W inkeliers woedend op wethouders "Klagen is zinloos" Over Breestraat Bouwgeweld Herengraeht-Zijlsingel INTRODUCTIE- LEZING Biermans jubileum-estafette ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1976 I LEIDEN - Omdat de marktroute steeds slechter wordt, en de over welving van het Kort Rapenburg ook te wensen overlaat, is er geen speelruimte meer om de inspraak over de reconstructie van de Brees traat gedurende lange tijd te doen plaatsvinden, en moet er het liefst dit jaar nog een beslissing genomen worden. Met deze opvatting haalde wethouder Waal (Stadsontwikke ling) zich gisteravond tijdens de in formatiebijeenkomst over de re constructieplannen van de Brees traat de woede op de hals van de aanwezige Breestraatwinkeliers die aandrongen op een langere be denktijd en meer overleg. De eveneens aanwezige wethouder j Van Aken (Economische aangele- I genheden) stelde dat er jaren ge- j praat is, en dat er durf nodig is om I de reconstructie aan te pakken. Maar de woordvoerders van het Leids City Centrum en de Stichting Leidse Binnenstad waren totaal niet over de opzet van de gemeente. Het plan is kort voor de vakantie- I tijd gepubliceerd, en daardoor en door vele andere nota's was het niet mogelijk om nu al inhoudelijk op het stuk in te gaan. Winkelier Van Leeuwen was "op z'n zachtst ge zegd boos van huis gegaan" naar de informatieavond en dreigde: "Nu is het tijd om gehoor te geven aan onze verlangens, anders komen er Steenstraat-toestanden". Eerst j moet er een parkeerplan komen, dan pas kon de reconstructie aan de orde komen. Voorzitter Van Eg- mond van het LCC was "niet be paald juichend" naar de informa tieavond gegaan en fulmineerde op opzienbarende wijze tegen het col lege van B en W, zonder inhoudelijk op de plannen in te willen gaan. De voorzitster van de Stichting Leidse Binnenstad, mevrouw Den Haan, sinds kort burgemeester van Voor burg, deed de suggestie aan de hand orp de Breestraat problema tiek in te brengen in de open planprocedure die gevolgd gaat worden door de projectgroep Bin nenstad. Tenslotte vroeg winkelier Van Tongeren of eventuele schade tijdens de werkzaamheden vergoed werd door de gemeente; hij doelde op eventuele verminderde) opzet; "Het is niet zo prettig als u voorge steld wordt volgende week vijfdui zend gulden per jaar minder te ver dienen." Op deze stortvloed van kritiek ant woordde Waal dat het plan van de gemeente bepaald geen verrassing kan zijn voor het LCC, de Stichting Leidse Binnenstad en de Kamer van Koophandel: er is voortdurend overleg geweest. Wijzend op het economisch aspect daagde Van Aken de winkeliers uit "Is de Haar lemmerstraat er zo op achteruit ge gaan?" Hij nodigde de winkeliers uit om zo snel mogelijk om de tafel te gaan zitten om het sinds enige tijd gestokte beraad te heropenen. Aanwezige ambtenaren zetten uit een dat de kades van de Markten- route er slecht aan toe zijn en hoog nodig hersteld dienen te worden. De open-planprocedure zou teveel tijd vergen. Verbreding van de marktroute is zo goed als onmoge lijk wegens de monumentale brug gen, de visfontein en het waag- hoofd die dan in het gedrang zou den komen. Over het parkeerprobleem merkte Waal op dat het verkeerd is om dat te koppelen aan de reconstructie van de Breestraat. De parkeernood leek vooralsnog niet groot genoeg De informatieve avond over de afsluiting van de Breestraat heeft niet de confrontatie tvs- sen middenstand en wethou ders opgeleverd, die sommigen ervan hadden verwacht. Het begin vaii de avond had nog een enigszins grimmig ka rakter. Voorzitter Van Eg- mond van het Leids City Cen trum sprak zelfs over winke liers, die met de sabel in de hand zouden staan. Tot wan ordelijkheden kwam het echter niet. Wellicht omdat de winke liers de sabel nog even in de schede houden Duidelijk werd in ieder geval wel (maar dat is niet nieuw), dat de binnenstad-winkeliers grote moeite hebben met de gemeentelijke plannen. Vol gens hen is het onwijs om de Breestraat af te sluiten,zonder dat er tegelijkertijd de nodige maatregelen worden genomen op parkeergebied. De gedachte van het verkeers bureau Goudappel en Goffeng (dat in opdracht van de Ka mer van Koophandel een rap port over de zaak heeft uitge bracht), om de bus in twee richtingen over de markten- route te leiden, werd nogmaals van de tafel geveegd. Ook bij het idee om parkeergarages te bouwen werden van de zijde