Zs UIEN P© a Heroïnehandel indammen, dan eerst alle illegale Chinezen het land uit VÜIL y y Xrpfkï V M Nieuwe brigade heeft vijf taken ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1975 Zo ziet het woord "opium" er op z'n Chinees uit. De Chinese triaden vechten sinds enkele jaren hun bende-oorlogen ook in Amsterdam uit. Dit jaar zijn er al zes Chinezen gesneuveld in de on derlinge strijd, waarbij de lucratieve smokkel waar heroïne steevast de inzet is. Het aantal overvallen op Chinese gokholen is aanzienlijk. De hoofdstedelijke politie verwacht een nieuwe bende-oorlog. Om de doodeenvoudige reden dat er "nog steeds een paar doden liggendie nog niet zijn gewroken"Want het woord wraak hebben de triaden hoog in het vaandel staan. Pas de laatste jaren heeft de politie enig inzicht gekregen in de geschiedenis en de organisatie van deze geheime genootschappen. De Amsterdamse recherche-commissaris G. Toorenaar: "Je moet tenslotte altijd proberen je tegenstanders te leren kennen. Met die triaden krijg je in de praktijk nu eenmaal te maken, als criminele organisatie. Ze hebben hier een nieuw soort misdaad gebracht. Ik ben tegenwoordig ongeveer een kwart van mijn tijd bezig met Chi nezen en heroïne". De triaden vinden hun oorsprong in het China van de Zeventiende Eeuw. Het zijn dan politiek- gödsdienstige monnikenorde, die zich verzetten tegen de almachtige Manchu-keizers. Langzaam maar zeker werden deze religieuze genootschap pen nietsontziende misdadig ersbenden, met slechts één doel: Zo veel mogelijk geld verdienen. Het symbool van de triade is driehoekigDe poten van de driehoek stellen de drie-eenheid mens- hemel-aarde voor. Alle leden hebben een nummer. De gewone leden hebben het nummer 49. Ook dat is weer symbo lisch, want 4 maal negen is 36, en 36 geeft het aantal eden aan dat nieuwe leden moeten afleg gen. Hoe hoger je bent des te hoger je nummer is. Degrote baas-detai lo-draagt het nummer489. Dewierookmeester heeft nummer 438. Hij is ver antwoordelijk voor het inwijdingsceremonieel. In het Tijdschrift voorde Politie schrijft commis saris J. van Straten: "De huidige triaden kennen deze figuren niet meer. De leider is nu meestal iemand, die zich als zodanig heeft opgeworpen of vooreen bepaalde tijd wordt gekozen. Hij is dan de Cho Kun, de voorzitterde nummer één. Letter lijk vertaald betekend Cho Kun: de persoon geze ten in de loge. De directe ondergeschikten van de leider zijn de Tai Ko Tan, onderbazen verant woordelijk voor een bepaald gebied. Nog steeds zijn de rituelen bij de intrede van nieuwe t riadeleden een belangrijk onderdeel van deze met veel mystiek omgeven organisaties, hoewel zij uit veiligheidsoverwegingen aan om vangrijkheid hebben ingeboet Een van de voornaamste onderdelen van de plechtigheid is U z;\ En zo schrijft de Chinees "heroïne". het drinken van de bloedbroederschap: bloed uit de linker middelvinger van elk nieuw lid wordt gemengd met wijn en water en door allen ge dronken als teken van onverbrekelijke trouw. Voorts worden, de 36 eden gezworen De nieuwe leden wordt tevens een ingewikkelde en geheime vingertaai geleerd, waardoor zij el kaar kunnen herkennen en waarmee zij eveneens kun rang kunnen aangeven. De 36 eden van trouw aan de triade eindigen vrijwel alle gelijk: "Ik zal door vijf donderslagen worden gedood, indien ik deze eed breek". Alle eden hebben be trekking op de trouw aan elkaar, aan eikaars familieleden, aan eikaars bezit, kortom aan de hele triade-bewegingVerraad of zelfs maar het oplichten van een tipje van de sluier betekent de dood "door de vijf donderslagenof "door mi- naden zwaarden" Volgens Van Straten heeft men in Hongkong te maken met 26 