James Hunt bluft al zijn tegenstanders af Van der Laan grijpt net naast titel jQJQQJH E5SI Roxy Dual heeft een uiterst laag'teer- en nicotinegehalte. Bovendien is het een uitstekende filtersigaret. Probeer dan maar eens een zinnig argument te bedenken om niet over te stappen op Roxy Dual. Hayje moet door pech afhaken Angel Nieto opnieuw wereldkampioen in de lichtste klasse SPORT SPORT SPORT SPORT MAANDAG-30 AUGUSTUS 1976 Boy Hayje, de enige Neder landse deelnemer aan de GP, moest door pech zijn bo lide in de pits parkeren. SPORT ZANDVOORT - De confrontatie kwam pas lang na de hul diging. Toen klauterde John Watson, de man die de Neder landse Grote Prijs tot een waar spektakel had gemaakt, het riante motorhome van winnaar James Hunt binnen. Werd er hartelijk verwelkomd. James Hunt: "Pech jongen. Jammer datje uitviel. Voor jou. Niet voor mij. Want als je langs was gegaan had ik je nooit meer gezien". De man die momenteel jaagt op de wereldtitel had 38 ronden lang alles moeten geven om John Watson, af komstig uit Belfast, voor te blijven. Hunt: "Ik had al direct problemen met mijn McLaren. De remmen functioneerden niet naar behoren en de wagen was. vooral na een rondje of 30, verschrikkelijk onder- stuurd. Daarom mocht ik Watson niet langs laten. Dan was hg on getwijfeld snel van me weg gereden en had ik hem nooit meer in kunnen halen". Hunt liet op Zandvoort zien hoe je een tegenstander af kan bluffen. Watson probeerde keer op keer de Brit te passeren aan het eind van het lange, rechte stuk, maar werd telkens weer gedwongen buitenom te gaan in de Tarzanbocht. Bij het uitkomen van die bocht kwam hij dan in moeilijkheden. Watson: "Het gaatgewoon niet buitenom.Nu kan je zeggen, doe het dan binnendoor. Maar James gaf me daar nooit de gelegenheid voor. In ieder geval heb ik hem lekker opgejaagd. Dat is mijn verjaardagspresentje voor hem". Of Watson als hij er de tijd voor ge kregen had Hunt wel had kunnen passeren valt moeilijk ie zeggen. Hij kreeg die tijd niet. Omdat na 42 ronden de versnellingsbak van de Penske het begaf en de man die twee weken geleden de Grote Prijs van Oostenrijk had gewonnen, moest opgeven. Watson: "Het hoort er al lemaal bij. Je denkt ik ga het redden en pats. het mechaniek laatje in de steek. Het blijft een hard vak, dat Geweldig Dat ondervond ook Boy Hayje. De Amsterdammer had met zijn F&S Properties-wagen - ook een Penske -een geweldige start gemaakt. Reed aanvankelijk mee alsof hij al jaren thuishoorde in het formule I-veld. Maar maakte in de Panorama bocht na een tijdje toch een fout. Boy: "In de tiende of de elfde ronde remde ik daar een te hard. Daar door blokkeerden de wielen en sleepten een enorme hoeveelheid rubber af van mijn rechter voor wiel. En met een was de wagen niet meer te sturen". Hayje moest de pits binnen om een band te wisselen en kwam tegelijk een ronde achterop. Hij hervatte de strijd wel, maar was natuurlijk verder kansloos. Hayje: "Ik heb de grote jongens toen natuurlijk langs gelaten. Het had geen zin meer om dwars te liggen ik was te ver terug gevallen. Hij zou tenslotte 61 van de 75 ron den volmaken. Toen brak de aan drijfas van de Penske en was zijn strijd voorbij. Anderen waren er al eerder mee gekapt. Ronnie Peterson bijvoor beeld, de snelste man uit de train ing. Die leidde het veld aanvanke lijk, werd gepasseerd door Watson