Knetemann winnaar rommelige profronde Nationale zwemkampioenschappen dieptepunt Holland-heren moeten stap terug doen Wildwestvertoning door fouten jury Ronde in cijfers MAANDAG 30 AUGUSTUS 1976 SPORT SPORT SPORT SIMPELVELD - Het slot van de Nederlandse proftour kreeg toch nog een nare bijsmaak. In de belangrijkste Lim burgse rit ging op de voorlaatste dag de jury op de beslis sende momenten volledig in de fout, waardoor een aantal incidenten in belangrijke mate hebben bijgedragen tot het verkrijgen van de eindstand. De overwinning van Gerrie Knetemann wordt er door ont luisterd, al verdient een devaluatie de onophoudelijk met tegenslag geconfronteerde ex-Amsterdammer niet. Maar de feiten waren ondanks de afwezigheid van de jury niet te verbloemen. Een smet op het blazoen van de goedwillende organisatoren, die het tweede jaar van de door de vedetten als trainingstocht aangemerkte proftour toch voor enkele onvolkomenheden werden geplaatst. Van invloed was dat op de laatste dag niet meer. De rit tussen Maas tricht en Simpelveld was te kort om belangrijke verschuivingen tot stand te brengen. Terwijl ook de af sluitende individuele tijdrit over 14.7 km te kort was om de i De uitslag van de vierde etappe is: 1. Kneteman (Ned, Raleigh) 4.40.08 met bonificatie 4.39.53, 2. Jacobs (Bel, IJsboerke) 4.40.55 met bon 4.40.45, 3. Pol- lentier (Bel, Flandria) 4.40.55 met bon 4.40.50, 4. Pronk (Ned, Raleigh) 4.40.55, 5. Beysens (Belg, Flandria) z.t., 6. Loder (Zwi, Flandria) z.t., 7. Ludo Peeters (Bel, IJsboerke) z.t., 8. Fedor den Hertog (Ned, Frisol) 4.42.17, 9. Oliva (Spa, Kas) z.t., 10. Lefêvre (Bel, EBO) 4.47.06. De uitslag van de vijfde etappe: 1. Maertens (Bel, Fla) 2.22.41 (met bonificatie 2.22.26), 2. Piet van Katwijk (Ned, Ral) z.t. (met bon. 2.22.31), 3. Karstens (Ned, Ral.) 2.22.50 (met bon. 2.22.45), 4. Schipper (Ned. Orm) z.t., 5. Jacobs (Bel, IJsb.) z.t., 6. De- meyer (Bel. Fla) z.t., 8. Ludo Peeters (Bel, IJsb.) z.t., 9. Van- neste (Bel, Fri) z.t., 10. Pollen- tier (Bel, Fra.) z.t. De uitslag van de individuele tijdrit in Simpelveld is: 1. Freddy Maertens (Bel-Fia) 14.7 kilometer in 20.13.0, 2. Mi chel Pollentier (Bel, Fra) 21.27.5, 3. Hennie Kuiper (Ned, Ral.) 21.39.4, 4. Gerrie Knete mann (Ned, Ral.) 21.39.8, 5. Ludo Peeters (Bel, IJsb.) 21.52.7, 6. Willem Peeters (Bel, IJsb.) 22.08.3, 7. Bert Pronk (Ned, Ral.) 22.09.1, 8. Augustin Tamames (Spa, Sup.) 22.18.6, 9. Jos Schipper (Ned, ORM) 22.21.2,10. Willy Vanneste (Bel, Fri) 22.22.6. Eindklassement: 1. Gerrie Kne temann (Ned-R al) 23 uur, 21 minuten en 39 seconden, 2. Ludo Peeters (Bel-IJs) 23.22.42, 3. Jos Jacobs (Bel-IJs) 23.23.25, 4. Michel Pollentier (Bel-Fia) 23.23.48, 5. Erich Loder (Zwi- Fla) 23.24.31, 6. Fedor den Her tog (Ned-Fri) 23.24.37, 7. Bert Pronk (Ned-Ral) 23.25.43, 8. Freddv Maertens (Bel-Fia) 23.27.26, 9. Herman Beysens (Bel-Fia) 23.28.04, 10. Hennie Kuiper (Ned-Ral) 23.28.51. Eindstand puntenklassement: 1. Freddy Maertens 80 punten, 2. Piet van Katwijk 63, 3. Ludo Peeters 52, 4. Jos Jacobs 43, 5. Gerben Karstens 43. Eindploegenklassement: 1. Flandria 69.04.00, 2. Ti-Raleigh 69.08.16,3. IJsboerke 69.10.11,4. Frisol 69.16.57, 5. Super Ser 69.25.28. Den Hertog en Gevers naar WK-wielrennen MAASTRICHT - De sportcommissie van de KNWU heeft het elftal ren ners, dat aanstaande zondag in Os- tuni zal uitkomen in het wereld kampioenschap op de weg voor profs, gecompleteerd door de aan wijzing van Fedor den Hertog en André Gevers. Van het tweetal heeft Den Hertog tot zaterdag de leiderstrui in de prof- toer gedragen. Gevers won Vrijdag de etappe naar Budel met voor sprong. Reeds eerder waren geselecteerd: Zoetemelk, Kuiper, Knetemann, Karstens, Pronk, Raas, Schipper, Smit en Priem. Aad van den