belangrijke, actieve triaden. en nog elf minder invloedrijke, maar eveneens nog actieve. Het lidmaatschap van ee triade is in Hongkong strafbaar. De Royal Hong Kong Police een sinds 1957 een gespecialiseerde eenheid, het Traid Society Bu reau. Het heeft als taak het verzamelen en ver werken van informatie en het ondernemen van acties tegen triaden. Het bureau is ongeveer driehonderd man sterk. Al van oudsher was Hongkong toevluchtsoord voor achtervolgde triadeledenBij het totstand komen van de Volksrepubliek China (1911) maakten de communisten een resoluut einde aan de triaden. Het gevolg was dat de bevolking van Hongkong toenam met vele honderdduizenden vluchtelingen. De politie in Hongkong heeft sindsdien te maken met benden, die zich bezighouden met gokken, protitutie, heroïne, afpersing enz. Deze benden bestrijden ook elkaar. Nog maar enkele jaren geleden viel het oog van deze benden op Amsterdam. In 1973 dreigde de hele heroïnehandel in elkaar te zakken met het wegvallen van Vietnam als afzetgebied (Ameri kaanse militairen). De triaden zochten ijlings naar een nieuwe markt. Ze vonden die in Am sterdam. Tenslotte zat daar al een kolonie van ongeveer vijftienhonderd goedmoedige Chine zen, die, een enkele uitzondering daargelaten, nooit voor enige last had gezorgd. De contacten waren snel gelegd. Bovendienbe seften ze in Hogkong, kon je vanuit Amsterdam gemakkelijk de Amerikaanse militairen in West-Duitsland bevoorraden. Een bijkomende reden was, dat de hippies, die in die tijd Amster dam tot bedevaartplaats hadden gebombar deerd, uitgekeken leken te zijn op de hasj en de marihuana, en best eens "in" konden zijn voor de heroïne. Commissaris Toorenaar: "We hebben dat in het begin niet gezien. We dachten dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen". De machtigste triade in Amsterdam is de Sap Sie Kee, ofwel de Veer tien Karaats. Dan volgen de Wo Lee Kwan en de Wo Sing Wo. Volgens commissaris Toorenaar is de oorlog on der de Chinezen in Amsterdam pas goed begon nen met de moord op Chan Yuen Muk, begin maart van dit jaar. Deze man, wegens zijn gelij kenis op de grote leider Mao genoemd, werd op de hoek van de Geldersekade en de Binnen Ban- tammerstraat door huurmoordenaars doodge schoten. Hij was de "tai lo" van de Sap Sie Kee. Precies een jaar eerder was de invloedrijke Chung Mon niet ver van dezelfde plaats onder moordenaarshanden geimllen. Zat Chung Mon de triaden in de weg? Het is een vermoeden. De Amsterdamse politie heeft geen enkele aanwij zing dat hij ook bij de heroïnehandel betrokken Toorenaar: "Achteraf bleek dat hij alleen maar schulden had nagelaten. Bovendien, zijn dood is nooit gewroken". M i - 17 J De papaver. Uit de bollen wordt opium gehaald. Heroïne is daar we té werk. Sterker nog: De Chine zen zullen steeds brutaler worden en een hardere criminaliteit gaan bedrijven". Commissaris Van Straten geloott dat niet alle in de Chinezenwe- reld onderling gepleegde misd rijven bij de politie bekend zijn. Hij zegt: "Niet in alle gevallen doen de slachtoffers van bero vingen of afpersingen aangifte. Verder is het algemeen bekend dat de Chinees liever zijn mond houdt dan praat. Want met dat laatste loopt hij de kans grondig uit de weg te worden geruimd. Ze lossen liever zelf hun problemen op". AMSTERDAM (SP) -'Om de han del in heroïne in te dammen moe ten we af van de illegale Chinezer in ons land. Oppakken en een en kele reis Hongkong of Singapore' Daar zijn commissaris G. Toor enaar, chef van de Amsterdamse centrale recherche, en commis saris J. van Straten, hoofd van dt landelijke Verdovende Middelen Centrale, het over eens. Van Straten: "De overheid zal dal verder moeten regelen