Woningen Leedewijk* onjuiste selectie? Officiële opening Randstad-veemarkt V oorzieningen voor voetgai iger en fiets MAANDAG 30 AUGUSTUS 1976 LEIDEN Besteding Fonds Bovenwijkse Voorzieningen LEIDEN - B en W van Leiden heb ben de commissie voor ruimtelijke ordening de plannen voorgelegd, die het èollege heeft gemaakt voor de besteding van het Fonds Bo- venwijkse Voorzieningen. Zoals wij reeds geruime tijd geleden be richtten zal uit het fonds een bedrag van 15 miljoen gulden beschikbaar worden gesteld voor projecten, die anders slechts zeer moeilijk gerea liseerd zouden kunnen worden. Zo zullen voor voorzieningen ten be hoeve van de fietsers en het open baar vervoer bedragen tot een to taal van 4,3 miljoen worden uitge geven. De plannen zijn: het maken van een fietspad vanaf zwembad "De Zyl" naar de Me- renwijk. Dit om de veiligheid van de vooral jeugdige bezoekers aan het zwembad te waarborgen. Men behoeft dan niet langer doorgaande wegen over te steken; DE verbreding van het Mare- dijkviaduct, het maken van een viaduct over of een tunnel onder de Gooimeerlaan nabij de Broekweg, alsmede een fiets-en voetpad vanaf de Gooimeerlaan naar de omgeving van het station. De nieuwe fiets- en voetgangersverbinding tussen Me- renwijk en het station wordt moge lijk omdat voor de aanleg van de Schiphollijn het spoorwegviaduct verbreed moet worden; EEN tunnel onder de Willem de Zwijgerlaan naby de Marnixstraat. Bij de behandeling van de begro ting dit jaar heeft de Leidse raad zich reeds in een motie voor de aan leg uitgesproken; HET MAKEN VAN EEN DUI KER ONDER DE SPOORLIJN Leiden-Haarlem in de gedempte Holle Mare. Dit als aanzet voor een fietsverbinding tussen de Meren- wijk en Oegstgeest. Het leggen van deze duiker is alleen mogelijk tege lijkertijd met de aanleg van de Schiphollijn; EEN tunnel onder de Hoge Rijn dijk ter hoogte van de Leiderdorpse brug. Deze tunnel is noodzakelijk in het kader van het fietspaden- plan; EEN tunnel onder de Veluwe- meerlaan nabij het Broekplein. Wanneer dat mogelijk is zal ook een tunnel onder de Ketelmeerlaan worden aangelegd als verbinding tussen de Horsten en de Rodes en het centrumgebied. Als deze tun nels er zijn is het college van me ning dat de verkeersveiligheid in de Merenwijk op redelijke wijze is verzekerd DE aanleg van vrije busbanen op het Levendaal en de Hoge Ryndyk. B en W denken aan de aanleg van geheel vrije busbanen op die routes die intensief door het opertbaar vervoer worden gebruikt. Ten aanzien van de fietsroutes zegt het college dat de voorbereidingen om te komen tot een provinciaal fietspadenplan zover gevorderd zijn dat met uitzondering van de hiervoor genoemde voorzieningen, de provincies daarin zal voorzien. Voor de aanleg van sportvelden in het ^irskwartier wordt 1,5 mil joen beschikbaar gesteld. Het re- creatiedeel van de Mors zal bestaan uit zeven voetbalvelden, twee half- verharde oefenvelden met de daar bij behorende kleedruimten en parkeerterreinen. Over de aanleg van een openluchtzwembad wordt nog gestudeerd. Van deze geplande voorzieningen zijn nu reeds aange legd 3 voetbalvelden. 1 half verhard oefenterrein, een kleedruimte en een parkeerterrein. De kosten wor den geraamd op 2,6 miljoen, waar nog de subsidies afgaan zodat 1,5 miljoen resteert. Um de binnenstad beter bereikbaar te maken zal ook een aantal voor zieningen worden gemaakt, die be kostigd worden uit het Fonds Bo- venwijkse voorzieningen. In het kader is het college van plan voet- gangers/fietsersbruggen aan te leg gen op de volgende plaatsen: over de Oude Vest ter hoogte van de Lijsbethsteeg; over het Galgewater ter hoogte van de v.d.Tasstraat met aanslui ting op het Noordeinde. Deze brug zal in verband met het scheep vaartverkeer waarschijnlijk voor zien moeten worden van een op- haalinrichting; over de Rijn ter hoogte van de Mandenmakersteeg. Hiermede