en Hunt na een paar ronden, bleef lang derde, maar viel tenslotte uit toen de oliedruk van Lotus naar het nulpunt daalde. verloor. Perkins eerlijk: "Een tien tal ronden daarvoor was ik geslipt en in het zand terechtgekomen. Er lag olie op de baan, ik wist het, maar ik wilde niet al teveel gas terugne men omdat ik toen net Jacky Ixkx in zicht had. Ik dacht, die wil ik pakken, maar toen maakte ik een klein foutje en stuurde het zand in. Daarna viel de wagen eigenlijk niet meer te rijden. Hij vibreerde als de hel, ik was aldoor bang dat ik het stuur los in mijn handen zou hou den. Een op een gegeven moment vloog ik zo de baan uit." Wat heel jammer was voor Perkins, die een formidabele race had gere den. In ieder geval heeft hij laten zien dat hij de klasse heeft om for mule I-coureur te worden. Jammer is dat hij onder het wanbeheer van de gebroeders Hoogenboom van het HB-Beakingsteam nooit echt de kans heeft gekregen zich te ont plooien. Pas toen de Hoogenbooms geen geld meer hadden en er mee kapten en Larry zelf de verant woordelijkheid voor de formule I-auto kreeg en zowel als teamma nager als monteur fungeerde, kon hij eindelijk eens laten zien wat hij in zijn mars had. In een race die werd bijgewoond door een recor daantal toeschouwers. Ruim 70.000 belangstellenden omzoomden het circuit. Ze zagen hoe Hunt na het uitvallen van rivaal Watson aan vankelijk onbedreigd op de zege afging, maar ook hoe hij in de laat ste tien ronden verschrikkelijk snel werd ingelopen door Ferrari-rijder Clay Regazzoni. Regazzoni had in de laatste ronde, toen hij Hunt zeer dicht was genaderd, de pech dat hij werd opgehouden door achterblij ver Jones. Hij schudde woedend met zijn vuist, maar het kwaad was al gescied. Hij kon niet meer langs de Brit komen. Regazonni: "Ik James Hunt met de traditionele fles champagne. weet zeker als Jones me gewoon langs had gelaten ik Hunt nog wel gepakt had." Aardig Hunt zelf zéér koeltjes: "Ja dat was aardig van Jones. Maar daarbij, bij iemand komen is één, maar hem passeren is een ander. Je gelooft toch niet dat ik Regazzoni zomaar langs had gelaten?" Nu scheelde het op de streep slechts fracties van seconden en dat was dan het besluit van een bijzonder meeslepende Grand Prix. Een Grand Prix die gekenmerkt werd door verschrik kelijk veel uitvallers. Slechts twaalf wagens haalden de finish. James Hunt: "Logisch, want het was warm en het ging allemaal erg hard. Voor mij nu het probleem om de komende vier races ook te winnen, of Lauda er nu bij is of niet. Dan pas zal ik me echt wereldkampioen ZANDVOORT - Tijdens de training voor de toerwagens groep 2, zaterdagmiddag op het circuit van Zandvoort, raakte de baancommissaris R. Lenderink uit Amsterdam bij een ongeval betrokken, waar bij hij zo ernstig werd gewond dat hij later aan zijn verwon dingen is overleden. Het ongeluk gebeurde toen in een regenbui de Renault Al pine van Tom Meijlink van de baan ging. Lenderink begaf zich naar de wagen om hulp te verlenen. Op dezelfde plaats raakte op dat moment ook de Datsun van coureur Bolder- heij van de baan, waarbij hij de baancommissaris raakte. Op weg naar het ziekenhuis in Haarlem overleed Lenderink, de training werd na het onge val onmiddellijk beëindigd. Gunstige loting EC voor Rinzo MÜNCHEN - De Nederlandse bas ketbalkampioen bij de heren, Kinzo uit Amstelveen, zal