Tweede generatie Marina's Honda komt in voorjaar met middenklasser Tal van - verandenngen in autowereld ■HEB Ford heeft grootse plannen met de Fiesta MODELLEN '7 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1976 Het is nog meer dringen gewor den op de toch al zo druk bezette markt van kleine auto's nu Ford van plan is met zijn Fiesta een flinke plek te veroveren. Ze heb ben niet voor niets enkele mil jarden in de ontwikkeling van dit kleine karretje gestopt, dat willen ze binnen de kortste ke ren terug verdienen en als het even kan nog meer. En de verkopers van andere kleine wagentjes kunnen er rus tig (nou ja, rustig van over tuigd zijn, dat het Ford zal luk ken een deel van die markt in beslag te nemen. Want al is de Fiat 127 misschien goedkoper, al is de Volkswagen Polo mis schien iets pittiger, al is het vijfje van Renault misschien wat sportiever, de kleine Fiesta kent ook zijn voordelenDe ver kopers van Ford zijn gezien de tweede plaats op de Neder landse auto-top-tien handig ge- m om die pluspunten - zoals handige toegankelijkheid i iets grotere ba gageruimte en een wat groter glasoppervlak - tot het uiterste uit te buiten. We hebben dezer dagen wat langduriger met de Fiesta kun nen rijden. En het moet worden gezegd, de wagentjes kunnen voortreffelijk uif de voeten. We spreken hier in het meervoud, omdat Ford - zoals gemeld - de Fiesta in verschillende uitvoe ringen de concurrentiestrijd gaat aanbinden. De basisuit voering en een wat luxueuzere versie zijn uitgerust met de 957 cc motor, die 45 DIN-pk kan le veren. De S-versie gaat het leven door met een krachtbron van 1117 cc, die 53 DIN-pk produ ceert. Natuurlijk is dat lichtere mo tortje wat rumoeriger en wat minder pittig, maar men kan toch altijd gemakkelijk ruim 130 kilometer op de snelheids meter krijgen en het accellereert ook niet beroerd. De stoeltjes zijn niet overdreven comforta bel, maar in die klasse kan men natuurlijk niet alles verlangen. De goedkoopste versie is wat prijsstelling betreft op 10.457 gulden uitgekomen. Wat meer luxe indeL komt dan meteen op 700 gulden meer te staan. De sterkere motor in dcS-versie moet 12.702 gulden opleveren, maar het zou ons niet verbazen als juist die wat grotere kracht erg aantrekkelijk zou blijken voor het publiek. Het geeft het wagentje wat meer fut en wat meer snelheid. Eigenlijk net het beetje, dat het nodig heeft. We vonden die S-versie dan ook uitgesproken prettiger. De duurste is de Fiesta Ghia, die door een berg van aan trekkelijke luxe het hoogst in prijs staat: f 13.427. Volgens de door Ford rijkelijk verschafte gegevens zouden beide motoren zuinig in het ge bruik zijnEr wordt geschemerd met cijfers als èèn op veertien, maar we hebben geen gelegen heid gehad die aan de praktijk te toetsen. Dat zal echter spoedig kunnen gebeuren Dan kunnen we ook wat uit voeriger op de details van dit belangwekkende wagentje in gaan. Belangwekkend niet al leen omdat het de eerste maal is, dat Ford met een zo klein kar retje het strijdperk binnen treedt, maar belangwekkend nog meer omdat het duidelijke verschuiving in verhoudingen teweeg kan brengen. Want Ford heeft grootse plannen. Bezitters van de Honda Civic (en dat zijn er langzamerhand flink wat), die erover denken wat groter te gaan rijden, zuilen nog een tijdje moeten wachten tot zij bij hun eigen merk terecht kunnen. Want al heeft Honda Motor Co aangekondigd, dat er een middenklasser in aantocht is, in Europa zullen we nog tot het voorjaar moeten wachten voor deze 1600 cc wagen op de markt verschijnt. Deze zomer is hij in de Japanse show rooms neergezet. Onder de naam "Honda Accord". Zo is hij ook naar Amerika verscheept. Maar in Europa zullen ze er een andere naam op plakken. Welke is nog niet bepaald. De nieuwe Honda is uitgerust met een 1,6 liter motor, die 80 pk kan leverev bij 5300 toeren per minuut. De auto kan worden geleverd met een vier- of vijf-versnellingsbak of met automatische transmissie. De wagen wordt aangedreven op de voorwie len. Hij