door bij voorbeeld de in ons land verblij vende Chinezen, hun restauranl en gokhuizen beter te controle ren. Laat ze maar vaker hun pa pieren tonen. Daarbij moet wel worden voorkomen dat er een soort heksenjacht op deze bevol kingsgroep ontstaat. Want vooi alle duidelijkheid: Niet elke Chi nees in ons land is een crimineel" De heer Van Straten is ook plaats vervangend hoofd van de Cen trale Recherche informatiediensl in Den Haag. Zijn landelijke narcotica-brigade heeft sinds en kele weken daadwerkelijk de strijd aangebonden met de sterk gestegen handel in verdovende middelen in en via Nederland. ons niet. Met de laatste aanpas sing van de opiumwet hebben'we die kans gewoon gemist. Nu is het enige dat je kan doen onrust zaaien in de Chinese wereld". Handicap Een extra handicap voor de Am sterdamse heroine-bestrijders is de aanwezigheid in de hoofdstad van een stuk of tien oud politiemannen uit Hongkong. De commissaris: "De Royal Hong Kong Police heeft twee, drie jaar geleden het korps gezuiverd van corrupte elementen. Er vloog veel middenkader uit. Een aantal van hen is hier neergestreken, als kassier in de gokhuizen, of als lijfwachten. Die oud politiemannen hebben de kennis van het probleem, maar ook van de politietaktiek. Dat betekent extra informatie voor onze tegen standers". In ons land wordt steeds meer her oïne in beslag genomen. Dit jaar, tot en met vorige week, al ruim' tachtig kilo. Tegen in 1975 bijna zestig kilo en slechts dertig kilo in '74. Amsterdam staat te boek als aan- en afvoercentrum. De Chi nese kooplui gaan, als het de her oïne betreft, over lijken. Terreur Overvallen, afpersingen, moorden. Van Straten: "Terreur en het even tueel onderling doden staan bij de Chinezen hoog genoteerd. Als je ziet dat de heroïne voor het eerst in ons land wordt aangetrof fen in 1971, dan zie je ook duide lijk dat de criminaliteit onder hen in ons land omhoog is gegaan. Of dat ooit zal verminderen? Nee, in tegendeel. Ik verwacht zeker een stijging van de criminaliteit on der deze Chinezen". "De manier waarop zij zich met de heroïne-handel bezighouden is een keiharde, en ook bij de mis daden gaan ze goed georgani seerd en zelfs financieel gesteund Volgens cijfers van van volksgezondheid waren er vorig jaar september naar schat ting tienduizend mensen in ons land verslaafd aan verdovende middelen. Ongeveer de helft werd toen behandeld. Het aantal groothandelaren in heroïne in ons land is volgens Van Straten enkele tientallen. Er zijn enkele honderden tussenhandelaren. Het aantal straathandelaren moet in de duizenden lopen. Bij de koeriers is de pakkans het grootst. Van Straten: "Koeriers pak je vaak makkelijk omdat ze bijvoorbeeld schutterig op een Door Jan Klint en Gerard van Zuuren internationale luchthaven rond lopen. Het probleem met het vin den van de opdrachtgevers en de groothandelaren is de bewijs voering. De heren zitten meestal ver weg en zyn voor ons ongrijp baar". Per taxi "De meeste heroïne komt West- Europa per vliegtuig binnen, vanuit Bangkok of Maleisië. Na aankomst op een van de luchtha vens in de ons omringende lan den gaat het spul vrijwel altijd naar Nederland. Direct of met een omweg, en met andere ver voermiddelen. Zelfs per taxi. Nogmaals, de opdrachtgevers blijven buiten spel. In hun land charteren zij zeer simpele land genoten, die daar in een net pak worden sehesen en tegen een voor die mensen vorstelijke be loning met koffers, waarin het verdovende middel is verborgen, op het vliegtuig worden gezet. De koeriers, die nog nooit èèn stap buiten hun land hebben gezet en zich daardoor vaak onwennig in een ander land gedragen, nemen de gok van de trip en de goede