c Davidsring voor Herman v. Veen keer setrouwd Schrijver Hidding overleden Tita Telajora MAANDAG 30 AUGUSTUS 1976 irMiFm Welke naam hoort niet in dit rijtje thuis: Edison, Marconi, Röntgen, tesla? U denkt Tesla. U hebt gelijk. Vrijwel niemand kent de naam van Tesla,en toch was hij een van de grootste uit vinders van de vorige en deze eeuw. Hij werd geboren op 10 juli 1856 en stierf, 86 jaar oud, in 1943 op een hotelkamer in New York. Arm als een kerkrat. Zijn vader was in Siljan, een dorp in Kroatië, pope van de or thodoxe kerk. Hij had twee zoontjes, Dane en Nikola. Dane was de oudste: een opmerkelijk kereltje van wie zijn vader veel verwachtte. Maar op een kwade dag kreeg hij een trap van een paard en overleed aan de gevol gen. Het verhaal wil dat vader Tesla zich toen tot God heeft ge richt met de woorden: "O God, als u me dan toch met alle ge weld straffen moest, waarom hebt u dan Nikola niet geno- Maar Nikola ontpopte zich ook als een opmerkelijk ventje. Hij had belangstelling voor tech niek, en dat had hij, naar het schijnt, van zijn moeder. Hij heeft zelf eens beschreven hoe hij als jongetje van vier jaar de poes aaide, net zo lang tot de vacht begon te knetteremZijn vder legde hem uit dat dit elek- tricteit was. Als het aaien van een poes al zulke wonderbaar lijke verschijnselen opriep, zo vroeg de kleine Nikola zich af, wie weet is de natuur dan wel niet een reusachtige kat die af en toe door wie dan ook over zijn rug wordt geaaid U hebt dus nooit van hem ge hoord, maar hij staat toch wel degelijk in "Who did what", 5000 mannen of vrou wen slaan opgenomen die het lot van de wereld hebben helpen bepalen. Hij wordt daarin op gevoed als een Oostenrijks- Hongaarse elektriciteitsinge- nieur die in 1884 naar de Ver enigde Staten emigreerde .waar hij assistent werd van Edison. Dat klopt. Maar in Joegoslavië ziel men hem toch liever als een Joegoslaaf dan als een Oostenrijk-Hongaar. In Bel grado staat het Nikola Tesla- museumVoor het museum staat een groot standbeeld van Tesla, en dit jaar wordt het feit dat hij 120 jaar geleden geboren werd grootscheeps gevierd. Er wordt een internationaal symposium gehouden er zijn medailles ge slagen met zijn beeltenis er komt nog een standbeeld, en er wordt aan een film over Tesla gewerkt. Hij is, na Tito, onget wijfeld de beroemdste Joegos laaf. Zijn geboortehuis in Smiljan wordt gerestaureerd, maar de animoom inéén moeite door ook het kerkje te restaureren waarin zijn vader de diensten leidde, bleek minder groot. De reden daarvan ligt min of meer verscholen in een uitspraak van Tesladie met grote letters in het museum is aangebracht: "Ik ben even trots op mijn Servische afkomst als op mijn Kroatische vaderland". Smiljan lag (en ligt) in Kroatië, maar er wonen en woonden veel Serven.De Tes- la's waren ook Serven. In de Tweede Wereldoorlog dreven de met de Duitsers collaborerende Kroaten de Serven het kerkje van Smiljan binnen en ver moordden ze. Een pijnlijke ge schiedenis. waarover i?i het huidige Joegoslavië maar liever zo weinig mogelijk gesproken wordt. De vrees bestond dat deze moordparij weer zou worden opgerakeld als het kerkje gres- taureerd werd, en de animosi teit tussen Serven en Kroaten is toch al groot genoeg. Geen res tauratie dus. Toen heeft het hoofd van de orthodoxe kerk tegen de staat gezegd: als jullie het niet doen, doen wij het, en dat zou nog veel pijnlijker zijn. Met de nodige tegenzin schijnt de regering nu dan toch maar besloten te hebben behalve het geboortehuis van Nikola Tesla ook het er