heeft een ruime achterdeur, welke toegang heeft tot een royale begageruimte. De rugleuning van de achterbank kan worden neerge klapt om een nog grotere ruimte te creëren. De carrosserie is voorzien van een kooiconstructie, terwijl verder ook andere veiligheidsvoorzie ningen in de auto worden toegepast. Volgens metingen van het Japanse ministerie van Transport gebruikt deze Honda inde stad een op, 10,5. Gemiddeld werd 1 op 12,7 bereikt. Wat de auto in ons land zal moeten gaan kosten is nog niet te zeggen. Een flink aantal automer ken heeft inmiddels de plannen voor het komende seizoen bekend gemaakt. Behalve de eghte nieuwe modellen - zoals de Ford Fiesta, de vernieuwde Audi 100 en de kleine Citroen in zyn Peugeot-pakje (we schreven er al over) - is er weinig imponerends naar voren gekomen. Het gaat in hoofdzaak om talrijke detailveranderin gen, die comfort en veilig heid ten goede komen. En dat vrijwel alle modellen ook in 1977 duurder zullen zijn kan men nauwelijks nieuws noemen. Dat lag ge woon in de lijn der verwach tingen. Simca Om ditmaal met Simca te begin nen: er zijn enkele typen uit roula tie genomen. Zoals de Chrysler 180. De Chrysler 160 blijft wel, maar krijgt een ander etiket opgeplakt Chrysler Simca 1609. Hij krijgt bo vendien het luxueuzere interieur van de 2 litres automatic. De popu laire 1100-serie is enerzijds wat uit gedund, anderzijds is er een GLX 5-deurs bijgekomen. De fabrikant zegt, dat het rijcomfort in de hele serie is verbeterd. De 1000-serie heeft uiterlijk een flinke wijziging ondergaan. Een heel nieuw front met rechthoekige koplampen. En standaard alle ty pen met rolgordel, achterruitver warming. Rolgordels achterin worden bij Volvo standaard. Met een waar schuwingslichtje tiLssen de voor- stoelen: "Fasten seat belts Matra We nemen Matra even apart, hoe wel dat merk zoals bekend ook in handen van Chrysler is. De Matra Bagheera is voornamelijk uiterlijk nogal veranderd. Deze "tweede ge neratie" heeft een verlengde car rosserie, een nieuwe daklijn, groter glasoppervlak, wat technische ver beteringen, meer accessoires en na tuurlijk een hogere prijs meege kregen. De motoren in de drie Bag- heera's variëren van 1294 tot 1442 cc inhoud. Citroën Over het nieuwe Citroëntje hebben wij al geschreven. We zullen er ech ter tot het voorjaar op moeten wachten. Aan de andere kant van de lijn komt er (waarschijnlijk snel ler) een CX 2400 met een motor van 2347 cc inhoud bij. De GS-en ko men uiterlijk iets anders uit de fa briek; gewijzigde achterlichten, veranderde grill en een verbeterd dashboard. Per dag worden er thans in Europa zo'n duizend GS- en verkocht. Opel We hebben het al gezegd, alle Opeis hebben nu gelaagd glas en rolgor dels standaard gemonteerd gekre gen. Als er een steen tegenaan vliegt verbrijzelt de ruit niet, maar blijft doorzichtig. Maar de hard heid, waaraan dat is te danken, ver plicht wel tot gordeldragen. Anders is het levensgevaarlijk. En dan is de 1200 N-motor van de Kadett opgevoerd tot 52-DIN-pk. Daar bleef het bij. Natuurlijk bui ten de hogere prijzen. Volkswagen VW heeft enige tijd geleden al luxueuzere en sportievere versies (GTI) aangekondigd van de Golf en de Scirocco. Men heeft zo de reeks van de vier bestaande modellen uitgebreid tot 32 uitvoeringen. Maar aan de reeds bekende versies is niets veranderd. En de kever blijft als vanouds verkrijgbaar. De verstokte aanhangers - en dat zijn er nog heel wat - kunnen kiezen uit zes variaties (van 34 tot 50 DIN-pk) en weer nieuwe kleuren. Audi Dochter Audi heeft in feite meer nieuws dan moeder Volkswagen. Niet alleen een compleet nieuwe 100-serie, waarover wij al infor meerden. maar ook een duidelijk gewijzigde vormgeving van de Audi-80. Voor en achter sterk ver anderd. Volgens de fabriek is de wagen mooier en ook sneller ge worden (minder weerstand en dus een hogere top). Technisch is er nauwelijks wat veranderd. "Niet nodig", vond Ingolstadt. Alleen het uiterlijk is verfraaid. En de prijs "aangepast": vanaf f 16.211. Renault