandotroepen", riep de tengere, grijze bisschop uit, moeten doorgaan met de geloof'. Over zijn mogelijke excommunicatie zei hij later "Het is mogelijk. Ik be grijp het niet meer. Er is iets in de kerk veranderd". Zeer ernstig Paus Paulus heeft gisteren zyn Mgr. Lefebvre. diepe teleurstelling uitgesproken over het doorgaan van de oude mis De dienst in Lille noemde hij een zeer ernstige uiting van een op standige en tweedracht-zwaaiende houding tegen de onschendbaar heid van de kerk De rooms-katholieken in Rome ba den gisteren, als antwoord op de omstreden mis, voor de paus, voor de eenheid van de kerk en voor be kering van de dwalenden. Engelse bladen hebben gisteren al commentaar gegeven. Zo schreef de Daily Telegraph dat het moeilijk is, geen bewondering voor Lefeb vre te hebben. Excommunicatie zou een daad van opperste dwaas heid kunnen zijn. Zij is er niet voor radicale priesters die beweren dat er overeenkomst bestaat tussen Je- De krant veronderstelt dat grote aantallen Lefebvre steunen omdat zij het latijn verkiezen boven de landstaal. De Daily Mail schreef, dat het protest van Lefebvre meer is dan een pleidooi voor de Latijnse mis. "Het is een volwaardige op stand tegen elk nieuw initiatief in de kerk. Lefebvre protesteert tegen de "protestantisering" van de kerk". The Scotsman typeerde de verzoenende reactie van de paus als verstandig staatsmanschap. Wijzigingen Emir sjeik Sabah nam het bestuur in 1965 over na de dood van zijn oudere broer. Kroonprins Jabir is sindsdien steeds premier geweest. Hij wijzigde verscheidene malen zijn regering, de laatste maal in fe bruari 1975. Koeweit is een van de grootste olie producenten, de zesde op de we reldranglijst. Het was vroeger een Brits protectoraat dat vijftien jaar geleden volledig onafhankelijk werd. Het Egyptische dagblad Al Achbar waarschuwde Koeweit gisteren in een hoofdartikel dat het, na Liba non, gevaar loopt het slachtoffer van samenzweringen te worden. Ik waarschuw de pers in Koeweit tegen de ernstigst mogelijke toe komst, een lot dat hetzefde is als wat in Libanon gaande is. Alle aanwijzingen duiden er op dat de volgende ronde van sabotage in Koeweit zal plaatsvinden", aldus de hoofdredacteur van het blad, Moessa Sabry. BELFAST - Katholieken en protes tanten - meest vrouwenen kinderen hebben zaterdag in het Noordierse Belfast een demonstratie voor de vrede en tegen de terreur gehouden Ook in Dublin hebben naar schat ting 45.000 vrouwen voor vrede in Noord-Ierland gedemonstreerd uit solidariteit met vrouwen in Belfast. Niettemin is in Glengormly bij Bel fast zaterdagavond een bom ont ploft. Zesentwintig stamgasten werden gewond, van wie vier ern stig. Tegen links In diplomatieke kringen vermoedt men dat de heerser van Koeweit waarschijnlijk iets heeft willen doen tegen een groeiende invloed van links. Men herinnert eraan dat de regering van Koeweit vorig jaar een plaatselijke cel van de Arabi sche communistische organisatie oprolde, een ondermijnende bewe ging die ook vertakkingen heeft in Libanon en Syrië. De emir zei dat de volksvertegen woordiging had geprobeerd' „het den volk af te breken, te verdelen e verwarring te brengen". Geen de doelstellingen van het volk bereikt en aan zijn behoeften was CAIRO (UPI/AFP) - De zullen dan een datum secretaris-generaal van de Arabi- moeten vaststellen sche Liga, Machinoed Riad, heeft de Arabische ministers van Buiten landse Zaken uitgenodigd vooreen spoedbijeenkomst in Cairo woens dag aanstaande. De bewindslieden LONDEN (Reuter) - Negenender tig mensen zijn zaterdag om het le ven gekomen door het verongeluk ken van twee Amerikaanse mili taire transportvliegtuigen type C-141 Starlifter. Beide toestellen waren opgestegen van de basis Ma- guire in New Yersey. Achttien inzittenden verloren het leven in een bietenveld in oost- Engeland. Het waren alle inzitten- ;n Starlifter die op weg de Amerikaanse basis Mildenhall in Suffolk. De andere machine stortte bran dend neer aan de westkust Arabi sche topconferentie over het beëindigen van de Libanese burge roorlog die nu al 17 maanden duurt. De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken Ismail Fahmi heeft gisteren zijn twijfel geuit over de kans dat een dergelijke Arabi sche top zal welslagen. Hij zette plaats der leiding van Jasser Arafat r ten op de conferentie vertegen woordigd zijn, de deelnemers moeten al hun moette kaarten op de onderhandeüngsta- nister fel leggen en ze moeten niet probe ren de conferentie te gebruiken om tijd te winnen of hun eigen poli tieke belangen te verbeteren. De bemiddelaar van de Arabische reeks van voorwaarden