naast staande kerkje van zijn vader te restaure- Dichter Het museum in Belgrado is niet groot, maar op een bord staat aangegeven wat het deson danks in zijn bezit heeft van en over Tesla: 70.000 brieven die Tesla met 6700 correspondenten wisselde: 12.832 documenten over Tesla's leven: 31.552 origi nele documenten rnetTesla's we tenschappelijk werk: 5267 tech nische tekeningen van Tesla; 668 foto's en nog vele andere do cumenten. Een gigantische hoe veelheid dus. Maar hij leefde dan ook lang, en bleef tot aan zijn dood aan het werk (hij had ruim 700 patenten opzijn naam staan). Tot de "andere docu menten" zal de bundel gedich ten van de door hem bewon derde Zmaj gerekend worden, die hij in het Engels vertaalde. Men noemde hem immers niet voor niets "een dichter in de we tenschap". Zsa Zsa Gabor voor zevende LAS VEGAS - De Ameri kaanse filmster van Hon gaarse afkomst Zsa Zsa Gabor is eind vorige week, drie dagen na haar zesde echtscheiding voor de zevende keer in het huwelijk getreden De 56-jarige mevrouw Gabor huwde in Las Vegas in Ne vada de 47-jarige advocaat Michael O'Hara, wiens vierde nuwelijk dit is. De zesde man van Gabor was de schepper van de Barbie pop, John Ryan, die haar erg boos heeft gemaakt door haar Rolls Royce uit elkaar te halen en in stukken te laten liggen. i Wim Kan, wiens ABC-cabaret beerfig jaar bestaat, heeft gistera vond na zijn laatste jubileumvoor- Bteliing in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag de Louis Davids ring uitgereikt aan Herman van Goethe-prijs voor In gm ar Zelf ontving Kan deze cabareton derscheiding in 1954 uit handen van Heintje Davids. Van de meester-cabaretier was al geruime tijd bekend, dat hij een grote bewondering heeft voor Her man van Veen. Op de foto Wim Kan en Corry Vonk met de nieuwe drager van de Louis Davidsring op de planken van de Koninklijke Schouwburg HOOGHALEN - De in vooral protestants-christelijke kring be kende schrijver Jan Hidding uit Hooghalen is plotseling overleden. Hij is 58 jaar geworden. Hij debuteerde in 1941 met de ro man ,,De race". Daarna volgden nog 20 romans van zijn hand. Ver der heeft hij een groot aantal jeugdboeken geschreven alsmede enkele gedichtenbundels. Bergmann 'Die Flicki' bestolen FRANKFURT - De Zweedse film regisseur Ingmar Bergmann heeft zaterdag de Goethe-prys van de Westduitse stad Frankfurt ontvan gen. Deze prijs, die vergezeld gaat van een bedrag van 50.000 mark, wordt elke drie jaar op de verjaar dag van de grote Duitse schrijver uitgereikt aan persoonlijkheden uit de wereld van de literatuur, muziek of theater. Bergmann kreeg de prijs „voor zijn impulsen aan het mo derne Zweedse theater en zijn ci nematografisch werk". Galerie Van der Vlist: Voorjaarsten toonstelling Gunther Borst (lino's), Fre- derik van Batenburg (grafiek), Jetty Wery (keramiek) en Judith Vermeeren Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28)" Wérkd. 10 uur voórm.-ö uur HAMBURG (ANP) - Onbekenden hebben in het weekeinde uit de ver bouwde boerderij van de Westduitse toneelspeelster Elisabeth Flicken schildt in Guderhand ten noordwesten van Hamburg, antiek weggeno men ter waarde van 200.000 mark. De dieven namen een waardevol wandtapijt uit de zuidelijke Nederlan den, een Vlaamse madonna uit de 17de eeuw, een gekroond Christuskind, twee kostbare schilderijen uit de 18de eeuw en een vergulde Franse wandklok mee. "Die Flicki", zoals de Westduitsers de actrice gemeenzaam betrok de boerderij in het voorjaar. Galerie 't Straatje (Nieuwstraat)- hand werk Thea Gouverneur, dagelijks