van de gemeente de nodige vraagtekens gezet. Deze twee belangrijke troeven van de winkeliers werden dan ook niet verder uitgespeeld. Over blijft dan nog het indivi duele belang van de Breestraat- en andere binnenstad-winkeliers, die bang zijn dat ze van de in greep schade zullen lijden. Dat element mag overigens best zwaar weg en, want de ingreep in de Breestraat en de mark- tenroute zal ongetwijfeld voor een aantal winkeliers de ge nadeslag betekenen. Het is lo gisch dat deze mensen voor hun belang opkomen. De vraag is echter of deze win keliers géén schade zullen on dervinden van de afsluiting De reconstructie, wanneer die nog eens een paar jaar wordt uitgesteld. De reconstructie van marktenroute en Brees traat moet nu eenmaal een keer plaatsvindenDe winke liers zullen dat moeten erken nen, ook al zal een aantal van hen het waarschijnlijk zwaar te verduren krijgen. Een reden te meer voor het ge meentebestuur om samen met die winkeliers om de tafel te gaan zitten en na te gaan hoe de schade van de ingreep zo veel mogelijk kan worden be perkt. JOOP MAAT TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi door drs. J. Janson DONDERDAG 2 SEPTEMBER ACADEMIEGEBOUW Rapenburg 73 Leiden om een parkeergarage te kunnen gaan bouwen, tenzij het verkeer gedwongen wordt om naar zo'n ga rage toe te gaan. In het komende verkeerscirculatieplan zal een par keerplan uitgewerkt worden. De plaatsen die verloren gaan bij de te nemen proef op het laatste gedeelte van de Breestraat zijn niet essen tieel voor het parkeren in de bin nenstad, zo werd opgemerkt, en de Leidse raad heeft zich al meerma len over parkeergarages uitgespro ken waarbij een garage aan.de ir. Driessenstraat geen haalbare kaart bleek. Over de proef merkte Waal op dat de gemeenteraad bepaalt of de proef geslaagd is of niet, waarna be slist wordt over de definitieve re constructie. Schade die winkeliers oplopen door de werkzaamheden kunnen vergoed worden, schade- cleams naar aanleiding van een verminderde omzet zijn echter nog nooit toegewezen. TOM MAAS. viel boven op een tinnen kan, die is helemaal verwrongen, en op een tafeltje. Een wijntafeltje, dat was een schade van vierhonderd gulden. We zijn op het stadhuis geweest om smartegeld te vra gen, voor derving van het woon genot". "Er zijn er bij, die zijn er .overspannen van geraakt. Som migen zijn meermalen op vakan tie geweest. We zaten hier goed, we wonen hier al veertig jaar. Die kaalslag? Het klinkt misschien Door Tom Maa* egoïstisch, maar van mij had het zo mogen blijven". Horen en zien vergaat je, als je je een weg baant kris-kras over de zandvlakte. Het stof beneemt soms de adem. Een verdwaalde automobilist vraagt vertwijfeld hoe hij hier uit moet komen, naar Katwijk. Dat is ook een klacht van de omwonenden: soms zijn ineens alle straten opgebroken en kun je je huis niet meer uit. Mensen kunnen niet slapen van angst als er iets gebeurt kan de brandweer of de ziekenauto er niet door, hoe moet dat nu? On der de volslagen verroeste Nas- saubrug spelen kinderen in het zilverkleurige zand waarmee de Oranjegracht is dichtgegooid. Ais relikwieën van een andere we reld staan midden in de woestijn, in het ongenadige licht van de schrille zon, de vijf oude panden die nog bewaard zijn gebleven. Op de zijkant staat in zwarte verf: hoe slechter bestuur, hoe hoger de huur. "Die huizen hadden eigenlijk weg gemoeten. Die zijn van onder tot boven verrot. Die moeten dade lijk een ton per stuk kosten. Ze hebben alles moeten stempelen; dat zijn die balken voor de gevel, anders waren ze bij het heien in gestort. Hier tegenover aan de gracht stonden mooiere huizen; als ze die nou bewaard hadden... Het opknappen kost een half miljoen, daardoor worden de andere huizen natuurlijk weer duurden het geld moet toch er gens vandaan komen?" "Die Waardgracht, dat is een stink- gracht. Die zou gedempt moeten worden. Dat water ligt dadelijk dood. We hebben al erover ver gaderd toen Piena nog wethou der was. Die wist er ook niets Hoe de nieuwe wijk eruit zal gaan zien is voor de meesten een groot vraagteken. Sommigen denken dat alles in oude stijl herbouwd zal worden. Wie er dan zullen komen wonen? Misschien weer een paar oude bewoners? Het hangt ervan af hoe duur het wordt. Ach, als de mensen maar gezellig zijn, die zullen het toch moeten doen, wordt gezegd. En men hoopt dat er een mooi park komt op het