kan de overbelasting van de Donker- steeg worden opgeheven; het maken van een voetpad tus sen de Burcht en het voormalige Van der Heide-complex met daarop aansluitend een brug over de Oude Rijn ter hoogte van de Dul- lebakkersteeg; Drie runderen werden zaterdagmiddag de Runderhal ingelaten, waarmee deze nieuwe accommodatie officieel was geopend. De dieren werden in hun onderkomen verwelkomd door de muziek van de Baker Street Jazzband. Op de foto links wethouder Van Aken en naast hem de heer De Zeeuw, directeur-generaal voor landbouw en voedselvoorzie ning. Lezingen Thomas van Aquino niet in aanmerking voor de woning, want zes maal 5400 gulden (de jaar- huur) is meer dan dertigduizend. Nu het omgekeerde: de subsidie wordt van de huur afgetrokken. De jaarhuur komt op (5400-1200) 4200 gulden. Zes maal 4200 gulden is 25.200 gulden. Waarmee de man met het inkomen van 24.500 gulden waarschijnlijk wel vooreen woning van 450 gulden in aanmerking komt. LEIDEN-Het r.k. dispuut Thomas van Aquino organiseert in het ko mende eerste semester een lezin gencyclus met als onderwerp „De christelijke visie op het gezin, in tegenstelling tot die van de marxis tische wereldbeschouwingen". Dit in het kader van de „lezingen voor stad en universiteit". Op maandag 11 oktober zal een Va ticaanse deskundige op het gebied van de gezinsproblematiek, de do minicaan Henri de Riedmatten, de christelijke visie uiteenzetten en verdedigen, waarbij hij ook zal rea geren op tegenwerpingen en vra gen. Een vervolglezing van de Fransman Ennemond Beth gaat over marxisme en gezin (10 no vember) en een derde voordracht (1 december) wordt gehouden door dr. Rendue uit Parijs. De lezingen worden gehouden in het academie gebouw aan het rapenburg en be ginnen om acht uur 's avonds. Pater De Riedmatten spreekt in het en gels, de beide andere sprekers in het frans, maar van tevoren zullen van de lezingen samenvattingen worden uitgereikt. De lezingen zijn overigens voor een ieder vrij toe gankelijk. Lezers schrijven Steenstraat LEIDEN - De gemeente Leiden is niet te spreken over de normen, die het verzekeringsbedrijf Nationale Nederlan- den aanlegt bij de toewijzing van het complex woningen, dat deze firma in de Merenwijk laat bouwen. De laagste- inkomensgroepen krijgen geen kans om in één van deze woningen te worden ondergebracht. Voor de 766 eengezinswoningen in het onderhavige deel van de Me renwijk (de Leedewijk) is, sinds de firma Rijnland ze namens Natio nale Nederlanden in maart van dit jaar te huur heeft aangeboden, enorme belangstelling gebleken. Er kwamen eengezinswoningen op de markt die in huurprijs varieer den van 345 tot 540 gulden per maand. Veel, maar in vergelijking met de nieuwbouwprijzen van tegenwoordig niet extreem. En ze ker een meevaller ten opzichte van de huurprijzen, die oorspronkelijk lange tijd voor de woningen van Nationale Nederlanden waren ge raamd: van 450 tot zevenhonderd gulden. Geen prijze, waarmee een grote bijdrage zou kunnen worden geleverd aan een verlichting van de woningnood in Leiden. Maar door twee maatregelen, konden de hu ren op een lager peil worden ge bracht. Het rijk besloot om voor de 766 woningen een zg. locatiesubsi die te verlenen, dat wil zeggen: een bijdrage in de grondkosten. Bo vendien bleek Nationale Neder landen bereid met een geringere winst genoegen te nemen, dan ge bruikelijk is. Een situatie, waaraan weliswaar de nodige bitse gesprek ken tussen de gemeente en het ver zekeringsbedrijf waren voorafge gaan. maar waarbij het gewenste resultaat toch redelijk bereikt was. Voordracht Ook werd overeengekomen dat het gemeentelijk Bureau Huisvesting i de woningen zou mogen toewijzen, op voordracht van Nationale Ne derlanden. Het is bij huurwoningen die niet aan woningbouwvereni gingen toebehoren regel dat de par ticuliere eigenaar een bewoner voordraagt, waarna^ Bureau Huis- i vesting toetst of deze bewoner aan i de normen (niet een te klein gezin I in een te grote woning) voldoet. Maar omdat de afspraak luidde dat bewoners uit Leiden, die een wo ning van een woningbouwvereni ging of de gemeentelijke Leidse Woningstichting zouden kunnen achterlaten, voorkeur zouden krij gen (en dus voor "doorstroming" zouden kunnen zorgen), werd be sloten om de bezettingsnormen minimaal te hanteren. Het conflict nu: hoe moet het sys teem van individuele huursubsidie worden geïoti rpreteerd. Dit sys teem is door het rijk ingevoerd om mensen met een niet-riant inkomen toch de mogelijkheid te bieden in een duurdere woning te kunnen la ten wonen. Nationale Nederlanden stelt bij de toewijzing van wonin gen als voorwaarde dat iemands inkomen ongeveer zes a zeven maal zo hoof moet zijn als de huur die hij zou moeten betalen. Huursubsidie De huursubsidie, die iemand ont vangt moet, volgens Nationale Ne derlanden, bij zijn inkomen wor den opgeteld. Daar is de gemeente het niet mee eens: de huursubsidie zou van de huurprijs moeten wor den afgetrokken. Het verschil tus sen de ene interpretatie en de ander is met een rekensom aan te tonen. Stel dat iemand 24.500 gulden bruto per jaar verdient. Hij kan een woning krijgen, die hem 450 guiden per maand kost (dus 5400 gulden per jaar). Daarnaast krijgt hij hon derd gulden huursubsidie per maand, dus twaalfhonderd per jaar. Wordt dit bedrag opgeteld bij zijn jaarinkomen dan komt dat te liggen op 25.700 gulden. En dus komt hij Oplossing De gemeente heeft zich tot het mi nisterie gewend om een oplossing te brengen in dit conflict. Hoe heeft staatssecretaris Van Dam namens zich laten reageren? Als volgt: "Of bij het berekenen van de huurquo- tie de individuele huursubsidie bij het inkomen moet worden opge teld, dan wel van het huurbedrag moet worden afgetrokken, is niet te mijner beoordeling. Het ligt der halve niet op mijn weg deze vraag exact te beantwoorden. De toewij zing van woningen is nu eenmaal een aangelegenheid waar in hoofd zaak drie partijen belang bij heb ben, namelijk de gemeente, de ei genaar en de huurder. Ik vertrouw er evenwel op dat partijen, met in achtneming van het vorenstaande, terzake zeker verantwoorde beslis singen zullen Chauffeur gestoken LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond een 17- jarige jongen uit deze stad aangehouden, die kort tevo ren zonder enige aanleiding een Noordwijkse buschauf feur met een stiletto had ge stoken. De 36-jarige Noord- wijker, die aan beide boven armen gewond raakte, moest voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis wor den gebracht. De chauffeur, die meteen paar collega's op de Breestraat had staan praten, was juist in zijn bus gestapt, toen er tegen het voertuig werd getrapt. Op het moment dat hij weer uitstapte om de boosdoener op zijn zetten trok deze stiletto. LEIDEN - Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de turnvereni ging Oostvliet werd er zaterdag aan de Vlietweg een bloemencorso gehou den Aan het corso werd door vele kinderen deelgenomen met versierde wagentjes. Later op de middag werd er een voetbalwedstrijd gespeeld terwijl de festiviteiten werden besloten met een tuinfeest. LEIDEN - „Toen op 1 januari '74 de Rotterdamse veemarkt door Lei den werd overgenomen zijn we di rect gaan praten over een grotere accommodatie. Die is er gekomen. Er is een centrale handelsplaats ge creëerd, die vanaf vandaag „Rand stad Veemarkt" genoemd zal wor den. Wij hebben onze belofte aan de veehandel in de randstad gehou den". Een fragment uit de openingsrede, die wethouder Van Aken van eco nomische zaken, zaterdag uitsprak bij de ingebruikname van de run derhal. Een welkome uitbreiding van het Groenoordhalcomplex, die niet alleen door de veehandel, maar ook voor andere evenementen ge bruikt zal worden. Onder het grote