Hoek en Piet van Katwijk werden aan gewezen als reserves. Zij zullen slechts naar Italië reizen, indien één of meer van de elf geselecteerden niet zullen kunnen starten EINDHOVEN - Het aspiranten-waterpolozevental van De Zijl/LGB is in Eindhoven kam pioen van Nederland geworden. In de finalepoule hadden de Leidena- ren alleen in ZPB uit Barendrecht een serieuze concurrent! In een spannend en incidentrijk duel won De Zijl/LGB met 5-4. De uitslagen: Zijl/LGB-DZV 7-0; Zijl/LGB-ZPB &-4; Zijl/LGB-HZC Robben 12-2; KZC-Zijl/LGN 1-5, Zijl/LGB-VZC Ritmeester 9-0. leider Gerrie Knetemann, maar enigszins te bedreigen. Opmerke lijk was evenwel weer de dubbels lag van Freddie Maertens, die in de rit naar Simpelveld Piet van Kat wijk in de spurt klopte en later zelfs de groene puntentrui van de Neder lander mocht overnemen, omdat Maertens, die in een geweldige conditie is, ook de tijdrit als snelste afraffelde. Het onderonsje, omdat slechts 34 coureurs op het par cours kwamen, betekende Maer tens 45e victorie van dit seizoen. De ronde werd dus beslist in de „koninginnerit", die over een groot deel op het traject van de Goldrace werd gereden. En op de gekende heuvels ging Fedor den Hertog, op dat moment nog drager van de oranje leiderstrui, strijdend ten on der. Want na alle schermutselingen verloochende Den Hertog de stand in het klassement niet. Hij was er bij, toen de Spanjaard Andres Oliva de beslissende fase inluidde. En met Den Hertog ook Bert Pronk, Knetemann, Michel Pollentier en Ludo Peeters, die even later nog werden bijgehaald door de Zwitser Eric Löder en de Belgen Herman Beyssens en Jos Jacobs. Fedor den Hertog kon echter niet op tegen het samengebundelde geweld. Al snel vertoonde hij spo ren van slijtage en dat was het doel waar Raleigh-duo Bert Pronk (reed driemaal lek) en Gerrie Knetemann op aanstuurde. „Kneet": „Op de Gulpenerberg zag ik dat Den Herog enigszins moest lossen. Pronk en ik zijn toen achter elkaar gedemar reerd. Toen ik voor de tweede keer wegging, kon niemand me meer houden. Dat er nog zo'n kleine 60 kilometer was te gaan, hinderde mij niet. Op dat moment speelde het J 1 T, tot Door Hans Coolegem De totale verbrokkeling was echter een feit. In een straf tempo kon Knetemann, die in het voorjaar de Ronde van Andalusië won, maar daarna door longontsteking lange tijd was uitgeschakeld en in de Tour voorzichtig zijn rentree maak te, zo'n twee minuten veroveren, terwijl Den Hertog en Oliva op de laatste belangrijke klim bij Slena- ken moesten lossen. Van het uit eengeslagen peloton met alle kop stukken was toen al minutenlang niets meer te zien. Het slagveld maakte de jury der mate nerveus, dat zowel Knete mann voorop en het geloste duo Den Hertog-Oliva korte tijd geen begeleiding kregen. Daar werd dankbaar gebruik van gemaakt. Onder aanvoering van de verza melde Belgen werd Knetemann tot op 200 meter ingelopen. Knete mann: „Ik kreeg kramp en ver speelde daardoor een groot deel van m'n voorsprong. Maar toch was ik gemotiveerd. Ik wilde ze (lees: KNWU) eens iets laten zien, omdat mijn vrouw Greetje deze week naar een trainingskamp moet, anders wordt ze niet naar hét wereldkam pioenschap afgevaardigd. Als an deren dat ook nu moeten, dan heb ik daar vrede mee. Dat is echter niet' zo. En wie moet zij mij nu verzor gen?" „Kneet" sprak niet over zijn inzin king, die met voldoende paarde- krachten van de ploegleiderswagen van Peter Post teniet werd gedaan. De verbolgen Jos Jacobs: „Het is een schande. We hadden hem haast te pakken. Toen reed hij zo weer bij ons vandaan, omdat hij aan de auto hing". Peter Post ontkende echter TENNIS - De ploeg van de New York sets is zaterdag kampioen geworden van het World Team Tennis. Ook de derde wedstrijd tegen de