terrein van de voormalige Grofsmederij. Maar de Oosterkerkstraat wordt een razende weg door de woonwijk, wordt voorspeld. En die rare hoge brug over de Herengracht die hoort niet in een voorrangs- weg waar bussen overheen moe ten. Dat er op zo'n grote schaal ge bouwd wordt in een binnenstad, is een adembenemend avontuur. Maar voor vele omwonenden is de lol daar al wel van af: zo'n grote en onordelijke drukte had den ze niet verwacht. "Ze had den ons drie maanden met va kantie moeten sturen". Sommi gen schikken zich erin dat het nu eenmaal niet anders kan: "Kla gen heeft geen zin, je moet realis tisch blijven, 't moet nu eenmaal gebeuren. En de mensen die er werken zijn erg prettig. Die ko men uit de Achterhoek, dat zijn altijd aardige mensen". En de werkers gaan onvermoeibaar door van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Over acht maaanden worden de eerste huizen opgele verd als het goed gaat. En om niets aan het toeval over te laten wordt dan ook om de twee we nen een werkbespreking met de onderaannemers gehouden, en elke maand een bouwbespre- king met de architecten en de gemeente, en bovendien soms een coördinatiebespreking om het werk vlot achter elkaar te la ten verlopen. "Misschien wordt er wel te overdreven vergaderd", wordt verzucht. En op alle kri tiek wordt nors gemompeld door iemand van Gemeentewerken: "Ach,, dat zijn allemaal techni sche zaken waar de mensen geen verstand van hebben". Het enige onaangetaste plekje is het oude kerkhof, in de hoek langs de singel. Verleden jaar is daar de laatste begrafenis ge weest. Het kerkhof zal nog dertig jaar onaangetast moeten blijven liggen. En de beherders zullen zorgen dat het niet ondertussen een soort pretpark wordt. Soms vergt dat maatregelen en worden kampeerders van het kerkhof weggestuurd, of jongelui die met gitaren en wijn een "orgie" wil den vieren op het met bovem omzoomde hof. Dadelijk ligt het aan de rand van een dichtbe bouwde nieuwe wijk. "Het zal Zandstormen woeden over het gebied HerengrachtlZijlsingel waar de grachten volgegooid zijn met zand. De andere kant van de medaille: "Als het had ge regend dan was het een bagger- zooi geweest, dan kon je je huis niet meer in". LEIDEN - Auto Bierman heeft niet minder dan 265 sportverenigingen in zijn rayon aangeschreven met het verzoek deel te nemen aan een estafette, die het garagebedrijf op 18 september organiseert ter gelegenheid van zijn zilve ren jubileum. Reeds enkele dagen nadat de brief de deur was uitgegaan had een vijf tiental verenigingen positief gereageerd. Burgemeester M. Th. van de Wouw uit Voorhout zal op die zaterdag 's morgens om negen uur het startlint doorknippen bij het bedrijf aan de Voor- houtse Jacoba van Beieren- weg. De eerste loper (of loop ster) neemt dan de ruim zeven kilometer naar de vestiging in Leiden voor zijn (of haar) re kening. Daar wordt overgenomen door de tweede man of vrouw, die de weg naar het Katwijkse bedrijf vervolgt. Daar staan de laatsten gereed om de kring loop naar Voorhout vol te ma ken. De afstanden variëren van 7,1 tot 7,4 kilometer. Fikse afstanden. Maar de winnende vereniging kan dan ook dui zend gulden opstrijken. Nummer twee krijgt 750,- en nummer drie 500,-. Boven dien krijgen de eerste tien in elke plaats arriverende lopers een premie van vijftig gulden. De prijzen zullen worden uit gereikt door de burgemeester van de plaats, waaruit het winnende team komt, tijdens een receptie, die Auto Bier man zaterdag 2 oktober in het Voorhoutse bedrijf zal geven. Alle medewerkers van het be drijf gaan een kleine week la ter op sto.p. Op vrijdagochtend 8 oktober neemt een charter vliegtuig hen met echtgenotes en verloofdes mee op weg naar Ibiza. Maandagochtend vroeg ver trekt het gezelschap weer van het eiland. Op de weg naar huis zal men echter nog een dagje in Parijs de gast zijn van Simca. Eigenlijk is 19 oktober de zil veren dag van het bedrijf, dat thans aan zestig medewerkers werkgelegenheid biedt. Dan is het precies een kwart eeuw ge leden, dat de heer Chr. Bier man een zelfstandig taxibed rijf aan de Voorhoutse Julia- laan begon. Maar diezelfde dag is hij ook getrouwde En daarom reserveert hij die da tum nu maar voor zichzelf. „Ze zeggen wel: eerst moet het rom mel wezen, wil het goed worden" Een bewoonster van de Nieuwe Waardstraat zegt het wat berus tend terwijl ze rondkijkt over de stoffige vlakte waar