aantal genodigden, die zaterdagmiddag getuige was van de opening bevonden zich be halve gemeenteraadsleden, ook le den van de le en 2e kamer, van Pro vinciale Staten en van gemeente besturen uit de omgeving. Directeur-generaal De Zeeuw van de Landbouw en Voedselvoorzie ning wees in een rede op de gevol gen van de droogte, die elke dag ..alarmerender" worden. .Neder land heeft al de laagste prijzen van Europa. Door de droogte is de aan voer overal aanzienlijk toegeno men, hetgeen direct zijn gevolgen heeft gehad voor de prijzen. Er moeten nu maatregelen worden genomen, om een verdere prijsda ling tegen te gaan. Ook moet een doorwerken van de lage marktprij zen op de prijzen voor de consu ment gerealiseerd worden, waar door de vraag naar vlees kan wor den vergroot aldus de directeur- generaal. De heer Diepenveen, voorzitter van de Ned. Bond van Veehandelaren sprak dc hoop uit, dat de tarieven van de „Randstad Veemarkt" reëel zullen blijven. Hij bood Van Aken een speciaal voor de veemarkt ont worpen bord aan, waarop de marktberichten kunnen worden aangegeven en die in de hal zal worden opgehangen. Voorzitter Verweij van de Zuidhol landse Bond van Veehandelarer herinnerde aan de noodzaak om nu ook het restaurantgedeelte van de Groenoordhallen uit te breiden. In de vreugde van de Groenoord- haldirectie deelde overigens ook de kinderboerderij van de Merenwijk, die ter gelegenheid van de opening van de runderhal een schaap kreeg aangeboden door Van Aken. Jan van Zijp. secretaris van het Leidato-bestuur wees op de ideale situatie die nu gaat ontstaan, dat de veehandel tijdens de Leidato niet meer „buiten in de regen hoeft te staan", maar tijdens de beurs on derdak krijgt in de nieuwe hal. Van Zijp bood de Groenoordhal na mens zijn bestuur een Delfts Blauwe koe aan. De runderhal is overigens vandaag voor het eerst door de veehandel in gebruik geweest. Veel handelaren waren zaterdag al naar de Groe noordhallen gekomen, om te zien welke plaats zij maandag in de nieuwe hal gekregen hebben. Ter gelegenheid van de opening hebben de heren Leverland en Van Maanen, beide archivaris bij het Gemeentearchief, een boekje op gesteld, waarin de geschiedenis van de Leidse veemarkt wordt be handeld. Het werkje, waarin een groot aantal foto's zijn opgenomen is tegen kostprijs (zes gulden) ver krijgbaar bij het Gemeentearchief aan de Boisotkade. Naar aanleiding van de ellende in de Steenstraat zou het gemeente bestuur er goed aan doen paal en perk te stellen aan het gedaver van de bussen. Het is een bekend feit: zij rijden te hard in de stad. Die lompe voertuigen zijn daar nu eenmaal niet voor geschikt. Ook brengen zij veel schade toe. Drie kwart van de dag zijn de bussen half leeg, de diensten kunnen dus best wat minder. Dat geeft wat meer rust en veiligheid. Beste men sen, denk aan uw burgers. Maak van Leiden een woonstad. Nu wordt het een wanhoopstad. Dat kan toch nooit de bedoeling zijn. W. Noppe Meerburgerkade 24(b) Leiden. LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis Leiden zijn geslaagd voor het examen Ziekenverpleging A de dames A. E. Boschma, R. M. G Dubbeldam, H. L. E. de Goeje, E Hobby, E. J. Jager, J. R. Linger, M. H. E. Maas Geestenanus- Bronsgeest, A. A M. Opdam, E. F Pahud de Mortagnes-Westerhout A. C. M. Raats, M. A. Ringersma- v.d. Kraan, M. E. Rook-v.d. Mee berg, J. J. Spijker, F. G. M. Visser A. F. Weideman en de heren P. van Gemerden en P. J. M. de Graaf. Traditie in ere hersteld LEIDEN - Na een onderbreking van een jaar werd zaterdag een traditie in ere hersteld.de bewoners van de Oude Morsch gingen de straat op om feest te vierenNarmstraatKruisstraat en later ook de Morsstraat werden voor het verkeer afgesloten, zodat 's middags de kinderen en 's avonds de oude ren alle ruimte kregen om zich uit te leven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3