uiteen die Liga, Hassan Sabri el Choli, meent naar zijn mening noodzakelijk zijn dat de situatie in Libanon verbetert om het succes van een top te waar- en dat alle partijen nu uitzien naar borgen. Mocht een topconferentie vrede Choli kwam gisteren in de immers mislukken dan zou dat vol- Syrische hoofdstad Damascus aan gens hem betekenen "of de verde- voor besprekingen over de Liba- ling van Libanon, de internationa- lisering van de Libanese kwestie of de vernietiging van de Palestijnse 7 bevrijdingsorganisatie". De voor waarden van Fahmi zijn: akkoord vooraf tussen de WINDHOEK (Reuter/UPI) - Ver- nese crisis en het doen van voorstel len ter beëindiging van de oorlog. De eerste functionaris die hij ont- is de vicepremier en mi- Buitenlandse Zaken Ab- doel Chaddam. "De situatie in Li banon verbetert en alle strijdende groeperingen zijn hoopvol over de toekomst", aldus Choli. Als rede nen voor deze hoop zag hij het op houden van het in het wilde weg beschieten van woongebieden, het feit dat de tijd naderbij komt dat Sarkis het Libanese president schap op zich neemt en de voorge stelde Arabische topconferentie. TEHERAN (UPI) - Iraanse terroris ten hebben zaterdag drie Ameri kaanse werknemers van een bou wer van militaire installaties op weg naar hun werk doodgeschoten, zo hebben materieel verklaard. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade heeft de dood van de drie mannen bevestigd, maar geen nadere bijzonderheden gegeven. Volgens de politie reden de drie Amerikanen naar hun werk, toen zij door een tweede auto tot stop pen werden gedwongen. Verschei dene personen waren vervolgens uit de tweede auto gesprongen en begonYien te schieten met pistolen en automatische wapens. De aan vallers hadden ongehinderd weg kunnen komen in het spitsuur- verkeer, aldus de politie. In mei 1975 hebben terroristen op identieke wijze twee Amerikaanse luchtmachtkolonels doodgescho ten. Een groep die zichzelf de "Iraanse volksstrijders- organisatie" noemde, zei destijds dat de kolonels waren gedood als vergelding voor vermeende Iraanse wreedheden tegen politieke ge vangenen. Deze organisatie ver dween vervolgens uit het nieuws maar werd opgevolgd door de "Is lamitische marxistische guerrilla strijders", die de verantwoorde lijkheid hebben opgeëist voor ter- reurgolven welke het land elke paar maanden overspoelen. De Iraanse regering heeft de am bassadeurvan de Verenigde Staten in Iran, Richard Helms, beloofd al het mogelijke te doen om de "terro risten" die verantwoordelijk zijn voor de moord op de drie Amerika nen te arresteren en te berechten Van zijn kant heeft de Sjah zyn "op rechte leedwezen" betuigd na de moordaanslag op de medewerkers van de Amerikaanse maatschappy "Rockwell International". In Iran bevinden zich ongeveer 24.000 Amerikaanse technici (bur gers en militairen). Ze houden zich bezig met het oefenen van de Iraanse strijdkrachten in het ge bruik van Amerikaans militair ma terieel en met het uitvoeren van in dustriële ontwikkelingsprojecten. niet beantwoord, aldus de heerser, Groenland, toen zij wilde landen op die verder verklaarde dat hij de be sluiten had uitgevaardigd „opdat wij onze democratie niet voor altijd zullen verliezen en opdat een sta bielere vrijheid heersen". basis Soendre Stroemfjord. Hier kwamen 21 mensen om. Zes inzit tenden overleefden het ongeluk. De inzittenden van dit toestel wa- ons land blijft ren Amerikanen, Denen en Groen- landers. strijdende partijen stand "of een soort formule waarbij de toestand voor een bepaalde pe riode wordt bevroren om de staats hoofden tijd te geven met succes te handelen", alle Libanese partijen, onder lei- ding van de gekozen president dë toekomst van "het.gebied, Elias Sarkis (die pas op 23 septern- wordt van gezaghebbende zijde ber in functie komt) en de PLO on- Windhoek vernomen. wacht wordt dat Zuid-Afrika een belangrijke concessie op het stuk van verkiezingen onder toezicht in Zuidwest-Afrika (Narrribië) zal doen om de nationalistische bewe ging Swapo ertoe te brengen deel te de besprekingen De regering van Zuid-Afrika is er constitutionele conferentie nu van overtuigd, aldus dezelfde Windhoek, zeggend dat het woordvoerder, dat een vreedzame verzameling stropoppen van de onafhankelijkheid het gebied slechts mogelijk is in samenwerking met de Swapo (Zuidwestafrikaanse volksorgani satie). Zuidafrikaanse regering" Aangenomen wordt dat Zuid- Afrika akkoord zal gaan met de aanwezigheid van waarnemers uit landen die niet direct bij het geschil over de onafhankelijkheid betrok ken zijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7