Renault heeft volgens de beschik baar gestelde gegevens opnieuw getracht comfort en veiligheid van de bestaande modellen te verbete ren. Bijvoorbeeld door alle wagens De Audi 80 heeft voor het komende seizoen een aantrekkelijke vormverandering ondergaan. nu standaard uit te rusten met een mist-achterlicht en de wijzer van de dashboard-instrumenten oranje en daardoor beter zichtbaar te maken. In het vijfje zijn de stoelen verbe terd. Bovendien zal de 5 L voortaan een vloerpookje hebben en de 6L verstelbare leuningen. Volvo Volvo komt met een nieuwe vier- cilinder motor (de z.g. B. 19) en een nieuw topmodel voor de 260-serie: 264 GLE. Die veranderde kracht bron (een inhoud van 1986 cc en een vermogen van 90 DIN-pk) kan men vinden in de 242/244 L. De genoemde 264 GLE wordt het vlaggeschip van de Volvo-vloot. Dus heel compleet uitgerust met alle mogelijke luxe: automaat, air conditioning, elektrisch bedien- bare zijruiten en buitenspiegels, pluche bekleding en dergelijke. Zowel de 240 als de 260-serie wor den nu standaard uitgerust met rolgordels achterin voor de twee buitenste zitplaatsen. De midden passagier op de achterbank moet het met een heupgordel stellen. Hun waarschuwingslichtje zitf op de console tussen de voorstoelen. Het blijft branden als niet iedereen de gordels om heeft. Saab Ook het andere Zweeds'e merk komt met detailwijzigingen, waar van de opvallendste wel is, dat alle 99-modellen worden uitgerust met grote zijlichten, waarin zowel de stadslichten als de richtingaanwij zers zijn opgenomen. De 99-sedan modellen hebben ook grotere achterlichten gekregen. Een beter zicht door groter contrast werd nagestreefd dooreen donkere achtergrond in het lamphuis aan te brengen en door het glas speciaal te slijpen. Eind volgende maand kan men het allemaal in de showrooms zien. Dan kan men meteen te weten komen, hoe de (hogere) prijzen zul len liggen. BMW BMW heeft de 5'-serie onderhanden genomen voor het komend seizoen. In totaal - zo schrijft men - zijn meer dan veertig wijzigingen door gevoerd. Voor betere veiligheid en meer comfort. En soms ook voor wat meer snelheid, want de beide zes cilinders hebben er vijf pk bij gekregen: de 525 kan nu 150 DIN- pk leveren, de 528 niet minder dan 170 pk. Maar het zal tot oktober du ren voor de wagens in ons land zijn. De Morris Marina is volop aan een tweede generatie bezig. Als bui tenstaander verbaast je dat een beetje. Want het is een auto, waarvoor het Nederlandse pu bliek nocit warm is kunnen lo pen. Die men - om begrijpelijke redenen - links heeft laten liggen. Maar ja, Nederland is maar een klein vlekje op de kaart, waarop British Leyland zijn exportlan den tekent. De Nederlandse markt mag op zichzelf betrekke lijk belangrijk zijn, hij is niet toonaangevend. En elders schijnt er positiever over de Marina te worden gedacht. Anders had Bri tish Leyland deze auto niet zo hardnekkig in produktie gehou den. Hij verscheen ruim vier jaar gele den op de markt op een moment, dat de Britse auto-industrie knap moeilijk zat De Marina werd verwelkomd als de redder. In Engeland tastte het publiek in derdaad onmiddellijk gretig toe, maar in ons land wilde het niet zo. Sindsdien zijn er andere produk- ten van British Leyland in de showfooms verschenen, zoals de voor niet te veel geld toch erg veel "Verbeterd" schrijft men in de fol der, maar het effect is niet over weldigend. Op de gladde snelwe gen gaat het allemaal goed, maar oh wee als er naden in het wegde k zijn of wanneer men over minder goede wegen rydt. Dan blijft het allemaal veel te springerig. Daar komt nog een vry grote gevoelig heid voor zijwind bij.'Met een neiging tot uitbreken. Alles bij elkaar blijft op zo'n manier niet zo bijster veel over van het comfort, dat deze Morris Marina voor het overige best te bieden heeft. Want we zeiden het al, je zit er goed genoeg in. Prettig ruim en volop glas rondom. In de 1300 automaat deed de motor'gladjes zijn werk. Als men maar niet het onderste uit de kan wilde hebben. Want als