Golden Gaters, met onder andere Tom Okker en Betty Stöve, de Sets. ZEILEN - De eerste wedstrijd om het wereldkampioenschap in de Laser-klasse is gisteren in een overwinning geëindigd voor de Amerikaanse zeiler Carl Buchan. TENNIS - De Nederlandse ploeg is er zaterdag niet in geslaagd om zich te plaatsen voor de finale van het toernooi om de Federationcup. In de halve finale werd met 3-0 van de Verenigde Staten verloren. Prof ronde-winnaar Gerrie Kne temann tijdens zijn beslissende solo van zaterdag. glashard de beschuldiging. Met be zwerende gebaren: „Dat is beslist niet gebeurd". De wildwestverto ning was echter nog niet afgelopen, omdat de ploegleiders Lomme Driessens en Willy Jossart ten op zichte Den Hertog ook het recht in eigen hand namen. Ook Den Her tog had last van krampen. Riep daarvoor de rondedokter en werd korte tijd op sleeptouw genomen. Te lang naar de zin van de Belgi sche sportbestuurders, die voor de grootste consternatie zorgden door eerst de doktersauto van de weg te rijden en daarna een groot aantal volgers te blokkeren, waardoor Den Hertog in een nog groter gat kwam te „zwemmen". Het steuntje in de rug belette Kne temann niet om door te gaan. In een geweldige cadans bereikte hij Maastricht waar hem op het plaat selijke parcours de leiderstrui niet meer kon ontgaan en hij zijn voor sprong, ondanks dat zijn tegen standers hem konden zien, zelfs nog kon uitbouwen. Ondanks de felle discussies tussen de betrok kenen liet de jury de incidenten on gemoeid en zal uitsluitend rappor tuitbrengen aan de sportcommissie van de KNWU. Onbewust lispelde de gelukkige Gerrie Knetemann: „Ja, alles hangt nu eenmaal van kleine dingen af." LEIDEN - De herenploeg van de AV Holland moet weer een stap terug doen. Hoewel de Leidenaars gis teren in de derde ronde van de nationale atletiekcom- petitie goed voor de dag kwamen en in Rotterdam een vijfde plaats (van de tien ploegen) behaalden was dit toch niet voldoende om de hoofdklasse-plaats te be houden. Holland zal, evenals het Arnhemse Ciko'66, zijn krachten volgend jaar weer in de eerste klasse moeten beproeven. De herenploeg van De Spartaan die, geteisterd door invallers, een zwakke indruk ach terliet kon zich dankzij de resultaten van de eerste twee wedstrijden juist redden. Weinig overtuigend uw* nok hel oplre- den van de Spartaan-dames tijdens de hoofdklasse-strijd op de kunslstojbaan aan de Haagse ZuidlarenstraatZij werden negende maar behielden deson danks hun finaleplaats. Een finale plaats bereikte ook in de eerste klasse de damesploeg Van De Bataven. De Leidse dames verbeterden zich op de Amster damse Ookmeer-baan aanzienlijk en klommen daardoor op naar de zesde plaats. Waarschijnlijk ook een finale plaats behaalden de AV Holland - dames in de vierde klasse. Hoewel de landelijke klasse gisteren nog onover zichtelijk was zal het knappe optreden in Alphen wel voldoende zijn voor een klassering bij de beste zes. Niet in actie kwamen gisteren de herenploeg van De Bataven (problemen bij de opstelling vanwege vele afwezigen) en de dame- snloeg van AV Leiden (misverstand bij ae inschrijving voor de derde ronde De AV Holland heren konden zich op de matige Nenijto- accommodatie in Rotterdam niet voldoende verbeteren om aan een dreigende degradatie te ontsnappen. Uiteindelijk kwa men de Leidenaars, die dit sei zoen wel door uitzonderlijk veel blessuregevallen zijn achter volgd, ruim tweehonderd pun ten tekort. Een puntentotaal dat misschien door polsstoksprin ger Marc van Vliet had kunnen worden overbrugd maar hij moest deze week zijn werk als stuurman hervatten en ontbrak gisteren in de Holland-ploeg. Veel punten leverden in Rot terdam de hordennummers op. Bert Paauw boekte een zege op de 400m horden in 56.9 