verdienste. En belanden ze hier in de cel, dan worden ze vaak nog beter gevoed en gehuisvest dan ze thuis gewend waren". Evenals zijn collega Toorenaar vindt commissaris Van Straten dat het wettelijk niet toestaan van het kopen van verdovende mid delen door de politie nadelig is bij het opsporingswerk. Bij de wortel Van Straten: "Hoe je volgens mij het probleem moet oplossen? Je moet bij de wortels beginnen. Als je het goed wilt doen moetje twee lijnen volgen, die van de vraag en die van het aanbod. Dus moetje beginnen bij de produktielanden. Gelijktijdig moet ook worden gewerkt aan de bestrijding van de verdovende middelen en dienen verslaafden goed te worden ge holpen". De Verdovende Middelen Centrale (V.M.C.) is opgebouwd uit tien rijksrechercheurs en zes administratieve medewerkers, van wie de rechercheurs allen als specialist verdovende middelen bij een rijks of gemeentepolitiekorps werkten. Onder leiding van com missaris J. van Straten heeft deze landelijke narcotica-brigade vijf taken. Te weten: - Het verzamelen van gegevens en inlichtingen over verdovende middelen, de registratie daarvan en het beschikbaar stellen van die informatie aan alle politiekorpsen in ons land. - De coördinatie in Nederland van onderzoeken op het gebied van drugs in binnen- en buitenland. - Het onderhouden van internationale contacten en het met an- deire landen uitwisselen van gegevens. - Het verlenen van assistentie aan lokale politiekorpsen bij drugsonderzoeken indien hierom wordt gevraagd. Met name komen de rechercheurs van de V.M.C. in actie wanneer een poli tickorps geen eigen specialist op het terrein van de verdovende middelen heeft en men om assistentie vraagt. - Voorlichting over drugs aan met name politie, douane en mare chaussee. "Als we nu de heroïne nemen, dan komen we terecht in de zogehe ten Gouden Driehoek. Daar, in grensstreken van Laos, Birma en Thailand, leven in de jungle - een gebied dat je over land niet of nauwelijks kan bereiken - be rgstammen, die zich al jaren be zighouden met het verbouwen van papaver. Voor die mensen is dat hun bestaansrecht, hun dage lijkse bron van inkomsten. Ga je die papaverteelt verhinderen, dan moet je wel zorgen voor an dere bronnen van inkomsten. We praten over honderdduizenden mensen. Een ding is zeken de bergbewoners verbieden om papaver te ver bouwen kan in diverse streken leiden tpt een regelrechte burge roorlog. Dat kan natuurlijk niet. Daarom zijn nu verschillende pogingen op gang gebracht die mensen iets anders te laten ver bouwen, zoals tabak en koffie. Die projecten worden met steun van de overheden uitgevoerd. Vlaar de realisering van deze plan nen betekent ook datje moet zor gen voor goede wegen waarlangs die produkten kunnen worden afgevoerd. Alles bij elkaar zijn dat kostbare ondernemingen, die in feite nog maar een druppel op de gloeiende plaat Vraag De andere aanpak van het pro bleem, het terugdringen van de vraag, is volgens hem ook al niet gemakkelijk te verwezenlijken. Hij zegt: "Dan moet de opvang van verslaafden aan verdovende middelen goed worden geregeld. In elk land is-dat een zaak van de overheid, maar echt niet overal is een dergelijke opvang goed geor ganiseerd". Tenslotte: de bestrijding van de handel in verdovende middelen is ook een kwestie van het ver scherpen van de controle aan grenzen. Daartoe moeten meer specialisten worden ingezet en dienen ook de internationale con tacten en de samenwerking te worden uitgebreid. Verder kan een betere uitwisseling van in formatie door de landelijk over koepelende narcotica-brigades eveneens vruchten afwerpen'^ meent commissaris Van Straten,

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 25