in de voorrondegroep van het toernooi om de Europese beker uitkomen tegen UBSC Sefra Wenen, Racing Maes Mechelen en ASPO Tours (Fra.). Bekerwinnar Buitoni uit Haarlem ontmoet in de eerste ronde van de Europa Cup II de Spaanse vertegenwoordiger Ju- ventud Badalona. De strijd om de Nederlandse bas ketbalbeker (B) werd zaterdag door BV Leiderdorp geopend met een overwinning op O O Rotterdam. De regionale jeugd van Leiderdorp won in Groningen het bekerduel met Celeritudo. De nieuwe Leidse districtsploeg Nijssen Trotters klopte het afgelopen weekeinde tweemaal DAS Delft: 69-65 en 79-71De regionalejeugdteams van Mercasol en Luba openden het sei zoen met een oefenwedstrijd in de Vijf Meihal. Luba leidde bij rust met 20-22, Mercasol trok uiteinde lijk aan het langste eind: 50-49. HANDBAL - Het damesteam van Mora-Swift heeft in West-Berlijn een sterk bezet internationaal handbaltoernooi gewonnen. In de finale versloegen zij de Westduitse bekerwinnaar Gutsmuths met 12- 11. ANLO - Wil van der Laan en Marius van de Berg zijn er niet ingeslaagd de Nederlandse titel zijspancross op hun naam te brengen. Het Ter aarse duo zag geen kans om tijdens de laatste en beslissende wedstrijd in Anlo de regerende kampioen Ton van Heugten achter zich te houden en moest met lede ogen toezien hoe de Amersfoorter beide manches op zijn naam bracht en zodoende de titel prolongeerde. Wil van der Laan moest genoegen ne men met een, overigens eervolle, tweede plaats. Cor den Biggelaar werd derde. Lang, heel lang heeft Van der Laan uitzicht gehad op het felbegeerde kampioenschap. De man uit Ter Aar, die in betrekkelijk korte tijd doorstootte naar de Nederlandse top, maar wiens definitieve door braak door een overdosis aan pecht uit bleef, leek dit seizoen uitste kende kansen op de titel te hebben. Ton van Heugten, behalve natio naal ook Europees kampioen, moest in ieder geval tot het uiterste gaan om Van der Laan van zich af te houden. De semi-professionele Van Heugten (hij heeft een motor zaak, sponsort zichzelf en doet haast niets anders dan rijden) voelde continu de adem van 'van der Laan in zijn nek en moest in de beslissende cross te Anlo zeker één manche winnen om zijn titel te pro longeren. En Van Heugten toonde in Anlo zijn klasse. Op magistrale wijze schudde hij de concurrentie van zich af en zelfs Wil van der Laan had, voor het eerst van dit seizoen, moeite om bij te blijven. Nam weliswaar ver afstand van Den Biggelaar, ook nog een kanshebber, maar kon Van Heug ten net niet meer achterhalen. En in feite was daarmee het kampioen schap verspeeld, want de tweede manche was. nu Van Heugten de eerste op zijn naam had gebracht, verder niet belangrijk meer. Omdat Den Biggelaar vrij spoedig in het tweede deel van de wedstrijd uit viel, hoefde Van der Laan zich nauwelijks nog in te spannen om zijn tweede plaats veilig te stellen. Achter de ongenaakbare Van Heugten en Han Veis werd hij der de. SCHAKEN - Jan Timman heeft zijn partijen van de vierde en vijfde ronde van het internationaal schaaktoernooi van IJsland moe ten afbreken. Aan kop gaat nu de IJslander Olafsson. VOLLEYBAL - Landskampioen bij de heren Starlift, heeft dit wee keinde een nationaal volleybal toernooi in Nijmegen gewonnen. In de finale versloeg het zijn grootste rivaal Interlance met 3-1. ZEILEN - Het Europees zeilkam- pioenschap Hobby Cat 16 