sec ter wijl junior Roel Hendriksen daar een uitstekende 58.6 sec aan toevoegde. Op de 110m horden waren het Wim Huige (15.7) en Tom Saat (16.5) die voor goede tijden zorgden. Ook op de sprint kwam Holland met het tweetal Alfred Verhoef- Frank Mingelen sterk voor de dag. Op de 100m resp. 11.1 en 11.6 en op de 200m resp. 23.2 en 23.4. Een verrassing was het lo pen van nieuweling Jos Renne op de 1500m. Deze 19-jarige at leet, pas een maand trainend bij Holland, toonde zijn aanleg met een tijd van 4.07.8. Andere goede prestaties: Peter Visser 1.85 hoog; Bert Paauw 800m in 1.58.6; Bram v. d. Mey 12.69 ko gel en 37.94 discus; Harry Frauenfelder 12.38 kogel; Kees Riemens 53.14 speer. In de Spartaan-herenploeg slingerde Nico van Noort de kogel bijna net zo ver (42.22) als hij de discus wierp (42.56). Ook Jan van Heek, die van plan is na dit seizoen met de actieve wed strijdsport te stoppen, deed het behoorlijk op de werpnum- mers: de speer naar 56.38m en de discus naar 37.78m. Op de hordennummers kwamen de broers Leo en Piet Walraven goed uit de voeten: Leo de 400m horden in 59.6 en Piet de 110m horden in 16.6. Piet Waaning liep de 5 km in 14.56.4 en Ad van Doorn droeg flink wat punten aan met een hoogtesprong van 1.90m en een 200m in 23.3 sec. Ook bij de Spartaan-dames wa ren de werpnummers het beste. Lia Kortekaas kwam met de discus in de buurt van veertig meter (39.10), zuster Paula hield het op 33.84m en kwam voorts met de kogel tot 10.61m. Marga Kortekaas kon goed overweg met de speer (35.07) en vanzelf sprekend ook met de kogel: 12.30m. Verder liep Joke van Gerven een heel verdienstelijke 800m (2.10.3), sprong Anne- mieke Bouma over 1.70m en haalde Marian v. d. Niet 5.13m in de verspringbak. In de Bataven-damesploeg zorgden Heieen Haverkort en Corrie v. d. Meer voor een goed gemiddelde op de 800m. Heieen Haverkort liep 2.20.5; Corrie v. d. Meer 2.26.7. Gemiddeld ook goed zat het speerwerpen met Ria van Dijk (30.56) en opnieuw Heieen Haverkort (28.26). Jea- net Hendriks noteerde op de 400m 60.8 en Thea Kouwenho- ven sprong 5.04m ver. De 4x1 OOrn estafette ging in 51.9 De AV-Holland dames legden de basis voor een hoog punten totaal dankzij een fraaie 4xl00m estafette. Het viertal Hester de Boo, Alice Saat, Ineke Altona en Barry van Haarlem kwam uit op 51.6 sec. Ineke Altona ver raste voorts met 2.25.3 op de 800m terwijl Barry van Haarlem de 100m in 12.9 aflegde. Mies Kuipers wierp de discus voorbij de dertig meter. 30.48m. Snelwandelen De Leidse snelwandelaars Dirk Maassen van de Brink en Nico Schroten, beiden van AV Hol land, leverden zaterdag hun aandeel in de verrassende overwinning die de Neder landse snelwandelploeg be haalde in de vier landen- ontmoeting met Denemarken, België en Zwitserland. Maassen van de Brink werd achtste (van de 21 gestarte deelnemers). Hij deed over de 35 km in het Deense Suder Omme 3 uur 13 minuten 46 seconden. Nico Schroten werd tiende in 3.15.43. De Nederlanders Tjabel Ras en Jan de Jonge eindigden resp. als vierde en zevende. Aan de Nederlandse zege droegen ook de junioren bij van wie Rob van Vliet een nieuw nationaal re cord over 10 km vestigde met 51 minuten 35 seconden. VOLENDAM - Bij de Nederlandse kampioenschappen, waarmee een overladen seizoen als een nachtkaars uitging, is één natio naal record verbeterd. Johanna Wijnands Jacqueline Faber, Rianne Jansen en Linda Faber gaven met 4.11.37 VZC- Ritmeester een nieuw clubrecord op de 4 x 100 meter vrije slag da- Een magere oogst. Maar wie had meer verwacht? De "nationale", vroeger het hoogtepunt van het seizoen is door allerhande inter nationale gebeurtenissen weg gedrukt. Dit jaar waren het de vroeg vallende Olympische Spe len. Op één nummer, de 200 meter vlin derslag