de naald van de snelheidsmeter voorby de 120 was gegleden, gaf een geluid - dat veel weg had van zuchten en steunen - aan, dat de krachtbron onder de motorkap aan het einde van zijn latijn was. Zo'n automaat kost dus wel wat pit, maar voor het overige is het wel erg soepeitjes rijden, al gaf deze automaat wel heel duidelijk de momenten van schakeling De 1800 GT coupé, die wij daarna ter beschikking kregen, was handgeschakeld. De wagen was dan ook heel wat pittiger. En men kon flink wat sneller uit de voe ten. Waar men wel tol voor moest betalen. In overdrachtelijke zin door een niet weg te cijferen ver groting van de levendigheid van de carrosserie. Boven - laten we zeggen-de 130 was er niet veel lol meer aan. Dan werden we als een soort ei door elkaar geklust. En letterlijk moest men de tol aan de benzinepomp betalen. Bij een vorige gelegenheid konden we in die 1,8 heel gemakkelijk, in de buurt van de èèn op tien komen. Een verbruik, dat wij ook met de 1300 automaat heel dicht bena derden. Maar in de 1800 GT ble ven wij er bij een veelvuldig be nutten van de mogelijkheden van de krachtbron - en waarom zou men an'ders zo'n GT kopen - daar een heel eind vandaan. Zelfs de èèn op negen werd maar net gehaald. En dan wordt zo'n auto toch wel te duur. Men kan een beter resultaat berei ken door anders te rijden, maar dan kan men beter by de aankoop wat lager op de prijslijst gaan zit ten. Voor nog geen elfduizend gulden heeft men de goedkoop ste Marina Mk II. De 1300 auto maat, die wij eerst reden, kost f 13.430 (waarbij men anderhalf- duizend gulden voor die auto maat meet rekenen), de 1800 coupé GT komt maar weinig duurder uit f 13.625. biedende Allegro en niet te verge ten de grandioze Princess. Inder daad liggen beide wagens in een wat andere klasse, maar voor ons gevoel bieden ze toch beide meer waar voor hun geld. Die indruk hebben wij d£zer dagen nog eens bevestigd gekregen, toen wij in de gelegenheid waren achter elkaar de Marina 13 liter automaat en de gloednieuwe 1.8 lemaal nog klassieker te zijn ge worden. Maar er is wel ruimte. Zowel in de cabine als in de baga- gebak. Het dashboard is redelijk aantrekkelijk, de stoelen zitten nog steeds goed, al zou de zitting best wat langer mogen zijn. Over de versnelling hebben we het vroeger al gehad Die achteruit zit nog steeds belabberd. liter coupé GT te rijden. Al heeft men aan vele kanten gedokterd aan deze wagen, het is toch niet mogelijk gebleken de bezwaren, die er vanaf het begin hebben ge kleefd, geheel weg te werken. Dat wil allemaal niet zeggen, dat de wagen helemaal geen verdien sten zou hebben. Integendeel, Voor een prijs, die varieert van t mille voor de goedkoopste tot Maar dat waren niet de ergste be zwaren, die destijds te berde werden gebracht. Men was vooral dik ontevreden over het wegge drag en aanvankelijk ook over de prijs. Dat laatste werd echter da nig verbeterd, toen directeur De Kleermaeker in Londen met de vuist op tafel had geslagen. Sindsdien zijn er natuurlijk over British Leyland flink wat prijs verhogingen heen gewalst, men zou vrede met de pryzen van de Marina's kunnen hebben, ware het niet, dat het wegkarakter nog steeds veel te levendig is. 14 x/a mille (inclusief automaat) voor de duurste versie, heeft men een redelijke royale wagen met minimaal een 1,3 liter motor. By het eerste verschijnen schreven wy dat de vormgeving zo tussen mooi en lelijk in lag, zo tussen pruimen en krenten. We zijn in middels vier jaar verder en hij is er beslist niet mooier op gewor den. Integendeel zou men ge-» neigd zijn te zeggen, het lykt al- 'Bij een wat minder goed wegdek hobbelt, springt, danst en wiebelt de wagen, dat het een (minder) lieve lust is", schreven wij na onze eerste ritten in de Marina. Sindsdien heeft men er veel aan verbeterd. Ook dit jaar is er weer wat aan gedaan. Voor en achter zyn stabilisatorstangen aange bracht, terwijl de plaatsing van de (starre) achteras eveneens is veranderd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19