draglines grote wolken zand opwerpen. Het kleine huizenblok aan de Nieuwe Waardstraat ziet grijs van het stof. Jarenlang is het gebied HerengrachtlZijlsingel aan zijn lot overgelaten Het is alweer een hele tijd geleden dat dit oude en arme deel van de binnenstad werd kaalgeschoren. Alle kleine huizen langs de grachten wor den gesloopt, op een vijftal na. Jarenlang lag het gebied achter de Heren gracht braak,en terwijl de gemeente zich suf piekerde over de toekomst van dit stukje stad groeide het gras tussen de verweerde stenen van de kades van de Oranjegracht en Waardgracht. Nu staan de vijf overgebleven historische panden temidden van een ver bijsterende bedrijvigheid. De twee grachten zijn voorlopigverdwenen onder het zandDe argeloze toeschouwer zal zich afvragen hoe deze heetge- blakerde zandvlakte ooit nog een degelijke stadswijk kan worden. De geplande woningbouw voor het stadsdeel tussen Herengracht en Zijlsingel mag een weergaloos avontuur genoemd worden. Sommige omwonenden hebben er een hard hoofd in. De bewoners klagen erover dat het zand en het stof overal de huizen binnendringen, er is geen schoonmaken aan. Met onver- voestbaar optimisme poetsen de mensen nog elke week hun auto op, maar de volgende dag al heeft zich een nieuw grijs laagje stof vastgezet op het chroom en op de ooit glimmende lak. Overal kun je dezelfde mening horen. "Ze doen veel teveel tegelijk. Met die walkanten lijkt het wel een vijfjarenplan: dan doen ze hier een stukje, dan daar weer. Niks wordt afgemaakt. De mensen krijgen er de zenuwen van. Met al dat zand, je vloerbedekking is niet meer bij te houden". "Mischien zeg ik later heb ik me daar nu zo druk om gemaakt? Maar in de zomer, toen het zo echt heet was, toen stonden ze hier 's morgens om vier uur al met drie heimachines op de stoep. We hebben toen hier een hele tijd met een open riool geze ten". "Ze hadden half juni klaar moeten zijn met de riolering. Maar het heeft hier tien weken geduurd, al die tijd lag het open en te stin ken: het was een en al stront dat stond te borrelen. En van dat heien is het stucwerk gescheurd. We hadden op de vensterbank een bronzen paarii staan, dat is er op een gegeven moment gewoon van afgetrild; dat bronzen paard Leidse hamsteraar wil vijftig pak ken koffie ruilen voor drie dozijn oranje vlaggetjes Eventueel twee dozijn plus een kratje witte anjers. Met een hemelbestormend enthou siasme blijft het Leidse gemeente raadslid Hóppener (PvdA)er maar op hameren dat er in het psychia trisch ziekenhuis Endegeest kleinere wooneenheden moeten ko men. En intussen liggen de plannen tot verbouwing maar te wachten. Het raadslid heeft kolom 7 niette min al toevertrouwd dat hij bij zijn standpunt blijft. "Ik ga door tot ze daar in Endegeest dakloos zijn", vertelde hij. De Adviesraad voor de Binnenstad is van plan zichzelf op te heffen. Voor de bestuursleden wordt een speciale regeling getroffen: zij wor den op de monumentenlijst ge plaatst. Hoe moet dat nou verderStraks kan wethouder Waal de adviezen van de Adviesraad voor de Binnen stad niet meer opvolgen Die mast. Ja, die mast dus. Dat is zo langzamerhand ook niet leuk meer. De Leidse middenstand doet dezer dagen weer uitbundig van zich spreken. Overal in de stad prijken bonte affiches met de mededeling dat de in september te houden Lei- dato dit jaar het vijftiende lustrum ingaat. De waarheid is evenwel anders. De Leidato wordt namelijk voor de vijftiende keer georgani seerd. Rare jongens, die midden standers. Weten natuurlijk best dat lustrum tien jaar betekent. En maar suggereren dat de Leidato al zo lang bestaat. Een kwestie van verkooptechniek waarschijnlijk. SLF is Stadskantoor Laten Finan- Simpel gezegd komt het er natuur lijk op neer dat al die arme Leide- naars zich blauw betalen aan de ta rieven van gas en elektriciteit om een stelletje ambtenaren een luxueus en riant kantoorcomplex te verschaffen Het linkse college schijnt nu meteen de renovatie van de Prins Be- mhardlaan achterwege te willen laten. Is trouwens wel eens onderzocht hoe burgemeester Vis aan die nieuwe fiets komt? Slechte lezer: "Dus Oosterman wil aftreden omdat er nieuwe pavil joens voor Endegeest in de Steven- shofpolder worden gebouwd?" "Bus rot op", hing er deze week in de Steenstraat. En de bussen gaven daar onmiddellijk aan gehoor. In twee richtingen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3