is in Scheveningen een zege geworden voor de Westduitsers Martens en Lindemann. De Nederlanders Heilbron en Biemond eindigden op de tweede plaats. BOKSEN - Rudi Koopman, de nog ongeslagen Nederlandse profbok ser in het middengewicht, komt za terdag 18 september voor de eerste maal in het nieuwe seizoen in actie. De Fries bokst in West Berlijn tegen Carlos Marks uit Trinidad. Slecht Ook anderen verging het slecht. Larry Perkins, de Australiër die voor deze gelegenheid nog eenmaal de HB-formule I-wagen op kosten van HB mocht rijden, smakte dwars door een vangbek heen toen hij de macht over het stuur even Zege Zijl/LGB in toernooi LZ LEIDERDORP - De meest opval lende prestatie tijdens de zwem wedstrijden die LZ'68 ter gelegen heid van het 90-jarig bestaan in de Does organiseerde werd geleverd door Bert Bergsma, tot voor kort Nederlands beste zwemmer op de 100 meter vrp. Hij kwam zaterdag op de sprint tot de behoorlijke tijd van 55.5. Bij de jongens onder veer tien liet Alphenaar Gerard Bosman op de 100 meter vrije slag een knappe 110.4 afdrukken. De Zijl/LGB eindigde als eerste in het totaaiklassement. AZC uit Alphen werd derde, achter haar naamge noot uit Apeldoorn. ^AUIEE/OES is EE M EET l/ELD ÓEKOAJE/J OF EE/J PPAcFT PASS .EEK/ schot... fM SK/ELLEF DAK/ EEK/ D/SC- Oocfef EAK/ FATE LEK/ 1///E&T U!/ LAK/ES LEB- DED/CzEF T/K/US PLOTSEL/K/6 DE UITSLAG 1. James Hunt (Gbr) Maclaren m 23 75 ronden in 1 uur, 44 minuten en 52,09 seconden (gemiddeld 181.351 km/u), 2. Clay Regazzoni (Zwi) Ferrari 1.44.53,01, 3. Mario Andretti (Vst) Lotus-77 in 1.44.54,18, 4. Tom Pryce (Gbr) Shadow in 1.44.59.03, 5. Jody Scheckter (ZaOTyrrell-34 in'l .45.14,55, 6. Vittorio Brambilla (Ita) March-761 in 1.45.37,12, 7. Pa trick Depailler (Fra) Tyrrell-34 in 1.45.48,37, 8. Op eén ronde: Alan Jones (Aus) Surtees 219, 9. Jochen Mass (Wdl)Maclaren m-23, 10. Jean-Pierre Jarrier (Fra) Shadow dn-5. Na de Grote Prijs van Europa op het circuit van Zandvoort is de stand voor het wereldkam pioenschap als volgt: 1. Niki Lauda (Oos) Ferrari 58 punten, 2. James Hunt (Gbr) Maclaren 56, 3. Jody Scheckter (Zaf) Tyrrell 36. 4. Patrick Depailler (Fra) Tyrrell 26, 5. Clay Regaz zoni (Zwi) Ferrari 22. Angel Nieto NURBURGRING - De Spaanse motorcoureur Angel Nieto is gisteren op de Nürnburgring in de strijd om de Grote Prijs van West-Duitsland, weer wereldkampioen geworden in de 50cc klasse motorracen. Nieto won de Westduitse GP met een ruime voorsprong op zijn concurrenten Rittberger en Graf. De tweede wereldkampioen was de Italiaan Walter Villa in de 350cc klasse. Hij was de snelste op de „ring" voor de titelhouder Cecotto uit Venezuela. Al in de tweede ronde kwam Villa aan de leiding en die stond hij niet meer af. Villa won gistermiddag ook de race in de klasse tot 250cc. De Italiaan, die in deze categorie al eerder tot wereldkampioen was gekroond, liet de Brit Ballington achter zich. De 125cc werd een overwin ning voor de Westduitser Anton Mang. Een dubbel Nederlands succes viel er te noteren in de 500cc klasse. Marcel Ankone werd vijfde en Boet van Duimen zesde. De Italiaan Giacomo Agostini won de race. In de slotrace, die in de zijspanklasse, moesten de wereldkampioenen Steinhausen en Jozef Huber genoegen nemen met een tweede plaats achter Schwaerzel en Andreas Huber.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13