van 10-17 uur, behalve zondag en maandag Atelier "De Scherf', Nassaulaan 41, OegstgeeSt, tel. 150220. Ans v. d Hei- de-Kort exposeert eigen werk giasbiii- gen, houtwerk, tegels en mozaVreken Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse- Tentoonstelling leden Nederlandse Ver enigingvan Zeeschilders. Geopend woe. 20-22 uur. do. t/m zo. 10-17 uur. Van 26 aug. t/m 12 sept. Galerie Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling grafiek van Willy Rie- ser. Van 27 aug. t/m 16 sept. Dag. geopend van 10-16 uur. De Ruif. Janvossensteeg 59. Speelse landschapsfotografie van Wouter Daams. Tot 23 sept. t/lM 30 AUGUSTUS 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Wederom een fraai staaltje van Amerikaansch bestuur: de commissie uit het Huis van Af gevaardigden, die een oruler- zoek instelt naar de uitgaven van het departement van mari ne, deelt mede dat de Unie in 1869, toen Robeson dat depar tement overnam, 203 oorlogs schepen bezat. Nadien werden er 10 nieuwe bijgebouwd en 3 aangekocht. Thans echter zijn er niet 216, maar slechts 145 schepen, zoodat er niet minder dan 71 verdwenen zijn, zonder dat zij een tg spoor in de boeken van het departement hebben achtergelaten. In de schatkist is geen cent terechtgekomen van de gelden, uit den verkoop der schepen voortgevloeid. Verder heeft de minister van marine in zijn diensttijd 170,000,000 dol lars uitgegeven en nog millioe- nen dollars schuld gemaakt. Dat Robeson meubelen voor ei- gen gebruik uit het hout van de marine liet maken, is maar bij zaak. Hoe hij echter de gelden, voor de marine bestemd, voor politieke doeleinden gebruikte, grenst aan het ongelooflijke. Zoodra de algemene verkiezin gen plaats hadden, of als, er in de oostelijke staten verkiezin gen ophanden waren, nam Ro beson duizenden stemuitbren- gers zoogenaamd als scheep stimmerman in dienst, maar werken deden zij niet,omdat zij niet eens het werk kunnen doen waarvoor zij aangenomen wa ren. Maar stemmen deden ze wel. Vijftig jaar geleden: - Het Russische passagiersschip "Burevestnik"dat uit Lenin grad naar Kroonstadt was ver trokken, is tijdens een dichten mist in botsing met de haven- pier gekomen. Het zonk binnen vijftien minuten. Eenige hon derden menschenlevens zijn verloren gegaan. - Roger Matter, een marconist van de Fransche marine, zat in het draadloos station te Roche- fort telegrammen op te nemen, toen hij plotseling zijn eigen naam voor zich en de mededeel- ing, dat hij erfgenaam was van een bedrag van ruim twee miL Hoen gulden, hem gelegateerd door zijn moeder, van wie hij sinds zijn prille jeugd niets ver nomen had. Zijn ouders waren n.l. gescheiden en hij was door zijn vader opgevoedZijn moe der was naar de Ver. Staten ge gaan en had daar een fortuin vergaard, dat zij nu aan haar zoon heeft nagelaten. PANDA EN DE GOUDDORST 8-134 - "Ik denk niet dat die bezoeker vannacht nog terug zal keren", sprak Jollipop, terwijl hij de voordeur vergrendelde. "Het idee dat we een klopgeest in huis hebben, schrikt hem af "Jammer", zei Panda, "want ik zou best willen weten, hoe een klop geest er uit ziet. Dan herken ik hem tenminste, als ik hem tegen kom". Hij keek wat schichtig om zich heen,en hij was blij toen hij de gezellig verlichte woonkamer binnen stapte. "Een klopgeest kan men niet her kennen", verklaarde de bediende, die hem was gevolgd. "Want hij is licht uit te schake Op dat moment viel het licht uit. "D-dat is n-niet gr-grappig .Jollipop"zei Panda benauwd in de duis ternis. "D-doe de lamp nu maar weer aan". "Ik heb