dames, was de inschrij ving zo minimaal dat de series vervielen zonder dat men tot een volledige bezetting van de finale kon geraken. Trainers en zwem- commissie schoven elkaar de schuldvraag toe. De clubtrainers klaagden over het "onmogelijke "tijdstip van de kampioenschappen en de onmo gelijkheid om na selectiewed- strijde, Olympische Spelen, jeugdkampioenschappen, Europa-cup en Europese jeugd kampioenschappen hun pupillen nog eens te motiveren. Het mocht een verrassing heten, dat temidden van de "blikjes" ja gende Olympia-gangers als Henk Elzerman (vier titels), Karim Ab dul Ressang (vier titels), Annelies Maas (eveneens vier eerste plaat sen) en Ronald Woutering (drie titels) nog enkele belangwek kende prestaties werden ver richt. Enith Brigitha, die na een maand zonder serieuze training en zelfs nog niet eens geheel hersteld van een spierblessure leverde op de 100 en 200 meter vrije slag: 57.43 en 2.03.20 wereldtijden af. Het werpt de vraag op, of Enith - ach teraf bezien - wel zo blij moet zijn met de twee bronzen plakken, die zij op deze nummers bij de Olympische Spelen veroverde. Had er niet meer ingezeten? "Daar vraag je me wat", reageerde trainster Wil Storm. "Het is wel wat anders of je in Volendam zwemt of. in Montreal. Hier weet ze dat er niets mis kan gaan. Ze is gewoon de sterkste. Maar in Mon treal Daarbij onbewust toegevend, dat het met de mentale voorberei ding van Enith op de Spelen toch Annelies Maas ging volledig op i de jacht op titels zonder de klok i nationale zwemtitels. de gaten te houden. Wijda Maze- reeuw stond wankel op het start blok, veroorzaakte een valse start en was op de.100 meter schoolslag veel te laag weg. Dankzij het feit dat Maritzka bij de laatste slag slecht uitkwam, ontstond er toch nog enig 'licht' tussen de tijden: 1.15.90 en 1.16.14. Diane Edelijn, zonder concurren tie, haalde de titels op de rugslag in matige tijden. Bij afwezigheid van José Damen viel de titel op de 100 meter vlinderslag ten prooi aan In eke Ran (in de matige tijd van 1.07.25) en die van de dubbele af stand werd gewonnen door Yo- landa Aggenbach. de zwemster uit Den Helder was de enige titelwin- nares, die niet naar de spelen is ge weest. Bij de heren was dat de winnaar van de 100 en 200 meter schoolslag Ro nald Hond. •Jitters dreigt een sleutelfiguur te ontvallen: Abdul Karim Ressang. De zowel op de rugslag als de vrije slag inzetbare Heemstedenaar ver trekt op 17 september weer naar de Verenigde Staten om zijn studie voort te zetten. "Ik wil nu proberen in twee jaar mijn kandidaats (eco nomie) te halen en ga me daar vol ledig voor inzetten", aldus Res sang. "De afgelopen twee jaar was het steeds hangen en wurgen, wel over, niet over, net over, herexamens en dat soort dingen. Zwemmen en studie bleken gewoon niet te com bineren. Daarom heb ik dan ook mijn sportbeurs teruggegeven. Ik had hem nog wel kunnen krijgen, maar dan was het de vraag geweest of ik in het universiteitsteam was gekomen. De concurrentie is name lijk enorm groot. Ik vind dat ik me beter tot één ding: studeren, kan bepalen". Ressang liet overigens zijn afscheid vergezeld gaan van enkele presta ties van redelijk formaat. Zo won hij de 100 meter rugslag in 59.68, slechts enkele tienden van een se conde boven het nationale record dat hij veertien dagen geleden in Boekarest vestigde. Hans Elzerman, de tweede Amerika-ganger, houdt het wel voor gezien. Hij keert niet naar de States terug en studeert hier af. De middelste van de Elzerman-broers haalde enkele derde plaatsen en le verde zo zijn aandeel in de familie- produktie, waarvan jongste broer Henk de grootste buit binnenhaal de: viermaal goud, eenmaal zilver en tweemaal brons.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12