hem niet uitgedaan, meneer Panda", antwoordde de bediende. "Er moet ergens kortsluiting zijn - of de klopgeest heeft de stoppen losgedraaid". ko- Zet 2 op enkele plaatsen geknakte scholgraten en koppen op met een half liter water, schijfje ui en citroen, stukje wortel, 2 takjes peterse lie, blaadje laurier, 8 ge kneusde peperkorrels en zout en laat het w aan de kook men.Temper dan middellijk het vuur en schuim af' Laat de bouillon 30 min trek ken, zeef de bouillon en kook hierin op zeer laag de moten vis uit de pan en kook de visbouillon op hoog vuur snel tot de helft in Voeg zout en ci troensap toe en wees hierbij royaal want alle smaken worden bij af koeling minder sterk. Week 4 velletjes gelatine in koud water, knijp ze op in de warme bouil lon. Neem de pan van het vuur. Giet in een schaal de helft van de bouillon en zet de schaal in de koelkast tot de bouillon stijf is gewor den. Houd de rest van de bouillon op kamertem peratuur om opstijven te verhinderen. Leg op het laagje gelei zeer dunne schijfjes tomaat en citroen en daarop de moten kabeljauw. Giet hierop de resterende bouillon en zet de schaal weer in de koelkast tot alle bouillon gelei is ge worden. Garneer met takjes peterselie. WINA BORN rHfcfl BASSET jes wes'. voseis Zijw e? ocx vms 0J! 12 I^GCMOOl BEQ/AIT t>U£ oe PE BAA-; TEA/ W6RCCW JA.ie.KE8 ©AJTDGfcr DAT r/AAK E£AJ I-AI c,ee 14 y MSJ- £1 De avonturen van Jommeke Verdikke een man Die moet ik in de gaten houden y LUXOR: "Taxidriver", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00, 4.30 uur enz., 18 jaar. CAMERA: "Once upon a time in the West", dag. 8.00 uur, 18 jaar. Kindermatinee: "Kara Ben Nem- si", za. en woe. 2.30 uur. NachtvoorsteLling: "The graduate", vr. en za. 11.30 uur, 18 jaar. LIDO: "Shout at the Devil", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 14 jaar. STUDIO: "One flew over the cuc koo's nest", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 18 jaar. TRIANON: "André van Duin's pretfilm", dag. 2.30.7 00en 9 15 uur. zo. ook 4.30 uur, alle leeftijden. REX: "Ik wil het elke dag met je doen", dag. 7.00 en 9.15 uur, 18 jaar. Kindermatinee: "101 Dalmatiers", woe. en za. 2.30 uur Nachtvoorstelling: "Zomerzonden zonder grenzen", vr. en za. 11.30 uur, 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 Uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur. Avond bezoekuur 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19 00 uur alleen voor ou ders zondag 14.00-15 00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14'jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30tot 19.30uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echt- gen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur en van 19.00 tot 19 30 Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma. en do. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. 18.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18.30-19 30 uur Kinderzaal: van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (beha/re kinderen) zijn de bezoekuren als volgt Elke dag: 14.15-15 00 uur 18 30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- yrijdag: Zaterdag en zondag: 14.45-15r00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door- ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkltniek: Dagelijks 15 00-15 45 uur 18 30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15 00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30- 14.15 en 18 30-19 30 uur; 3e kla$ 13 30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17